رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که شب گذشته منتشر شد، مدعی شد که ایران هنوز امتیازات لازم برای آنکه حصول توافق مقدور شود را نداده، اما تحرکاتی در این راستا داشته است.

به گزارش مشرق، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود در مورد مذاکرات هسته‌ای، بار دیگر گفت که این ایران است که باید برای حصول توافق جامع هسته‌ای، امتیازات بیشتری ارائه دهد.

اوباما که با روزنامه هافینگتون پست گفت‌وگو می‌کرد، ابتدا در پاسخ به این سوال که به عقیده‌اش انتخاب مجدد بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر اسرائیل، چه تأثیری بر مذاکرات دارد، گفت: «فکر نمی‌کنم تأثیر چندانی داشته باشد. روشن است که به طور کلی در اسرائیل نگرش منفی زیادی نسبت به ایران وجود دارد، که البته قابل درک هم هست. ایران مواضع ضدیهودی و مواضعی در  مورد نابودی اسرائیل داشته است. دقیقا به همین خاطر هم هست که من حتی پیش از آنکه رئیس‌جمهور شوم، گفته بودم که ایران نمی‌تواند یک سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

وی افزود: «آنچه که بر رسیدن یا نرسیدن به توافق اثر دارد، اولا، این است که آیا ایران حاضر است به دنیا ثابت کند که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست و اینکه ما بتوانیم به نحوی قابل‌راستی‌آزمایی و مناسب از این امر کسب اطمینان کنیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا سپس دوباره توپ را در زمین ایران انداخت و گفت: «صادقانه بگویم، آن‌ها هنوز آن امتیازاتی را که به عقیده من برای رسیدن به توافق نهایی لازم است، نداده‌اند. اما حرکاتی داشته‌اند و احتمال (توافق) وجود دارد.»

وی افزود: «مسئله دیگر هم این است که من بتوانم نه فقط به مردم آمریکا یا اسرائیل، بلکه به جهان نشان دهم که ما واقعا ساز و کاری داریم که از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری می‌کند. و توافقی که صورت گرفته، نه فقط قابل راستی‌آزمایی است، بلکه این احتمال را که ایران به سمت سلاح هسته‌ای گریز کند، از وضعیتی که توافقی وجود نداشت، بسیار کمتر می‌کند. و این استدلالی خواهد بود که وقتی توافق صورت گرفت، ما ارائه خواهیم کرد. اما هنوز کارهایی مانده که باید انجام گیرد.»

اوباما سپس در واکنش به گزارش اخیر آسوشیتدپرس که نوشته بود پیش‌نویس توافق آماده شده است، گفت: «تا وقتی همه‌چیز مورد توافق قرار نگیرد، توافقی در کار نیست. اینکه عنوان شود که پیش‌نویسی به دست آمده، اقدامی عجولانه است. واقعیت این است که حرکاتی از سوی ایران (به سمت مواضع مشترک) بوده است. ما داریم با 1+5 مشورت می‌کنیم.»

وی افزود: «مذاکرات به خاطر تعطیلات نوروز در ایران، برای یک هفته متوقف شده، که این امر به ما زمان می‌دهد که اطمینان یابیم همه در داخل 1+5 از موضعی که دارد اتخاذ می‌شود، راضی هستند. اجازه می‌دهد آن‌ها مشورت کنند. ظرف یک هفته، بازمی‌گردیم. هدفمان این است که ظرف چند هفته، و نه چند ماه، کار را تمام کنیم.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 روز جمعه، آنطور که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید، برای رایزنی‌های داخلی 6 کشور، متوقف شد. دور بعدی مذاکرات، که گفته می‌شود قرار است در آن موضوعات نهایی شود، روز چهارشنبه یا پنج‌شنبه بار دیگر در سوئیس برگزار می‌شود.

هرچند بر اساس دومین تمدید برنامه اقدام مشترک، طرفین تا 9 تیر ماه برای رسیدن به توافق جامع زمان دارند، اما آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد تا 11 فروردین (31 مارس)، چارچوب توافق روشن شود.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  امیدوارم به مقصودتون در تحقیر و امتیازگیری از ایران نرسین
 • نادر ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  جای تعجب نیست که هرچه به دوران بعد از تحریم ها نزدیک می شویم، هر روز از موسسات بزرگ اقتصادی جهان بشنویم که ایران یکی از نوید بخش ترین اقتصادهای قرن ۲۱ خواهد بود و شاید چینی دیگر!!؟؟
 • سید ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  توافق دو مرحله ای غیر قابل پذیرش است...
 • ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  وی افزود: «آنچه که بر رسیدن یا نرسیدن به توافق اثر دارد، اولا، این است که آیا ایران حاضر است به دنیا ثابت کند که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست و اینکه ما بتوانیم به نحوی قابل‌راستی‌آزمایی و مناسب از این امر کسب اطمینان کنیم.» خیلی بچه پررویی هستی، اگه کنارم بودی به وسعت تمام رنج های این ملت میزدم تو گوش ات. برو به جهنم اوباما
 • روزگار ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  اگه به توافق برسیم اجاره خونه ها کاهش پیدا میکنه؟؟!!
 • ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  چ خوشخیال کشور جهان سوم؟؟؟ چینی دیگر؟؟؟
 • ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  اولا چه ربطی داره؟ دوما اگر به توافق برسیم دلیل نمیشود کالای تحریم شده را ارزان به ایران بدهند...چون خودشان بحران اقتصادی دارند. پس خیلی دلتان را به افت قیمت خوش نکنید
 • مجید ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  شما برای رسیدن به توافق راهکاری هم میتونید ارائه بدید یا فقط میتونید این جمله رو تکرار کنید؟! فکر کردید شما چیزهایی رو میدونید که تیم مذاکره با اون همه تجربه نمیدونه؟!!! راهکار ارائه بدید لطفا :/
 • ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  مشکل کشور نه تحریم است و نه این اجانب - مشکل کشور نو کیسه های طماع هستند که گرانی را و بیکاری بر کشور تحمیل کرده اند و سیر نمی شوند - در فارس نیوز می خوندم خانه ای در تهران با 16 میلیارد تومان رهن توجه بفرمائید خوب ملاحظه بفرمائید با این ستون پنجم اقتصادی و ... باید برخورد شود و گرنه این اجانب ازبیرون هیچ غلطی نمی توانند بکنند
 • ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  کسی انتظاری نداره که اونا کالای ارزون به ما بدن اما با قیمت واقعی باید بدن. اگر قراره با توافق سطح زندگی مردم بهتر نشه و قیمت ها کاهش نداشته باشه برای چی داریم مذاکره میکنیم؟؟
 • ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  خیلی پرروه و وقیحه این اوباما
 • ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  آقا مجید راهکاری برای توافق برد برد با این خبیثا وجود نداره این روزام که به هر دری میزنن از ایران سواری بگیرن و این توافق دو مرحله ای هم جزوی از اوناس ولی کور خوندن
 • محمد ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  راهکار در توافق یک مرحله ای واضح است مشکل در توافق دو مرحله ای است که ابهام دارد!!
 • ناشناس ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  آفرین تقسیم ثروت های کشور در دست افرادی خاص به بحرانی برای اقتصاد ایران بدل شده .اصلا چطور هزاران نفر ماشینی سوار می شوند که قیمتش از1میلیارد بیشتر است در حالی که با همین1میلیار میشود برای بسیاری از جوانان بیکار شغل ایجاد کرد؟16میلیارد رهن خونه؟در حالی که میشود با این پول برای هزاران جوان بی سرپناه مسکن ساخت!!
 • فدایی ولایت ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه بابا چقدر رو دارند آقای رئیس جمهور محترم آقای روحانی شما باعث شدی اینها این همه جری شوند این همه امتیار دادید آخر هم می گویند ایران امتیاز نداده شما چی داده اید یک قدم از ما یک قدم از شما ما تاحالا حداقل صدقدم آمدیم ولی شما حتی یک قدم بر نداشتید از عهده شما فقط احمدی نژاد می آید باید احمدی نژاد باشد تا از ترس ایشان خواب از چشمهایتان برود شب رو روز خواب نداشته باشید هر لحظه کابوس موشک ببینید. شما حرف حساب حالیتان نیست شما فقط و فقط باید بالاسرتان موشک جولان بدهد جرات نکنید از این اراجیف ببافید
 • ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  0 0
  خیر. ایران مصر دیگری خواهد شد. بعد از کمپ دیوید نه تحریمی علیه مصر بود و نه محدودیتی. به هر جا رسید ما هم می رسیم. ملتی که به جای ایستادن روی پای خودش و داشتن وجدان کار و تلاش به همسایه چشم می دوزد محکوم به بردگی است.
 • ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
  0 0
  فارس نیوز:استخر و سونا، کلید پریز و شیرآلات طلا، سالن ورزش خصوصی، زمین تنیس و سینمای خصوصی تنها بخشی از امکانات کاخ‌نشینان پایتخت است؛ کاخ‌هایی که برخی از آن‌ها تنها هزینه رهن کامل آن 15 میلیارد تومان است.
 • ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
  0 0
  ∞^++++++++++++++++++++