سعید آذری

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن اصفهان مدعی است که سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی با درایت اصفهانی‌های فوتبال توانسته‌اند مجوز حرفه‌ای بگیرند.

به گزارش مشرق، سعید آذری در خصوص مشخص شدن سهمیه‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا گفت: با توجه به اینکه حدود سه ماه پیش نمایندگانی از AFC به باشگاه‌هایی که فدراسیون فوتبال کشور معرفی کرده بود، اعزام شدند و ممیزی خاصی در این زمینه انجام دادند، آرایی صادر شد و این آرا به کمیته تعیین وضعیت و فدراسیون فوتبال ارسال شد. مواردی که ممیزی شده، مربوط به وضعیت چارت باشگاه‌هاست که مشخص شود آنها دارای چه رده‌هایی هستند، برنامه توسعه جوانان باشگاه چیست و مسائل سخت افزاری، تعداد زمین‌های چمن و تمرین، مباحث مالی و ورزشگاه‌های باشگاه که تأکیدشان روی ورزشگاه اختصاصی بود هم مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: پس از سه ماه که نمایندگان AFC آمده بودند، پاسخ‌ها برای فدراسیون فوتبال ارسال شد. جالب است که این بار AFC مسئولانی که برای ممیزی فرستاد، از آلمان استخدام کرده بود که ریز به ریز این کار را انجام دادند و دیدید که از ایران هم فقط هفت تیم توانستند در سید A قرار بگیرند و سایر باشگاه‌ها مجوزی دریافت نکردند.

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن در خصوص اینکه تیم فوتبال این باشگاه که تجربه لازم را هم دارد موفق به کسب مجوز حرفه‌ای و حضور در لیگ قهرمانان آسیا شده است، اما آیا آماده حضور در این رقابت‌ها خواهد بود یا نه، خاطرنشان کرد: فقط تجربه کافی نیست. باید در این خصوص توضیحی بدهم که از سال 2010 به این طرف که ذوب‌آهن نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شد، می‌بینید که دیگر تیم‌های ایرانی از رسیدن به فینال بازمانده‌اند و حتی در یکی دو سال اخیر ما از رسیدن به مراحل بالاتر هم محروم بودیم. فکر می‌کنم ذوب‌آهن اولین تیمی است که سه دوره پیاپی به آسیا می‌رود، یک تجربه را باید بگویم که اگر ما نتوانیم استانداردهای لازم را کسب کنیم، دوباره ناکامی باشگاه‌های ایرانی تکرار می‌شود.

آذری که با برنامه «و اما ورزش» رادیو جوان صحبت می‌کرد، ادامه داد: ممکن است که از مرحله گروهی صعود کنیم، اما رسیدن به جمع تیم‌های برتر و فینال استانداردهایی را می‌خواهد که به جرأت می‌گویم این استانداردها در ایران نیست. اگر بخواهیم خودمان را به عنوان ذوب‌آهن به جمع تیم‌های برتر برسانیم، باید یکسری شرایط خود را تغییر بدهیم که یکی از این مسائل مربوط به بودجه باشگاه است. در دو سال اخیر در مجمع سهامی شرکت ذوب‌آهن، 26 میلیارد تومان از بودجه باشگاه کم شده که این را برای اولین بار است که می‌گویم. مشکل سخت افزاری نداریم، زمین چمن‌مان را هم ترمیم کرده‌ایم و تا آغاز مسابقات ورزشگاه فولاد شهر آماده است، اما اکنون می‌گویم که اگر مشکل استانداردهای ما حل نشود، هیچکدام از تیم‌های ایرانی موفق نمی‌شوند.

وی درباره اینکه بحث سربازی چند بازیکن ذوب‌آهن در نیم فصل وجود دارد و چه اتفاقی در این زمینه رخ خواهد داد، گفت: یکی از موارد غیر استاندارد فوتبال ما همین مسئله است. به عنوان یک دلسوز که خودش هم لباس خدمت را پوشیده می‌گویم، همه باید خدمت کنند، اما این کار درست نیست. ما یکسری نیرو را تربیت کرده‌ایم که آنها به جایگاهی رسیده‌اند و حالا با قانونی غیر استاندارد باید به تیم دیگری بروند. با این حال تنها کسی که از تیم ما سربازی‌اش قطعی شده، احسان پهلوان است که راهی هم وجود دارد که او تا نیم فصل در دانشگاه ثبت‌نام کند و با ما بماند که این مسئله به تمایل خودش بستگی دارد. سایر بازیکنان با ما می‌مانند و همراه ذوب‌آهن خواهند بود.

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن در پاسخ به این سؤال که آیا در نیم فصل اقدام به جذب بازیکن خواهند کرد یا نه، اظهار داشت: قلعه‌نویی اعلام کرده تمرکزش روی سه چهار بازی آینده است و پس از آن با توجه به نقاط ضعف و قوت تیمش برنامه‌های خود را اعلام خواهد کرد. همه اینها بستگی به این است ما بودجه لازم را داشته باشیم. استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی در لحظه آخر توانستند مجوز بگیرند که معذرت می‌خواهم و عامدانه می‌گویم که این اتفاق هم با درایت اصفهانی‌های فوتبال رقم خورد. با درایت مهدی تاج و محمدرضا ساکت و اگر درایت اصفهانی‌ها نبود این سه باشگاه هم با حجم بدهی‌های خود، نمی‌توانستند مجوز بگیرند.

آذری در واکنش به این مسئله که باشگاه ذوب‌آهن در فوتبال بانوان هم تیمداری می‌کند و شرایط این تیم چیست، خاطرنشان کرد: این یک بحث اساسی بود که ما دو سال پیش خودمان طرح آن را دادیم که لیگ برتر بانوان داشته باشیم. پیشنهاد دهنده اصلی خود ما بودیم که البته در دو سال گذشته به دنبال حضور تیم فوتبال بانوان روی سکو نبودیم. به این موضوع بیشتر به چشم یک رسالت نگاه می‌کردیم تا به پر شدن اوقات فراغت بانوان اصفهانی کمک کنیم. به این شکل که اگر بانوان اجازه ندارند فوتبال آقایان را ببینند، اقلاً فوتبال بانوان را ببینند. تیم ما بازیکنان جدیدی هم اضافه کرده است که البته شروع خوب نداشت، اما دو سه هفته است نتایج خوبی می‌گیریم و کمک خواهیم کرد شرایط بهتر شود.

وی در خصوص اینکه هزینه یک سال فوتبال بانوان به اندازه بودجه جذب یک بازیکن است، اما چرا برخی باشگاه‌ها علاقه‌ای به تیمداری در این بخش ندارند، گفت: این به تفکرات مدیریتی که در باشگاها حاکم است، باز می‌گردد. پیش از هر چیز این یک بحث ارزشی و سپس وظیفه است، چون برای بانوان تاکنون کاری نکرده‌ایم. این به برنامه‌های هیئت مدیره باشگاه‌ها و تصمیم آنها نیز باز می‌گردد. بانوان سهم عمده‌ای از ورزش دارند که ما باید سعی کنیم ابتدا حداقل سهم آنها را بدهیم. من در باشگاه ذوب‌آهن مشکلی در این زمینه نمی‌بینم و به نظرم به زودی شاهد حضور گسترده بانوان در فوتبال خواهیم بود و باید سعی کنیم کم کم فرصت حضور آنها در مسابقات آسیا و... را فراهم کنیم.

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن خاطرنشان کرد: از زمانی که کارم را در فوتبال آغاز کردم، در باشگاه‌هایی بودم که علاوه بر فوتبال آقایان برای بانوان هم تیمداری کرده است. این اتفاق حس خوبی به من می‌دهد چون تعادل بین آقایان و بانوان ایجاد می‌شود و نگاه یک طرف نیست. این مسئله باعث می‌شود به اهداف رئیس جمهور هم نزدیک شویم، چون اهداف وزارت ورزش را که نگاه می‌کردم، دیدم که آقای روحانی دیدگاه خوبی نسبت به ورزش بانوان داشتند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس