کد خبر 67987
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۱

هرچند مؤسس و گرداننده فیس‌بوک یک جوان 27 ساله به نام مارک زوکربرگ معرفی شده است، اما شواهد گویای چیز دیگری است.

به گزارش خبرنگار جنگ نرم مشرق، فیس‌بوک نام شبکه‌ای اجتماعی است که بی‌شک اکثر کاربران اینترنت حداقل با نام آن آشنا هستند. اهمیت و کارایی این شبکه اجتماعی در گرد هم آوردن افراد و نیز به اشتراک گذاشتن اطلاعات کاملاً مشخص است. به همین خاطر شاید بهتر باشد تا این شبکه اجتماعی، مؤسس آن، و برخی مسائل پشت پرده آن را بهتر بشناسیم.

بر اساس تازه‌ترین گزارش وب‌سایت اونیون، مارک زوکربرگ ملقب به «ارباب» یکی از عوامل سیا و مدیر «برنامه فیس‌بوک» سیا معرفی شده است. این گزارش همچنین موید آن است که سازمان جاسوسی آمریکا به خاطر کار فوق‌العاده زوکربرگ در پیاده‌سازی برنامه فیس‌بوک، به وی مدال تقدیر اعطا کرده است.

حال با توجه به برخی مدارک موجود این سوال پیش می‌آید که آیا زوکربرگ مؤسس و گرداننده اصلی فیس‌بوک است یا اشخاص دیگری؟ اگر وی واقعاً پایه‌گذار فیس‌بوک است چگونه توانسته است دست به تاسیس چنین شبکه اجتماعی عظیمی آن هم در سطح جهانی بزند؟ و اینکه به طور کلی فیس‌بوک چیست؟ در زیر جزئیات بیشتری در مورد زوکربرگ، فیس‌بوک، و نیز چگونگی پیدایش ایده اصلی انجام چنین کاری ارائه می‌شود.مشخصات مارک زوکربرگ

مارک زوکربرگ در 14 می 1984 (24 شهریور 1363) در نیویورک به دنیا آمد. هرچند وی در یک خانواده یهودی بزرگ شده است، اما او خود را یک «ملحد» و فردی که به خدا هیچ‌گونه اعتقادی ندارد معرفی می‌کند. پدر وی شخصی به نام ادوارد است که به او در نوجوانی برنامه‌نویسی را آموزش داد.


زوکربرگ در دانشگاه هاروارد در رشته علوم رایانه‌ای و روانشناسی مشغول به تحصیل شد. گفته می‌شود که وی ابتدا در فوریه سال 2004 دست به ساخت فیس‌بوک در خوابگاه دانشجویی خود زد. این شبکه ابتدا برای استفاده دانشجویان هاروارد به وجود آمد تا آنها بتوانند اطلاعات آموزشی و دانشگاهی را بین خود به اشتراک بگذارند، اما سپس توسط هم‌اتاقی‌های وی با دیگر مؤسسات آموزشی آمریکا ارتباط داده شد و در نهایت نیز در سطح شبکه جهانی اینترنت بکار گرفته شد. از این رو، زوکربرگ به عنوان مؤسس وب‌گاه شبکه اجتماعی فیس‌بوک شناخته شده است.

وی در سال 2008 تبدیل به جوانترین میلیاردر جهان شد و در حال حاضر مدیر عامل شرکت فیس‌بوک می‌باشد. بر اساس گزارش وب‌گاه فوریس دارایی‌های وی تا مارس 2011 به 13.5 میلیارد دلار رسیده است. مجله تایم نیز او را در سال 2010 به عنوان شخصیت برتر سال برگزید.همکاری فیس‌بوک با سازمان سیا

با توجه به اظهار نظرات کارشناسان آمریکایی و نیز حتی مقامات سازمان جاسوسی آمریکا سیا، بی‌شک زوکربرگ آلت دست سازمان‌های جاسوسی آمریکا قرار گرفته است تا به کمک وی آنها بتوانند دست به ایجاد نرم‌افزاری برای جمع‌آوری اطلاعات کاملاً شخصی و خصوصی افراد بزنند.

مؤسس ویکی‌لیکس جولین آسانژ اخیراً در مصاحبه‌ای با راشاتودی، فیس‌بوک را «بزرگ‌ترین ماشین جاسوسی‌ای که تا کنون اختراع شده است» نامید.

شبکه خبری «فکت زون» نیز به نقل از گزارش وزارت امنیت میهن آمریکا بیان می‌دارد که فیس‌بوک تقریباً جایگزین تمامی برنامه‌های جمع‌آوری اطلاعات سیا از زمان راه‌اندازی آن در سال 2004 شده است.


کریستوفر استارتینسکی معاون رییس سیا در این مورد گفته است: «برای سیا این [فیس‌بوک] کاملاً رویایی بود که به حقیقت پیوست؛ چرا که در آن کاربران نگرش‌های مذهبی، سیاسی، شماره تماس، آدرس، اطلاعات شخصی، صدها تصویر از خود، نام دوستان، و حتی جزئیات لحظه به لحظه اقدامات خود را قرار می‌دهند.»

خود مارک زوکربرگ در مورد فیس‌بوک این چنین گفته است: «فیس‌بوک تنها و قدرتمندترین ابزار کنترل جمعیت است که تا کنون اختراع شده است».

به عقیده تحلیل‌گران آمریکایی، ابزار و امکانات موجود در فیس‌بوک و فعالیت‌های این شبکه اجتماعی در سطح جهانی سبب می‌شود تا سیا در هزینه‌های خود بتواند صرفه‌جویی کند. حتی تقویم و گاه‌نامه موجود در فیس‌بوک که کاربران با استفاده از آن به ثبت کارهای آتی خود می‌پردازند به سیا کمک می‌کند تا بداند که افراد قصد دارند در چه مکانی و در چه زمانی دست به انجام چه کارهایی بزنند.

همچنین از آنجا که میلیاردها عکس شخصی در این شبکه اجتماعی وجود دارد، اخیراً در آوریل سال 2011 فیس‌بوک بدون اطلاع‌رسانی به کاربران خود، ویژگی جدیدی را راه‌اندازی کرده است، یعنی فناوری و نرم‌افزار شناسایی و تشخیص چهره افراد.

بر اساس گزارش شبکه خبری «فکت زون»، با توجه به اهمیت ویژه این شبکه اجتماعی برای سازمان‌های جاسوسی آمریکا، آنچه در حال حاضر باعث نگرانی سیا می‌شود این است که مردم دارند کم کم علاقه خود را نسبت به فیس‌بوک از دست می‌دهند و به شبکه‌های اجتماعی دیگری چون «وان‌بی» ساخت چین، روی می‌آورند.

گفتنی است که تاکنون بیش از نیم میلیارد نفر اطلاعات شخصی خود را به صورت رایگان در اختیار شرکت فیس‌بوک قرار داده‌اند. 600 میلیون نفر از کاربران این شبکه اجتماعی را مردم کشورهای اروپای غربی تشکیل می‌دهند.


برخی مفاد استفاده از فیس‌بوک

نکته جالب دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، مفاد و قوانین استفاده از این شبکه اجتماعی است که اکثر قریب به اتفاق کاربران به هنگام ایجاد حساب کاربری در فیس‌بوک بدون هیچ‌گونه توجهی با جزئیات آن موافقت می‌کنند. اگر نگاهی به مفاد استفاده از فیس‌بوک و اطلاعاتی که شما برای این شبکه ارسال می‌کنید بیندازید،‌ متوجه می‌شوید که تمامی حرکات و اعمال شما در محیط مجازی یعنی اینترنت و یا حتی محیط واقعی، تحت کنترل و رصد می‌باشد.


ترجمه برخی از این مفاد در زیر آورده شده است:

ما همچنین انواع دیگری از اطلاعات را از شما دریافت می‌کنیم:

· هر بار که شما با فیس‌بوک تعامل برقرار می‌کنید اطلاعاتی را نیز درباره شما دریافت می‌کنیم، اطلاعاتی مانند زمان بازدید شما از پروفایل شخص دیگر، ارسال پیام به کسی، جستجوی برای یافتن دوست یا صفحه‌ای، کلیک بر روی آگهی‌ها، و یا خرید اعتبارهای مالی فیس‌بوک.

· هنگام ارسال چیزهایی مثل عکس یا فیلم به فیس‌بوک، ما اطلاعات مازاد مربوطه را نیز دریافت می‌کنیم، همانند ساعت، تاریخ، و مکانی که شما عکس یا فیلم مورد نظر را ارسال کرده‌اید.

· ما اطلاعاتی در مورد رایانه، تلفن همراه، یا دیگر وسایل ارتباطی با فیس‌بوک را دریافت می‌کنیم. این اطلاعات می‌تواند شامل آدرس آی‌پی شما، محل، نوع مرورگر مورد استفاده، یا صفحه‌های بازدیدشده توسط شما باشد. به عنوان مثال، ما می‌توانیم محل جی‌پی‌اس شما را تعیین کرده و به شما بگوییم که آیا کسی از دوستان شما در آن حوالی است یا خیر.

· هرگاه شما به بازی، نرم‌افزار، یا وب‌گاهی که از پلتفرم فیس‌بوک استفاده می‌کند و یا سایتی که دارای ویژگی فیس‌بوک است (مانند پلاگین اجتماعی) مراجعه کنید، ما نیز اطلاعاتی در مورد آن دریافت می‌کنیم. این اطلاعات می‌تواند شامل اطلاعاتی از این جمله باشد: تاریخ و زمان بازدید شما از آن سایت، آدرس آن سایت، یا URLای که در آن قرار دارید، اطلاعات فنی در مورد آی‌پی آدرس، مرورگر، و سیستم عامل مورد استفاده شما، و در صورتی که در فیس‌بوک قرار داشته باشید، اطلاعات کاربری شما.

· گاهی اوقات، ما از شرکای تجاری، مصرف‌کنندگان و دیگر اشخاص ثالث اطلاعاتی را کسب می‌کنیم که به ما (یا آنها) یاری می‌کند تا دست به ارسال آگهی‌ها، درک فعالیت‌های آن‌لاین، و بهبود عملکرد فیس‌بوک بزنیم. به عنوان مثال، ممکن است آگهی‌دهنده‌ای به ما بگوید که شما چه واکنشی را به آگهی موجود در فیس‌بوک یا سایت دیگر نشان داده‌اید تا ما بتوانیم میزان تأثیرگذاری آن را اندازه‌گیری کرده و کیفیت آن را بهبود بخشیم.

ما همچنین اطلاعاتی که شما قبلاً در مورد خود و دوستان‌تان ارائه کرده‌اید را یکجا جمع‌آوری می‌کنیم. برای مثال، ممکن است ما این اطلاعات را کنار هم گذاریم تا معلوم شود که ما باید کدام یک از دوستان‌تان را در News Feed شما قرار دهیم، و یا اینکه به شما پیشنهاد کنیم که برای تصاویر ارسالی خود چه برچسبی را در نظر بگیرید. ما از طریق جی‌پی‌اس اطلاعات شهر کنونی شما و نیز دیگر اطلاعات مکانی‌تان را که از شما داریم جمع‌آوری می‌کنیم تا به عنوان مثال به شما و دوستان‌تان در مورد افراد یا رویدادهای پیرامون‌تان اطلاع‌رسانی کنیم، یا مطالبی را به شما ارائه دهیم که ممکن است شما به آنها علاقه داشته باشید. همچنین به منظور ارائه آگهی‌های مناسب شما، اطلاعات‌تان را جمع‌آوری می‌کنیم.


شکایت از فیس‌بوک

تاکنون شکایات مختلفی از این شبکه اجتماعی شده است. در یکی از این شکایات، دولت پاکستان به نشانه اعتراض به اقدام یکی از کاربران آلمانی این شبکه در برپایی کمپینی با نام «روز همگانی تصویر کشیدن از محمد» سایت این شبکه را در کشور خود فیلتر کرد. در این کمپین توهین‌آمیز، مقدسات مسلمانان به سخره گرفته شد و از کاربران فیس‌بوک خواسته شد تا هر یک از دید خود تصویری برای پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) رسم کنند و آن را به اشتراک بگذارند. شرکت‌کنندگان در این کمپین، برای پیامبر اسلام تصاویر مختلفی، از اشیا گرفته تا انسان،‌ ترسیم کردند. فیس‌بوک در پاسخ به این اعتراض، صفحه مربوط به این کمپین را تنها برای کشورها پاکستان و هند فیلتر کرد. در ادامه پس از گسترش اعتراضات مردم مسلمان به این صفحه فیس‌بوک، این شرکت ظاهرا مجبور شد تا آن را حذف کند.ایده‌پردازان اولیه فیس‌بوک

البته بر اساس گزارش برنامه «60 دقیقه» شبکه سی‌بی‌اس آمریکا، نخستین کسانی که ایده تاسیس چنین شبکه‌ای را دادند دو برادر دوقلو به نام‌های تیلر و کامرون ویکلی‌ووس بودند. به گفته آنها، ابتدا قرار بود مارک با آنها در انجام این پروژه همکاری کند، اما در طول کار وی به آنها خیانت کرده و این پروژه را به نام خود به ثبت رساند.


گذشته از اظهارات این دو برادر، آنچه مسلم است این است که حتی مارک زوکربرگ نیز به تنهایی نمی‌توانست دست به تاسیس چنین شرکت و شبکه‌ای آن هم در سطح جهانی بزند. هر کشور و حکومتی برای خود یک سری قواعد و قوانین خاصی دارد و اگر سیستم حاکم متوجه شود که شخصی یا گروهی در حال به مخاطره انداختن سیستم و ایجاد مشکلات امنیت ملی برای آن است، به صورت خودکار آن فرد یا شرکت را کنار زده و اجازه نمی‌دهد تا بتواند رشد کند، مگر اینکه آن فرد و یا گروه خواسته‌ها و نیازهای سیستم را نیز لحاظ کند.

از طرف دیگر، آن چه هم اکنون بر همگان مبرهن است این است که نظام اقتصادی آمریکا بر پایه سرمایه‌گذاران یهودی برپا گشته و می‌چرخد. با توجه به این که مارک نیز در خانواده‌ای یهودی رشد کرده است، بی‌شک سازمان‌های یهودی و نیز دولت آمریکا نیز در تاسیس چنین شبکه اجتماعی عظیمی نقش داشته‌اند. با در نظر گرفتن اظهارات مقامات سیا مبنی بر اینکه این سازمان از اطلاعات ارزشمند و بی‌شماری که کاربران کشورهای مختلف به صورت رایگان در فیس‌بوک قرار می‌دهند‌ نهایت استفاده را می‌برد، کاملاً مشخص است که دولت و سازمان‌های جاسوسی آمریکا در تاسیس، راه‌اندازی، و مدیریت این شبکه بزرگ اجتماعی نقش بسزایی داشته و دارند.

در نهایت می‌توان گفت که هرچند تعامل با افراد آشنا و نا‌آشنا و اشتراک‌گذاری اطلاعات خود با آنها می‌تواند فوایدی هم داشته باشد، اما بی‌شک سوءاستفاده‌هایی که از این اطلاعات خصوصی می‌تواند شود نیز بسیار زیاد است. به هر حال، تصمیم نهایی با خود شماست که به عنوان یک کاربر اینترنت به چه شکل و به چه نحوی از شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک، توییتر، وان‌بی، گوگل پلاس، مای اسپیس، و غیره استفاده کنید تا از اطلاعاتی که خود شما با دستان خودتان در اختیار دیگران گذاشته‌اید سوءاستفاده نشود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 71
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 14
 • matey ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  2 0
  قدیمی بود !
 • سرباز ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  همه اینهایی که شما گفتین رو خیلی های دیگه هم گفتن (البته نه به این جامعیت) اما کو گوش شنوا ؟؟ مردم ما تا یک چیزی رو به چشم نبینن باور نمی کنن ! حتما باید براشون یه تور مسافرتی بزاری ببریشون NSA اونجا اسم خودشون رو توی لیست پیدا کنن و آماری که ازشون هست رو ببینن تا قانع بشن ... البته اگر از مستندات فنی هم در اینجور مقالات استفاده بشه ، شاید نتیجه بده ...
 • یه دوست ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  1 1
  عمو جون مارک زاکربرگ درسته نه زوووووووکربرگ
 • محمد ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  1 4
  گیریم که اطلاعات کاملی از من داشته باشند . مگر من ما مور امنیتی و یا نظامی هستم که این موضوعات برای من خطر ناک باشد من چه اطلاعات خاصی دارم که سیا ان را بخواهد ؟
 • ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  1 4
  شاید هم به دست شیطان درست شده ! برو عمو جون این قصه ها به درد خودت میخوره !
 • ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  3 1
  بگو برای چی از فیس بوک می ترسی ؟ اگه ریگی به کفشت نیست نباید بترسی
 • ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  1 0
  از اين طريق نيرو هايي كه به هر نحو به دردشون مي خوره رو مي تونن شناسايي كنن..
 • سرباز ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  1 2
  پاسخ جناب محمد : بارها و بارها دوستان من همین سوال رو از بنده پرسیده اند و من هم این جواب رو دادم که : وقتی شما عقیده های خودت رو توی فیس بوک منتشر می کنی ، دوستانت هم میان منتشر می کنن ، فامیل ها تون هم این کار رو می کنن اونوقت عقاید همه شما ها بر اساس گروه بندی های فامیلی ، منطقه ای ، شهری ، استانی و کشوری دسته بندی میشه و اون وقت دشمن راحت تر می تونه برای شما برنامه ریزی کنه و مسائلی مثل فتنه 88 رو با دقت بیشتری طراحی کنه ... این رو هم بدون که کوچکترین اطلاعات شما با حداکثر توانمندی ها پردازش می شه و اطلاعات هیچ کسی هم نادیده گرفته نمیشه ... البته هنوز هم اینجور چیزها جای به چالش کشیدن داره ...
 • ali ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 2
  هواپیمای مسافربری ما رو که روی خلیج فارس زدن و مرد و زن و کودک رو تک تکه و سوزاندن احتمالا ریگی به کفششون بوده که ایالات متحده آمریکا ابرقدرت نظامی! و علمی! و... آنها را از بین برد.
 • علی ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  این قدرت های شیطانی بودنن که سرانجامی جز نابودی ندارن... این کسانی هم که خیال می کنن که نقشه های کثیف اونا توهمه خیلی قدرت تحلیل پایینی دارن
 • خط شکن ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 1
  این بحثا از حد در ک ادمای امثال تو خارجه شماها همون بهتر با بازی های فریبکاری کابالیستها و شیطون پرستها خوش باشید و فکر کنید خیلی روشنفکر و بروز هستید
 • ضد یهود ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  1 2
  هر چیزی که یهودی ها توش دست ببرن چندش اور میشه یه مشت عقده ای
 • ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  همین الان اعلام شد صاحب خانه اجاره را 300 هزار تومان افزایش خواهد داد ! شما هم بهتره خفه شید چون اعصابم خورده
 • ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  1 0
  به شما پیشنهاد می کنم بجایی این داستان سرایی ها کمی به مشکلات مردم از جمله اجاره خانه و بیکاری برسید تا اینقدر مجبور نباشید از فیسبوک بترسید ! وقتی که مردم در آسایس باشند دیگر امثال فیس بوک خطری نخواهند بود - یا علی
 • ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  باسلام این خبر را درسایتتون قرار دهید به مناسبت فرا رسیدن شهادت امام صادق(ع) دانلود کتاب پیشوای صادق به نویسندگی امام خامنه ای درسایت شناخت رهبری http://www.leader-khamenei.com/leader-books-download/1977-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82.html
 • سرباز ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  زنگ خر پشته رو بزن !
 • احسان ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  تو ایران یا ""ندرلند"" عزیزم؟؟؟
 • محمد ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  البته اگه من جاي صاحب خونه تو بودم ترجيح ميدادم آدم بي ادبي مثل تو رو کلا از خونه بيرون کنم تا اينکه کرايش رو بالا ببرم!!!
 • زینب خانی ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  نرود میخ آهنین در سنگ... انسان حقیقت رو با قلبش درک می کنه که وقتی قلبی سلیم و تسلیم نیست از سنگ بدتره. برای خیلی ها متأسفم که باور نمی کنند شیطان با انسان دشمنی سختی داره، اگر چه فکر می کنم واقعاً جذابیت فیس بوک انقدر زیاده که ...
 • امیر مختار ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۱
  0 0
  جالب بود اونی هم که میگه مگه من مامورم که بترسم خیلی مخش تاب دا ره که دوزاریش جا نمی افته
 • ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 1
  فیس بوک ابزاری برای ایجاد خطر -توهین به مقدسات(مثل آب پاشی در تهران و چند شهر در ماه مبارک رمضان و ...)
 • ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  1 0
  مجبور بودی نظرت رو بگی؟کسی ازت نظر خواست؟
 • ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  اگه توجه کنید چندتا نظر مخالف و توهین آمیز از اپی کشور هلند هست!تو یکی مگه مردم مشکل دارن تو یکی میگه کرایه خونه 300تومان رفت بالا این هم سومی!! جاسوس یا دیوانه عریز خیلی ضایع کار می کنی
 • ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  بابا تو می خوای کسی نفهمه این مخالفت ها نظر توی خوب حداقل ای پی رو عوض می کردی :)
 • ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  1 0
  خیلی جالبه شما نمی دونید که اونیون در امریکا و گاردین در انگلیس رسانه هایی نیستند که به هیچ وجه و شکلی بتوان به آنها استناد کرد مثل اینکه یه خارجی بیاد تو ایران و بگه به نقل از خانواده سبز یا خبر ورزشی تو رو خدا وقتی با بودجه بیت المال کار می کنید، منابع اخبار و تحلیل هاتون رو چک کنید و از نشریات و رسانه های زرد خارجی تحلیل های عمیق سیاسی نکنید موفق باشید
 • الي ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  سلام لطفامودب باشيد با هر دو طرف بحثم آدم يا استدلال داره يا نداره. ديگه فحاشي چيه؟ به دوستان مخالف هم ميگم(مخالف ايده متن) بحث خطر فردي نيست بحثه كنترل يك جهانه. وقتي تو اطلاعات زيادي داري قدرت داري و وقتي قدرت داري مي توني كنترل كني.تا حالا موقع سوار شدن به مترو متوجه دوربين هاي كنترلي شدي؟ يا توي يه مغازه كه دوربين مدار بسته داره. تو ريگي به كفشت نيست اما احساس آزادي و امنيتت در اون لحظه كمتره. ضمنا يك نگاهي هم به محتواي در حال بازتوليد اين صفحات داشته باشيد لطفا. اون وسيله اي براي تيليغ و ترويج چه جور انديشه و سبك زندگي اي هست؟ سوم هم اينكه بياييد كمي از زاويه نگاه جامعه شناسي ببينيم شبكه اجتماعي مجازي چه تفاوتي با شبكه اجتماعي واقعي داره؟ چه تفاوت هايي چه پيامدهايي و... اينها نكاتي هستن كه بايد ديده بشن يك اشاره تلميحي كنم به اون قضيه چشمي كه همه جا رو رصد مي كرد در فيلم ارباب حلقه ها. چه قدر وحشتناك بود كه كسي نمي تونست تا اون چشم رصدگر هست حركتي پياده كنه؟ البته توي اون فيلم چنين معنايي مد نظر سازندگان نبود من فقط مثال زدم. فقط يك روز تصور كن كه شمايي كه مأمور امنيتي نيستي متوجه شي من تمام روز در حال تعقيبت هستم چه حسي داري؟ دليل من هم براي تعقيب هيچي جز جمع آوري اطلاعات زندگي ساده شما نيست.
 • حقجو ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  سلام همه چیز را نباید با هم درآمیزیم. اقتصاد جای خود، فرهنگ جای خود. یاعلی(ع)مدد...
 • حقجو ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  - از جوب آب نخور عقلت کم می‌شه. - عقل چیه؟ - هیچی تو بخور!!
 • ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  1 0
  به نظر من شما تاب داری که دروغ های مشرق رو باور می کنی !
 • ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  بیچاره شما از یک سایت دوست یابی مثل .... می ترسید ! یکم عقل داشتید اینقدر تن و بدنتون نمی لرزید .. شما از قرار های فیس بو ک می ترسید نه چیزه دیگه ! دلم برای شما ترسو ها سوخت !
 • برديا ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  كار سازمانهاي جاسوسي تنها كسب اطلاعات نظامي و امنيتي نيست. اكنون كار اين سازمانها جمع آوري هرگونه اطلاعاتي است كه بتواند در آينده براي آنها مفيد باشد. چه بسا اطلاعاتي كه اكنون براي شما غيرمهم جلوه ميكند در آينده و در جنگهاي احتمالي سرد و گرم بعدي و حتي در دوره ظهور امام عصر عج،‌ به كار آمريكايي ها بيايد. همان طور كه تا حالا هم از طريق كشف علاقه يك مكانيك اردني در دمشق به يك دختر در فيس بوك،‌ توانستند آمار وي را درآورند و با تهديد دختر،‌ خودروي شهيد عماد مغنيه را كه به وي مراجعه كرده بود شناسايي و با خودروي دقيقا مشابه كه بمب گذاري شده بود عوض كنند. شما هم ممكن است يك مكانيك ساده باشيد! همين.
 • ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 1
  اتفاقا دست مستقيم شيطان دقيقا در ساخت فيس بوك قابل مشاهده است البته براي اولي الابصار! مگر خودش قسم نخورد مردم را از ياد و ذكر خدا غافل كنه؟؟ و فيس بوك بهترين ابزار براي انحراف از ذكر خدا بسوي ذكر خلق خداست.
 • ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  براي اهل تحقيق، گاهي خبرورزشي خبرهاي خاصي داره كه صدتا شرق و كيهان و امثالهم شايد نداشته باشند. آدم بصير از كنار هم چيدن پازل هاي بي ارزش به نتيجه ميرسه نه از چيزهايي كه همه ازش به نتايج مشخص ميرسند.
 • ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  فيس بوك همان چشم جهان بين فراماسونري است! گفتم اشارتي و مكرر نمي كنم!
 • ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  پندها بیشمارند و پندگیرندگان اندک شمار امام علی (ع)
 • ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  اگه فیلم اول رو نگاه کنی میبینی که در این فیلم خود معاون رییس سیا داره با زبان خودش میگه که فیس بوک رویای جمع آوری اطلاعات را برای اونا به واقعیت رسونده
 • ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 1
  بابا اینهمه سایتهای اجتماعی خوب مثل اندیشگر مثل تبیان و مثل نت ایران دیگه کی میره فیس بوک
 • ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۲
  0 0
  اونایی که منفی دادن ... همین الان یه سرچ توی اینترنت کنند و یه ویدئو راجب مارک زاکربرگ پیدا کنند و ببینند اسمش چه جوری تلفظ میشه و همین طور الکی منفی ندند !!!
 • رضا از مشهد ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
  6 0
  یه سؤال جالب!!! اگه ما صاحب فیس بوک بودیم چه میکردیم: 1) ماهم جاسوسی میکردیم! 2) این اتهامات بما نمی چسبید! 3)همیشه ازین مواهب فقط وفقط در راه خدا استفاده میکردیم!
 • ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
  0 0
  فوتش کن خاموش بشه
 • ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
  2 0
  اخه ادم عاقل اینهمه رسانه معتبر تو دنیا حرف مشرقو باور می کنی؟
 • matey ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۴
  0 1
  شما خودت از چی میترسی که اسمتو ننوشتی !؟
 • ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۸
  0 0
  یاد دائی جان ناپلئون افتادم
 • ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۵
  0 0
  آقا احسان شما تا حالا واژه ای به نام vpn به گوشت خورده؟
 • ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۷
  0 0
  inke in pesar bekhad azghasti inkaro kone man bavar nemikonam vali inke az facebook mitonanad baraye jasoci estefadeh konand 100% dooroste baraye hamin bayad filter besh doorot va hesabi
 • ناشناس ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۷
  1 1
  آقای علی! در مورد هواپیمای مسافربری اگر به رسانه های مستقل مراجعه کنی,میبینی که اون یک اشتباه بود و نه تنها همون موقع ریاست جمهوری آمریکا عذر خواهی و تاسف عمیقش رو بیان کرد که همین پرزیدنت باراک حسین اوباما هم از ملت ایران بابت اون اشتباه عذرخواهی کرد.
 • ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۷
  0 1
  اگه مشرق خالی بنده باز سگ شرف داره به بی بی سی و ... اگر جاهل سکوت می کرد در دنیا اختلاف نمی افتاد ( امام علی) پس بی زحمت خ...
 • محسن ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۸
  1 0
  خدا مرگتان بده :(( چه فتو شاپ تابلویی کردن دومین عکس رو (همونی که مارک زوکربرگ رو چپوندن تو عکسی که ژنرال لئوپاتراست)
 • ضد جهالت ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  2 0
  تو که مسلمونی چه گلی به سر ملتت زدی ؟
 • سمین ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۱
  0 0
  تا قبلش با ایمیلهای رایگان یاهو و جی-میل و امثالهم همینکار را می کردند، هیچکس حواسش نبود!؟؟!؟
 • سمین ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۱
  0 0
  ما که فقط مدال دادن به ناخدای آن ناو نحس را دیدیم و شنیدیم! نه از عذرخواهی خبری بوده نه از اظهار ندامت!
 • ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۲
  1 0
  چرا این همه چرت بار مردم میکنید شما به دنبال بهانه برای فیلتر کردن سایت هستید.
 • محمد ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۵
  0 0
  شما که این همه به علم تون مینازید چرا یک سایت دوستیابی رو فیلتر میکنین وای بر شما
 • بسیجی ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۶
  0 0
  آخه شما ها که جرأت ندارید حتی بیاید تو خیابون چرا دهنتون رو باز می کنید. ما ترسو هستیم یا شما ها که فقط تو دنیای مجازی و پشت در توالت حرفاتونو مینویسد؟!!!!
 • :D ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۷
  1 1
  فتوشاپوووو نگا!!!!چه تابلوووو
 • مختار ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۰
  0 0
  در اين كه اين مطلب كاملا درسته شكي نيست و من هم خيلي وقته اين رو به هركي كه تو بحث اينترنت هست گفتم .. چون خودم سايت دارم و يكي از 100 سايت پربازديد ايران هم هست .. با هزينه شخصي . ميبينم چه هزينه سنگيني داره حالا يه جوجه فسقلي بياد فيس بوك بزنه و اينهمه عضو بگيره لابد تامين مالي خيلي بالايي داشته و اين هم جز كار دولتي نميتونه باشه . - اما در جواب بعضي دوستاني كه نظراتي دادن و گاها همه چيز رو قاطي ميكنن بگم كه واقعا هنوز جاي تعجبه در اين عصر اينترنت هنوز ادمهايي ميبينيم كه كاملا احمق هستن .. و فقط چيزهايي كه شنيدن رو تكرار ميكنن .. مثل همين آبپاشي و اين چيزا .
 • وحید ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۶
  0 0
  ایول...
 • Yasser ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۸
  1 0
  درود به همه ، من کاملا بی طرف میخوام با هر دو طرف بحث صحبت کنم و خواهش هم میکنم که تو سایت قرار بدین و سلیقه ای عمل نکنین . قابل توجه اونایی که هی سیا سیا می کنن : تمام این بحثای امنیتی و جاسوسی و . . . که مطرح کردین همه و همش رو مگر همین وزارت اطلاعات هم توی همین فضاهای مجازی انجام نمیده ؟ خود همین جناب وزیر N بار با افتخار توی همین TV ملی اعلام کرد . بقول یه بنده خدایی دیگه بیش از این قضیه رو کش نمیدم که بیش از این گندش درنیاد . امیدوارم مطلبو گرفته باشین . این قسمت بیشتر قابل توجه منتشر کننده خبر : شاید این مدل خبراتون روی یک سری ملت که ندونسته و از همه جا بی خبر و بدون اطلاعات کافی میان این خبرا رو میخونن تاثیر داشته باشه و بگن وای وای چقدر فیسبوک بده . . . وای وای چه آدمای بد و خاک بر سری هستن این آمریکاییها ، ولی برای من که متاسفانه یا خوشبختانه سر از سوراخ سوزن سیاست و دنیای نت هم درمیارم که این حرفاتون بدرد Recycle Bin مغزو اطلاعاتم هم نمیخوره عمو . پس انقد این در و اون در نزن که یه مشت حرفو با یک طرفه به قاضی رفتن تو مخ ملت کنی ، آخه دیگه استفاده ابزاری از مقدسات هم میکنی ؟ الکی از پیامبر اسم میاری که چی بشه ، اسم میاری که مثلا دیگه هر کس تا قبل از اون خط فکر میکرد دروغ میگی اون قضیه رو که میخونه دیگه خونش به جوش بیاد و به نیرنگ های دشمن بزرگ پی ببره ، ها ؟ اخه اون دنیا باید جواب پس بدی به خدا و پیغمبر که چرا واسه یه موضوع الکی که داخلی هم انجامش میده اسم پیغمبرو میاری وسط که روزیت قطع نشه از خبرگزاری ؟ گناه تو هم کم از اونا که اون غلطو کردن نیستا من دیگه نمیخوام بیشتر از این روی متن خبرت ریز بشم و آبروتو بیش از این ببرم چون متاسفانه دیگه نه من حوصله و اعصابشو دارم و نه تو ارزششو . وگرنه از همین جا کاری باهات میکردم که بری خودتو دار بزنی . یک کلوم ختم کلوم هرررررررررر گونه استفاده ای که بشه از کل فضای مجازی یا نت کرد چه خوب چه بد ، هم مردم و سیاسیون ایران میتونن انجام بدن هم مردم و سیاسیون خارج از ایران ، در هیچ کدامیک از گزینه ها انحصاری وجود نداره . هر دو طرف نباید متعصبانه برخورد کنن ، از قدیمو ندیم گفتن چیزی که عوض داره گله نداره چه واسه اینور چه واسه اونور . والسلام .
 • ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۶
  0 1
  با سلام می خواستم ببینم میشه سند محکم تری برای این بیانیه تون بیارید جون همجین با عقل جور در نمیاد .اگه نه که شما مدیون ایشون هستید و باید اون دنیا پاسخ گو باشید
 • مریم ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
  0 1
  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون خیلی خوبه که مردم رو اشنا کردید با اینکه این فیس رو یه ملحد درست کرده خوبه چهره ی واقعیه فیس رو خوانندگان متوجه می شن ......به هر حال خیلی ممنون من که خوشم اومد
 • ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۳
  0 0
  خوب ضد جهالت جون گلی نزده به سر مماکتش ولی ادمم فکر نکنم کشته باشه یهودی صهیونیستا که فرتی ادم می کشن
 • جهان ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
  0 0
  دوستان و عزیزان هم وطن این حرفها که سیا از طریق فیس بوک جاسوسی میکنه چرتو پرته چون هر شخصی در هر نقطه از کره زمین از لحظه ای که با اینترنت کانکت میشه تمامی اطلاعات اون شخص در اختیار آمریکا و سیا قرار میگیره با فیس بوک یا بدون فیس بوک . اما نظر شخصی خودم در مورد فیس بوک خیلی بده چون یک سایت بیخود و وقت تلف کنه و برای کاربران زیان ولی برای گردانندهگان آن سود سرشار دارد و به کلی با تمام وابستگی که خودم به کامیوتر و مبایل دارم اما از هر دوی آنها و ماهواره و اینترنت بسیار متنفرم . همه چیز مارو این چندتا چیز بد ولی بظاهر قشنگ ازمون گرفته خدا باعث و بانی آینهارو که یهودیهای صهیونیسم و ماروسافت و امسال اینها هستند نیست و نا بود کنه انشالله
 • ای هدا بی تو هیچم ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  0 0
  باعرض سلام.از اطلاعاتی که درباره این شبکه اجتماعی در اختیارمان گذاشته اید متشکرم. ان شاءالله خدا توفیق روز افزون به شما عنایت کند. یاعلی...
 • الهام ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
  1 0
  سلام . من نمیخام حرفای بقیه رو بزنم، میخام از تجربه خودم از استافاده از اونو بگم که واقعا حس میکنم معتادش شده بودم و شب و روز به این ور و اون ور فکر میکردم . راجب نظر های بچه ها فک میکردم که از من تعریف کرده بودن . اینا همش مطخرف بود . همش . من الان خوشحالم که دیگه نمیرم فیس بوک . خوشحالم
 • رضا ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۱
  0 0
  بچه ها هرچی دوس دارین منفی بدید به این پست تا دق و دلیت خالی بشه . مثبت هم بدید خودبه . ههههههههه
 • امیرعلیجون ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
  0 0
  مطالب خوبی بود ممنون
 • هاجر ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۸
  0 0
  اون کسایی که میگن مگه اطلاعات ما به چه درد اونا میخوره باید بگم افراد با عضویت در شبکه های اجتماعی درواقع حامی اسراییل مشوند و با افزایش حامی ثروت و اعتبار اسراییل هم زیاد میشه
 • علی ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۰
  0 1
  ایول
 • ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  جالب بود ممنوون
 • ansar ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۲
  0 0
  very good
 • قدرت الله IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  0 0
  خیلی اعلی است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس