کد خبر 598938
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۲

سعودی‌ها از طریق دیکته دستورهای خود بر هم‌پیمانان خود یعنی ۱۴ مارس به ریاست سعدالحریری به دخالت در امور لبنان می‌پردازند و این سیاستمداران هم به طمع دلارهای نفتی سعودی، خود را موظف به دنباله‌روی و اطاعت بی‌چون و چرا از حاکمان حجاز می‌دانند.

به گزارش مشرق، افشاگری یک عضو مهمترین جریان سیاسی اهل سنت لبنان درباره نقش منفی عربستان از این نظر حائز اهمیت است که رئیس آن یعنی سعدالحریری بیشتر اوقات زندگی‌اش را در ریاض و در جوار شاهزادگان آل سعود سپری می‌کند و المستقبل از حمایت‌های گسترده این رژیم بهره‌مند است.
 
نهادالمشنوق وزیر کشور لبنان وابسته به جریان المستقبل اخیرا در مصاحبه با شبکه لبنانی ال بی سی، یک بمب خبری بزرگ منفجر کرد و از دخالت‌های گسترده آل سعود در امور داخلی لبنانی‌ها سخن گفت و به صراحت اظهار داشت سیاست‌های ریاض،لبنانی‌ها را به اینجا رسانده است.
 
به گفته وی، سعودی‌ها در امور داخلی لبنان دخالت و به احزاب و گروه‌های سیاسی خود امر و نهی می‌کنند و اکنون وقت آن رسیده که واقعیات را بگوییم و اعتراف کنیم این سعودی‌ها هستند که ما را به این مرحله بی‌ثباتی و هرج و مرج کشانده‌اند.
 
المشنوق در این اظهارات بی‌سابقه تصریح کرد معتقدم که واقعیت‌های پنهان نگه داشته شده از سوی المستقبل را باید آشکار کرد و گفت که عربستان در پشت پرده همه حوادث لبنان و منطقه قرار دارد.
 
رسانه‌های لبنانی با انعکاس گسترده سخنان وزیر کشور لبنان آن را مهر تاییدی بر سخنان سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله دانستند که تاکید کرده بود؛ سیاست‌های سعودی منطقه را به بحران کشانده است.
 
 
 عروس خاورمیانه در بند آل سعود
    المشنوق وزیر وابسته به طیف حریری : سیاست‌های سعودی عامل بحران در منطقه و لبنان است
 
این افشاگری از سوی عضو جریان کاملا همسو و دنباله‌رو آل سعود به مذاق سفیر این رژیم در لبنان خوش نیامد به طوری که وی اعلام کرد که سخنان وزیر کشور لبنان شگفت آور است، زیرا سعودی‌ هرگز در امور داخلی لبنان به ویژه پرونده ریاست جمهوری دخالت نکرده است!
 
منابع و محافل لبنانی با اشاره به اقامت سعدالحریری در ریاض تاکید می‌کنند که وی مجری سیاست‌های آل سعود در لبنان است و این رژیم، تحولات و رخدادهای لبنان را از طریق المستقبل و شخص سعدالحریری زیر نظر دارد.
 
تاکید رئیس فراکسیون مقاومت بر نقش منفی آل سعود در لبنان
 
محمد رعد رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان طی سخنانی در روز یکشنبه 17 آوریل 2016 به نقش تروریسم تکفیری در پیشبرد سیاست‌های آل سعود اشاره کرده بود.
 
به گفته وی، فارغ التحصیلان مدارس تروریسم تکفیری،‌حقد و کینه خود نسبت به مقاومت را آشکار کرده‌اند، آنها در راستای زمینه‌سازی برای آشتی با اسرائیل با مقامات این رژیم دست می‌دهند، ولی جنگ جولای پشت آنها را به خاک مالید و فریبکاری و دروغگویی آنها به ملت‌هایشان و کوتاهی آنها در قبال مسئله فلسطین و فروش آن به دشمن را رسوا کرد.
 
  عروس خاورمیانه در بند آل سعود
 
رعد به ادامه حقد و کینه‌توزی و مقابله آل سعود با اسلام ناب محمدی و خرید سازمان‌ها و نهادهای منطقه‌ای و بین المللی برای موضع‌گیری علیه جمهوری اسلامی ایران و وادار کردن آنها به محکوم کردن ایران با طرح ادعای دخالت در امور کشورهای عربی پرداخت و گفت : اگر معیار محکومیت، دخالت در امور عربی است، به ما بگویند عربستان در سوریه،‌یمن و مصر چه کاری انجام می‌دهد؟سعودی در لبنان چه می‌کند؟ اگر این معیار و ملاکی برای محکومیت است، بنابراین رژیم سعودی اولین رژیمی  است که باید به خاطر دخالت در امور کشورهای دیگر محکوم شود، مسئله این است که سعودی خواهان تفاهم با اسرائیلی‌هاست تا گام به گام با یکدیگر حرکت کنند.
 
تنش در روابط عربستان- لبنان
 
روابط عربستان سعودی و لبنان به سبب آنکه، پادشاهی سعودی مواضع برخی لبنانی‌ها در محافل منطقه‌ای و بین المللی به ویژه مواضع اصولی جنبش مقاوم حزب الله را علیه خود خواند، در شرایط بسیار حساس قرار دارد و همزمان با آن این رژیم کمک‌های نظامی چهار میلیارد دلاری وعده داده شده خود به لبنان را متوقف کرد.
 
پادشاهی سعودی تصمیم خود برای قطع کمک‌های نظامی به ارتش لبنان را این‌گونه اعلام کرد: پادشاهی عربستان سعودی با توجه به مواضع برخی لبنانی‌ها که با روابط برادرانه میان دو کشور هماهنگ و منسجم نیست، کمک‌های خود برای تسلیح ارتش لبنان را متوقف می‌کند، پادشاهی سعودی بازنگری کاملی در روابط خود با جمهوری لبنان متناسب با این مواضع و در حمایت از منافع خود انجام داده است.
 
بهانه سعودی برای توقف کمک‌های وعده داده شده خود به لبنانی‌ها، خودداری لبنان از دادن رای مثبت به بیانیه وزیران خارجه کشورهای عربی بود که به زعم خود از ایران خواسته بود حمایت از شبه نظامیان و احزاب مسلح در کشورهای عربی را متوقف کند.
 
لبنان مرتبط کردن حزب الله با تروریسم را نپذیرفت، موضعی که از سوی جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در واکنش به موضع اتحادیه عرب در حمایت از رژیم سعودی اتخاذ شد.
 
رژیم سعودی که به گواه مقامات برخی کشورها همچون عراق و سوریه و بسیاری از محافل رسانه‌ای و مردمی عربی همواره در امور کشورهای عربی دخالت می‌کند، با  اعمال فشار خود بر اتحادیه عرب بیانیه‌ای را با این بند علیه جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد: «شورای وزیران خارجه عرب همبستگی کامل خود را با سعودی در رویارویی با اقدامات خصمانه و تحریک آمیز ایران اعلام و دخالت‌های آشکار ایران در امور سعودی را محکوم کرد».
 
عبدالله پادشاه سابق اواخر سال 2013 خبر اعطای کمک به ارتش لبنان را به صورت رسمی اعلام کرد و همان زمان اعلام شد که یک میلیارد دلار هم برای حمایت از دستگاه‌های امنیتی لبنان اختصاص خواهد یافت، هیچ گاه کمک ادعایی سه میلیاردی سعودی به ارتش لبنان عملیاتی نشد تا جایی که جان قهوجی فرمانده ارتش لبنان تاکید کرد این کمک‌ها فقط در حد حرف و روی کاغذ باقی مانده است، از روز اعلام رسمی بارها رسانه‌ها و مقامات لبنانی از اجرایی نشدن آن انتقاد کردند، بنابراین ربط دادن این مسئله به موضع جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در اجلاس وزیران خارجه کشورهای عربی به سبب خودداری از محکوم کردن ایران بیشتر یک بهانه و توجیه از سوی سعودی‌هاست، چرا که تحلیلگران بر این باورند که سعودی‌ها حتی مدت‌ها پیش از حمله به سفارتش در ایران، تصمیم قطع کمک‌های ادعایی به لبنان را گرفته بودند.
 
فرمانده ارتش لبنان هم در جریان سفر اخیرش به آمریکا به مقامات این کشور تاکید کرده بود که لبنان بر روی کمک‌های سعودی هیچ حسابی باز نکرده، زیرا این کمک‌ها فقط در حد حرف و جوهری بر روی کاغذ است.
 
 
 عروس خاورمیانه در بند آل سعود
                  جان قهوجی فرمانده ارتش لبنان : کمک‌های سعودی جوهری بر روی کاغذ بود
 
در پی مواضع خصمانه آل سعود علیه لبنان، شخصیت‌ها و سیاستمداران وابسته یعنی جریان 14 مارس، هجمه شدیدی را علیه حزب الله به راه انداختند و با رفت و آمدهای فراوان به سفارت و کنسولگری سعودی، بر عمق وفاداری و سرسپردگی خود به آل سعود تاکید کرده و به توجیه اقدامات ضد لبنانی سعودی‌ها پرداختند که سردمدار این افراد، سعدالحریری بود . حریری گفت تصمیم سعودی را کاملا به خاطر حجم دردی که از ناحیه تصمیم ظالمانه جبران باسیل وزیر خارجه متحمل شد، درک می‌کند، تصمیم باسیل با منافع لبنان و اجماع عربی مغایر بود.
 
وی در اظهاراتی که نشان دهنده گدایی وی از آل سعود است، افزود ما اطمینان  داریم که رهبران پادشاهی که همانند برادر بزرگتر برای لبنان هستند، هرگز از ملت لبنان دست برنخواهند داشت.
 
با این حال حزب الله، علت اصلی تصمیم سعودی برای توقف کمک‌های وعده داده شده را بحران مالی سنگینی دانست که رژیم به سبب هزینه‌های سنگین تجاوزگری به یمن و کاهش شدید بهای نفت با آن روبرو است. حزب الله تاکید کرد هیچ کس از تصمیم سعودی برای توقف کمک‌های مالی به ارتش و نیروهای امنیتی غافلگیر نشد، این تصمیم بار دیگر دروغ بودن ادعاهای باطل سعودی مبنی بر مبارزه با تروریسم را افشا کرد. حزب الله تلاش عربستان و مزدورانش برای انداختن مسئولیت این تصمیم بر عهده این جنبش به خاطر مواضع سیاسی و رسانه‌ای‌ اش در حمایت از یمن و ملت بحرین و دیگر ملت‌هایی که آتش تروریسم سعودی آنها را فرا گرفته، محکوم به شکست دانست.
 
سمیر مقبل وزیر دفاع لبنان هم با کم اهمیت خواندن تصمیم سعودی گفت تصمیم سعودی برای لغو هدیه نظامی هرگز تاثیری بر ارتش نخواهد گذاشت و این نهاد نظامی امور خود را از طریق پارلمان درباره تسلیح ارتش و کمک‌های کشورهای دیگر مدیریت و تدبیر خواهد کرد.
 
برخی سیاستمداران وابسته به عربستان برای نشان دادن عمق سرسپردگی خود به آل سعود و اعمال فشار بر مقاومت به استعفا روی آوردند، اشرف ریفی از اعضای جریان سعدالحریری از وزارت دادگستری استعفا کرد و از دولت لبنان خواست از پادشاهی سعودی عذرخواهی کند.
 
ریفی استعفای خود را در اعتراض به مواضع اصولی حزب الله و جبران باسیل وزیر خارجه لبنان و امتناع وی از رای دادن به تصمیمات ظالمانه اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی دانست.
 
 با این حال سعودی‌ها حاضر به تغییر مواضع خصمانه خود نشدند و نشان دادند به کمتر از حذف حزب الله از صحنه سیاسی و خلع سلاح این جنبش مقاوم راضی نمی‌شوند که البته این رویای آنها هرگز تعبیر نخواهد شد، چرا که حتی مزدوران وفادار آل سعود هم به قدرت و نقش انکارناپذیر حزب الله در لبنان اذعان دارند.
 
محمد السلمی تحلیلگر سعودی ادعا کرده است که حزب الله بر تصمیم‌گیری سیاسی در لبنان مسلط و بازوی اجرای سیاست‌های ایران است و سعودی هرگز لبنان را رها نخواهد کرد که لقمه آسانی برای ایران باشد و سیاست سعودی مبنی بر این است که هرگز از حمایت‌های خود از ملت لبنان دست برنخواهد داشت.
 
علی نایف شمص رئیس جریان الولایه لبنان ابراز عقیده می‌کند جریان 14 مارس که رهبری آن را سعدالحریری از طریق ائتلاف با احزاب دیگر رهبری می‌‌کند، تا حدی ضعیف شده است که در تضعیف نقش سعودی در لبنان سهیم بوده است.
 
شراره‌های آتش جنون منطقه‌ای آل سعود به لبنان رسید
 
روزنامه الاخبار لبنان در تحلیل تغییر مواضع سعودی به دنباله‌روی بی‌چون و چرای برخی سیاستمداران لبنانی همچون سعدالحریری از ریاض اشاره کرد و نوشت دو سال پیش، حکومت عربستان البته با اجازه آمریکا تصمیم گرفت کمک‌هایی برای ارتش لبنان مقرر کند، در آن زمان میشل سلیمان رئیس‌جمهور لبنان شعار "زنده  باد عربستان" سر داد. آل سعود بر اساس این تصمیم قرار بود سه میلیارد دلار به فرانسوی‌ها بدهد. این مبلغ به عنوان پاداشی برای آنها جهت نقش سخت‌گیرانه در مذاکرات سوریه و مذاکرات هسته‌ای ایران بود. با این اموال قرار شد فرانسه سلاح هایی را برای لبنان بفرستد که دشمن اسرائیلی انتخاب کرده است. از آن زمان ستایش‌های زیادی متوجه پادشاه عربستان و از نقش نظام این کشور در لبنان تجلیل شد.
 
این رسانه افزود همچنین تلاش می‌شد بهانه از کسانی که به دنبال حفظ سلاح مقاومت و تقویت موقعیت و قدرت آن برای مبارزه با تروریسم بودند، گرفته شود. سعد حریری در حالی وارد لبنان شد که گفته می‌شد یک میلیارد دلار به عنوان هدیه شخصی عبدالله بن‌عبدالعزیز پادشاه(وقت) عربستان در جیب وی قرار دارد. در این شرایط نیز قصیده هایی در ستایش آل سعود مطرح شد که حتی "متنبی" در وصف سیف الدوله تا آن حد پیش نرفته بود. پادشاه عربستان از دنیا رفت، فرزندانش مطالبه مال پدر خود را کردند و یک میلیارد دلاری که گفته می‌شد در جیب حریری است، بخشی از این مال بود. به این ترتیب هدیه سعودی ها به حریری متوقف شد.
 
  عروس خاورمیانه در بند آل سعود
 
الاخبار جنگ ویرانگر عربستان علیه یمن را از مهمترین دلایل توقف کمک‌های وعده داده شده به ارتش لبنان دانست و نوشت سعودی‌ها  طعم تلخ برنامه‌های خود در کاهش قیمت نفت را چشیدند و مبالغ زیادی را در جنگ یمن و سوریه هزینه کردند، آنها سعی کردند از هزینه‌های سالیانه خود کم کنند. آنها همچنین تصمیم گرفتند اقدامات دیوانه‌وار خود را به لبنان انتقال دهد. به این ترتیب سعودی ها تهدید کردند کارگران لبنانی که در این کشور کار می‌کنند را اخراج می‌کنند و در ادامه به حریری ابلاغ کردند که کمک های دو گانه به لبنان را متوقف کرده اند. آنها به بهانه مواضع حزب‌الله لبنان در مخالفت با تجاوز آنها در یمن و سوریه این اقدام را انجام دادند.
 
به نوشته این رسانه لبنانی،اعلام رسمی توقف پرداخت کمک‌های مالی عربستان به لبنان، یک تصمیم مالی نبود ، بلکه یک تصمیم سیاسی بود تا روند تقابل با لبنان افزایش پیدا کند. این در حالی بود که تمام سلام نخست وزیر و سعد حریری همچنان به دنبال گدایی از عربستان بودند. حزب‌الله از این عملکرد انتقاد کرده و در بیانیه‌ای شدیداللحن حاکمان عربستان را به مخفی کردن عوامل واقعی این اقدام و مرتبط کردن آن با موضع خود در تجاوز به یمن و سوریه و بحرین متهم کرد.
 
سعودی‌ها حتی از تهدید به اخراج لبنانی‌ها از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و بلوکه‌کردن سپرده‌های بانکی لبنان هم برای وادار کردن لبنانی‌ها به دنباله‌روی از خود استفاده کردند.
 
هشام جابر کارشناس مسائل استراتژیک لبنان با تشریح عوامل پشت پرده قطع کمک‌های وعده داده شده سعودی، بحران مالی و بازداشت شاهزاده قاچاقچی را از مهمترین عوامل دانست و گفت: نخست آنها اعلام کردند که دولت لبنان و شخص وزیر امور خارجه لبنان هم موضع با سعودی‌ها نبوده و مواضعی در مقابل عربستان اتخاذ کرده‌اند و همچنین اعلام کرده که همواره از سوی برخی رسانه‌ها و شخصیت‌ها لبنانی  به خصوص در مورد حزب‌الله و سخنرانی‌های سید حسن نصرالله مورد هجوم قرار می‌گیرند. اما من معتقدم که این دلایل تنها بهانه‌های ظاهری بوده و دلایل متعدد دیگری در این باره وجود دارد. نخست، این کمک مالی در زمان پادشاهی ملک عبدالله اتخاذ شد و پس از مرگ وی شاهد تغییرات متعددی در سیاست‌های عربستان هستیم.
 
دوم، عربستان هم اکنون با کسری بودجه مواجه است که این موضوع به دلیل کاهش قیمت نفت و غرق شدن این کشور در جنگ با یمن است و همچنین سعودی‌ها در بهره‌برداری سیاسی و نظامی خود در سوریه و عراق شکست خوردند و این کشور در یمن متحمل خسارت‌های زیادی شده‌اند.
 
این کارشناس مسائل استراتژیک لبنان درباره موضع برخی از مقامات لبنانی درباره لزوم بازگشت به عربستان و فراهم کردن شرایط مورد نظر آنها برای عدم فاصله گرفتن از لبنان گفت: مایه تاسف است که برخی از مقامات لبنانی به جای آنکه از سعودی‌ها بخواهند که به تعهدات خود پایبند باشند، به حزب الله لبنان حمله کردند. من معتقدم که برای لبنان ننگ و عار است که چنین کمک‌های مشروطی را بپذیرد این در حالی است که ایران به لبنان پیشنهاد کمک‌های تسلیحاتی کرده بود. من معتقدم که لبنانی‌ها در این شرایط باید موضع واحدی اتخاذ کرده تا بتوانند با چالش‌هایی که این کشور را تهدید می‌کند مقابله کنند.
 
نگاهی به روابط تجاری لبنان با کشورهای عربی
 
سعودی‌ها ادعا می‌کنند 12 میلیارد دلار برای حمایت از اقتصاد لبنان هزینه کرده‌اند که در قالب کمک و وام و کمک‌های نظامی و توسعه بوده است.
 
به گزارش تسنیم، منابع سعودی از حضور 550 هزار کارگر لبنانی در عربستان و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سخن گفته‌اند که 60 هزار نفر از آنها را شیعیان  تشکیل می‌دهند و 10 هزار نفر هم مسیحی هستند. در مجموع 350 هزار لبنانی در عربستان مشغول به کار بوده‌اند که البته طی ماه‌های اخیر رژیم سعودی به اخراج شماری از آنها به بهانه‌های واهی دست زده است.
 
به گفته این منابع، میزان سپرده‌های خارجی در لبنان،‌بیش از 125 میلیارد دلار و حجم سپرده‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، 30 میلیارد دلار بوده است. مجموع سرمایه‌گذاری‌های سعودی‌ها در لبنان هم حدود 10 میلیارد دلار بوده است.
 
به اعتراف منابع سعودی، آل سعود برای پیشبرد سیاست‌های خود در لبنان از سال 1990 تا 2016 بیش از 70 میلیارد دلار هزینه کرده است.65 گردشگران خارجی در لبنان را شهروندان عرب حاشیه خلیج فارس تشکیل داده‌اند. 30 درصد صادرات لبنان هم به بازارهای کشورهای عربی این منطقه سرازیر می‌شود. به گفته این منابع،‌حجم سرمایه‌گذاری‌های عربی در بخش‌های مختلف املاک، گردشگری و تجاری لبنان، بیش از 18 میلیارد دلار بوده است.
 
به گفته این منابع، 26 درصد صادرات لبنان به منطقه حاشیه خلیج فارس سهم عربستان است. ارزش صادرات لبنان به عربستان در سال 2014، حدود 378 میلیون دلار بوده است.
 
برخی تحلیلگران پافشاری رژیم آل سعود برای اعمال نفوذ و دخالت در لبنان را نتیجه توصیه صریح عبدالعزیز آل سعود موسس رژیم به فرزندانش دانسته‌اند که به آنها گفته بود: لبنان وطن دوم شماست . بر همین اساس حکومت سعودی هیچ گاه از دخالت‌های خود در امور لبنانی‌ها با اهرم اقتصادی و تحت فشار گذاشتن لبنانی‌ها در زمینه مالی و اقتصادی دست برنداشته است.
 
منابع سعودی همراه نشدن همه لبنانی‌ها با سیاست‌های ماجراجویانه و خصمانه آل سعود و نقش و تاثیرگذاری حزب الله در عرصه تحولات داخلی لبنان را غیر قابل تحمل خوانده‌ اند.
 
الیوم یکی از رسانه‌های سعودی به صراحت از لبنانی‌ها خواسته است علیه حزب الله اقدام کنند و سیاست‌های خارجی لبنان هم نباید بر خلاف خواسته‌های ریاض ترسیم شود
 
دروغ بزرگ آل سعود درباره لبنان
 
شاید مشهورترین عبارتی که همواره بر زبان سفیرهای مختلف عربستان در لبنان جاری و تکرار شده چه عبدالعزیز الخوجه وزیر فرهنگ فعلی یا عبدالله العسیری سفیر فعلی سعودی این است که : پادشاهی سعودی درامور لبنان  دخالت نمی‌کند و موضع یکسانی در قبال تمام گروه‌های لبنانی دارد.
 
عبدالوهاب فقی تحلیلگر عرب، ادعای سعودی‌ها مبنی بر دخالت نکردن در امور دیگران را دروغ و بی اساس خوانده و می‌گوید هر گاه انتقادها از نقش مشکوک آل سعود در امور کشورها و ملت‌های دیگر افزایش می‌یابد، پافشاری دیپلمات‌های سعودی بر ادعای دخالت نکردن در امور کشورها هم بیشتر می‌شود.
 عروس خاورمیانه در بند آل سعود
     اشرف ریفی از مهمترین دنباله‌روهای آل سعود در لبنان
 
آنچه مایه تمسخر است، تکرار عبارت عدم دخالت از سوی سعودی‌ها در حالی است که رد پای دخالت آل سعود در کشورهای مختلف منطقه از عراق تا لبنان و یمن و از سودان تا مصر و تونس تا مغرب به چشم می‌خورد و بهترین شاهد در این زمینه اظهارات نهادالمشنوق وزیر کشور لبنان وابسته به جریان المستقبل است که اخیرا در مصاحبه با شبکه لبنانی ال بی سی از دخالت‌های گسترده آل سعود در امور داخلی لبنانی‌ها سخن گفت و به صراحت اظهار داشت این سعودی‌ها هستند که ما را به این مرحله بی‌ثباتی و هرج و مرج کشانده‌اند.
 
آل سعود در حالی به جهانیان درباره دخالت در امور داخلی خود هشدار می‌دهد که دخالت‌هایشان در منطقه و حمایت‌های گسترده از گروه‌های تروریستی تکفیری، حتی انتقاد دولت آمریکا به عنوان مهمترین حامی و متحد این رژیم را به دنبال داشته است.
 
دخالت عربستان در امور داخلی کشورهای عربی، اشکال مختلفی دارد. یک شکل از این دخالت‌ها از طریق پول و احزاب است که در مصر، و تونس شاهد بودیم، دخالت نظامی مستقیم این رژیم در بحرین، دخالت از طریق پول و سلاح که در سوریه به وضوح نمایان است که پول‌ها و سلاح‌های این رژیم برای گروه‌های تروریستی عامل ادامه ناامنی و کشتار در این کشور عربی است و لبنان مهمترین کشور عربی  است که به خاطر دخالت‌های گسترده ریاض متحمل هزینه‌های سنگین شده است و حمایت‌های مالی و تسلیحاتی وهابیون از تروریست‌های تکفیری تاکنون صدها نفر از مردم بی‌دفاع را به خاک و خون کشیده است و همچنان به تجهیز تکفیری‌ها در راستای توطئه شوم خود علیه مقاومت ادامه می‌دهد.
 
سعودی‌ها از طریق دیکته دستورهای خود بر همپیمانان  خود یعنی 14 مارس به ریاست سعدالحریری به  دخالت در امور لبنان می‌پردازند و این سیاستمداران هم به طمع دلارهای نفتی سعودی، خود را موظف به دنباله‌روی و اطاعت بی‌چون و چرا از حاکمان حجاز می‌دانند که سردمدار آنها سعدالحریری است که بیشتر اوقات خود را در اقامتگاه مجلل خود در ریاض و در جوار شاهزادگان سعودی سپری می‌کند.
 
سیاست تنش‌آفرین آل سعود در لبنان
 
به گزارش تسنیم، سردبیر الاخبار تاکید کرده است حاکمیت سعودی سیاست‌های تنش‌آفرین خود بر ضد لبنانی‌ها را ادامه می‌دهد، این سیاست همچنین شامل برنامه کاری دربرگیرنده بسیاری از مسائل در لبنان و منطقه بر اساس سناریوی زیر است:
 
- افزایش چالش‌های سیاسی و هجمه‌های تبلیغاتی بر ضد حزب‌الله لبنان و بالا بردن سطح نگرانی‌ها از افت ناگهانی نقدینگی در این کشور.
 
-برخی به دنبال ایجاد مشکلات امنیتی در کشور هستند که باعث تحریک تعصبات در افکار عمومی می‌شود، البته مشخص است که ارکان جریان المستقبل در این رابطه دچار اختلافات شدیدی هستند.
 
-عربستان سعودی در صورت بروز چالش امنیتی بر روی صدور اتهامات مستقیم از سوی جریان‌های رسمی لبنان بر ضد حزب‌الله به بهانه دست داشتن در اقدامات امنیتی حساب باز کرده است و سعی دارد از این اطلاعات به عنوان منابع رسمی خود بهره‌برداری کند.
 
-عربستان با حمایت اسرائیل و طرف‌های اروپایی و آمریکایی سعی خواهد کرد این پرونده را به شورای امنیت ارجاع دهد تا شاید بتواند حزب‌الله لبنان را محکوم کرده و آن را به عنوان یک سازمان تروریستی و تحت تعقیب در جهان مطرح کند. به این ترتیب این گروه‌ها می‌توانند به بهانه حمله به نیروهای حزب‌الله در سوریه حملات نظامی را بر ضد این کشور انجام دهند، درست مانند اقداماتی که آمریکا به بهانه مبارزه با داعش در سوریه و عراق انجام می‌دهد.
 
ابراهیم الامین سردبیر روزنامه الاخبار اسفند 94 از طرح جدید غربی، عربی و صهیونیستی علیه جنبش مقاوم حزب الله و نشان دادن این حزب به عنوان یک گروه تروریستی پرده برداشته و تصریح کرده بود ریاض از طریق تمامی راهکارها حتی با عبور از  جنازه منافع اقتصادی تمامی لبنانی‌ها از جمله گروه‌های سیاسی هواداران خود سعی دارد به این هدف برسد. در همین راستا گروه‌های مذکور نگرانی‌های عمده‌ای دارند، البته این نگرانی‌ها در چهره افرادی مثل سعد حریری مخفی مانده است، با این وجود ولید جنبلاط به صورتی آشکار از این نگرانی خبر داده و از وجود سیاستی برای براندازی دولت لبنان صحبت می‌کند. این در حالی است که حزب‌الله همچنان آرامش خود را حفظ کرده و نسبت به نیروهای داخلی خود و اوضاع و شرایط منطقه‌ای و جهانی مطمئن است.
 
عربستان مهمترین مانع انتخاب مستاجر بعبدا
 
روزنامه  الاخبار لبنان به نقل از منابعی در جریان غربگرای 14 مارس که مورد حمایت گسترده آل سعود قرار  دارد، تاکید کرده بود سعودی‌ها مهمترین مانع انتخاب رئیس جمهوری لبنان هستند.
 
این منابع اطلاعاتی را در اختیار الاخبار قرار داده بودند که تاکید می‌کند سعودی همچنان اولین مانع سیاسی در برابر انتخاب رئیس جمهور لبنان است، چرا که ریاض از همسویی سعدالحریری با ژنرال میشل عون مهمترین نامزد تصدی ریاست جمهوری جلوگیری می‌کند.
 
بر اساس این افشاگری، در جریان سفر اخیر سعدالحریری به پاریس، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه خطاب به وی گفته بود که حل بحران سیاسی جریان المستقبل و شخص وی تنها از گذرگاه میشل عون ممکن خواهد بود.
 
 
 عروس خاورمیانه در بند آل سعود
              کاخ بعبدا همچنان در انتظار مستاجر جدید
 
اولاند همچنین رئیس جریان المستقبل را نصیحت می‌کند تا به الرابیه(مقر میشل عون) برود و با ژنرال  دیدار کند، چرا که تنها روزنه برای حل بحران خلاء‌ ریاست جمهوری لبنان است.
 
این رسانه اشاره‌ای به پاسخ و ملاحظات سعدالحریری در واکنش به اظهارات اولاند نکرده، ولی به کسانی که از وی خارج از کاخ الیزه سئوال می‌‌کردند، گفته بود نمی‌تواند اقدامی در راستای پیشنهاد اولاند انجام دهد، چرا که سعودی با آن مخالف است.
 
الاخبار همچنین در یک مقاله دیگری نوشته بود هجمه اخیر آل سعود بر ضد اجماع گروه‌های سیاسی، ابهامات و پیچیدگی‌های موضوعات اختلافی در لبنان را افزایش داده و روند تعیین رئیس‌جمهور را مشکل‌تر خواهد کرد. البته اگر سعودی‌ها بخواهند میزان اقدامات جنون‌آمیز خود را افزایش داده و با امنیت لبنان بازی کنند،از آتش عواقب ناگوار آن در امان نخواهند ماند.
 
کرسی ریاست جمهوری لبنان از می 2014 میلادی تا کنون یعنی بیش از دو سال است که خالی است.بیشتر محافل رسمی و مردمی و مذهبی لبنان، دخالت‌ها و کارشکنی‌های آل سعود را مهمترین مانع انتخاب جانشین میشل سلیمان دانسته‌اند.
 
سند دخالت عربستان در لبنان به روایت موسسه غربی
 
مرکز مطالعات کارنگی مارس 2016 در مقاله‌ای به قلم «بندیتا برتی» با عنوان عربستان سعودی و سیاست در آستانه سقوط به بررسی دخالت‌های این رژیم در لبنان پرداخت و نوشت اقدامات اخیر سعودی علیه حزب الله و دولت لبنان ممکن است در نهایت به تضعیف همپیمانان سعودی و برهم خوردن بیشتر ثبات صحنه سیاسی لبنان منجر شود.
 
در این مقاله آمده بود تدابیر اخیر ریاض برای اعمال فشارهای مالی و دیپلماتیک بر لبنان نشان می‌دهد که چه بسا لبنان اولین قربانی سیاست جدید سعودی باشد در حالی که فشار بر دولت لبنان و همپیمانان سعودی در بیروت ممکن است به تضعیف دو طرف شود در شرایطی که همپیمانان ریاض در تحقق اهداف استراتژیک پادشاهی سعودی شکست خورده‌اند.
 
این مقاله به نقش منفی عربستان در لبنان که سبب تشدید شکاف‌ها در صحنه سیاسی این کشور و تاخیر در انتخاب رئیس جمهوری و خالی بودن کرسی ریاست از می 2014 تاکنون شده، پرداخت و آورد: سعودی پس از احساس سرخوردگی و شکست به سبب ضرباتی که در سوریه و یمن متحمل شد، تدابیر سرسختانه‌ای را طی ماه‌های گذشته با هدف مهار حزب الله و تلاش برای تغییر صف‌بندی منطقه‌ای مبهم لبنان اتخاذ کرده است.
 
تدابیر ضد لبنانی عربستان به صورت رسمی در واکنش به خودداری جبران باسیل وزیر خارجه لبنان از تایید بیانیه ضد ایرانی اتحادیه عرب به بهانه حمله به سفارت سعودی در تهران در ژانویه گذشته آغاز شد. جبران باسیل با تاکید بر موضع رسمی لبنان یعنی بی‌طرفی، حاضر به تایید این بیانیه ضد ایرانی نشد.
 
به نظر می‌رسد که ریاض از آن زمان تصمیم گرفت هر آنچه را در توان خود  دارد برای پایان دادن به موازنه منطقه‌ای حساسی که لبنان برای حفظ آن تلاش می‌کند، به کار گرفته است. این‌گونه بود که پادشاهی آل سعود، جمعه 30 بهمن 94(19 فوریه 2016) به طور رسمی تصمیم به توقف کمک‌های نظامی به ارتش لبنان گرفت، کمک‌هایی که مقدار آن سه میلیارد دلار بود و ریاض متعهد شده بود برای خرید سلاح‌های فرانسوی اختصاص دهد تا در اختیار ارتش لبنان قرار گیرد، همچنین سعودی‌ها قرار بود یک میلیارد دلار دیگر به دستگاه‌های امنیتی اختصاص دهند که از عمل به تعهدات خود به بهانه‌های مختلف شانه خالی کردند.
 
عربستان سعودی همچنین از اتباع خود خواست به لبنان سفر نکنند، کشوری که در طول تاریخ از برترین مکان‌های گردشگری برای ثروتمندان عرب به شمار می‌آمده است.
 
بندیتا برتی در مقاله خود در موسسه کارنگی با اشاره به اقدامات خصمانه آل سعود علیه لبنان در زمینه اقتصادی آورده است آنچه واضح و آشکار است، این‌ مسئله است که پادشاهی عربستان سعودی تلاش می‌‌کند هزینه‌ سنگینی را به لبنان به خاطر تلاش برای برقرار کردن پیوند در روابطش با تهران و ریاض تحمیل کند.
 
حکومت سعودی طی ماه‌های اخیر در تلاش‌ برای منزوی کردن حزب الله به زعم خود، شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب را تحریک کرد تا جنبش مقاوم و ضد صهیونیستی حزب الله را سازمان تروریستی قلمداد کنند که این اقدامات خصمانه در نشست وزیران کشور عرب و وزیران خارجه عرب صورت گرفت. در پی این اقدامات، شورای همکاری خلیج فارس تهدید کرد با کسانی که به صورت غیر مستقیم با حزب الله تعامل داشته باشند، برخورد کرده و آنها را مجازات می‌کند. رژیم بحرین همپیمان آل سعود اعلام کرد لبنانی‌های حامی حزب الله را از این کشور اخراج خواهد کرد.
 
عروس خاورمیانه در بند آل سعود
به اعتقاد کارشناس غربی، پادشاهی سعودی امیدوار است از طریق اعمال فشار بر لبنان، این کشور را به سیطره کامل خود درآورد و جنبش حزب الله را منزوی کند که شانس موفقیت این تلاش‌هایش بسیار اندک است، زیرا دولت لبنان امکانات سیاسی یا نظامی برای مهار حزب‌الله در اختیار ندارد علاوه بر آنکه، چنین اقدامی(هرگونه تلاش علیه حزب الله) ممکن است به شعله‌ور شدن آتش فتنه داخلی منجر شود که به نفع هیچ طرفی حتی عربستان نیست.
 
تحلیلگر موسسه کارنگی تاکید می‌کند همپیمانان سعودی در لبنان بزرگترین قربانی سیاست به شدت تهاجمی پادشاهی سعودی در تعامل با لبنان و حزب الله به شمار می‌روند، به ویژه این‌که سعدالحریری نخست وزیر اسبق و جریان المستقبل در موضع بسیار دشواری قرار گرفته است.
 
جریان سعدالحریری اخیرا در انتخابات شوراها در مهمترین مناطق لبنان متحمل شکست سنگینی شد تا ضربه دیگری به آل سعود وارد شود.
 
فشارهای سعودی، جریان المستقبل را وادار کرد تا هجمه شدیدی را علیه حزب الله به راه اندازد، ولی مشخص شد که موضع حریری برای جلب رضایت اربابان سعودی‌اش کافی نبوده است و ریاض اعلام کرد هرگز از تصمیمات خود علیه لبنان قبل از خلاص شدن لبنان از دخالت حزب الله به زعم آل سعود عقب نشینی نخواهد کرد. از سوی دیگر سعدالحریری با کاهش محبوبیت مردمی در طایفه‌ خود روبرو شده و لبنانی‌ها  احساس می‌کنند که عربستان سعودی، حریری را رها کرده است و دیگری چیزی از سرمایه سیاسی پشت گروه‌هایی که به اصطلاح انقلاب سرو را در سال 2005 آغاز کردند، باقی نمانده است.
 
عروس خاورمیانه در بند آل سعود 
 
کارشناس موسسه کارنگی تاکید کرده است: درباره تاثیرگذاری عربستان سعودی بر لبنان باید گفت این اقدامات در بهترین حالت خود به تعمیق شکاف سیاسی میان جریان‌های 14 و 8 مارس منجر خواهد شد و هر گونه دوری طولانی‌مدت میان سعودی و همپیمانانش در داخل لبنان به تضعیف بیشتر جریان 14 مارس و در نتیجه به شکست تنها جریان سیاسی همپیمان پادشاهی سعودی در لبنان منجر خواهد شد.
 
اقدامات عربستان علیه لبنان حتی انتقاد حامیان آل سعود یعنی آمریکا و فرانسه را به  دنبال داشته است،‌چرا که غربی‌ها معتقدند این تحرکات ممکن است به افزایش پیچیدگی‌های اوضاع داخلی لبنان و بی‌ثباتی آن منجر شود.
 
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
    0 0
    خیلی طولانی بود نخوندم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس