موسوی لاری

عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در یک اعتراف تلخ برای جریان چپ گفته است: اگر حصر حل نشد همه چیز را تحت تأثیر آن قرار نمی‌دهیم.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

توقیف در تنگه؛ انتقام در تهران

روزنامه همشهری، ارگان رسمی شهرداری تهران، در شماره شنبه گذشته خود و در مصاحبه با علی شکوری‌راد، فعال اصلاح‌طلب و دبیر حزب اتحاد ملت، بر مواضع وی مبنی بر ناامیدی مردم ایران و بی‌رغبتی مردم برای حضور در انتخابات تأکید کرد.

همشهری ضمن پرداختن به این دو گزاره در مقدمه مصاحبه، همچنین به نقل از شکوری‌راد می‌نویسد: مردم می‌گویند اگر حضور در انتخابات برای ما منفعتی ندارد، پس چرا در آن شرکت کنیم.

 روزنامه همشهری نیز در اقتفای این جمله شکوری‌راد می‌گوید:  دقیقا بیان ساده‌تر و عامیانه‌تر این نقد، این است که مردم در پاسخ به هشدار اصلاح‌طلبانی که می‌گویند: «اگر مردم در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نکنند، رئیس مجلس سعید جلیلی می‌شود.» سؤال می‌کنند: «خب بشود مگر حضور سعید جلیلی یا محمدرضاعارف در مجلس چه تفاوتی برایمان خواهد داشت؟» 

شکوری‌راد در بخش دیگری از صحبت‌های خود همچنین اظهار می‌کند: مردم زندگی‌شان به‌هم ریخته است، دیگر امنیت خاطری بابت آینده خودشان و فرزندانشان ندارند و ناراضی‌اند. مردم امیدشان را از دست داده‌اند؛ درحالی‌که این دولت بنا بود دولت امید باشد اما نقض برجام از جانب آمریکا از یک طرف و ناکام ماندن عزمی که قرار بود سبب همگرایی در داخل شود از سوی دیگر، امید مردم را تحت‌الشعاع قرار داد.

این فعال اصلاح‌طلب همچنین با تأکید بر گرفتاری گسترده مردم و ناتوانی آنها از اصلاح اوضاع، در اشاره به انتخابات آتی گفته است: اگر مشارکت در انتخابات نتیجه‌اش حاکمیت اصولگرایان افراطی بر مقدرات کشور باشد، پیش از آنکه نتیجه این انتخابات به ضرر ما باشد به ضرر مردم است و ما بیشتر از این جهت غصه‌دار می‌شویم که خود مردم ضرر می‌کنند. البته در کنار مردم حاکمیت هم از این روند ضرر می‌کند؛ چراکه حاکمیت با این شکل قابلیت دوامش را از دست می‌دهد.

شکوری‌راد در بخش دیگری از صحبت‌های خود تأکید کرده است: اگر انتخابات آینده آزادترین انتخابات هم باشد، مشارکت مردم در انتخابات حماسی نخواهد بود به‌دلیل اینکه همه سرخوردگی‌ای که در مردم به‌وجود آمده، علاج نخواهد شد.[1]

*تأکید بر ناامیدی و سرخوردگی مردم، تحریم خاموش انتخابات، سقوط حاکمیت در صورت پیروزی فلان جریان سیاسی و حماسی نبودن قطعی حضور مردم در انتخابات؛ آنهم در روزهایی که احساس غرور ملی ایرانیان با اقدامات به‌موقع نظام اسلامی تقویت شده؛ چیزی جز انتقام‌گیری از مردم و نظام و عمل در راستای خواسته‌های دشمنان نیست.

دقت شود که ارگان شهرداری تهران و اصلاح‌طلبان درست در روزهایی دست به ترویج این حرف‌های عجیب می‌زنند که نرخ دلار کاهش شدیدی یافته، ایران یک نفتکش متخلف انگلیسی را توقیف کرده، محور مقاومت به پیروزی‌های بزرگی دست یافته و دروغ جنگ نیز با هدف قرار گرفتن پهپاد گلوبال‌هاوک آمریکا بر فراز خلیج فارس و توقیف نفتکش انگلیسی کاملا بر ملا شده است.

آیا این همزمانی که نمی‌توان برداشتی جز انتقام‌گیری لایه‌ای و هدایت‌شده از آن داشت؛ اتفاقیست؟!

ما قضاوت در این باره را بر عهده مخاطبان محترم وامی‌گذاریم...

در اشاره به حاقّ صحبت‌های شکوری‌راد مبنی بر سرخوردگی مردم، تحریم خاموش انتخابات و حماسی نبودن انتخابات آتی نیز بیان یک نکته ضروریست و آن اینکه اتفاقا در این اوضاع، اهمیت «رأی خوب» و برداشتن گزینه‌های ناکارآمد فعلی که سبب‌ساز مشکلات کشور هستند؛ بیش از پیش عیان می‌شود و مردم نیک می‌دانند که یک حضور پر شور همراه با رأی خوب چگونه می‌تواند نوشداروی وضع موجود شود و همچون انتخابات مجلس هفتم، اصولگرایانی را بیاورد که با «طرح تثبیت قیمت‌ها» مانع از گرانی‌های دولت اصلاح‌طلبان شوند.

ضمن اینکه اهمیت مقوله انتخابات نیز با رؤیت کارنامه اصلاح‌طلبان در دولت، مجلس و شورای شهر بیش از پیش عیان شد و حالا حتی بچه‌های دبیرستانی هم در ایران می‌دانند که اگر بخواهند یک گفتمان سیاسی پیر و ناکارآمد بر معیشت آنها تأثیرات سوء نگذارد؛ بایستی به گفتمان‌های کارآمد و معتقد به نظام رأی بدهند.

گفتنیست، اقدام عجیب ارگان شهرداری تهران در انتشار صحبت‌هایی با مزاج ناامید کردن مردم و گرفتن رمق انتخابات؛ به حدّی غیر قابل منتظره بود که مدیر مسئول این روزنامه در شماره بعدی همشهری (در روز یکشنبه) طی سرمقاله‌ای به توجیه مصاحبه همشهری با شکوری‌راد پرداخت و نوشت: گفت‌وگوی دیروز همشهری با علی شکوری‌راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران یکی از معدود گفت‌وگوهایی بود که توانست به این نقد درون‌گفتمانی جریان اصلاح‌طلبی جانی دوباره بخشد... ولی دیدگاه‌های شکوری‌راد را می‌توان موضع حزب اتحاد ملت ایران به‌عنوان یکی از احزاب اصلی اصلاح‌طلب تلقی کرد که متضمن پذیرش بسیاری از انتقاداتی بود که تاکنون به اصلاح‌طلبان وارد می‌شد.

مهران کرمی در ادامه تصریح کرده است: شاید در نگاه اول ادعا شود که انتشار این مصاحبه در همشهری و به‌ویژه تیتر آن به زیان یک جناح سیاسی است ولی با اندکی تعمق به‌نظر می‌رسد تداوم چنین رویکردی نسبت به دیگر احزاب و جریان‌ها می‌تواند درصورت ارائه حرفه‌ای و اثبات بی‌طرفی رسانه‌ای، برای هر 3 ضلع سپهر سیاسی کشور؛ جامعه، احزاب و رسانه‌ها سودمند باشد![2]

ما در خاتمه این سؤال را از ارکان شهرداری تهران می‌پرسیم که چگونه بایستی بین مواضعی مثل مردم ایران ناامیدند و انتخابات آتی کم‌رمق خواهد بود با مواضع یک منافق پنهان شده در کمپ آلبانی تمییز قائل شد و چگونه باید فهمید که این حرف‌ها از داخل ایران به گوش رسیده است یا از کمپ منافقین؟

***

اعتراف تلخ یک عضو شعسا

موسوی‌لاری: اگر حصر حل نشد همه چیز را تحت تأثیر آن قرار نمی‌دهیم

«عبدالواحد موسوی‌لاری»، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بخشی از یک مصاحبه تفصیلی با ایلنا پیرامون مسئله حصر گفته است: دوستانی که موضوع گفت‌وگوی ملی را مطرح کردند موضوع حصر نیز برایشان دغدغه است.

او همچنین تصریح می‌کند: بالاخره تا کی باید این افراد در حصر بمانند؟ چرایی این مساله مطرح است و باید برای این مساله گشایشی ایجاد شود تا بگویند در جهت حل  مساله و مشکل قدم‌هایی برداشته شد. البته اگر هیچ اتفاقی نیفتد نمی‌گویم که گفت‌وگویی صورت نمی‌گیرد اما با مانع روبرو است یعنی موضوعی تحت این عنوان وجود دارد که باید به نحوی آن را جمع کرد.

موسوی‌لاری در ادامه با اصرار بر اینکه مسئله حصر جنبه سمبولیک پیدا کرده اما به یک حقیقت جالب توجه اشاره می‌کند و می‌گوید: رفع حصر جزو مواردی است که اصلاح طلبان به آن فکر می‌کنند. اما نه اینکه اگر این مساله حل نشد همه چیز تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد. اینکه همه چیز تحت تاثیر حصر قرار بگیرد نه در دوره قبل بوده و نه در آینده خواهد بود. همه برای برطرف شدن این مشکل تلاش می‌کنند اما معنایش این نیست که اگر این مشکل برطرف نشد، هیچ اتفاق دیگری نباید بیفتد.[3]

*آقای لاری درست می‌گوید...

و اعضای هسته سخت اصلاحات قطعا عاقل‌تر از این حرف‌ها هستند که سرنوشت خود و جریان سیاسی متبوعشان را به مهره‌های سوخته گره بزنند و اگر حصر رفع نشد از فعالیت‌های خود باز بمانند.

و البته نباید از یاد برد که موسوی لاری روغن سوخته را نذر امامزاده کرده است زیرا اصلاح‌طلبان راه دیگری هم غیر از این ندارند که به فعالیت‌های خود بدون موسوی و کروبی و خاتمی ادامه بدهند.

وجه جالبتر ماجرا اینجاست که غیر از محصورین؛ اصلاح‌طلبان باید با انزوای لیدر خود نیز کنار بیایند و این واقعیت تاریخی را بپذیرند که لیدر آنها، مادام که از وقایع سال 88 توبه رسمی نکند؛ در سپهر سیاست ایران هیچ جایی نخواهد داشت.

ماجرای پیش‌گفته اما یک قید دیگر نیز دارد و آن اینکه یقینا وزنه اشتباهات خاتمی و موسوی و کروبی به پای اصلاحات بسته شده است، همانطور که وزنه ناکارآمدی دولت اعتدال به پای آنها بسته شده و اکنون چپ‌ها مجبورند با همین وزنه سنگین در دریای موّاج سیاست شنا کنند.

در انتهای این مسیر غلط که با پنجه کشیدن به صورت جوانان اصلاح‌طلب نیز همراه شده؛ پیش‌بینی زوال اصلاح‌طلبان چندان سخت نخواهد بود.

***

ابتکار یک حجت‌الاسلام برای معرفی حقوق حیوانات

حجت‌الاسلام غلامرضا حیدری ابهری، نویسنده کودک و نوجوان، در مصاحبه با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از تالیف 50 دستور اسلامی درباره مهربانی با حیوانات برای کودکان، در قالب کتاب جدید خود خبر داد و گفت: با توجه به اینکه مهربانی با حیوانات از جمله موضوعاتی است که در دین اسلام و روایات به آن‌ها اشاره شده است، کتابی با این مضمون نوشته‌ام و در آن به 50  دستور اسلامی درباره مهربانی با حیوانات با ترکیبی از حکایت‌های مختلف، پرداخته‌ام.

او تصریح کرده است: این کتاب را برای چاپ به نشر قدیانی سپرده‌ام که به‌زودی و بعد از پایان تصویرگری توسط خانم شیوا ضیایی منتشر می‌شود.[4]

*این اقدام جالب و هوشمندانه در قالب بیان تکّه‌های قابل فهم یک گفتمان ناب برای کودکان،‌ یقینا مایه مباهات است و بایستی خواستار ادامه این قبیل اقدامات جذاب فرهنگی برای کودکان و نوجوانان شد.

خاصّه اینکه حتی شاید خیلی از بزرگترها هم ندانند که اسلام عزیز در بحث حقوق حیوانات مواردی مثل لزوم سلام کردن به اسب‌ها، شلاق نزدن به صورت حیوانات و مسئولیت صاحب یک حیوان برای تهیه غذای او را نیز ذکر می‌کند.

آیت‌الله جوادی‌آملی، از مراجع عالیقدر شیعه، در کتاب شریف «مفاتیح‌الحیات» موارد جالبی از دستورات اسلام برای رعایت حقوق حیوانات را برشمرده‌اند که خواندنیست.

***

1_ http://newspaper.hamshahri.org/id/67021

2_ http://newspaper.hamshahri.org/id/67311

3_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1215517

4_ http://ibna.ir/fa/doc/shortint/278502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  61 10
  نهادهای امنیتی باید به این انتقامجویی کثیف ورود کنند
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   45 13
   مردم نا امید نیستند بلکه امیدوارتر شدند چون شما اصلاح طلبان را شناختند با اختلاس و ارتشاء هایی که در این کشور راه انداختید مردم را فریب دادید و بیت المال را با نام امید و اصلاح گری چاپیدید .شما را شناختند با آقا زاده هایتان و با دامادهایتان و با لواسان نتان
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   33 8
   لاری گفته تا کی بالاخره این حصر ادامه یابد به او بگویید تا زمانیکه تکلیف را روشن کنند سال 88 انها دروغ تقلب راگفتند یا واقعا نظام تقلب کرد و برای ان دلیل محکمه پسند نه از نوع داماد و فرزند فلان جا ارایه دهند
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  7 98
  جاوید اصلاحات تا ابدالاباد
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   54 14
   فاظلاب تا ابد خخخخ
  • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   58 10
   اصلاحات در حال انقراض خودخواسته
  • قریشی IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   55 10
   یه زمانی جاوید شاه هم می گفتند ... الان ارواحشون با دایناسورها داره پرسه میزنه!
  • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   54 15
   دلار 19 هزار تومانی سکه 5 میلیونی و تورم بالای 50 درصد جاوید باد.
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   34 7
   اصلاح طلب تهوع آور/ نافی خدا، کدخدا باور!!
 • --- IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  41 13
  با ابن همه شاهد و بینه این اصلاخ طلبان ما مردم را چی میبینند؟؟!!!
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  8 18
  طرفدار حقوق حیواناتم هستی مشرق؟
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  18 32
  باید حقوق حیوانات ترویج شود چون مشرق و دوستانش فقط زبان حیوانات را می فهمند . این همه در مورد حقوق انسان ها حرف زده شده چه فایده ؟
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  36 9
  انشاءالله بزودی مردم از افسادطلبها انتقام خواهند گرفت
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  25 10
  مردم اگر هوشیار باشند که به اصلاح طلبان رای نمی دهند. آنها وابسته به غرب هستند. نگاه اشان به دهان اربابان غربی است در مدت دیگر خودشان را عريان در مقابل نظام دیده ایم. که اینها افراد آزاده ای نیستند
 • احد IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  17 9
  خدایا ما را ا این مهدورالدم های اصلاح طلب نجات بده
 • SE ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  10 18
  گفتمان اصلاحات را باید ادامه دهیم. روح اصلاح طلبی بر مذاق تمامیت خواهان گران است.
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  12 3
  بابا خسته شدیم دو سال ... کی تموم میشه
 • پويا نوري IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  7 11
  اونوقت ميگن چرا اين آدمها توي بازداشت كتك ميخورند، خب اگه نخورند ميآيند بيرون اينجوري حرف مفت و گنده تر از هيكل شون ميزنند، اين جور آدمها را بايد مثل حيوون كتك زد كه حواسشون جمع باشه
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   5 11
   حالا شما خون کثیفتو نجس نکن
 • ابوالفضل IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  3 3
  بابا اینها همش شانتاژه
 • رضاخانی IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  13 17
  نا امید نیستیم و در انتخابات شرکت می کنیم.
  • ناشناس IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   9 8
   شما نماینده کسی نیستی فقط خودت می تونی شرکت کنی لطفا جمع نزن مردم از گرسنگی بریدند
 • فرزانه IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  10 0
  از متنی که در مورد حقوق حیوانات گذاشتید ممنونم، کاش همه جا این فرهنگ مهربانی با حیوانات جا بیوفته اونوقت شاید انسانها با هم، هم مهربانتر رفتار کنند
 • حامد IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  7 8
  اصلاح طلبهای بی وجدان باز دارید مردمو می ترسونید هشت سال برای خیا نتها و دروغهاتون بس نبود خیلی خیلی پست فطرت هستید
 • ببم جان IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  3 4
  متاسفانه مردم از ترس قطع یارانه یا استخدامشونم شده شرکت میکنن
 • FR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  2 2
  به نظ شما اون هفده تا جاسوس به روحانی رای ندادند واحیانا بازمانده های موسوی وکروبی نیستند ؟
 • ملائی IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  4 1
  اقایان اصلاح طلب مشکل شما ومردم دقیقا از زمانی شروع شد که شما ودولت شما بندگی خدا ونوکری ملت را با بردگی ونوکری کدخدا عوض کردید وخدا تو سر شما زد با این مزخرفات کار درست نمیشود به خدا برگردید
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  2 2
  چند بار چند نماینده اصلاح طلب مجلس یا یه شخص اصلاح طلب در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی برای گرانی صحبت کردن .برای معیشت مردم. چند بار وزرا و رئیس جمهورو استیضاح کردن.
 • سعید IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  1 2
  ما که از این مملکت خیری ندیدیم .. خدا .... که عمر ما رو هدر دادن
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  2 2
  اصلاحات به زباله دانی تاریخ پیوست...
 • محمد ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
  4 1
  آقای شکوری مگر چه کسی غیر از شما وجناح شما باعث به اصطلاح دلسردی مردم شده؟ اگر ناامیدی هم هست از اصلاح طلبان است واگر شما مردم را به خودشان واگذار کنید خواهید دید که همه پشت نظامشان هستند ودیگر نیازی به شما ندارند وآن وقت است که کشور با جوانان امیدوار وبا برنامه اداره خواهدشد بدون احتیاج به بستن با کدخدا وصبر به اصطلاح استرا تژیک از سر ترس دولتمردانش (مرحمت فرموده مارا مس کنید رها کنید ملت را تا نفسی بکشند تدبیریون ناامید از مردم!)
 • جوادی IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
  2 0
  مردم با حضور پر شورشان در انتخابات مجلس و رای ندادن به ایشان به شکوری‌راد نهیب خواهند زد که هم شما که روزی مجلس و دولت را قبضه کرده بودید و همپالکی های تعدیل شده امروزتان در دولت فعلی نبودنتان از بودنتان هم برای مملکت ، هم برای مردم و هم برای تتمه آبروی خودتان مفید تر است . مردم اگر هم مشارکتشان کم شود به این دلیل است که می ترسند باز مثل شمایی سرنوشت مملکت را در اختیار بگیرد و پدر ملت را در آورد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس