انتقام سخت نمایه

تشییع گسترده و بی‌نظیر پیکرهای مطهر شهدای مقاومت به‌ویژه سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس در شهرهای مختلف ایران بازتاب وسیع و گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت.

به گزارش مشرق، خبرنگار روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در تهران روز دوشنبه در صفحه توئیتر خود از حضور میلیونی ایرانی‌ها در آیین تشییع پیکر پاک سردار سلیمانی نوشت و آن را «دریای بی‌انتهای مردم» توصیف کرد.


وی در توئیتر خود با نوشتن خبر آغاز مراسم تشییع، حضور مردم را این‌گونه توصیف کرده است: دریایی بی‌انتها از مردم که قبل از طلوع آفتاب برای شرکت در مراسم، در محل تعیین شده حضور داشتند.

بیشتر بخوانید:

فریاد یکپارچه امت اسلام یک کلام؛ انتقام انتقام!

سرداری که تنها به ایرانیان تعلق نداشت‌

دامی که با ترور سپهبد سلیمانی برای ترامپ پهن شد


او می‌نویسد: در ۲۵ سال گذشته تا کنون که اخبار ایران را پوشش می‌دهم، هرگز چنین صحنه‌ای ندیده بودم.


خبرنگار نیویورک تایمز با پست کردن فیلمی‌ از مراسم تشییع سردار سلیمانی در صفحه توئیتر خود نوشت: من در ایران راهپیمایی‌ها و تظاهرات‌های زیادی در حمایت از حکومت ایران را پوشش داده‌ام. اما صحنه امروز متفاوت است. حضور مردم امروز میلیونی است.


شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارش‌هایی که از پوشش مراسم تشییع سردار سلیمانی پخش کرد، به بخش‌هایی از سخنان زینب سلیمانی دختر شهید سلیمانی‌ اشاره کرد و سایت اینترنتی این شبکه نیز سخنان آتشین زینب را با تیتر «دختر سلیمانی: شهادت پدرم روزگار آمریکا را سیاه می‌کند»، این خبر را به‌عنوان خبر اول خود در صفحه اول سایت قرار داد.


همچنین ایرانیان حاضر در مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی، با فریاد «مرگ بر آمریکا» گزارش سی‌ان‌ان را تحت‌تأثیر شعارهای خود قرار دادند.


خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در بازتاب مراسم تشییع و اقامه نماز بر پیکر سردار سلیمانی و شهدای همرزمش توسط رهبر معظم انقلاب، به سخنان دختر قاسم سلیمانی و تهدید او علیه نیروهای نظامی‌آمریکایی در خاورمیانه در این مراسم‌ اشاره کرد.


فرمانده جدید سپاه قدس و قول اخراج آمریکا از منطقه


پایگاه خبری روسیا الیوم تشییع پیکر سردار سلیمانی و همرزمانش را بزرگ‌ترین مراسم تشییع در تاریخ توصیف کرد و گزارش داد: «میلیون‌ها ایرانی برای حضور در مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و همراهانش به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی در محکومیت این حمله آمریکا سر دادند.»


روزنامه الشرق‌الاوسط چاپ لندن نیز با اشاره به حضور گسترده مردم، سخنان سردار سرتیپ «اسماعیل قاآنی» فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران در این مراسم را پوشش داد و نوشت: «فرمانده جدید قول ادامه راه سلیمانی و اخراج آمریکایی‌ها از منطقه را داد.»


خبرگزاری فرانسه نیز در گزارش خود آورد: «سوگواران در خیابان‌های تهران صف کشیدند تا به قاسم سلیمانی فرمانده نظامی‌ ایران که در حمله هوایی ایالات متحده کشته شد، ادای احترام کنند».


به روایت این رسانه، «خبرنگاران خبرگزاری فرانسه گزارش دادند، جمعیت حاضر در دانشگاه تهران قبل از حضور آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم در مراسم نماز برای این ژنرال مقتول، تصاویر و پوسترهای قهرمانشان (سردار سلیمانی) را در دست داشتند.»


روزنامه فرانسوی و پرتیراژ لوفیگارو در این‌باره نوشت: مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی در تهران شاهد بزرگ‌ترین مشارکت عمومی ‌از زمان رحلت امام خمینی(ره) است.


خبرنگار این روزنامه توئیتی در حساب کاربری خود نوشت و در این توئیت تجمعاتی را که بعد ازترور سردار سلیمانی به دست آمریکایی‌ها در ایران برگزار می‌شود، گسترده‌ترین تجمعات بعد از رحلت امام خمینی(ره) توصیف کرد.


روز سیاهی در انتظار آمریکاست


خبرگزاری رویترز نیز به جمعیت انبوهی که در مراسم تشییع پیکر سپهبد سلیمانی شرکت کرده بودند،‌ اشاره کرد و نوشت، میزان جمعیت مردم تهران که در تلویزیون نمایش داده می‌شد، بازتابی از انبوه جمعیتی است که در سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۸) در مراسم تشییع آیت‌الله «روح‌الله خمینی» بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده بودند.


این رسانه به سخنان «زینب سلیمانی» دختر سردار شهید قاسم سلیمانی پرداخت و نوشت که دختر سپهبد سلیمانی در این مراسم تأکید کرد که «روزهای سیاهی» در انتظار ایالات متحده آمریکا است.


شبکه المیادین اما به سخنرانان این مراسم که «زینب سلیمانی» و «اسماعیل هنیه» بودند پرداخت و گفت که سخنرانی این دو نفر معانی بسیاری دارد.


المیادین گفت که سخنرانی هنیه در مراسم تشییع امروز تأکید کرد که محور مقاومت قوی باقی خواهد ماند و قوی‌تر خواهد شد. سخنرانی دختر شهید سلیمانی هم تأکید کرد که انتقام خون شهدا به ناچار گرفته خواهد شد.


معنای پرچم‌های سرخ  در روز تشییع


المیادین سپس نوشت: «پرچم‌های سرخ در مراسم تشییع امروز تأکید کرد که انتقام این شهدا در نهایت گرفته می‌شود.»


وبگاه روزنامه مصری الاهرام نیز در بازتاب خبر برگزاری مراسم تشییع پیکر شهدای مقاومت در تهران این عنوان را برگزید: «جمعیت زیادی در مراسم تشییع پیکر سلیمانی شرکت کردند و دخترش هشدار داد، روزهای سیاه در انتظار آمریکاست.»


الاهرام در ابتدای این گزارش به بخشی از سخنرانی دختر شهید سردار سلیمانی در مراسم تشییع امروز شهدای مقاومت در تهران‌ اشاره کرد و نوشت: «زینب سلیمانی گفت: «ترامپ، خیال نکن با شهادت پدرم همه چیز تمام شد».


شبکه تلویزیونی الاتجاه تصاویری مستقیم از حضور گستره مردم در مراسم تشییع پیکر فرماندهان شهید سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در شهر مقدس مشهد پخش کرد.


حضور میلیونی مردم  برای وداع با سردار


شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر تصاویری از حضور گسترده مردم ایران در مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی در شهر مقدس مشهد پخش کرد و افزود: در شماری از شهرهای ایران برای (سردار) قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس، نایب‌رئیس سازمان بسیج مردمی‌ عراق مراسم تشییع  برگزار شد.


شبکه تلویزیونی «راپتلی» روسیه هم تصاویر حضور میلیونی مردم را به‌صورت مستقیم پخش کرد. مجری این شبکه تلویزیونی، گفت که میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها برای وداع با سردار سلیمانی حضور پیدا کرده‌اند.


«فاطمه الصمادی» کارشناس مسائل سیاسی در شبکه الجزیره با بیان ارزش بالای شهید سپهبد قاسم سلیمانی برای ملت ایران، ارسال پیام‌های متعدد جهت قانع کردن تهران به خودداری از واکنش به این حادثه، نشان می‌دهد که ایران قدرتمند است و توان انتقام سخت را دارد.


شبکه الجزیره هم نوشت: همزمان با گسترش درخواست‌ها برای انتقام بابت‌ترور سردار سلیمانی، سیل عزاداران روانه خیابان‌های تهران شدند. این رسانه نوشت: «در دمای بسیار سرد اوایل صبح، زنان سیاه‌پوش در کنار مردانی که پرچم‌های مزین به نام امامان شیعه در دست داشتند به سمت پایین خیابان انقلاب راهپیمایی کردند.»


خیابانهای تهران مملو از خونخواهان سردار سلیمانی


«درسا جباری»، خبرنگار الجزیره در تهران گفت: میلیون‌ها نفر برای ادای احترام و خداحافظی با سردار سلیمانی که او را «پدر ایران» می‌خوانند به خیابان‌ها آمدند.


خبرگزاری دویچه‌وله آلمان هم جمعیت حاضر در خیابان‌ها را «عظیم» عنوان کرد و در بخشی از این خبر نوشت که هدف ایران برای اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه در عراق با حمایت پارلمان روبه‌رو شد. رسانه دولتی انگلیس، بی‌بی‌سی هم گزارش داد: «عزاداران، خیابان‌های پایتخت ایران، تهران را برای تشییع پیکر فرمانده‌ ترور شده ایران، سردار سلیمانی مملو از جمعیت کردند.» بی‌بی‌سی نوشته مردم با در دست داشتن عکس فرمانده‌ترور شده ایران،‌گریه می‌کردند و شعارهای مرگ بر آمریکا به گوش می‌رسید.


روش‌های متعدد  برای ضربه‌زدن به آمریکا


از سوی دیگر کارشناسان نظامی‌در گفت‌وگو با CNN درباره گزینه‌های ایران برای ضربه‌زدن به آمریکا تأکید کردند: آمریکا از سنگاپور تا جیبوتی، بحرین تا برزیل حدود ۸۰۰ پایگاه نظامی‌و تأسیسات لجستیکی دارد. روش‌های بسیاری برای ضربه‌زدن به نظامیان آمریکا وجود دارد و نمی‌تواند از همه آنها محافظت کند.


کارشناسان نظامی ‌با تأکید بر اینکه ایران از طریق شبکه‌های مخفی خود، دسترسی جهانی دارد، تصریح کردند: نیروی دریایی آمریکا ۲۹۳ کشتی قابل استقرار دارد که هرکدام هدف احتمالی محسوب می‌شوند.


احتمال بستن گلوگاه‌ نفتی تنگه هرمز  از سوی ایران


همچنین مایکل مالوف مقام پیشین پنتاگون درباره اقدام تلافی جویانه ایران در برابر اقدام‌ تروریستی اخیر آمریکا به راشاتودی گفت: تهران می‌تواند با بستن تنگه هرمز که اصلی‌ترین مسیر کشتی در منطقه خلیج ‌فارس است، دردسر بزرگی را برای بازار نفت و اقتصاد جهانی ایجاد کند.


مالوف می‌گوید: همان‌طور که قیمت نفت از روز جمعه افزایش قابل توجهی را به دلیل‌ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران داشت، اقدام متقابل ایران هم بر بازار نفت تأثیر خواهد گذاشت.این مقام سابق پنتاگون می‌گوید: در صورتی که ایران بخواهد اقدام تلافی جویانه‌ای به هر شکلی داشته باشد مثلا بخواهد تنگه هرمز را ببندد و یا اینکه کشتی‌هایی که از این منطقه عبور و مرور می‌کند به آتش بکشد می‌تواند باعث رکود اقتصادی در منطقه‌ایجاد کند چرا که ۴۰ درصد تردد کشتی‌های نفتی از این منطقه است.


وی همچنین با تأکید بر اینکه ایران حتی می‌تواند پالایشگاه‌های نفتی کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس را هدف قرار دهد تصریح کرد: ایران از این طریق در حقیقت به‌طور غیرمستقیم منافع آمریکا را با خطر مواجه خواهد کرد.


مالوف هشدار داد: ‌ایرانیان می‌توانند چنین اقداماتی را بدون اینکه مواجهه مستقیمی ‌با آمریکا داشته باشند در منطقه انجام دهندکه قطعا بر شرایط اقتصادی جهان تأثیر خواهد گذاشت.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس