کد خبر 468072
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۸

معاون امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه برگزاری ۵۹ مین اجلاس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین گفت که جزئیات مربوط به پارچین محرمانه است.

کمالوندی: جزئیات مربوط به پارچین محرمانه است
به گزارش مشرق، بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که سرگئی کرینکو رییس روس اتم گفته که روسیه درباره ''فردو'' با ایران همکاری می‌کند و این همکاری دقیقا در چه مواردی صورت می‌گیرد؟ اظهار داشت: درقرارداد ''فردو'' براساس برجام، دو آبشار به ایزوتوپ‌های پایدار که دارای تکنولوژی سطح بالاست و کشورهای بسیار محدود دارای آن هستند, تبدیل خواهد شد.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران هم در حال ورود به این حوزه است که در واقع این یک تعامل با کشورهای 1+5 است و بر این اساس مذاکرات خوبی با روس‌ها داشتیم و فکر می‌کنم در این زمینه هم در آینده خبرهای خوبی داشته باشیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره آخرین وضعیت احداث واحدهای جدید نیروگاه هسته‌ای بوشهر عنوان کرد: کرینکو رییس روس اتم و دکتر صالحی روز گذشته در این خصوص با یکدیگر گفتگو کردند. اگرچه ما پروتکل را امضاء کردیم ولی قراردادهای آن باید تکمیل شود که ازنظر زمانی چندین فقره می شود.

کمالوندی تاکید کرد: یکی از نکاتی هم که در این جلسه مطرح شد تامین مالی بخشی ازاین پروژه از طرف روسیه بود که این کشور به این طرح جواب مثبت داد و این مهم قدم خوب و رو به جلو است.

وی ادامه داد: ما هم به هرحال مطالعات محیطی را انجام داده ایم و در حال تکمیل قراردادهای فنی هستیم و امیدواریم که کار کلنگ زنی نیروگاه دوم بوشهر را تا آخر امسال انجام دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که برای پیشبرد برنامه‌های سازمان انرژی اتمی با کشورهایی غیر از روسیه و چین مذاکره کرده‌اید؟ گفت: براساس برجام قرار است یک گروه کاری از کشورهای 1+5 تشکیل شود که برای پیشبرد برنامه‌های ما همکاری کنند.

کمالوندی تصریح کرد: اگر کشورهای دیگر هم علاقه مند به همکاری و مشارکت با جمهوری اسلامی ایران در این زمینه هستند در صورت موافقت مقامات کشور و اجماع با 1+5، این امکان به وجود خواهد آمد که کشورهای دیگر هم به این برنامه‌ها اضافه شوند و در حال حاضر بعضی از کشورها نیز از این همکاری استقبال کردند که ما درحال بررسی آن هستیم.

سفر آمانو به تهران

معاون سازمان انرژی اتمی درپاسخ به این پرسش که درسفر جدید آقای ''آمانو'' به سوالات جدید آژانس راجع به توضیحات ایران درباره مسائل باقی مانده هم جواب داده خواهد شد؟ یادآورشد: قرار بر این است که بعد از توضیحات ما در رابطه با سوالات مطرح شده، اگر ابهاماتی وجود داشته باشد یا سوالات بیشتری مطرح شود برای تکمیل، توضیحاتی ارائه شود.

کمالوندی در این باره توضیح داد: هم اکنون در این مرحله هستیم و هیئتی هم که از طرف آژانس به این منظور در تهران حضور دارد.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم بگوییم که به صورت مناسب و برنامه‌های پیش بینی شده کارها درحال انجام است.

وی درباره اینکه آیا درخصوص تاسیسات پارچین هم صحبتی خواهد شد؟ اظهار کرد: درخصوص پارچین ترتیباتی دیده شده اما با توجه به این که موضوعات نحوه همکاری ما با آژانس، قرار است بین طرفین محرمانه باقی بماند بنابر این نمی توانیم جزئیات را بازگو کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره حضورش در پنجاه ونهمین اجلاس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین و ارزیابی از روند همکاری آژانس با کشورهای عضو گفت: آژانس یک سری برنامه‌های کلی در قالب برنامه فنی به خصوص برای کشورهای در حال توسعه دارد و گزارشات آژانس ازسال گذشته و امسال، نشان می‌دهد که این نهاد بین‌المللی یک روند رو به توسعه به ویژه در کشورهای آفریقایی در زمینه‌های مختلف از جمله مبارزه با آفات, مسائل پزشکی, بهداشتی را دنبال می‌کند.

کمالوندی افزود: به نظر می‌رسد که آژانس نقش خود را در این خصوص ایفا می‌کند و از نظر ما این تلاش‌ها باید بیشتر شود و جمهوری اسلامی ایران هم در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

وی تاکید کرد: ما در دیدارهای دوجانبه با برخی از کشورها به خصوص اتحادیه اروپا اعلام کردیم که حاضریم همکاری‌های سه جانبه با کشورهای نیازمند داشته باشیم که نیروهای انسانی یا تخصصی از طرف جمهوری اسلامی ایران است و منابع و اعتبار از طرف کشورهای اروپایی باشد که این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره مواضع کشورها در قبال ''برجام'' در اجلاس جاری آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار کرد: مواضع مثبتی از همه کشورها در خصوص برجام اعلام شد؛ هیچ موردی نداشتیم که توجه و یادآوری درباره برجام نداشته باشد.

کمالوندی تاکید کرد: طبیعتا سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران به نوعی است این وضع را ایجاب می‌کند که کشورها، موضع مثبتی در قبال این سیاست‌ها داشته باشند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس