یکی از اعتقادات شیعیان این است که در زمان ظهور در اواخر حکومت امام عصر(علیه السلام) ائمه رجعت می کنند، بر این اساس امامان زنده می شوند، به دنیا برمی گردند و حکومت امام را ادامه می دهند.

سرویس دین مشرق- یکی از اعتقادات شیعیان این است که در زمان ظهور در اواخر حکومت امام عصر(علیه السلام) ائمه رجعت می کنند، بر این اساس امامان زنده می شوند، به دنیا برمی گردند و حکومت امام را ادامه می دهند.

حکومت امام حسین(ع) در زمان رجعت آخرین حکومت است؟
در جلد 53 کتاب بحارالانوار روایتی در این خصوص بیان شده است مبنی بر اینکه امام حسین(ع) با یاران خود زنده می شوند و به دنیا برمی گردند و امام زمان(عج) انگشتر نگین خلافت را به امام حسین(ع) می دهند و کسی که قرار است امام زمان(عج) را غسل و کفن کند و وارد خانه قبر نماید امام حسین(ع) است و نگین خاتم حکومت دنیا به دست امام زمان(عج) به امام حسین(ع) می رسد و امام حسین(ع) حکومت را ادامه می دهند.

حجت الاسلام دکتر جواد جعفری، مدرس مرکز تخصصی مهدویت در این باره پاسخ می دهد؛
حکومت امام حسین(ع) بعد از حکومت امام زمان (عج) آخرین حکومت است؟
اصل رجعت ائمه علیهم السلام یعنی اینکه امامان بعد از ظهور امام زمان (عج) برخواهند گشت. امری است که در بسیاری از روایات و دعاهای ما وارد شده. به طوری که ما در زیارات اهل بیت علیهم السلام می گوییم ایمان داریم به رجعت شما و اینکه امامان برخواهند گشت واقعیتی است که از سوی ما پذیرفته شده است.
طبیعی است که وقتی امام به دنیا برگردد، باید حکومت از آن امام باشد، در بعضی از بحث ها افراد می گویند که در روایات به حکومت امامان اشاره نشده اما این از واضحات است یعنی وقتی امام به دنیا برگردند معنای اینکه حکومت نکند چه خواهد بود؟ یعنی اینکه امام در یک جهان متعالی بعد از ظهور که کاملا دینی و اسلامی است، زندگی کند ولی حکومت از آن دیگری باشد.
عملا چنین چیزی امکان ندارد. یعنی کسی که دارد حکومت می کند، از تقوا و علم و توانایی از امام پایین تر است، بنابراین هر جایی که می گوید ائمه علیهم السلام برمی گردند قطعا بر می گردند که حکومت کنند وگرنه در جامعه ای با حضور امام اگر شخصی غیر امام حکومت کند، معلوم می شود که آن جامعه ایده آل نیست.
در رابطه با امام حسین (ع) در کتاب کافی که معتبر ترین کتاب حدیثی شیعه است در جلد هشتم امام صادق (ع) در تفسیر آیه 4 سوره اسرا می فرمایند: منظور از "و کان وعد مفعولا" خروج و قیام امام زمان است و بعد از آن منظور خروج امام حسین (ع) است.
بعد ادامه می دهند که امام حسین با 70 تن از یاران خود به دنیا برمی گردند و این یاران مردم را به امام حسین (ع) دعوت می کنند و این در زمانی است که امام زمان (عج) زنده هستند و در جامعه حضور دارد.
وقتی در قلب همه مومنان مسلم شد که این شخص که به دنیا برگشته امام حسین(ع) و حجت خداست، مرگ به سراغ امام زمان (عج) می آید. امام زمان(عج) وفات می کنند و امام حسین(ع) ایشان را غسل و کفن می کنند و در قبر وارد می نمایند.
از این روایت معلوم می شود، بعد از حکومت امام زمان(عج) کسی که عهده دار حکومت می شود امام حسین(ع) است. اما اینکه این آخرین حکومت باشد، نمی توان گفت زیرا بعد از امام حسین(ع) امامان دیگر رجعت می کنند و حکومتی که امام زمان(عج) با ظهورشان تاسیس کردند. توسط امامان دیگر ادامه پیدا می کند.
از ظاهر روایات معلوم می شود که آخرین امامی که حکومت می کند امام علی(ع) است و با از دنیا رفتن امام علی(ع) آثار قیامت پیدا می شود و بساط حیات از روی زمین برچیده می شود و قیامت رخ می دهد.

منبع: موعود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 11
 • Kia ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  3 0
  خدا کند بحق خون سالار شهیدان منم جزئی از سربازان حضرت مهدی باشم
 • محمد ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
 • ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  باید عرضه داشت همه ی ائمه زنده هستند حتی حضرت سید الشهداء وناظر بر اعمال ما هستند . اینکه بعد از امام زمان ویاد در زمان ظهور آن حضرت امام حسین به دنیا برمی گردند وحکومت می کنند اینها از اوهامات است هرگز چنین نخواهد شد ورخ نخواهد داد .زمان حکومت حضرت مهدی در نظر خداوند متعال است وبس 0وهیچکس آن را نمی داند، وقتی حضرت حجت (ع) به شهادت رسدند اوضاع جامعه به گونه ای دیگر می شود که آن هم نامعلوم ومجهول است .
 • سروش ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  خدایا آیا ما فریب خوردگان، امامانمان را درک خواهیم کرد؟
 • ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  2 0
  خدا کنه موقعی که بساط دنیا برچیده میشه و این داستان دنیا به اتمام میرسه من و همه ی مردم ایران و خوانندگان مشرق جامون خوب باشه و عاقبت به خیر باشیم.
 • مهدی خان ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  من قبلا چند جا خوانده بودم که امام علی(ع)رجعت نخواهند کرد و از امام حسین(ع)به بعد رجعت خواهند کرد.
 • ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  شاید شما کمتر شنیدید و یا اصلا نشنیده اید! ولی رجعت جزئی ثابت از اعتقادات شیعه است
 • ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
  0 0
  آره خدا کنه همه مون زنده باشیم همه امامانمونو درک کنیم قیامت هم که شد باز زنده باشیم ببینیم چطور می شه بعدشم حالا یا بهشت یا جهنم آخه دیگه چه کاریه که دیگه باید بمیریم خوب هر کدوم که خدا مصلحت دید می ریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس