وام 80 میلیون تومانی برای خانه اولی‌ها باید با سپرده‌گذاری یک ساله باشد و تابع شرایط خاص است. همچنین قرار شده تسهیلات بانکی در هر سال به 84 هزار نفر از متقاضیان اختصاص پیدا کند. بنابراین این عدد با توجه به نیاز سالانه یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی کافی نیست و نمی‌تواند به نیاز تمام متقاضیان پاسخ دهد.

گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

مرد باشید و فردا ننه من غریبم بازی در نیاورید!


ارگان حزب کارگزاران، نظام را به فتنه جدید تهدید کرد.

به گزارش مشرق، هفته‌نامه صدا تهدید کرد در صورت پافشاری منتقدان بر موضع خود، باید منتظر فتنه‌ای دیگر باشند. گردانندگان این نشریه تندرو اصلاح‌طلب که از فعالان فتنه 88 هستند، در قسمت «اتاق فکر» باشگاه اصلاح‌طلبان نوشتند «گویندگان این سخنان و عموم دلواپسان و مخالفان دولت باید رفتارها و گفتارهای امروز خود را در حافظه نگاه دارند و به خوبی ثبت و ضبط کنند تا اگر فردا روزی ‌بار دیگر اعتراضی در کشور برخاست و فضا غبارآلود شد؛ بدانند «ریشه فتنه» از کجاست. نمی‌توان باد کاشت و انتظار توفان نداشت.»

دست‌اندرکاران این نشریه تندرو نیز تهدید امروز را به حافظه بسپارند که فردا اگر در بحبوحه فتنه‌انگیزی و آشوبگری گریبانشان را گرفتند، این بار ننه من غریبم بازی و مظلوم‌نمایی در نیاورند و پای مسئولیت خیانت‌شان بایستند.


تقلای ناکام عربستان برای ایجاد بی‌ثباتی در ایران


اسناد لو رفته از وزارت خارجه عربستان و سفارت این کشور حاکی از دخالت این رژیم در دامن زدن به اغتشاش است.

به گزارش وال‌استریت ژورنال و ایندیپندنت به نقل از اسناد ویکی‌لیکس عربستان سعودی برای تداوم دشمنی با ایران و ریختن روغن بر آتش نارضایتی در ایران تعمد داشته است.

به گزارش ویکی‌لیکس کادر دیپلماتیک عربستان سعودی در تلاش برای دامن زدن به ناآرامی در ایران بوده است.

وال‌استریت ژورنال با اشاره به پیشنهادهای سفیر عربستان در تهران به دولت ریاض در مورد برجسته کردن بحران‌های داخلی ایران و کمک به بخشی از فعالان و نیروهای اپوزیسیون ایرانی تلاش سیستماتیک سعودی‌ها در این راستا را مورد تأکید قرار داده است.

برپایه این گزارش، سفیر عربستان در تهران در مکاتبات خود از جمله بر لزوم حمایت از شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی مانند فیس‌بوک و توئیتر برای بهره‌برداری از نارضایتی‌های سیاسی و اجتماعی در ایران تأکید کرده بود.

در مکاتبات داخلی سعودی در سطوح بالا همچنین راه‌اندازی شبکه تلویزیونی ماهواره ای با حمایت مالی عربستان به عنوان یکی دیگر از راهکارها در مقابله با ایران مطرح شده بود.

در این گزارش به این رهنمود عربستان به سفارتخانه‌های خود در جهان نیز توجه شده که در آن پیگیری تماس‌های میان ایران با شیعیان در کشورهای مختلف توصیه شده بود.

همچنین برقراری محدودیت‌هایی برای کادر دیپلماتیک ایران در عربستان از جمله راهکارهای دیگر سعودی برای رصد نمایندگان ایران و مانع‌تراشی برای آن‌ها بوده است.

همچنین در یکی از اسناد افشاء شده عربستان هزینه 4 سال تحصیلات علی مهاجرانی فرزند عطاءالله مهاجرانی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی از دانشگاه‌های بریتانیا همراه با پرداخت هزینه مسکن را به میزان سالانه 16 هزار پوند به عهده گرفته و این مبلغ را به عنوان هدیه پرداخت کرده است.


مشروعیت بمب اتمی و اتهام نداشتن آن!


وبسایت وابسته به سازمان سیا در تحلیلی مضحک مدعی شد دارندگان بمب اتمی به دلیل مشروعیت داشتن بمب‌های اتمی‌شان و اینکه دارای بمب اتمی هستند، از بازرسی‌های بیشتر معاف هستند.

وبسایت رادیو فردا در تحلیلی به قلم رضا تقی‌زاده نوشت: بزرگ‌نمایی پیرامون مخاطرات امنیتی اجرای پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی، آخرین حربه اصولگرایان جمهوری اسلامی برای پیشگیری از به نتیجه رسیدن نهایی مذاکرات اتمی در پایان ماه جاری میلادی است.
رادیو فردا افزود: از سال 1997 که چارچوب اصلی این پیمان به تصویب سازمان ملل رسیده تاکنون بیش از 125 کشور مفاد کلی این پیمان را پذیرفته‌اند و کشورهای دارای بمب اتمی به دلیل نبودن ضرورت پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان-پی-تی) طبیعتاً از شمول آن معاف شده‌اند.

نویسنده می‌افزاید: چارچوب اصلی پروتکل الحاقی برای همه کشورهای فاقد بمب اتمی، یکسان است. در عین حال کشورهای عضو ثابت شورای امنیت که دارای بمب اتمی هستند به دلیل مستثنی بودن از معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی، مشمول مفاد جامع پروتکل الحاقی (که طبیعت «الحاق» به یک پیمان دیگر را دارد)، نمی‌شوند. کشور هند (مانند پاکستان و اسرائیل) به ان‌پی‌تی ملحق نشده ولی بخش‌هایی از پروتکل الحاقی را در بخش ضوابط حفاظتی به موقع اجرا می‌گذارد.

رادیو فردا همچنین نوشت: دلیل تفاوت تعهدات کشورهایی مانند بریتانیا و یا آمریکا در قبال ضوابط پروتکل الحاقی، با کشوری مانند ایران که هنوز به بمب اتمی دست نیافته است، مشروعیت داشتن زرادخانه اتمی آنها است، در عین حال که سازمان ملل کشورهای دارای بمب اتمی مجاز را از کمک دادن به کشورهای فاقد بمب اتمی، برای دست یافتن به بمب اتمی پرهیز می‌دهد.

نویسنده مدعی شد: بهانه نظامیان جمهوری اسلامی برای بسته نگاه داشتن پارچین و یا چهار سایت دیگر در اطراف تهران که در آنها نظامیان فعالیت می‌کنند، به روی بازرسان آژانس، نه به دلیل دفاع از اسرار نظامی جمهوری اسلامی، که تنها بهانه‌ای برای به شکست کشیدن مذاکرات اتمی است، چنانکه پیشتر و در فاصله سال‌های 2003 تا 2005 اجازه انجام دو نوبت بازرسی از این سایت داده شده و گلایه‌ای برای فاش شدن اسرار نظامی جمهوری اسلامی مطرح نبوده است.

مواجب‌بگیر ارگان سازمان سیا توضیح نمی‌دهد که چرا داشتن بمب اتمی از سوی قاتلان مردم هیروشیما و ناکازاکی «مشروع» و موجب مستثنا شدن آنها از بازرسی است، اما فقدان بمب اتمی موجب «اتهام» و «الزام به بازرسی‌های بیشتر در سطح پروتکل الحاقی» است؟! او همچنین توضیح نداده که چرا با وجود 2 بار بازرسی از پارچین در دو نوبت مجزا، غربی‌ها حاضر به بستن پرونده مدعایی فاقد سند خود در این باره نشده‌اند و چرا حاصل برخی بازرسی‌ها و مصاحبه‌ها، لو رفتن فهرست دانشمندان هسته‌ای ایران و ترور برخی از آنها بوده است.

یادداشت رادیو فردا در حالی است که بنا بر گزارش همین رادیو به نقل از انستیتو پژوهش‌های بین‌المللی استکهلم، آمریکا با 7500 کلاهک دارای بزرگ‌ترین زرادخانه سلاح‌های اتمی دنیاست.


هشدار روزنامه دولت درباره رکود بازار مسکن


روزنامه رسمی دولت نسبت به تداوم رکود در بازار مسکن هشدار داد.

این روزنامه از قول رئیس انجمن انبوه‌سازان نوشت: وام 80 میلیون تومانی برای خانه اولی‌ها باید با سپرده‌گذاری یک ساله باشد و تابع شرایط خاص است. همچنین قرار شده تسهیلات بانکی در هر سال به 84 هزار نفر از متقاضیان اختصاص پیدا کند. بنابراین این عدد با توجه به نیاز سالانه یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی کافی نیست و نمی‌تواند به نیاز تمام متقاضیان پاسخ دهد.

وی می‌افزاید: اگر بخواهیم به این مقوله خوشبینانه نگاه کنیم وام 60 میلیون تومانی می‌تواند بخشی از خلأ مالی متقاضیان خرید ملک را پر کند، اما زمانی که سازندگان این وام‌ها را دریافت کنند به دلیل نرخ سود بالای 21 درصد قیمت خانه (نرخ نهایی ساخت مسکن) افزایش خواهد یافت. لذا در بحث تولید مسکن در صورتی که دولت تسهیلات را با نرخ سود پایین‌تری پیش‌بینی کند، تأثیر مثبتی در بخش مسکن خواهد داشت.

با توجه به وضعیت پیش آمده به نظر می‌رسد سال 95 بازار مسکن تکاپوی بیشتری داشته باشد به هر ترتیب طی چند سال اخیر بخش مسکن رکود عمیقی را تجربه کرد و از آنجا که اقتصاد کشور در این سال‌ها در رکود به سر می‌برد و قدرت خرید مردم هم کاهش یافته بود، زمان تولید و دسترسی مردم به مسکن افزایش یافت.

ایرج رهبر معتقد است: در مقطع فعلی با انباشت تقاضا در این بخش مواجه هستیم که اگر این درخواست‌ها پوشش داده نشود باعث برهم خوردن تعادل بازار مسکن و عرضه و تقاضا خواهد شد. سنوات گذشته نیز به علت رکود دو تا سه ساله جهش قیمت ملک رخ داد. برخی‌ها بر این باور هستند که رکود حاکم بر بازار مسکن دلیل ثبات قیمت‌ها شده است، ولی چنین صحبتی قابل قبول نیست. در رکود فرد متقاضی خرید ملک از خانه‌دار شدن صرفنظر نمی‌کند، بلکه خرید خود را به تعویق می‌اندازد و اگر هم نتواند مساحت مورد نیاز خود را خریداری کند به سراغ واحدهای مسکونی کوچک‌تر می‌رود، از این رو رکود مانند فنر عمل می‌کند هر زمان که فنر از حالت عادی خود خارج شود دیگر قابل کنترل نیست. هجوم خرید ملک توسط مردم هم خیلی خطرناک است، چرا که قیمت‌ها سیر صعودی به خود می‌گیرد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان می‌افزاید: انباشت تقاضا برای هر اقتصادی آفت است به همین دلیل همیشه باید میزان عرضه و تقاضای مسکن با هم هماهنگ باشد. ثبات فعلی که در قیمت مسکن رخ داده همیشگی نخواهد بود. اگر وضعیت بازار شرایط طبیعی خود را داشته باشد باید متناسب با نرخ تورم حرکت کند به دولت توصیه می‌کنم برای کنترل عرضه و تقاضای مسکن برنامه جدی داشته باشد و نحوه پرداخت وام‌ها به گونه‌ای باشد که بتواند مسکن را از رکود خارج کند. متأسفانه طی سه سال اخیر در تولید مسکن هم با رکود روبه‌رو بوده‌ایم. طبق آمارهای اعلام شده میزان صدور پروانه ساخت در سال جاری نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است و سال 93 نسبت به 92 هم کاهش 30 درصدی تجربه شد. لذا رکود در ساخت و ساز هم باید با سیاست‌های تشویقی حل شود.


غیر از بدگویی علیه دولت سابق کار دیگری هم بلد هستید؟!


معاون اول رئیس‌جمهور می‌گوید می‌خواهیم از دولت گذشته حرف نزنیم اما نمی‌شود!
اسحاق جهانگیری در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی آزادراه آبیک - چرمشهر (کنارگذر جنوبی تهران) که از سوی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء احداث شد، گفت: هرچند که بارها گفته شده راجع به گذشته حرف نزنیم اما آن‌قدر فشار روی دولت وجود دارد که نمی‌توان راجع به گذشته و سیاست‌هایی که در آن دوران انجام شده، حرفی نزد. دولت گذشته در شرایطی که اوج فروش نفت را تجربه کرد، دولتی را به کابینه یازدهم تحویل داد که بیشترین بدهی ممکن به پیمانکاران و بانک‌ها را داشت.

جهانگیری در بخش دیگر از سخنان خود با تاکید بر این که قرارگاه خاتم‌الانبیاء نباید رقیب بخش خصوصی شود اظهار کرد: قرارگاه خاتم‌الانبیاء نباید در جاهایی که بخش خصوصی حضور دارد ورود و برای بخش خصوصی کشورمان مزاحمت ایجاد کند.

درباره بخش اول اظهارات آقای جهانگیری باید گفت که ترک عادت - آن هم از نوع شدید - بسیار سخت است به ویژه آن که اگر بنا باشد برخی دولتمردان به دولت قبلی بدگویی نکنند و همه مشکلات را گردن آن دولت نیاندازند، دیگر هیچ حرفی برای گفتن ندارند و از این جهت، تابوی دولت قبل یک بهانه کامل برای جبران سوء مدیریت‌ها و بی‌تدبیری‌های مدیرانی است که اکنون سر کار هستند و باید برای امروز خود پاسخگو باشند، که اگر نمی‌توانند پاسخگو باشند، نباید مسئولیت و مدیریت را بپذیرند.

اما درباره بخش دوم گفتنی است که برخی مدیران دولتی هم پروژه‌های بزرگ انجام شده از سوی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) را - از جمله در پارس‌جنوبی و اتوبان قم به گرمسار - افتتاح می‌کنند و پز آن را می‌دهند، هم پروژه‌های ضروری را که بر زمین مانده و کسی برعهده نمی‌گیرد به دوش آن قرارگاه می‌گذارند اما آخرالامر کنایه و طعنه‌ای هم به قرارگاه سازندگی می‌زنند که نوعی ناسپاسی است.

شبیه این رفتار در قبال برخی پروژه‌های آغاز شده از سوی دولت قبل تکرار شده است به نحوی که مثلا هم به مسکن مهر بدگویی مطلق شده و حتی آن را «مزخرف» دانسته‌اند و هم به وقت مناسب، همین پروژه‌ها را افتتاح کرده و ژست خدمتگزاری گرفته‌اند و سوال این است که مگر با پروژه مزخرف می‌شود ژست کار و آبادانی و خدمت گرفت؟!


الگوبرداری مدعیان اصلاحات از سلطنت‌طلبان


پس از انتشار بخشی از اسناد وزارت خارجه عربستان سعودی توسط  سایت ویکی‌لیکس و افشای تأمین هزینه تحصیل و اقامت فرزند وزیر فرهنگ دولت اصلاحات توسط دولت عربستان، با تأیید سند سایت ویکی‌لیکس توسط یکی از نمایندگان مجلس این رسوایی اکنون وارد مرحله تازه‌ای شده است. صبح دیروز اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این سند را موثق اعلام کرد و گفت: «سند تأمین هزینه تحصیل فرزند مهاجرانی توسط عربستان معتبر است.» مطابق این سند وزارت خارجه عربستان سعودی به درخواست عطاءالله مهاجرانی مبلغ 65484 پوند را برای اقامت و تحصیل فرزندش در دانشگاه وارویک انگلستان به وی اهدا می‌کند. این در حالی است که نشریات زنجیره‌ای و اصلاح‌طلب در مواجهه با این خبر سکوت پیشه کرده و حاضر به موضع‌گیری نشده‌اند. اما علیرغم نشریات اصلاح‌طلب این خبر در فضای مجازی با واکنش‌های مختلفی همراه شد. در همین رابطه یکی از کاربران اصلاح‌طلب در صفحه شخصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «آن وقت‌ها که داور ]ابراهیم[ نبوی در ایران بود و هنوز نظریه‌پرداز پروژه‌های احمقانه‌ای از قبیل «اسب تروآ» نشده بود، لاطائلاتی را به اسم طنز به خورد خلق‌الله می‌داد که بعداً در کتاب‌هایی چون «ستون پنجم»، که اگر اشتباه نکنم نام ستون روزانه‌اش در روزنامه «جامعه» بود، هم گردآوری و منتشر شد.

حسین شریعتمداری، که شدیدتر از حالا، به کوبیدن اصلاح‌طلبان و، در واقع، هر که به تمامی با جمهوری اسلامی نبود، مشغول بود، یک بار از پول‌هایی نام برد که برخی اصلاح‌طلبان از عربستان گرفته‌اند. در آن فضا، این قضیه دستمایه تمسخر نبوی قرار گرفت: تقریباً در تمام یادداشت‌های روزانه‌اش به نحوی به آن می‌پرداخت و مسخره‌بازی درمی‌آورد.

تا همین لحظه هم، شخصاً آن خبر را واهی می‌دانستم؛ ]...[ با همه این توصیف‌ها، این سند مرا تکان داد؛ اگر مهاجرانی اکنون که به قول این سند وزیر سابق است، توانسته بدون وجود هیچ دلیل روشنی از عربستان پول بگیرد، چرا همان زمان که وزیر بوده به طرق دیگر پول نگرفته باشد؟ از کجا معلوم دیگران در گذشته و حال چنین پول‌هایی به جیب نزده باشند؟ از پاک‌دستی بگذریم؛ از کجا معلوم سایر مدعیاتی که در همه این سال‌ها تحویل‌مان داده‌اند درست باشند؟ چه دلیلی برای تأییدشان در اختیار داریم؟ آدم به خیلی چیزها می‌تواند (و باید؟) شک کند، خیلی چیزها.»
گفتنی است پیشتر نیز در بحبوحه آشوب‌های سال 88؛ وبسایت روزنامه گاردین خبر از کمک 50 میلیون دلاری یک بازرگان عرب به نام صائب عریقات به میرحسین موسوی داد. کمکی که با هماهنگی جرج میشل فرستاده ویژه آمریکا در غرب آسیا انجام شد.

لازم به ذکر است اخذ کمک مالی از عربستان برای مقابله با جمهوری اسلامی سابقه‌ای دیرینه دارد. احمد علی مسعود انصاری مشاور مالی رضا پهلوی در خاطرات خود می‌نویسد: «در سال 1981 عربستان سعودی توسط ملک حسن پادشاه مراکش 10 میلیون دلار به چند تن از سلطنت‌طلبان داد و پیش از آن هم عربستان دو میلیون دلار نقداً به خود او داده بود.» با این اوصاف به نظر می‌رسد پس از سلطنت‌طلبان اکنون اصلاح‌طلبان به مشتریان پر و پا قرص کمک‌های مالی رژیم مرتجع عربستان سعودی تبدیل شده‌اند.

** خراسان

دستور جديد دولت درباره استفاده از تسهيلات مالي خارجي

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول مهم اجرايي به اعضاي کابينه، با اشاره به رد شدن برخي درخواست هاي ارسالي به شوراي اقتصاد براي استفاده از فاينانس، اعلام شده است که بر اساس تصميمات اتخاذ شده، دبيرخانه شوراي اقتصاد موظف شده است نسبت به تهيه و تنظيم «دستورالعمل اختصاص تسهيلات مالي خارجي (فاينانس)» به طرح ها و پروژه هاي مورد درخواست دستگاه هاي اجرايي اقدام و آن را براي تصويب به مسئولان مربوطه در دولت ارائه کند.


درخواست برخي مسئولان براي لغو مصوبه دولت سازندگي

در حالي که بر اساس مصوبه 1375 دولت هاشمي رفسنجاني، مقرر شده بود ‌حق استفاده از يک خانه تاريخي در شمال کشور که آن زمان در مالکيت نهاد رياست جمهوري قرار داشت، به يکي از فرهنگستان ها واگذار ‌‌شود، بر اساس نامه تعدادي از مسئولان اجرايي به مديران نهاد رياست جمهوري، پيشنهاد شده است با لغو مصوبه مذکور، اين خانه به سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري واگذار شود.


** وطن امروز

جنایات آل‌سعود در راستای راهبرد استکبار جهانی است

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور عصر روز گذشته در حاشیه مراسم سالگرد درگذشت آیت‌‌الله محمدی‌گیلانی که در مسجد ارک تهران برگزار شد، به شخصیت این عالم بزرگوار اشاره کرد و اظهار داشت:‌ برخی افراد تکلیف‌شعار هستند و برخی دیگر تکلیف‌‌مدار اما آیت‌الله گیلانی از جمله کسانی بود که تکلیف‌مداری را به صحنه می‌آورند. به گزارش فارس، حجت‌الاسلام رئیسی فقیه، عالم وارسته و دلداده به خدا را از صفات آیت‌الله گیلانی برشمرد و گفت: آیت‌الله گیلانی چون کوه استوار بود و قضات امروز باید از آیت‌الله گیلانی الگو بگیرند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به جنایات آل‌سعود در یمن اشاره کرد و ضمن اظهار تأسف گفت: اقداماتی که آل‌سعود در حال انجام است به هیچ وجه مورد تایید نیست. هیچ مسلمانی این اقدامات را تحمل نمی‌کند. متأسفانه آل‌سعود در منطقه در راستای راهبرد استکبار جهانی گام برمی‌دارد.

هفته آینده تحول مهم در روابط ایران، عراق و سوریه

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هفته آینده تحول مهمی در روابط منطقه‌ای 3 کشور ایران، عراق و سوریه اتفاق خواهد افتاد. به گزارش تسنیم، سرلشکر محمد الشعار، وزیر کشور سوریه صبح دیروز با علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مرکز دیدار و گفت‌وگو کرد. علی‌اکبر ولایتی در این دیدار، ایران و سوریه را دارای روابط برادرانه دانست و گفت: ایران و سوریه رابطه برادرانه دارند و با سابقه عمیق این رابطه ادامه دارد. وی ادامه داد: رابطه ایران و عراق نیز همیشه برقرار بوده است و عراق و سوریه هم بخش مهمی از بین‌النهرین را تشکیل داده‌اند که تاریخ طولانی تمدن بسیار مهمی دارند. رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: هفته آینده تحول مهمی در روابط منطقه‌ای 3 کشور ایران، عراق و سوریه اتفاق خواهد افتاد.

سخنرانی 3 اصلاح‌طلب و اصولگرا در ضیافت افطاری روحانی

دبیرکل حزب اسلامی کار گفت: در مراسم ضیافت افطاری رئیس‌جمهور 3 نفر از اصلاح‌طلبان و 3 تن از اصولگرایان درباره آخرین وضعیت کشور به سخنرانی خواهند پرداخت. به گزارش فارس،  ضیافت افطاری حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان امروز چهارشنبه سوم تیرماه با حضور احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرا در ساختمان ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود. حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار در همین رابطه اظهار داشت: همه اصلاح‌طلبان به ضیافت افطاری آقای روحانی دعوت شده‌اند. وی افزود: در این مراسم 3 نفر از اصلاح‌طلبان و 3 تن از اصولگرایان درباره آخرین وضعیت کشور به سخنرانی خواهند پرداخت.

** آرمان

 دولت ترکیه به رضا ضراب جایزه داد

شنیده شد که رضا ضراب، تاجر ایرانی که متهم به پولشویی در کشور ترکیه بوده و در جریان عملیات دسامبر 2013 دستگیر و مدتی را در زندان استانبول گذرانده، جایزه گرفت. پارسینه نوشت؛ رضا ضراب این جایزه را در بخش صادرات دریافت کرده است آن هم از سوی مقامات ارشد حزب حاکم عدالت و توسعه که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور نیز در آن حضور داشت. معاون نخست‌وزیر، وزیر اقتصاد و رئیس صادرات ترکیه ازجمله این مقامات بودند که به تاجر ایرانی جایزه دادند. رضا ضراب درحالی جایزه صادرات را از دست مقامات ارشد ترکیه تحویل می‌گیرد که همچنان از سال 2013 حرف و حدیث‌های بسیاری درمورد او در جامعه ترکیه مطرح است. حضور اردوغان در مراسم اهدای جایزه به تاجر ایرانی خشم مخالفان را برانگیخت. رسانه‌های وابسته به احزاب جمهوری خلق و ملی‌گرا در این رابطه حضور رجب طیب اردوغان در مراسم اهدای جایزه به رضا ضراب را برجسته کرده و این حرکت او را زیر سوال برده‌اند.
 
افطار در کاخ سفید با میزبانی اوباما

شنیده شد که رئیس‌جمهوری آمریکا در مراسم افطاری کاخ سفید گفته است که آمریکایی‌ها با هدفگیری هر دین و گروه اقلیتی مخالفند و در این راستا در کنار یکدیگر به صورت متحد ایستاده‌اند. ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت؛ باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه‌شب در کاخ سفید میزبان آمریکایی‌های مسلمان در مراسم افطار بود. وی در جمع حدود ۴۰ نفر از اعضای جامعه دیپلماتیک و برخی از اعضای کنگره گفت: ما تاکید داریم که دین ما هرچه باشد، همگی یک خانواده هستیم. در میان میهمانان چهره‌های جوانی از جمله سامانتا الوف که به دادگاه عالی آمریکا رفت تا از حق خودش برای پوشیدن روسری دفاع کند، دیده می‌شد. وی که سال ۲۰۰۸ یک نوجوان ۱۷ ساله بود، برای یافتن شغل در یک فروشگاه محصولات کودکان در اوکلاهاما با حجاب رفته بود و درخواست وی رد شد. اوباما درباره الوف گفت: او مصمم بود تا از حق خودش برای داشتن حجاب دفاع کند، او می‌خواست تا همانند افراد دیگری از فرصت‌های مشابه برخوردار باشد. او تمام مسیرها را در دادگاه عالی پیمود؛ کاری که من در سن او انجام ندادم. او پیروز شد.
 
پاسخ الیاس قالیباف به شایعات پیرامونش

شنیده شد که بعد از مدت‌ها سکوت، الیاس قالیباف نسبت به تهمت‌هایی که به وی زده می‌شد پاسخ داد. تهمت‌هایی که از دزدی ۸ هزار میلیاردی تا فرار به کانادا و... بخشی از آنها بود. فردا نوشت؛ الیاس قالیباف در اینستاگرامش نوشته است که من هرگز به نوشتن این متن راضی نبودم اما دیگر نیست كسی از دوستان و اطرافیانم كه از من نخواسته باشد مطلبی بنویسم و یا توصیه نكرده باشد كه سكوت جایز نیست. وی ادامه داده است: اما به همین عزیزان و دلسوزان هم عرض كردم، شما كه خوب می‌دانید متن پیام سراسر كذب علیه من و خانواده‌ام با چه هدفی نوشته شده و نشر داده می‌شود كسانی كه این شایعات را منتشر می‌كنند كه با توضیح من از كرده خود پشیمان نمی‌شوند آنها ماموریتی فراتر از الیاس قالیباف دارند و امروز من هدف آنها هستم و فردا داستان چیز دیگری است چراكه خواب‌زده بیدار نمی‌شود.
 
روحانی چه کسانی را در توئیتر دنبال می‌کند؟

شنیده شد که دکتر حسن روحانی در بین وزرایش تنها صفحه محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه را دنبال می‌کند. حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران صاحب یکی از صفحات پرطرفدار در توئیتر است. مشرق نوشت؛ رئیس دولت یازدهم در توئیتر دو صفحه به زبان انگلیسی و فارسی دارد. او در توئیتر فارسی خود هشت صفحه را دنبال می‌کند؛ صفحات فارسی و انگلیسی مقام معظم رهبری و صفحه شخصی خود به زبان انگلیسی از جمله این صفحات است. از دیگر افرادی که روحانی آنها را در توئیتر دنبال می‌کند می‌توان به رئیس دولت اصلاحات و هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد. روحانی همچنین دو نفر از معاونینش را follow کرده است؛ شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده و معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط‌‌‌ زیست.
 
دیدار محرمانه روحانی برای توافق!؟

شنیده شد که سند منتشرشده توسط ویکی لیکس مدعی است که حسن روحانی برای رسیدن به توافق هسته‌ای با طرف آمریکایی دیدار مستقیم داشته است. پایگاه خبری تحلیلی پارس نوشت؛ وب‌سایت ویکی‌لیکس این هفته با انتشار 60 هزار سند مرتبط با کشور عربستان فصل جدیدی را پیرامون این کشور رقم زده است. ویکی‌لیکس البته تاکید کرده است که این 60 هزار سند تنها بخشی از اسناد در دسترس است و مجموعه این اسناد به 500 هزار عدد می‌رسند که به مرور منتشر خواهد شد. یکی از از این اسناد، گزارشی است که از دیدار حسن روحانی با طرف آمریکایی خبر می‌دهد. در این گزارش ادعا شده است که حسن روحانى از طریق طرف سومى با آمریكا دیدار داشته است. سند ادعا می‌کند که وی قبل از شروع مذاكرات 1+5 تمایل ایران براى ارتباط با آمریكا و رسیدن به توافق حتى به صورت موقت داشته است.  
 
«محمدرضا حياتي» بازنشسته شد

شنیده شد که «محمدرضا حياتي» گوينده پيشكسوت خبر پس از 34 سال فعاليت بازنشسته شد. فارس نوشت؛ «محمدرضا حياتي كه از سال 1360 فعاليت خود را در سازمان صداوسيما آغاز كرده، روز گذشته -اول تيرماه- پس از 34 سال فعاليت متوالي در سازمان صداوسيما به افتخار بازنشستگي نائل آمد. بنا بر اين گزارش، اين در حالي است كه معاونت خبر رسانه ملي طي سال‌هاي اخير چندين گوينده جوان به بدنه خبري خود تزريق كرده است اما همواره اخبار ساعات مهم نظير 21 شبكه يك سيما به محمدرضا حياتي سپرده شده است. بازنشستگي حياتي به منزله خداحافظي او از آنتن نيست و طبق نظر محمد سرافراز رئيس سازمان صداوسيما قرار شده اين گوينده پيشكسوت فعاليت خود را به صورت پروژه‌اي با بخش‌هاي خبري تلويزيون ادامه دهد.
 
نابودي 6 هزار هكتار از باغات تهران

شنیده شد که دبير كميته محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران با اشاره به اينكه از سال اجرايي شدن اين مصوبه تا سال 90 عددي برابر با 6 هزار هكتار از باغات تهران از دست رفت، عنوان كرد: ازسال 90 تاكنون نيز مطالعه‌اي درباره اثرهاي مخرب اين مصوبه انجام نشده است كه در صورت انجام اين مطالعه بطور قطع عدد تخريب باغات بسيار بيشتر است. ميزان نوشت؛ محمد ميرزايي به دستورالعمل ماده 14 زمين شهري مصوب طرح جامع تهران در سال 86 اشاره كرد و گفت: با مروري بر اين دستورالعمل مي‌توان فهميد با اصلاح ماده 14 زمين شهري مي‌توان شيوه نادرست فعلي را در اجراي مصوبه‌اي كه به مصوبه برج باغ‌ها مشهور است، به مسير اصلي خود هدايت كرد.

** ایران

حمایت امریکایی‌های ایرانی‌تبار از توافق هسته‌ای با ایران

اتحادیه روابط عمومی امریکایی‌های ایرانی‌تبار (PAAIA) گزارش خود را درباره نگرش امریکایی‌ها به مذاکرات هسته‌ای و همچنین روابط ایران و امریکا منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این گزارش آمده است: «نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد هم امریکایی‌های ایرانی تبار و هم خود رأی‌دهندگان امریکایی از دستیابی به توافقنامه هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند.» بر اساس این گزارش، حدود دو سوم (64 درصد) امریکایی‌های ایرانی‌تبار از دستیابی به چارچوب توافقنامه هسته‌ای با ایران با هدف محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران حمایت کردند.

همچنین بیش از دو سوم امریکایی‌های ایرانی‌تبار (68 درصد) می‌گویند تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر ایران مشکلات بسیاری برای خانواده‌ها و دوستان‌شان در ایران به وجود آورده است. از این منظر، هفت نفر از هر 10 نفر از اقدام دولت امریکا به استثنا قرار دادن ارسال وجوه، ارسال مواد غذایی و دارو و ابزارهای ارتباطات شخصی برای خانواده‌ها در ایران حمایت کردند. «لیلا آستین» مدیر اجرایی اتحادیه روابط عمومی امریکایی‌های ایرانی‌تبار اعلام کرد: «آنچه ما دریافته‌ایم، این است که جامعه امریکایی‌های ایرانی‌تبار روابط قوی خود را با دوستان و خانواده‌های‌شان در ایران حفظ کرده‌اند و دیدگاه‌های آنها منعکس کننده نگرانی‌های‌شان برای مردم ایران است.»

جایزه دولت ترکیه به رضا ضراب

دولت ترکیه به رضا ضراب جایزه صادر کننده برتر جواهرات ترکیه  اعطا کرد.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روزنامه زمان ترکیه،حضور اردوغان در مراسم اهداء جایزه به وی  خشم مخالفان را برانگیخت.رسانه های وابسته به احزاب جمهوری خلق و ملی گرا در این رابطه حضور رجب طیب اردوغان در مراسم اهدای جایزه به رضا ضراب را برجسته کرده و این حرکت او را زیر سوال برده اند.گفتنی است نام این تاجر ایرانی الاصل در پرونده بابک زنجانی نیز مطرح است.


«آنتی 2500» ؛ جایگزین «اس300»

سامانه «آنتی 2500»  به جای سامانه ضدهوایی «اس300 » به ایران می‌آید. به گزارش «خبرآنلاین» به نقل از دیپلماسی رسانه‌ای سفارت ایران در مسکو، رسانه‌های گروهی نوشته‌اند ایران و روسیه قرارداد تحویل 5 آتشبار سامانه «آنتی 2500» به جای سامانه ضدهوایی «اس300 پ ام او-1»  را امضا می‌کنند. منبع روزنامه «کامرسانت» گفته است قطع بررسی دادگاهی این مسأله نخستین قدم به سوی اجرای معامله خواهد بود.

 این امر ماهیت اصولی دارد. گفته می‌شود تمایل نداشتن کمپانی «آلماز آنتئی» برای از سر گرفتن تولید سامانه ضدهوایی «اس300پ ام او-1» به‌خاطر فقط یک قرارداد، هرچند قراردادی مهم، به طرف ایرانی بیان شده است. تهران مایل است این سامانه‌ها را بسرعت دریافت کند و این امر فقط در صورت تولید انبوه میسر می‌شود.


درخواست حکم اعدام در پرونده حادثه فرودگاه جده

حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزیر امور خارجه گفت: دادستان جده برای مأموران فرودگاه درخواست مجازات اعدام کرده است. به گزارش ایلنا، وی  در گفت‌وگو با «العالم» تضمین امنیت عمره گزاران و ایجاد فضای منطقی و معقول در ورود و خروج زائران ایرانی به عربستان را مهم‌ترین شرایط جمهوری اسلامی برای برقراری مجدد سفرهای عمره اعلام کرد.

** شرق

«نه» قاطعانه دولت به طرح مجلس


جلسه صبحگاه مجلس غیرعلنی می‌شود. ٢٤٤ نماینده حاضرند و «علی لاریجانی» بنا دارد نکاتی درباره ماده واحده طرحی بگوید که کلیاتش همین یکی، دو روز پیش به تصویب نمایندگان رسید. «جبهه پایداری»‌ها از همان صبح دست به‌کار شده‌اند و می‌خواهند در نوبت علنی در مخالفت با ماده واحده طرح صیانت از حقوق هسته‌ای سخن بگویند.

نبویان، کوچک‌زاده، رسایی و روح‌الله حسینیان در جنب‌وجوش‌اند و حالا برخی از آنها مدام به جایگاه هیأت‌رئیسه آمد و شد دارند.

آنها در یکی، دو سال گذشته از هیچ تلاشی برای سنگ‌اندازی پیش پای تیم مذاکره‌کننده فروگذار نکرده‌اند و حالا در یکی از تاریخی‌ترین روزهای سرنوشت‌ساز ایران آمده‌اند تا رأی‌شان را به کرسی بنشانند، رأیی که حالا با تلاش هیأت‌رئیسه مجلس کمی تعدیل شده و رنگ‌ولعاب منطقی‌تری یافته است. کمی آن‌سوتر از بهارستان، صدای محمدباقر نوبخت بلند شده که طرح مجلس مغایر قانون اساسی بوده و در ‌آینده امکان و قدرت مانور اعضای تیم مذاکره‌کننده را کاهش خواهد داد.


مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری نیز هم‌صدا با نوبخت آمده تا در جلسه علنی از دلایل مخالفت دولت با طرح پیشنهادی مجلس بگوید. او به‌خوبی می‌داند که مشروح مذاکرات دیروز مجلس در تاریخ ثبت خواهد شد، لاریجانی اما صلاح نمی‌داند و به برخی مصلحت‌های دیگر می‌اندیشد؛ اینکه اعلام مخالفت انصاری، موجی از تذکر و اعتراض تندروها را به‌همراه خواهد داشت. به‌این‌ترتیب گوشه‌ای از واقعیت‌ها از گزارش رسمی و مشروح مذاکرات دوم تیرماه ٩٤ به دور می‌ماند. دولتی‌ها به‌خوبی می‌دانند که رسیدن به توافق نزدیک است. حال عقلا و معتدلان مجلس به کمک آمده اند تا این بار در این بزنگاه سرنوشت‌ساز جلوی زورآزمایی تندروها گرفته شود، دولتی‌ها در پیچ آخر مذاکرات با وجود تقدیر و تشکر از علی لاریجانی و همراهان تیم هسته‌ای، نمی‌خواهند این واقعیت را انکار کنند که طرح روز گذشته به ‌کل خلاف قانون است؛ طرحی که حالا با ٢١٣ رأی موافق بدون درج آرای موافق و مخالف در تاریخ دوم تیر سال ٩٤ ثبت می‌شود.


انصاری به جایگاه هیأت‌رئیسه می‌آید، پچ‌پچه‌ای کوتاه درمی‌گیرد و گویا علی لاریجانی با بیان دلایل مخالفت او با طرح موافقت نمی‌کند. ساعاتی پس از جلسه همان مواضع را با ایرنا در میان می‌گذارد «طرح خلاف اصل ١٧٦ قانون اساسی است؛ طبق این اصل، آنچه در شورای امنیت ملی مطرح است، پس از تأیید مقام‌معظم‌رهبری قابل اجراست؛ ازاین‌رو ورود مجلس در موضوع این طرح خلاف اصل یادشده است. در شرایط حساس کنونی که مذاکرات مراحل پایانی خود را طی می‌کند و در نقطه بسیار حساس قرار گرفته این طرح کمکی به مذاکره‌کنندگان ما نمی‌کند».


با‌این‌حال انصاری تأکید دارد که «دولت از حساسیت نمایندگان مجلس و تلاش هیأت‌رئیسه و شخص جناب آقای دکتر لاریجانی برای همراهی و حمایت از تیم مذاکره‌کننده، تشکر و قدردانی می‌کند».


پیش‌بینی انصاری این است که طرح بهارستانی‌ها از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد: «سابقه نشان می‌دهد شورای نگهبان با قانون‌گذاری و ورود مجلس در موضوعی که در دستور کار شورای‌عالی امنیت ملی یا حوزه اختیارات و وظایف رهبری است مخالفت کرده و آن را مغایر قانون اساسی دانسته است».


معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری همچنین تأکید دارد: «ما به این موضوع اصرار داشتیم؛ زیرا پرونده مهم تاریخی هسته‌ای در مجلس مطرح شده که باید نظر رسمی دولت در مذاکرات ثبت و اعلام می‌شد و آقای لاریجانی در این راستا مصلحت‌اندیشی داشت که ممکن است با صحبت ما، مخالفان طرح یا پیشنهاددهندگان بخواهند پیشنهادي مطرح و صحبت کنند و جلسه به درازا بکشد و احیانا توافقی که قبلا با طراحان روی متن انجام داده بودند و این متن را تعدیل کرده بودند، دچار آسیب شود».


به‌هرترتیب جلسه غیرعلنی خاتمه یافته و تصمیم علی لاریجانی با وجود سر و صدای برخی از تندروها به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود و ماده واحده طرح پیشنهادی مجلس با ٢١٣ رأی موافق به تصویب می‌رسد، ١٠ رأی مخالف و شش رأی ممتنع نتیجه جلسه مهمی است که چند روز مانده به اعلام نتیجه هسته‌ای در صحن علنی مجلس در تاریخ ثبت می‌شود؛ جلسه‌ای که بدون تردید به‌دلیل عدم ارائه آرای متفاوت درباره کلیات این طرح نقدها و نکاتی به‌دنبال خواهد داشت. در نهايت ديروز  نمایندگان مصوب کردند كه «لغو تحریم‌ها به‌طور یک‌جا و کامل باید در متن توافق‌نامه درج‌ و در روز آغاز اجرای تعهدات ایران انجام شود».


در بند دوم این ماده‌واحده آمده «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافق‌نامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است و باید مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی رعایت شود. براساس بند سوم نیز «هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی رعایت شود».


تبصره درج‌شده نیز حاکی از آن است که براساس اصول ٧٧ و ١٢٥ قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود. تبصره دوم این ماده‌واحده نیز تأکید دارد: «وزیر امور خارجه کشور موظف است روند اجرای توافق‌نامه را هر شش‌ ماه یک بار به مجلس گزارش کند و کمیسیون امنیت ملی نیز هر شش ماه گزارش حسن روند توافق را به نمایندگان ارائه خواهد کرد».

 


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  0 0
  حمایت امریکایی‌های ایرانی‌تبار از توافق هسته‌ای با ایران... خخخخخخ
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  0 0
  طبق این اصل، آنچه در شورای امنیت ملی مطرح است، پس از تأیید مقام‌معظم‌رهبری قابل اجراست؛ ازاین‌رو ورود مجلس در موضوع این طرح خلاف اصل یادشده است.
 • ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  0 0
  براستی بعضی از اصلاح طلبان منافق و خائن هستند و از هیچ تلاشی برای ممانعت از پیشرفت کشور فروگذار نمی کنند!
 • ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  0 0
  درواقع عاشورا همه به سراسیمه میزنند لباس عابرین میکنند اماکنی حاضر نیست بداندچراعاشور اتفاق افتاد وچرا سراسر ل خدا رابعا نی بردند درس وعبرت ازعاشورا نکته بسیار خوبی است که انگار بعضی ها قسط قربت شیطان کرده اند که مملکت رابه هر قیمتی بف وشند
 • ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۴
  0 0
  متاسفم برات مشرق تو شدی تابلو تبلیغات بیگانه هر انچه اجنبی ها در مورد مسولین مملکتی مینویسند بودن هیچ گونه تحلیلی وکم کاست به خوردمردم میدهید اخر ایکیو نه اینکه طرح اینگونه مسایل در خصوص شخصیتهای مملکتی بدبینی افکار جامعه نسبت به انها است وبه نوعی ترور شخصیت انها به نظرت دشمن چقدر باید خرج کند تا همین مطلب در خصوص دیدار محرمانه ریس جمهور به افکار عمومی انتقال دهد که تو به همین سادگی براش انجام میدی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس