سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اتفاق جدید و قطع ارتباط دیپلماتیک اعلام شده بر روابط فرهنگی و اعزام حجاج بر حج عمره و تمتع تاثیر می‌گذارد.

به گزارش مشرق، بیست و دومین نشست خبری حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساختمان وزارت ارشاد برگزار شد.

نوش آبادی در این نشست با اشاره به شهادت شیخ نمر متنی را قرائت کرد و گفت: شیخ نمر به دست حکام عنود و گستاخ سعودی به شهادت رسید. بی شک اعدام شیخ نمر در راستای سیاستهای استعماری و نیات شوم دشمنان اسلام ایجاد تفرقه میان مسلمانان بود.

*تاثیر قطع رابطه دیپلماتیک میان ایران و عربستان بر حج عمره و تمتع

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوالی پیرامون موضع و اقدام ارشاد در برابر عمره و ماموران خاطی چیست؟ ارشاد اعلام تعلیق عمره را کرد اما از سوی دیگر قرعه کشی عمره دانشجویی در دانشگاه‌ها برگزار شده این چه توجیهی دارد؟ آیا شاهد اقدام عملی و تحریم به جای تعلیق خواهیم بود؟ تا زمانیکه ماموران خاطی مجازات را انجام ندهند ما بر تصمیم خود باقی هستیم. تا امروز منتظر بودیم چرا که این حداقل کار مبنی بر تنبیه دو مامور هتاک و گستاخ بود. اما متاسفانه تا امروز تنبیهی صورت نگرفته و این اولین شرط ما بود و شروط دیگر از عذرخواهی و تامین امنیت زایران بر قوت خود باقی است. اما اتفاق جدید و قطع ازتباط دیپلماتیک اعلام شده بر روابط فرهنگی و اعزام حجاج بر حج عمره و تمتع تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: گرچه سیاست سازمان حج بر این بود که خود را درگیر مسایل سیاسی نکند چون حج موضوع دینی و معنوی است و فارغ از مباحث سیاسی دنبال می‌شود اما به طور طبیعی تاثیرات خود را می‌گذارد. نمی‌توانیم اظهار نظر صریحی داشته باشیم که قطع روابط با عربستان تاثیرگذار بر روند برنامه حج ما در سال آینده خواهد بود یا نه. ثبت نام حج از بهمن اغاز می شود منتظر اعلان نظر مسئولان کشور خواهیم بود که آیا در سال اینده اعزام برای حج صورت می‌گیرد یا نه. باید منتظر باشیم ببینیم این قطع روابط دیپلماتیک تاثیر بر حوزه های معنوی دینی و حج خواهد گذاشت یا نه.

وی درباره حکم دو مامور خاطی تعرض گفت: تاکنون اقدام عملی انجام نشده است ان حکم اقل که صادر شده بود هم که سخیف بود اجرا نشده است.


وی در پاسخ به سوال دوم در زمینه پیوستن افراد و بازیگران به شبکه های خارجی فارسی زبان و موضع وزارت ارشاد توضیح داد: بارها اعلام کرده ایم که هرگونه همکاری با شبکه های ماهواره ای خارج از کشور که اغلب معاند جمهوری اسلامی ایران هستند تخلف محسوب می‌شود. همکاری با شبکه های تلویزیونی و رادیویی بیگانه ممنوع است اگر تعمدی باشد برخورد صورت می‌گیرد.

نوش‌آبادی در پاسخ به سوال سوم درباره بودجه جشنواره عمار و اینکه چرا دولت این بودجه را تخصیص نداد چرا که مصوبه مجلس بود و باید عملی می‌شد، افزود: این اظهار نظر برخی نمایندگان مبنی بر اختصاص بودجه برای جشنواره مردمی عمار درست نیست. ردیف بودجه ای در بودجه سال٩٤ در مجلس به عنوان جشنواره عمار مصوب نشده و نیامده است. اعتباری در بودجه برای فیلم‌های فاخر مصوب شده توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به دستگاه‌های فرهنگی ابلاغ نشده ما هم بودجه‌ای برای حمایت از اینگونه جشنواره‌ها نداشتیم. کمک‌های ارشاد به جشنواره‌ها بنا به درخواست آنها ارایه می‌شود اما درخواستی از سوی مسئولان جشنواره عمار رسما و کتبا نیامده است.

وی ادامه داد: اولا بودجه مشخصی در ردیف بودجه کشور نیست ضمن اینکه درخواستی هم دریافت نکرده ایم اما از ورود فیلمسازان و هنرمندان برای تقویت صنعت سینما حمایت می‌کنیم
ما جشنواره عمار را معارض با جشنواره‌های دیگر نمی‌دانیم.

نوش‌آبادی همچنین گفت: اعلام کردیم که با افزایش تعرفه کاغذ مخالفیم چرا که منجر به افرایش کاغذ در داخل و گرانی و تورم میشود این مخالفت همچنان باقی است.

سخنگوی ارشاد درباره نمایشگاه کتاب و نامه جنتی به قالیباف گفت: بعید است نمایشگاه سال آینده در شهر افتاب برگزار شود.

وی پیرامون بازسازی تئاتر شهر گفت: به دلیل تنگنای مالی و اعتباری تاکنون بودجه کافی برای تکمیل و بازسازی اماکن هنری فرهنگی صورت نگرفته است. در بازدید اقای جنتی از محل تئاتر شهر دستورات لازم برای تسریع در تکمیل و تحویل آن در آینده نزدیک داده شد اما می دانیم بودجه ها کافی نیست و اعتبارات پاسخگوی نیازهای جامعه هنری ما بویژه تئاتر نیست.

نوش آبادی درباره بودجه ارشاد در سال ٩٥ گفت: بودجه هنوز نهایی نشده است و به مجلس هم نرفته اما بودجه ما با رشد ٢٠ درصدی همراه خواهد بود.

وی همچنین درباره لغو مجوز نشریه یالثارات گفت: اجماع در هیات نظارت بر مطبوعات وجود داشت که یالثارات تخلف کرده و لغو پروانه شد. این نشریه بر تخلف خود اصرار داشت و اجماع بر لغو پروانه داده شد.
روزنامه بهار به دلیل اقدام علیه نظام که از سوی قوه قضاییه خواستار توقیف شده بود، در حال حاضر توقیف شده است. باید التزام به قانون داشته باشیم با توجه به ورود دادستانی بر موضوع گزارش هیات نظارت بر مطبوعات به قوه قضاییه ارسال خواهد شد.


وی پیرامون حمله به سفارت عربستان نیز اینگونه پاسخ داد: پرهیز می‌کنم که به مسایل حوزه سیاست خارجه بپردازم اما آنچه تحلیل شده ظاهرا مشکوک بوده و این اقدام از سوی مردم نبوده است. ممکن است سناریوی افرادی باشد که در پی ایجاد تنش هستند. مراکز دیپلماتیک در هر کشوری از مصونیت برخوردار هستند و عناصر مشکوک شناسایی و بازداشت شده اند.

وی در ادامه به جشنواره فیلم فجر اشاره و گفت: بر اساس تصمیم ارشاد کاخ مردمی جشنواره در پردیس سینمای ملت خواهد بود. ٢٨٩ فیلم در جشنواره سال٩٤ فیلم فجر ارائه شده است. اغاز جشنواره١٢ بهمن در تالاروحدت و اختتامیه ٢٢ بهمن در برج میلاد است. بخش ملی فیلم فجر در بهمن و احتمالا بخش بین الملل در اردیبهشت٩٥ بزپا میشود اما هنوز قطعی نیست.
کاخ جشنواره فیلم فجر برج میلاد خواهد بود و تعداد سالن‌های بخش مردمی ٢٧ سالن در ١٤ سینما با تعداد هشت هزار و ٤٣٤ صندلی است. در بخش نگاه نو فیلم اولی ها ٣٤ اثر ثبت نام کرده اند که در نهایت ١١ اثر انتخاب و اسامی انها شنبه اعلام شد. در بخش سودای سیمرغ ٦٦ فیلم دیده شد که در نهایت ٢٢ اثر توسط هیات داوران انتخاب شد هفت فیلم هم در بخش انیمیشن در برنامه ها گنجانده شده است. ٨٥ فیلم مستند فرم پرکرده اند که ٧٦ اثر بازبینی شده و ٩ اثر هم به دبیرخانه نرسید و تصمیم پیرامون منتخبین طی هفته جاری اعلام می‌شود.
در بخش هنر و تجربه ٨٧ اثر فرم پرکرده اند که در هفته جاری تصمیمات ارایه می شود.
 

وی درباره واگذاری ارکسترسمفونیک و ملی به بخش خصوصی آن را مطرح ندانست و گفت ممکن است در حد پیشنهاد باشد.

وی درباره قطع رابطه دیپلماتیک عربستان و ایران گفت: این نشان دهنده بی خردی بی تدبیری و ناپختگی مسئولان سیاست خارجه عربستان است. رفتار عجولانه و شتابزده عربستان نشانه دیگری از سردرگمی و سرپوش گذاشتن بر جنایات عربستان بود


منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
    0 0
    غیر از این بود تعجب داشت!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس