دومین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی تا همین چند ماه پیش، یکی از «شاه‌مهره» های جریان اصلاحات بود که نه تنها مورد تایید کامل اعاظم این جریان بود، که «نامزد بالقوه» همیشگی اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری محسوب می‌شد.

سرویس سیاست مشرق- روز ۲۲ تیرماه، همزمان با برگزاری اولین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران و از سیاستمداران شناخته‌شده اصلاح‌طلب، به اتهام قتل همسر دوم خود مرحومه میترا استاد، مشرق گزارش داد:

" شنیده شده بزرگان اصلاحات با محوریت محمد خاتمی به صورت تشکیلاتی و با استفاده ازپتانسیل مهره های استانی اصلاح طلب دور جدیدی از فعالیت ها را جهت اخذ رضایت از خانواده مرحومه میترا استاد آغاز کرده اند.

نزدیکان خاتمی که در مرحله اول با فشار و تهدید این خانواده نتوانستند رضایت بگیرند با بی نتیجه ماندن تلاش هایشان جهت سرپوش گذاشتن بر این رسوایی تشکیلاتی و جلوگیری از افزایش تبعات آن برای جریان اصلاحات هم اکنون با فعال کردن استاندار کرمانشاه در دوره اصلاحات در جهت تطمیع این خانواده برآمده اند.
اصلاح طلبان در صدد این هستند که با پایمال کردن خون مقتول و سرپوش گذاشتن بر جنایت محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران با واگذاری یک واحد آپارتمان به ارزش تقریبی ۸ میلیارد تومان به اولیا دم (به فرزند میترا استاد) از آنها اخذ رضایت نموده و پرونده این جنایت را مختومه کنند. "

اعلام این خبر، تکمیل‌کننده اذعان برخی چهره‌های اصلاح‌طلب به این حقیقت بود که لیدر اصلاحات، سیدمحمد خاتمی، علاوه بر این که نقش اصلی و اساسی را در شهردار شدن نجفی، علی‌رغم جواب منفی استعلام او در نهادهای امنیتی ذیربط، بر عهده داشت، امروز هم به هر قیمتی قصد دارد جلوی قصاص  نجفی را با جلب رضایت اولیای دم مقتوله، با هزینه‌های گزاف، بگیرد.

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، در سرمقاله روز ۱۹ خرداد روزنامه سازندگی با اشاره به واقعه قتل همسر نجفی و برخی اظهار نظرهای بعد از آن مطلبی با عنوان «علاج واقعه قبل از وقوع» نوشته بود:

" در جلسه دیگری در تاریخ هشتم شهریورماه ۱۳۹۶ همان عضو شورای شهر تهران از مخالفت وزیر کشور با شهرداری دکتر نجفی بر اساس گزارش و استعلام نهادهای امنیتی دولتی خبر داد. اما با پیگیری برخی بزرگان اصلاحات و اعمال فشار بر رئیس جمهور، آقای روحانی به وزیر کشور دستور می‌دهد حکم شهرداری دکتر نجفی صادر شود. "

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چرا فساد اخلاقی در جریان اصلاحات نهادینه شده است؟ / نقش لیدر اصلاحات در رسوایی «نجفی گیت»

سقوط اخلاقی اصلاحات در ماجرای قتل «میترا استاد» / خبرنگاران اصلاح‌طلب «مجتهد» شدند! +تصاویر

و البته واضح و مبرهن است که منظور از «بزرگان اصلاحات»، نمی تواند جز خاتمی و مشاوران حلقه اول او باشد.

گفتنی است که عبدالله ناصری، از مشاوران خاتمی و مدیرعامل خبرگزاری ایرنا در زمان اصلاحات، در مصاحبه‌ای در ۲۹ تیر ۹۶ با خبرگزاری ایلنا، گفت که گزینه‌های شهرداری تهران با ن] ر شخص خاتمی انتخاب شدند:

"  از میان این افراد هر شخصی انتخاب شود به اتفاق آرا مورد پذیرش شورای شهر خواهد بود و حتما قابلیت‌هایی که رهبری اصلاحات گفتند را دارند و بر اساس شاخصه‌های مورد تاکید آقای خاتمی انتخاب شدند. رهبر اصلاحات تاکید داشتند که شهردار تهران باید کارآمد، پاک دست و ملی باشد که قطعا در جلسه دیروز نیز این ویژگی‌ها مد نظر قرار گرفته شده است. "[۱]

و البته این تلاش بی‌وقفه لیدر اصلاحات و هم‌جریانی‌های نجفی برای نجات او، البته چندان بی‌دلیل دور از انتظار نیست، چرا که محمدعلی نجفی که در بین اصلاحاتی‌ها به عنوان «دکتر» نجفی شناخته می شود (علی رغم نداشتن مدرک دکتری)، تا همین چند ماه پیش، یکی از «شاه‌مهره» های جریان اصلاحات بود که نه تنها مورد تایید کامل اعاظم این جریان (به طور خاص خاتمی و هاشمی رفسنجانی) بود، که همواره به عنوان یک «نامزد» بالقوه ریاست جمهوری از سوی اصلاح‌طلبان در آب نمک خوابانده می‌شد. از این رو تصمیم گرفتیم با مروری بر برخی تحولات سیاسی مرتبط با نجفی در اردوگاه اصلاح‌طلبان که مربوط به همین چند سال اخیر است، پیوندهای عمیق او را با رئوس اصلاحات و جایگاه بالای سیاسی او را در این جریان، یادآور شویم.

اکبر منتجبی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نزدیک به کرباسچی و از مسوولان نشریات وابسته به کارگزاران، در گرماگرم انتشار خبر ارتکاب قتل میترا استاد توسط نجفی، در ۸ خرداد توئیتی زد که نوعی ابراز برائت از نجفی تفسیر شد:

اما جالب است بدانید که همین فعال سیاسی وابسته به کارگزاران در ۱۰ آبان ۹۴، یعنی دو ماه مانده به انتخابات مجلس دهم، در صفحه اینستاگرام خود مطلبی با این عنوان منتشر کرد:

" دکتر محمد علی نجفی. بهترین گزینه برای سرلیستی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس است. امیدوارم دوستان به این نکته توجه کنند و از ایشان برای شرکت در انتخابات دعوت کنند. نجفی برای انتخابات ریاست جمهوری سال هشتاد و هشت و نیز انتخابات سال نود و دو از سوی برخی از اصلاح طلبان جهت کاندیداتوری دعوت شد ولی این دعوت ها را رد کرد. با توجه به این که انتخابات امسال مجلس در نوع خود هم برای دولت و هم برای اصلاح طلبان مهم است، خوب است احزاب موثر اصلاحات از او جهت کاندیداتوری و سرلیستی تهران انتخابات مجلس از او دعوت به عمل بیاورند. "[۲]

و خود غلامحسین کرباسچی، کسی بود که در ۱۹ اسفند ۹۱، در ماه‌های منتهی به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۹۲، در مصاحبه تفصیلی با خبرگزاری مهر چنین گفت و شنید:

" یک شایعه ای هم وجود دارد که گفته می شود که در حزب کارگزاران ۲ طیف اصفهانی و کرمانی وجود دارد که اصفهانی‌ها طرفدار آقای نجفی هستند و کرمانی‌ها طرفدار آقای جهانگیری. آیا این درست است؟

- این حرف‌ها بی اساس و برخاسته از سطحی‌نگری‌های سیاسی است. شخص آقای جهانگیری بیشتر از همه طرفدار کاندیداتوری آقای نجفی در انتخابات ریاست جمهوری آینده است. هیچ وقت شرایط در کارگزاران به این صورت نبوده که ۲ طیف اصفهانی و کرمانی در آن وجود داشته باشد.

به نظر شما کدام یک از این ۲ نفر (جهانگیری و نجفی) فضای بهتری در حزب کارگزاران برای کاندیداتوری دارند؟

- هنوز در این خصوص به نتیجه نرسیده ایم اما در پی آن هستیم که انتخابات جدی گرفته شود، همچنین کاندیدایی مطرح شود که مجموعه شرایط لازم از لحاظ رأی آوری و وفاق ملی را داشته باشد.

نظر شخصی شما به عنوان یک چهره سیاسی و دبیرکل حزب کارگزاران در مورد کاندیداتوری آقایان نجفی و جهانگیری چیست؟

- من هر ۲ را انسان‌هایی لایق و توانمند می دانم.

یعنی هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد؟

-  هر کدام از این ۲ نفر که اصلاح طلبان بتوانند به توافق بیشتری بر روی وی برسند، اولویت بیشتری دارد.

گفته می شود در داخل حزب بیشتر به آقای جهانگیری تمایل وجود دارد و بیرون حزب به آقای نجفی؟

- نه این درست نیست. بین این ۲ بزرگوار تفاوت زیادی وجود ندارد. "

کرباسچی درباره بیماری قلبی نجفی در آن زمان هم تاکید کرد:

"برای آقای نجفی یک مشکل قلبی بوجود آمده که رفع شده است. این هم مانع مهمی نیست بلا تشبیه ما از یاد نمی بریم که قلب حضرت امام (ره) در سال دوم رهبری گرفت، ولی ایشان ۱۰ سال مملکت را اداره کردند و در پایان عمر ایشان هم مشکلشان از ناحیه قلب نبود. مشکل قلبی آقای نجفی حل شده است و الان به قول آقای دکتر فاضل (پزشک معالج وی) وضعیت جسمی آقای نجفی مناسب است و مشکلی برای کاندیداتوری در انتخابات از لحاظ جسمانی ندارند. "[۳]

در ماه‌های منتهی به انتخابات سال ۹۲، آن‌قدر بحث نامزدی نجفی از سوی اصلاحات جدی بود که خبرنگاران در بهمن ۹۱ از او درباره حضورش در انتخابات پرسیدند. در ۱۳ بهمن ۹۱، محمدعلی نجفی در حاشیه مراسم تشییع دکتر حبیبی در پاسخ به سئوالی در مورد کاندیداتوری‌اش، حضور اصلاح طلبان را منوط به یک تصمیم جمعی دانست و گفت "چون هنوز تصمیم نگرفته اند بنابراین نمی شود شفاف صحبت کرد. هر کسی که کاندیدای اصلاح طلبان باشد حمایت می کنیم. هم اکنون همه کسانی که اسمشان مطرح می شود در حد گمانه زنی است. "[۴]

این در حالی بود که در آبان سال ۹۱، رسانه‌های از انتشار پوستر انتخاباتی نجفی برای دوره یازدهم ریاست جمهوری(سال ۹۲) خبر دادند. حتی تشکلی به نام «حامیان دکتر نجفی» اعلام وجود کرد.

 خبرگزاری آنا(که در ان مقطع در اختیار طیف هاشمی قرار داشت) در همان زمان نوشت، که اصلاح‌طلبان برای کاندیداتوری محمدعلی نجفی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به اجماع رسیده‌اند.

این منابع تأکید کرده بودند:

"طیف نزدیک به عبدالله نوری، حزب کارگزاران سازندگی و طیف منتسب به سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران در آخرین رایزنی‌های خود، محمدعلی نجفی وزیر اسبق آموزش و پرورش را بهترین گزینه برای نامزدی انتخابات پیش‌رو از جانب اصلاح‌طلبان دانسته‌ و بر حمایت از وی اجماع کرده‌اند. "[۵]

بهزاد نبوی، از چهره‌های رادیکال اصلاح‌طلبان و نابیب رییس مجلس ششم، در مصاحبه‌ای با شماره ۵۱ نشریه مهرنامه(وابسته به کارگزاران) در فروردین ۹۶، ضمن مرور خاطرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴، از جایگاه نجفی در بین نامزدهای بالقوه‌ی اصلاح طلبان در ان سال گفت:

" من سال ۸۴ در ستاد دکتر معین فعالانه تلاش می‌کردم و مسئول امور شهرستان‌ها بودم. مع‌الوصف آقای هاشمی را قبول داشتم. آن سال احساس می‌کردم که با توجه به فضایی که در دوره اصلاحات پدید آمده بود امکان معرفی هاشمی به عنوان کاندیدا از سوی اصلاح‌طلبان وجود ندارد، لذا معتقد بودم باید کسی را نامزد کرد که در صورت عدم حضور آقایان هاشمی و کروبی گزینه اجتماعی و قابل قبولی باشد و دیدیم که حضور نامزدهای متعدد اصلاح‌طلبان در آن انتخابات به ما ضربه زد. پیشنهاد من در جلسات خصوصی سازمان دکتر محمدعلی نجفی بود؛ چرا که هاشمی می‌گفت اگر کسی کاندیدا شود که به لحاظ اجرایی و مدیریتی او را قبول داشته باشم، نامزد نمی‌شوم. آقای کروبی هم کمابیش نجفی را قبول داشت. تصور من این بود که اگر دکتر نجفی کاندیدا شود، که به لحاظ اجرایی و مدیریتی او را قبول داشته باشم، نامزد نمی‌شوم. آقای کروبی هم کمابیش نجفی را قبول داشت. تصور من این بود که اگر دکتر نجفی کاندیدا می‌شد، این دو بزرگوار نامزد انتخابات نمی‌شدند. "[۶]

و این مساله‌ای که محمد عطریانفر، عضو ارشد حزب کارگزاران و چهره نزدیک به خانواده هاشمی تایید کرده است. عطریانفر در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا(۶ شهریور ۹۶)، درباره انتخابات سال ۸۴ گفت:

" مطرح بود که آقای نجفی کاندیدای ریاست جهموری هستند آیا این درست است؟

بله، گزینه ما آقای نجفی بود و اتفاقا آیت الله هاشمی هم نظر مساعدی نسبت به او داشتند، ایشان معتقد بودند باید شخصیتی ریاست جمهوری را بر عهده بگیرد که باتجربه و انقلابی باشد. "[۷]

 

[۱] https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-۵۱۳۳۵۴

[۲] https://www.khabaronline.ir/news/۴۷۳۶۴۵

[۳] https://www.mehrnews.com/news/۲۰۱۳۰۵۸

[۴] https://www.mehrnews.com/news/۱۸۰۵۳۴۴

[۵] http://www.jahannews.com/analysis/۲۵۱۲۲۱

[۶] https://www.isna.ir/news/۹۶۰۱۲۷۱۱۹۴۸

[۷] https://www.rouydad۲۴.ir/fa/news/۷۲۹۹۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  قطعا اگر مسعود رجوی در ایران حزبی تشکیل می داد در فساد و وطن فروشی چیزی شبیه همین افسادطلبان می شد
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  27 58
  بی شرفا ببین چجوری به حزب الله ضربه میزنن قبل از جنایت ریش پروفسوری و ژست روشنفکری و تاخت و تاز علیه بچه بسیجی ها و حزب اللهی ها بعد از جنایت دزدی و قتل ریش حزب اللهی قیافه معصومانه .... این شغال ها انقدر رو دارن که آدم نمی دونه به کدوم روشون تف کنه.
 • نجفي بيگناهه FR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  66 24
  شما يه ايكس باكس براي بچه بخريد تا سرش گرم شه و اين اتفاقات يادش بره ، بعدش كه حوصلش سر رفت و اومد گفت يه بازي اورجينال ديگه ميخوام ، دستشو بگيريد و ببريدش تا اول رضايت بده و بعد بازي رو براش بخريد ، اون برادره هم با يه سوييچ كارش حله چون خود دكتر دستشو به يه كاري بند كرده ، يه كمك خرجي هم در قالب يه حساب قرض الحسنه به خانوادش تخصيص بديد ، ملك 8 ميلياردي مگه شوخيه براي همچين مسأله ساده اي ؟ جنايت كه نكرده ، يه اتفاق غير عمد بوده كه تموم شده و رفته ، انسان جايز الخطاست .
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   13 55
   اتفاق غير عمد!؟ زرمفت
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   7 57
   آبجی خودت رو هم بکشند همینطوری قضاوت می کنی ؟ بگو بله تا خدا تو کاسه ات بگذاره !
  • سید SG ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   3 55
   به واقع جماعت اصلاح طلبان از صدر تا ذیلشان جملگی تهوع آورند یکی از یکی بیشتر و کریه تر!!!
  • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   1 62
   الان داری میگی سران اصلاحات عقل ندارن که 8 میلیارد پیشنهاد دادنه، حتما تویی که خیلی بیشتر ازشون می فهمی، پیشنهاد ایکس باکس رو بهشون ارائه بده شاید فرجی شد، در ضمن قتل یعنی جنایت، و در آخر شما چرا میخواین با رشوه همه چیز رو حل کنید.
  • DE ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   46 11
   خواهر ما زن پيرمرد 70 نميشه براي اينكه دست ما به يه كاري بند بشه ! اونم با پسر اين سني ! 16:35
  • یه نفر IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
   0 61
   دوستان این آقای "نجفی بیگناهه" فکر کنم از کمپ تو آلبانی داره کامنت میزاره. تصویر یه پیره زن یا پیره مرد با عینک ته استکانی رو تصور کنید « دندون مصنوعی اش رو هم تو لیوان آب جلوش گذاشته. سلام تروریست، چطوری
 • امیر IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  2 44
  مشایی
 • GB ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  4 49
  واقعا همشون توهم زده اند از صدر تا ساقه
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  10 51
  جالبه این آقایون هم جزو بدنه نظام حساب میشن افراد مخلص و حزب اللهی هم جزون بدنه نظام هستن. اینها از منافقین هم خطرناک ترن.
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  54 5
  همه شون فاسدن بعد اون جناح این طرف رو مقصر میدونه و متقابلا اونیکی اینو
 • مسعود دیپلمات IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  10 62
  پیشنهاد من این است که نجفی اعدام شود ولی قبل از آن مهریه میترا استاد را از اموال او اخذ کرده و به فرزند میترا استاد بدهند.
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  12 55
  جالبه !!اين مفسدين و جنايت كاران به احمدي نژاد ميگن منحرف!!!
  • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   3 51
   احمدی نژاد را که جانش برای ملت در میاید با این اراذل خود خواه و منافق مقایسه نکنید کار پاکان را قیاس از خود مگیر گرچه باشد در نوشتن شیر شیر
 • سید رضا IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  57 11
  اون مرحوم مغروق ؛ خیلی حالیش بود ! خیلی !!
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  1 50
  خشت اول گر نهد استاد کج * تا ثریا می رود دیوار کج. نمی دانم نظام اسلامی تا کی می خواهد با. خاعنین. ونفوذی ها مدارا کند.. برای پیش رفت کشور. باید این جور سومهای فساد. وستون پنجم دشمن را از حاکمیت کنار گذاشت
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  3 60
  من یشنهاد میکنم در صورتی که اولیای دم درخواست دیه کردن واسه بخشش،یه کمپینی ایجاد بشه ،پول جمع کنیم بدیم به اولیا که رضایت ندن و این قاتل اعدام بشه..البته از طرف دیگه در صورت اعدام نشدن و آزادی ،چطور میخواد تو این جامعه زندگی و سربلند کنه؟
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
  3 52
  بهرحال مرتکب قتل شده و حیات سیاسی او به پایان رسیده شاید قصاص بشه دیگه فرقی نمیکنه برای افسادطلبان
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  58 0
  خدا آخر و عاقبت همه را خیر کند من از سردبیر محترم خبرگزاری استدعا دارم حدیث امام صادق (ع) را در باره سرزنش گناه ملاحظه فرمایند و میدانند اگر خدا یک لحظه ما را به خودمان رها کند از اوج عزت به ذلت خواهیم افتاد و جناح سیاسی خاصی در امان نخواهد بود اگر خداوند گناهان هر کدام از ما را عیان می‌کرد از همدیگر فرار میکردیم حال که گناه بنده‌ای عیان شده اجازه دهید فقط به اعمال خود فکر کنیم التماس دارم این اخبار را پوشش ندهید که باعث دمیدن روح ناامیدی در جامعه است سپاسگزارم
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  1 69
  مردم با چشمان تیز بین منتظر اجرای عدالت از طرف حکومت عدل علی هستند...مبادا به خاطر شانتاژ بازی و پارتی بازی و شلوغ کاری طرفداران این آقادر اجرای عدالت در حقش خدشه ای وارد بشه و بواسطه این آقا نظام یه ضربه دیگه بخوره...عدالت رو در حقش اجرا کنید هر چی که هست
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  1 47
  ما رابطه با امریکا میخواهیم چه کنیم گرگ ومیش
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  2 52
  در واقع تمام این اتیشها از توی گور هاشمی رفسنجانی بلند میشد که این جانی را اینقدر حمایت می کرد .
 • DE ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
  7 53
  جایگاه کلیدی محمدعلی نجفی در اردوگاه اصلاحات/// همچین خودمونی برات میگم نجفی مثل دسته کلیدی بود که وارد قفل اصلاح طلبان شد و آنها فکر کردند قفلشان باز شده و بختشان آزاد لیکن زد قفل را ترکوند حالا بیا جمش کن.
 • IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
  2 50
  زمان و مکان ( اعدام ) نجفی جنایتکار را زودتر اطلاع رسانی بکنید .
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
  0 44
  گفتگوی تمدن ها یعنی با دروغ تقلب در انتخابات، کشور را به جنگ و آشوب کشیدن؟!
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۴
  1 45
  زمان و مکان ( اعدام ) نجفی جنایتکار را هر چه زودتر اعلام بکنید .
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  1 40
  خدا لعنت بکند رفسنجانی رو که نجفی قاتل را به مدیریت کشور تحمیل کرد .
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  1 27
  در واقع تمام این اتیشها از توی گور اکبر هاشمی رفسنجانی بلند میشد که این جنایتکار نجفی را اینقدر حمایت می کرد .خدا هر 2نفرشان را لعنت بکند .
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  1 26
  اکبر رفسنجانی جنایتکاران و تروریست های زیادی مثل نجفی را تربیت کرده بود خدا عذاب همه شان را بیشتر بکند .
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  1 26
  نجفی باید هرچی گندکاری در دوران : رفسنجانی و خاتمی بوده است تا قبل از اعدامش بگوید .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس