ظریف عصبانی

وزیر امورخارجه در اظهاراتی عجیب، برای حمله به منتقدان، نظام و «برخی نهادها» را رسما به پولشویی متهم کرده است. این اظهارات ظریف را چگونه باید تحلیل و ریشه‌یابی کرد؟

سرویس سیاست مشرق - «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه- ۲۱ آبان- در مصاحبه تصویری با سایت حامی دولت خبرآنلاین، با امتناع از ارائه استدلال درباره چرایی پافشاری دولت برای تصویب لوایح FATF در اظهاراتی عجیب و خلاف واقع و بدون ارائه هیچگونه سند و مدرکی، نظام و نهادهای آن را رسما به پولشویی متهم کرد؛ اتهام سنگینی که با استقبال رسانه های بیگانه همراه شد.

فیلم اظهارات ظریف درباره پولشویی سنگین در جمهوری اسلامی

وزیر امور خارجه در این مصاحبه گفت:«پولشویی در کشور ما یک واقعیت است و کسانی که هزاران میلیارد تومان پولشویی می‌کنند به راحتی ده‌ها میلیارد هم برای مخالفت با پولشویی هزینه می‌کنند!».

وی در بخشی از این مصاحبه بدون آنکه از هیچ شخصیت حقیقی یا حقوقی نام ببرد، تنها با عبارت موهوم و مبهم «برخی نهادها» ادعا کرد که آنها فقط در یک قلم ۳۰ هزار میلیارد تومان پولشویی کرده‌اند!

ادعاهای بی‌اساس و بدون مدرک ظریف، استقبال گسترده رسانه‌های معاند و ضدانقلاب خارج‌نشین را در پی داشت.

درباره اظهارات اخیر ظریف بیشتر بخوانید:

گِرای «ظریف» برای تحریم‌ بیشتر ایران

تهمت بزرگ ظریف به نظام

آقای ظریف متوجه هستید ... ؟!

مدعیان پولشویی گسترده اگر سند نیاورند، باید محاکمه شوند

توضیحات وزارت خارجه درباره سخنان ظریف در خصوص پولشویی

اما راز عصبانیت ظریف چیست؟

اما این اظهارات تأمل برانگیز و البته تأسف برانگیز، بیش از آنکه نشان دهنده خالی بودن دست دولت از استنادات کارشناسی و فنی در دفاع از FATF باشد، نشانه عصبانیت ظریف است. وزیر خارجه و قهرمان دیپلماسی کشور (به روایت رسانه های همسو) در سالهای ابتدایی دولت اول روحانی حالا با بر باد رفتن تمام سرمایه گذاری‌ها بر روی برجام و عادی‌سازی روابط ایران - آمریکا (و حتی اتحادیه اروپا) به این نتیجه رسیده است که وی رفته رفته ضعیف ترین و شکست خورده ترین وزیر خارجه ایران پس از انقلاب شده است؛ وزیر خارجه ای که موثرترین کنش‌های دیپلماتیکش به توییت زدن و پاسخ‌های توییتری خلاصه شده است اما در میدان دیپلماسی چیزی جز تحقیر و شکست نصیب ملت ایران نکرده است.

بی اعتنایی دستگاه دیپلماسی به سه اصل «عزت، حکمت و مصلحت» و بی توجهی وزارت خارجه به نقدهای دقیق و کارشناسی منتقدان و صاحب نظران، شکست‌های پی در پی و تأسف برانگیزی را کارنامه سیاست خارجی دولت روحانی رقم زده است.

عبرت نگرفتن ظریف از رویکرد خسارت آفرین «دیپلماسی انفعالی» و اصرار وی بر تکرار و استمرار تجربه های شکست خورده پیشین در سیاست خارجی، اکنون بر روحیات وزیر همیشه خندان نیز اثر کرده و مصاحبه اخیر و ادعاهای بی اساس درباره پولشویی در ایران یکی از نمودهای این عصبانیت است.

چرا ظریف، ضعیف ترین و شکست خورده ترین وزیر خارجه ایران پس از انقلاب است؟ چه عواملی وزیر امور خارجه دولت تدبیر و امید را تا به این اندازه عصبی کرده است؟

به این موارد توجه کنید:

لگدمال کردن برجام توسط اوبامای «مودب و باهوش»!

حسن روحانی-اردیبهشت ۹۲- یک ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری یازدهم- در جمع دانشجویان صنعتی شریف گفت:«اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست؛ بستن با کدخدا راحت‌تر است».

پس از روی کارآمدن دولت یازدهم، رویکرد مذاکره مستقیم با آمریکا در دستور کار روحانی و دستگاه دیپلماسی به ریاست ظریف قرار گرفت.

تعداد دیدارهای دوطرفه «محمد جواد ظریف» -وزیر خارجه ایران- و «جان کری» -وزیر خارجه وقت آمریکا- در مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم به حدی زیاد بود که تعجب رسانه‌های خارجی را در پی داشت. مذاکره مستقیم با آمریکا تا جایی پیش رفت که پیاده روی ۱۵ دقیقه‌ای ظریف و کری در ژنو، مکالمه تلفنی ۱۵ دقیقه‌ای روحانی با اوباما و دست دادن ظریف و اوباما در صحن سازمان ملل نیز به آن اضافه شد تا ژنرال‌های عرصه دیپلماسی، پله‌های نردبان عادی‌سازی روابط با آمریکا را دوتایکی طی کنند.

در روزهای نه چندان دور، رسانه های حامی دولت، هر حرکت به سمت آمریکا را "تاریخی" و "حماسی" روایت می‌کردند

ظریف در توصیف دیدار خود با اوباما گفت:«در آن چند دقیقه صحبت بسیار کوتاهی میان ما انجام گرفت و ایشان بر جدیت آمریکا در اجرای برجام تأکید کردند و من هم گفتم: "امیدوارم همین طور باشد"».

وی در ادامه گفت:«آقای کری، ایشان را به من معرفی کردند و من هم با آقای اوباما دست دادم. نخستین چیزی که به من گفت این بود که "امیدوارم این دست دادن و رویارویی برای شما در ایران دردسر نشود". من هم پاسخ دادم: "به هیچ وجه"....برخی حوادث بعدی در ایران نشان داد که ایشان درست می‌گفتند و من اشتباه می‌کردم»

روحانی نیز پس از مکالمه تلفنی با رئیس جمهور وقت آمریکا در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت که اوباما را فردی «مودب و باهوش» می‌بینم!

همه اتفاقات برای رسانه های حامی دولت، "تاریخی" بود

پس از این ارتباطات ویژه، روحانی «حمید ابوطالبی»- معاون سیاسی دفتر خود- را به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل (نیویورک) معرفی کرد. اما پاسخ دولت «اوبامای باهوش و مودب» بسیار دردناک بود. در حالی که روحانی در انتخابات مدعی شده بود که اعتبار پاسپورت ایرانی را باز خواهد گرداند، دولت اوباما در اقدامی گستاخانه سفیر ویژه و مخصوص روحانی را تروریست نامید و با وجود همه تلاش‌ها حاضر نشد برای ابوطالبی ویزا صادر کند!

اوباما در ادامه اقدامات ضدایرانی خود، قانون تحریمی آیسا (ISA) را تمدید کرد؛ اقدامی که دولتمردان از آن با عنوان «نقض فاحش برجام» نام بردند. وی قانون محدودیت ویزا را نیز امضا کرد و در نهایت ۲ میلیارد دلار از اموال مردم ایران را نیز غارت کرد.

باراک اوباما- دی ماه ۹۵- در سخنرانی خداحافظی خود در شیکاگو با افتخار اعلام کرد که برنامه هسته‌ای ایران را بدون شلیک یک گلوله متوقف کرده است.

اوباما در روزهای آخر ریاست جمهوری خود لگد آخر را به برجام زد و قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را نیز تمدید کرد.

بدین ترتیب برجام در دولت اوباما بارها و بارها لگدمال شد. دولتی که روحانی، رئیس آن را مودب! و باهوش! نامیده بود.

تضمینِ امضای کری و اشتباهِ ظریف

«عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه-آذر ۹۴- در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت:«برجام در مرحله اجرا با هیچ گونه صدمه ای مواجه نمی شود، چون "کری" این تضمین را به عنوان وزیر خارجه آمریکا به صورت کتبی با امضای رسمی داده است».

علی رغم کارنامه سیاه آمریکا در اجرای تعهدات بین المللی و نقض عهدهای مکرر در تعهدات مختلف و عهدشکنی های مکرر پس از برجام، مقامات وزارت امور خارجه دولت روحانی همواره از لزوم اعتماد به قول آمریکایی ها سخن می گفتند و روزنامه های اصلاح طلب نیز که ماموریت بزک برجام را داشتند با ذوق زدگی خاصی تاکید می کردند که باید به قول آمریکایی ها در اجرای برجام اعتماد کرد. برای نمونه، روزنامه شرق- ۱دی ماه ۹۴- در تیتر یک نوشت:«اطمینان تهران از اجرای برجام، امضای کری تضمین است»!

سهل اندیشی مقامات وزارت امور خارجه به آمریکا تا جایی پیش رفت که ظریف-شهریور ۹۵- در اظهارنظری عجیب گفت:«ما آمادگی داریم از اداره نظارت وزارت خزانه داری ایالات متحده برای بانک هایی که مایل به همکاری با جمهوری اسلامی هستند نامه آرامش بخش تهیه کنیم که بدون نگرانی بتوانند با ایران ارتباط داشته باشند».

 این اظهارنظر موجب تعجب کارشناسان شد. زیرا وقتی آمریکا به تعهدات مکتوب خود در برجام پایبند نیست، چطور می‌توان انتظار داشت که به نامه های آرامش بخش پایبند باشد! کارشناسان در آن مقطع، اظهارات ظریف را نشان دهنده وضعیت ناخوشایند برجام و تایید نقض تعهدات از سوی آمریکا عنوان کردند.

ظریف-آذر ۹۵- با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:

«من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم و به حرف جان کری اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم، اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم، می‌پذیرم که اشتباه کردم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم».

ظریف همچنین- شهریور ۹۷- در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان و در پاسخ به این سؤال خبرنگار که «اگر شما احساس می‌کردید آمریکا به تحریم‌ها اعتیاد دارد، چرا توافق را ادامه دادید؟» گفت:«این شاید یک اشتباه بوده است اما مشکل اینجا بود که احساس ما این بود ایالات متحده یاد گرفته که دست کم در مورد ایران، تحریم‌ها علی‌رغم ایجاد مشقت‌های اقتصادی، نتایج سیاسی مد نظر آنها را به بار نمی‌آورند و من فکر می‌کردم که آمریکایی‌ها این درس را یاد گرفته‌اند. متأسفانه، اشتباه می‌کردم».

«جان کری»- مهر ۹۶- در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشت: «ایران در توافق هسته‌ای (برجام) پیشاپیش همه امتیازاتش را پرداخت کرد».

کری در ادامه این یادداشت نوشت:«قبل از برخورداری ایران از اولین دلار تخفیف تحریم ها، آژانس تایید کرد که این کشور ۹۷ درصد از ذخایر اورانیوم خود را نابود، قلب رآکتور اراک را تخریب و غنی سازی اورانیوم در سایت فردو را متوقف کرده است و بیش از ۱۳۰۰۰ سانتریفیوژ را برچیده، و برنامه اش را در معرض نظارت شدید قرار داده است».

دولت روحانی که با تمسخر منتقدان، مدعی بود که مسلط به «زبان دیپلماسی» است، قواعد بدیهی همچون «توازن تعهدات»، «همزمانی اجرای تعهدات»، «اخذ تضمین از طرف مقابل» و «پیش بینی برگشت پذیری امتیازات واگذار شده در صورت نقض عهد» که قاعده عقلی هر قرارداد عادی حقوقی است را مطلقاً در برجام رعایت نکرد و عملاً توافق، به شکل دو مرحله‌ای (واگذاری نقد و یکجای امتیازات در مقابل وعده‌های نسیه تدریجی و فاقد ضمانت طرف مقابل) تدوین و اجرا شد.

از بستن با کدخدا تا مزاحمِ دیوانه

پس از اوبامای دموکرات، ترامپ جمهوری خواه بر سر کار آمد. همان طیفی که اوباما را فردی مودب! و باهوش! معرفی کرده بود، این بار ترامپ را یک دیوانه و تافته ای جدابافته از سیستم حاکمه آمریکا معرفی کرد.این در حالی است که ترامپ از همان روح برجامی سخن گفت که اوباما به آن اشاره کرده بود. ترامپ همان تحریم ویزایی را علیه ایران به اجرا گذاشت که زیرساخت قانونی آن را دولت اوباما مهیا کرده بود. دونالد ترامپ در ادامه قانون تحریمی آیسا در دولت اوباما، قانون کاتسا ۲۰۱۷ (مشهور به سیاه چاله تحریم‌ها) را امضا کرد.

جان کری-دی ماه ۹۵- در یادداشتی که به مناسبت نزدیک شدن به روزهای پایانی حضور در کابینه آمریکا نوشته بود، تاکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از توان هسته‌ای، به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند».

محمد جواد ظریف -سال ۹۴- در شورای راهبردی روابط خارجی گفت:«آمریکا نمی تواند از برجام خارج شود»! اما ترامپ-۱۸ اردیبهشت ۹۷- از برجام خارج شد.

ظریف- ۱۱ شهریور ۹۷- در نشست علنی مجلس گفت:«آمریکا شکست خورده و نتوانسته از برجام به نفع خود استفاده کند، لذا از برجام خارج شده است».

برخلاف این اظهارنظر، آمریکا پس از تضمین روحانی به موگرینی درخصوص ماندن ایران در برجام و سپس تضمین اروپا به آمریکا درخصوص فشار به ایران در حوزه موشکی و منطقه‌ای، با خیالی آسوده از برجام خارج شد.

آمریکا بدون هیچ هزینه‌ای از برجام خارج شده است، در مقابل ایران همچنان تمامی تعهدات خود را یکطرفه انجام می‌دهد و اروپا نیز ضمن گستاخی در موضوع موشکی و منطقه‌ای، تاکید کرده است که به ایران درخصوص تعهدات برجامی خود تضمین نمی‌دهد.

اما نکته قابل تأمل در اینجا، واکنش روحانی به خروج آمریکا از برجام بود. انتظار افکار عمومی این بود که تجربه توافق سعدآباد (درخصوص مذاکره با اروپایی‌ها) و تجربه برجام (درخصوص مذاکره با آمریکا) دولت آقای روحانی را به یک تصمیم مهم و بزرگ برساند، اما در کمال تعجب روحانی اعلام کرد که «یک موجود مزاحم از برجام رفت» و سپس تصریح کرد که «برجام منهای آمریکا» را با دیگر اعضای ۱+۵ و از جمله اروپا ادامه می‌دهیم.

یعنی در صنعت هسته‌ای بتن ریخته شد و حدود ۵ سال زمان و سرمایه‌های عظیم کشور هزینه شد تا از «اروپا آقا اجازه است و بستن با کدخدا راحت‌تر است» برسیم به «آمریکا موجود مزاحم است و با اروپا ادامه می‌دهیم»! و این یعنی می‌خواهیم، بدون توجه به عبرت‌های برجام، دوباره به سراغ تکرار تجربه شکست خورده توافق سعدآباد برویم!

بازی خوردن میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان

برجام در دولت اوبامای دموکرات به صورت فاحش نقض شد و در دولت ترامپ جمهوری خواه پاره شد.

اما متاسفانه دولت و طیف سیاسی حامی دولت همچنان با بزک آمریکا معتقد به دوگانه دروغین «دموکراتهای خوب- جمهوری خواهان بد» است.

این در حالی است که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها با همه اختلافات ریز و درشت در مسائل مختلف، وقتی پای مسئله منافع ملی و کلان - که در اینجا دشمنی با ایران است- به میان می‌آید، همه اختلاف‌ها را کنار گذاشته و وحدت کلمه را البته در راه باطل، به نمایش می‌گذارند!

مقایسه تعداد موافقین و مخالفین طرح‌های ضدایرانی در مجالس آمریکا نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در هر مسئله‌ای اختلاف داشته باشند، در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران هیچ اختلاف‌نظری با هم ندارند.

برای نمونه می توان به تصویب تحریم S۷۲۲ (مادر تحریم‌ها و یا همان سیاه‌چاله تحریم) در مجلس نمایندگان آمریکا- مرداد ۹۶- اشاره کرد. این تحریم با ۴۱۹ رأی موافق و ۳ رأی مخالف (که هر ۳ نفر هم جمهوری‌خواه بودند)، تصویب شد.

همچنین طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران(قانون آیسا)-آذر ۹۵- در مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رأی موافق و یک رأی مخالف تصویب شد.

علاوه بر این در هفته های اخیر رسانه های حامی دولت در واکنش به انتخابات میان دوره ای آمریکا، به حمایت از دموکراتها پرداختند.

این در حالی است که دموکرات‌ها با وجود تلاش‌ها و تبلیغات فراوان و حتی به میدان آوردن اوباما که اقدامی کم‌نظیر در تاریخ انتخابات آمریکا محسوب می‌شد، نتوانستند به نتایج دلخواه خود برسند چراکه پیروزی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان در لب مرز قرار دارد و در به‌دست گرفتن اکثریت سنا نیز شکست خوردند و جمهوری خواهان همچنان اکثریت سنا را حفظ کردند.

جمهوری‌خواهان همچنین توانستند در انتخابات فرمانداری‌ها با پیروزی در ۲۵ ایالت از دموکرات‌ها پیشی بگیرند.

نکته قابل توجه اینجاست که مخالفت دموکراتها با اعمال تحریم های ضد ایرانی از سوی ترامپ، نه بخاطر چشم و ابروی ایران و یا این جناح و آن جناح است بلکه به‌دلیل این است که معتقدند تحریم‌ها باید از سوی آنها اعمال شود و اگر نتیجه‌ای در برداشته باشد به اسم آنها ثبت شود، کما اینکه بیشترین و شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران و از ۳۴ مورد ۲۳ مورد از سوی دموکرات‌ها علیه ملت ایران اعمال و اجرایی شده است.

دموکرات‌ها معتقدند باید علاوه ‌بر چماق، هویج را هم نشان داد، اما هیچگاه هویج را نباید داد بلکه هنگامی که ایرانی‌ها احساس کردند هویج را می‌توانند دریافت کنند، چماق را فرود آورد!

وقت کشی اروپای آقا اجازه

روحانی در مذاکرات ایران با تروئیکای اروپایی در دولت اصلاحات تاکید داشت که اروپایی‌ها قدرت دست دوم جهان هستند و توافق با آمریکایی‌ها راحت‌تر است. وی در ابتدای مذاکرات برجام نیز تاکید داشت که اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست و بستن با کدخدا راحت‌تر است.

حال دولت روحانی پس از ناکامی در خوش‌بینی به آمریکا، به اروپای آقا اجازه دل خوش کرده‌ است!

در ماه‌های اخیر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صراحتا اعلام کرد که درخصوص تعهدات برجامی خود به ایران تضمین نمی‌دهیم. سران فرانسه، انگلیس و آلمان نیز صراحتا اعلام کرده‌اند که بخاطر ایران مقابل آمریکا نمی‌ایستند و عزمشان برای حفظ توافق هسته‌ای، در راستای منافع آمریکاست و درباره برنامه موشکی ایران و موضوعات منطقه، اختلافی با آمریکا ندارند.

نگاهی به روند اقدامات اروپا در رابطه با تضمین‌ منافع اقتصادی ایران پس از خروج آمریکا از برجام به خوبی نشان می‌دهد که طرف اروپایی در پی وقت‌کشی با هدف خرید زمان برای آمریکاست.

بی‌عملی اروپا در برجام بدون آمریکا، حتی اعتراض مقامات دولت را نیز در پی داشت. در همین رابطه روحانی در تماس تلفنی با «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان - تیرماه ۹۷- گفت: «بسته پیشنهادی اروپا مأیوس‌کننده است.متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود». ظریف نیز در چندین نوبت نسبت به بی عملی اروپا اعتراض کرد.»

اما با اینحال مقامات ارشد دولت در مجموع از رفتار برجامی اروپا حمایت و به وعده های سرخرمن اروپا دل خوش کرده اند.

فرار به جلو برای پوشش ناکارآمدی

لگدمال کردن برجام توسط اوبامای دموکرات و مودب، پاره کردن برجام توسط ترامپ جمهوری خواه، وقت کشی اروپای آقاجازه، سفارتخانه های بدون سفیر در چین و هند، رفتارهای تحقیرآمیز مستمر اروپا در اخراج و بازداشت دیپلمات‌های ایرانی و تعرض به سفارتخانه‌های ایران در اروپا، فشل بودن دیپلماسی اقتصادی، ناکارآمدی وزارت خارجه در دیپلماسی منطقه‌ای و... موجب شد تا ظریف در رفتاری عصبی و در ادعایی بی اساس و بدون مدرک، جمهوری اسلامی ایران را به پولشویی متهم کند.

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، ظریف، ضعیف ترین و شکست خورده ترین وزیر خارجه ایران پس از انقلاب است.

یک سوال: وزیر امور خارجه ای که می گوید «آمریکا می تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیاندازد» و «خبر خوب این بود که دوست من عادل الجبیر (وزیر خارجه رژیم آل‌سعود) با حضور ایران، به مذاکرات وین بیاید... ۵۰۰ زائر ما در مراسم حج کشته شدند اما ما روابط خود را قطع نکردیم حتی روابط خود با عربستان را کاهش هم ندادیم » و «ما (ایران و عربستان) برای مستثنی کردن یکدیگر و تبدیل شدن به قدرتمندترین در منطقه، منطقه را نابود کرده‌ایم» و «پولشویی در کشور ما یک واقعیت است و کسانی که هزاران میلیارد تومان پولشویی می‌کنند به راحتی ده‌ها میلیارد هم برای مخالفت با پولشویی هزینه می‌کنند!» و... نماینده ایران است یا آمریکا؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 136
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 80
 • محمدرضا برزگران IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  تنها عبارت کاربردی در مقابل این دیپلماسی و روش گفتمان که عزت این ملت را به ذلت تغییر داد و میدهد زرشک است.
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   زرشک است ؟! زرشک سیاه دیروز از بازار قیمت کردم گفت کیلویی هشتصد هزار تومن ! اینه اقتصادی که اشراف اصلاح طلب با رقص و آواز گذاشتن جلومون
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   ظریف تهمت دروغ به نظام زده و اگر مستندات خود را ارائه نکند باید استیضاح و برکنار بشود.
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   افرادی که خسارت محض برجام را به کشور تحمیل کردند و اکنون گرای تحریم به دشمن می دهند باید محاکمه و مجازات شوند.
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   افرادی که خسارت محض برجام را به کشور تحمیل کردند و اکنون گرای تحریم به دشمن می دهند باید محاکمه و مجازات شوند.
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   ایران محور شرارت است و برای شرارات هزینههای از جیب مردم می کند. وقتی محور شرارت است دیگر تحریم خداحافظ معنای ندارد
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   71 11
   از لیبرال ها غیر از این انتظاری نیست همیشه خوراک دشمن را جفت وجور میکنند و جاده آن را آسفالت
  • علی IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   44 16
   جلوی بیگانه ها تمام پولشویی هایی که تو بانک های خودش انجام میشه رو به مخالفان cft نسبت میده و با وقاحت تمام، مخالفان رو قاچاقچی و دزد و... مینامه. همونجوری که سر برجام، مردم رو دزد و کاسب تحریم معرفی کردن. و هیچکس نگفت اگه ما کاسب تحریم هستیم پس شما چجوری وزراتون ثروت های بالای هزار میلیارد دارن و روحانی چجوری از زیرزمین پنجاه متری به خونه پنجاه میلیاردی رسید... به هر حال نوش جونتون.هر بار یه بهانه و تهمت جدید به نظام و مردم میزنن و یه قرارداد و قانون فاجعه بار تر به نافمون میبندن.
  • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   29 8
   دقیقا, دستگاه دیپلماسی وقت و دستاورد دانشمندان ما رو در مقابل هیچ به باد داد. تاریخ از اینا به خوبی یاد نخواهد کرد. اینا به جای گفتگو و همراه کردن کشورهای دیگر برای مبادلات دو و چند جانبه و البته بدون دلار و سویفت, وقت کشور رو در مذاکره با دشمن خونی به باد دادند و در نقشه دشمن گرفتار شدند.
  • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   47 9
   ما در زمان جنگ روزی 800 هزار بشکه نفت آنهم به هشت دلار می فروختیم اما هیچگاه به قول نخست وزیر وقت دلار از ابتدای جنگ تا پایان آن از هشت تومن یک تومن گران نشد - هر روز هم تهران و کشتی های نفت کش مورد هدف قرار می گرفتند قیمت هر موشک 2 میلیون دلار آنهم روزانه می خریدیم - اما الان روزانه 1 میلیون بشکه محصول پتروشیمی صادر می کنیم مسئولین چه بر سر ایران دارند می آرن
  • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   15 28
   بجای تکفیر کردن. از او دلیل اظهاراتش را بخواهید.
  • فرشاد IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   13 5
   علت عصبانیتش من فکر میکنم به خاطر این همه خوش خدمتی که به اربابانش بخصوص انگلیس در قضیه برجام کرده عدم پرداخت دست مزدش باشد و گرنه دیگر چیزی نمانده که ایشان به حراج نگذاشته باشد از آبرو و عزت کشور
  • ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   1 2
   لشکر منفی لیبرال فقط در فضای مجازی میتوانند آبروی مجازی برای ارباب شان بخرند در فضای واقعی مفتضح شده اند
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  علی برکه ال...!!!!
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  حکایت ظریف حکایت کسی است که مجلسی تیزی در می دهد و محکم روی آن می نشیند تا مثلا مردم بویش را نفهمند!
 • ها ها ها IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  جان بولتون : ما را ارباب جهنم میخوانید . پس اگر با ما در بیفتید جهنم را نشانتان خواهیم داد .
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   فعلا که یک گوشه اتش جهنم در کالیفرنیا خودشرونشان داده.نیویورک تایمز تیتر زده=دروزاه های جهنم در کالیفرنیا باز شده !
  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   7 102
   ایران باید حداقل به 13 کشور نامساوی تقسیم بشه . جووووون به زودی ادمکش های امریکایی میان ایران .
  • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   7 13
   ولی جناب13:21 به دو قسمت مساوی تقسیم بشه کافیه!!
  • علی راشدی IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   29 7
   فعلا که درهای جهنم رو بروتون از سوریه تا یمن و اسرائیل باز کرده ایم.اشتباه نکن این شما هستید که بزودی بطرز خارکننده ای تجزیه خواهید شد.کار آمریکا و اسرائیل تمامه.
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  باید قبول کرد که با خروج آمریکا از برجام خواب40 ساله سازشکاران برای باز کردن پای امریکا به ایران تعبیر نشد... و مجری این پروژه ظریف و روحانی بودند که الان میشه گفت مهره سوخته هستند.
 • جلال IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  25 18
  همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ ... این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم...
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  دو سال هم مجبوریم ایم اعوجبه ذلت بین المللی رو تحمل کنیم
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   6 42
   درود بر ظریف باز هم به ظریف رای خواهیم داد
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  ظریف، شکست خورده ترین وزیر امور خارجه ایران است
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   + دوروترین انها.
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   خاک بر سرش کنم همین
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   24 3
   سلام چه پولشوویی باشد چه نباشد موضع ظریف غلط بود و در آستان تحریم جدید رفتیم.
  • سید IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   24 3
   ظریف قجری ترین وزیر امورخارجه بعد از پایان قاجاریه تا کنون!!
  • قاسن IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
   1 14
   ظریف متدین عاقل وولایتمدارعاقل است نه مثل بعضیهاسبک مغز
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  آمریکا که از دست ایران عصبانی باشد دوستان ان نیز عصبانی خواهند بود! امریکا در جنگ اقتصاد علیه ایران شکست خورد و این راز عصبانیت امریکا و دوستان این کشور است!
  • رحمان ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   1 0
   راز عصبانیت لشکر منفی زن جیره خوار هم با این مقاله مشخص شد
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  راستش تا حلال خیلی با ظریف حال می کردم. ولی مطلبتون نشون داد زهی خیال باطل ااشتباه کردم. خدایییش دلسوزه ولی توانایی تحلیل نداره مثل ابو موسی اشعری!!!
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  امثال ظریف ترسو و بی غیرت هستند
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  13 5
  عجب عکسی داره فحش میده؟
 • ا IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  این ظریف خوب میدونه چی میگه . برای تصویب CFT و غیره ... چون فکر می کنند زورشان نمی رسد رفتن سراغ پلن B و خوراک دادن به رسانه های بیگانه و تحت فشار قرار دادن کشور توسط خارجی ها برای تصویب لوایح .
 • عابدین IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  درسته این آقا نتونسته مثلا با دیپلماسی خنده کاری پیش ببره ولی حرفی رو هم که زده ... نمیتونه غلط باشه ...حتما اطلاعاتی داشته .. پس بهتره خیلی نرم و آهسته ازش بپرسید این نهادها کجان و چه کسانی هستن ؟که بلکه مردم قربانیان اصلی این ندانم کاریها و خلافهای ریز و درشت دولتمردان و دیگران یه نفسه راحتی بکشن .
  • علی IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   10 1
   دروغ که نیست ولی پولشویی توسط بانک ها انجام میشه. بانک ها زیر نظر دولت هاست. پس پولشویی تهت مدیریت دولت انجام میشه. درد اینجاست که ظریف داره فحشش رو به مخالفان cft میده. جالبه کسایی که با وعده لغو تحریم ها اومده بودن حالا دارن از درون کشور خودمون رو تحریم میکنن
 • رحیم IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  هرچی می کشیم از دست اوناییه که به روحانی رأی دادند.
 • علیرضا IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  ایشون خنده هاش با اونوریاست آمپر چسبوندش با خودیاست!!! برداشت از این مهم با مخاطبین محترم
 • امیر IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  دلیل وحشت دلواپسان؟؟
  • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   35 5
   آخه بی وطن، برجام چه دردی از ایران دوا کرد که میخواید cft رو هم تصویب کنید؟؟؟؟
  • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   25 1
   تعریف تروریسم در ادبیات آمریکایی: هر که نوکر ما نباشد تروریست است
  • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   24 1
   به نظرم ظریف اینا قول fatf به دوستانشون در غرب داده بودن برای همین ناراحت
  • سید IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   19 1
   حماقت خاطرجمعان!!!!!
 • سی سی IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  چرا به شما ها برخورده یاد اون مثل افتادم که چوبو برداری گربه دزده حساب کار میاد دستش خخخخخ
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   21 1
   نابغه اگه بخوای اینجوری حساب کنی که چوب رو اول از همه شورای نگهبان با برگشت دادن سی اف تی برداشت حالا گربه دزده کیه؟ جناب ظریف؟
  • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   15 2
   اگه اینجوریه پس یکی بیاد به تو بگه حروم لغمه دزد تو نباید ناراحت بشی؟!
  • علی IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   28 1
   مشکل اینجاست که مخالفان cft ماه هاست دارن علیهش سخنرانی میکنن و دلیل و مدرک میارن ولی یکی از دولتیون اونقدر شرف نداره که پاشه بیاد تو مناظرات شرکت کنه و ازش حمایت کنه اونوقت جلوی بیگانه ها تمام پولشویی هایی که تو بانک های خودش انجام میشه رو به مخالفان cft نسبت میده و با وقاحت تمام، مخالفان رو قاچاقچی و دزد و... مینامه. همونجوری که سر برجام، مردم رو دزد و کاسب تحریم معرفی کردن. و هیچکس نگفت اگه ما کاسب تحریم هستیم پس شما چجوری وزراتون ثروت های بالای هزار میلیارد دارن و روحانی چجوری از زیرزمین پنجاه متری به خونه پنجاه میلیاردی رسید... به هر حال نوش جونتون.
  • هه هه هه IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
   3 1
   چرا در مقابل به مثل اینجور گر گرفتی؟ بعد هم اصلا کی تو رو آدم حساب کرده ظریف که پول شویی می کنه اصلا امثال تو بادمجون دور قابچینو غیر از اهدافش برای کاری نمی خواد
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  حالا مشرق چرا عصبانی شده است ؟ خخخخخخخخخخ
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   12 1
   البته به نظرم ظریف اینا قول fatf به دوستانشون در غرب داده بودن برای همین ناراحتکه که بد قول شده
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  راز عصابانیت گول خوردن دوباره از اروپایی ها با وجود این همه هشدار . چندان چراغ دارد و بیراهه می رود بگذار تا بیفتد و بیند سزای خویش
 • راجع CZ ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  آیا در ایرانی که هشت سال جنگ را با اوج تحریم ها طی کرده و سال های پس از آن و ایرانی که بدون فشار بر مردم توانسته تاسیسات هسته ای را انگونه توسعه دهد که باعث ناباوری دیگران شده چرا اینگونه منفعل عمل میکنند
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  نیویورکی ها ... آیا می شناسیدشان؟!
  • DE ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   18 0
   بله خوب ميشناسيمشان !
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  21 1
  ظریف ان شاء الله با عامریکایی ها محشور بشی
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  40 1
  وقتی ارزش پول ایران از پول سوریه و عراق که درحال جنگ هستند کمتر است یعنی دولت بی عرضه سرکار است
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  23 1
  خائن وطن فروش
 • سید رضا IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  31 1
  دیپلمات های احمق ساده لوح !!
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  29 1
  به تعبیر ایت الله جوادی املی یک دیوث سیاسی چه کسی است؟
  • علی IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   19 1
   مردمی هستن که عملکرد این دولت رو دیدن و دور دوم بهشون رای دادن.
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  32 1
  به خاطر تهمت بي استنادي كه زده بايد دادگاهي بشه اصلا به چه مجوزي مسئله داخلي رو با خبرگزاري خارجي مطرح مي كنه؟؟ و..تن..فروش
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  22 1
  ایشون بخشی از حلقه نیویورکی ها هستند و قیمت قرص بالا رفته است
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  26 1
  راز عصبانیت ظریف این است که وی ادم ساده لوحی است فکر نمی کرد اروپا و امریکا سرش کلاه بگذارند حالا کلاه گشادی سرش رفته و ازاین بابت حق دارد عصبانی شود . بین خودشان وخدای خودشان فکر کنند جز خیانت چه خدمتی به این مردم بیچاره کردند .
 • DE ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  24 1
  بايد رفت سراغ منشأ همه اين اتفاقات و ان كسب نيست جز شيخ حسن روحاني موظف!
 • ایرانی IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  28 1
  واقعا متاسفم برای مردم که براحتی گول افراد بی تعصبی مانند روحانی . جهانگیری . و ظریف را خوردند اینهمه خسارت وسرافکندگی چطور باید جبران شود .
 • ایرانی IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  19 1
  خدایا مارو بخاطر اشتباهاتمون ببخش تو بخشنده ترینی....
 • ناشناس IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  7 1
  مییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییشه شما یه مدت دهنتو ببندی.
 • ترسو IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  1 10
  سلام راه حل !!!
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   14 1
   اگر اهل شنیدن راه حل بودند تا الان می‌شنیدند این همه جلسه برگزار شد و کارشناسان نظر دادند به هیچ کدام توجه هم نشد چه رسد به عمل
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   8 1
   اگر اهل شنیدن راه حل بودند تا الان می‌شنیدند این همه جلسه برگزار شد و کارشناسان نظر دادند به هیچ کدام توجه هم نشد چه رسد به عمل
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  19 1
  ظریف،ضعیف ترین وزیر خارجه پس از انقلابه
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  22 1
  کم کم باید به ظریف و تیمش خصوصا عراقچی شک کرد. این همه بدبختی توسط یک وزارت خانه؟ میشه غیر عمد باشه؟
 • رز1359 IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  17 1
  آقای ظریف شما حرف زدن بلد نیستی! حرف نزدن هم بلد نیستی!
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   2 17
   دیگه همین مونده بود شما به ظریف بگی حرف زدن بلد نبستی ظریف واقعیت رو گفت
 • بهزاد IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  14 1
  احتمالا حاجیه خانم مو گرینی را ندیده بخاطر اونه
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  11 1
  مدتي موگريني جون را نديده دلتنگ اونه
 • بهزاد IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  13 1
  اگه زیاد عصبانیه بالاخره بیمارستان روانی اخیرا خدمات خوبی ارایه میده
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  4 13
  فعلا که ظریف عصبانی نیست شماها عصبانی شدین ظریف واقعیت رو گفت و به دلواپسان برخورد از ظریف حمایت میکنیم
 • SE ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  18 1
  ارباباش برای تصویب FATF فشار را بر او بیشر کرده اند
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  12 1
  ساده لوح تقدیر وسکه ها راپس بده
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  18 1
  یک مشت احمق دارن مملکتو اداره میکنن....ا
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  15 1
  سلام؛ مهمترین دستاورد ظریف: تبدیل مذاکرات 1+5 به مذاکرات 0+1 با دیپلماسی التماسی.
 • نادر DE ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  3 11
  ظريف عصباني نيست ، شما عصباني هستيد. مشکل اینجاست که مخالفان cft ماه هاست دارن علیهش سخنرانی میکنن و دلیل و مدرک میارن ولی یکی از دولتیون اونقدر شرف نداره که پاشه بیاد تو مناظرات شرکت کنه و ازش حمایت کنه اونوقت جلوی بیگانه ها تمام پولشویی هایی که تو بانک های خودش انجام میشه رو به مخالفان cft نسبت میده و با وقاحت تمام، مخالفان رو قاچاقچی و دزد و... مینامه. همونجوری که سر برجام، مردم رو دزد و کاسب تحریم معرفی کردن. و هیچکس نگفت اگه ما کاسب تحریم هستیم پس شما چجوری وزراتون ثروت های بالای هزار میلیارد دارن و روحانی چجوری از زیرزمین پنجاه متری به خونه پنجاه میلیاردی رسید...
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
   4 0
   انصافا چقد زر زدی بعد میگی اونا عصبانین خود پیداست از زانوی تو گلم
 • ناشناش IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  12 1
  ظریف استیضاح میشه فرداش میشه مشاورروحانی در امور بین الملل خر همون خر فقط پالونش عوض میشه علی برکت اله
 • رضا IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  9 1
  سلام چه پولشوویی باشد چه نباشد موضع ظریف غلط بود و در آستان تحریم جدید رفتیم. البته به نظرم ظریف اینا قول fatf به دوستانشون در غرب داده بودن برای همین ناراحتن
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  14 1
  اون قدرت مدیریت احمدی نژاد بود که وزیر خارجه را رو هوا تغییر داد روحانی از این عرضه ها نداره مجلس باید تغییر بده
 • ناشناس IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  15 3
  ظریف -شریعتمداری-آخوندی و همچنین سیف چطور جواب 80 میلیون خواهند داد نمی دانم- مگه روز قیامت
 • رضا IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  19 1
  باید از تاریخ درس گرفت. هیچ نمونه ای در تاریخ ثبت نشده که امریکا قراردادی و امضا کرده باشه که به ضررش تموم شه. اگه درضدی احتمال شکست باشه حتی پای میز مذاکره نمیان چه برسه به امضای قرارداد. متاسفانه فرمان جاودانه امام خمینی فراموش شده که به امریکاییها اعتماد نکنید. از همون اول حتی فکر کردن به مذاکره با امریکا اشتباه بود و متاسفانه کاری که نباید میشد شد. حالا جمهوری اسلامی ایران باز هم سالها عقب میفته تا بتونه این اشتباهات و خسارتهای این چن سال اخیر رو جبران کنه.
 • مهرداد DE ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  1 13
  کسی که این مقاله رو نوشته بیشتر تامل کنه.
 • داود IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  2 1
  همه ی این دردسرا از ...
 • مجید IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  16 1
  موضع ظریف غلط بود و در آستان تحریم جدید رفتیم.
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  16 2
  ادعایی است که مطرح کرده ... اگر درسته ثابت کنه ... اگر غلط اعدام
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  16 1
  چرا تحمل ندارید چه پولشوویی باشد چه نباشدم ظریف اینا قول fatf به دوستانشون در غرب داده بودن برای همین ناراحتن
 • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  7 1
  پولشوویی باشد چه نباشد فعلا در آستان تحریم جدید رفتیم علی بریکتی الللل
 • سربدار IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  8 1
  خاموش
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  8 3
  اگر محاکمه نشه یعنی واقعا پولشویی هست واین سند میشه برای شرق و غرب
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  10 1
  وقتی دولت لیبرال مشکلات مارو محدود میکنه به حضور زنان در ورزشگاه و پرداختن به اون دختره رقاصه و موضوعاتی از این دست.اینطور میشه که مملکت رسیده به ورطه سقوط..از ماست که برماست
 • NL ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  10 2
  چه کسی از ظریف روحانی آخوندی وزیر بهداشت و باقی سهامداران مملکت شرکت سهامی خاص آقایون بازخواست می‌کنه؟
 • علی IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  5 13
  بجای اینکه ب داشتن این مرد بزرگ افتخار کنید بر علیه هش مقاله میدین .؟
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  6 1
  میرزا ابراهیم خان کلانتر!
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  2 13
  قطعا آقای ظریف به عنوان یکی از مسئولین کشور و البته مطلع، چیزی میدانند که می گویند.
  • IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
   5 1
   چرا در این پنج سال صحبتی نکردند؟الان در آستانه تصویب لوایح به خاطر آوردند؟ ضمنا دولت مسئول رسیدگی به این اتفاقات هست پس یعنی دولت کوتاهی کرده؟
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  5 1
  یک کلام ... چون قافیه تنگ آید شاعر به ....
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  6 1
  حتما تاحالا ببچهائی برخورد کردید که توخونه هرچه ازدهنش درمیاد بپدر وبرادرو مادرش میگه. اما دربیرون ازخونه روزی 4 بار ازدیگران کتک میخوره وصداشم درنمباد. اشدائ بینهم ورحمائ علی الکفار
 • پارسا IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  8 1
  اگر مدرک پولشویی را ارائه نکرد محاکمه و به مظلومین ملحق شود
 • DE ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  1 4
  افرادی که از بی قانونی و فقدان بررسی منابع سود برده اند بدیهی است با صحبت های دکتر ظریف در رابطه با پولشویی مخالف بوده و از او انتقاد کنند
 • جمال IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  6 1
  عمل بی نظیر شورای نگهبان خود کشی سیاسی ظریف شد منافقین باید در این دنیا رسوا شوند این سنت لایتغیر الهی است
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  5 1
  در خیانت ظریف همین بس که نذاشت اون کشتی کمک رسانی به مردم یمن برسه والسلام عامریکا و سینه چاکان عامریکایی عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیرید
 • جواد IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  4 1
  دوستان ۳۷ سال از انقلاب گذشت همه آقایان و حضرات اسب خودخواهی خود رو تاباندند سوالم اینجاست دعوای خانگی را باید باور کرد؟ نه دوستان دعوای حلقه فاملیت در این نظام به صلاح ما نیست اگر باور کنیم.انشالله به حق خون ریخته شده حسین ریشه هر نفر و یا هر دولت و حکومتی که ریاکارانه خون مظلومی رو تو شیشه می کنند خشکیده بشه و همدیگرو هلاک کنند
 • علیرضا IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  5 1
  احسنت به این قلم. حرف دل ما را زدید. ظریف ضعیف ترین، ترسو ترین و منفعل ترین وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی است. احمدی نژاد با درایت فهمیده بود که چرا باید ظریف را بازنشسته کند. شرق جان اجازه نده تاریخ، دوران حسن روحانی را فراموش کند و الحق که دولت حسن روحانی با دولت های احمد شاه و قاجار در بی کفایتی و بی عرضگی و وادادگی در حال رقابت است. راستی فراموش نکنید و به آقای علی لاریجانی هم این پیام را بدهید که از گندم ری نخواهد خورد!
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  5 1
  برادر زاده یا پسرعموی عراقچی در تیم مذاکره که مسول خروج پول مردم از کشور و بی ارزش کردن با کمک سیف بوده و شناسایی شده که در اخلال ارزی دست داشته و ظاهرا زندان یا در حال پیگیری شدن است احتمال زیاد انگلیس را عصبانی و به این افراد اعلام شده.
 • IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  2 0
  سلام دوستان _سوال دارم الان باید چه کار کرد؟ همه از مشکل صحبت می کنند ولی راهکار ارائه نمی کنند؟خوب بعضی ها می گویند راهکار این است که ایران از برجام خارج بشود یا با استفاده از قدرت نظامی اقدام به بستن تنگه هرمز کند ولی دوستان علی رغم ناراجتی که از دولت دارم به نظرم کلیت نظام دستش برای گزینه های مختلف باز است ولی فعلا دارن مدیریت می کنن در شرایط فعلی معقول ترین تصمیمات و اقدامات را انجام بدهند ولی دوست دارم یه پیشگویی براتون بکنم جن گیر و فالگیر نیستم ولی معتقدم. رهبر و همین نیروهای نطامی مظلوم و عزیزمان کشورمون در شکست محض سیاسیونمون نجات خواهند انشاله ذلت امریکا خواری ایادیشون بزودی خواهیم دید...
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  3 0
  احتمالا چون برادر زاده یا پسرعموی عراقچی در بانک مرکزی توسط مردم شناسایی شده که اخلال ایجاد کرده ناراحت است و تاکنون اعدام نشده که نیاز به اعدام با حامیانش در داخل و خارج دارد و ممکنه چون پولش برگشت خورده و مصادره شده هم ناراحت باشد چون طی این چند سال فقط بحث کرده و لاس زده و کبابخوری کرده و ممکنه استعفا بده و برود خارج مثل انگلیس و کانادا بقیه عنر را عشق و حال کند یا پیش خانواده سیف در استرالیا.
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  5 0
  ظزیف و رییسش باید چقدر گند بزنن تا استعفا بد؟؟
 • م IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  5 0
  دیر نخواهد بود روزی که ظریف مثل بنی صدر شود با این تفاوت کاری که ظریف کرد از زمان فتحعلیشاه وقبل از ان در تاریخ ایران سابقه نداشته است
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  3 4
  فقط یک کلام همه ایرانی هستیم هر کی به نوع وفکر خودش دنبال عزت ایران ٬لطفا بدور از منیت دست در دست هم مشکلات رو حل کنیم ؛نگذاریم گسلهای خود ساخته بیش از این تن ایران رو زخمی کنه
 • احمد IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  4 0
  چه دموکرات وچه جمهوریخواه همه ازهم بدتر وپلیدترند .متاسفانه اصلاح طلبان سالهاست ارزوی مذاکره با امریکا را داشتند بهش رسیدند ولی خوب کلاه سرشان رفت .اما بخق خیانت ماندگاریست که به ایران کردند . خوب به ریشمان می خندند این امریکا واسراییل ؟ کاش همه فیلم مذاکرات جلیلی را میدیدند وشروط ها ببینند تا قضاوت کنند که آن کجا واین خفت کجا !!!!!!!
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  5 0
  یک دیپلمات بعید است در این سطح نفهمد. اما یک دیپلمات خوب می تواند خودش را به نفهمی بزند. در مجموع خیانت کاران آب به آسیاب دشمن ریز به بهشت نمی روند.
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  1 4
  مشرق جان راز عصابانیت تو چیه؟
 • s h IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  5 0
  بهتر نیست بجای احساساتی شدن ایندفعه یقه ش رو بچسبیم که اقا سند حرفات کجاست؟ تا دروغگویی اش ثابت بشه؟
 • DE ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  4 1
  علت عصبانیت ظریف اینست که اگر برجام به نتیجه دلخواه آمریکا نرسد او و حسن روحانی مهره سوخته خواهند شد و یک اسانژ دیگه پیدا میشه و پرونده جاسوسی چند نفر را به روزنامه ها خواهد داد . علت عصبانیت ظریف همین است تمام
 • 5t54962613 IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  4 0
  لعنت به هرچی خائنه
 • غلامحسین IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  2 0
  برای من جای تعجب که چرا رهبر به همچین ورقی (ظریف) تو جلسه هیئت دولت همین چند وقت پیش گفت دوست عزیزمون آقای ظریف
  • سوخته IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   2 0
   آقای محترم اگر رهبری دولت بی تدبیری مثل روحانی و وزیر خارجه اش را که با رای نادرست مردم روی کار آمده است با این روی کرد روی خط نگه ندارد و حسارت شان را به حد اقل نرساند دیگر معلوم نیست این عجوبه ها تا کجا پیش بروند
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  4 0
  محاکمه ظریف به جرم خیانت و اتهام ناروا و غیر مستند به نظام، حداقل کاری است که باید انجام گیرد. جرم ظریف و خسارتهای ناشی از آن کمتر از جرم وحید مظلومین نیست
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  11 0
  کاملا معلوم است هدف ظریف اجرای اوامر کدخدا و غرب است ولو اینکه سودی برای مردم ایران نداشته باشد
 • سینا تهران IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  6 0
  از اینکه روحانی بعد 21 سال با رئیس جمهور کثیف امریکا صحبت کرده احساس ذلت می کنم مرگ بر این بی بصیرتی .ریش را در اسلام سفید کرده اما ...
 • سرباز IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  1 0
  وعده 13 آبان آنها عملی نشد. حتی به قول خودشان، راه اندازی "نمادین"! اس پی وی نیز در این روز تحقق نیافت. بماند که شرکت های اروپایی در همین فاصله زمانی زیر تعهدات خود زدند و کانال کذایی نیز اگر راه بیفتد، مبادله نفت در مقابل کالاست و نه ارز. اکنون سوال مهمی در میان است که می تواند ابزار راستی آزمایی سه دولت اروپایی فریبکار باشد. کاش آقای ظریف و عراقچی وقت می کردند لا به لای سیاست بازی و برچسب زدن به منتقدان، از خود بپرسند: سه دولت اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه، آلمان) اگر نمی خواهند وقت کشی کنند، چرا میزبانی دفتر SPV (کانال مبادلات مالی ویژه) را نمی پذیرند؟ آیا همین برای نمایش دروغگویی آنها کافی نیست؟ این موضوع با وجود کم ارزشی و دور شدن از تکلیف اصلی اروپا در برجام، سند راستی آزمایی است؛ همچنان که نشان می دهد آیا تیم ظریف_عراقچی واقعا پیگیر مطالبه جدی از اروپا برای انجام تعهدات هستند یا نه. متاسفانه اصرار مشکوکی در وزارت خارجه برای داخلی کردن مباحث و عدم مطالبه جدی از طرف اروپایی برجام دیده می شود. گفتنی است سه کشور مذکور مایل بودند میزبانی SPV را به عهده یکی از سه کشور "اتریش، بلژیک و لوکزامبورگ" بگذارند که هر سه مخالفت کرده اند، چون اتحادیه اروپا نمی خواهد به تعهدات برجام خود عمل کند وفقط به قول خانم موگرینی مایل است ملاحظات امنیتی خود را از طریق حفظ برجام و مذاکره درباره توان موشکی و نفوذ منطقه ای ایران پیش ببرد! یعنی با آمریکا هماهنگ باشد نه در مقابل آن. آقای ظریف و تیمش در مقابل این قصد اروپایی ها، خواب هستند یا خود را به خواب می زنند؟
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  0 0
  وقتی میگوییم قراداد ننگین ترکمانچای قلب هر ایرانی سخت فشرده میشود،اما دران موقع ایران در اوج ضعف قرار داشت و خودمان گول میزنیم که کشور در اوج ضعف قرار داشت درست است ما در ان روزها نبودیم اما از اجداد مان هم متشکر نیستیم وا حساس حقارت میکنیم اما در بین چهل تا هفتاد سال اینده میشویم اجداد نسل های بعد فکر میکنم شاید دیگر کمتر ایرانی که در این زمان زندگی میکند دیگر وجود داشته باشد . فکر میکنید وقتی که فرزندان ایران زمین در بین چهل الی هفتاد سال اینده بفهمند که بعد از نادرشاه افشار یک حکومت قدرتمند بود و در دوره ای زوال بوجود امد و دوباره قدرت احیا و شکل گرفت و بوجود امد بنام جمهوری اسلامی ایران ،با وجودی که در اوج قدرت در منطقه بود و با وجود اوج قدرت در تقریبا همه زمینها امازیر بار تحمیل تحقیر ابدی تن به یک معاهده یا قراردادی به نام برجام که میتوان گفت ننگی ابدی در کارنامه ایران ثبت گردید انها چه فکری خواهند کرد و مردم و دولت مردان این زمان حال ایران را با چه نگاهی خواهند دید ایا اگر سر در گریبان خود پنهان کنند و مدعی شوند که ایرانی نیستند کفایت خواهد کرد ننگی که تا ابد از دامن ایرانیان هیچوقت پاک نخواهد شد و تبدیل به تحقیر ملی ابدی برای این سرزمین خواهد بود جدای از شیعه سنی ودیگر ادیان ایرانی و جدای ازاحزاب اصول گرا اصلاح طلب حزب گروه معاند اپوزیسیون و و و و ایا میتوانیم این ننگ ابدی را تحمل کنیم سند برجام تحقیر ملی تحقیر دینی تحقیر هویتی تحقیر و مادر همه ی تحقیر هایی که میتواند باشد شرم بر هویت ملی ایران تا ابد نشسته است ،بیدار شوید خواهشا بیدار شویم
 • سوخته IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  2 0
  خدا تو و رئیست و هم فکرانت و پیروانت را لعنت کند ( ظریف )
 • محمد US ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  2 0
  اگریک امریکایی در جلسه بود ظریف قاهقاه میخندید خنده وعیش وکیف با امریکایی ها عصبانیت هم با ایرانیها
 • Zagrosanarani IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  2 0
  خدا لعنت افرادی را که مصداق اشدائ بینهم ورحما اللکفار هستند لعن ونفرین بر خاینین
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  1 0
  واقعا ضعیف ترین وزیر خارجه ایران ظریف بوده که خیلی از ثروت این مملکت را نابود کرد کسی که نابود کند.....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس