محمدصادق جوادی حصار

یک فعال اصلاح‌طلب گفته است: ما اصلاح‌طلبان، سربازان و پیاده‌نظام روحانی باید به میدان بیاییم تا در مقابل هجوم مخالفان [روحانی] بایستیم.

سرویس سیاست مشرق -  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

برای دفاع از ظریف

دولت سند پولشویی 80 هزار میلیارد تومانی رو کرد!

خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی با عنوان «80 هزار میلیارد تومان، پول کثیف مواد مخدر در بازار» تلاش کرده است تا سندی برای اظهارات ظریف درباره پولشویی مهیا کند.

فردی به نام س.ص که عنوان شده کارشناس حوزه اعتیاد و مدیرعامل یک موسسه دانش اعتیاد است در این گزارش اظهار می‌کند:

اقتصاد مواد مخدر، ستون اصلی پولشویی است و سالانه حدود 80هزار میلیارد تومان پولشویی مواد مخدر در ایران رخ می دهد که عدد بسیار بالایی است و شاید به اندازه بودجه چند وزارتخانه باشد.

او در ادامه به بیان اینکه عدد 80 هزار از کجا آمده، می‌پردازد و می‌گوید:

در ایران، طبق جدیدترین اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر، مواد مخدر سالانه نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان، به اقتصاد کشور ضرر می زند، البته این هزینه تحمیلی به در سال 81 و 82 حدود 10 هزار میلیارد تومان در سال بود...از میزان 200 هزار میلیارد تومان هزینه تحمیلی مواد مخدر در سال به اقتصاد کشور، حدود 40 درصد، معادل 80 هزار میلیارد تومان توسط افراد مصرف کننده مواد، به قاچاقچیان پرداخت می شود که این رقم نیز بسیار بزرگ است.

این فرد همچنین می‌افزاید: راحت ترین کار این است که آنها پول های خود را به نام اشخاص مختلف در بانک قرار می دهند یا به صورت نقدی و چمدانی در مبادلات به کار می گیرند همچنین این افراد در حجم بالا وسایل می خرند یا به ملک تبدیل می‌کنند.[1]

*این گزارش با هدف ارائه سند پولشویی در حالی ارائه شده است که شخص محمدجواد ظریف در پاسخ به نامه قضایی دادستان کل کشور تأکید کرده است که هیچ سند و حتی دلیلی برای اظهارات خود درباره پولشویی ندارد.[2]

به سخن دیگر اینکه محتوای گزارش خبرگزاری دولت، ولو در حالت صحّت و مصاحبه با مقامات رسمی کشور نیز به لحاظ فلسفی غلط است و تردیدهای جدی درباره آن به چشم می‌خورد.

و اما اطلاعاتی که توسط این فرد ناشناس نیز ارائه شده‌اند به لحاظ تحلیل آماری و به لحاظ ارزیابی امنیتی صحیح نیستند.

چه اینکه اول ضربه زدن مواد مخدر به اقتصاد کشور به معنای پولشویی سران باندهای مواد مخدر در داخل کشور نیست بلکه به معنای همه هزینه‌هایی است که در مباحثی مثل مبارزه، کشف، پیگیری، درمان، اقدام قضایی و غیره ایجاد می‌شود.

ادعای پرداخت 80 هزار میلیارد توسط مصرف کنندگان مواد مخدر نیز در هیچ دایرة‌المعارفی به معنای پولشویی نیست. ضمن اینکه این پول نیز به خرده فروشان مواد و شبکه‌های خرد توزیع می‌رسد و طی یک فرایند پردامنه به خارج از کشور منتقل می‌شود. که این هم به معنای پولشویی نیست.

در واقع متأسفانه گوینده این صحبت‌ها اساساً به هیچ وجه اطلاع درستی از مفهوم پولشویی نداشته است.

چه اینکه پولشویی به این معنی است که رئیس یک باند بزرگ مواد مخدر و...، پس از کسب درآمد نامشروع خود، آنرا به طریقی دیگر وارد کشور کند و سپس به فعالیت‌های قانونی و کسب درآمد از راه پول‌هایی بپردازد که به طریق غیر قانونی بدست آورده است.

اتفاقی که در بحث مواد مخدر و در ایران، بصورت کلان ممکن نیست.

همچنین گفتنیست که اساساً سران باندهای مواد مخدر که تقریباً همگی در خارج از کشور سکونت دارند؛ از ترس کشف رابطین، لو رفتن محموله‌های قاچاق و زیر ضربه رفتن، هرگز اقدام به ایجاد شبکه‌های مالی در داخل کشور ایران نمی‌کنند.

لازم به توضیح است که جمعی از نمایندگان مجلس قصد دارند محمدجواد ظریف را به دلیل اظهارات ناصحیحش در بحث پولشویی استیضاح کنند.

برخی محافل تحلیلی معتقدند اظهارات ظریف درباره پولشویی می‌تواند منجر به تحریم شدن بیشتر ایران از سوی غرب شود و ابزارهای جدیدی را برای بهانه‌جویی به دست دشمن داده است.

مسئول دایره پولشویی وزارت اقتصاد که ظریف چندی قبل مدعی شده بود صاحب اسناد پولشویی در کشور است نیز به تازگی و به دلیل درخواست اقامت از آمریکا تحت پیگرد امنیتی قرار گرفته و از کشور ممنوع‌الخروج شده است.

***

ما اصلاح‌طلبان سربازان و پیاده‌نظام روحانی هستیم

«محمدصادق جوادی‌حصار»، از فعالان اصلاح‌طلب در بخشی از یک مصاحبه با شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان امروز گفته است:

«پس از حوادث دی ماه 96 روحانی در حالت کیش و مات قرار گرفت. مخالفان دولت هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهند که روحانی از حالت کیش و مات خارج شود. به هر طریق و هر سیاستی او را در همین حالت نگه خواهند داشت تا در صورت امکان روحانی مات شود. یا اینکه مدام کیش خواهند داد. بنابراین تنها عامل تسهیل‌کننده این وضعیت و خروج از این حالت کیش و مات این است که سربازان و پیاده نظام حامی دولت یعنی اصلاح‌طلبان به صحنه بیایند و سپس سربازان تبدیل به مهره‌های قوی‌تری شوند تا در مقابل هجوم جریان مخالف بایستند و آنها را عقب برانند.»

او می‌افزاید: تنها راه همین است. اما متاسفانه آقای روحانی به این مهم توجهی ندارد. به نظر می‌رسد رویه تعیین استانداران فعلی هم در راستای تقویت استحکامات جریان مخالف دولت است.[3]

*چهره‌های جریان چپ، قبل از این هم به واقعیت‌های مهمی درباره نسبت خود با رئیس‌جمهور روحانی اشاره کرده‌اند.

واقعیت‌هایی مثل اصلاح‌طلبان فدائیان دولت هستند، ما تضمین روحانی هستیم، تمام گفته‌های روحانی قانونیست و باید دست روحانی و ظریف را بوسید.

مع‌الوصف اما هسته سخت اصلاحات تصمیم به عبور از رئیس‌جمهور روحانی دارد و اظهارات کسانی مثل بهزاد نبوی و یا سعید حجاریان مبنی بر اینکه ما هیچ ائتلافی بر روحانی نداشته‌ایم، جملگی در همین راستا ارزیابی می‌شود.[4]

جالب آنکه بحث استعفای روحانی و یا سوزانده شدن رأی مردم توسط دولت فعلی نیز توسط همین چهره‌ها عنوان شده است.

محافل تحلیلی کشور معتقدند علیرغم تقلای اصلاح‌طلبان برای عبور از روحانی اما این مسئله محقق نخواهد شد و هم‌خونی و همراهی اصلاح‌طلبان با روحانی، آنها را دست به گریبان یک سرنوشت مشترک کرده است.

گفتنیست، مصطفی کواکبیان، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس به تازگی گفته است نه مجلس و نه دولت، هیچیک اصلاح‌طلب نیستند![5]

این در حالیست که اصلاح‌طلبان برای پیروزی در انتخابات مجلس دهم، کسانی که به آنها رأی نداده بودند را فاقد پیشرفتگی سیاسی نامیدند و درباره اصلاح‌طلب بودن دولت آقای روحانی نیز نه تنها از این می‌گفتند که اعتدال و اصلاحات یکی هستند بلکه تصریح علنی داشتند که دولت اعتدال از اصلاح‌طلبان هم بهتر عمل کرده است.

***

ترافیک نخبگان در فراکسیون امید؛

«چادر» سلحشوری می‌رود، «روز ملی» محمود صادقی می‌آید!

«محمود صادقی» از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و عضو فراکسیون امید به تازگی طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفته است:

ما پیشنهاد روز ملی افشا را مطرح کرده‌ایم که در این راستا باید از انگیزه‌های انتقام‌جویانه دوری کنیم.

به گزارش ایلنا، او همچنین شفافیت دستگاه قضایی، استقلال قوای سه‌گانه، مدیریت تعارض منافع، بهبود نظام نظارت و نهادینه‌سازی شفافیت را از جمله راهکارهایی دانست که می‌تواند به ایجاد شفافیت در کشور کمک کند.

صادقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز با اشاره به پیگیری حساب‌های قوه قضائیه گفت:

ما در ابتدا برای پیگیری این موضوع از تذکر استفاده کردیم سپس سوال از وزیر را مطرح کردم و پس از اینکه دیدیم این کارها به نتیجه نرسید، تقاضای تحقیق و تفحص از حساب‌های قوه قضائیه با هفت امضا از نمایندگان اصلاح‌طلب و اصولگرا و به دور از نگاه‌های سیاسی مطرح شده است. این تحقیق و تفحص برای پیگیری میزان وجوهی که در این حساب‌ها وجود دارد و همچنین جهت روشن شدن نوع هزینه‌کرد آنها تقاضا شده است.

وی ادامه داد: بر خلاف اصل ۹۵ قانون اساسی این پول‌ها به خزانه برنمی‌گردد و هیچ نهاد نظارتی بر آن نظارت ندارد هر چند که حدود سه ماه از پیگیری‌ها می‌گذرد اما قوه قضائیه یک سطر پاسخ نداده است. «سخنگوی قوه قضائیه هم گفته بودند این حساب‌ها این قدر شفاف است که می‌توانیم آن را در صدا و سیما نشان دهیم» اما بهتر است به نمایندگان گزارشی داده شود.

صادقی تأکید کرده است: من پیش‌بینی می‌کنم، بتوانیم رأی نمایندگان را برای انجام این تحقیق و تفحص بگیریم.[6]

*طرح آقای صادقی برای روز ملی افشا! می‌تواند یک دستمایه جانانه برای طنّازان و فکاهه پردازان باشد...

از طرف دیگر گویا آقای صادقی چرخ را از نو اختراع کرده زیرا در نظام جمهوری اسلامی ایران هر روز روز ملی افشاگری است البته به شرط رعایت عقلانیت و ارائه مستندات لازم.

چه اینکه بنا به فرموده مقام معظم رهبری، رعایت «شفافیت» بخشی از دین و آیین ماست.[7]

ما قضاوت درباره صحبت‌های صادقی را به مخاطبان محترم واگذار و یادآوری می‌کنیم که اصلاح‌طلبان در ایام تبلیغات انتخابات مجلس دهم در اسفند سال 94 از این می‌گفتند که با پیروزی ما در مجلس اوضاع اقتصادی بهتر خواهد شد، مقرری ماهیانه به بیکاران پرداخت می‌شود، سربازی لغو خواهد شد و طلاق نیز کاهش می‌یابد.[8]

وعده‌هایی که البته شاهدیم به چیزی به نام وعده روز ملی افشا تنزّل یافته است.

پیش از این ماجرای «بگم بگم» رئیس جمهور سابق دستمایه کنایه‌های طنّازان و سیاسیون شده بود.

گفتنیست، به تازگی انتشار صحبت‌هایی از پروانه سلحشوری، دیگر عضو فراکسیون امید اصلاح‌طلبان در خبرگزاری ایسنا، مبنی بر آسیب‌زنندگی حجاب چادر و اینکه به دلیل پوشیدن چادر دچار بیماری‌های ارتوپدیک شده است نیز انتقادات زیادی را علیه اصلاح‌طلبان برانگیخت. هرچند این خبرگزاری دولتی بعدا این اظهارات سلحشوری را حذف کرد.

***

1_ http://www.irna.ir/fa/News/83119818

2_ mshrgh.ir/915480

3_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/240449

4_ mshrgh.ir/912579

5_ http://www.jahannews.com/news/655854

6_ https://khabarfarsi.com/u/62967945

7_ http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=40746

8_ mshrgh.ir/521538

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  91 6
  صادقی دوباره بازیرشلواری میای وسط کوچه وبافریاد ازهمسایه ها کمک میخواهی ا توکه جگرنداری وتا احضارت کردن به گریه می افتی مواظب حرف زدنت باش واقعا صحنه ان شب که گفتی امدن دنبالت وتوهم دویدی توکوچه وبافریاد ازهمسایه ها کمک خواستی هنوز تو ذهن ماست پس برای خودت وخصوصا همسایه ها دردسر درست نکن
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   43 1
   رسما" شده دیونه خونه
 • سید IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  56 7
  و باز هم اصلاح طلبان تهوع آور و خراب کردن روز مردم!
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  66 4
  سلحشوری خدا گردنت روبشکنه ....
  • پرواز IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   2 0
   انشالله و همچنین گردن این صادقی و وهمچنین تمام همفکراشونو
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  4 40
  خوبه که بچه های بسیج حاضر در برنامه خانم سلحشوری هم، حرف های شما رو تکذیب کردند. بنده، خودم معاون بسیج دانشگاه امیرکبیر بودم، اما با رصد نحوه پوشش اخبار از طرف رسانه های اصولگرا، دیگه اعتقادی به این جریان ندارم.
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   17 1
   باشه بابا تو اصلا زورو
  • سعید ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   17 1
   خطاب به 7:47، این تاکتیکها برای دفاع از یک حرف غلط دیگر قدیمی شده است برادر، بهتره دنبال روشهای جدیدتری باشید.
 • AE ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  47 2
  از شفافیت ارای نمایندگان شروع کنند. نیازی هم به نامه نگاری ندارد.
 • علی IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  21 1
  درست مانند سریال مردان در سایه پیاده نظام تبلیغاتی و روانی جریان اصلاحات و اعتدال برای انحراف افکار عمومی از فشار اقتصادی کمرشکن بر اقشار اسیب پذیر هرروز مسئله ای را بولد میکنند تا به اهداف خود برسند و این وسط عده ای جوان احساساتی و خام را هم با خود همراه میکنند اما اینها برای جوان بیکار و از سن ازدواج عبورکرده اما مجرد مشکلی را حل نمی کند
 • US ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  1 30
  این هشتاد هزار میلیارد تومان اگر پول شوئی نیست پس چه نام دارد درضمن براساس گزارش همین سایت سالیانه برابر بیست میلیارد دلار جنس قاچاق وارد کشور می‌شود جابجا شدن پول های ایجاد شده در این حجم باید شناسائی شود یا نه جابجا شدن این ارقام پول پولشوئی نام دارد
  • احمد IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   17 0
   پولشویی وقتی است که نیاز داشته باشی، پول غیر قانونی خود را قانونی جلوه بدهید. به نظر شما الان در حاضر در ایران کسی لازم داره پول غیر قانونیش رو قانونی جلوه بده؟! اصلا همین جوری یهو ده میلیارد بیاد تو حساب شما، کسی میاد بگه از کجا اومده که پولشویی لازم باشه؟! بر فرض هم که لازم باشه، گزارش دادن تراکنش ها بانکی به سازمانهای خارجی کمکی می کنه؟! خوب خودمون بررسی کنیم و ترتیب اثر بدیم. کی بود می گفت اجازه جاسوسی از حسابهای بانکی مردم رو نمی دیم؟!
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  0 2
  خخخخخخخخ
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  21 2
  اقای صادقی!!! اگه راست می گید اول درباره برجام افشاگری کنید تا مردم بدانند چه عهدنامه ننگینی را حمایت و تصویب کردید چرا از فتح الفتوح تان رونمایی نمی کنید و مفادان برای مردم محرمانه باقی مانده است؟ حالا اینکه چقدر گرفتید تا این حرفها رو بزنید و حقوقتان از مجلس و دولت چنده بماند.
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   0 0
   افشاگری واسه چی؟ یه نگاه به بعد از بر هم خوردن برجام بنداز با زمانی که برجام بود مقایسه کن ببین برجام چه دستاورد عظیمی بود
  • فقط وطن IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
   0 0
   اصلاح طلب ها همچین گندی زدن تندرو ها توی این چهل سال چه گلی به سرمردم زدن لعنت به هردوتاشون
 • محمد IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  17 4
  اقای صادقی برخلاف همیشه که به جاده خاکی میزنه اینبارحرفش پربیراه نیست این پول ها اگرمتعلق به دولت است که بایدواریز به خزانه شود اگرهم مال قوه قضائیه است که باید نهادی نظارتی خارج ازقوه قضائیه برخرجکردان نظارت داشته باشد
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  8 1
  اینا تو مجلس چیکار می کنن؟
 • مهماندار هواپیما IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  16 1
  اقای صادقی چرا از ان 700 هزار میلیارد تومن که لیلاز اقتصاد دان شما گفته در یک سال گذشته در دولت روحانی گم شده حرفی نمی زنید
  • US ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   1 0
   لیلاز استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی هست که رنگش کردند جای اقتصاد دان به اصلاح طلبان بی سواد انداختن
 • احمد IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  15 1
  این اصلاح طلبها کسانی هستند که برای به کرسی نشوندن حرفشون و برای حفظ سمت حاضرند کشور و ناموسشون رو تقدیم کنند علی برکت الله
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  1 10
  سلحشوری گرچه زن هست هم با سواده هم غیرتش از خیلی نماینده های مرد بهتره ...نماینده های فرمایشی
  • امير IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
   1 0
   سوادش ازگردن شكستنش حين تحصيلات توهندددددد معلومه !وپيگيريش ازخضورزنان درورزشگاه بجاي اختلاس ورانت وبيكاري وارز وتورم ومشكل خودرو و٠٠٠هزارمشكلات ديگه !الان هم كه مشكل فقط چادرزنان عفيفه ؟
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  1 0
  خدا ی عقل به این صادقی بده
 • محمد IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  1 0
  بعضیا مثل مردانی هستند که صبح زیر شلواری خانمش را پوشیده واز ترس رسوائی طرح زیر شلواری جدید مردانه مطرح می کند طرح افشا اصلا اسمش هم مسخره است تا برسد به طراح ان
 • سوخته IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  0 0
  خخخخخخ هرهرهرهرهر
 • IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  2 0
  شما به داد کارگران وحقوق پرداخت نشده آنها برسید روز افشا بخورتوسر......
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  0 0
  پیاده نظام روحانی به تقلید از بختیار جمع شوند امجدیه - یاد روزهای نزدیکی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بخیر.
 • DE ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  0 0
  کسی که یک اصلاح طلب را دوست بگیرد دیگر به دشمن احتیاج ندارد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس