امیرحسین صادقی

مدافع تیم ملی در جام جهانی برزیل گفت: وقتی سوت بازی می خورد این 11 بازیکن برای 80 میلیون ایرانی، سراپا خواستن و مدافع پرچم ایران می شوند.

سرویس ورزش مشرق – در آستانه شروع دیدارهای تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی بسیاری از کارشناسان داخلی و خارجی مسابقه اول مقابل مراکش را مهمترین دیدار این دور از رقابتهای جام جهانی برای تیم ملی کشورمان می دانند.

امیرحسین صادقی در گفت و گو با مشرق، درباره آنچه این روزها در اردوی تیم ملی در حال اتفاق افتادن است حرف زد. او که سال 2014 در اردوی تیم ملی برای جام جهانی برزیل حضور داشت پیرامون دیدار اول مقابل مراکش، بازی با پرتغال و شرایط خط دفاعی تیم ملی در این دور از رقابتها مطالبی را بیان کرد.

بخش هایی از این پرسش و پاسخ در ادامه می آید:

*تنها بازی که استرس ندارم پرتغال است

*حتما از مراکش 3 امتیاز می گیریم

*خودمان اشتباه نکنیم رونالدو کاری نمی کند

*درس اول کی روش گل نخوردن است

*کاش سید جلال را به روسیه می بردیم

*کی روش روی دو موضوع بیشتر کار می کند

* خدا کند زود گل نخوریم

 * اسپانیا و پرتغال هم با ایرانِ سرسختی روبرو می شوند

*چهار بازیکن نقش اصلی را برای تیم ملی بازی می کنند

*کسی که دفاع تیم ملی نبوده نباید روزبه چشمی را نقد کند

*وقتی حرف پرچم می شود بازی تیم ملی فرق می کند

متن گفت و گوی مشرق با امیرحسین صادقی را در زیر می خوانید:

* این روزها در اردوی تیم ملی چه خبر است؟ شما 4 سال پیش این روزها را تجربه کرده اید؟

- من چهار سال با کی روش کار کردم و می دانم او بیش از هر چیز روی مسایل روحی روانی کار می کند. عکس هایی که از اردوی تیم بیرون می آید را می بینید...

* ...بله! همه نشان دهنده روحیه خوب تیم ملی است؟

- دقیقا! کی روش بیش از هر چیز روی مسایل روحی روانی کار می کند. کلا او مشخصا روی دو بحث زوم می شود. اول روحیه تیمی و بعد مسایل تاکتیکی و فنی که البته بیشترین تأکیدش روی بحث تدافعی است. او این روزها در حال آموزش هر چه بهتر دفاع کردن مقابل این سه تیم است. مراکش، اسپانیا و پرتغال. چون معتقد است که اگر می خواهید ضریب برد و مساوی تان بالا برود اول باید گل نخورید. گل نخوردن یعنی گام اول برای نتیجه گرفتن.

* مهره های مؤثر تیم ملی کدام هستند؟

- قطعا اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، سردار آزمون و سامان قدوس در این دوره از مسابقات به تیم ما خیلی کمک خواهند کرد. این نفرات آنهایی هستند که می توانند روی گل زدن به مراکش و البته گل نخوردن از رقبا تأثیر داشته باشند. ما روبروی آرژانتین در جام قبل روی یک ثانیه اشتباه گل خوردیم. می توانستیم کار را تمام کنیم و اگر این اتفاق رخ می داد روی همه چیز تأثیر داشت. می توانست آینده من، کنار دستی ام و همه نفرات تیم را تغییر بدهد ولی آن اشتباه رخ داد...

* ...اما خلاقیت مسی را هم نباید دست کم گرفت. شما زحمتتان را کشیدید...؟

- نه! این را قبول ندارم. مادامی که اشتباهی رخ ندهد هیچ چیز نمی تواند به شما ضربه بزند. حتی خلاقیت بازیکنی در سطح رونالدو.

* پیش بینی تان از بازی های این دور برای تیم ملی چیست؟

- ما یا 3 امتیاز می‌گیریم یا 4 امتیاز! مراکش بهترین تیم برای امتیاز گیری ماست. البته اگر بخواهیم کمی خوشبینانه به این سه بازی نگاه کنیم باید بگویم که ما یک امتیاز هم از پرتغال می گیریم...

* چطور؟

- سخت ترین بازی پرتغال مقابل اسپانیا نیست. مقابل ایران است. کی روش پرتغال را مثل کف دستش می شناسد و این برای آنها سم و برای ما برگ برنده است. اتفاقا در تنها بازی این دوره که من استرسی ندارم همان بازی با پرتغال است چون کی روش این تیم و بازیکنانش را مثل کف دستش می شناسد. ما اگر اشتباهات الکی نداشته باشیم حتما پرتغال را متوقف می کنیم و با بردی که در بازی اول می گیریم صعود می کنیم.

* نقطه ضعف تیم ملی ایران کجاست؟

- شاید بتوان گفت تنها نقطه ضعف ما در این دوره کمبود بازیکن باتجربه است. کسی یا کسانی که بتوانند تیم را جمع و جور کنند. ممکن است ما زود گل بخوریم و در اینصورت وجود یک سید جلال حسینی در قلب دفاع می توانست خیلی به تیم کمک کند. نمی دانم چرا کی روش سید جلال را خط زد! حسینی مدافع باصلابتی است که می توانست به خوبی دفاع و دروازه بان را جمع و جور کند. به نظر کی روش احترام می گذارم چون مربی خیلی بزرگی است ولی فکر می کنم تنها نقطه ضعف ما این باشد که بازیکن باتجربه بالا کم داریم.  یکی مثل جواد نکونام که در همه سال های حضورش در قلب خط میانی تیم ملی نظم خوبی به آن داده بود و نمی گذاشت تحت هیچ شرایطی تیم دچار از هم گسیختگی شود

* کی روش دفاع جانانه ای هم مقابل کارشناسانی که از چشمی انتقاد می کنند داشت و روزبه را مدافعی مدرن دانست. نظر شما چیست؟

- اول باید دید این کارشناس ها چه کسانی بودند. کسی که دوتا فوتبال دیده و پای کامپیوتر از این ورزش اطلاعات جمع کرده نباید درباره مدافع تیم ملی نظر بدهد. این را باید از جواد زرینچه سئوال کرد. از پاشازاده، مهدی هاشمی نسب، محمد پنجعلی، یحیی گل محمدی، سهراب بختیاری زاده، محمد نصرتی، رحمان رضایی و افرادی که دفاع وسط تیم ملی بازی کرده باشند و یا در جام جهانی به میدان رفته باشند. به نظرم هر 4 مدافعی که برای دفاع میانی انتخاب شده اند خوب هستند فقط میانگین سنی شان کمی پایین است. قطعا اگر شرایط به سمت بازی احساسی نرود همگی می توانند از پس کار بربیایند. به ویژه پورعلی گنجی که تجربه بین المللی هم دارد ولی چشمی، خانزاده و حسینی(مجید) ممکن است تحت تأثیر جو بازی یا گل خورده، کمی احساسی بازی کنند(!) وگرنه همگی خوب بودند که کی روش انتخاب شان کرده است. فقط می توانم بگویم که خدا کند زود گل نخوریم چون ممکن است در آن صورت اوضاع بهم بریزد. اینجاست که اگر سید جلال با تیم بود می توانست کار را دربیاورد.

* مراکش را چقدر می شناسی؟

- شناخت چندانی از این تیم ندارم ولی حتما تیم خوبی است اما یک موضوع خیلی مهم در این میان وجود دارد و آن هم بحث انگیزشی بین ایرانی هاست. اینکه ما با تیم های قلدر آفریقا و اروپا همگروه شدیم به نفع مان شده است. ایرانی جماعت هرگز دوست ندارد به حریف بزرگ ببازد برای همین هم مسایل انگیزشی برای ایرانی ها به مراتب در رویارویی با رقبای گردن کلفت بهتر اثر می کند. ضمن اینکه جام جهانی جایگاهی برای ارائه داشته های تیم هاست و بچه های تیم ایران هم قطعا پر از انگیزه هستند و می خواهند بهترین بازی شان را نشان بدهند. دیدید که 4 سال قبل آرژانتین روبروی ما به چه روزی افتاده بود. شک ندارم که اسپانیا و پرتغال هم با ایرانِ سرسختی روبرو می شوند. ختم کلام اینکه هر چه حریف سرسخت تر شانس برد  نتیجه گرفتن ما بیشتر. وقتی سوت بازی می خورد این 11 بازیکن برای 80 میلیون ایرانی، سراپا خواستن و مدافع پرچم ایران می شوند. در آن لحظات است که ایرانی همه کار می کند. این خصلت خوب ما ایرانی هاست.

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  31 34
  اینا همش جوسازی رسانه های وابسته به مافیای لنگه میخوان فردا که تیم ملی گل بارون شد بندازن گردن چشمی تا از سر بیرانوند باز کنن.
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  32 1
  مادامی که اشتباهی رخ ندهد هیچ چیز نمی تواند به شما ضربه بزند
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  17 15
  افرین بر روزبه عزیز
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  17 10
  به نظر کی روش احترام می گذارم چون مربی خیلی بزرگی است ولی فکر می کنم تنها نقطه ضعف ما این باشد که بازیکن باتجربه بالا کم داریم
  • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   4 13
   بخاطر احترام زاید الوصف شما تو قرارداد بعدیش 100 میلیارد دیگه از بیت لمال براش اضافه تر حساب می کنیم حال کنه
 • ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  18 3
  آرژانتین روبروی ما به چه روزی افتاده بود/// افرین
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  6 2
  آقای صادقی اینطورهم نیست که شمافوتبال رومیفهمیدچون مدافع تیم ملی بودی اگرفوتبال سرجاش بود فوتبال یکی بخاطرمن نابودنمیشد ! درضمن این ماهستیم که به تیم ملی وفوتبال اعتبارمیدیم تازه خیلی ازمامعتقدند ماقربانی آبی وقرمزشدیم . روزیکه فهمیدم مارادونا ازمزارع نیشکربه اینجارسید قیچیهایی میزدم که فقط یکیشون رورونالدوزد . تااین اواخر تیم ملی یعنی پرسپولیس واستقلال البته خوب متوجه نمیشوی بیشترانتقادها به کیروش هست درضمن خوب نیست کاری کنیم هم ولایتی مون ازاستقلال تبعیدبشه وقسم بخوره تاتولانی هست برنمیگردم . اگریکباردیگرفرصت داشتم میرفتم کشتی !! من فکرمیکردم درایران هم آدمهایی هستندکه توکوچه وخیابونهادنبال استعدادهاهستندچه امیدهاکه ناامیدنشد !!
 • ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  13 7
  کی روش بیش از هر چیز روی مسایل روحی روانی کار می کند
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
   1 6
   آره بهتره وقتی تیمش گل بارون شد همین کار رو بکنه
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
  22 5
  امیدوارم تیم ملی با قلدری تمام مقابل این سه تیم بازی کنن، از فنون و حرکات جوجیتسو و کیک بوکسینگ مقابل بازیکنان اسپانیا و پرتغال قافل نشوید!! بزنید تار و مارشون کنید. #تیم_ملی_پرچمش_بالاست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس