گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

****************

ویرایشکیهان

اعتراض 2 منتخب مردم به مصادره‌گرایی مدعیان اصلاح‌طلبی


دو منتخب مردم در استان فارس به مصادره خود از سوی مدعیان اصلاح‌طلبی اعتراض و اعلام برائت کردند.

سیدعلاءالدین خادم از حوزه انتخابیه سپیدان و بیضا با انتشار بیانیه‌ای اعتراضی نوشت: با نهایت خضوع و خشوع خداوند بزرگ را شکرگزارم که الطاف کریمانه خود را در لبیک به ندای رهبری، مشمول حال مردم شریف و شهیدپرور شهرستان سپیدان نمود تا بتوانند در هفتم اسفند حماسه ارزشمندی را در تاریخ خویش ثبت نمایند. اینجانب مراتب تقدیر و سپاس خود را نثار این مردم بزرگ اعم از خانواده معزز شهدا، جانبازان، ایثارگران، و همه اقشار مختلف شهری و روستایی که پیوند عمیقی در صداقت و راستی دارند، می‌نمایم.

براساس تعهدی که نسبت به ارزشهای انقلاب اسلامی و راه امام(ره) و حفاظت از قانون اساسی و تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری دارم نیت خدمت خالصانه به مردم عزیز را سر لوحه کار خود قرار داده‌ام و از ابتدای ورود به عرصه انتخابات فعالیت خود را بصورت مستقل آغاز نموده و در این راه از یاری خداوند متعال و حمایت اهل بیت‌ علیهم السلام و همت و کفایت مردم بزرگوار بهره‌مند بوده‌ام و وامدار هیچ‌کس یا گروه  سیاسی نیستم و بار دیگر اعلام می‌دارم که قدردان محبت و شایستگی‌های شما مردم عزیز خواهم بود. امید است بتوانم گوشه‌ای از مشکلات شهرستان را در حد توان مرتفع نموده و رضایت حضرت حق و مردم شهرستان را فراهم سازم.

همچنین دکترمحمدجواد جمالی نماینده منتخب مردم شهرستان فسا در بیانیه‌ای تصریح کرد: با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و درود بر روح مطهر امام و شهدای گرانمایه اسلام اینجانب دکتر محمدجواد جمالی نماینده منتخب شهرستان فسا در مجلس دهم سرباز و پیرو ولایت مقام معظم رهبری و معتقد به تفکر اصول‌گرایی هستم متاسفانه در حرکتی غیراخلاقی نام بنده را در لیست‌های مختلفی قرار دادند بنده صراحتا اعلام کرده و می‌کنم عضو هیچ گروه و حزب نبوده و نیستم و تفکری بجز تفکر اصول‌گرایی ندارم.

ابهامات صرافی یک مقام دولتی

روزنامه رسالت از حسین فریدون خواست درباره ابهامات مربوط به اداره یک صرافی و حضور همزمان در دولت توضیح دهد.

این روزنامه نوشت: آقای حسین فریدون در ترکیب هیئت مدیره یک صرافی حضور دارد. پرسش این است آیا این آقا همان بزرگواری است که اکنون دستیار ویژه رئیس جمهور است؟ اگر هست چطور می‌شود یک صراف، کارمند دولت یا مدیر یا یک مقام دولتی باشد؟ پس تکلیف قانون منع تصدی دو شغل چه می‌شود؟ اجرای قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات ارز و سکه و طلا چه می‌شود؟ قانون منع دریافت از دو صندوق چه می‌شود.

بالاخره ارزهایی که صرافی‌ها دارند اگر نگویم تماماً حداقل بخشی از آنها از صندوق بانک‌های دولتی به صورت مستقیم و از صندوق بانک مرکزی به صورت مستقیم و غیرمستقیم تأمین می‌شود، نمی‌شود؟ از همه مهمتر با توجه به منصب و مقام آقای حسین فریدون، آن گونه که در مذاکرات 5+1 از قاب تلویزیون دیده شد، حتی از وزیر امور خارجه هم بالاتر می‌نمود. اکنون مرتبت و منزلت این صراف- که باید از رئیس بانک مرکزی پایین‌تر باشد- پایین‌تر است یا بالاتر؟ به عبارت ساده‌تر این بانک مرکزی است که تحت امر این صراف است یا این صراف است که به بانک مرکزی فرمان می‌دهد؟

نویسنده می‌افزاید: صراف باید به بانک مرکزی تعهد بدهد که در هیچ یک از سازمانها و نهادهای دولتی اشتغال ندارد و مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره دیگر شرکتها نباشد و شریک صرافی دیگری نمی‌باشد. این حکم آمره جزء 8 ماده 10 مصوبه شورای پول و اعتبار است. آیا حضور جناب فریدون به عنوان هیئت مدیره یک صرافی با پست و منصب دولتی دستیار ویژه رئیس جمهور مغایر مصوبه شورای پول و اعتبار نیست؟ مکان صرافی باید دارای محل فعالیت دائم و ثبت شده به نام شرکت صرافی باشد. این مکان باید قبلاً از نظر موقعیت تجاری و امنیتی مورد تأیید بانک مرکزی قرار گیرد تا جواز تأسیس صادر گردد. این شرکت صرافی مستقر در طبقه همکف یک ساختمان یا آپارتمان مورد تأیید بانک به رعایت تبصره ذیل ماده 6 مصوبه شورای پول و اعتبار می‌باشد؟

مجوز فعالیت صرافی مستلزم ارائه ضمانت نامه بانکی بدون قید شرط بابت حسن انجام تعهد به سر رسید دو ساله به مبلغ 20 درصد سرمایه صرافی است. آیا این سپرده 400 میلیون تومانی از سوی صرافی مذکور در وجه بانک مرکزی تأدیه شده است؟ اعتبار انجام فعالیت صرافی برای مدت یک سال اعطا می‌گردد، پس از آن در صورت تأیید قابل تمدید است آیا این تأیید و آن تمدید از سوی بانک مرکزی صادر شده است؟... رصد کردن اجرا یا عدم اجرای قانون مبارزه با پولشویی مستلزم ارسال آمار و اطلاعات معاملات انجام یافته در صرافی به بانک مرکزی است آیا صورت‌های مالی صرافی به بانک مرکزی ارسال شده؟ و بانک می‌تواند بگوید این صرافی چند میلیون در چه سبد ارزی خرید و فروش ارز داشته است؟ فروش ارز توسط صرافی باید به صورت روزانه در دفاتر ثبت شود (ماده 35). بانک مرکزی باید در مورد نحوه فعالیت صرافی و رسیدگی به حساب‌هایش بازرسی به صرافی اعزام کند (ماده 39).

آیا بانک مرکزی تاکنون بازرسی به این صرافی که برادر رئیس جمهور و دستیار ویژه‌اش در آن ذینفع است، اعزام کرده است؟ و کلام آخر آنکه در ایامی که جناب حسن روحانی صاحب منصب مرکز تحقیقات استراتژیک تحت امر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، برادر محترمش صاحب صرافی بود.

اکنون که ایشان به منصب ریاست جمهوری ارتقا یافته و برادر محترمش به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور است به طوری که مردم او را در مذاکرات 5+1 در مرتبتی بالاتر از وزیر امور خارجه هم در قاب تلویزیون و هم در پشت اتاق‌های دربسته دیده‌اند، چرا لقب کاسبی تحریم‌ها نسبت به دیگران داده می‌شود؟ چند نفر از تعداد 426 صرافی تا تاریخ 93/5/6 از نظر بانک مرکزی اعتبار داشته‌اند به کاسبی تحریم مشغولند مدیرانشان حامی دولت و چند نفر منتقد دولت هستند؟

با حلوا حلوا کردن وزیر مردم صاحب‌خانه نمی‌شوند

یک سایت حامی دولت پیش‌بینی کرد تا مدت‌ها رکود بر بازار مسکن حاکم باشد.

ایرج رهبر عضو کانون سراسری انبوه‌سازان درباره وضعیت بازار مسکن در سال 1395 اظهار داشت: «نمی‌شود پیش‌بینی کرد که چه وضعیتی پیش می‌آید و فعلا تاکنون تغییر و تحولی در بازار مسکن به وجود نیامده است.»

وی به خبر آن‌لاین گفته است؛ نشانه‌ای دیده نمی‌شود که تغییر و تحول به وجود آید، «بازار سه ماه اول سال آینده خود را نشان خواهد داد.

عضو کانون سراسری انبوه‌سازان عنوان کرد: «من فکر نمی‌کنم خیلی تغییری حاصل شود، چرا که هیچ تغییری در وضعیت اقتصادی مردم ایجاد نشده و تغییر و تحولی در برنامه‌های دولت به وجود نیامده است.»

رهبر متذکر شد: «رکود به گونه‌ای است که فشار روی بخش مسکن آورده و بالاخره باید یک فکری برای این وضعیت شود.»

وی ادامه داد: « من معتقدم رکود در بازار مسکن حداقل در فصل اول سال آینده ادامه خواهد داشت و از فصل دوم هم باید ببینیم دولت چه برنامه‌ای دارد.»

رهبر خاطر نشان کرد: «برای خروج از رکود، توان و قدرت خرید مردم باید بالا رود و امکانات و زمینه برای تولید فراهم شود.»

وزیر راه و شهرسازی و معاون وی اخیرا به روال 3 ماه گذشته وعده کرده بودند سال آینده سال رونق و خرید و فروش مسکن باشد.

در همین حال نسیم آن‌لاین در گزارشی نوشت: با تاخیر و تمدید چندباره در اعلام نهایی زمان اتمام مسکن‌مهر، این‌بار نوبت به سال 95 رسیده، هر چند که با وضعیت فعلی، معلوم نیست که قطار مسکن مهر در سال آینده هم به ایستگاه پایانی برسد. به جرئت می‌توان گفت که کم‌کاری دولت در احداث و تکمیل مسکن مهر در دو سال اخیر صدای بسیاری را بلند کرده است.

«تجمع چندین‌باره متقاضیان مسکن مهر در مقابل عمارت بهارستان»، «طنین‌انداز شدن صدای نمایندگان مردم در صحن مجلس در مخالفت با تعلل دولت در به اتمام رساندن این طرح» و «متضرر شدن خریداران مسکن مهر و یاس شدید دارندگان مسکن مهر از تاخیر در اتمام این طرح»، فقط قسمت کوچکی از نشانه‌های بزرگ از تعلل وزارت راه در به سرانجام رساندن مسکن مهر بوده است.

85 درصد از 5 میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد مشکل اشتغال دارند

نیاز 85 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد، اشتغال است.

این خبر را یکی از مقامات کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد عنوان کرده است. به گزارش روزنامه فرهیختگان، «ماشاءالله تابع جماعت» (رئیس مرکز آموزش و تحقیق کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد) می‌گوید: حدود 5 میلیون فارغ‌التحصیل به عضویت این کانون درآمده‌اند که در تشکل‌های کانون سازماندهی شده‌اند.

بخشی از فعالیت‌های کانون نیز خدمات و تسهیلات است که بخشی از آن رفاهی و تسهیلاتی و بخشی دیگر برگزاری جشن‌ها، سمینارها، خدمات بیمه‌ای و ورزشی است.

وی می‌افزاید: «یکی از فعالیت‌های ما در حوزه اشتغال و کارآفرینی است، چرا که براساس نظرسنجی‌هایی که از فارغ‌التحصیلان داشته‌ایم حدود 85 درصد نیاز فارغ‌التحصیلان در حوزه اشتغال است. البته مشکل اشتغال را دولت و وزارتخانه‌های مربوطه نیز نتوانسته‌اند آن گونه که باید حل کنند و بالطبع یک سازمان یا یک کانون مثل ما نیز مسئولیت مستقیم ندارد و نمی‌تواند خیلی نقش‌آفرینی کند.»

تابع جماعت با اشاره به اینکه معضل اصلی کشور در حال حاضر همزمان با رکود و تورم، اشتغال است، افزود: «این هم به دلیل آن است که اشتغال مسئله اول خانواده‌ها و فارغ‌التحصیلان است. ما الان در جمع دانشجویان فارغ‌التحصیل کشور بیش از 42 درصد بیکاری داریم.» وی در ادامه اظهارات خود عنوان کرد: «فارغ‌التحصیلان ما بالاترین سهم نرخ بیکاری را دارند.

متوسط نرخ بیکاری در حال حاضر در کشور 10/7 است؛ اما متوسط نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان کل کشور بیش از 42 درصد است. این یک زنگ خطر است. یعنی کسی که تحصیلات عالی ندارد راحت‌تر شغل پیدا می‌کند اما فارغ‌التحصیلان ما امروز مشکل اصلی‌شان این است که یا شغلی پیدا نکرده‌اند یا اشتغال دانش محوری که بر مبنای حوزه تخصصی‌شان است نبوده است.»

بی‌بی‌سی: لیست امید با هیچ معیاری لیست اصلاح‌طلب نیست

شبکه انگلیسی حامی اصلاح‌طلبان، به بی‌هویتی این جریان اذعان کرد.

وبسایت بی‌بی‌سی فارسی در تحلیلی نوشت: اصلاح‌طلبان در سال 92 از نامزدی حسن روحانی حمایت کردند که نه سوابقش از عضویت او در جناح اصلاح‌طلب حکایت می‌کرد و نه در میان نامزدها، نزدیک‌ترین نامزد به اصلاح‌طلبان بود.

بی‌بی‌سی می‌افزاید: بسیاری از اصلاح‌طلبان به صراحت از اعتراضات معروف به جنبش سبز انتقاد کردند و با تندروی خواندن واکنش‌ها به انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388، خواستار درس گرفتن از آن حوادث و اصلاح تاکتیک‌ها و استراتژی خود در آینده شدند.

نویسنده خاطر نشان می‌کند: در انتخابات 94 فهرست اصلاح‌طلبان در نهایت چنان شکل گرفت که با هیچ معیار و ملاکی نتوان آن را فهرستی اصلاح‌طلبانه، در مقایسه با فهرست‌های پیشین این جریان، خواند. این فهرست، در واقع با چشم بستن بر سابقه اصلاح‌طلبانه یا اصولگرایانه نامزدهای مورد حمایت، اصل را بر حمایت آنان از دولت حسن روحانی قرار داد.

بی‌بی‌سی می‌افزاید: فهرست امید، نه فهرست اصلاح‌طلبان که فهرست طرفداران دولت است.

همدستی آمریکا با گروه‌های تروریستی برای تجزیه کشورهای خاورمیانه

آمریکا همچنان از گروه تروریستی داعش در سوریه حمایت می‌کند و به این ترتیب، صلح و آرامش در این کشور به آمریکا بستگی دارد.

وبسایت گلوبال ریسرچ با انتشار این تحلیل نوشت: واشنگتن همه گروههای تروریستی شناخته شده و گروههای فرعی فعال در سوریه و مناطق دیگر را ایجاد کرده و از آنها حمایت می‌کند. آنها نمی‌توانند بدون حمایت خارجی، تامین سلاح، کمک‌ مالی، آموزشی و کمک‌های دیگر باقی بمانند.

پس از توقف درگیریها در سوریه، یک خودروی بمب‌گذاری  شده در استان حماه منفجر شد و دست کم چهار کشته و چندین مجروح برجای گذاشت. این انفجارشکنندگی آتش‌بس را بلافاصله پس از اجرای آن به  نمایش گذاشت و نشان داد تا زمانی که واشنگتن و متحدانش خواستار جنگ هستند، توقف دشمنی‌ها و ایجاد صلحی پایدار غیرممکن است.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات اطلاعاتی غربی و اسرائیلی، بدون ذکر نام آنها از توقف خصومت‌ها ابراز نگرانی کرد و نوشت:  این آتش‌بس عواقب ناخواسته‌ای از جمله تحکیم قدرت (اسد) دست کم برای چند سال آینده را به دنبال خواهد داشت.

در همین حال مایکل هایدن رئیس سابق سازمان سیا پیش‌بینی کرده که کشورهای خاورمیانه تجزیه شوند. به گزارش العربیه رئیس سابق سیا گفته است تحولات جاری در خاورمیانه تغییراتی دگرگون‌کننده و بسیار موثر خواهد بود.

هایدن گفت: «آنچه امروز در خاورمیانه اتفاق می‌افتد مانند مرحله پس از جنگ جهانی دوم است.
هایدن از احتمال فروپاشی برخی کشورها و همچنین از بین رفتن مرزهایی که معاهدات «ورسای» و «سایکس پیکو»، آنها را ترسیم کرده‌اند، سخن گفته و افزود: سوریه دیگر نمی‌تواند وجود داشته باشد، عراق نیز همینطور، لبنان انسجام خود را از دست می‌دهد و لیبی که از چند وقت پیش به پایان رسیده است. جنگ با تروریسم فرسایشی خواهد بود.


در جلسه یکشنبه شورای ائتلاف اصولگرایان چه گذشت؟/ دخالت رسمی دولت در انتخابات/  لبخندهای ظریف آل‌سعود را گستاخ‌تر می‌کند/ ترجیح اقلیت 6 درصدی بر 94 درصد مردم/ برنامه رژیم‌صهیونیستی برای آینده سوریهوطن امروز

عیادت فرزند رهبر انقلاب از آیت‌الله واعظ‌طبسی

فرزند رهبر معظم انقلاب روز گذشته با حضور در بیمارستان امام رضا(ع) از آیت‌الله واعظ‌طبسی عیادت کرد. به گزارش رسا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر حکیم انقلاب اسلامی دیروز جهت اطلاع از آخرین وضعیت جسمی تولیت آستان قدس رضوی در بیمارستان امام رضا(ع) حاضر شد.

همچنین حجت‌الاسلام احمری، نماینده بعثه مقام معظم رهبری در خراسان‌رضوی، محمود صلاحی، استاندار سابق خراسان‌رضوی و حجت‌الاسلام عبدخدایی بر بالین آیت‌الله واعظ‌طبسی حاضر شدند و از خدای متعال شفای عاجل وی را مسألت کردند.

آیت‌الله لاریجانی: پیام انتخابات  تبعیت مردم از رهبری است

رئیس قوه‌قضائیه پیام مهم حضور باشکوه مردم در انتخابات به بدخواهان و بلندگوهای تبلیغاتی آمریکا و انگلیس را پایبندی آنان به نظام، تبعیت از رهبری و ایستادگی بر سر آرمان‌های اسلامی و انقلاب دانست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه‌قضائیه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه دیروز مسؤولان عالی قضایی با تقدیر از حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری گفت: ملت بزرگ ایران بار دیگر در امتحان بزرگ سیاسی و الهی انتخابات سربلند و پیروز شدند و حضور پرشور مردم و برگزاری سالم و توأم با امنیت و آرامش انتخابات در کشور در شرایطی که شاهد ناامنی‌های زیادی در منطقه هستیم؛ اقتدار، صلابت، عزت و پایبندی مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران را به دنیا نشان داد.

رئیس قوه‌قضائیه افزود: این انتخابات با شکوه، پیام بسیار مهمی برای بدخواهان نظام و تمام کسانی بود که بویژه در ماه‌های اخیر با بمباران تبلیغاتی شدید تلاش کردند مردم را به عدم حضور در انتخابات تشویق کنند و می‌خواستند اینگونه القا کنند که مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران و آرمان‌های انقلاب خود پایبند نیستند.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه مردم فهیم و بصیر ایران اسلامی میان مشکلات و نارسایی‌های داخلی کشور و ضرورت حفظ اقتدار و صلابت اصل نظام به خوبی تفکیک قائل شده‌اند، تاکید کرد: مردم بصیر ایران با حضور پررنگ و پرمعنای خود در انتخابات نشان دادند اصل جمهوریت نظام و ارزش‌های والای انقلاب را قبول دارند، اما متاسفانه بمباران تبلیغاتی غرب به گونه‌ای دیگر بود و پیش از انتخابات در تلاش برای مایوس کردن مردم از حضور در پای صندوق‌های رای و پس از آن نیز درصدد ارائه تفسیرهای غلط و نادرست از نتیجه انتخابات بودند.

خبرگان دوره پنجم ولایی‌تر از  دوره‌های گذشته است


عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه خبرگان دوره پنجم ارزشی‌تر از 4 دوره قبلی خبرگان است، گفت: نیامدن آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح، 2 فقیه وارسته ولایی مایه تأسف است ولی آنچه مایه سپاس از خداوند است اینکه مجلس خبرگانی که تقویت رهبری است، شکل گرفت.

آیت‌الله سیداحمد خاتمی با اشاره به ترکیب مجلس خبرگان آینده، تصریح کرد: بنده در رابطه با ترکیب خبرگان قاطعانه می‌گویم که خبرگان دوره پنجم ارزشی‌تر از 4 دوره قبلی خبرگان است و معنای تفصیلی این موضوع این است که تمام این ادوار مجلس خبرگان ارزشی بوده اما این دوره به‌رغم میل بدخواهان مجلس خبرگان ولایی‌تر شکل خواهد گرفت.

وی ادامه داد: بنده قبل از انتخابات می‌گفتم و الان نیز به ضرس قاطع می‌گویم که ملت عزیز ما بدانند مجلس خبرگان ارزشی‌ است؛ کسانی ممکن است جنجال به پا کنند که خبرگان حزبی نیست من هم می‌گویم خبرگان حزبی نیست اما جریان ارزش‌گرایی یک حزب و جناح نبوده بلکه یک جریان خالص و وفادار به انقلاب است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه با ترکیبی که تاکنون اعلام شده این وفاداری به انقلاب در ترکیب خبرگان دیده می‌شود، در عین حال یادآور شد: نیامدن آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح، 2 فقیه وارسته ولایی مایه تأسف است ولی آنچه مایه سپاس از خداوند است اینکه خبرگانی که تقویت رهبری است، شکل گرفت.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: با این ترکیب می‌گویم که بدخواهان از اینکه کمترین ضربه را به عمود خیمه انقلاب یعنی ولایت فقیه وارد کنند،‌ ناکام هستند.


ویرایشخراسان

هشدار درباره تبعات موافقت نامه اقتصادی با ترکیه


بر اساس گزارش یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری، اعلام شده است که پس از موافقت ‎نامه ترجیحات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشور ترکیه که از دی ماه سال 1393 اجرایی شده، افزایش بی ‎رویه واردات برخی محصو لات، تاثیر منفی روی تولید داخل و سرمایه ‎گذاری ‎های انجام شده، گذاشته است که باید بر اساس ماده 11 این موافقت نامه که امکان اجرای اقدامات حفاظتی (سیف گارد) را به طرف ایرانی می دهد، جلوی واردات برخی از این اقلام با تعرفه فعلی را گرفت.


مجوز ویژه به وزیر بهداشت برای خرید 200 موتورسنگین


بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر دولت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام شده است که حسب موافقت کابینه با درخواست وزیر مربوطه، این وزارتخانه مجاز است برای خرید و واردات 200 دستگاه موتورسیکلت سنگین با حجم موتور 800 تا 1200 سی سی از نوع انژکتوری و حداقل استاندارد یورو 3 برای استفاده در ناوگان اورژانس موتوری خود با رعایت قوانین و مقررات مربوط اقدام کند.
 

ویرایشآرمان

تقدیر شورای نگهبان از حضور مردم

شورای نگهبان در پیامی از حضور پرشور و نشاط مردم در انتخابات قدردانی کرد. در بخشی از اطلاعیه شورای نگهبان آمده است: شورای نگهبان ضمن تبریک خلق این حماسه شکوهمند به مقام معظم رهبری و ملت سرفراز ایران اسلامی، از یکایک مردم عزیز و نامزدهایی که در صحنه رقابت حاضر شدند قدردانی می‌نماید و اعلام می‌دارد همچون مراحل گذشته در مرحله بررسی صحت برگزاری انتخابات در حوزه‌های انتخابیه نیز کوشا بوده و به حول و قوه‌ الهی از حقوق ملت و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی صیانت و پاسداری می‌نماید.

امید است کاندیداهای منتخب مردم نیز با عمل به وعده‌های انتخاباتی خود در رفع مشکلات مردم و ارتقای جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی نهایت تلاش خود را به‌کار گیرند و زمینه اعتلای ارزش‌های اسلامی را در جامعه فراهم نمایند.

۵ دستاورد جدید فناورانه دفاعی

با حضور سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ۵ دستاورد جدید فناورانه دفاعی شامل؛ دستگاه آشکارساز پارس کم، دستگاه آشکارساز مواد منفجره و مخدر، پوشش‌های پلیمری ضد ضربه و انفجار، نسل جدید لباس‌های محافظ NBC بر پایه فناوری غشاءهای تراواگزین، رونمایی و خط تولید داروی اوبیدو اکسایم کلراید از محصولات مهم دارویی مقابله با عوامل شیمیایی افتتاح شد.

سردار دهقان در حاشیه رونمایی از این دستاوردهای جدید در جمع خبرنگاران طی سخنانی با اشاره به رویکرد وزارت دفاع در طراحی و ساخت تجهیزات فناورانه و روز آمد در حوزه‌های مختلف گفت: امروز به همت دانشمندان، متخصصان و محققان زبده و کارآمد وزارت دفاع شاهد دستاوردهای جدیدی هستیم که حقیقتا مصداق عینی فرمایش راهبردی مقام معظم رهبری است که فرمودند: «ما خواستیم و توانستیم به حول قوه الهی.»

سفر وزیر خارجه رومانی به تهران

«لازار کومانسکو» وزیر امور خارجه رومانی از دوشنبه تا چهارشنبه این هفته (۲۹ فوریه تا۲ مارس) میهمان تهران خواهد بود. وزیر امور خارجه رومانی به تهران می‌آید تا در مورد از سرگیری روابط سیاسی - دیپلماتیک و اقتصادی و همکاری در حوزه‌های مشترک با مقام‌های ایرانی تبادل‌نظر کند.

خبرگزاری ملی رومانی (AGERPRES) در خبر خود اعلام کرد که وزیر امور خارجه رومانی روزهای ۱۰ تا ۱۲ اسفندماه علاوه بر همتای ایرانی خود با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و حسن روحانی رئیس جمهوری دیدار خواهد کرد. دیدار با وزرای اقتصاد و نفت نیز در برنامه سفر کومانسکو خواهد بود.

رعایت اخلاق سیاسی واجب است

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: رعایت اخلاق در هر شرایط و هم‌چنین اخلاق سیاسی هم در شرایط شکست و هم در شرایط پیروزی بر همه واجب است. فاطمه راکعی با اشاره به اهمیت پرهیز از بداخلاقی‌های سیاسی در فضاهایی مثل انتخابات اظهار کرد: با توجه به اقبال مردم به اصلاح‌طلبان بر اساس نتایج آراء این جریان سیاسی که همواره فرهنگی و اصلاح‌طلبانه عمل و رفتار کرده است و خشونت در مشی سیاسی‌شان جای ندارد، باید مراقبت‌های لازم را داشته باشد تا خدای نکرده پیروزی‌ها باعث و بهانه‌ای نشود که عده‌ای با نام اصلاح‌طلبی از مشی تعادل و اخلاق خارج شوند.

این نمانیده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: اصلاح‌طلبان کاملا باید هوشیار باشند و مانع شوند در فضای مجازی، سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی عده‌ای با عنوان اصلاح‌طلبی مطالب موهنی را که در شأن این جریان نیست، منتشر کنند.

 حضور عارف و لاریجانی راهگشاست

نماینده مردم سیرجان و بردسیر با بیان اینکه مجلس دهم با حضور نسبتا متعادلی از دو جناح سیاسی کشور تشکیل شده است، حضور چهره‌هایی چون لاریجانی و عارف را در مجلس آینده راهگشا دانست.

شهباز حسن‌پور گفت: حضور چهره‌های موجه و مورد وثوقی همچون دکتر لاریجانی و دیگر دلسوز نظام یعنی محمدرضا عارف که با حرکت قبل خود در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم نشان داد برای حفظ وحدت می‌شود از خودگذشتگی کرد، می‌تواند در اجرای این مهم بار دیگر راهگشا باشد.

وی خطاب به رئیس مجلس و نمایندگان اظهار کرد: همیشه رهنمودهای رهبری راهگشای ما بوده و هست و اینک همانگونه که ایشان فرمودند کار باید برای خدا و در راه خدمت به خلق خدا در برنامه دائمی‌مان قرار گیرد، بنده نیز مجلس آینده را مجلس کار می‌دانم.

توافق هسته‌ای به نفع تمام جهان است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که توافق هسته‌ای، نه تنها به نفع منطقه بلکه به نفع تمامی جهان است. فدریکا موگرینی، در آستانه سفرش به ارمنستان که اول ماه مارس (۱۱ اسفندماه) صورت می‌گیرد، در گفت‌وگو با خبرگزاری مدیا مکس تاکید کرد: توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، توافقی برد- برد است که همه کشورهای منطقه و جهان از آن نفع می‌برند.

او در پاسخ به سوالی درباره روابط تجاری اروپا و ایران پس از لغو تحریم‌های این کشور و این که آیا ارمنستان می‌تواند به عنوان مرکزی میان اتحادیه اروپا و ایران عمل کند، افزود: ارمنستان از نزدیک مذاکرات ما را با ایران و اجرای توافق هسته‌ای را پس از اعلام تاریخی‌مان در وین در ژوییه سال گذشته، دنبال کرده است. از نظر من، این تاییدیه دیگری است مبنی بر این که این توافق تنها به نفع کشورهایی نیست که در این مذاکرات مشارکت داشتند، بلکه به نفع کل منطقه و تمامی جهان است.

رئیس‌جمهور کره جنوبی در ایران

رئیس‌جمهور کره‌جنوبی اردیبهشت آینده برای دیدار با مقامات عالی‌رتبه کشورمان به ایران سفر می‌کند. سفر پارک گئون های به ایران در راستای توسعه همکاری‌های دو کشور صورت می‌گیرد و نقش موثری در توسعه همکاری‌های دو کشور به ویژه سرمایه‌گذاری در ایران از سوی شرکت‌های کره جنوبی خواهد داشت.

در حال حاضر وزیر تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی به همراه یک هیات تجاری و بازرگانی در ایران به سر می‌برد.


ویرایششرق

قدرداني شوراي نگهبان از مردم 

شرق: شورای نگهبان با صدور پیامی از حضور پرشور و نشاط مردم در انتخابات هفتم اسفندماه قدردانی کرد.متن این اطلاعیه به شرح ذیل است: بار دیگر الطاف حضرت حق شامل حال ملت مسلمان ایران شد و تحت رهنمودهای داهیانه مقام عظمای ولایت، با حضور حماسی خود در عرصه انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، برگ زرین دیگری بر کارنامه پرافتخار جمهوری اسلامی افزودند.

بدون تردید این حماسه بزرگ، تکرار حماسه‌های بی‌شماری در طول عمر انقلاب اسلامی است که بیانگر حمایت و اعتماد همه‌جانبه مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف و پایبندی‌شان به آرمان‌های والای بنیانگذار کبیر آن است و اقتدار روزافزون نظام را به ارمغان آورده و دشمنان قسم‌خورده انقلاب را مأیوس‌تر از گذشته خواهد کرد.

شورای نگهبان ضمن تبریک خلق این حماسه شکوهمند به مقام معظم رهبری و ملت سرفراز ایران اسلامی، از یکایک مردم عزیز و نامزدهایی که در صحنه رقابت حاضر شدند، قدردانی می‌کند و اعلام می‌دارد همچون مراحل گذشته در مرحله بررسی صحت برگزاری انتخابات در حوزه‌های انتخابیه نیز کوشا بوده و به حول و قوه‌الهی از حقوق ملت و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی صیانت و پاسداری می‌کند.

امید است کاندیداهای منتخب مردم نیز با عمل به وعده‌های انتخاباتی خود در رفع مشکلات مردم و ارتقای جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی نهایت تلاش خود را به‌کار گیرند و زمینه اعتلای ارزش‌های اسلامی را در جامعه فراهم کنند.

تقدير حجت‌الاسلام قمی از مشاركت بالا در انتخابات

شرق: حجت‌الاسلام والمسلمین «محسن قمی»، نامزد پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری پس از راهیابی دوباره به مجلس خبرگان رهبری در انتخابات اخیر، در پیامی با سپاس و تشکر از مردم، نوشت: «حضور حماسی و پرشور ملت شریف ایران در انتخابات هفتم اسفند برگ زرین دیگری بر تاریخ پرافتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران افزود.

این خیزش عظیم که مؤید تداوم مردم‌سالاری دینی در ایران اسلامی است، نشانه‌ای از تجدید بیعت با آرمان‌های انقلاب اسلامی و لبیک به صلای دعوت رهبر معظم انقلاب اسلامی بود. پیروز حقیقی انتخابات، ملت شریف ایران و رهبری عزیز نظام هستند که زمینه حماسه هفتم اسفند را فراهم آوردند و بار دیگر یاوه‌گویی‌های دشمنان خارجی را به اثبات رساندند».

نبي حبيبي: به رأي مردم احترام مي‌گذاريم

فارس: محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه گفت: انتخابات به خاطر حضور حداکثری مردم قابل توجه بود و ما در هر صورت به رأی مردم احترام می‌گذاریم چراکه موضوع اصلی، خود مردم هستند. دبیرکل حزب مؤتلفه ادامه داد: مردم به هر جناحی که رأی دهند، من معتقد هستم که یک اتفاق شایسته افتاده و آن هم حضور مردم است.

حبیبی ادامه داد: اینکه ما توقع داشته باشیم مجلس طوری تشکیل شود که دولت‌ساخته باشد، خوب نیست و مجلس دهم نیز ترکیبی از اصولگرایان، اعتدالیون و اصلاح‌طلبان است، بنابراین باید بعد از تشکیل مجلس، وضعیت آنها درباره دولت و مسائل کشور سنجیده شود.

رياست حداد عادل بر صداوسيما تكذيب شد

فارس: مسئول دفتر غلامعلی حدادعادل اخبار منتشرشده پیرامون ریاست حدادعادل بر سازمان صداوسیما را تکذیب کرد.

امیرابراهیم رسولی، مسئول دفتر غلامعلی حدادعادل اخبار منتشرشده در فضای مجازی پیرامون ریاست دکتر حدادعادل بر سازمان صداوسیما را تکذیب کرد و گفت: این خبر صحت ندارد.پیش از این اخباری پیرامون ریاست حدادعادل بر سازمان صداوسیما در فضای مجازی منتشر شده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
    0 0
    اجب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس