باید ماند و دید فیلمی که حرکت و جهت‌گیری آن تا این اندازه در مسیر ولنگاری فرهنگی توصیف شده است و فیلم‌های دیگری از این دست کنار گذاشته خواهند شد یا مسؤولان بازهم بی‌تفاوت خواهند بود.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق- حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران به چند سرفصل مهم اشاره کردند که ازقضا خیلی‌ها ترجیح دادند به سرعت از آنها رد شوند و امان ندهند تا مخاطبان درباره این سرفصلها به تحلیل و جمع بندی برسند. با این احوال شاید حالا و در شرایطی که امروز قرار است فیلم "ارادتمند نازنین بهاره تینا " برای شورای جدید پروانه نمایش نشان داده شود، خالی از لطف نباشد. به ربط این فیلم و سخنان امام جمعه تهران در همین مجال اشاره خواهم کرد. سه سرفصل فرهنگی مهمی که در خطبه های نمازجمعه این هفته به آنها اشاره شد عبارتند از:
 
1-    ولنگاری فرهنگی خون جگر شده است
مافیای سینما، هشدار امام جمعه تهران و فیلمی که قربانی گرفتحجه‌الاسلام صدیقی با اشاره به بیانات رهبری، درباره‌ ولنگاری فرهنگی در کشور اظهارکرد: موضوع ولنگاری فرهنگی امروز خون جگری شده است و بارها و در مقاطع مختلف با بیانات حکیمانه و پیغمبرگونه رهبری مورد تاکید و هشدار قرار گرفته است، و ایشان به صراحت فرموده‌اند که احساس می‌کنم هم در دولت و هم خارج از آن یک نوع ولنگاری فرهنگی وجود دارد.

2-    شبکه‌های بنیان افکن ماهواره‌ای
وی ادامه داد: وجود بیش از صد شبکه خارجی به زبان فارسی، که شبانه روز علیه اعتقادات ما برنامه پخش می‌کنند و آن‌ها را زیر سوال می‌برند  یکی از مصادیق تهاجم فرهنگی است که به صورت یک رودخانه در حال حرکت بوده و هر لحظه حالت یک سیل بنیان‌افکن را به خود می‌گیرد، مردم را به لذت جویی دعوت می‌کند و حدود و مرزهای شرعی را زیر پا می‌گذارد.

3-فیلم‌هایی که از سرطان و بمب اتم خطرناک‌ترند
خطیب موقت نماز جمعه تهران، با بیان این‌که «برخی از فیلم‌هایی که امروز در پرده سینما اکران می‌شود، به درستی کنترل نشده‌اند» اظهار کرد:‌گاهی فیلم‌هایی در سینماها به نمایش در می آید که کنترل شده نیستند یا گاهی شاهد چاپ کتابهایی هستیم که  یا قبلا چاپ شده‌اند و مجددا مجوز می‌گیرند و یا به تازگی چاپ شده‌اند که در هر دو حالت می‌بینیم که ارزیابی دقیقی از محتوای آنها به عمل نیامده است.

وی با بیان این‌که «برخی مجلات، فیلم‌ها و مقاله‌های نشریات خطرناک‌تر از میکروب و سرطان هستند» اظهار کرد:‌ برخی از این مجله‌ها ، فیلم‌ها و خوراک‌های فرهنگی مانند سم هستند، حتی اثرشان بدتر از میکروب و سرطان است؛ چراکه خانواده‌ها را از  هم می‌پاشاند ، دین را به هم می‌ریزد، و جامعه را از درون می‌پکاند و خاطره اندلس را برای مسلمانان تکرار می‌کند. پس مسئولان در توجه و ارزیابی کنترل این قبیل محصولات کوتاهی نکنند که اثر این محصولات فرهنگی از بمب‌های اتم و خمپاره‌ها بدتر است و تهاجم فرهنگی را علیه ملت ایجاد می‌کند.
 
زمینه هایی برای تولید محصولات مخرب
به نظر می‌رسد در این مجموعه بیانات، خطیب موقت نماز جمعه تهران ابتدا با ذکر دو بستر اصلی انحراف فرهنگی کشور قصد داشته اند تا مورد سوم را به عنوان محصول وجود این دو بستر معرفی کنند. دو بستری که یکی شیوه حرکت متولیانی است که زمینه ولنگاری فرهنگی را فراهم کرده‌اند (و حالا هم ظاهرا تلاش می‌کنند تا خود را دلسوز فرهنگ و ساعی برای رفع ولنگاری فرهنگی نشان دهند) و دیگری شبکه‌های ماهواره‌ای است که حالا متاسفانه بعضی‌ها حتی وقیحانه از همکاری با آنها سخن می‌گویند. دو موردی که درنهایت موجب تولید محصولاتی می‌شوند که از بمب اتم و سرطان خطرناک‌ترند.
 
خطیب جمعه تهران کدام فیلم را خطرناک دانست؟هشدار امام جمعه تهران درباره کدام فیلمها بود 

محصولات خطرناک‌تر از بمب اتم و سرطان کدامند؟
در حوزه کتاب که اوضاع بدتر از آن است که بخواهی بگویی. انواع کتاب‌های غیراخلاقی (به قدری فاجعه اند که امکان شرح و توصیفشان در این مجال نیست) لابلای کتاب‌های بدون مشکل هر روز وارد بازار می‌شوند و نه تنها اراده‌ای برای بهبود این وضعیت نیست که مسولان محترم صرفا این قبیل آثار را گزینش شده و حاصل دشمنی عده ای با آنها و با غرایض سیاسی و ...می‌دانند و سررشته کار به قدری از دست در رفته است که تازه، می‌خواهند ممیزی را هم به خود ناشران بسپارند تا لابد بساط ولنگاری فرهنگی کاملا برچیده شود!!
اما محصول اصلی که شاید تاکید حجه‌الاسلام صدیقی بر آن مشخص بود فیلم است. فیلم‌هایی که احتمالا در جمع فیلم‌های مورد بحث چند ماه اخیر هستند و قاعدتا موجب اعتراضات زیادی شده‌اند.
در میان فیلم‌های مورد بحث یا اکران شده چند ماه اخیر شاید سه فیلم را بشود در ردیف فیلم‌های پرحاشیه دانست اولی یک فیلم اکران شده است با نام 50 کیلو آلبالو. فیلم ظاهرا کمدی اما واقعا بدون ژانری که مانند تئاترهای مبتذل بازاری صرفا تلاش داشت با ایهام و کنایه های جنسی مخاطب را هیجان زده کند.
 
خطیب جمعه تهران کدام فیلم را خطرناک دانست؟هشدار امام جمعه تهران درباره کدام فیلمها بود 

دومی فروشنده اصغر فرهادی است که ظاهرا کم حاشیه ندارد اما بدون کمترین ممیزی  و با حمایت مافیای پخش ایران قرار است اکران شود. آخری که شاید از بقیه مهمتر باشد فیلمی است با نام "ارادتمند.نازنین،بهاره تینا"
 
حاشیه‌های مخرب یک فیلم
آخرین اثر کاهانی از همان آغاز کم حاشیه نداشت. از سه بازیگر نقش اصلی فیلم او یکی مانکن بود. مانکنی که عکسهای عجیب و بدون حجاب و با لباسهای آنچنانی او پیش از قطعی شدن حضورش در فیلم در فضای مجازی پخش شده بود و کمتر کسی فکر می‌کرد در سیستم فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران شخصی با این پیشینه بتواند به سادگی به عنوان نقش اول یک فیلم سینمایی انتخاب شود و صدایی هم از کسی بلند نشود.
 
مافیای سینما، هشدار امام جمعه تهران و فیلمی که قربانی گرفت
 

بعد از این حاشیه، عوامل فیلم ترجیح دادند چراغ خاموش کار را به ثمر برسانند و  دست آخر، ماحصل کار به شورای پروانه نمایش ارائه شد.
شورا اگرچه تلاش داشت تا هرطور شده فیلمها با کمترین اصلاح اکران بگیرند، اما در مورد این فیلم امکانش نبود. فیلم طوری بود که شورا مجبور شد قاطعانه آن را رد کند. اما مگر زور آنها و اصلا زور همه معاونت سینمایی به زور مافیای سینما میچربید؟ ( مافیایی که اگر کلمه مافیا به گوش هرکدام از سردسته هایش برسد پوزخند میزنند  که کدام مافیا؟ با این وضع سینما و فروش و ...مافیا کجا بود؟ ما همه کوچکتر از آنیم که....)
مافیای قدرتمند پخش و اکران، به‌سرعت و تنها چند روز پس از اعلام نظر قطعی شورا درباره این فیلم کاری کرد تا اعضای شورای نمایش و ازجمله دو نفر که بیشترین مخالفت را با این فیلم داشتند ( دری و لطیفی)، با ظاهر مسالمت آمیز بروند و جایشان را به شورای جدید بدهند. شورای جدیدی که امروز و دو روز پس از بیانات خطیب جمعه تهران قرار است این فیلم را ببینند و درباره آن نظر بدهند. فیلمی که رسانه ها به نقل از یک مسول سابق درباره آن نوشته بودند:
 
مافیای سینما، هشدار امام جمعه تهران و فیلمی که قربانی گرفت این دلیل نمی‌شود که فیلمی ساخته شود که سه دختر به تصویر کشیده‌ شوند که برای مردها لَه‌لَه می‌زنند. فیلم کاهانی یک فیلم غیراخلاقی شفاهی است. به جرات نمی‌توان این فیلم را توی سینما همراه با خانواده دید. سانسور در تمام دنیا وجود دارد. در سینمای آمریکا فیلم‌ها درجه سنی دارند و به بهانه آموزش مسائل بهداشتی به بچه‌های در آستانه سن بلوغی موضوعاتی را نشان می‌دهند. در سینمای ایران هم این مسائل وجود دارد، اما شوخی با این مسائل و نشان دادن کاندوم در مدرسه و به سخره گرفتن این موضوعات کار درستی نیست.
از سوی دیگر برآیند نظرات شورای سابق درباره فیلمی با این اوصاف چنین بود که:

 "ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا" داستان سه دختر است که روابط نامتعارفی با مردان مختلف دارند و مجموعه‌ای از دیالوگ‌ها و ری‌اکشن‌ها را در این بستر داستانی به نمایش می‌گذارند و تا فینال فیلم نیز این روند ادامه می‌یابد .بدین ترتیب، این  کل اثر را در برمی‌گیرد و در چند دیالوگ یا چند سکانس خلاصه نمی‌شود که با حذف این سکانس‌ها فیلم را به نمایش درآورد.
بنابراین طرح این موضوع که فیلم کاهانی با اعمال اصلاحیه پروانه نمایش دریافت می‌کند، واقعیت ندارد و اینکه فیلم به دلیل بازی آیدا ماهیانی (یک مدل زن) توقیف شده نیز با حقیقت نسبتی ندارد. در واقع این فیلم به گونه‌ای از سوی شورای پروانه نمایش به بایگانی سپرده شده و کلیت اثر -حتی نوع پوشش‌ بازیگران- از سوی اعضای این شورا با نقد جدی روبه رو شده که امکانی برای صدور پروانه نمایش نگذاشته است.
 حالا باید ماند و دید فیلمی که حرکت و جهت گیری آن تا این اندازه در مسیر ولنگاری فرهنگی توصیف شده است و فیلم های دیگری از این دست کنار گذاشته خواهند شد یا مسولان فرهنگی کشور به سخنان خطیب محترم جمعه تهران هم بی تفاوت خواهند بود.
 
* محمدرضا پارسا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 38
 • مسیب ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  عزیزان شوخی های جنسی در فیلم های سینمایی و بعضی سریالهای طنز شروع شد از پایه گذاران این سبک کار میتوان به رضا عطاران،اصغر فرهادی،...اشاره کرد فیلم نیش و زنبور یکی از این مورد هاست یا فیلم دایره زنگی ،طنز ماهواره در سریالهای طنز هم به سریال...‌که آقای بنفشه خواه هنگام بالا رفتن از نرده بالای دیوار یک قسمت کامل دمر روی مبل خوابیده و متاسفانه تمام کاراکترها با اشاره ..... وقتی آقای ایوبی با ژستی روشنفکرانه میفرمایند فیلم ساخته شود بعد پروانه نمایش داده شود یعنی همین فیلم میتواند غیر مجاز پخش شود و عواقبش وحشتناک است .وقتی طرف میگه برای اینکه مردم بخندند حاضرم شلوارم را دربیارم نباید استاد مشایخی جوابش را بدهد و استاد کشاورز بگوید جوانها وارد این عرصه نشوید که پر از فساد است.من با تیتر ناپسند یا لثارات موافق نیستم ولی آقای غفوریان هم با گذاشتن عکسی که پتو روی خانمش انداخته کار خوبی نکرد .متاسفانه همین مافیا با عرض معذرت کاری کرده لباس های مجلسی (خواب)خانمها جای مانتو را گرفته.کار بجایی رسیده ازدواج موقت و رابطه بین زن و مرد متأهل بصورتی ناپسند در جامعه رواج گرفته زندگی موفق را سینما تعریف میکند نه فرهنگ اسلامی طوری شده که زنها براحتی در حضور همسر خیلی باز با مرد غریبه هم کلام میشوند.آرایش جیغ زن و مرد به تقلید از اروپایی رواج یافته که خود اروپا زنان فاسد را از نوع آرایش و نیمه برهنگی میشناسند.آیا این فجایع جاهلیت مدرن نیست.به اسم روشنفکری تیشه به ریشه بنیان خانواده زده اند مطمنئن هستم و ان شاء الله دختران و همسران این حضرات قربانی اندلسی کردن ایران بشوند و روزی برسد بخاطر ازدواج و طلاق های پی در پی در خانوادهایشان ولو غرق ثروت باشند حسرت یه زندگی سالم و سنتی را بگور ببرند و در کنج آسایشگاه سالمندان حیران شوند
 • علي ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  من قبلاً گفتم بازم ميگم . اين وزير ارشاد بايد خودش ارشاد بشه . پشت صحنه ي فيلمي كه م. ا با ر.ع ميرقصند وزير حضور داره . فيلمش رو ديدم كه ميگم .
 • پیام ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  درود بر خاتمی درود بر هاشمی درود بر روحانی درود بر سید حسن
 • ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  در کدوم فیلم اصغر فرهادی شوخی جنسی استفاده شده !؟
 • بیژن ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  من مسایل اخلاقی را نمی گویم۰ولی چرا کتب ضد دین نباید منتشر شود و کتب موافق دین باید منتشر شود?۰
 • سیمرغ ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  1 0
  فیلم سریالی شهرزاد هم از این نوع فیلم ها به حساب می آید مثلا در ظاهر این فیلم دارند جور و فساد را در زمان پهلوی و خان سالاری نشان می دهند ولی اما به صورت زیرپوستی در این فیلم قبح بی حجاب و شرابخوری و رابطه های نامشروع بین نامحرم شکسته و از بین می رود. اغلب کارگردانان و بازیگران ما در خدمت اهداف غرب و هالیوود هستند تا در خدمت انقلاب اسلامی.
 • ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  جاله. خیلی جالبه. زیر سر کی هست این قصه؟؟؟
 • ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  خب کجای فرهنگ مردم ما کامله که از این موضوعی که تو میگی درک درستی داشته باشن.....ملت ما جوگیره، یکبار از یه چیزی خوشش میاد فردا همون رو لگد مال میکنه
 • ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  "کار بجایی رسیده ازدواج موقت و رابطه بین زن و مرد متأهل بصورتی ناپسند در جامعه رواج گرفته " ازدواج موقت امری ناپسنده؟؟؟؟ تا وقتی دیگاه شما که به اصطلاح مذهبی هستید به حلال و واجب خدا این باشه فاتحه این جامعه رو باید خوند. اتفاقا یکی از مواردی که همیشه تو فیلمهای غیراخلاقی این دوستان مورد حمله بوده همین صیغه هستش.از دیدگاه این فیلمسازان دوستی با نامحرم و حتی ارتباط جنسی شاید مشکلی نداشته باشه ولی ازدواج موقت خیانت محسوب میشه و خیلی زشته
 • محسن ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  @ناشناس: این چه حرفیه! خوب معلوم دیگه، همونی که هنوز نساخته!
 • محسن ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  برادر، ما خودمون اصلاح طلبیم، اما زیاد درود درود نکن. اول اینکه اینها ریزه خوار همین سیستم هستند، ثانیا اینکه عروس تعریفی ... از آب در میاد.
 • ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  عزیز برادر نشر مطالب ضد دین در جای خودش درسته نه اینکه هنوز بررسی نشده تو جامعه منتشر بشه دردانشگاهو حوزه خوبه اما جاش سطح جامعه نیست
 • الی ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  اشتباه مثبت دادم!
 • ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  جو گیر نشو مطلب درباره سینماست!
 • ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  همه جای دنیا بازیگرانشان ترویج دهنده فرهنگشان هستند بازیگران ما بلای جان فرهنگ ما
 • ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  کار از این حرف ها گذشته از نو باید یه سینمای اسلامی ایرانی ایجاد کرد شاید جشنواره عمار بتونه
 • ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  درود بر ایت الله صدیقی
 • ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  احسنت دقیقا همینه
 • محمد ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  1 0
  خانه فسادی به اسم سینمایی ایران
 • ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  اخیراً به سینما رفتم و فیلم بسیار مزخرف و بلکه شیطانی را دیدم که در آ« هر کار ناشایستی مثل قاچاق شیشه- مصرف مواد مخدر(شیشه و..) ارتباط نامشروع - قربونت برم های افراد نامحرم به هم! کشتن انسان و همه چیز های بد نه تنها بد نشان داده نشد بلکه خوب جلوه می شد این غیر از دست شیطان از آستین یک کارگردان منحرف است؟!! در فیلم کثافت یادشده که اتفاقاً صحنه های خنده دارهم برای کشش بیشتر ایجاد شده بود فقط یک نفر که اتفاقاً اسم مذهبی داشت(محسن) و ریش هم داشت!! می گفتند او «چیز» است یعنی خواجه است و بی خطر است یعنی این هم که مثلاً نیکوکار است (مثلاً!!! ).چیزی...ندارد و گرنه اون هم هرکاری می کرد. لعنت به کسانی که دانسته و آگاهانه، ثمرات خون شهدا را لگد مال می کنند-------------در این دوره که یکی با اختلاس- دیگری با فیش نجومی- و... دین مردم را هدف قرار داده است، امثال این فیلم ها هم مجوز می گیرند و به شیطان لعنت الله علیه در جهنمی کردن مردم کمک می کنند- صدهزاران دام ودانه ای خدا- ما چو مرغان حریص و بی نوا!!
 • ابی ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  اینها همه از نتایج وبرکات برجام هست .سربرجام سلامت..
 • ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  من هنر جوی بازیگری بودم . باور کنید همین آدمایی که این فیلمای سخیف و خانمان برانداز رو می سازن ذاتا خیلی انسان های شریف و خوبی هستن اما به دلیل این که سورس رشته های سینمایی غربیه و دچار تقلید و تبعیت کورکورانه از غرب هستن و اصلا این مسائل وقیح رو بد نمیدونن . من با بعضی تئاتری ها و سینمایی ها دوست هستم و فقط به خاطر نا آگاهی این مسائل براشون عادیه و انصافا خیلی چشم و دل پاک هستن.. مشرق عزیز خواهش می کنم این دفعه نظرمو منتشر کن.
 • ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  برهنگی فرهنگی یا فرهنگ برهنگی ؟ #ولنگاری فرهنگی #ننگ فرهنگی
 • جواب داری قانعم کن ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  به نظرم اون عکسی که وسط خبر هست خیلی ژست های زننده ای گرفتن اون سه زن بازیگر. خدا نگذره ازشون و خدا بیامرزه مرحوم سلحشور رو که میدید این چیزهارو و وقتی اعتراض میکرد همه به ناحق حمله میکردن بهش روحت شاد مرحوم فرج الله سلحشور نثار روحش فاتحه مع الصلوات
 • ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  جلوی این فرهنگ رو نمیتونیم بگیریم هر کسی با این فرهنگ مخالفه باید مهاجرت کنه و بره برای خودش در یک جای دور زندگی کنه تا دینشو حفظ کنه اون روزی که شهر از آدمهای عادل خالی شد روز وعده عذاب الهیست که میبینم یک ظالم از اون طرف دنیا میاد شهر فساد رو با خاک یکسان میکنه
 • انصاری ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  بدیش اونجاست که این فیلمها رو هر روز در اتوبوسهای بین راه برای خیل زیادی از مردم پخش می کنن و اثر خودشون رو میدارن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس