انواع سامانه های موشکی کوتاه برد نصر، میان برد نور و دوربرد قادر و قدیر از رادارهایی مشابه و یا دوربردتر از خانواده افق، برای کشف اهداف و انتخاب هدف مناسب، استخراج مختصات هدف منتخب و انتقال آن به موشک استفاده می کنند.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، رادارهای دریایی به عنوان وسائل ناوبری، تعیین موقعیت شناورها نسبت به خطوط ساحلی و نیز رؤیت کشتی های دیگر به کار گرفته می شوند. در این رادارها امواج با استفاده از خاصیت های فیزیکی خاصی به جای طی مسیر مستقیم، روی سطح منتشر شده و در واقع مسیر انحنای سطح را می پیمایند. به همین دلیل امکان استفاده از آنها در مسافت های خارج از خط دید وجود دارد.

رادارهای پیشرفته امروزی می توانند سرعت اهداف کشف شده را نسبت به محیط پس زمینه محاسبه کرده و با استفاده از روش های پیشرفته پردازش، عملکرد تشخیصی خود را از جریان پیوسته اطلاعات دریافتی از محیط پیرامون ارتقاء دهند. واحد پردازش آنها با تحلیل سیگنال ها اقدام به کشف، ردیابی و نمایش اهداف تحت کنترل کاربر نموده و اطلاعات قابل استفاده برای کاربری های مختلف را به صورت بی‌درنگ (Real Time) تولید می نماید.

بسیاری از رادارهای مطرح دریایی در باندهای فرکانسی S و X کار می کنند. بیشتر رادارهایی که با فرکانس های پائین تر از S کار می کنند در زمینه مراقبت هوایی مورد استفاده قرار می گیرند اما فرکانس های بالاتر برای جمع آوری اطلاعات از هدف مانند موقعیت یابی و ردگیری دقیق به کار می روند. باند S دارای مشخصاتی همچون تفکیک زاویه خوب توسط یک آنتن با ابعاد مناسب بوده و برای کشف هدف های موجود در فاصله متوسط و ردگیری هدف یعنی زمانی که رادار باید هر دو کار را باهم انجام دهد مناسب است.

باند فرکانس X، باند شناخته شده ای برای رادارهای کنترل آتش سلاح ها نظامی و برخی کاربردهای غیرنظامی از جمله هواشناسی و ناوبری است. در این باند فرکانسی رادارها دارای آنتن هایی با اندازه کوچک بوده و برای کاربردهایی که در آنها وزن سبک و جابجایی مورد نظر است نیز مناسب هستند.

استفاده از این 2 باند فرکانسی در کاربردهای دریایی به طور همزمان در یک شناور سبب کاهش احتمال بروز خطای تشخیصی در اثر افزایش ها و کاهش های ناخواسته برد می شود که در برخی شرایط خصوصاً بارش باران، آب و هوای نامساعد، تغییرات چگالی هوا و میزان شوری آب برای آنها پدید می آید. بنا بر این عملاً این دو باند فرکانسی با همپوشانی عملکردی، قابلیت اطمینان بالایی از کسب اطلاعات از محیط اطراف را در تمام شرایط فراهم می آورند.

تاکنون چند گونه رادار دریایی در ایران و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تولید رسیده است که مجموعه رادارهای دریایی افق را تشکیل می دهند. این رادارها که با مشخصه MVR-88 نیز شناخته می شوند به منظور پایش محیط دریا به عنوان رادارهای کشتی پایه و ساحلی توسعه یافته اند. این رادارها توانایی شبکه شدن با سایر سامانه‌های راداری و پدافندی و اتصال به سامانه‌های کمک ناوبری از جمله Speed Log و GPS را داشته و توانایی ردگیری100  هدف دریایی از جمله ویژگی‌های مهم آنها است.

 
رادار افق
یک گونه از رادار افق و سامانه های نمایش و کنترل آن

این رادارها با رویکردهای جدید طراحی برای افزایش قابلیت های عملکردی و سهولت کاربری توسط انسان ساخته شده اند و از روش های دیجیتالی نرم افزار-پایه برای پردازش سیگنال ها استفاده نموده و در عین حال قابلیت شبکه شدن با سایر سامانه ها را نیز به خوبی دارند.

یکی از نمونه‌های رادار افق در باند X کار می‌کند که برخی از مشخصات عملکردی آن شامل توان ارسالی 25 کیلووات، سرعت چرخش آنتن 24 یا 42 دور در دقیقه به صورت 360 درجه و برد اسمی 96 مایل دریایی معادل 177.6 کیلومتر است. نمونه باند S رادار افق نیز با همین مشخصات دارای توان خروجی 30 کیلووات و سرعت چرخش 26 یا 45 دور بر دقیقه است. دقت تشخیص این رادارها در برد، معادل 1% اعلام گردیده که در بیشینه برد اسمی آنها در حدود 1.7 کیلومتر خواهد شد.

 
رادار افق
گونه ای از رادار MVR-88 ساخت ایران

این رادارها به الگوریتم های جدید پردازش سیگنال به منظور بهبود نسبت سیگنال به نویز و کاهش نرخ هشدار غلط مجهز بوده و با استفاده از روش های پیشرفته با کنترل این نرخ هشدار، از اشباع سامانه جلوگیری می کنند.

رادارهای مراقبت ساحلی باند X و S ایرانی توانایی ردگیری اهداف در تمام برد آشکارسازی خود را داشته و می توانند اهداف را بر اساس هویت داده شده از سوی کاربر به آنها شامل اهداف خودی، دشمن و ناشناس، شماره گذاری خودکار، دسته بندی و فیلتر نموده و Guard Zone منطقه ویژه اختصاصی برای هر هدف دلخواه با محدودیت در ورود و خروج آنها تعریف نمایند.
رادار افق 
یک نمونه رادار مراقبت ساحلی باند X ساخت ایران به همراه سامانه نمایشگر و کنترل آن

این رادارها همچنین می توانند اهداف را بر روی نقشه جغرافیایی منطقه نمایش داده، پارامترهای کشف شده از اهداف را به سامانه های دیگر به صورت خودکار و انتخابی ارسال نموده، موقعیت آتی هر هدف برای هر زمان دلخواه را پیش بینی کرده و سابقه موجود از هر هدف منتخب را ذخیره کرده و بعداً نمایش دهند.

به گزارش مشرق، برای خانواده رادارهای دریایی ایران 5 گونه آنتن طراحی شده است که 3 مورد آن مربوط به باند X و دو گونه متعلق به باند S است. این آنتن ها از نظر طول فیزیکی و برخی مشخصات پرتو ارسالی متفاوت بوده و در نهایت عملکردهای مختلفی را بسته به کاربرد و هدف طراحی حاصل می نمایند. مشخصات این آنتن ها در جدول زیر ارائه شده است.

نوع این آنتن ها، موجبر شکاف دار آرایه ای (Slotted Waveguide Array) اعلام شده است. این نوع آنتن مزیت های آشکاری در زمینه خصوصیات مکانیکی از جمله استحکام طرح، وزن و حجم نسبتاً پائین، قابلیت خوب در مدیریت توان مصرفی، بهره (Gain) بالا و بازدهی مناسب دارند.

 
رادار افق
برخی مشخصات انواع رادارهای دریایی ایران

همچنین گونه هایی از رادارهای ناوبری در باند X و S نیز توسط جهاد خودکفائی نیروی دریایی ارتش (نداجا) توسعه یافته که دارای قابلیت های جدید و پیشرفته ای است. از جمله توانمندی های این رادارها توانایی ردگیری دائمی بیش از 100 هدف است.

قابلیت استفاده از این رادارها در شبکه و دیتافیوژن، امکان کالیبراسیون سامانه با استفاده از اهدافی با موقعیت شناخته شده و کشف و درک مانور اهداف نسبت به محور هدف دیگر توانمندی های اعلام شده برای این رادارها است. به گفته جانشین فرمانده کل ارتش رادارهای باند S و X ساخته شده که در ایام گرامیداشت سالروز نیروی دریایی ارتش معرفی شدند توانمندی بالایی برای کار در محیط آلوده به جنگ الکترونیک دشمن دارد.

همچنین ثبت و ذخیره سازی اطلاعات، قابلیت شبکه پذیری، گزارش گیری از عملکرد کاربران، امکان ضبط و پخش بازتاب های راداری، گزارش گیری آماری از اهداف ردگیری شده و تعداد اهداف ورودی و خروجی در یک محدوده با ذکر تاریخ و زمان ردگیری و نیز اعلام موقعیت جغرافیایی، فاصله، زاویه و محل آشکار شدن اهداف نیز از دیگر قابلیت های رادار ناوبری باند X است.

 
رادار افق

رادار ناوبری باند X ساخت جهاد خودکفایی نداجا و سامانه کنترل آن

رادار فوق همچنین توانایی ضبط حوادث، ردگیری اهداف توسط کاربر یا ردگیری به صورت تمام خودکار، ایجاد اهداف ثابت مجازی، امکان نمایش اطلاعات مراقبت و حتی ارائه سناریوهای عملیاتی مختلف را برای کمک به کاربر در محیط رزمی دارد.

از دیگر قابلیت های این رادار پیشرفته دفاعی نمایش MAP منطقه تحت مراقبت، به تصویر کشیدن شرایط مناطق عملیاتی، نمایش میزان دامنه سیگنال اهداف ردیابی شده و تعریف و ایجاد سطوح و اولویت های مختلف عملیاتی اعلام شده است.

همه این توانمندی های متعدد با استفاده از اصول طراحی جدید برای رسیدن به سامانه ای با کاربری آسان برای انسان (User-Friendly) در رادار ناوبری باند X نیروی دریایی ارتش گنجانده شده است.

این رادارهای دریایی قابلیت نصب روی انواع شناورها را دارند و به گفته فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش «رادارهای باند X و S روی همه شناورهای این نیرو نصب خواهند شد». این سامانه ها با توانایی بالای خود در کشف تعداد بالایی هدف، قابلیت‌های شناورهای رزمی کشورمان را در اطلاع از موقعیت اطراف بسیار افزایش داده‌اند. در واقع علاوه بر نصب رادارهای دریایی بر روی تولیدات جدید دفاعی کشورمان، این رادارها بر روی انواع شناورهای بازسازی و بهسازی شده نیز نصب می شوند.

یکی از سامانه های استفاده کننده از این رادارها، سکوی های پرتاب ساحلی موشک های ضد کشتی است. انواع سامانه های موشکی کوتاه برد نصر، میان برد نور و دوربرد قادر و قدیر از رادارهایی مشابه و یا دوربردتر (بسته به برد موشک) از انواع نامبرده در این گزارش برای کشف اهداف و انتخاب هدف مناسب، استخراج مختصات هدف منتخب و انتقال آن به موشک استفاده می کنند.

 
رادار افق
پرتابگر ساحلی موشک نصر (تصویر بالا) و قادر (تصویر پائین)

در بین کاربران دریایی این رادارها، ناوشکن جماران و نسخه دوم آن یعنی ناوشکن دماوند، هر دو مجهز به نمونه هایی از این نوع رادارها هستند که البته تفاوت هایی در نمونه مورد استفاده و چینش آنها روی این 2 شناور دیده می شود. همچنین ناوچه های رده سینا نیز که همچون ناوشکن های جماران توسط مجموعه صنعت دفاعی کشورمان تولید می شوند به رادارهای مراقبتی دریایی تجهیز شده اند.

 
رادار افق
بهره گیری از رادارهای دریایی در ناوشکن دماوند (سمت راست) و جماران (سمت چپ)

 
رادار افق
ناوچه پیکان از رده سینا متعلق به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش

به گزارش مشرق، انواع شناور های تندور نیروی دریایی سپاه مانند ذوالفقار که حامل انواعی از موشک های کروز کوتاه برد مانند کوثر، ظفر یا نصر هستند نیز از رادارهای دریایی برای کشف اهداف استفاده می نمایند.

 
رادار افق
گونه ای از شناورهای تندور ذوالفقار مجهز به موشک کروز

انواع شناورهای لجستیکی تجهیز شده به موشک های ضد کشتی و نیز هواناوهای نیروی دریایی ارتش و همچنین ناوها و ناوشکن های بهسازی شده نظیر نقدی، بایندر و سبلان نیز به واسطه بهره برداری از این رادارها قابلیت کشف اهداف را در بردهای قابل توجه با تمام ویژگی های ذکر شده در زمینه توانمندی های رادارهای دریایی پیدا نموده اند.

 
رادار افق
تجهیز هواناوها به رادار و شناورهای لجستیکی به رادار و موشک نصر

 
رادار افق
تجهیز ناوشکن سبلان به چند گونه از رادارهای ناوبری و هدفیابی (تصویر راست) و ناو بایندر (تصویر چپ)

توانمندی بالای متخصصان صنایع مخابرات و الکترونیک کشورمان که توسعه چندین گونه رادار پیشرفته و بسیار توانمند دریایی تنها جلوه کوچکی از آن است با کمک دادن به نیروهای مسلح کشورمان در زمینه روزآمدسازی سامانه های کشف و مراقبت و ناوبری گامی مهم در جهت توسعه توان دریایی راهبردی کشورمان برداشته اند.

همانطور که سرریز این فناوری ها به بخش های غیرنظامی نیز سبب بهبود وضعیت فناورانه آنها گردیده در آینده نیز شاهد انتشار اخبار خوش از دستاوردهای جدید مخابراتی، راداری و الکترونیکی در حوزه دریایی خواهیم بود زیرا جریان تولید فناوری از مبدأ نیازمندی های دفاعی به خوبی در کشورمان شکل گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • محمد ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  مشرق قالبو سایت به حالت اول برگردون شورشو در آوردی خیلی شلوغ شده سایت
 • مرتضی ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  درود درود وصد درود بر فرمانده کل قوا و تمام دست اندر کاران نیروهای مصلح کشور دست علی یارتون
 • ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  اینها وقتی دشمن برتری هوایی داره به درد نمیخوره. قکر کردید در صورت جنگ آمریکا کشتی هاش رو میاره در تیررس؟
 • افشین تهران ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  نه میبره در پستو قایم میکنه!!!برتری هوایی وقتی هست که پدافندی در کار نباشه.وقتیکه ارکیو رادار گریز گیر میفته برتری هوایی کیلو چنده خودباخته.
 • سلمان ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  1 0
  اصولا عرض خلیج فارس فکر کنم زیر 200 کیلومتره در حالیکه برد موشک ضد کشتی خلیج فارس 300 کیلومتره که با تغییراتی در کلاهک انفجاری بردش رو میشه بیشتر هم کرد پس کلا آمریکایی ها برای اینکه بتونن از برد موشکهای ضد کشتی ایرانی خارج بشن باید برن در دهانه اقیانوس هند این یعنی دور کردن ناوهای هواپیمابر و البته نیروی هوایی شون اگر هم بخوان از باندهای زمینی پرواز کنند باز هم فرودگاه هاشون در برد موشکهای زمین به زمین ما قرار داره
 • محمد ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  وطن فروش خائن چند می گیرید این نظرهارور می فرستید؟
 • پژمان ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  بروز کردن این ابزار بسیار مفید وضروریه اما بعضی از دوستان سریع میخوان با امریکا مقایسه کنند.آمریکا ابر قدرته بلا منازعه نظامیه جهانه.. و توهم گرایی موجب پیروزی نظامی نمیشه.ولی با این حال ما به نیروههای نظامی خود افتخار میکنیم.
 • ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  0 0
  پسر جان، اینجا صحبت از رادار دریایی هست و هیچ رادار دریایی قرار نبوده و نیست جلوی هواپیمای دشمن رو بگیره برای اون منظور رادار عصر ساخته شده و موشک های صیاد
 • ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  به نام خداوند قوی تر از همه ناوگان آمریکا از متخصصان کشور در همه عرصه ها خصوصاً زمینه نظامی به خاطر تلاش برای اعتلای ایران اسلامی تشکر می کنم. امیدوارم فرماندهان با دست بازتر پذیرای نظرات دلسوزانه نخبگان و فرهیختگان و علاقمندان باشند.
 • ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  قالب جدید سایت بسیار بد است ، لطفا به حالت قبل برگردید. با تشکر
 • scorpion ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  داداش ایشون مثل سایر اجناس چینی میباشن مشرق تو هم یه مدتیه نظرات منو نمی چاپی در صورتیکه مال افساد طلبان و غیره رو بدون سانسور پخش میکنی؟جریان چیه؟
 • ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  old.mashreghnews.ir یه همچین سایتی راه بینداز برای قالب قبلی
 • ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  سايتتون افتضاح شده چون عرضش كم شده و باعث چشم درد شديد ميشه
 • ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  امریکا تا حدی توانایی خارج کردن کشتی هاشو از تیر رس نداره به علت بسته بودن خلیج فارس و تعدد جزیره های ایرانی
 • ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  قالب سایت افتضاح شده(نمونه بازار شام)
 • ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  آره مشرق، قبلا بهتر بود گوش کن به حرف ما
 • space ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  چیزی نمیدونی نظر نده صدهزار بار
 • ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  این رادار خیلی راحت با جنگ الکترونیکی مختل میشه. ما رو باش که تا الان روی این کروزهای دریایی حساب میکردیم.
 • ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  يكي از خوانندگان دائم اين سايت بودم پیشنهاد من اینه شکل او شمایل سایت خوب نیست اگر امکانش هست مثل اول بشه خیلی بهتره ..اصلا یه جوری شده ....و.....
 • ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  قالب قبلی سایت خیلی خیلی بهتر بود من که رغبت نمی کنم با این وضع جدید به سایت سر بزنم قالب قبلی خودمانی تر جمع و جور تر و حرفه ای تر بود الان شبیه سایت های متفرقه و تبلیغاتی شده حداقل یه نظر سنجی بزار
 • مصطفی ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  مشرق عزیزم, لباس نو مبارک خیلی شلوغه آدم وارد میشه سرگیجه میگیره حال خوندن نداره.
 • بهمن ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  ایران از نظرصنعت دفاعی بیست بیست،خدا حفظشان کنه. اما سیاسیون هم باید نمره شون بیارن بالاو عملکرد داشته باشن تاحرف وحرف وحرف!!!
 • ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  خلاصه اینکه مشرق جان صفحه آرایی جدیدتم مبارک، قشنگه
 • امیر ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  مشرق سلام جاوید ایران
 • امير ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  مشرق محمد راست ميگه اين چه قالبي هستش كه گذاشتي؟مثل اين ميمونه كه قالب نصفه لود شده باشه.
 • ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  چرا نظرات منو نمیذاری بذار یکم بخندیم!!
 • رهگذر ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  سلام. این برادرمون درست می‌گه. قبلا خیلی بهتر بود. راستش دیشب خیلی تعجب کردم که قالب عوض شده. در ضمن لوگوی عشاق محمد(صل الله علیه و آله و سلم) رو هم بذاری دعات می‌کنیم. ممنون
 • ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  بابا این چه قالبیه؟ 3 کیلومتر اسکرول باید بکنیم !
 • ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  تنها دشمن که آمریکا نیست و تنها ابزار آمریکا هم که دورزن ها نیستند. شاید روزی اعراب و یا هر کشور دیگه ای خواست حمله ای کنه... احمقانه هست اگر چنین تجهیزات نظامی ای فقط برای مقابله با تهاجم هوایی مجهز بشه. در ناوشکنی مثل جماران یا هر تجهیزاتی مثل جماران چه بزرگتر چه کوچکتر باید تجهیزاتی برای کشف تهدیدات هوایی سطحی و زیر سطحی وجود داشته باشه. درضمن مثلا ناو آمریکایی که قرار نیست بیاد سمت قایق تند روی ذوالفقار. بلکه ذوالفقار میره سراغ ناو آمریکایی...
 • ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  من هم همین نظر رو دارم پست ها خیلی فشرده شده اند و برای خواندنشان خیلی چشم اذیت میشه
 • ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  +1000000
 • علیا ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  جمله ی اولت خیلیییییییییییییییییییییییییی عالی بود. خوشمان آمد
 • ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  من که یکی از دلایلیکه به مثلا تابناک نمیرتم و میومدم اینجا قالب راحت تر اینجا بود. البته سنگین بودن صفحات سایت یکی از معضلات شما بود. اما الان شدی شبیه تابناک
 • رحمن ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  خسته نباشید نباید به همین سامانه ها بسنده کنید باید خیلی جلو بروید و بخصوص در جنگهای الرونیک باید سرآمد باشید و بتعداد سامانه های متحرک درست کنید سامانه های قدیمی که ایراد دارند و از تکنیک ضعیفتری دارند یا بروز شوند و یا با استفاده از بدنه و مهمات به موشک های جدید تبدیل شوند .در جنگ دریایی احتمالی چند ساعت اول مهم است که تکلیف را روشن می کند بنابر این باید خود را با این الگو آماده کنید
 • نگار ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  قالب جدید سایت خوب نیست، قبلی بهتره بود
 • آقای سه نقطه ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  چی میگین قالب ریسپانسیوه. تنها ایرادی که میشه بهش گرفت اینه که ستون های چپ و راست زیادی عریضن.همین.
 • رضا ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  خو حداقل پیشنهاد سردبیر رو حذف کنین دعاتون میکنیم
 • ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  ظاهر سایتتون بد شده. همون اول بهتر بود
 • ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  این کار رو کردن که مجبور بشی مدت بیشتری تو سایت بمونی رنکشون تو الکسا بره بالا تو مشرق به جای هوا الکسا تنفس میکنن از دست این سایتهای زرد
 • ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  مشرق!! زبون آدمیزاد؟؟؟؟
 • وطن من ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  هر چه ساده تر بهتر
 • مجتبی ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  0 0
  شرمنده اخلاق ورزشیت ولی گند زدین به سایت...
 • ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۹
  0 0
  اونارو تو جیبش قایم میکنه تا موشکهای ایران نتونن پیداش کنن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس