1

برخی اخبار حکایت از آن دارد که اصلاح‌طلبان سنتی و صندوق‌محور با اعلام زودهنگام عدم مشارکت جبهه اصلاحات در انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کرده و آن را تعجیل اصلاح طلبان ساختاری ارزیابی می کند.

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل با نام «ویژه‌های مشرق» شما را در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید

***********

روزنامه‌های امروز یکشنبه ۱۹ آذرماه در حالی چاپ و منتشر شد که پیدا و پنهان استراتژی کرملین و تحلیل‌هایی درباره روابط تهران – مسکو، بهزاد نبوی در آستانه بازگشت به جبهه اصلاحات، سلبریتی‌ که حکم مدیریتی گرفت! و ادامه تحلیل‌ها درباره فساد در چای رانتی در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

شامگاه جمعه ۱۸ فروردین یکی از رسانه‌ها فیلمی از یک تخلف منتشر کرد که با ورود بازرسی ویژه ریاست جمهوری جلوی آن گرفته شد. در این پرونده یک هلدینگ از زمان دولت قبل بیش از سقف در نظر گرفته شده برای واردات سالانه_ که برخی رقم آن را معادل ارز تخصیصی ۲.۵ سال واردات چای می‌دانند_ اجازه واردات چای کسب کرده بود. در پی این اقدام، مدیران کارخانجات چای در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار رسیدگی به تخصیص ارز برای واردات چای به یک مجموعه خاص و توقف ثبت سفارش برای دیگران شدند.

ماجرای چای دبش در روزهای اخیر مورد توجه رسانه‌های اصلاح‌طلب قرار دارد، روزنامه اعتماد در گزارش اول خود درباره فساد ارزی نوشته است:

فساد میوه درختی است که ریشه آن سیاست‌های فسادزا و به‌طور مشخص قیمت‌گذاری و امتیازات و انحصارات دولتی است، تنه آن، قیمت‌گذاری روی نیروی انسانی و حذف افراد صاحب صلاحیت از تصدی امور است و شاخ و برگ آن فقدان نهادهای نظارتی رسمی و غیر رسمی است. بدون مبارزه با این سه عامل، بازداشت و گرفتن افراد فاسد نه مشکلی را حل می‌کند و نه پایدار خواهد بود. این کار میوه درخت زقُّوم است و نه خود آن.

بی‌مرام‌ها بهزاد نبوی را از جبهه اصلاحات حذف کردند/ روزنامه‌هم‌میهن: بانی فسادهای ارزی دولت روحانی است!

روزنامه ‌هم‌میهن اما به ریشه‌یابی فساد ارزی در کشور پرداخته و می‌نویسد:

ماجرای ارزهای دریافتی هم نکات عجیب و جالبی دارد. پیش از آنکه، آنچه از بررسی لیست‌های ارزی به دست آمده را بیان کنیم، ذکر این نکته ضروری است که لیست دریافت‌کنندگان ارز فقط تا زمانی که دولت روحانی بر سر کار بود، اعلام می‌شد. درست است که دولت روحانی با تثبیت نرخ دلار بر روی عدد ۴۲۰۰تومان موجب بروز فسادهای ارزی شد اما دست‌کم با لیست‌هایی که در دوره‌های زمانی مختلف منتشر می‌کرد، می‌شد فهمید چه کسانی و به چه میزانی ارز ۴۲۰۰ تومانی و چه افرادی با چه مبالغی ارز نیمایی دریافت کرده‌اند.

بی‌مرام‌ها بهزاد نبوی را از جبهه اصلاحات حذف کردند/ روزنامه‌هم‌میهن: بانی فسادهای ارزی دولت روحانی است!

در بررسی‌ها مشخص می‌شود که شرکت مزبور از سال ۹۷ یعنی در دولت قبل میزان قابل ملاحظه‌ای ارز برای واردات گرفته، اما با وجود عدم رفع تعهد ارزی همچنان این روند ادامه داشته است. همچنین برخی محموله‌های چای وارداتی این شرکت نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نبود که با توجه به اهمیت سلامت غذایی مردم با رصد به موقع مراجع نظارتی و همکاری موثر دستگاه قضایی از ترخیص آن‌ها جلوگیری شده است.

کشف و پیگیری فساد اقتصادی بزرگ یک گروه تجاری معروف در حوزه «واردات چای و ماشین‌آلات مربوطه» نشان داد که تخصیص ارز ترجیحی در دولت سابق -معروف به ارز جهانگیری- همچنان از اقتصاد ایران قربانی می‌گیرد اما جالب آنجاست که حامیان اسحاق جهانگیری که واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی را نسخه نجات‌بخش اقتصاد ایران خوانده بود، حالا مدعی فساد برآمده از همان سازکار پرمفسده شده اند!

بهزاد نبوی در آستانه بازگشت به جبهه اصلاحات است

برخی اخبار از مذاکره تعدادی از اعضای جبهه اصلاحات با بهزاد نبوی برای فعال کردن یک کارگروه ویژه در این جبهه حکایت دارد. طی هفته‌های اخیر عدم حضور افرادی همچون حسین مرعشی از حزب کارگزاران سازندگی و الیاس حضرتی از حزب اعتماد ملی در جلسات جبهه اصلاحات منجر به عیان شدن شکاف در این جبهه شده است. آنها تاکید دارند رمز موفقیت اصلاح طلبان رسیدن به یک ایده و یک راهبرد و بروز دادن صدای واحد از جبهه اصلاحات است. پیش از این یکی از اعضای جبهه اصلاحات گفته بود که برخی بی‌مرام‌ها بهزاد نبوی را از جبهه اصلاحات کنار زده‌اند!

روزنامه آرمان ملی دراین‌باره نوشته است:

گفته می‌شود سران جبهه اصلاحات بر این باورند در صورت شکل‌گیری این کارگروه زمینه‌هایی برای بحث جدی برای رسیدن به ایده عدم مشارکت در این جبهه تقویت خواهد شد. پیش از این اعضای جبهه اصلاحات ایران در جلسه‌ای در تیرماه امسال «آذر منصوری» دبیر کل غیرقانونی حزب اتحاد ملت را به‌عنوان رئیس جدید جبهه اصلاحات ایران انتخاب کردند. در آن زمان این انتخاب به معنای آن بود که اصلاح‌طلبان تمایل دارند با عبور از صندوق به گفته خود، جامعه‌محور شوند تا خود را بازسازی کنند. البته عبور اصلاح‌طلبان از کادر رهبری و رجوع دوباره به آن‌ها در این تشکیلات سیاسی یک سنت است.

بی‌مرام‌ها بهزاد نبوی را از جبهه اصلاحات حذف کردند/ روزنامه‌هم‌میهن: بانی فسادهای ارزی دولت روحانی است!

بررسی‌ها بیانگر آن است که اصلاح‌طلبان سنتی و صندوق‌محور با اعلام زودهنگام عدم مشارکت جبهه اصلاحات در انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کرده و آن را تعجیل اصلاح طلبان ساختاری ارزیابی می کند. گفتنی است اصلاح طلبان ساختاری بر این باورند که میانه‌روها در حال خرید وقت برای استیلا دادن راهبرد مشارکت در انتخابات در جبهه اصلاحات می باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • سامان ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  12 5
  دولت روحانی رکورددار فساد در تمام دولت ها بود فساد پدیده شاندیز با رقم 94 هزار میلیارد تومان و فساد پتروشیمی با رقم 90 هزار میلیارد تومان و فساد فولاد مبارکه با رقم 92 هزار میلیارد تومان و فساد صندوق فرهنگیان با رقم 16 هزار میلیارد تومان و غیره در دولت بنفش صورت گرفت.
  • ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
   1 0
   مرگ بر آمریکا و اسراییل و انگلیس و فرانسه و آلمان و .... و کشورهای خائن منطقه و منافقین داخلی و خارجی و کفار و مشرکین و توطئه گران و فتنه گران ...
  • نادر ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
   0 1
   این توجیهات همش بهانه است امروز بدلیل سیاست‌های غلط هردو جناح وگروهای تندرو ملت اعتمادش را با اینها از دست داده.اینکه بازی کی بود کی بود من نبودم را درآوردید بسیار خنده داره
 • امید ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  8 4
  ارز رانت جهانگیری منشاء رانت و فساد بود و از همان سال 97 باید برچیده می شد.
 • ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  8 4
  خدارو شکر که قبیله اصلاح طلب به خودشون هم رحم نمیکنند الحمدلله رب العالمین،، بعد فکر میکنید به ملت ایران رحم خواهند کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • Hatef ۰۶:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  4 3
  بهزاد نبوی هنوز زنده است ؟؟؟؟
 • ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  3 0
  بهمن 88 سازمانهای نظرسنجی امریکا صحت نتیجه انتخابات 88 را تایید کردند کسی خبردار نشد
 • مهدی ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  0 0
  اگرریشه فساد دراصلاح طلبان هست چه اصراری دارید درانتخابات حتما شرکت کنند تا دوباره اوضاع را بدتر کنند ..بهتراست نباشند .وهرروز هم مطلب میتویسید که تحریم کردند و .....و......
 • ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  4 0
  لعنت بر قوم الضالمین ارز فروشان باعث و بانی همه فساد و مشکلات اقتصادی کشور و به تبع سفره مردم . غول جادوئی که حتی خدمات دولت را تحت تاثیر گرانی های حاصل از نرخ ارز کرده . طرف ها عامل اصلی فریاد آی فساد آی دزد براه انداختند . مردم اگر بفهمند جریان چیست دمار از روزگار عوامل مشکلات خود که دستی و نگاهی با بیرون دارند در میاوردند ، چون شبکه رسانه ای داخل و خارج دست و همراه همان هاست باشتباه مردم امروز دولت را مقصر جلوه میدهند . نمیدانند این اژدهای هفت سر است که یکسرش با بزک کردن و حرف از مردم زدن چه وحشتناکی هست و دارد فریب میدهد از جمله با تیترهای درشت
 • ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  9 2
  اختلاسها حالا حالا ها پابرجا هستند ، گهی چپ میخوره گهی راست ، فقط ملت گدای بینواست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس