آخوندی نمایه

اصلاح طلبان به طور متعدد بیان داشته‌اند که بایستی هزینه تهران از جیب مردم تامین کرد و این هزینه‌ها نیز بایستی افزایش یابد.

سرویس سیاست مشرق - اصلاح طلبان برای اداره شهر تهران یک نظریه خاص مالی دارند که می گویند باید هزینه‌های تهران از جیب مردم این شهر تامین شود. اما این همه ماجرا نیست و حتی مطرح می‌شود که هزینه های شهر تهران بسیار کم است و باید این هزینه‌ها افزایش یابد. بلیت مترو تهران امسال تا ۱۰۰۰ تومان در هر سفر افزایش یافت و حتی برنامه پولی کردن برخی خیابان‌های شهر تهران نیز در برنامه اصلاح طلبان بود. این درحالی بود که اصلاح طلبان در زمان شهرداری «محمد باقر قالیباف» بیان می کردند که بیش از حد به خیابان سازی می پردازد. حالا از همین خیابان‌ها اصلاح طلبان می خواهند کسب درآمد کنند؛ درحالی که در یکسال گذشته این جریان مدیریت شهر تهران را در دست گرفته‌اند و پروژه خاصی را به سرانجام نرسانده‌اند.

بیشتر بخوانید: 

هزینه شهرهای بزرگ را زیاد کنید تا برای پول‌دارها بهشت شود و برای مستضعفان جهنم!

نجفی هزینه بی‌سوادی در مدیریت ترافیک را به گردن تهرانی‌ها انداخت

اصلاح‌طلبان چه خوابی برای مردم تهران دیده‌اند؟

آخوندی: هزینه تهران باید از جیب مردم پرداخت شود

حالا «عباس آخوندی» وزیر راه مستعفی دولت دوازدهم که در حوزه مسکن و راه سازی کارنامه ضعیفی دارد، به عنوان یکی از گزینه‌های مطرح شهرداری تهران در لیست اصلاح طلبان قرار گرفته است. موضوعی که برای بسیاری جای تعجب عمیق است.

وی روز گذشته نیز در یادداشتی که برای شهرداری تهران نوشت، خواسته‌های خود را از شهردار آینده عنوان کرد.

آخوندی مطلبی را با عنوان "شهردار تهران در دو آیینه نامتقارن" منتشر کرد و نوشت:

«نهایتا هزینه شهر از جیب مردم پرداخت می‌شود. شهردار باید شهر را اقتصادی اداره کند. از یک طرف باید هزینه شهرداری را تا حد ممکن کاهش دهد و از طرف دیگر هر که بامش بیش برفش بیشتر. گفته می‌شود که تعداد کارکنان شهرداری چندین برابر سازمان مصوب آن می‌باشد. قاعدتا باید چاره‌ای برای این موضوع داشت. در همین ارتباط، شهردار وظیفه‌ی ارتقای دانش بدنه‌ی مدیریتی شهرداری و ظرفیت‌سازی در حوزه‌ی منابع انسانی برای پذیرش ماموریت‌ها توسط نسل جوان است.»

اما این فقط آخوندی نبود و نیست که از هزینه سازی برای مردم در شهر تهران سخن می گوید.

جلوگیری از مهاجرت با افزایش هزینه‌های شهر تهران

جالب اینجاست که همین سخنان پیشتر از زبان استاندارسابق تهران رسانه‌ای شده بود.

«امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت به تهران سخت است و باید همچون سایر کشورهای پیشرفته، هزینه زندگی در شهرهای بزرگ را بالا برد تا از ورود جمعیت کم کرد»؛ این سخنان را «سیدحسین هاشمی»، استاندار تهران در دولت یازدهم به زبان آورد؛ کسی که حل مشکلات ساکنان تهران و تسهیل شرایط زندگی آنان، یکی از کلیدی‌ترین مسئولیت‌های وی است!

با این حال به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان با این ایده‌ها مصمم به افزایش هزینه‌های شهر تهران هستند و بیشتر تهران را به مثابه یک بازار و محل درآمد می‌نگرند.

نسبت به سایر پایتخت‌های جهان چندان زیاد نیست

«محمد علی نجفی»، شهردار هفت ماهه شهر تهران نیز یکی از معضلات پایتخت را پروژه‌های شهری دانست و خاطرنشان کرد: «از بهمن ماه سال گذشته، به پروژه‌های شهری هیچ منابع مالی تزریق نشده بود و ما به دنبال برطرف کردن مشکلات در این زمینه هستیم.»

نجفی با بیان اینکه هزینه زندگی شهری در تهران نسبت به سایر پایتخت‌های جهان چندان زیاد نیست، یکی از مشکلات کنونی پایتخت را تردد بی‌شمار خودروهای شخصی و به ویژه لوکس در شهر دانست و گفت:

«اگر نگاهی به تفاوت‌های هزینه زندگی در تهران با سایر شهرهای دنیا  بیاندازیم، در می‌یابیم که زندگی در تهران بسیار کم هزینه است، از همین رو تاکید می‌کنم که لازم است عوارض خودروهای لوکس افزایش یابد تا بیش از این شاهد تحمیل یک زندگی لوکس به شهر نباشیم. باید به قدری هزینه استفاده از خودروی شخصی افزایش یابد که شهروندان استفاده از آن را به صرفه ندانند و به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی سوق یابند.»

کرباسچی: محل تأمین درآمد شهرداری گرفتن عوارض از مردم است

در همین رابطه، «غلامحسین کرباسچی»، شهردار تهران در دوره اصلاحات درباره تلاش برای تأمین درآمد پایدار برای شهرداری گفت:

«درآمد پایدار شهرداری باید مبتنی بر این فلسفه باشد که هرکس از شهر و امکانات شهری بیشتر استفاده می‌کند، باید بار بیشتری از هزینه‌های شهر را بر دوش داشته باشد؛ چراکه قرار نیست سوبسیدی از دولت، درآمد نفت و منابع ملی به سازمان شهرداری داده شود. اگر بخواهیم مدیریت شهری را به یک مجموعه آپارتمانی تشبیه کنیم، شورای شهر نقش هیئت‌مدیره را ایفا می‌کند و شهرداری، مدیر مجموعه ساختمانی‌ای است که ٧٠٠ کیلومتر طول و عرض دارد. طبیعی است که هر کس تعداد واحد و ماشین بیشتری داشته باشد و جای پارک بیشتری بخواهد، باید هزینه بیشتری بپردازد. این خود یکی از درآمدهای پایدار شهرداری و امکان جدید برای تعدیل هزینه‌های آن است».

 به گفته کرباسچی «در بسیاری از شهرهای مدرن دنیا، حمل‌ونقل یکی از بزرگ‌ترین منابع درآمد شهرداری است. البته منظور صرفا فروش بلیت اتوبوس یا مترو نیست؛ بلکه عوارض استفاده از اتوبان، پارکینگ‌ها و... از منابع مهم کسب درآمد محسوب می‌شوند. شهرداری باید روی این موضوع برنامه‌ریزی کند که اگر کسی می‌خواهد به‌صورت نامحدود از اتومبیل شخصی‌اش استفاده کند، باید تحمل هزینه رفت‌وآمد آن را هم داشته باشد. این موضوع چیزی نیست که صرفا درباره حمل‌ونقل صدق کند بلکه هرکس از امکاناتی که شهر در اختیارش گذاشته استفاده می‌کند، باید هزینه‌های آن را هم پرداخت کند؛ راه دیگری هم وجود ندارد. محل تأمین درآمد شهرداری گرفتن عوارض از مردم است».

صفایی فراهانی: هر شهروندی که تهران زندگی می‌کند باید هزینه شهر را بدهد

در این خصوص «محسن صفایی فراهانی»، فعال اصلاح طلب در گفتگو با روزنامه کارگزارانی آرمان گفت: شهرداری‌ها باید به دنبال ایجاد درآمد پایدار باشند، زیرا در غیر این صورت نمی‌توان شهرهای بزرگ را اداره کرد.

وی افزود: هر شهروندی که در شهر بزرگ زندگی می‌کند باید هزینه زندگی در شهر بزرگ را بپذیرد.

صفایی فراهانی اظهار داشت: شورای شهر باید به دنبال اجرای طرح جامع و درآمد پایدار برای شهر بوده و به آن پایبند باشد.

وی ادامه داد:

در اکثر کشورهای توسعه‌یافته، مردم با عوارضی که در شهرهای بزرگ بابت زندگی و استفاده از خدمات شهری می‌پردازند درآمد آن شهر را تامین می‌کنند.

صفایی فراهانی گفته  فردی که در تهران زندگی می‌کند نسبت به یک شهروند که در یک شهر کوچک زندگی می‌کند، باید دو نوع عوارض به شهرداری بپردازد. بنابراین باید نوع و میزان پرداخت عوارض در شهرهای بزرگ و کوچک تغییر کند.

او تصریح کرد:

این مهم سبب می‌شود که جلوی مهاجرت‌های بی‌رویه گرفته شود، زیرا فرد وقتی می‌بیند برای زندگی در شهرهای بزرگ ناگزیر باید هزینه‌های بسیار بیشتری را متقبل شود.

صفایی فراهانی اظهار داشت: بدیهی است که آن‌ها زندگی در همان شهرهای کوچک را به مهاجرت در شهرهای بزرگ ترجیح دهد. بنابراین معتقدم شورای شهر موفق در کشور، شورایی است که بتواند درآمدهای پایدار را برای شهر ایجاد کند و هزینه‌های اداره شهر را از خود مردم بگیرد.

شهردار اصلاح‌طلبی که اولین‌بار طرح بالابردن هزینه تهران را مطرح کرد

زیاد کردن هزینه شهر تهران از جمله طرح‌های دور و دراز اصلاح‌طلبان برای پایتخت است که از زمان «محمدحسن ملک مدنی»، پنجاه و سومین شهردار تهران که در دوران اصلاحات و شورای شهر اول بر صندلی مدیریت پایتخت تکیه زد مطرح شده است.

وی در این باره می‌گوید:

«یکی اینکه شهروندان هزینه استفاده از خدمات شهری را بپردازند. اگر پدیده‌ای در شهر ایجاد عارضه ایجاد می‌کند، عوارض آن پدیده را باید از شهروندان دریافت کرد و به موضوعی که باعث رفع این عارضه می‌شود تخصیص یابد. یعنی اگر از یک کارخانه یا کارگاه فقط عوارض می گیریم نباید این پول را به اموری مانند فعالیت‌های عمرانی و خیابان‌کشی و نگهداشت شهر اختصاص می‌دادیم. البته من معتقدم که این مسئله یک غفلت استراتژیک در همه شهرهای کشور است. من مدعی هستم که این حرف را نخستین بار من مطرح کردم. یعنی پول عوارض ناشی از استقرار صنایع را برای رفع عوارض آن صنایع اختصاص دهیم. این استراتژی باعث رفع آلودگی‌ها و مزاحمت‌ها و ایجاد محیطی آرام در شهرها می شود. من صلاح نمی‌دانستم که مثلا در منطقه شمیران تهران، تراکم بفروشیم و پول به دست آمده از این راه را به عنوان سوبسید در اختیار شرکت واحد بگذارم. اما این دیدگاه خیلی زود در شهرداری تهران فراموش شد.»

این طرح طرفداران زیادی در دولت روحانی و میان اصلاح‌طلبان دارد و هر گاه که بحث مدیریت تهران مطرح شده اصلاح‌طلبان به افزایش هزینه شهر تهران و اخذ آن از شهروندان این شهر صحبت کرده‌اند.

در حال حاضر که دوباره مدیریت شهری مانند تهران به دست اصلاح‌طلبان افتاده آنان ایده مدیریت طبقاتی و جداسازی مردم از یکدیگر را مطرح می‌کنند که بسیار خطرناک و غیرحقوقی است. جالب اینجاست که این نوع سخنان از زبان کسانی بازگو می‌شود که حامی دولتی هستند که چندی پیش منشور حقوق شهروندی را رونمایی کرد تا به جامعه بگوید به دنبال استیفای حقوق آنان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 20
 • گاو IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  4 0
  خخخ .
  • FR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   0 1
   گفته هرکه بامش بیش برفش بیشتر . شما لابد خیلی بام بزرگی دارید که از هزینش میترسید !
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  44 2
  خیانتها و وطن فروشی که در این چند سال فعلی توسط اصلاح طلبان انجام شده در طول تاریخ 2500 ساله کشور تکه . به شرف هر چی نفوذی منافقه
  • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   0 45
   مدرک داری رو کن نداری ببند
  • IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   4 0
   دو ویژگی برجسته عباس آخوندی عبارتند از : #کارنکردن #سیاسی_کاری همین دو ویژگی برای شناخت جریان پرمدعای غربگرا کافیست. آخوندی فرد مناسبی برای شهرداری تهران است تا چهره واقعی و بدون روتوش جریانی که صرفاً در #گفتاردرمانی تخصص دارد را نشان دهد. مردم تهران باید هزینه انتخاب ِ سیاسی خود را برای شورای شهر غیرسیاسی پرداخت کنند. سابقه آخوندی و مدیریت بهانه جو و مسئولیت گریز او بیانگر آن است که دوره آخوندی بلند نخواهد بود.‌ آنچه مهم است اینکه مردم در دوره احتمالی مسئولیت ِسیاسی او نباید منتظر دریافت خدمات شهری باشند، او #کار مهم تری دارد.
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  به شما ربطی نداره. حودمون رای دادیم و مورد تایید ما هستن. شما هم هر وقت رای اوردید بیاید زر بزنید
  • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   123 0
   تقصیر مابود نظامی را که برایش 300 هزار خون دادیم ارکانش را با رای یه عده شکم سیر به شما ها سپردیم
  • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   43 0
   تو که وضعت معلومه کی هستی اما مردمی که رای دادند با ترس از دلار 5 هزارتومانی و سایه جنگ و تحریم و دیوار و اعدام فریب شیادانی را خوردند که الان میفهمند چه کلاهی سرشان رفت
  • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   69 0
   یعنی الان تو داری زر میزنی چون رای دادی ؟
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  8 0
  خدمات شهری و شهروندی هم در برابر آن چه که می گیرید چی؟
 • شهروند IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  131 0
  چه نقشه ای؟ نقشه ای بنفش پر از بادکنک های بنفش!!! لیاقت ۲۴ میلیون بنفش پوش بادکنک به دست همین است!!!!
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  252 4
  اتفاقا باید هم چنین باشد وقتی تهرانی ها حق شهرستانها را بالا کشیدند و از بهترین مراکز درمانی،اتوبان،مترو و... استفاده می کنند که حتی یک صدم آنها در شهرستان ها نیست لازم است هزینه بپردازند. دولت چه قدر باید برای تهران هزینه کند؟ شهرهای کوچک فراموش شده اند
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   2 116
   دولت هزینه تهران را نمی پردازد. از عوارض و مالیات شهری تأمین میشه. در ضمن نژادپرست عقده ای هیچ کس در این کشور حاضر نیست شهر خودشو ول کنه بیاد تهران اما مدیریت غیربومی در شهرهای مختلف مصیبت درست کرده
  • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   96 1
   عجب اولا مودب باشید ثانیا فقط یک مورد ان یارانه مترو از بیت المال است که اگر نبود بلیط تک سفره 5000 تومان بود
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  174 1
  اصلاح طلبان برای اداره شهر تهران یک نظریه خاص مالی دارند که می گویند باید هزینه‌های تهران از جیب مردم این شهر تامین شود
  • IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   2 0
   از زمان قالیباف این ایده اجرایی شده. احمدی نژاد در دور دوم به بعد تا همین الان که روحانی هست با تصویب قانونی عرفی مانع تخصیص بودجه به تهران شده و تهران عملا با همان عوارض و فروش تراکم داره اداره میشه
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
   54 0
   البته این وسط فقط هزینه شهر مطرح نیست.... اگه فقط هزینه های شهر باشه که می خوان بگیرند فکر نمی کنم کسی ناراضی باشه. اینهایی که من می شناسم برای جیبهای نجومی خودشان و هزینه های جناحیشان دارند چانه می زنند. هزینه های شهر بهانه است!
 • مردم تهران IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  1 6
  اگر نگاهی به تفاوت‌های هزینه زندگی در تهران با سایر شهرهای دنیا بیاندازیم، در می‌یابیم که زندگی در تهران بسیار کم هزینه است
 • کتابی IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  37 1
  برای بهتر شناخت چهره کریه منافقین و بعض اصلاح طلبان جیره خوار کتاب ارزشمند و کمنظیر ( عروسکهای غربی) را به همه هموطنان پیشنهاد می کنم .با خواندن این کتاب از هر چه اصلاح طلبه ادم حالت تهوع می گیره .
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  0 32
  سلام؛ به هر حال از یک شورای لیبرال یه فرد لیبرال شهردار میشه . حالا چه فرقی داره آخوندی باشه یا فرد دیگری.
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  1 2
  من که ایرادی در این سخنان ندیدم... به نظرم به جای سیاسی کردن موضوع بهتر است برای حل مشکلات شهر تهران برنامه بدهید...
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  2 0
  پس قانون بازنشستگی چی میشه
 • سید دکتر محمود IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  3 0
  رحم کنید تو را به خدا طاقت این یکی رو نداریم دیگه
 • علی IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  9 0
  خصوصی یا خودمونی سازی نیز بعد از جنگ توسط همینها شروع و عامل اصلی گرونی و تورم نیز همینها هستن که قریب به اتفاقشون در کارهای اقتصادی هستن
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  5 0
  هزینه تهران ... خخخ هزینه انتخابات و عیش و نوش!
 • IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  1 23
  برادران! این که تهران هزینه دارد و شهروندانش باید آن را بپردازند و این که هر که بامش بیش برفش بیشتر، حرفی است که منطقی به نظر می رسد. البته این که فلانی لیبرال است، این هم به جای خود، محل انتقاد است.
 • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
  28 0
  فهمیده اند که مردم تهران هیچ کاری از دستشان بر نمی اید فاتحه تهران را می خوانند تا تهرانی ها از خواب غفلت بر خیزند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس