در آخرین سری از بازی‌های «شاهزاده ایران» شیاطین و اجنه نه تنها به زبان فارسی تکلم می‌کنند بلکه نام برخی از آنها القاب حضرت فاطمه (س) است.

به گزارش خبرنگار مشرق، سری بازی‌های «شاهزاده ایران» نام یک سری بازی نام‌آشنایی است که اکثر جوانان حداقل با نام آن آشنا می‌باشند. به دلیل برخی تحریف‌های تاریخی و توهین‌های مذهبی که در این سری بازی‌ها، به ویژه در آخرین نسخه آن، در مورد ایرانیان و عقاید آنها رخ داده است، لازم دانسته شد تا به شرح و توضیح آن پرداخته شود.

«شاهزاده ایران: شن‌های فراموش‌شده» (Prince of Persia: The Forgotten Sands) یک بازی اکشن‌ماجرایی سوم شخص ساخت شرکت یوبی‌سافت مونترآل (Ubisoft Montreal) و یوبی‌سافت کیوبک (Ubisoft Quebec) کانادا است که در ماه می 2010 (اردیبهشت 89) برای کنسول‌های PlayStation 3, Xbox 360, Wii, Microsoft Windows, Nintendo DS و PlayStation Portable به بازار عرضه شد.


این بازی در کنار اکران عمومی فیلم سینمایی «شاهزاده ایران: شن‌های زمان»، منتشر شد. در واقع، از روی این سری بازی فیلمی هم ساخته شده است که هم‌زمان با قسمت جدید بازی به اکران درآمد و فروش بالایی به دست آورد. این استقبال از فیلم باعث شد یوبی‌سافت اقدام به تاسیس استودیوی فیلم‌سازی کند تا بازی‌هایش را در آینده خودش به فیلم تبدیل کند.
 «شن‌های فراموش‌شده» دارای چهار داستان متفاوت است که بازی‌نامه اصلی آن برای کنسول‌های PlayStation 3, Xbox 360 و Microsoft Windows در نظر گرفته شده و هر یک از کنسول‌های Wii، PlayStation Portable، و Nintendo DS دارای داستان خاص خود هستند که موجب فهم بهتر داستان اصلی و رمز و رازهای آن می‌شود.

به دلیل اهمیت بازی‌نامه اصلی و نیز بازی‌نامه کنسول Wii، شرح مختصر آنها در زیر آورده می‌شود.


بازی‌نامه اصلی

ماجرای این بازی بین نسخه «شن‌های زمان» و «در قلمرو جنگجویان» اتفاق می‌افتد، یعنی پس از وقایع شهر آزاد. پدر شاهزاده، شارامان که پادشاه ایران بوده و مقر حکومتش در شهر بابل است، او را به شهر برادر بزرگش، مالک، می‌فرستد تا طریقه حکمرانی را از وی یاد بگیرد. اما هنگامی شاهزاده به شهر می‌رسد که دشمنان مالک برای بدست آوردن گنج‌های پنهان شهر به آنجا حمله کرده‌اند. سرانجام، شاهزاده برادرش را پیدا کرده و با هم به غار سلیمان می‌روند. مالک می‌گوید که اگر ارتش سلیمان را آزاد کند می‌تواند دشمنانش را شکست دهد.
 شاهزاده سعی می‌کند جلوی او را بگیرد اما مالک این کار را می‌کند. با آزاد شدن آن ارتش، هر کسی که در شهر بود به مجسمه شنی تبدیل می‌شود و فقط شاهزاده و مالک که نوعی مدال داشتند جان سالم به در می‌برند و از هم جدا می‌شوند. شاهزاده در محل مرموزی جنی به نام راضیه را می‌بیند. راضیه یکی از چهار رییس جنیان است که برخلاف سه جن دیگر به دلیل حفاظت از قلمروی پادشاهی سلیمان، شهر را ترک نکرده است. این جن به او می‌گوید که اگر مدال‌ها را به هم بچسباند، راتاش (فرمانده ارتش شنی) و تمام ارتش از بین می‌روند. شاهزاده هم به دنبال مالک می‌گردد ولی وقتی او را پیدا می‌کند مالک حرف او را باور نکرده و می‌گوید که خودش می‌خواهد آن عفریت را نابود کند و لذا او را ترک می‌کند. ولی وقتی مالک با راتاش رو به رو شده و او را می‌کشد، شیطان از جسم راتاش به جسم مالک رسوخ کرده و او را طلسم می‌کند.
در نتیجه، وی تبدیل به موجودی قدرتمندتر از راتاش شده و دشمن شاهزاده می‌گردد. شاهزاده هم دودل می‌ماند که آیا باید برادر خود را بکشد یا نه، که البته در پایان، با استفاده از شمشیر اجنه که راضیه در اختیار او می‌گذارد، موفق می‌شود برادرش و راتاش را از بین ببرد. در پایان پس از مرگ راتاش و مالک، شاهزاده شمشیر اجنه را به شهر زیرزمینی یا همان شهر اجنه باز می‌گرداند و سپس به بابل برمی‌گردد تا ماجرا را برای پدرش توضیح دهد.


شاهزاده ایران نسخه وی

بازی‌نامه کنسول Wii

این کنسول دارای بازی‌نامه و طراحی صحنه کاملاً متفاوتی نسبت به دیگر نسخه‌ها است. بازی بدین صورت آغاز می‌شود که جنِ پری‌مانند و کوچکی به نام زهرا، شاهزاده را از میان جنگلی به سوی قلمروی پادشاهی و شاه‌دختی که شاهزاده به دنبال آن می‌گشت، هدایت می‌کند. در میان راه این جن از شاهزاده می‌خواهد تا مجسمه افسون‌شده‌ای را ببوسد. این کار سبب ایجاد یک اتحاد جادویی بین زهرا و شاهزاده و محافظت آنها در برابر مرگ می‌شود و این امکان را به شاهزاده می‌دهد تا بتواند محیط پیرامون خود را همان‌گونه که زهرا می‌بیند، ببیند. پس از آن ناگهان دروازه‌ای پدیدار می‌شود و زهرا به شاهزاده می‌گوید که این راه ورودی به شهر إزدهار است. وی سپس شاهزاده را به این شهر هدایت کرده و به او می‌گوید که این همان قلمروی پادشاهی‌ای است که به دنبال آن می‌گشت. با این حال، وقتی آنها با آنجا می‌رسند متوجه می‌شوند که این شهر تبدیل به خرابه‌ای شده و آنجا را درختان تاک سمی و فساد فرا گرفته است. شاهزاده ناگهان متوجه شمشیری در دل یک سنگ می‌شود و با بیرون کشیدن آن سبب آزاد شدن جادوگری می‌شود که به آسمان فرار می‌کند. در پی آن هیولای بزرگی نیز از راه می‌رسد و شاهزاده با استفاده از شمشیر به او ضربه‌ای می‌زند که این کار سبب شکسته شدن دسته شمشیر و گیر کردن شمشیر در بدن هیولا می‌گردد. هیولا از محل می‌گریزد و زهرا توضیح می‌دهد که با بیرون کشیدن شمشیر، شاهزاده ناخواسته باعث آزاد شدن شیطان بزرگی به نام هوم (هئومه) شده است که بیشتر شهر إزدهار را به یغما برده و مردم آن را قلع و قمع کرده است. زهرا به شاهزاده می‌گوید که تنها راه نابودی هوم بازسازی شمشیر است. در طول سفر زهرا به شاهزاده می‌گوید که او و تمامی اجنه زمانی در اینجا زندگی می‌کردند، اما هوم بیشتر آنها را کشته است. لذا او و چند جن دیگر تصمیم می‌گیرند که هوم را نابود سازند که موفق نشده و تنها وی جان سالم به در می‌برد. از این رو، زهرا سعی دارد تا به قول خود وفا کرده و هوم را از بین ببرد.

شاهزاده در ادامه راه برای پس گرفتن تیغه شمشیر، به دنبال هیولا می‌گردد. وی در مواجه نهایی با هیولا، موفق به شکست آن می‌شود. هیولا قبل از مرگش فاش می‌سازد که خود او پادشاه سابق إزدهار بوده که توسط هوم نفرین شده است و از شاهزاده می‌خواهد تا دخترش نسرین را نجات داده و هوم را نابود سازد. شاهزاده با گذراندن چهار آزمون که توسط خدایان ترتیب داده شده بود، می‌تواند شمشیر را بازسازی کند. پس از این شاهزاده به دنبال جادوگر و هوم گشته و می‌تواند آنها را یافته و شکست دهد. با کشتن جادوگر، وی تبدیل به شکل اصلی خود یعنی شاه‌دخت نسرین می‌شود که به تسخیر هوم در‌آمده بود. پس از مرگ هوم، شهر إزدهار شروع به ویران شدن می‌کند و هنگامی که شاهزاده در حال پرت شدن از لبه سکویی است، زهرا خود را فدا می‌کند تا بتواند جان شاهزاده را نجات دهد. در پایان شاهزاده در صحرایی که در آنجا مجسمه را بوسیده بود، پدیدار شده و در می‌یابد که دیگر زهرا، شاه‌دخت نسرین و شهر إزدهار وجود ندارند.


شخصیت‌های بازی

در خصوص شخصیت‌های بازی می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

شاهزاده
شاهزاده (Prince): این شخصیت برخلاف برادرش دارای چهره‌ای غربی می‌باشد. هیچ نامی برای این شاهزاده به اصطلاح ایرانی در بازی انتخاب نشده است. وی نه می‌تواند فارسی صحبت کند و نه قادر به درک آن است. در آخرین مواجهه شاهزاده با راتاش (عفریت) که به زبان فارسی صحبت می‌کند، وی از راضیه می‌خواهد حرف‌های راتاش را برای وی ترجمه می‌کند. همچنین راتاش در گفتگویی، شاهزاده را پسر سلیمان می‌نامد.

مالک

مالک (Malik): برادر شاهزاده و دارای ریش و چهره‌ای شرقی و اسلامی. وی در طول داستان شیفته قدرت شده و در نهایت هم به دست شاهزاده کشته می‌شود. مالک نیز بسان برادرش، شاهزاده، به زبان انگلیسی صحبت می‌کند. وی قبل از مرگش به شاهزاده می‌گوید: «به پدرمان بگو که من گفتم تو می‌توانی مثل پادشاه سلیمان تبدیل به رهبری قدرتمند بشوی».

راضیه
راضیه جن (Razia, the Djinn): راضیه رییس یکی از چهار قبیله اصلی اجنه می‌باشد. وی با کنترل عوامل طبیعی از جمله آب، باد، خاک، و آتش و یا حتی زمان و با اعطای این قدرت‌ها به شاهزاده، وی را در انجام مأموریت خود، یعنی دفاع از قلمروی پادشاهی سلیمان و نابودی راتاش، کمک می‌کند. وی نیز زبان فارسی را صحبت و درک می‌کند. راضیه که زمانی متحد سلیمان بود در دستگیری ارتش شنی، که هدفشان نابودی سلیمان بود، به سلیمان کمک کرده بود. راضیه در آخر بازی وجود خود را به داخل شمشیری می‌برد که شاهزاده از شهر اجنه آورده بود، تا از این طریق شاهزاده بتواند راتاش را نابود سازد. پس از مرگ راتاش، راضیه ناپدید شده و معلوم نمی‌شود که چه اتفاقی برای وی می‌افتد. خود او نیز در گفتگویی به شاهزاده می‌گوید که نمی‌داند با تلفیق وجود خود با شمشیر و کشتن راتاش چه اتفاقی برایش خواهد افتاد. راضیه در عربی یعنی کسی که به تقدیر و قوانین الهی خشنود است.

راتاش
راتاش (Ratash, the Djinn): جن و عفریتی است که پس از صدها سال حبس، به همراه ارتش شنی آزاد می‌شود. او که فقط به زبان فارسی صحبت می‌کند در سکانس‌های مختلف خطاب به شاهزاده می‌گوید: «فرزند سلیمان باید بمیرد. من انتقامم را خواهم گرفت. نژاد شما فراموش خواهد شد. امپراتوری جن را دوباره می‌سازم».

ارتش شنی
ارتش شنی (Sand Army): ظاهراً این ارتش، همان ارتش سلیمان می‌باشد که آزاد شده است. اما بعد معلوم می‌گردد که این ارتش، ارتش راتاش بوده و برای کشتن شاهزاده بسیج شده است.

دشمنان
دشمنان: در تمام طول بازی هر جا که شاهزاده با دشمنانِ انسانی خود مواجه می‌شود، آنها به زبان فارسی سخن می‌گویند.

زهرا
زهرا (Zahra, the Djinn) (نسخه Wii): جن پری‌مانند و کوچکی است که شاهزاده آن را از بازار می‌خرد. از این رو، وی به شاهزاده قول خدمت و وفاداری تا پای جان می‌دهد. در پایان بازی مشخص می‌شود که زهرا همان شاه‌دختی است که شاهزاده به دنبال آن بود. این جن، که در طول بازی شاهزاده را «شاهزاده من» خطاب می‌کند، با فدا کردن خود سبب زنده ماندن شاهزاده می‌شود. زهرا در عربی به معنای درخشنده و نورانی است.

هوم
هوم (Haoma) (نسخه Wii): درخت تاک جادوئی که قلمروی پادشاهی إزدهار را نابود ساخته و مردم آن را تبدیل به هیولاهای وحشتناک کرده است. با توجه به نوشته‌های تاریخی و اساطیر ایران، درخت هوم سفید یا گوکرن درخت مهم اساطیری است که اکسیر جاودانگی را در هنگام بازسازی جهان به مردمان می‌بخشد و بر اثر آن، همه مردم جاودانه بی‌مرگ می‌شوند. در لغت‌نامه دهخدا در مورد آن این چنین آمده است: «درختی است که در همه جا به هم رسد، شبیه به درخت گز و گره‌های آن نزدیک به هم باشد و پارسیان زردشتی در وقت زمزمه در دست گیرند».


تحریف‌ها

با توجه به ویژگی‌های شخصیت‌های بازی و نیز نوع داستان آن، کاملاً هویداست که سازندگان بر آن بوده‌اند تا خوانش و روایت خود را از ایرانیان و ایران باستان ارائه دهند. از آنجا که شاهزاده فردی است که نه چهره وی به ایرانیان شبیه است و نه توان صحبت و یا درک زبان فارسی را دارد، لذا این به اصطلاح بازی بر آن است این گونه القا کند که شاهزاده ایران‌زمین در زمان ایران باستان فردی غیرایرانی بوده است.
 مسئله دیگری که این موضوع را قوت می‌بخشد این است که حکمران ایران فردی به نام مالک است که علاوه بر اینکه نام وی نامی عربی است، همانند برادرش، شاهزاده، زبان فارسی را نمی‌داند. هر چند وی ممکن است به لحاظ چهره و داشتن ریش شباهتی با ایرانیان داشته باشد ولی از آن دسته از شخصیت‌هایی است که بیشتر نقش منفی داشته و در طول بازی به دلیل گوش نکردن به توصیه‌های شاهزاده و نیز شیفتگی نسبت به قدرت، تبدیل به دشمن شاهزاده شده و توسط وی کشته و نابود می‌گردد. همچنین، پدر شاهزاده و مالک، فردی به نام شارامان است که مقر حکومتش در بابل، شهری واقع در عراق کنونی، می‌باشد و این شهر بی‌نام که مالک حاکم آن است و در اول بازی مشخص می‌شود که دشمنانی که به آن حمله کرده‌اند به زبان فارسی صحبت می‌کنند، جزو مناطق تحت حکومت شارامان به حساب می‌آید.

نقاشی دیواری

در خصوص آثار باستانی و نقش‌های برجسته حکاکی‌شده بر روی سنگ نیز می‌توان گفت در ایران باستان، به ویژه در دوران هخامنشی، نقش برجسته شیر بالدار وجود دارد، اما هیچ‌گونه مدرکی دال بر وجود نقش برجسته قوچ و مار که توسط ایرانیان باستان حکاکی شده باشد وجود ندارد. همچنین، در این بازی بازی‌باز باید با تخریب کوزه‌ها، سفال‌ها و حتی مجسمه‌های دوران هخامنشی به امتیازهای خود بیفزاید تا بتواند قدرت خویش را افزایش دهد.


قوچ و مار شیر بالدار

مجسمه هخامنشی


نکته قابل توجه دیگر این است که در بازی‌نامه اصلی، محل ورودی به شهر اجنه درست زیر مکانی قرار دارد که مقبره سلیمان در آنجاست، و بر روی دیواره و مقبره سلیمان‌، ظاهراً نوشته‌هایی با خط میخی حکاکی شده است. بر اساس منابع تاریخی، مرکز حکومت حضرت سلیمان در شهر بیت‌المقدس و یا اورشلیم قرار دارد و این در حالی است که سندی دال بر وجود مجسمه‌های هخامنشی یا خط میخی در این محل وجود ندارد. از این رو، یا سازندگان بازی می‌خواهند نشان دهند که آثار باستانی دوران هخامنشی مربوط به ایرانیان نیست و یا این که برخی آثار را به ایرانیان نسبت دهند.
برای اطلاعات بیشتر در خصوص جعلیات و تحریفات صورت‌گرفته در خصوص آثار باستانی ایران می‌توانید به این گزارش مراجعه کنید.

مقبره سلیمان

مجسمه

خط میخی

از مسئله تاریخی که بگذریم به مسئله مذهبی می‌رسیم. با توجه به نمادها و مجسمه‌های موجود در این بازی، ایرانیان باستان چیزی جز بت‌پرست معرفی نشده‌اند. البته در خصوص این که آیا ایرانیان باستان کیش و آیین بت‌پرستی داشته‌اند یا نه، و یا اینکه دین و مذهب مردم آن زمان، که زمان این بازی با توجه به مجسمه‌ها و خط میخی موجود ظاهراً به دوران هخامنشی بازمی‌گردد، چه بوده است، نیاز به بررسی تاریخی می‌باشد. اما تا آنجا که نگارنده می‌داند مردم ایران باستان پیرو دین زردشت و یا همان زرتشت بوده‌اند که یکتاپرست می‌باشد. به هر حال، مسئله دیگر این است که در دو نسخه فوق، که به شرح آنها پرداخته شد، دو جن وجود دارند که نام هر یک از آنها یکی از القاب بانوی دو عالم حضرت فاطمه (س) است، یعنی راضیه و زهرا. آیا انتخاب چنین اسامی‌ای برای این شخصیت‌ها تصادفی است؟

اگر از دیدگاه مذهبی به قضیه نگاه کنیم می‌توان این چنین گفت که طبق احادیث قدسی که از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است خداوند کل کائنات را به خاطر وجود مبارک حضرت فاطمه زهرا (س) آفریده است: «لولاک لما خلقت الافلاک، و لولا علی لما خلقتک، و لو فاطمه لما خلقتکما» (اگر تو نبودی افلاک را خلق نمی‌کردم، و اگر علی نبود تو را خلق نمی‌کردم، و اگر فاطمه نبود شما دو تا را خلق نمی‌کردم). البته در اینجا به معانی و برداشت‌های مختلفی که این حدیث قدسی می‌تواند داشته باشد نمی‌پردازیم، اما مسلماً این حدیث و احادیث دیگر نشان‌دهنده مقام والای ام‌ابيها است. همچنین، از آنجا که انسان با اطاعت از خالق خود می‌تواند تبدیل به اشرف مخلوقات گردد که مقامش از اجنه و همه کائنات بالاتر است،‌ مسلماً حضرت فاطمه زهرا (س) یکی از اشرف‌ترین و مقرب‌ترین مخلوقات نزد خداوند است. با ترفندی که سازندگان این بازی بکار برده‌اند، به طور غیرمستقیم مقام و جایگاه این حضرت را تا حد یک جن پایین آورده و ایشان را آنگونه که خواسته‌اند به نمایش گذاشته‌اند. بی‌شک این نوعی قبح‌زدایی و بابی است برای اینکه دشمنان اسلام و شیعیان بتوانند در آینده راحت‌تر و آزادانه‌تر دست به توهین‌های دیگر خود بزنند.

 مجسمه

مجسمه راضیه


مسئله بعدی، مربوط به عنوان این بازی است. اکثر سایت‌ها به اشتباه نام آن را شاهزاده «ایرانی» ترجمه کرده‌اند. حال آنکه نام اصلی آن شاهزاده «ایران» و یا به عبارت دیگر «شاهزاده فارس» (Prince of Persia) است. در عنوان انگلیسی آن، Persia نه نقش صفتی که نقش اسمی دارد و ترجمه دقیق آن «فارس» یا «ایران» است. عبارت «شاهزاده ایرانی» این را به ذهن متبادر می‌سازد که این بازی در مورد یکی از شاهزاده‌های ایرانی (از تبار ایرانیان) است و حال آنکه عبارت «شاهزاده فارس یا ایران» کاملاً چیز دیگری را نشان می‌دهد. در این عبارت مشخص است که این بازی در مورد شاهزاده و حاکمی می‌باشد که بر فارس و ایران‌زمین حکومت می‌کند؛ نه آنکه اصالت وی ایرانیست. عدم توانایی شاهزاده و برادرش در فارسی صحبت کردن، معرفی شارامان به عنوان پدر شاهزاده و حاکم ایران که مقر حکومتش در بابل است، و نیز اسامی انتخاب‌شده خود گواهی بر این مدعاست.

شهر اجنه

مسلماً فرد و جامعه‌ای که هویت ندارد ــ خواه فردی و خانوادگی و ملی باشد و خواه فرهنگی و علمی و مذهبی ــ حرفی برای گفتن و عرض اندام کردن و یا حتی دفاع کردن از آن را ندارد. چنین فردی دچار ازخودگریزی و بیگانه‌پرستی می‌شود. یکی از رویکردهای این بازی این است که از ایرانیان هویت ملی، فرهنگی و مذهبی آنان را گرفته و سپس آن چه را که خود می‌خواهد به آنها القا کند.

در خصوص نمادهای فراماسونری این بازی نیز، تنها به ارائه تصاویر آن در نسخه Wii بسنده می‌شود. در نهایت می‌توان گفت این بازی و نسخه‌های قبلی آن، آمیخته‌ای از حقیقت و کذب بوده و چیزی جز تحریف تاریخ و عقاید ایرانیان باستان و مردم فارس را به همراه ندارند.

چشم جهان‌بین

علامت ماسونری


سخن پایانی

متأسفانه برخی سایت‌های بازی به جای داشتن دید انتقادی نسبت به این بازی تنها به تعریف و تمجید آن پرداخته و حتی برخی از آنها افزوده شدن زبان فارسی، آن هم در حد چند کلمه و جمله و از زبان دشمنان و شیاطین، را به فال نیک گرفته و آن را نشانه عملکرد بهتر شرکت مذکور در ساخت بازی دانسته‌اند.

آیا شرکت سازنده بازی دلش بیشتر از ما سوخته و به درد آمده و می‌خواهد پیشینه فرهنگی، زبانی و مذهبی ما را برای جهانیان به تصویر بکشد تا ما به آن افتخار کرده و به خود ببالیم؟ آیا ما این قدر دچار استیصال و درماندگی شده‌ایم و فریاد کمک سر داده‌ایم که شرکت مذکور بخواهد برای ما کاری انجام دهد؟ آیا یک شرکت بیگانه می‌آید از جیب خود هزینه کرده و برای ما دست به تبلیغ فرهنگی بزند؟ و یا این که ما ایرانیان آنقدر منفعل شده‌ایم که اجازه می‌دهیم بیگانه‌ای هر آنچه را که مطلوبش است در مورد ما و عقاید، رسوم، و مذهب ما بگوید و هر نوع تحریفی را که می‌خواهد در آن به وجود آورده و یا آن را به سخره بگیرد؟

البته مسلماً اگر نقدی هست متوجه خود ماست و نه شرکت سازنده. به قول ناصر خسرو: «چون نیک نگه کرد و پر خویش بر او دید// گفتا زکه نالیم که از ماست که بر ماست».
 آن جا که ما میدان را خالی گذاشته و اجازه می‌دهیم تا بیگانگان دست به فعالیت بزنند و وارد مسائل فرهنگی و مذهبی ما شوند، نباید انتظار چیز بهتری غیر از این داشت. وقتی ما دست روی دست گذاشته و آنچنان که باید و شاید کاری انجام نمی‌دهیم، بیگانگان قدرت و جرات می‌یابند تا آرام آرام اهداف خود را پیش برده و برای ما فرهنگ و مذهب و تاریخ مورد نظر خود را بسازند. این ما هستیم که باید شدیداً مورد نقد و نکوهش قرار گیریم و از خود بپرسیم چرا با وجود آگاهی از نفوذ بازی‌های رایانه‌ای در میان نسل جوان و تأثیر زیاد آن بر روی آنها و جامعه، و نیز به رغم وجود نیروهای بااستعداد و امکانات لازم، هنوز آن طور که شایسته و بایسته است در این زمینه وارد عمل نشده و دست به فعالیت نزده‌ایم.
البته بی‌انصافی است که بگوییم در این زمینه اصلاً کاری صورت نگرفته است. در سال‌های اخیر بازی‌هایی چون آسمان دژ، گرشاسب، شمشیر نادر، لطف علی خان زند و غیره ساخته و وارد بازار شده است. این روند حتی به گونه‌ای بوده است که در ماه گذشته نخستین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای نیز در برج میلاد برگزار شد. با این حال، باید گفت که لازم است بیشتر در این زمینه هزینه کرده و همت گماریم تا جایی که گوی سبقت را حداقل در بازتاب و معرفی مسائل باستانی، فرهنگی، و مذهبی خود از چنین شرکت‌های خارجی ربوده و حتی در سطح بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم، که البته کاری است هزینه‌بر و نیازمند همت بلند.
با این حال، همچنین باید مواظب بود که دچار کپی‌برداری و تقلیدِ صِرف از شرکت‌های خارجی نیز نشویم. به امید آن روز.

نویسنده: وحید صادقی‌جو
 نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 88
 • در انتظار بررسی: 58
 • غیر قابل انتشار: 25
 • ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  33 60
  به خدا قسم توهین به دختری که در 18 سالگی شهید شد....فرزند محمد(ص) و همسر امیر شیعیان و مومنین علی(ع) و مادر حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشت....جدا کننده از آتش جهنم .... و در انتها توهین به مادر...یعنی توهین به خدا...
 • مهدی ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  16 35
  خوشحال شدیم مشرق جان. دلمون لک زده بود برای این دست مقالاتت. که به عقیده ی من یه خلاقیت در کار رسانه های خبری بود که اولین بار توسط شما کلید زده شد. یعنی تحلیل فعالیت رسانه ای دشمن در قالبهای جدیدی مثل گیم.
 • سعید ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  23 23
  مسئولان فرهنگی با این چیزا بیدار نمیشن
 • saeed ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  15 31
  متاسفانه دارن مردم مارو نسبت به عقایدشون بی احترام می کنند،اما آرام آرام.... ما هم دست روی دست می گذاریم ... امیدوارم اون هایی که عقایدشون سسته یادشون نره کی بودنو با الطاف ائمه (ع) کی شدن
 • ابوالفضل احمدی ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  15 16
  واقعا ما و مسئولین فرهنگی در خواب خرگوشی هستیم
 • محمد رضا ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  7 16
  سلام خیلی مطالب زیبا بود! خوب تحلیل کرده اید! در باره این نماد گرایی ها اگر عمیق تر و یا شاید وسیع تر توضیح بدهید به نظر من بهتر است ! همیشه شاد و سربلند باشید! یا علی
 • صابر ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  7 14
  خیلی خیلی برام جالب بود. با تشکر از شما که با این دقت به این مسئله پرداختید. با تشکر
 • ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  21 13
  تحلیل جالبی بود ولی من همه نسخه ها رو بازی کردم الان تنها چیزی که ازش یادمه فقط اسمشه زیاد جدیش نگیرید
 • سامان ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  11 18
  البته علاوه بر نقد خوبی که نویسنده داشتن به نظر من می توان عمق این بازی را عمیق تر دانست . همان طور که اشاره شد در این بازی از نماد های فراماسونی استفاده شده و می دانیم فراماسونی ریشه در تفکر یهودیت و شیطان پرستی دارد. همچنین وجود معبد سلیمان در این فیلم یعنی صحه گذاشتن بر وجود چنین مکانی که از اساس باطل است . و در پایان می توان گفت در این بازی ایرانیان موجوداتی دیو صفت و زشت نشان داده می شوند که برای جامعه یهودیان یا همان صهیونیست ها خطرناک هستند ( این را می توان از این جا فهمید که شیطان بد داستان تاکید می کند که من می خواهم سلیمان و فرزندش را نابود کنم که سلیمان و فرزندانش نمادی از یهودیت هستند ) . به نظر من این بازی بیشتر از این که برای ایرانیان ساخته شده باشد برای غیر ایرانیان ساخته شده و قصد آن ایران هراسی و مخدوش کردن چهره ایرانیان و فرهنگ غنی آن می باشد و نشانه های صهیونیستی بودن این فیلم خیلی بارز و آشکار می باشد که نمونه های از آن را بیان کردیم ( معبد سلیمان , نماد های فراماسونی , سلیمان , و...)
 • ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  6 16
  گنبد و گلدسته های متعدد این بازی رو فراموش کردید. البته دو جا عکسهایی ازش گذاشتید ولی کاملاً شبيه گنبد حرم امام رضا ع و دیگر ائمه معصومین علیهم صلوات الله است. حتی کتیبه دور گنبد رو هم فراموش نکردند.. خیلی دقیقه. خیلی
 • ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  71 37
  شما بیمار روانی هستید
  • ناشناس IR ۰۳:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۸
   1 1
   واقعا اینهمه واضحات وو نمیبینی شما چی هستی ملنگ
 • کیمیا ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  43 3
  وقتی کسانی توی کشور خودمون که ایرانین و مثلآ جزو آدامای با سواد مملکت به حساب میان و میگن چرا باید عکس آرش کمانگیر رو دیوار مدرسه هامون باشه(کسانی که اگه نبودن الآن ایشونم نبودن که بخوان نظر بدن)یا وقتی تندیس های این اسطوره ها ساخته که نمیشه هیچ همون هایی هم که هست برداشته میشه از کشور های دیگه چه انتظاری داریم ریشه تهاجم فرهنگی خودمونیم نه کس دیگه
 • soheil.karimi ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  7 18
  سلام خیلی خوب بود با توجه به گستردگی هجمه دشمن در عرصه بازیهای رایانه ای لازم است که در صفحه فرهنگی یک سربرگ را به هجمه شناسی بازیها اختصاص دهید تا خوانندگان به راحتی این مباحث را دنبال نمایند با سپاس
  • Mm IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   2 0
   درود به شرفت چه سخن ناب و بجایی گفتی میونه این همه ارجیف این زاویه ها گم بود باید بیان میشد که شما به فکر ایرانید یا اسلام
 • اسد ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  1 8
  ببخشید جای جن گیر ورمال و تیم اسطرلاب و رمل! بالاخره راحت تر بگم جای م مشخص نشد!
 • ن ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  2 28
  علما باید ضمن آگاهی دادن مثل شما تحریم نمایند این بازیها را درکل دنیا و حرام بدانند و بگویند سزندگان ان هم مثل سلمان رشدی خواهند بود
 • ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  4 17
  به نظر ميرسه شبيه سازي شماي جانبي مسجدالاقصي به عنوان نقشه حركت و نيز گنبد امام رضا عليه السلام نيز در تصاوير ديده ميشود
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  3 5
  از همه اينها كه بگذريم لطفا در يك تيتر جداگانه لينك مربوط به رصد كردن ماهواره رصد را نشان دهيد: http://www.n2yo.com/?s=37675
 • ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  9 1
  به چه دلیل ؟
 • farhad ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  3 6
  نظر من اينه اينهمه گفتند تا به حال ايا به جاي رسيده نه اينها فقط خوردن بلدند ومسولين ماهم كه كاري به كاراينها ندارن فقط بلدن حرف بزنن كاري انجام ندن هرس وجوشش مال ماست مسولين شما چرا كاري به كار اينها نداريد ببينيد از كجا به كجا رسيدين /اههههههههههههه
 • Milad ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  3 12
  سپاس از زحمتی که کشیدید ایراد خاصی نداشته و مشخص بود که کاملاً با حوصله به این قسمت از بازی پرداختید، دیپلماسی گیم امروزه مهمترین جبهه دشمن برای جنگ نرم بر علیه نسل جوان ماست. لذا با نهایت تشکر از این نقد و تحلیل جامع، خواهشمندم این مسیر را همین گونه و با صلابت ادامه دهید.
 • مهدي ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  17 5
  اين كه اين بندگان نافرمان خدا مغرض اند به جاي خود. قبول. اما ماها خودمون چي كار كرديم واسه اين تاريخ ايراني؟ وقتي ما به جاي اين كه راجع به اين 3000 سال تاريخ ايراني و خصوصا بخش اسلاميش فيلم بسازيم مي ريم مختار و يوزارسيف و غيره مي سازيم0كه اونها هم در جاي خودش لازمه ساخته بشه) نتيجه اش اين ميشه كه هر كسي به خودش اجازه ميده تاريخ و فرهنگ ايران رو اونطوري كه ميخواد روايت كنه. تقصير مسئولان فرهنگي خودمونه.
 • علی ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  2 14
  چی بگم از مظلومیت اهل بیت حتی الانم که دلمون خوشه نظاممون ولایی بازم از این چیزا میبینیمو میشنویم دلمون خون میشه وقتی به مایی که برای اسلام نظام رهبری حاظریم خون بدیم قبول ندارن از کی بگیم باید نیرو جذب کنیم دفع میکنیم.میخوایم کمک کنیم ولی بازم قبولمون ندارن یا علی
 • بابای یک پسر گیم باز ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
  4 3
  این بازی مربوط به دو سال قبل است.
 • پسر یک بابای گیم باز ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  6 4
  این بازی برای یک سال قبل است نه دو سال، باباجون. در ثانی سال تولید آن در اصل ماجرا تاثیری نداره.
 • جبهه هنرهای زیبا - شورای عالی بصیرت ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  1 16
  باسمه تعالی شانه با سلام و احترام ضمن خسته بناشی به دوستان حزب الله،قطعا به همین روال هست که میفرمائید و نباید این فتنه را از آن فتنه جدا کرد. اتفاقا برای این فتنه باید بصیرت بیشتری باشد زیرا که با زیرکی بیشتری وارد میدان شده اند. که حتی دین را مورد هدف قرار داده اند اگر فتنه قبل نظام را هدف قرار داده بودند این جریان فتنه که فعلا در دولت محترم و زحمتکش سر در آورده است با هدف مهدویت و دین وارد شده است که باید بیشتر دقت و نظر کرد. و باز تاکیدا عرض می کنیم ای کاش جناب آقای رئیس جمهور محترم زودتر به هوش بیایند و قدر این همه محبت چه از طرف مردم و چه از طرف ولی امر جهان امام خامنه ای زیدعزه را بدانند و از دست ندهند. جبهه هنرهای زیبا شورای عالی بصیرت
 • طرلان ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  7 21
  هر کس با آل علی در افتاد بر افتاد
 • بابای یک پسر گیم باز ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  3 10
  دست شما دیر رسیده . مطلب دیگری هم هست که از حضرت زهرا شرمنده ام واگر نه می نوشتم
 • ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  8 10
  شما هم بی دین و کافر هستید.
 • ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  19 35
  عزیز دلم آرش کمانگیر افسانس نه واقعیت!مانند رستم.بله در واقعیت رستم یلی بوده در ناحیه زابلستان اما باقی قضایا افسانه هایی بوده که بهش اضافه شده.ما استقلال خودمونمو مدیون امام حسین و شهدامون میدونیم نه اسطوره های باستانی(هرچند من نمیگم باید اونا بی ارزشن و باید به دست فراموشی سپرده بشن)
 • بهزاد ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  8 36
  اونایی که منفی دادین!یعضی اینقدر بی رگ شدین که به زهرای مرضیه توهین میکنن و شما ککت نمیگزه؟لعنت خدا بر جفاکاران به اهل بیت.
 • پدر بابای یک پسر گیم باز ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  5 3
  نوه گلم، حرفهای بابات رو زیاد جدی نگیر. از بچگیش از این حرفها زیاد میزد
 • ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۹
  25 13
  توهم توطئه ..دست بردارید از این طرز فکر متوهم . محمد از مشهد
 • رضا ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  24 8
  اره همه دنیا دشمن ما هستند توهم توهم توهم
 • مسعود ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  11 5
  به به! سلام بر جناب آقای توهم! حالت چطوره؟ هنوز برقراری؟ تو که همه چیز رو توهم می‌دونی، مطمئنی که وجود خودت هم توهم نیست؟؟!! از قدیم گفتن کسی که خواب هست رو میشه بیدار کرد ولی کسی که خودش رو به خواب زده رو نمیشه.
 • shahriar ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
  22 31
  متاسفم شماها بیماری روحی دارید و مشتی عقده ای هستید. زنده باد آمریکا.
 • علی ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۵
  6 12
  در بطن همه اینها شیطانه و پرستش اون
 • علی ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۴
  12 5
  چرا نگران حال اهل بیت باشیم...اونها اون قدر بزرگ و بی نیاز هستند که به ما بد بخت ها نیازی نداشته باشند نگران حال خودمون باشیم که زمان رسیدن مرگ بعد از خدا جز اهل بیت کسی رو نداریم که به فریادمون برسه.
 • ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۱
  3 12
  سلام باور کنید دشمنان ما برای آنکه از طریق فرهنگی حمله کنند ، چه شبهایی را که نمی خوابند و مشغول طراحی بازیها و ساختن فیلمها و سریالهایی هستند که ریشه خیلی چیزها از جمله حیا و عفت زنان وغیرت مردان و ... را بزنند. چند سالی هم هست که افتاده اند به جان قرآن و اهل بیت. با این حالیکه میدانیم دشمن بیداری میکشد که ریشه ما را بزند و لی ما ( از تمام جهات و لحاظ ها) خواب راحت را ترجیح داده ایم و هیچ زحمتی به خود نمیدهیم. البته دولت ها مقصر اصلی هستند و بعد هم صدا و سیمای غیر اسلامی ما ( اهانت به بعضی شبکه ها و برنامه ها نشود!) نقش اصلی را دارد.
 • امید ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۳
  2 8
  نگرانی ما برای اهل بیت برای مقام و منزلتشون شاید تاثیری نداشته باشه ولی حداقل تاثیری که برای ما داره اینه که تو عرش خدا چیزی با ارزش تر از این برای سعادت ما وجود نداره که بنده ای لحظاتی دلش برای بی حرمتی به معصومین علیهم السلام بسوزه و بهش فکر کنه
 • deejimoon ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۷
  2 7
  خیلی دست رو دست گذاشتیم...
 • ب ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۵
  8 4
  فقط تقصیر مسؤلین وقتی فیلمی در این باره نمیسازنن همین میشه دیگه وقتی ازتاریخ ‏۲۵۰۰‏ ساله کشور مان حرفی نمیزنن همین میشه د
یگه.بنیا.مین
 • ahmad ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۶
  8 3
  لطفا تحریفات تاریخیassassins creed رو بذارید
 • محمدعلی ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۲
  3 8
  با سلام میگن حرف حساب جواب نداره . نظری ندارم فقط میتونم بگم دست شما درد نکند
 • zari ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۸
  8 2
  خیلی داستان طولانیه بوداماواقعاتاریخی دوره هخامشی قدرت بیشتر گشورایران افتخارمال هست
 • علي رضا ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۶
  8 4
  خوب معلومه كه بده وقتي بازي خوب ايراني كمه معلومه جوانان به سمت بازي هاي اين طوري ميروند
 • محمد علی ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  1 14
  سلام هدف و افکارشون همیشه این بوده که اسلام عزیز را از مردم ایران جدا بکنند تا مردم ایران را با افکار پلیدشان همراه کنند.
 • mohamad ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  18 2
  من با شما تو بعضی از موارد مخالفم ولی باید بگم من حضرت فاطمه ارادت خاصی دارم ولی باید بگم زمان هخامنشی حضرت فاطمه اصلا به دنیا نیومده بودند و همچنین این رو بگم وجود وسایل هخامنشی در کشور ها و در محیط بازی نشانه از تجارت پر رونق اون دوره بوده و همچنین یوبیسافت این خرج ها رو برای ما نمی گزاره وچون ایران باستان فرهنگ غنی و قصر هایی بزرگ با اسطوره های خاصی داشته این بازی رو ساختن و برای فروش خودشون بوده ولی حرف زدن انگلیسی پرنس برای متوجه شدن بهتر خارجیهاست و این بازی برای ایرانی ها ساخته نشده و صادر هم نمیشه چون قانون کپی رایت رعایت نمیشه با تشکر
 • reza ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
  2 7
  خيلي جالب بود .ممنون
 • mohamad ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۲
  2 10
  سلام. متاسفم برای کسایی که خودشونو به خواب زدن.
 • henaras ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
  18 2
  سلام به همه دوستان ما ایرانی ها فقط حرف میزنیم در عمل بسیار ضعیفیم.ما تا الان چند تا فیلم از تاریخ ایران ساختیم؟تقریبا هیچ.نمیدونم چرا مسولین ب فکر باستان زدایی هستن و دارن بشدت اسلام گرایی میکنن .ما همه مسلمانیم و اسلام رو قبول داریم ولی موندم چرا باید تارخ رو از یاد ببریم مگه چه ننگی در تاریخ ما وجود داره وقتشه ما ب گذشته خود افتخار کنیم . و دیگه اگه یه میدون اسمش ارش کمانگیره نیایم عوض کنیم. یا دبیرستان کوروش رو اسمشو نذاریم 17 شهریور
 • احمد ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  3 8
  اگه برای خارجی هاست پس چرا فقط شخصیت های منفی فارسی صحبت می کنند اونا می توانستند از زیر نویس استفاده کنند.ای کاش کمی بیشتر فکر می کردی.
 • محمود ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  1 6
  عالی بود.
 • علی ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
  1 6
  خدا به شما بصیرت بده و به ما هم صبر
 • علی ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
  9 1
  در بازی قبلی شخسیتهای مثبت هم فارسی صحبت میکردند.نمیشه کل بازی صدای شخصیتهای اصلی زیرنویس باشه احمد جان. کلا در این بازی از زبان فارسی و نمادهای دیگه برای حال و هوای شرقی استفاده شده.قرار هم نیست که بازی ساز و مخاطبش تمام زیرو بم فرهنگ ما رو بلد باشند.مگه خود ما بلدیم؟ یک چیز دیگه اینکه وقتی ما اسم بچه هامون رو اسم اعمه دین میذاریم و گاهی بهشون ناسزا میگیم توهین به اعمه حساب میکنیم آخه بچه ها.اینها اسمهای رایج ایرانی شدند.
 • يك نفر ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
  2 5
  خيلي عالي بود ممنون.به نظر من يكي از هدف هاي اين سازندگان بازي هاي آمريكايي عادي كردن نمادها و رفتار هاي فراماسونري و شيطان پرستانه است كه به مرور زمان اثر مي گذارد تا اگر ما آنها را حتي در نزديكي خود ببينيم به آنها اشاره كنيم و لذت ببريم.كساني هم كه به رواني و عقده اي بودن ما عقيده دارند شيفته ي اين بازي ها شده و برايشان عادي شده است.با تشكر
 • مرتضی مختار ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
  2 0
  خیلی معلومات مفید و ماثری بود متشکرم ولی باید بگویم: مسولینی که در راس هستند باید قبل از آن که این گونه محصولات در کشور تکثیر گردد جلوی آنرا بگیرند، خب اگر مشکل بود حل اقل میتوان مثل شما (سایت خبرگزاری مشرق) مردم را از آن آگاه ساخت. متشکرم!!!
 • ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  1 4
  دلتون خوشه تحمیق شدهها
 • محسن ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۰
  0 0
  من تازه رسيدم,زياد توجيه نيستم.!!!!
 • محسن ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۰
  1 0
  من تازه رسيدم,زياد توجيه نيستم.!!!!
 • رضا ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۳۰
  11 1
  بهترین بازیه من از ۱ تا ۵ بازی کردم خیلی عالیه
 • ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۳۱
  3 1
  ناشناس خودت افسانه ای شما از کجا استقلال پیدا کردی ؟
 • mohammad javad ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۳۰
  4 3
  سلام. خیلی قشنگ بود من عاشق این بازی بودم و متوجه جریان بازی نبودم مرسی از شما که به من اگاهی دادی.
 • noisfa ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  11 0
  اگه این بازی رو تو کشور خودمون درست کنیم دیگه شاهد توهین به اعتقادات اسلامی و ریشه ای خود نخواهیم بود!!!!!!! مسئولین ما هم همواره خواب هستند و خواب میمانند.
 • noisfa ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  5 0
  اگه این بازی رو تو کشور خودمون درست کنیم دیگه شاهد توهین به اعتقادات اسلامی و ریشه ای خود نخواهیم بود!!!!!!! مسئولین ما هم همواره خواب هستند و خواب میمانند.
 • علی اکبر ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
  3 0
  من بازی سفارش دادم پس چرا نمیاد
 • رضا ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۹
  3 1
  من تمام مجموعه بازی شاهزاده رو بازی کردم.ولی متوجه این موضوع نبودم.ولی تنها بازی شاهزاده نیست.بازی هایی مثل اساسینس و رزیدنت اویل هم توهین به اسلام و عقاید مسلمون ها کردن.
 • ناشناس ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
  3 5
  آخه احمق مزدور.توازآمریکاپیام می فرستی وبه مامیگی طرزفکرمتوهم داریم؟خاک توسرت
 • علی مهرابی ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۶
  2 2
  این یک اقدام بسیار زشت است
 • طلبه ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۴
  5 3
  سلام . شما کاری به این جور چیزها نباشه خدا خودش اسم و فضائل حضرت فاطمه رو حفظ میکنه ابرهه داشت کعبه رو خراب میکرد از ابی طالب پرسیدن شما پس کاری نمیکنید گفت که خدا خودش خانه اش رو حفظ میکنه و کرد
 • محمد ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۰
  1 4
  خدا جوابشان را می دهد
 • abolfazl ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۶
  3 0
  سلام من تمامی بازی های شاهزاده ایرانی رو بازی کردم اما تا الان با این دید به این بازی نگاه نکرده بودم تحلیلتون واقعا عالی بود
 • abolfazl ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۶
  3 0
  سلام من تمامی بازی های شاهزاده ایرانی رو بازی کردم اما تا الان با این دید به این بازی نگاه نکرده بودم تحلیلتون واقعا عالی بود
 • پرویز ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷
  9 0
  ملتی که به گذشته خود اهمیت نمیده باید این بلاها سر فرهنگش بیاد
 • کیان ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۲
  5 2
  ممنون، ولی با بازی های کامپیوتری نمیتونن گذشته رو تحریف کنند ، و خوب انگلیسی حرف زدن پرنس بخاطر اینه کهمخاطب های خارجی متوجه بشند ، و البته در نسخه ی پی اس پی ، ابتدای بازی شاهزاده یک شعر از حافظ میخونه به زبان فارسی
 • فرزین ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  6 2
  من بازی شاهزاده ایرانی رو دوست دارم چون با بهره گیری از تخیل خیلی خوب داستان جالبی رو ساخته
 • بهروز ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  11 6
  این بازی ساخت شرکت یوبی سافت یکی از معتبرترین شرکت های دنیاست یعنی اونا از کل دنیا فقط می‌خوان مارو از راه بدر کنن مگه ما خیلی مهمیم. اومدن بازی به عنوان کشورمون ساختن باید افتخار هم بکنید بالاخره یکی مارو آدم حساب کرد
 • شکوفه ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
  9 1
  تحلیل شما زیبا بود، منم فکر میکنم از اینا خیری به ما نمیرسه که حالا بخوان جلوه گر تاریخ ما باشن. اما این بخش که میگین چهره ی خود شاهزاده شبیه ایرانی ها نیست رو واقعا قبول ندارم. ایرانی ها چشم رنگی های زیادی دارن، رنگ پوست و موی شاهزاده هم دقیقا شبیه ایرانیاس. به نظر من اسم گذاری جدا تاسف باری داشتن اما انتخاب شخصیت هاشون خوب بوده. توی سینمای خودمون هم از چشم آبی ها فراوون استفاده میشه
 • فرزاد ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
  3 1
  ببخشید منتها شما راضی هستین من بیام شما رو آدم حساب کنم ولی در عوض به اجدادتون توهین کنم؟ |: اگه راضی هستین که یا علی.اگه هم نه پس دیگه صحبتتون چیه؟ بعدشم اصلا اینا کی باشن که بخوان ما رو آدم حساب کنن؟؟؟؟؟ آخرشم برای اینا ما از کل دنیا مهم تریم.میگی نه برو بپرس
 • محمد ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  3 0
  سلام فیلمسازی کنید تا فرهنگ ایرانیان رو قبل از اسلام اونطور که باید با به تصویر بکشید .. تا مردم فرهنگ و تاریخ تمدن ایرانی که بالاتر از هر یهود و غیر یهودی بوده بدونند.. غنی ترین فرهنگها که حتی غربیها و اعراب بی تمدن از اون بوی نبرده بودند از ایرانیها به غارت بردند و حالا به سر ایرانیها میکوبند .. حالا یه سریا پیدا شدن با علم فیلم و بازیسایشون میخوان همون فرهنگ و تمدنی که به یغما بردند رو بگن از ابتدا برای ما بوده .. از تاریخ غنی خودمون از دانشمندا از پزشکها مون از پهلوانای ایرانی با ساخت فیلمها مون که واقعیت رو به تصویر میکشه استفاده کنید
 • اهل علویجه ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  7 2
  این بازی به زمان دقیقی اشاره نداره که بگیم در زمان هخامنشی حضرت زهرا نبوده پس بازی مشکلی نداره.کلا فضای بازی می خاد بگه حکومت عدل مال یهوده و اونا قراره بر ایران که نماد شرق اسلامیه حکومت کنن.این مجسمه های داخل بازی برای اینه که فضای کشور ایران توی ذهن مخاطب تداعی بشه.استفاده از اسامی حضرت زهرا و نمادهای مساجد و حرم ها بخاطر به تصویر کشیدن فضای مذهبی کشور ماست که وقتی با خشونت افراد فارسی زبان همراه میشه،مشخصه که چه مفهومی رو قصد داره القا کنه. قرارهم نیست این بازی برای ایرانی ها ساخته شده باشه. این جور از بازی ها قسمت هایی از پروژه القای تفکر حاکمیت یهود و شکست تمدن اسلامی توی افکار کل مردم دنیاست. فهمیدن این چیزا خیلی سادس. نمیدونم چرا بعضیا اصرار دارن قبول نکنن که بازی ها با اهداف سیاسی تولید میشهواین اعترافیه که خود یهودی ها می کنن. به همه توصیه می کنم که کتاب پروتکل های دانشوران صهیون را بخونن.جمله هاییه که خود یهودیا نوشتن.اصلا حرفای منو نادیده بگیرید.ببینید که خودشون چی میگن و چه نقشه هایی کشیدن برای ما.
 • شاهزاده ی ایرانی ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  3 0
  به نظر من فیلم خوبی بود این که این قلسفه ها وجود دارد را نمی دانم ولی من خوشم آمد
 • اهل علویجه ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  4 0
  ملاک خوب بودن یه بازی یا فیلم خوش اومدن ما و سلیقه شخصی ما نیست.بله.خیلی از کارها رو آدم خوشش میاد.مثل پولدار شدن راحت با دزدی و رباخواری یا مثلا رابطه جنسی با نامحرم و خیلی چیزای دیگه.اما دلیل نمیشه که چون ما خوشمون میاد خوب باشن.اتفاقا این بازی ها و فیلما رو طوری میسازن که ما خوشمون بیاد.اگه یه نفر یه شکلات بزاره تو دهن شما و از اونطرف دست کنه تو جیبتون و همه پولاتون رو بدزده بازم میگید کار خوبی کرد؟تا وقتی که متوجه دزدیش نباشید و فقط اون شکلاته تو ذهنتون باشه خیلی خوشحالید. اما وقتی دیدید پولاتون رو دزدیده حالتون گرفته میشه و فحشش میدید.اینا هم دارن باما دقیقا همین کارو می کنن.اول حسابی جذابش می کنن تا ما خوشمون بیاد و وقتی گرم اون جذابیت ها شدیم ،فرهنگ و پیشینه و تاریخ غنی و اعتقادات مارو زیر سوال میبرن و جلو افکار عمومی مردم دنیا مارو یه مشت وحشی بی اصل و نسب و بی عرضه نشون میدن (درحالی که مردم ایران همیشه یکتا پرست و متمدن بودن و اونا که خودشون سابقه داغون و خرابی دارن چشم دیدن اینارو ندارن.)بعد ما خیلی راحت میگیم آخ جون خیلی بازی یا فیلم باحالی بود ، غافل از اینکه جیبمون رو بریدن.پس بیاید به هربازی و فیلمی نگیم خوب بود.و پشت این همه کارای هنری که توی بازی و فیلم وجود داره ببینیم میخان چه مفهومی رو برسونن و چطوری جیبمون رو ببرن. مگه نه؟
 • ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  3 8
  خوب وقتی خود آمریکا و اسراییل میگن ایران مهمترین دشمن و بزرگترین تهدید برای ماست ما میتونیم قبول نکنیم؟نکنه دارن شوخی میکنن و فقط آقا رضا شوخیاشونو می فهمه؟ حتما تحریم ها رو هم شوخی شوخی به ما ایرانیا تحمیل میکنن. واقعا دم آقا رضا گرم. ما که تاحالا نفهمیده بودیم همش شوخیه.اما آقا رضا فهمید.به افتخارش دست بزنید.
 • ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
  37 6
  این چرت و پرت ها چیه می نویسین ایده ی اصلی این بازی از تاریخ کهن ایران + داستان های هزار و یک شب گرفته شده خیلی طبیعیه وجود این اسم جدا از این که اینا فقط اسم هستن مثل n میلیون نفری که لاتین هستن اسمشون زارا ست موضوع بعد اینکه شما اگه یکم تاریخ بخونی بد نیست ایران از دوره ی صفویه به بعد پرشیا خونده میشده و حتی هخامنشیان هم با این اسم میشناسن موضوع بعد شما با طراحی مراحل و بازیسازی آشنایی داری؟؟؟؟با جذب مخاطب چی؟؟؟انتظار داری یوبی سافت بیاد مخاطب انگلیسی آلمانی و.. زبان خودشو ول کنه بچسبه به ماهایی که چپ و راست کپی می کنیم؟؟؟اگه خیلی ناراحتی می تونی به 2008 مراجعه کنی اونجا شخصیت مثبت فارسی حرف میزنه موضوع بعد شما لطف کن اول بازی رو درست بازی کن بعد بشین توهم بزن محض رضای خدا به بازی کامل توجه نکرده و هیچی از روندش نفهمیدن وگرنه این همه غلط داستانی و شخصیتی دیده نمیشد فقط می خوان یه چیزی از توش در بیارن برید خودتونو اصلاح کنید برید
  • محمد NL ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   9 0
   طرف انقدر بی سواده که هنوز دلیلشو نمیدونه چرا زبان بازی انگلیسی هست خدایا با کیا شدیم 80 میلیون. شما اگر پول حلال برات مهمه میدونی که چرت و پرت بنویسی این پولی که درمیاری حرامه؟ میدونی تهمت زدن جایگاهش کجاست؟ نکنه مسلمونی متوهم؟ این همه بازی حماسی ساخته شده از روم باستان گرفته تا مادها و ... نکنه اینام انگلیسی زبان بودند و به تمدن اینهام توهین شده؟ متوهم دلیل ساخت این بازیها به زبان انگلیسی یا زبانهای رایج دنیا اینه که مخاطبشون انگلیسی زبان هستند یا آلمانی اسپانیایی. نکنه میخوای بازی فارسی ساخته بشه درحالیکه قانون کپی رایت رعایت نمیشه و صنعت بازی سازی ما ارتباطی ندارن با صنعت بازی سازی جهان. در ثانی به فارسیم ترجمه شد و صداگذاری شد. شما باز میای میگی چرا ساختن و توقیفش میکنی. خدایا اینها رو شفا بده واقعا براشون نگرانم. مورد بعدی اگه تو یه بازی دیوید باشه یعنی به حضرت داوود توهین شده؟ یا مری. آخه آدم انقدر سبک مغز؟
 • مهدی IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
  2 0
  من به تحریف و.... کارندارم ولی این بازی قطعا جزو خاطرات لذت بخش من از زمان کودکیمه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس