صفحه نخست روزنامه‌های پنجشنبه ۵ اردیبهشت

برجام، ارزش پول ملی کشورمان را به شدت کاهش داد. قبل از امضای برجام دلار حدود ۳ هزارتومان بود و در پسابرجام دلار تا آستانه ۱۹ هزارتومان افزایش یافت و اکنون نیز در کانال ۱۳ هزارتومان است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

ابتکار: ایران در برجام پیروز شد!

روزنامه ابتکار در مطلبی نوشت: «جمهوری اسلامی ایران تاکنون توانسته است بخش زیادی از استراتژی‌های فرصت‌طلبانه و زیاده‌خواهانه آمریکایی‌ها را مهار کند، چنان‌که اتخاذ راهبرد انزوای کامل ایران در جریان خروج یکجانبه آمریکا از برجام به طور کامل شکست خورد. گرچه این به معنای اجرای کامل برجام نیست؛ اما در نتیجه کنش عقلائی ایران، آمریکایی‌ها نتوانستند دولت‌های حاضر در معاهده برجام را با خود همراه کنند و این به منزله پیروزی ایران در این عرصه محسوب می‌شود».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «حال با توجه به…شرایط و موقعیت خاص کشور...دستگاه دیپلماسی و ارکان سیاست خارجی کشور باید از راهبردها و تاکتیک‌های مقتضی استفاده کنند تا تبعات و پیامدهای این فشار را به حداقل برسانند. تردیدی نیست که خروج از این شرایط بیش از هر زمان دیگری نیازمند بهره‌مندی از عقلانیت در عرصه سیاست خارجی و اجتناب از افتادن در دام آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن‌ها است. در چنین موقعیتی اتخاذ راهبردها و روش‌های احساسی و متکی بر رفتارهای واکنشی هیجانی، غیرعقلانی‌ترین نوع مواجهه با این رخداد است».

اصلاح طلبان در اقدامی تأمل برانگیز، نسخه «عبرت آموز» برجام را «الگو» جا می‌زنند.

قرار بود به واسطه امضای برجام، در مقابل محدودیت گسترده در صنعت هسته‌ای، تمامی تحریم‌های ضدایرانی به یکباره لغو شود و نه تعلیق. اما در نهایت علیرغم بتن ریزی در صنعت هسته‌ای، تحریم‌ها نه تنها لغو نشد، بلکه دامنه گسترده‌تری نیز پیدا کرد.

برجام، ارزش پول ملی کشورمان را به شدت کاهش داد. قبل از امضای برجام دلار حدود ۳ هزارتومان بود و در پسابرجام دلار تا آستانه ۱۹ هزارتومان افزایش یافت و اکنون نیز در کانال ۱۳ هزارتومان است.

به عبارت دیگر وقتی صنعت هسته‌ای و غنی سازی ۲۰ درصد داشتیم، دلار ۳ هزارتومان بود ولی اکنون که در صنعت هسته‌ای محدودیت گسترده ایجاد شد و حق غنی سازی بیش از ۳،۵ درصد را نیز نداریم، دلار حدود ۱۳ هزارتومان است. این است نتیجه اعتماد به آمریکا!

ارگان دولت حرف خود را پس گرفت؛ الان وقت مذاکره نیست

روزنامه ایران- ارگان رسانه‌ای دولت- در یادداشتی به قلم «حسن بهشتی پور»، از حامیان برجام نوشت: «برخی معتقدند باید با امریکا مذاکره کرد. بنده نیز جزو موافقان مذاکره بوده و هستم اما به شرط آنکه هدف، شرایط و چارچوب مذاکره معلوم باشد اما در شرایطی که مقام‌های امریکا عملاً شرایط ناممکنی را پیش پای ایران گذاشته‌اند، نتیجه بخشی مذاکره امری دور از دسترس خواهد بود. از این رو باید ابتدا شرایط داخلی کشور به مرحله‌ای از ثبات و توان برسد که نشستن بر سر میز مذاکره با امریکا به دریافت امتیاز برای دو طرف بینجامد. از جمله اینکه نظام بانکداری و پولی اصلاح و توجیه شود که کشور در یک جنگ ویژه اقتصادی به سر می‌برد و ابزارها و سیاست‌ها بر پایه این شرایط ویژه تعریف شود. زیرا اگر قرار است مذاکره صورت گیرد اولاً با دست پر باشد ثانیاً طرف مقابل متوجه شده باشد سلاح تحریم‌ها کند شده است اما الان بدترین شرایط ممکن برای مذاکره است».

ارگان دولت تاکید دارد که «الان بدترین شرایط ممکن برای مذاکره است». این در حالی است که این روزنامه در شماره دیروز-چهارشنبه- در یادداشتی به قلم «حسین موسویان» عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در توافق سعدآباد که اکنون در آمریکا اقامت دارد، تاکید کرده بود که سایه جنگ بالای سر کشور است و به همین منظور نباید فرصت مذاکره با ترامپ را از دست بدهیم!

مشرق دیروز در همین ستون در مطلبی با عنوان «موسویان: خطر جنگ وجود دارد، باید با ترامپ مذاکره کنیم!» به نقد این یادداشت پرداخت.

متاسفانه طیف حامی دولت بدون توجه به نتیجه مذاکرات هسته‌ای دولت روحانی با ۵+۱ همواره از موضع ضعف به موضوع رابطه با آمریکا ورود کرده و با هراس افکنی در افکار عمومی، اینطور القاء می‌کنند که هیچ چاره‌ای جز امتیازدادن به آمریکا نداریم!

دلار جهانگیری، باعث فرار سرمایه از کشور و رانت ارزی شد

روزنامه شرق در یادداشتی به قلم «غلامرضا نظربلند» نوشت: «مهم‌ترین سنجه ما در این داوری تصمیم دولت در اعلام دلار چهارهزارو ۲۰۰ تومانی به عنوان تنها نرخ مورد قبول ارز مرجع در اطلاعیه مورخ ۲۱ فروردین ۹۷ یعنی چند هفته پیش از خروج آمریکا از برجام است. با وجودی‌که به این تصمیم دولت انتقادهای زیادی وارد شده است، اما از نظر نگارنده آنچه در وهله نخست ایراد دارد نه اصل تصمیم که نحوه اجرای آن است. تخصیص ارز به نرخ مزبور نه تنها نتوانست تلاطمات افسارگسیخته را از بازار دور کند و جلوی تداوم چندبرابرشدن قیمت ارز ظرف فقط چند ماه را بگیرد، بلکه حتی موجب چندنرخی‌شدن آن و از آن بدتر، تشدید رانت ارزی و فرار سرمایه شد. شاهد مثال آنکه هم اینک گفته می‌شود فقط یک قلم ۱۴ میلیارد دلار کالایی که باید با دلار چهارهزارو ۲۰۰ تومانی تأمین می‌شد، با ارز نیمایی که حدوداً دو برابر این مبلغ است خرید و فروش می‌شود؛ ادعایی که دولت دوازدهم نه آن را تکذیب و نه شفاف‌سازی کرده است».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «موضوع دیگری که با خروج آمریکا از برجام ارتباط مستقیم دارد و در این بازه زمانی بسیار بحث‌انگیز بود، راجع بر راه‌اندازی کانال ویژه مالی ازسوی کشورهای اروپایی امضاکننده برجام است که تاکنون باوجود وعده و وعیدهای اروپایی‌ها به نتیجه ملموسی نرسیده است».

در روزهای گذشته، «عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب در مطلبی نوشته بود که «دلار ۴۲۰۰ تومانی بزرگترین اشتباه دولت روحانی بود».

شاهکار جهانگیری که به «دلار جهانگیری» معروف شد، باعث بر باد رفتن چیزی بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار شد آن هم در شرایطی که کشور به شدت به دلار نیاز داشت.

حال درباره اینکه این تصمیم اشتباه از سوی رئیس جمهور گرفته شده یا جهانگیری یا توسط هیئت دولت، اختلاف نظر وجود دارد اما در اینکه این تصمیم توسط همین دولت گرفته شده هیچ اختلاف نظری وجود ندارد.

نکته قابل توجه اینجاست که در سال گذشته و به هنگام اعلام بسته ارزی توسط جهانگیری، روزنامه‌های اصلاح‌طلب، تصویر سوپرمن را با تیترهای «بازگشت اسحاق» و «بازگشت جهانگیری» منتشر کردند و از «حضور مقتدرانه جهانگیری در حل بحران ارزی» خبر دادند!

مشکلات را به گردن دولت، فراکسیون امید و شورای شهر تهران نیندازید!

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم «محمدرضا خباز» فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت: «برخی از تحلیل‌ها نسبت به شرایط جامعه اینگونه است که مردم به نوعی انفعال و بی‌تفاوتی نسبت به جریانات سیاسی به‌خصوص اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات رسیده‌اند که عده‌ای این شرایط را ناشی از عملکرد انتقادآمیز فراکسیون امید مجلس و شورای شهر تهران می‌دانند و اساساً عملکرد این دونهاد انتخابی را بر شرایط حاضر بسیار مؤثر می‌پندارند. گرچه این تحلیل‌ها در جای خود محترم است، اما باید اذعان داشت که این نوع برداشت‌ها چندان علمی و کارشناسانه نیست».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «یکی از مشکلات این است که همه جریانات سیاسی و حتی برخی نهادها باید دولت را کمک کنند، اما وقتی مشاهده می‌شود که برخی جریانات در جهت مخالف دولت حرکت می‌کنند طبیعتاً دولت نیز نمی‌تواند آنطور که باید عمل کند و بدین جهت مردمی که از پشت پرده خبر ندارند دولت را عامل عدم موفقیت و ناکامی‌ها قلمداد می‌کنند».

دولت تدبیر و امید، فراکسیون امید مجلس و شورای شهر تهران همگی نتایج «تَکرار می‌کنم» های خاتمی است.

در این میان کارنامه دولت روحانی به حدی خالی است که اصلاح طلبان به هر طریق ممکن در پی جداکردن سفره خود و انکار حضور در دولت هستند. بر همین اساس فعالین اصلاح طلب در اقدامی تأمل برانگیز حتی مدعی شده‌اند که «یک اصلاح طلب نیز در دولت روحانی حضور ندارد»! این در حالی است که تنها در یک نمونه، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور صراحتاً در انتخابات ۹۶ گفت که نماینده اصلاح طلبان است. حال بگذریم از اینکه زنگنه، ظریف، شریعتمداری و…همگی از جبهه اصلاحات هستند.

تکلیف فراکسیون امید مجلس نیز کاملاً مشخص است. فراکسیونی که «سلفی حقارت»، «کمیته ویژه رفع حصر»، «اروپاگردی» و موارد مشابه را در کارنامه خود دارد. چندی پیش «محمود صادقی» عضو فراکسیون امید مجلس گفته بود: «فراکسیون امید نتوانسته ساختاری ایجاد کند و نمایندگانش را به بدنه کارشناسی وصل کند و با برنامه عمل کند».

شورای شهر تهران نیز در قریب به دو سال اخیر که از آغاز به کار آن سپری شده است، صرفاً مشغول «انتخاب شهردار جدید»! و «اسم و فامیل بازی در انتخاب نام خیابان‌های تهران»! بوده است. عملکرد این شورا به حدی ضعیف بوده است که صدای فعالین اصلاح طلب را نیز درآورده است. اصلاح طلبان این شورا را «ناآشنا به امور شهری»، «سیاسی کار و حزب باز»، «پوپولیست» و…معرفی کرده‌اند.

اما با اینحال اصلاح طلبان به دلیل آلودگی به رفتار قبیله‌ای، هرگونه قصور و تقصیر در کارنامه خود را انکار می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  35 71
  خطاب به ابتکار : آن کس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالادهر بماند .
  • IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
   24 75
   برجام خسارت محض بود زیرا زیرساخت های هسته ای ایران را نابود کرد اما زیرساخت های تحریم ها تقویت و تشدید شدند.
 • سید IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  56 94
  اولاً: آن کس که مذاکره هست شعارش/ استخر فرح است در انتظارش! ثانیاً هرجه عناصر اصلاح طلب بیشتر از این خزعبلات تکرار کنند، مردم بیشتر ایمان پیدا می کنند که اصلاح طلبان تهوع آورند!
 • مهماندار هواپیما IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  35 66
  راست میگه چون شوهر و پسرش حسابهایشان در امریکا لبر یز شذه
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  20 66
  کاپ اخلاق و زرشک طلایی گرفتیم.
  • سید CA ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
   4 0
   گمانم منظور ابتکار از پیروزی تکرار همان سخن روحانی است که می گفت سه تا گل زدیم، دوتا هم خوردیم!!! این جماعت هنوز هم در هوای همان بازی های کودکانه شان هستند و نفهمیده اند که چه کلاه گشادی بر سر خودشان و ملت رفته است!!!!!
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  29 67
  کسی که از دیوار سفارت امریکا بالا رفت حالا شد مدافع غرب
  • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
   2 0
   همیشه همینطوره در تسخیر سفارت خیلی ها نقش داشتند اما همیشه پررووها همه چی رو نام خودشون ثبت می کنند و نامی از وطن دوستان واقعی تسخیر کننده لانه جاسوسی دیده نمی شود.
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  23 4
  ایران آمادگی عراق برای افزایش تولید نفت
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  16 46
  باید تمام قد ایستاد و بخاطر ابتکار ظریف برای پیرزن ابتکار دست ممتد زد.
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  16 48
  خفه شو دیگه
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  30 89
  تف تو هیکل اصلاح طلبهای وطن فروش
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  34 81
  افسادطلبان بی شرم
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  8 71
  نویسنده مقاله ابتکار به اندازه ای قاچاق شده هم فهم ندارد واقعا کور است یا خودش را به کوری زده چرا جای نمی بندند
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  27 66
  ابتکار جلوی پات رو نگاه کن نخوری زمین باکله.
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  22 69
  این خانم ابتکار نمی دانم که چطور اروپا با امریکا همراه نیست که اروپاییان بدون امریکا اب نمی خورند الان چی مخالفت ویا غیر همراهی با امریکا است لطفا بیان کنید
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  19 1
  استقلال دربی اخری رو برد باور کن
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  7 73
  اصلاح طلبان وفراکسیون امید وشوزای شهر انقدر پررو وبی حیا هستند که گند کاری هایشان و بی عرضگی دولت را به اسم به اصطلاح مخالفین می گذارندو فکر میکنند که مردم هالو هستند و واقعیت ها را تشخیص نمی دهند
 • AE ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  8 66
  بشين بابا حال نداريم با برجامتون گندي به اين مملكت زديد سالها طول مي كشه جبران بشه
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  7 81
  حاج خانم ابتکار راست میگی ایران در برجام پیروز شده ،علی برکت الله، نوش جانتان به کسی ندهید مال شما اصلاح طلبان
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  11 57
  اقای خباز خجالت هم خوب چیزی است اصلاح طلبان اعم از مجلسی ها ودولتی ها و سران اصلاح طلب بجز حمایت از دولت بمنظور به چنگ اوردن موقعیت وفامیل بازی ورانت وشغل برای بستگانشان چکار کردند پسر شان توی برف و مشکلات مردم را نمی توانند بفهمند فقط دنبال باند بازی هستند
 • US ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  13 0
  همانطور که ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل آرژانتین پیروز! شد و ملت ریختن تو خیابونا شادی کردند!
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  3 0
  تو برجام بردیم که هیچ ، داور هم زدیم ، 5 تا گل هم موقع شادی پس از گل زدیم ، 4 تاش آفساید شد.
 • AU ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  467 1
  دیوار سفارت چند متر بود؟
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  13 63
  به نام خدا موضوع: درخواست خروج از برجام سلام علیکم تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر دشمنان زورگو، تکیه بر توانمندی و ظرفیت های داخلی و ارتباط با کشورهای غیر مستکبر است. آمریکا و این سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان حتی اگر در مقابل چشم ما، جنگ زرگری هم راه بیاندازند باز دو روی یک سکه اند. مگر یادمان رفته که امام راحل (ره) فرمود: «آمریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از آمریکا بدتر.» امام خامنه ای قبل از روی کار آمدن دولت ترامپ فرمودند: «برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد این را همه بدانند ... آن ها اگر پاره کردند ما آتش می زنیم.» ایشان سال گذشته، پس از خروج آمریکا از برجام در جلسه خصوصی با هیأت دولت فرمودند: «در روزنامه خواندم که ترامپ گفته که من می خواستم به ترزا مِی سفارش کنم راجع به سخت‌گیری نسبت به ایران، [امّا] او به من سفارش کرد درباره‌ی سخت‌گیری راجع به ایران! اینها این [جور] هستند دیگر. آن‌وقت تلفن می زند به آقای دکتر روحانی و اظهار ارادت و اخلاص هم به ایشان می کند. اینها را بایستی این‌جوری و با این چشم نگاه کرد؛ بدند اینها، اینها خیلی بدند. بنده یک سینه حرف دارم در زمینه‌ی اروپایی‌ها - نه به‌خاطر سیاستهای امروزشان ‌- به‌خاطر ذات خبیثی که حکومتهای اروپایی در طول این چند قرن از خودشان نشان داده‌اند؛ خیلی حرف گفتنی اینجا زیاد است، نمیخواهیم حالا وارد آن مسائل بشویم.» سپس در یک جلسه عمومی فرمودند: «حالا گفته می‌شود که برجام را می‌خواهیم با این سه کشور اروپایی ادامه بدهیم؛ من به این سه کشور هم اعتماد ندارم. من می‌گویم به اینها هم اعتماد نکنید؛ [اگر] می‌خواهید قرارداد بگذارید، ... تضمین به دست بیاورید، تضمین واقعی، تضمین عملی، والا فردا اینها هم همان کاری را خواهند کرد که آمریکا کرد، [امّا] به یک شیوه‌ی دیگر.» علیرغم تمام این نصایح متأسّفانه دولت پس از گذشت نزدیک به یازده ماه از خروج آمریکا از برجام منتظر وعده سر خرمن اروپایی ها ماند! آن هم وعده ای که از SPV به اینستکس تنزّل یافت. این در حالی بود که اروپایی ها خود اعتراف کردند، هیچگاه تحریم های آمریکا را دور نمی زنند، بلکه فقط در چارچوب آنچه ارباب آمریکایی به آن ها اجازه داده است، فقط به ایران کمک های انسان دوستانه می کنند، یعنی غذا و دارو را در برابر فروش نفت می دهند و همزمان بارها م
  • US ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
   3 2
   خانم ابتكار يكي از افرادي بوده كه در اشغال سفارت يعني تجاوز به خاك امريكا مشاركت داشته و بدنبال ان موجب شروع جنگ و تحريمها عليه ايران شد ايشان بايد مجازات بشوند
  • به US ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶ IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
   3 0
   و اگر آن حمله یه سفارت آمریکا نبود الان ایرانی روی نقشه وجود نداشت که امثالتو نگران باشید تحریم بشود یا نشود. چون سفارت آمریکا در حمال هماهنگ کردن همه تجزیه طلبان برای تبدیل ایران به ایرانستان بود.
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  5 0
  خداوند بر پدر و مادر ادم دروغ لعنت کند . الهی امین
 • علی IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  2 0
  اقای خباز باید بگوید با کدام نظریه کارشناسی حرف دیگران را نقد میکند مردم نتیجه کارشناسی این دولت را با عنوان دولت تدبیر و امید در این 6 سال دیدند که کشور به چه وضعیتی مبتلا شد خواهشا دیگر شما دم از کارشناسی نزنید که حال مردم به هم میخورد
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  3 0
  ابتکارکورخوندی که فاتف هم مثل برجام تائیدبشه
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  1 0
  خداوکیلی تاحالاشداصلاح طلبان چیزی برای رفع مشکلات مردم بنویسندویاکاری بکنند
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  3 0
  مرگ بر آمریکا
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  3 0
  برجام هیچ فایده ای برای مردم نداشت، تازه ارزش پول را هم کلی پایین آورد
 • مهماندار هواپیما IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  4 0
  این منفی ها را از اسراییل هدایت میشه تا اصلاح طلبان تنها نباشن
 • سید رضا IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  3 0
  خانم فتنه گر سبز پوش ! تو هم در نابودی و حراج محیط زیست ایران ؛ پیروز شدی !!
 • RO ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  3 0
  کاسبان برجام اصلاحطلبان تدبیر و امید پیروز اصلی برجام بوده ملت ایران بازنده تا ابد...
 • RO ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  3 0
  اقای ریبیی عزبر در اسرع وقت به اموال و دارایی اصلاحطلبان تدبیر و امیدی رسیدگی و احکام مربوطه را صادر تا مرحمی بر آلام ملت وکشور شود مردم حامی شما هستند..
 • lind IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  2 0
  این وطن فروشها بلای چان مردم شدند خدا به حرمت بزرگی خودش شر این فنته گران را از سر مردم کم کندامین یا رب العالمین.
 • هم وطن IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  2 0
  برجام بد فرجام تهوع آور است لطفا سکوت .
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  2 0
  اصلاح طلبانِ بی عرضه
 • رضایی IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
  0 0
  اخر غفلت و نااگاهی تا کجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس