آزادی اسرای فلسطینی در کرانه باختری

از آغاز عملیات طوفان الاقصی رویارویی مستقیم نیروهای مقاومت در غزه، کرانه باختری نیز صحنه درگیری و تنش میان نیروهای مقاومت و نظامیان رژیم صهیونیستی شده است.

سرویس جهان مشرق- از آغاز عملیات طوفان الاقصی، اوضاع در کرانه باختری متشنج شده است. نیروهای امنیتی صهیونیست از آغاز عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) به طور گسترده به اردوگاه های شمال کرانه باختری یورش بردند، حملات نیروهای امنیتی صهیونیست حدود دو ماه است که شدت گرفته و این روزها اردوگاه جنین و دیگر مناطق کرانه باختری آماج حملات نیروهای اشغالگر است.

نظامیان اشغالگر ده ها فلسطینی را در الخلیل و بیت لحم بازداشت کردند. اشغالگران به فلسطینی های معترض به اقدامات سرکوبگرانه صهیونیست ها در اریحا و روستاهای اطراف سلفیت در کرانه باختری گاز اشک آور، بمب های سمی و گلوله جنگی شلیک کردند.

دکتر هیثم الهدری مدیر بیمارستان الحسین در بیت لحم گفت؛ نیروهای امنیتی صهیونیست، فلسطینی ها به طور مستقیم از ناحیه سر و سینه هدف قرار می دهند و این مسئله قابل توجهی است که این روزها شاهد آن هستیم.

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرده که بیش از ۲۶۰ فلسطینی از آغاز طوفان الاقصی تاکنون در کرانه باختری شهید و ۳۲۰۰ نفر زخمی شدند.

أمانی سراحنه مسئول اطلاع رسانی باشگاه اسرای فلسطین هم گفت، رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر تاکنون حدود ۳۵۰۰ فلسطینی را در کرانه باختری بازداشت کرده است.

طوفان الاقصی و افزایش محبوبیت مقاومت در کرانه باختری

افزایش محبوبیت حماس در کرانه باختری پس از آزادی اسرای فلسطینی نارضایتی از تشکیلات خودگردان فلسطین را بیشتر کرده است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت؛ آزادی زندانیان محبوبیت حماس را در کرانه باختری بالا برده است و مردم در این منطقه، جایی که سال‌ها ناامیدی از تشکیلات خودگردان فلسطین در حال جوشیدن است، بر این باورند که حماس و دیگر گروه‌های مسلح تنها کسانی هستند که می‌توانند برای محافظت از آنها اعتماد کنند.

عصمت منصور کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی در رام الله در گفتگو با مشرق گفت: دستاوردهای بزرگ مقاومت در مقابله با اشغالگران و مبادله اسرا، محبوبیت و حمایت از مقاومت را در کرانه باختری افزایش داده است. این نشان می دهد که مقاومت و جانفشانی های رزمندگان فلسطینی مورد تایید ملت فلسطین است. و این حمایت در کرانه باختری بوضوح دیده می شود.

افزایش محبوبیت حماس در کرانه باختری مقام‌های آمریکایی را هم نگران کرده است. مارک وارنر رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا گفت، از شرکای اسرائیلی مان می خواهم بخشی از اموال بلوکه شده تشکیلات خودگردان فلسطین را آزاد کنند. من حتی پیش از هفتم اکتبر نگران بودم که نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان دست از کار بکشند و کرانه باختری وارد هرج و مرج واقعی شود و جبهه ای دیگر به روی اسرائیل باز شود.

آمار کارمندان فلسطینی در کرانه باختری که از تشکیلات خودگردان حقوق دریافت می کنند، بیش ۱۸۰ هزار کارمند است که حدود ۴۰ هزار نفر از آنها نیروی مسلح هستند. به علت ممانعت رژیم صهیونیستی از تحویل درآمدهای مالیاتی و کاهش کمک ها بین المللی به تشکیلات خودگردان فلسطین، این کارمندان اداری و امنیتی، ماهها حقوق دریافت نکره اند.

اوضاع بد اقتصادی نیروهای امنیتی وابسته به تشکیلات خودگردان، سختگیری، فشار و اعمال خشونت بیشتر رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی های کرانه باختری، ممکن است، این نیروهای ناراضی از اوضاع بد اقتصادی را به پیوستن به گروه های مقاومت در کرانه باختری وادار کند.

لمیس فراج کارشناس مسائل اقتصادی در دانشگاه بیرزیت (کرانه باختری) گفت، تشکیلات خودگردان از موضوع استخدام و پرداخت حقوق به کارمندان اداری و نیروهای امنیتی به عنوان ابزاری در جهت اهداف سیاسی و تشکیلاتی خود بهره برداری کرده است و اکنون با مشکل تامین بودجه رو به رو است، نارضایتی میان نیروهای حقوق بگیر در تشکیلات خودگردان فلسطین به اوج خود رسیده است.

کاخ سفید هم از اوضاع کرانه نگران است، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور در سفرهای خود به رام الله همواره از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواسته تا اقدامات خود را برای بازگرداندن آرامش و ثبات در کرانه باختری بیشتر کند.

ناکارآمدی تشکیلات خودگردان در جلوگیری از عملیات جوانان فلسطینی علیه نیروهای اشغالگر در کرانه باختری و تشکیل هسته ها و گروه های جدید مقاومت مانند گروه عرین الاسود، موجب نارضایتی آمریکا و رژیم صهیونیستی از تشکیلات خودگران فلسطین شده و آنها از ناتوانی محمود عباس در مهار آنها ناامید شده اند و به احتمال زیاد طبقه حاکم کنونی تشکیلات خودگردان را کنار خواهند گذاشت.

بر اساس نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقات سیاست و نظرسنجی فلسطین در رام‌الله انجام شده، بیشتر فلسطینی‌ها در کرانه باختری معتقدند تأسیس گروه‌های اسلامی مانند حماس و جهاد اسلامی و مشارکت آنها در مبارزه مسلحانه علیه رژیم صهیونیستی بهترین اتفاقی بود که از سال ۱۹۴۸ برای مردم فلسطین رخ داده است و آنها تشکیلات خودگردان را به عنوان یک سازمان فاسد و سرکوبگر می‌ دانند.

از این رو اگر فلسطینی های کرانه باختری خواستار برگزاری انتخابات شوند، به احتمال زیاد نیروهای طرفدار حماس و جهاد اسلامی مانند سال ۲۰۰۵ پیروزی خواهند شد.

درحالی که همه توجه کابینه جنگ رژیم صهیونیستی به جنگ علیه غزه است، اوضاع کرانه باختری روز به روز پیچیده تر می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  17 19
  بنظر دیگه حماسی وجود نخواهد داشت
  • ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
   3 5
   اشتباه فکر میکنی.محور مقاومت نمیذاره.مردم کرانه باختری هم سر عقل خواهند آمد و به صف مجاهدان می‌پیوندند.مردم مصر و اردن هم ممکنه قیام کنن و به فلسطین کمک کنن
  • ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
   1 2
   با توجه به روابط نزدیک قجر و محمود عباس فرقه از آلبانی به کرانه سیب زمینی منتقل شود.
  • ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
   1 2
   دیگه کل غزه شدن جزو حماس
  • ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
   0 0
   کاش تو کرانه هم همچین کنن
  • ارسلان ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
   0 3
   اصلا یک صهیونیست را چه به فکر کردن؟ لطفا نظر هم نده.
 • ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  4 3
  دروغ محضه برن اعتراضات روهم نشون بدن
 • ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  4 3
  کرانه باختری ها کلا تو یک دنیا دیگه هستند .
  • ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
   1 3
   تشکیلات خود گردان کپی همین اصلاحات در ایران است و هدف این نوکران اخته کردن جامعه از روحیه استعمار و اشغال ستیزی است
 • ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  4 5
  نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری که زیر نظر محمود عباس هستند همون کاری میکنن که نیروهای ارتش و پلیس اسرائیلی انجام میدن و در دستگیری نیروهای فلسطینی شرکت دارند .در حقیقت این نیروهای خودگردان از بازوان ارتش اسرائیل شدن.عرب های خیانتکار به فلسطین هستند
  • ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
   0 0
   باید همینجوری باشه
 • ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 1
  سال جاری میلادی خشونت بارترین سال از جهت تعقیب نیروهای مقاومت توسط نهادهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری است.
 • ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  دستگاه‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین همچنان به هدف قرار دادن رهبران و کادر جنبش جهاد اسلامی فلسطین در کرانه باختری و بازداشت آن‌ها ادامه می‌دهند
 • ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 1
  مقام صهیونیست: تشکیلات خودگردان برای ما حیاتی و فروپاشی آن ممنوع است
 • ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  1 5
  سرکوب تظاهرات شبانه مردم رام الله توسط نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان.یعنی این تشکیلات بازوی رژیم اسرائیل هستن.خیانتکاران
 • ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  2 4
  کرانه چنانچه سلاح موثر و فراوان برسد اوضاع اسرائیل سخت تر میشود ، همین نیروهای امنیتی فریب خورده محمود عباس هم به صف مجاهدان خواهند پیوست و دیگر بعنوان مزدور دسته دوم اسرائیل علیه سرزمین و هموطن خود عمل نخواهد کرد و علیه متجاوزان جنایت کار در کنار مردم خویش بجای شناسائی ، دستگیری و تحویل مبارزان به زندان اسرائیل قرار میگیرد . امیدواریم همسایگان مانند اردنی ها بخود بیایند و باور کنند که اسرائیل آنچه آنها میپنداشتند نیست . به مقاومت غزه توجه و کمک کنند مردم کرانه مسلح شوند
  • ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
   1 0
   مصر پدر سوخته هم گذرگاه رفح رو که زود میبنده باز کنه
 • ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  سریال فلسطینی قبضه الاحرار به شکست‌های رژیم غاصب صهیونیستی در مقابله با محور مقاومت می‌پردازد، اما کمتر کسی فکر می‌کرد که روزی وقایع این سریال به واقعیت تبدیل شود و طوفان الاقصی رخ دهد
 • ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  سریال فلسطینی «عملیات اقتدار» (قبضه الاحرار) که به شکست‌های رژیم صهیونیستی در مقابله با محور مقاومت پرداخته، از ۱۶ مهر روی آنتن شبکه افق سیما رفته
 • ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  تشکیلات خود گردان باید به حماس بپیوند یه دست صدا نداره تا کی می خوان این درد بی درمون اسرائیل کودک کش رو تحمل کنند الان بهترین زمان تمام دنیا از جنایات این موشهای کثیف باخبر شدن یه کم از یمن یاد بگیرین
 • ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  آزاد سازی اسرای کرانه باختری توسط حماس در تبادل اسرا با اسرائیل محبوبیت مردم غزه و حماس رو در بین مردم کرانه باختری خیلی افزایش داده.کار اسرائیل روز به روز سخت تر خواهد شد.
 • ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 1
  افزایش محبوبیت
 • ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 1
  مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین به‌نقل از «اوهاد حمو» خبرنگار شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نوشت: برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که سه‌چهارم نیروهای حماس(رزمندگان عزالدین قسام) هنوز وارد جنگ نشده‌اند و این گروه هنوز بخش عمده توان و قدرت خود را برای جنگ به‌کار نگرفته و آن را برای ادامه درگیری احتمالی نگه داشته است
 • ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 2
  آب دریا رو بریزن توی تونلها آپارتمانهای غزه نشست میکنه هزینه بازسازی بیشتر میشه
 • نصر ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  1 1
  اینجاست که باید به حماس و طرفدارانش واقعا درود فرستاد که علارغم ان همه زحمت و مشقت و قربانی دادن پای اهداف فلسطین ایستاده اند و گول امریکا و صهیونیزم جهانی را نخورده اند
 • ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  1 0
  خاک عالم تو سر نتانیاغول
 • ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  سرنوشت منطقه به این وابسته است که اسرائیل به دو هدفی که ازجگ اعلام کرده یعنی آزادی اسیران بدون مذاکره و نابودی حماس برسد یا نرسد نتیجه نهایی جنگ چه تاثیرات بسیار سریع بر معادلات منطقه خواهد گذاشت طرف شکست خورده به شدت ضعیفتر خواهدشد
 • ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  0 0
  بیانیه ی رسمی روسیه و عربستان در حمایت از تشکیل دو دولت فلسطینی و اسرائیل
 • ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  1 0
  اگر مسئله اشغالگری باشد هر کشوری که تاریخ را آن را بخوانید دارای پیشینه اشغال گری دارد
 • ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  1 0
  اى بابا
 • ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  2 0
  تو این هوای آلوده خفه شدیم فکری بحال این الودگی هوا بکنید ول کنید این فلسطین رو مگه ما ملت ایران ادم نیستیم
 • نامبر ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۶
  1 1
  درفلسطین اشغالی کرانه باختری ‌غزه فقط ی انقلاب نیازداردمرگ یه بارشیون ی بار
 • ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  0 2
  ایکاش مردم فلسطین حمله کنند به مقر محمود عباس یهودی الاصل و او را به درک واصل کنند تا آرزوی صهیونیستها از مزدورشان به گور برود این ملعون از صهیونیستها جنایتکارتر است
 • ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
  0 0
  می دونید برای جنگ خیابانی علیه زد انقلاب و مجاهدین خلق باید در هر محله چند ین خانه امن را تایین کنیم با آموزش لازم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس