کد خبر 450652
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱

آیه ۴۰ سوره حج این نکته را متذکر می شود که مساجدی مورد ستایش قرآن است که در آنها از خداوند بسیار یاد شود و به حداقل اکتفا نشود.

 به گزارش مشرق، مسجد نهاد هویت ساز جامعه اسلامی که مظهر پیوند دنیا با دین و عبادت و سیاست و جلوگاه پیوند دنیا با دین و عبادت و سیاست و جلوگاه پیوند امام جامعه دینی و امت اسلامی است. درنگاه رهبر حکیم و عالیقدر انقلاب اسلامی، مسجد، خانه خدا و مردم، خلوت انس با خدا و جلوت حشر با مردم، کانون ذکر و معراج معنوی و  و عرصه علم و  جهاد و تدبیر دنیوی است در دومین گزارش بنا داریم جایگاه مسجد در قران کریم را مورد بررسی قرار دهیم. ‏

‏« الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِن دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَن يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيراً وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ ‏»

‏«همان كساني كه به ناحق از خانه و كاشانه خود اخراج شده‌اند ( و از مكّه وادار به هجرت گشته‌اند ) و تنها گناهشان اين بوده است كه مي‌گفته‌اند پروردگار ما خدا است ! اصلاً اگر خداوند بعضي از مردم را به وسيله بعضي دفع نكند ( و با دست مصلحان از مفسدان جلوگيري ننمايد ، باطل همه‌جاگير مي‌گردد و صداي حق را در گلو خفه مي‌كند ، و آن وقت ) ديرهاي ( راهبان و تاركان دنيا ) و كليساهاي ( مسيحيان ) و كنشتهاي ( يهوديان ) ، و مسجدهاي ( مسلمانان ) كه در آنها خدا بسيار ياد مي‌شود ، تخريب و ويران مي‌گردد . ( امّا خداوند بندگان مصلح و مراكز پرستش خود را فراموش نمي‌كند ) و به طور مسلم خدا ياري مي‌دهد كساني را كه ( با دفاع از آئين و معابد ) او را ياري دهند . خداوند نيرومند و چيره است ( و با قدرت نامحدودي كه دارد ياران خود را پيروز مي‌گرداند ، و چيزي نمي‌تواند او را درمانده كند و از تحقّق وعده‌هايش جلوگيري نمايد )».

 نکات تفسیری:

۱.برای حفظ مراکز دینی، گاهی باید خون داد.
۲. آنچه مهم است دفاع از حریم مساجد است، خواه با جنگ باشد و خواه با قلم و بیان و یابرنامه های دیگر
۳. مهم ترین برنامه دشمن، نابودی مراکز دینی بیدار کننده است.
۴. نام عبادتگاه مهم نیست،کفار و متجاوزین با باید خدا و راه او به هر شکل و در هر کجا که باشد، مخالفند.
 ۵.یاد خدا هدف اصلی و روح اعمال در مراکز دینی است.
۶. مساجدی مورد ستایش قرآن است که در آنها از خداوند بسیار یاد شود و به حداقل اکتفا نشود.

 (برگرفته از کتاب جایگاه و اهمیت مسجد در قرآن)
منبع: شبستان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس