کد خبر 529810
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۹

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با تایید خبر لغو اعلان قرمز ۱۴ ایرانی پس از برجام گفت: در روزهای اخیر و به دنبال اجرایی شدن توافقات برجام، اعلان قرمز ۱۴ تبعه ایرانی که به دلیل دور زدن تحریم‌های تحت تعقیب قرار گرفته بودند لغو شد.

به گزارش مشرق، سردار مسعود رضوانی در تشریح  آمار عملکرد 9 ماهه پلیس بین‌الملل اظهار داشت: در سال جاری موفق به ردیابی 110 مجرم در کشورهای دنیا شدیم که با توجه به ردیابی 70 پرونده در سال گذشته، شاهد رشد 60 درصدی ردیابی پرونده‌های پلیس بین‌الملل ناجا بودیم.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با اشاره به افزایش 56 درصدی بازداشت متهمان بین‌المللی تحت تعقیب در سال جاری نیز گفت: در 9 ماهه امسال موفق شدیم بیش از 70 نفر از اتباع تحت تعقیب مقامات قضایی کشورمان در سایر کشورهای دنیا را با همکاری پلیس اینترپل دستگیر کنیم که در این میان تعدادی از اتباع خارجی نیز قرار داشتند.

وی با اعلام خبر افزایش 57 درصدی استرداد مجرمان از خارج از کشور، از استرداد 11 مجرم به کشور در 9 ماهه امسال خبر داد و گفت: طی این مدت ایران نیز 10 مجرم بین‌المللی را دستگیر و به کشورهای خود بازگرداند که عمده این افراد از اتباع کشور افغانستان بودند که به جرم قتل و گروگانگیری تحت تعقیب قرار داشتند.

رضوانی همچنین از مصالحه 17 مورد از پرونده‌های تحت تعقیب خبر داد و گفت: این پرونده‌ها تا قبل از استرداد مجرمان مختومه شدند.

وی در ادامه با برشمردن بخشی از وظایف پلیس بین‌الملل، از برقراری ارتباط آنلاین 190 کشور جهان خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر مبارزه با قاچاق انسان، مواد مخدر، تروریست و جرائم بین‌المللی، پلیس بین الملل وظایفی را در برخورد با تخلفات در حوزه ورزشی، تبانی، موضوعات محیط زیستی و قاچاق محصولات هسته‌ای دارد.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا گفت: در حال حاضر با توجه به سامانه آنلاین پلیس بین‌الملل برای پیگیری گذرنامه‌های مسروقه، تمامی نقاط مرزی کشور به این سامانه مجهز شده‌اند که  با بهره‌مندی از این سامانه امکان سوءاستفاده از گذرنامه‌های مسروقه در سرتاسر کشور از میان برداشته می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره پرونده برادر عبدالمالک ریگی نیز افزود: مقامات کشور پاکستان اعلام کردند که این فرد به دلیل جرایمی که در کشور پاکستان مرتکب شده، باید محاکمه شود و سپس به کشور ما ارجاع داده خواهد شد.

رضوانی در ادامه با هشدار نسبت به سودجویی قاچاقچیان انسان گفت: متأسفانه برخی از افراد بدون توجه به مخاطرات پیش رو، مبادرت به سفر و مهاجرت به کشورهای شرق آسیا و اروپای غربی می‌کنند که در آخرین مورد که مربوط به یک ماه قبل است، اجساد 81 نفر که 2 نفر از آن‌ها از اتباع کشور ایران بودند، از یک کانتینر در مرز کشور یونان کشف شد.

وی افزود: همچنین در پرونده دیگری به دنبال پیگیری‌های پلیس مسکو از اقدامات قاچاقچیان انسان در قاچاق افراد به شرق آسیا، پلیس ایران وارد عمل شد و توانستیم جلوی این اقدام را بگیریم و مسیر مورد نظر را مسدود کنیم.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در ادامه با تایید خبر لغو اعلان قرمز 14 ایرانی پس از برجام گفت: در روزهای اخیر و به دنبال اجرایی شدن توافقات برجام، اعلان قرمز 14 تبعه ایرانی که به دلیل دور زدن تحریم‌های تحت تعقیب قرار گرفته بودند لغو شد.

وی افزود: برخی از این افراد در داخل کشور حضور داشند و برخی نیز در خارج، که خوشبختانه با لغو اعلان قرمز، مشکلات آن‌ها برطرف شد.

رضوانی با اشاره به باز شدن فضای اقتصادی در ماه‌های آتی از سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف خواست تا پیش از امضای قرارداد مشترک با طرف‌های خارجی، مبادرت به انجام استعلامات لازم از طرف‌های خارجی کنند و پلیس اینترپل تهران این آمادگی را دارد تا به خواست مقامات قضایی این استعلامات را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با بیان اینکه صدور گواهی سوءپیشینه برای اتباع ایرانی در کشورهای خارجی از وظایف اینترپل است، از صدور 8 هزار گواهی عدم سوءپیشینه توسط پلیس بین‌الملل ناجا برای ازدواج، تحصیل و موارد مشابه خبر داد.

رییس اینترپل ناجا در پایان جزئیاتی از دستگیری یک کلاهبردار 9 میلیون یوروئی و یک کلاهبردار دیگر که به کشورهای آذربایجان، ترکیه و حاشیه خلیج فارس متواری شده بود خبر  را تشریح کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس