کد خبر 599840
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۱

رئیس کمیته گزارش درباره نقش انگلیس در جنگ عراق تاکید کرد این کشور از 6 ماه قبل برای حمله به عراق آماده شده بود.

به گزارش مشرق، گزارش کمیته مستقل انگلیسی به ریاست «سِر جان چیلکات» درباره دخالت انگلیس در جنگ عراق و نقش «تونی بلر» نخست وزیر وقت این کشور در کشاندن بریتانیا به این ورطه، پس از سال‌ها تعویق بالاخره منتشر شد.

این گزارش در 12 جلد آماده شده و حدود 2.6 میلیون کلمه نوشته دارد و نقش بریتانیا در آغاز جنگ عراق و عواقب آن را بررسی می‌کند. تمرکز گزارش چیلکات بر روی تعهداتی است که بلر به «جورج بوش» رئیس جمهور وقت ایالات متحده داده و اینکه آیا نخست وزیر، افکار عمومی انگلیس را درباره سلاح‌های کشتار جمعی درعراق فریب داده است.

در بخش زیر مهمترین نکات این گزارش که تاکنون منتشر و برجسته شده به مرور تکمیل می‌شود؛

  * جان چیلکات رئیس کمیته عمومی بررسی نقش انگلیس در جنگ عراق اعلام کرد که «تونی بلر» نخست وزیر این کشور ت ماه قبل از آغاز جنگ به «جورج بوش» رئیس جمهور آمریکا گفته بود لندن "در هر اقدامى" علیه عراق با واشنگتن همراه خواهد شد.

  * انگلستان بدون آنکه از بى اثر بودن راه هاى مسالمت آمیز اطمینان یابد، در تجاوز به عراق مشارکت کرده است.

 * پیش از تهاجم به عراق، تدابیر و آمادگى هاى لازم در نظر گرفته نشده و بدون توجیهات مناسب، با قاطعیت ادعا شده است که تسلیحات صدام تهدیدى براى انگلستان به شمار مى رود.

 * تهاجم به عراق بر اساس اطلاعاتى مخدوش که از سوى هیچ نهادى هم به چالش کشیده نشد، صورت گرفته و مبناى قانونى "چندان قابل قبولى نداشته است."

* اضافه شدن انگلیس به تهاجم علیه عراق آنهم قبل از آنکه عملیات مسالمت‌آمیز ناکام بماند، بعنوان «گزینه آخر نبود.»

 * در حقیقت انگلیس با حمله به عراق، اعتبار و اختیارات شورای امنیت سازمان ملل را نادیده گرفت.

 * تونی بلر درباره توانایی‌اش برای تاثیر گذاشتن روی تصمیمات آمریکا بیش از حد حساب بازکرده بود.

 * به بلر هشدار داده شده بود که اقدام نظامی علیه عراق می‌تواند تهدیدات سازمان تروریستی القاعده علیه انگلیس و منافع آن را افزایش دهد.

*  موارد بسیار زیادی بود که باید با کابینه انگلیس مطرح می‌شد، اما این کار اتفاق نیافتاد.

* تهاجم به عراق و پیامدهای پس از آن حداقل 150هزار عراقی را به کام مرگ کشانده که احتمالا تعداد آنها بسیار بیشتر است. مردم عراق در این مدت زجر بسیاری متحمل شدند.

* مقیاس اقدامات انگلیس بعد از جنگ عراق به میزانی نبود که پاسخگوی چالش‌ها و پیامدهای بعد از آن باشد. دولت انگلیس در پایدار کردن، اداره کردن و بازسازی کردن عراق ناتوان بود.

 * نقش نظامی انگلیس در عراق با فاصله خیلی از موفقیت به پایان رسید. این در حالی است که در مارس 2003 هیچ تهدید قریب‌الوقوعی از سوی صدام وجود نداشت. سیاست مهارسازی می‌توانست برای مدتی چند ادامه یابد.

 * با اینکه نیروهای نظامی انگلیس از تجهیزات خوبی برخوردار نبوده و وسایل نقلیه‌ای برای در امان ماندن از بمب‌های کنار جاده در اختیار نداشتند اما در این جنگ قابل قبول عمل کردند اما دولت بریتانیا نتوانست به اهدافی که برای خود معین کرده بود، دست یابد.

* روابط آمریکا و انگلیس به حمایت بی‌قید و شرط نیاز ندارد زیرا منافع قضاوت‌ها دو کشور متفاوت است.

* تهاجم انگلیس به عراق، دخالت نظامی بود که بسیار اشتباه انجام شد و عواقب آن تا امروز نیز ادامه دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس