ائتلاف بین المللی علیه به کارگیری بمب های خوشه ای روز پنجشنبه اعلام کرد در سال 2015 ، بیش از چهارصد نفر بر اثر انفجار بمب های خوشه ای کشته شده اند.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری رویترز، ائتلاف بین المللی علیه به کارگیری بمب های خوشه ای روز پنجشنبه اعلام کرد در سال 2015 ، بیش از چهارصد نفر بر اثر انفجار بمب های خوشه ای کشته شدند که اغلب آنها در مناقشات در سوریه و یمن و اوکراین جان خود را از دست دادند.

بمب های خوشه ای که یا از طریق بمباران هوایی یا آتشباری توپخانه انداخته می شوند ، هنگام انفجار به صدها بمب کوچک تبدیل و در منطقه وسیعی پراکنده می شوند که گاهی این بمب های کوچک عمل نمی کنند و پیدا کردن و خنثی سازی آنها کار بسیار دشواری است. همین امر موجب می شود مدتها پس از پایان درگیری ها، بر اثر انفجار این بمب های کوچک شمار زیادی غیر نظامی کشته یا معلول شوند.

این بمب های کوچک به ویژه برای کودکان به علت ظاهر شبیه اسباب بازی و رنگهای درخشانشان بسیار خطرناکند.

در بیانیه این ائتلاف بین المللی آمده است در سال 2015 ، انفجار بمب های خوشه ای حدود 417 کشته بر جا گذاشت که بیش از یک سوم آنها کودک بودند. این بیانیه می افزاید شمار واقعی تلفات ناشی از انفجار این بمب ها احتمالا از این رقم بسیار بیشتر است.

جف آبرامسون مدیر برنامه نظارت بر مین های زمینی و مهمات خوشه ای که بخشی از این ائتلاف بین المللی به شمار می رود به این خبرگزاری گفت : « این رنج و آلام همچنان ادامه دارد و هنوز هم غیر نظامیان بخش اعظم قربانیان بمبهای خوشه ای را تشکیل می دهند. متاسفانه ما هم اکنون شاهد موج جدیدی از افرادی هستیم که در هنگام حملات با این بمب ها مجروح می شوند و لازم است کاربرد این مهمات در مناقشات به شدت محکوم شود. »‌

آبرامسون به آمار و ارقام تلفات بمبهای خوشه ای در سال 2014 اشاره ای نکرداما افزود این آمار به طور پیوسته به علت دشواری های موجود در جمع آوری اطلاعات به ویژه در مناطق درگیری مانند یمن، مرتب به روز و اصلاح می شود.

در گزارش این ائتلاف بین المللی آمده است اکثریت قربانیان بمب های خوشه ای در سال 2015 در کشور سوریه (248 نفر) بوده است و پس از آن به ترتیب یمن (104 نفر) و اوکراین (19نفر) قرار دارند.

این بیانیه می افزاید هیچیک از این کشورها از امضا کنندگان کنوانسیون منع مهمات خوشه ای نیستند که بر اساس آن هر گونه کاربرد ، ذخیره سازی، تولید و انتقال این گونه تسلیحات ممنوع است.

این کنوانسیون که در سال 2010 اجرایی شد ، همچنین کشورها را به نابودسازی ذخایر بمبهای خوشه ای و پاکسازی نواحی آلوده ملزم می سازد.

از ماه اوت سال 2015 ، ‌پنج کشور دیگر شامل کلمبیا ، ایسلند، پالائو ، رواندا و سومالی این کنوانسیون را تصویب کردند. با الحاق کوبا و موریس مجموع تعداد کشورهایی که این کنوانسیون را امضا کرده اند یا پذیرفته اند به 119 کشور می رسد.

گزارشها همچنین از مصدومیت بر اثر کاربرد این بمبها در لائوس ، لبنان ، افغانستان ، صحرای غربی، چاد ، کامبوج و قره باغ حکایت دارد.

این گزارش در آستانه برپایی ششمین نشست کشورهای عضو کنوانسیون مهمات خوشه ای منتشر می شود که قرار است طی روزهای پنجم تا هفتم سپتامبر در ژنو برگزار شود.

عربستان سعودی و همپیمانانش که حملات مرگبار خود را به کشور فقیر یمن از فروردین ماه سال 1394 آغاز کرد، تاکنون با بهره‌گیری از تسلیحات پیشرفته و بعضاً ممنوعه همچون بمب‌های خوشه‌ای باعث مرگ بیش از 9 هزار و 600 نفر شده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس