آیت الله جوادی آملی: قرآن و غدیر برای همیشه زنده است

جامعه چگونه از تفرقه و دوقطبی مصون می‌ماند و چرا در بیان دین نسبت به "حفظ وحدت" تأکیدات زیادی دیده می‌شود؟!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و اتفاقات کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

تأکید رئیسی بر حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر

"توطئه در دانشگاه" و چند نکته پیرامون یک هشدار امنیتی/ تأکید رئیسی بر حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر

رئیس جمهور رئیسی، در دیدار با رئیس و اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر، حمایت قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر را ضروری دانست.

به گزارش ایسنا، وی همچنین با اشاره به ضمانت‌های قانونی در این موضوع گفت: علاوه بر پشتوانه ضمانت‌های قانونی، باید در عمل هم آمران به معروف از حمایت مجریان در بخش‌های اجرایی و قضایی برخوردار -باشند- و با کمک مردم زمینه سالم‌سازی فضای عمومی و اداری کشور فراهم شود.[1]

*صحبت های رئیس جمهور بعنوان حاکم اصلی اجرائیات کشور و رئیس همه دستگاه های اجرایی؛ بایستی نصب العین قرار گیرد و همه به آن ملتزم باشند.

از آفات این رویه نیز تکذیب حمایت رئیس جمهور از آمریان و ناهیان است که باید از آن بر حذر بود.

***

"توطئه در دانشگاه" و چند نکته پیرامون یک هشدار امنیتی

"توطئه در دانشگاه" و چند نکته پیرامون یک هشدار امنیتی/ تأکید رئیسی بر حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر

حجت الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به تازگی در سخنانی که ایسنا آنها را منتشر کرد در اشاره به شکست اغتشاشات سال گذشته در ایران گفته است:

"دشمن منصرف نشده و پیش بینی‌ها نشان می دهد اگر نتوانند در سالگرد اغتشاشات گذشته کاری کنند به طور کامل شکست می خورند. آنها اعلام کرده اند دانشگاه اولین جایی است که باید اغتشاشات جدید راه اندازی شود."[2]

*این هشدار که دشمن قصد عملیات ویژه در دانشگاه ها را دارد، اخیراً زیاد شنیده شده و حتی حجت الاسلام طائب، از مقامات سابق امنیتی کشورمان نیز به تازگی بر همین معنا تأکید کرده و گفته است: امروز قدرت‌ها مدل حکمرانی جدیدی به جهان معرفی می‌کنند. آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران وارد چالش شود. به نظر آمریکایی‌ها و هم‌پیمانانشان یکی از محیط‌هایی که می‌تواند چالش ساز باشد دانشگاه‌ها است. آنها قصد دارند چالش‌ها را به دانشگاه و مدارس بکشانند، اگر ما منتظر باشیم که پدافندی رفتار کنیم منفعتی نخواهیم داشت.

او می افزاید: باید از فرصت‌ها استفاده کنیم. پیروز میدان کسی است که در تمام عرصه‌ها بتواند بهتر عمل کند.[3]

در اشاره به این صحبت ها و هشدارهای عقلانی لازم به بیان است که در مواجهه با یک توطئه امنیتی در حیطه اجتماع؛ در وهله اول بایستی به سراغ "چشم شیطان" رفت و آنرا هدف گرفت. به این معنی که شناخت ماهیت توطئه و پژوهش پیرامون راه های برخورد با آن و خنثی کردن آن ضرورت اصلی است. پس از این مرحله نیز می باید وارد "طراحی میدانی" شد.

بنا به دلایلی، محیط های دانشجویی در ایران دارای ضعف های عمده ای هستند. تشکل های دانشجویی آنچنان که مورد انتظار است فعال نیستند. برخی شعارها و مطالب نامعقول سیاسی از سوی برخی دانشجویان در برخی دانشگاه ها دیده می شود و مثلا با پدیده هایی مثل "دانشجویان فحاش" و "دانشجویان متقلب" نیز مواجهیم.

طبیعی است که این موارد، بسترهای مناسبی را برای تخم ریزی پرندگان مهاجم فراهم می سازد.

در صورت کلی و برای مواجهه با توطئه های اینچنینی باید چند مورد را مد نظر داشت...

اول اینکه دانشجو در صورت ارتکاب به جرم هرگز مستثنی از سایر افراد جامعه نیست و نباید با تلقی ذهنی "دانشجوی مصون و پاک" است به جرائم رخ داده در محیط دانشجویی نگاه کرد.

مسئله دوم، مسئله کرسی های آزاداندیشی است. مطالبه ای مطروحه از سوی مقام معظم رهبری که دانشگاه های ما هنوز در قبال آن سستی و کاهلی دارند. بایستی در این باره اهتمام داشت و کرسی هایی را برای شنیدن نظرات دانشجویان و ایضا بیان عقلانیت های حکومتی و اسلامی دائر کرد.

و در گام سوم نیز باید دانست توطئه های اینچنینی حتما به یک حلقه واسط بین خیابان و دانشگاه نیاز دارند. شناسایی و رصد این حلقه های واسط البته از وظایف دستگاه های امنیتی است.

گفتنیست، برخی محافل تحلیلی معتقدند زمینه اصلی اغتشاشات اخیر و آینده مسائل اقتصادی است و دولت در صورت ارائه دستاوردهای اقتصادی به مردم و جلوگیری از گرانی بیقاعده می تواند مانع بروز "فتنه اقتصادی" در صورت های مختلف و به بهانه های مختلف شود. در این باره البته به نوشداروی "جهاد تبیین" نیاز است. همانطور که به نگاه امنیتی به مسئله عام البلوی بودن.

***

جامعه چگونه از تفرقه و دوقطبی مصون می‌ماند؟!

"توطئه در دانشگاه" و چند نکته پیرامون یک هشدار امنیتی/ تأکید رئیسی بر حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر

آیت ا... جوادی آملی، مفسّر برجسته قرآن کریم و از مراجع عظام تقلید به تازگی طی سخنانی در جلسه درس اخلاق هفتگی و در ادامه شرح خود بر یکی از حکمت های نهج البلاغه فرمودند:

"با بیان اینکه حفظ وحدت اسلامی از بهترین برکات الهی است، افزود: نه تنها مواظب باشید که تندروی و کندروی نکنید، بلکه مواظب باشید جامعه را یکجا داشته باشید و از جامعه جدا نشوید، مولا امیرالمومنین در کلامی می فرماید «وَ إِیَّاکُمْ وَ الْفُرْقَةَ، فَإِنَّ الشَّاذَّ مِنَ النَّاسِ لِلشَّیْطَانِ کَمَا أَنَّ الشَّاذَّ مِنَ الْغَنَمِ لِلذِّئْبِ» بر حذر باشید از مخالفت و جدایی و تفرقه، با جامعه باشید، از جمعیت جدا نشوید، «فان ید الله مع الجماعة»، جامعه را با اختلاف ها، اربا اربا نکنید، اربا اربا کردن جامعه، چپ و راست کردن و ایجاد تفرقه، یک سم مهلک است، «ایاکم و الفرقه» مبادا جامعه یکدست را پراکنده کنید و آنگاه فرمود اگر کسی مردم را به تفرقه دعوت کرد، و جامعه را از انسجام انداخت، اگر کسی خواست جامعه را اربا اربا کند، شقاق و تفرقه ایجاد کند، این از ما نیست «وَ لَوْ کَانَ تَحْتَ عِمَامَتِی هَذِهِ» هر چند عمامه من علی بن ابیطالب را داشته باشد، حرفش را گوش نکنید با او هماهنگ نباشید. لذا باید مواظب بود تا همواره جامعه ما و کشور ما و ایران اسلامی متحد باقی بماند و اگر اختلاف نظری هست با مشورت و راهنمایی بزرگان قوم و این جامعه بر طرف شد."[4]

*درباره تفرقه این نکته مهم را بدانیم که یکی از اصلی ترین وظایف امام جمعه در هر عصر و زمانه ای حفظ وحدت است زیرا تفرقه یک بیماری سریع الانتشار است که می تواند در لحظه تمام دستاوردهای یک حکومت را بر باد بدهد.

در تاریخ حکومت انسان های الهی دیده شده است که گاهی اوقات امام جامعه مجبور به رعایت حتی مصلحت های تلخ نیز شده است تا جامعه از گزند تفرقه مصون بماند.

در بیان جزئی تر پیرامون سخنان معزز حضرت استاد جوادی آملی بایستی به مثال های دوقطبی سازی و تفرقه در جامعه اشاره کرد.

یکی از مصادیق بارز این مسئله مخالفت کردن با عقلانیت های بدیهی است. مثلا در جریان پدیده "دانشجویان فحاش" دیدیم که فردی از یک جریان سیاسی خاص به صحنه آمد و این رفتار زشت آن چند دانشجو را "واکنش طبیعی" ارزیابی کرد!

در نتیجه پر واضح است که برخی وقتی این موافقت با حرکت غیر عقلانی را ببینند و احساس کنند که قبحی در کار نیست؛ با این حرف غلط و آن رفتار زشت همراهی خواهند کرد و در ادامه همانند سرطان با یاخته های سرطانی در سطح دانشگاه و جامعه مواجه خواهیم شد.

و یا همینطور مثلا می بینیم کسی گفته اجرای طرح گشت ارشاد مربوط به "طراحی جاسوسان" است!

اعتراض به کارنامه قابل دفاع مدیران جهادی، همراهی کردن با اموری مثل شفافیت در مجلس، حمله بهانه جویانه به چهره های مورد وثوق نظام و ادعای سیستماتیک بودن فساد در نظام اسلامی همه از همین گونه اند.

رفتارهایی غیر عقلانی و یا همراهی با آن که در نتیجه آن هیچ اثری جز قطبی شدن جامعه و تشدید فضای دو قطبی نخواهد بود و البته ثمر مطلوبی هم در دامن و سفره مردم قرار نخواهد گرفت.

***

1_isna.ir/xdPgt6

2_isna.ir/xdPgtq

3_mshrgh.ir/1509953

4_rasanews.ir/003671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  9 13
  اولین اقدام در تحکیم اتحاد جامعه و پرهیز از دو قطبی، پرهیز برخی از علماء و مراجع دینی از ایراد سخنان دوپهلو و التزام کلامی و عملی به ولی فقیه است
  • فاطمه FR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   5 6
   چه کسی به مزاحمین امر به معروف باید نهی از منکر کند ؟؟چه منکری بالاتر از مزاحم نوامیس مردم شدن است؟؟؟
  • سلام IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   0 4
   اخلالگران و سایتهای تلگرامی به دروغ وعده در رفتن فنر دلار و طلا میدهند درصورتیکه فنری وجود ندارد که بخواهد در برود
  • IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۱
   0 3
   فاطمه از کمپ تیرانا! یا مناخیم از طویله اسقاطیل؟ مسأله این هست ...
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۱
   0 1
   ایجاد هرزه گی و برهنگی از اهداف اصلاح طلبانی است که سابقه جنایت در حق مردم را دارند.
  • حمید IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۱
   1 0
   دولت رئیسی با گماردن وزرای نامناسب و عزل نکردن مدیران و کارکنان دولت قبل در صمت و اقتصاد موجب گرانی ها و تورم روز افزون شده است
  • حمید IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۱
   1 0
   دولت رئیسی با گماردن وزرای نامناسب و عزل نکردن مدیران و کارکنان دولت قبل در صمت و اقتصاد موجب گرانی ها و تورم روز افزون شده است تعرفه 171 درصدی واردات خودرو و مدیر عامل ایران خودرو بشه رئیس شهرک های صنعتی یعنی چی؟
 • پری مجرد44 ساله IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  5 15
  اولا به سالمرگ مهشا انینی نزدیک میشویم و بعد فرآیند انتخابات و ثبت نام های فله ای عمدی اصلاح طلبان و فریادهای همیشگی آنها بخاطر رد صلاحیت و ... اوووه چه سالی شود.
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   6 4
   یه شوهر برات پیدا بشه از این دبه ترشی بیای بیرون
  • بشار عبدالواحد IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   2 1
   ترشیده
  • IR ۱۷:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   0 1
   عجیب دارن تو فضای مجازی علیه سیاه پوشیدن و محرم تبلیغ میکنن فکر کنم برنامه دارن
  • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   8 2
   روح مهسا امینی شاد باد
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   1 1
   گور پدر امینی و اغتشاش
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  3 12
  بهمن 88 سازمانهای نظرسنجی امریکا صحت نتیجه انتخابات 88 را تایید کردند اگر مردم خبر دار میشدن کار به اینجا نمی کشید
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  15 9
  این همه دشمن دشمن نکنید دشمن فقر بیکاری گرانی تورم ..بی عدالتی
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   3 3
   خب همه اینها محصول دشمن اصلی امریکای جهانخوار و نوچه های داخلی اش است چه با تحریم یا خواباندن کارخانه ها خصوصی کردن و برچیدن انها مثل هفت تپه یا اسراف و تجمل گرایی شاسی سواری که معولمه کار چه کسانی است
 • سپیده IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  12 17
  اولاً بابت توهین به مقام دانشجو با عبارات متقلب و فحاش باید معذرت‌خواهی کنید. توهین این است که از دانشجویان مثل برده استفاده می‌شود (عدم پرداخت حقوق به تحصیلات تکمیلی، عدم پرداخت هزینه‌ی کنفرانس و مجله) و سطح آموزش دانشگاه به صورت عمدی پایین نگه داشته شده است (عدم ارائه‌ی دروس برای اجبار به انتخاب درس با اساتید سطح پایین) و ضرب و شتم دانشجویان در صورت هر نوع اعتراض صنفی (فحش بدتر است یا کتک؟) و اجبار دانشجویان به تقلب با گذاشتن قوانین مقاله به طوری که یک دانشجو یک‌نفره با تیم اساتید برتر دانشگاه خارجی باید رقابت کند وگرنه اخراج می‌شود.
  • تک سوتر DE ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   2 9
   آزادی بیان چی می شه پس؟ مقام دانشجو چیه دیگه!!!
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   3 0
   طوری صحبت میکنی که انگار مردم از دانشگاه دور هستند. نکته اول اینکه دانشجو به خاطر مقاله اخراج نمیشه. ممکن هست سنوات بخورد که این هم بیشتر مربوط به استاد راهنما است. کسی که توانایی ندارد نباید دانشجو بگیرد. دوم اینکه سطح آموزشی دانشگاه را اساتید پایین نگه میدارند. مجرم کسی دیگر و در جایی دیگر است. استادی که جزوه اش برای دوران دانشجویی خودش است نمی تواند بهانه ای داشته باشد. در مورد مقاله البته من معتقدم زمانی که استاد راهنما سهمی در پژوهش ندارد باید اجبار ارسال مقاله مشترک با استاد راهنما باید برداشته شود.
  • کیوان IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   0 0
   کم سفسطه ومغلطه کنید منصف باشیم با صحبت های جنابعالی در بعضی موارد موافقم اما دیدم شنیده ها را بوضوح ....... .
 • م IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  9 3
  قانونی که در این‌شرایط تسویب شود خاسته دولت است نه مردم
  • مرگ بر اسرائیل IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   1 2
   تو اول فارسی نوشتن بی غلط یاد بگیر بعد از طرف مردم نظر بده
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  13 10
  "دانشجویان فحاش" و "دانشجویان متقلب" را از دانشگاه اخراج باید کرد
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  12 10
  اساتید ومعلم های ضد انقلاب را از دانشگاه ها و مدارس خصوصا دولتی پالایش کنید تا امنیت را برگردانید.
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  4 0
  کریدور فعلی شمال به جنوب سه شاخه گرگان ترکمنستان، آستارا روسیه و تبریز ایروان دارد. در صورت شکوفایی خط تبریز- ایروان -گرجستان، زنجان و تبریز مستقیما به اروپا وصل می شوند و شکوفا خواهند شد و این را عثمانی نمی خواهد. در صورت راه اندازی دالان زنگزور دیگر تبریز، اردبیل و ارومیه از مرکزیت خواهند افتاد و به حاشیه جریان ترانزیت بین الملل می روند.
 • کامبیز IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  6 0
  برای مبارزه بادشمن می بایست.م تجمل گرایی درمملکت که دایه امام زمانی دارد .اینطوری تباشد.خودروهای مدل بالای چند میلیاردیو..و... که نازل نمیشن وارد میشن.مجتمع.وقصرهایی که ساخته میشن و.........فقر مسکن بیداد میکنه.وووو
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  0 1
  باید این سیاست یکی بنعل و یکی بمیخ راکنارگذاشت حتی ندرتا جناب رییس جمهور که خیلی دوستش هم دارم . شما باید عنایت کنید ناهی ازمنکر و امر به معروف درلایحه حجابی که فرستاده اید مجلس جایگاهش کجاست ؟ صریحا خنثی شده است . حال اینرا چاپ کنید و یا نکنید میل خودتان است ولی به به ئ چه چه چاپ کردن هم همیشه درست نیست . موضوع فوق برای من علاقه مند به نظام نگران کننده است .
 • علی IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  5 2
  زمانیکه که در مملکت فقر و گرانی وبیعدالتی باشد جامعه نمیتواند جامعه به درد بخوری باشد
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  3 0
  متاسفانه بعد از تغییر حجم مبنا در سال ۹۹ دیگر تغیرات بورس عاقلانه نیست و بورس به محلی برای عقده گشایی شرکت های دولتی و بانکی و هلدینگ ها تبدیل شده و مردم عادی نمی توانند در مقابل سرمایه این دانه درشت ها مقاومت کنند . برای همین دولت یا باید نظارت بر شرکت ها را افزایش دهد یا نباید به بهانه کمک به مردم نگران بورس باشد چرا که بورس محل عقده گشایی شرکت ها شده
 • DE ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  1 2
  چرا دایم از جامعه دوقطبی صحبت میشود این اغتشاشی ها و اغتشاشگران در اغتشاشات مگر چند در صد هستند که قطب تشکیل شود ؟؟؟؟ کلا ۲ درصد هم نیستند تازه اونهاییکه حاضر هستند برای عقیده خود بجنگند غیر از اراذل و اوباشی که همه میتوانند آنها را با پول بخرند، یک دهم و یک صدم درصد هم نیستند مثلا قطب شمال کره زمین هموزن قطب جنوب است نمیشود دهکده ای کوچک را قطب جنوب نامید در مقابل آن میلونها کیلونتر مربع قطب شمال باشد . پس اختلافات براندازان و غربگداها دزدان و رانتخواران مدعی اصلاحات و اراذل و اوباش اجاره ای ...‌با حکومت را قطب و جریان دوقطبی ننامید.عددی نیستد.همون قمپوزیسیون بیشتر بهشون میاد
 • کارمند ساده IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  1 1
  بازوهای آمریکا و صهیون در ایران به راحتی دست بردار نیستند چون اربابشان سفارش کار میدهد و باید ثبات ممکلت از بین برود و دائم تهدید شود. هر روز یک سناریو خواهد بود
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  0 0
  مخاطب سخنان آقای جوادی آملی بیشتر از همه خود شمایید
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  2 1
  کور خوندید اگر بتونید دانشجوی دکوکراسی خواه ایرانی رو خاموش کنید. دانشگاه همیشه تو این ۴۴ سال پیشرو بوده واسه ازادی.
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  1 2
  بعضی انسانها وقتی لب باز میکنند وسخن می گویند درومرجان از بین لبانشون فرو میریزه وعلامه بزرگ اقای حسن زاده املی از این دست مردمان روزگار هستند وباعث افتخار شیعه مردم ومسولان باید گوش به فرامین رهبر ی داده وهرچیزی که بوی تفرقه ونفاق میدهد دوری کنند انشا الله رو سیاهی به زغال میمونه
 • سامان IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  4 1
  من دانشجوی دکتری هستم و این ذهنیت ها در مورد دانشگاه غلط است هرگز دانشجو بر ضد مردمش و کشور نخواهد بود ممکن است عده ای کم گول بخورند و اب به اسیاب دشمن بریزند ولی اکثریت ما دانشجویان هر گز نوکری اجانب را نمی کنیم
  • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
   0 2
   دروغ است دانشجوهایی که همه از دهک های بالای جامعه است بسیار ناشکر و لوس و طلب کار است. دیدیم حتی استادانشان هم از همین دهک و از همین نوع فرزند پرور هستند
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  0 0
  ازز یک "متخصص امنیتی" انتظار می رود اولا جنبه های مختلف وضعیت را "دقیق" ببیند و برای مواجهه با وضعیت راه حل های عقلانی و روشن و البته دقیق داشته باشد.
 • DE ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  2 0
  دزدی و دروغ دو گناه کبیره است که تو این دوره داره فواره میزنه
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  1 0
  ای بابا ول کن
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  2 0
  زنده باد آزادی بیان
 • مصطفی IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  0 1
  بچه های مردم رو بچه خودتون بدونید او دانشگاه و باید رفت و براش روشنگری کرد هم دانشگاه هم مدارس بعد باید افراد سر دسته رو ردیابی کرد و قبل از هر اتفاقی این ها رو از صف دانشجویی و دانشآموزی بیرون کشید
 • رضا IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۱
  0 1
  امسال نیز باید شعارمان در عاشورا یک صدا بگوییم مرگ بر آمریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس