املت

بی‌تدبیری دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی، تاثیر مهمی در سخت‌تر شدن تهیه ملزومات زندگی بخصوص برای فقرا دارد.

سرویس اقتصاد مشرق - این روزها کافیست سری به بازار بزنید تا از دیدن قیمت‌های سر به فلک کشیده معمولی ترین مایحتاج زندگی روزمره از شدت تعجب شاخ در بیاورید!

دلیل اصلی برای این تعجب این است که به عنوان نمونه دیروز محصولی را به قیمتی خریدید و امروز با فرض اینکه قیمت‌ها تغییر نکرده، برای خرید به بازار می‌روید، اما همین که وارد فروشگاه می‌شوید تازه با شیب ملایم افزایش قیمت روبرو شده و حس "اصحاب کهف" را در مشاهده قیمت‌ها بدست می‌آورید.

اینجاست که نه  راه پس دارید و نه راه پیش و مجبور می‌شوید به اندازه پول توی جیبتان خرید کنید. یعنی اگر تا دیروز از محصولی یک کیلو می‌خریدید از امروز باید با حدود نیم کیلو از آن سر کنید. سفره تان را کوچک کنید و افزایش قیمت‌ها را تحمل.

اما در این میان، کسانی بیشترین ضرر را از رشد قیمت کالاهای اساسی می‌کنند که جزو ضعیف ترین قشر جامعه هستند. به بیان دیگر، بازار به سمتی میل می‌کند که فقیرتر ها را فقیر تر کند.

برای نمونه می‌توان به بررسی هزینه‌های پخت "املت" به عنوان یک غذای حاضری و شام معمولی که بیشتر در خانواده‌های ضعیف مصرف می شود پرداخت. البته اغنیا نیز گاهی اوقات به صورت تفننی سراغ این غذا می‌آیند که تغییر قیمت ملزومات آن فرق زیادی برایشان ندارد.

برای درست کردن "املت" برای یک نفر باید وسایل زیر را تهیه کنید:

- بین ۲ تا ۳ عدد تخم مرغ

- یک عدد گوجه فرنگی

- ۱/۲ تا ۱ عدد پیاز

- ۱ قالب ۱۰۰ گرمی کره

- نمک و فلفل و ادویه به میزان لازم

- نان ۱ عدد

بر همین اساس و بدون در نظر گرفتن سایر هزینه‌های لازم برای این منظور به بررسی بازار هرکدام از این کالاها می‌پردازیم.

تخم مرغ

تخم‌مرغ از جمله بازارهایی است که تاثیر بسزایی در تعیین وضعیت سایر ملزومات غذایی دارد و از سوی دیگر یکی از پر مصرف ترین اجزای سفره‌های ایرانیان نیز هست که در سبد خرید روزانه فقیر و غنی یافت می‌شود.

این ماده غذایی در حالی طی روزهای اخیر قیمت هر دانه آن به صورت فله در بازار از ۵۰۰ تومان عبور کرده که تا همین هفته قبل بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان خرید و فروش می شد. درواقع طی روزهای اخیر بین ۲۰ تا ۶۰ درصد این ماده غذایی رشد قیمت را تجربه کرده است.

برررسی های میدانی نیز نشان می‌دهد، افزایش قیمت این محصول، باعث نارضایتی فروشندگان نیز شده است بطوریکه از نخریدن آن توسط مردم و خراب شدن کالا در مغازه نگران بودند. حمید یکی از جوانانی که تازه زندگی مشترک خود را شروع کرده و برای خرید به فروشگاه آمده بود با انتقاد از افزایش قیمت تخم مرغ به خبرنگار ما گفت: مجبورم برای اینکه هزینه‌های زندگی را مدیریت کنم کمتر از قبل خرید کنم.

بنابراین اگر بطور میانگین قیمت هردانه تخم مرغ را ۴۵۰ تومان در نظر بگیریم، پخت املت نیاز به ۹۰۰ تا ۱۳۵۰ تومان تخم مرغ دارد.

تخم مرغ

ابتدای دولت روحانی

انتهای دولت روحانی

قیمت هرشانه (تومان)

۶۵۰۰

۱۶۵۰۰

گوجه فرنگی

برخی از مردم برای پخت املت از گوجه فرنگی استفاده و برخی دیگر از رب آن استفاده می‌کنند اما باتوجه به اینکه گوجه فرنگی طعم دهی بهتری نسبت به رب گوجه در املت دارد و طبیعی تر نیز هست ما برای محاسبه هزینه‌ها از این ماده غذایی استفاده می‌کنیم.

در بازار قیمت هر کیلو گوجه بین سه تا سه هزار و ۵۰۰ تومان است که با توجه به اینکه هر کیلو گوجه بطور تقریبی و با سایز متناسب شامل ۷ عدد می‌شود، می‌توان قیمت گوجه مورد نیاز برای پخت املت را ۵۰۰ تومان در نظر گرفت.

گوجه فرنگی

ابتدای دولت روحانی

انتهای دولت روحانی

قیمت هرکیلو (تومان)

۱۰۰۰

۳۵۰۰

پیاز

تا پیش از این، پوست کندن پیاز اشک مردم را در می‌آورد اما  حدود ۳ هفته‌ای هست که با رکورد شکنی قیمت و نجومی شدن نرخ آن، اشک مردم نه در زمان پوست کندن که در زمان خرید آن در ‌می‌آید.

با گشتی در میوه‌فروشی های مناطق مرکزی شهر، قیمت هر کیلو پیاز با عبور از میوه‌های لوکسی چون موز به بیش از ۴۵۰۰ تومان و در برخی مواقع ۵۰۰۰ تومان رسیده که رشد بیش از ۲۰۰ درصدی را نسبت به قبل نشان می‌دهد.

یکی از فروشندگان درخصوص افزایش قیمت پیاز گفت: بسیاری از مردم که با دیدن قیمت نجومی پیاز شوکه می‌شوند به شوخی می‌گویند: از این به بعد در املت به جای پیاز، موز می‌ریزیم. قیمت موز ارزان تر از پیاز است.

از سوی دیگر با توجه به نیاز پخت املت به یک عدد پیاز، و با در نظر گرفتن اینکه هر کیلو تقریبا شامل ۷ عدد می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت هزینه پیاز برای پخت املت چیزی در حدود ۷۰۰ تومان می‌شود.

پیاز

ابتدای دولت روحانی

انتهای دولت روحانی

قیمت هرکیلو (تومان)

۷۰۰

۴۵۰۰

کره

اگر آمار بانک مرکزی از قیمت کالاهای اساسی را باور و ملاک تصمیم‌گیری قرار دهیم، قیمت هر کیلو کره در بازار ۲۹۰۰۰ تومان است که اگر برای پخت املت از یک بسته کره ۱۰۰ گرمی استفاده کنیم در واقع باید ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان هزینه کنیم. طبق آمار بانک‌مرکزی قیمت کره طی سال‌های اخیر رشد بیش از  ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

کره

ابتدای دولت روحانی

انتهای دولت روحانی

قیمت هرکیلو (تومان)

۱۲۰۰۰

۲۹۰۰۰

نان

نان اما قیمت‌های مختلفی دارد و بسته به علاقه هر شخص متفاوت است. اگر کسی بخواهد املت خود را با نان بربری بخورد باید بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان هزینه کند. این رقم برای نان سنگگ بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ و برای نان لواش بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان است. تافتون نیز بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان قیمت می‌خورد.

بنابراین با توجه به مصرف بیشتر نان بربری بین مردم، خرید یک عدد نان بربری به طور میانگین ۹۰۰ تومان هزینه دارد.

جدول هزینه‌های پخت یک وعده املت

کالا

تخم مرغ

گوجه‌فرنگی

پیاز

کره

نان

مقدار

۳ عدد

۱ عدد

۱ عدد

۱۰۰ گرم

۱ عدد (بربری)

قیمت میانگین

۱۳۵۰

۵۰۰

۷۰۰

۲۹۰۰

۹۰۰

"پخت یک وعده املت برای یک نفر حداقل ۶ هزار و ۳۵۰ تومان هزینه دارد"

براساس بررسی‌های انجام شده اگر سایر هزینه‌های پخت غذا  نظیر پول گاز و هزینه تهیه نمک و فلفل و سایر ادویه‌ها و همچنین آبلیمو و ... را نادیده بگیریم. در حداقلی ترین حالت ممکن، سرو یک وعده معمولی غذا برای قشر مستضعف جامعه، بین ۶ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه دارد. طبیعی است که این رقم برای خانوار ۴ نفره به ۲۵ هزار تومان می‌رسد. که قطعا تامین چنین هزینه‌ای برای خانواده‌های کم برخوردار میسر نیست.

در واقع یک وعده ساده غذای حاضری با بی تدبیری دولت در تنظیم بازار، به غذای اعیانی تبدیل شده و کم‌کم قشر کم برخوردار جامعه باید با آن نیز خداحافظی کنند که باعث "بی رنگ تر" شدن سفره غذایی‌شان می شود.

از سوی دیگر، این افزایش قیمت اقلام لازم برای تهیه املت در حالی باعث رنجش خاطر مردم شده است که بسیاری از این مواد، طی پروسه برداشت محصول تا فروش، افزایش چند برابری قیمت را تجربه می‌کنند که در این میان نقش پررنگ دلالان در افزایش قیمت‌ها کاملا مشهود است.

به عنوان نمونه قیمت فروش گوجه یا پیاز در مبدا تولید برخی اوقات تا حدی پایین است که برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد برای برداشت محصول خود هزینه کند و این محصولات در سر زمین می‌مانند و خراب می‌شوند. اما در همان زمان قیمت این کالاها در کلان شهر تهران رشد چند برابری را تجربه می‌کند.

این مسئله ایست که با کمی دقت در مدیریت آن و با ساخت انبارهای مناسب برای نگهداری این محصولات در فصل پر محصول و همچنین مدیریت زنجیره‌ انتقال کالا از مبدا به دست مشتری، به راحتی می‌توان زنجیره تامین غذایی مردم را با قیمت بسیار پایین تری از مقداری که الآن هست تامین نمود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
  27 3
  مگه غذای شاهانه می خای درست کنی با این دستور العمل برای یک خانواده هشت نفری ما 3 الی 4 تا تخم مرغ را درون یک ظرف با کمی روغن مایع می اندازیم وبا نان زیاد سعی می کنیم خودمون را سیر کنیم دیگه این همه مخلفات که هزینه سر به فلک می زاره
  • به حضرت عباس(ع) از اوایل 95 بیکار شده ام IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   17 2
   خداوکیلی ما توان اضافه کردن پیاز و کره به املت را نداریم . گاهی اوقات گوجه هم نیست . علی لعنت الله علی القوم الظالمین
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
  20 3
  مرگ بر اسرائیل
  • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   12 4
   مرگ بر آمریکا
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
  25 2
  سر برجام سلامت !
 • آرش GB ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
  18 2
  آخه قشر مستضعف کره میخوره؟؟ نون بربری میخوره ؟؟ ما خودمون از تو غذامون میدزدیم که کمتر هزینه بشه !!
 • مهماندار هواپیما DE ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  42 4
  تا ساده لوح در ایران است 23 میلیون رای در جیب حامی پولداران است و به ریش همه می خندن ان هم در پاستور
 • مهماندار هواپیما DE ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  12 1
  تا ساده لوح در ایران است 23 میلیون رای در جیب حامی پولداران است و به ریش همه می خندن ان هم در پاستور
 • مشتری GB ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  15 60
  مگه از روزی که انقلاب شده چیزی ارزان شده که حالا توقع دارید بهشت موعود بشود و همین الان دوران احمدینژاد را فراموش کردید که تخم مرغ را به قیمت دلار می خریدید
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  12 2
  یک دونه تخم مرغ و به جای کره، روغن مایع استفاده کنید، ضمن اینکه پیاز رو کلا حذف نمایید. البته میتونید روغن رو نیز حذف کرده، تخم مرغ رو آب پز و گوجه را قطعه قطعه میل نمایید؛ درون معده خودش میشه املت! الان مشکل برطرف شد. مرسی اه
 • بی نام IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  9 4
  100 گرم کره برای 2-3 تا تخم مرغ ؟؟ یک دونه پیاز و یک گوجه فرنگی درسته برای یک املت ؟؟ آنهم برای یک نفر ؟؟شما مثل اینکه خیلی لاکچری املت میخوری !!! روش تخریب کردن و آمار دادنهایتان احمدی نژادی است ها !!!! شعور مردم را چی فرض میکنی اخوی !!
 • دکتر گاوچرون از کومور IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  5 9
  لازم نیست املت رو با پیاز بخورند. یا اشکنه بخورند یا کوفت یا زهرمار
 • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  6 2
  علی برکته الله،.. ....،وقتی بزنی بر بدن دیگه گرونی یادت میره.
 • IR ۰۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  9 0
  خدا هرچی دزد و مفسد از رو زمین بردار که مردیم از بدبختی
 • مختار IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  5 0
  محاسباتتون چند تا ایراد داره. حداقل ۳ گوجه برای یک تخم مرغ استفاده میشه. به جای کره روغن استفاده میشه و بعضا خیلی ها نون لواش استفاده میکنن. که البته در نهایت حدود ۵۰۰۰ تومنی در میاد!!
 • IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  6 0
  اگه ما پول داشتیم که ازدواج می کردیم آقای دکتر حقوق دان دیگهاملت رو سیاسی نکن بذار این املت واسه ما مجردها بمونه.........
 • IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  1 0
  اگه ما پول داشتیم که ازدواج می کردیم ومثل آقا زاده ها این ور اونور یکی دوتا ویلا واسه ..........داشتیم, دکتووووردیگه این املت رو سیاسی نکن بذار این املت واسه ما مجردهای فقیر بمونه.........
 • IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  6 1
  پس روحانی چطور تونست رای قشر مستضعف رو بدست بیاره؟! چطور یاور محرومان توی انتخابات پیروز نشد؟
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   3 0
   با لفاظی های فریبنده و قاتل خواندن رقیب , تو یه روستا رفته بودیم به هرکی می گفتی به رئیسی رای میدی آدم و فحش میداد و میگفت می دونی اون چه جنایت هایی کرده و چقدر آدم کشته!!!!؟؟؟ اون یک جلاد و قاتله
 • حسن CA ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  4 6
  دروغ نگید انقدر مشرقی ها. اون جدول های تقلبی که درست کردید را باید در قیامت ثابت کنید وگر نه کلاهتان پس معرکه هست. توبه کنید.
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   2 4
   شما مگر از هتاکی ها و بی شرمی هایتان در 88 توبه کردین!!!!!؟؟؟ !!؟؟؟ دست پیش رو میگیرین که پس نیفتین!!!!؟؟؟
 • هادی IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  3 0
  لعنت خدا بر هر کسی که تو حق مردم دست می بره حالا به هر صورت چه از رو عناد جه از رو بی مدیریتی چه از رو اختلاس و دزدی و اون دنیا یه جوری از دماغش می کشن که خدا می دونه
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  5 7
  اره جون تو .توگفتی وماباورکردیم.مشرق جان این همه حساب وکتاب ها فقط بخاطر شکست درانتخابات هست.اینو همه می دونند.
 • علی IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  0 1
  املت برای ان زمان بود نه الان برای قشر ضعیف اکنون مردن بهترین راه است که اون هم با این خرج و مخارج دفن صرف نمی کند باید راهی برای اینکار پیدا شود تا بازمانده گان میت ناچار به بدهی نگردند
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  3 39
  مشرق حالا حالا بايد بسوزي از انتخابت، املت يه نفره تو قهوه خونه با چاي و پياز بزن چهار تومن
 • محسن IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  3 0
  تعجبم از اینه که خیلی از دوستان نمیخوان باور کنن چه فشار اقتصادی به مردم وارد میشه هنوزم هه به فکر چیزای دیگن بیکاری. فساد و رشوه خواری. تجاوز و قتل همه ناشی از چیه بی تدبیری دولتها
 • ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  3 0
  خالی بند شما ها کره با املت می خورین بعد کجا تخم مرغ 16500 هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس