برجام - نمایه

ایران‌شناس سرشناس آمریکایی می‌نویسد: بایدن از ترس تبدیل شدن توافق با ایران به یک مسئله انتخاباتی به دنبال احیای برجام نیست. ایران نیز ترجیح می‌دهد تا انتخابات بعدی آمریکا اهرم فشارش را تقویت کند.

سرویس جهان مشرق - با وجود آن‌که ایران، آمریکا و اعضای اروپایی برجام هنوز به طور رسمی زمان مرگ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را اعلام نکرده‌اند، اما هرچه زمان بیش‌تری می‌گذرد، امیدها برای احیای این توافق کم‌رنگ‌تر می‌شود. آمریکا که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد، هنوز حاضر نیست بهای بازگشت به توافق را پرداخت کند و ایران نیز حاضر نیست به توافقی بازگردد که رؤسای‌جمهور آینده‌ی آمریکا نیز به‌راحتی می‌توانند دوباره زیر آن بزنند.

آن‌چه باید درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها بدانید/ کدام مسائل حل شده و کدام موضوعات باقی مانده است؟ +عکس و فیلم

کارگران در یک کارخانه‌ی تبدیل اورانیوم در حاشیه‌ی شهر اصفهان مشغول کار هستند. در حالی که طرف‌های امضاکننده‌ی برجام دیگر امید چندانی به احیای آن ندارند، ایران با غنی‌سازی اورانیوم تا درصدهای بالا، ضمن رفع نیازها و تداوم پیشرفت‌های هسته‌ای خود، اهرم فشارش را برای هرگونه مذاکرات احتمالی در آینده تقویت می‌کند. از سوی دیگر، دولت بایدن از ترس فضای داخلی آمریکا اقدامی در جهت احیای توافق هسته‌ای انجام نمی‌دهد و عملاً روزبه‌روز اهرم فشار آمریکا را ضعیف‌تر می‌کند. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› مذاکرات لغو تحریم‌ها: کدام مسائل حل شده و کدام موضوعات باقی مانده است؟

›› آیا برجام احیا می‌شود؟/ «تصمیم سیاسی» مورد نظر ایران چیست؟

اندیشکده آمریکایی فاتحه برجام را خواند/ ایران و آمریکا دیگر به دنبال احیای توافق هسته‌ای نیستند +عکس و فیلم
باربارا اسلاوین

در این میان، اندیشکده‌ی آمریکایی «استیمسون» طی گزارشی تحت عنوان «مرثیه‌ای برای توافق ایران[۱]» عملاً این توافق را مرده دانسته است. «باربارا اسلاوین[۲]» کارشناس سرشناس آمریکایی در امور ایران، که نویسنده‌ی این گزارش است، با اشاره به تصمیم یک‌جانبه‌ی ترامپ در خروج از برجام و بی‌میلی دولت بایدن و دولت ایران به احیای این توافق، می‌نویسد بحران اوکراین و ظهور چین موجب شده‌اند تا احیای توافق هسته‌ای از فهرست اولویت‌های آمریکا و اروپا خارج شود. آن‌چه در ادامه می‌خوانید گزیده‌ای از گزارش اندیشکده‌ی استیمسون است.


لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های محافل رسانه‌ای-اندیشکده‌ای بین‌المللی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.


۸ می‌پنج سال پیش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور وقت آمریکا، یک‌جانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد؛ با این استدلال[۳] که می‌تواند برای جلوگیری از دستیابی تهران به توانایی ساخت مخرب‌ترین سلاح جهان و مقابله با دیگر چالش‌های ایران مقابل منافع آمریکا در خاورمیانه، راه بهتری پیدا کند. در آن زمان، ایران به توافق سال ۲۰۱۵، موسوم به «برنامه‌ی جامع اقدام مشترک» (برجام)، پایبند بود: کم‌تر از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین داشت و اجازه‌ی نظارت مستمر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تأسیسات هسته‌ایش را می‌داد. به علاوه، سربازان آمریکایی را در سوریه و عراق نمی‌کشت و موشک‌ها و پهپادهایش پالایشگاه‌ها و نفتکش‌های همسایگانش را هدف نمی‌گرفتند. ضمناً داشت تلاش می‌کرد میان روابطش با مهم‌ترین شریک اقتصادی خود، یعنی چین، و تداوم روابط تجاری با اتحادیه‌ی اروپا تعادل برقرار کند.

سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، درباره‌ی خروج از برجام [دانلود]

اکنون نوار را بزنید جلو؛ به سال ۲۰۲۳: همه‌ی جنبه‌های چالش ایران حالا بدتر شده‌اند. ایران اکنون آن‌قدر اورانیوم با غنای بسیار بالا دارد که برای ساخت چندین بمب هسته‌ای کافی است[۴]؛ و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فقط می‌تواند به صورت سَرسَری فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را راستی‌آزمایی کند. شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه اخیراً یک پیمان‌کار آمریکایی را کشتند[۵]. به علاوه، ایران همچنان تأثیرگذارترین بازیگر خارجی در عراق است[۶]؛ کشوری که آمریکا دو دهه پیش به آن حمله کرد تا رژیمی را از میان ببرد که در آن زمان آن را تهدید بزرگ‌تری [از ایران] می‌دانست. سیاستمداران ایرانی که از توازن میان شرق و غرب در سیاست خارجی حمایت می‌کردند، به حاشیه رانده شده‌اند؛ در عوض، تهران کاملاً به سوی چین و روسیه سوق پیدا کرده است؛ تا جایی که برای جنایت علیه اوکراینی‌ها به مسکو پهپادهای مرگ‌بار می‌دهد. در داخل ایران، دولت، سرکوب‌کننده‌تر و مردم، فقیرتر شده‌اند. دولت ابراهیم رئیسی در سرکوب مخالفت‌های گسترده‌ی مردمی به مشکل برخورده است؛ تا جایی که برای بیمار کردن دختران دانش‌آموز از عوامل شیمیایی استفاده می‌کند[۷] تا آن‌ها را به وحشت بیندازد و مجبور کند همچنان حجاب اجباری را رعایت کنند [طبق ادعای یک نویسنده‌ی ناشناس در اندیشکده‌ی آمریکایی «استیمسون»].

اندیشکده آمریکایی فاتحه برجام را خواند/ ایران و آمریکا دیگر به دنبال احیای توافق هسته‌ای نیستند +عکس و فیلم

نویسنده‌ی گزارش، ادعای بی‌اساسِ دست داشتن دولت ایران در مسمومیت دختران مدرسه‌ای را به استناد یکی از یادداشت‌های اندیشکده‌ی آمریکایی «استیمسون» مطرح می‌کند که به صورت ناشناس منتشر شده است. استیمسون نویسنده‌ی مرموزش را صرفاً یک «تحلیلگر مستقر در تهران» معرفی کرده است. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› روایت متفاوت نشریه بین‌المللی از «جنگ روایت‌ها» در اغتشاشات ایران

›› اتاق عملیات اغتشاشات اخیر: اهداف و دستورکار «مرکز اعتدال» چیست؟

›› دفاع از اغتشاش و تهدید به حمله نظامی؛ ایران در سند راهبرد امنیت ملی دولت بایدن

›› ایرانی‌های بد - ایرانی‌های خوب؛ حمایت آمریکا از اغتشاشگران ایرانی

›› «یورش فوجی» از میدان جنگ تا میدان شهر/ نقش آمریکا در اغتشاشات ایران چه بود؟

به‌رغم تلاش‌های دولت جو بایدن، اروپایی‌ها، و اوایل، روسیه و چین، برای احیای برجام، این اتفاق نمی‌افتد. به نظر می‌رسد بایدن که قصد دارد برای دور دوم نامزد ریاست‌جمهوری شود، اصلاً دلش نمی‌خواهد توافقی با تهران انجام دهد که ممکن است به یک مسئله‌ی انتخاباتی تبدیل شود. اروپایی‌ها بر جنگ اوکراین متمرکز شده‌اند و از ایران به خاطر روابط نظامی روبه‌رشدش با روسیه و همچنین وحشیگری‌اش در داخل، خشمگین هستند. اروپا که پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا توسط ترامپ، در تداوم تجارت با ایران ناکام بوده، کانال‌های دیپلماتیک خود را با تهران حفظ کرده، اما اهرم‌های فشارش نسبت به پنج سال پیش به‌شدت ضعیف شده‌اند.

هشدار رهبر انقلاب درباره‌ی نقش اروپایی‌ها در مذاکرات و توافق هسته‌ای: «به کشورهای اروپایی هم اعتماد نکنید» [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› وعده‌های روی هوای اروپا و آرزوهای بربادرفته دولت روحانی

›› «ابزار ویژه مالی»: تنفس مصنوعی یا اُتانازی برجام

›› رئیس‌جمهور «بزدل»؛ بایدن «نمی‌تواند» یا «نمی‌خواهد» برجام را احیا کند؟

›› رادارگریز و مرگ‌بار؛ تأثیر پهپادهای ایرانی بر جنگ اوکراین

›› پهپاد در ازای سوخو-۳۵/ گمانه‌زنی‌ها درباره معامله تسلیحاتی میان ایران و روسیه

›› کشتار غیرنظامیان «وحشیانه» است؛ مگر توسط آمریکایی‌ها

›› جنگ اوکراین محکوم است؛ اما جنگ‌ها و جنایات آمریکا چه‌طور؟

روسیه که زمانی یکی از شرکت‌کنندگان کلیدی در مذاکرات هسته‌ای [و متحدان غرب در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای] بود، اکنون ارزش بیش‌تری برای برقراری اتحاد با کشور دیگری قائل است که [مانند خودش] تحت تحریم‌های سنگین قرار دارد. همسایگان عرب ایران که زمانی کاملاً طرفدار غرب بودند و در بهترین حالت به برجام بدبین، و بعضاً با آن مخالف، بودند، اکنون آرزو می‌کنند می‌توانستند برجام را دوباره احیا کنند؛ و خودشان دارند مستقلاً با تهران توافق امضا می‌کنند و روابطشان را با قدرت جهانی روبه‌ظهور رقیب آمریکا، یعنی چین، تقویت می‌نمایند. بر همین اساس، عربستان با هدف پایان دادن به جنگ در یمن و حفاظت از زیرساخت‌های آسیب‌پذیر و برنامه‌های بلندپروازانه‌ی توسعه‌ی اقتصادی‌اش، برای نهایی کردن آن‌چه به منزله‌ی آتش‌بس با تهران است، به چین روی آورد[۸]. امارات که روی کاغذ هنوز هم شریک صمیمی آمریکاست، طبق برخی گزارش‌ها به چین اجازه داده است ساخت یک پایگاه نظامی در خلیج فارس را از سر بگیرد[۹].

اندیشکده آمریکایی فاتحه برجام را خواند/ ایران و آمریکا دیگر به دنبال احیای توافق هسته‌ای نیستند +عکس و فیلم

سندی که روزنامه‌ی آمریکایی «واشینگتن‌پست» ادعا می‌کند از وزارت دفاع آمریکا به بیرون نشت کرده، موقعیت پایگاه‌های نظامی‌ای را نشان می‌دهد که گفته می‌شود چین در خاورمیانه احداث کرده یا قصد احداث آن‌ها را دارد. یکی از این پایگاه‌ها که در حال ساخت است، در خاک امارات قرار دارد که یکی از متحدان آمریکا محسوب می‌شود. (+)

چرا روسیه و چین، ایران را تقویت می‌کنند؟

یک فروند پهپاد تهاجمی میان‌ارتفاع و بلندبرد «وینگ لونگ ۲» ساخته‌ی کمپانی چینی «گروه صنایع هواپیمایی چنگدو» در نمایشگاه هوایی دبی در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹. چین طی سال‌های اخیر به بسیاری از متحدان سنتی آمریکا تسلیحات و تجهیزات نظامی فروخته است. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› وال‌استریت‌ژورنال: سفر خاورمیانه‌ای بایدن بدتر از آبروریزی بود

›› هزینه‌های کوچ از خاورمیانه/ متحدان آمریکا در بحران اوکراین طرف روسیه هستند

›› گندم، پهپاد و ماهواره؛ هشدار وال‌استریت‌ژورنال درباره گسترش روابط ایران و روسیه

›› از سفر پوتین به تهران تا ارسال پهپاد به روسیه/ ایران در کانون توجه «انجمن امنیتی اسپن»

›› چرا روسیه و چین، ایران را تقویت می‌کنند؟

در سوی دیگر، ایران علاقه‌ی چندانی به تلاش برای احیای توافقی نشان نمی‌دهد که آمریکا آن‌قدر راحت آن را نقض کرد. برجام، محصول ۱۲ سال مذاکرات دشواری که سال ۲۰۰۳ توسط بریتانیا، فرانسه، و آلمان آغاز شد، حتی در قالب یک قطعنامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل نیز رسمیت پیدا کرده بود. ایرانی‌ها می‌گویند اگر با وجود همه‌ی این‌ها ترامپ توانست از این توافق خارج شود، چه دلیلی وجود دارد که، در صورت احیای توافق، یک رئیس‌جمهور دیگر در آمریکا دوباره همین کار را تکرار نکند. بنابراین ایرانی‌ها معتقدند بهتر است منتظر نتایج انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا باشند و به تقویت اهرم فشارشان، در قالب جمع‌آوری اورانیوم با غنای بسیار بالا و دانش هسته‌ای، ادامه دهند.

دلایل تهران برای خودداری از ساخت سلاح هسته‌ای/ چگونه آمریکا ایران را وادار به ساخت بمب اتمی می‌کند؟ +عکس و فیلم

رآکتورهای هسته‌ای در تأسیسات نطنز در ایران. ایران به جای اعتماد به وعده‌های بایدن درباره‌ی احیای برجام، تصمیم گرفته است اهرم فشار خود را قوی کند تا در هرگونه مذاکرات احتمالی در آینده برگ‌های چانه‌زنی بیش‌تری برای وادار کردن آمریکا به پایبندی به تعهدات خود داشته باشد. (+)

آمریکا و متحدانش که سرشان گرمِ اوکراین و چین است، امیدوارند از بروز یک بحران جدید در خاورمیانه جلوگیری کنند. با این وجود، اوضاع مرتباً پیچیده‌تر می‌شود. اسرائیل همچنان یک نقطه‌ی ابهام است: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که درگیر بحران داخلی است، تهدیدهای خود مبنی بر توسل به ابزار نظامی برای کند کردن پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را تکرار می‌کند[۱۰]. ایران نیز به نوبه‌ی خود دچار بی‌ثباتی است، دولت این کشور با مخالفت مداوم مردمی و بحران احتمالی جانشینی رهبرش مواجه است. منطقه در حال تغییر است، اما مشخص نیست در چه جهتی. هژمونی آمریکا رو به زوال است، اما هیچ جایگزین مناسبی برای آن وجود ندارد. چین هنوز قادر به حفظ آزادی دریانوردی در خلیج فارس یا میانجیگری در درگیری‌های ریشه‌داری مانند مناقشه‌ی اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها نیست[۱۱]؛ مناقشه‌ای که ایران مدت‌ها از آن بهره‌برداری می‌کند. چین تا کنون از اهرم اقتصادی خود برای تحت فشار قرار دادن ایران در موضوع هسته‌ای استفاده نکرده است؛ در عوض از خرید نفت ایران (که به خاطر تحریم‌های آمریکا، تخفیف زیادی دارد) سود می‌برد.

چرا روسیه و چین، ایران را تقویت می‌کنند؟

ناوچه‌ی موشک‌انداز روسی «ولیکی اوستیوگ» (چپ) از بندری در شهر «طرطوس» در سوریه عازم مأموریت گشت‌زنی در دریای مدیترانه می‌شود. دو زیردریایی دیزلی-برقی روسی پروژه‌ی ۶۳۶/۳ کلاس «وارشاویانکا» (نسخه‌ای از کلاس «کیلو») نیز در سمت راست تصویر دیده می‌شوند. پایگاه دریایی روسیه در طرطوس، تنها پایگاه دریایی این کشور در خارج از کشورهای شوروی سابق است. معادلات قدرت در خاورمیانه در حال تغییر است و آمریکا تا حدی به تصمیم خود و تا حدی در نتیجه‌ی این تحولات، دارد سلطه‌ی خود بر خاورمیانه را از دست می‌دهد. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› هزینه‌های پکن برای همکاری با تهران/ کدام شرکت‌های بزرگ چینی به خاطر رابطه با ایران نقره‌داغ شدند؟

›› تغییر یارکشی‌ها در خلیج فارس/ اعراب دارند ایران را جایگزین آمریکا می‌کنند

›› افول آمریکا و بلایی که بر سر «قرن آمریکایی» آمد

›› چرا هژمونی توخالی آمریکا رو به افول گذاشت؟

›› دموکراسی آمریکایی کِی و کجا مُرد

تحریم‌ها به‌وضوح نتیجه‌ی معکوس داشته‌اند. چنان‌که این تحلیلگر و دیگران استدلال کرده‌اند[۱۲]، حداقل باید به همان اندازه[ای که تلاش صرف تحریم ایران می‌شود،] تلاش کرد تا آن دسته از محدودیت‌های آمریکا که کمک به ایرانی‌های عادی را دشوارتر می‌کنند و صرفاً انحصار دولت بر ارزهای پرمبادله[۱۳] را تقویت می‌نمایند، کاهش یابند. دیپلماسی همچنان تنها گزینه‌ی عملی است؛ هرچند در حال حاضر دشوار است. ارتباط‌ها برای آزادی گروگان‌های آمریکایی و اتباع دیگر [از ایران] و تشویق ایران به افزایش شفافیت درباره‌ی پیشرفت‌های هسته‌ایش ادامه دارد. اگرچه دولت بایدن می‌گوید گزینه‌ی نظامی، آخرین راه‌حل است، اما با توجه به پراکندگی سایت‌های هسته‌ای ایران و دانشی که مهندسان ایرانی به دست آورده‌اند، همین الآن هم برای راه‌حل نظامی خیلی دیر شده است. چالش‌های دیگر ایران نیز از طریق راه‌حل‌های ساده قابل‌حل نیستند. این وضعیت، نویسنده را به یاد آهنگ قدیمی «جونی میچل[۱۴]» با این بند برگردان می‌اندازد: «نمی‌دانی چه داری، تا وقتی از دستش بدهی.» خدابیامرز، برجام!

بایدن اعتراف می‌کند که تخریب برجام کار ترامپ بود، اما می‌گوید احیای آن وظیفه‌ی ایران است. [دانلود]

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی آمریکا، نیز اعتراف می‌کند که فروپاشی برجام تقصیر دولت آمریکا بوده، اما می‌گوید احیای توافق به عهده‌ی ایران است. [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› بلوف‌های توخالی بایدن/ روزنامه کنگره: آمریکا مقابل ایران گزینه نظامی ندارد


[۱] A Requiem for the Iran Deal Link

[۲] Barbara Slavin Link

[۳] Remarks by President Trump on the Joint Comprehensive Plan of Action Link

[۴] Analysis: Stakes rise as Iran can fuel ‘several’ atom bombs Link

[۵] U.S. contractor killed, ۵ service members and contractor wounded in suicide drone strike in Syria Link

[۶] Iran is still the main foreign power in Iraq Link

[۷] Who is poisoning Iran’s schoolgirls? Link

[۸] China shows its constructive side by brokering a deal between Iran & Saudi Arabia Link

[۹] Buildup resumed at suspected Chinese military site in UAE, leak says Link

[۱۰] Interview With Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu... Link

[۱۱] Israel’s ۷۵th anniversary evokes a jumble of memories and conflicting emotions Link

[۱۲] After “Maximum Pressure”: Formulating an Effective US Strategy on Iran Link

[۱۳] ارزهای پر مبادله لینک

[۱۴] جونی میچل لینک

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 59
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 32
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  20 6
  کشور را اداره کنید
  • سید IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   25 5
   خوشبختانه اینک خود یانکی ها هم امیدی به برگشتن غول ایران به چراغ جادویشان را ندارند و درک کرده اند که ترامپ چه حماقتی مرتکب شد زمانی که یوغی را که یانکیستان به سبب ساده لوحی و یا خیانت دولت روحانی برگردن ایران انداخنه بودند، با خودخواهیش آن را از گردن ملت و کشور ایران برداشت!
  • سید IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   11 3
   خوشبختانه اینک خود یانکی ها هم امیدی به برگشتن غول ایران به چراغ جادویشان را ندارند و درک کرده اند که ترامپ چه حماقتی مرتکب شد زمانی که یوغی را که یانکیستان به سبب ساده لوحی و یا خیانت دولت روحانی برگردن ایران انداخنه بودند، با خودخواهیش آن را از گردن ملت و کشور ایران برداشت!
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   5 9
   اداره کردن کشور شعور و توان می خواهد اما کنترل کردنش کاری ندارد . کافی است فقط ... باشی
  • تهرانی IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   17 7
   کشور بدون برجام بسیار روان تا و بدون تلاطم تر در حال پیشرفت است. خصوصا تعاملات بین المللی و منطقه ای شدت گرفت. مشکلات تحویل گرفته شده هم یک به یک در حال رفع است. افق روشن است. بدون غلو
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   1 0
   کی؟؟ نویسنده ی مشرق؟؟
  • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   1 0
   اداره می کنند ولی متاسفانه از نوع اختلاص
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  23 9
  هر چی شر هست از طرف آمریکاست. شماها قابل اعتماد به هیچ وجه نیستید.ناسلامتی به شما شیطان بزرگ میگن. تاریخ اینو به ما ثابت کرده. خدا رسواتون کرده
  • IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   4 1
   عربستان هم تا دیروز گاو شیرده و غاصب و ...بود الان شده دوست و برادر و خادم الشریفین، برای شما رنگ عوض کردن کاری ندارد یهو آمریکا میشه فرشته و باهم یه نرمشی میزنید
  • اهبرخان IR ۰۷:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
   0 1
   دوست عزیز 23:57 در سیست نه دشمن 100 درصد داریم نه دوست 100 درصد. پس دوست امروز ممکن دشمن دیروز باشه. و دوشمن دیروز دوست امروز. پس زر مفت نزن
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  19 8
  خوب بفرمایید حالا تکلیف حسن روحانی و ظریف و کسانیکه از سال92تا الان مردم رو بازی دادند چه میشود؟ آیا عدالت در مورد ایشان اجرا خواهد شد یا نه؟
  • امین IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   7 15
   شب و روز دعا کن برجام به جایی برسه
  • مهرداد IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   1 1
   موضوع شاخه و تنه درخت نیست
  • سیامک بهاءآبادی IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   0 1
   برجام غلاده دشمن بوده که باید به گردن همان حرامیان انداخته شود. بهانه سلطه گران ربطی به برجام ندارد،
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  24 6
  از همون اول فاتحه برجام خونده شده بود. چون یه طرف قرارداد شیطان بزرگ هست که غیرقابل اعتماد هست. خدا ازتون نگذره. اصلا مگه قراردادی که یه طرف آن شما آمریکایی ها باشید به موفقیت برای طرف مقابل دیگر خواهد رسید؟؟؟؟
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 1
  مخلص عباس اقا و مجید آقا یعمی کی ؟
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  2 7
  وای وای وای امریکا ضرر کرد
 • حسین IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  13 7
  دمش گرم ،عجب رهبر با حالی داریم ،لفظ مردک رو بسیار بجا برای ترامپ بار بردند.
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   4 8
   قشنگ از طرز نوشتن کاملا مشخصه فیک هستی
 • سید IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  11 4
  خوشبختانه اینک خود یانکی ها هم امیدی به برگشتن غول ایران به چراغ جادویشان را ندارند
  • IR ۲۳:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   1 0
   بسه ديگه ابله ، شونصد بار اين كامنت مسخره رو تكرار كردى
 • رضا IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  14 2
  ((بایدن)) مثل خر گیر کرده تو گِل فضولاتِ ((ترامپ)).
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   2 3
   احمق نادون اون اربابت پوتین هست که مثل خر توباتلاق اوکراین گیر کرده وبه زودی او یکی دو شهری هم که گرفته باید پس بده.هههههههه
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   0 1
   احمق نادونهههههههه
  • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   4 12
   احمق نادون اون اربابت پوتین هست که مثل خر توباتلاق اوکراین گیر کرده وبه زودی اون یکی دو شهری هم که گرفته باید پس بده.هههههههه
  • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   1 12
   احمق نادون اون اربابت پوتین هست که مثل خر توباتلاق اوکراین گیر کرده وبه زودی اون یکی دو شهری هم که گرفته باید پس بده.هههههههه
  • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   2 12
   احمق نادون اون اربابت پوتین هست که مثل خر توباتلاق اوکراین گیر کرده وبه زودی اون یکی دو شهری هم که گرفته باید پس بده.هههههههه
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  10 1
  تا زمانیکه چین و روسیه با آمریکا همراه بودند، برجام برای آمریکا اهمیت داشت. زمانیکه ترامپ از برجام خارج شد، احتمالا ب جذب چین و روسیه فکر می‌کرد. حالا هم برجام نه برای ایران و نه برای آمریکا اهمیت ندارد، ب این علت است که برای آمریکا مسئله بزرگتری ب وقوع پیوسته که امکان از دست دادن نفوذ جهانی میباشد. برای ایران هم تجارت در آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا در حال شکل گریست و برجام فقط کشاندن ایران ب گرداب محسوب می‌شود. خود خواهی و خود بزرگ بینی غرب موجب اشتباهات پی در پی غرب از جنگ با روسیه گرفته تا تحت فشار قراردادن چین، ایران و کشورهای دیگر که باعث هم فکر شدن تقریبا تما کشور ها برای بیرون راندن معاملات با دلار و حفظ استقلال از چنگال غرب شده است.
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  18 2
  برجام اساسا برای افسار زدن به ایران بود نه دراز کردن دست دوستی و کاهش تنش و روابط متقابل. ما برای آمریکا یک برده ی سرکش محسوب میشیم که تازه وقتی کرنش کنه و برگرده، کتک و شلاق و داغ و شکنجه بیشتر در انتظارشه. برجام برای گول زدن و امتیاز گرفتن و فشار بیشتر بود.
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  6 2
  از ایران به خاطر روابط نظامی روبه‌رشدش با روسیه و همچنین وحشیگری‌اش در داخل، خشمگین هستند.] اوجب واجبات رسیدن به مدار ژئو و قراردان ماهواره در آن برای پاسخگویی به رژیم وحشی و سلاخ آمریکاست که 5 میلیون مسلمان را در عراق و افغانستان و لیبی و یمن و سوریه کشته.مسلمین باید در خاک آمریکا سراغ این حیوانات وحشی آمریکایی بروند و آنها را از سوراخ هایشان بیرون بکشند و محاکمه و مجازات کنند. مسلمان ها خرگوش نیستند که آمریکایی های بدتر از حیوان_همچو نویسنده زباله این مقاله_ آنها را سلاخی کنند و قسر دربروند. این آمریکایی های وحشی بیشرف باید مجازات بشوند. اینجا ژاپن و هیروشیما نیست.
 • ارش IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  6 1
  من اون روزیا میبینم که به یه بهانه احمقانه انگل ایس وایالات وفرانسه ونوچهای امریکا مثل کره ژاپن کردهای عراق تصمیم به حمله به ایران میگیرن واون موقع تمام ایرانیها به نظام نگاه میکنن ومیگن ایاما قدرت بازدارندگی داریم ویا باید با خانوادهایمان دسته دسته زیر بمبارانهای خوشه ای وبمهای کوچک ارانیومی تکه تکه بشیم .انشاالاه توی اون روز سپاه پاسداران انواع کلاهکهای اتمی ایران رواز یمن وسوریه لبنان وعراق به تمام اهداف مدنظرش پرتاب میکنه ومردم ایرانو سربلند میکنه .سپاه وارتش ایران لطفا به فکراینده نزدیک باشید
  • IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
   0 0
   واقعا به عقل بعضیها باید شک کرد اصلا میدونی کلاهک هسته ای چیه؟مگه کلاهک هسته نقل و نبات ک از یمن و سوریه و عراق بفرستن به اهداف مورد نظر
 • دهقان IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  11 2
  برجام ال و زنجیری هست که نتیجه 8سال خیانت و خباثت اصلاح طلبان به دست و پای دانشمندان ایرانی زده شده و کشور از موضع قدرت به نقطه التماس و ضعف هدایت کرد
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  8 3
  هههه. این یارو (باربارا اسلاوین) از افسادی هی ما هم پدرسوخته تره. عوض اینکه از تاریخ سراسر کثافت و جنایت آمریکا شرمنده باشه دهن کثیفش رو باز کرده و هرچی لایق رژیم زباله آمریکاس به ایران نسبت میده.یکی نیست از این کثافت بپرسه 1_ایرانی ها مردم 2 شهر هیروشیما و ناکازاکی رو ذغال کردن یا شما حیوون های آمریکایی؟ 2_ایرانی ها میلیونها مردم ویتنام رو سلاخی کردن یا شما حیوونای آمریکایی؟ 3_ ایرانی ها روی سر مردم کامبوج 500 هزار تن بمب ریختن یا شما حیوونای آمریکایی؟ 4_ایرانی ها روی سر مردم عراق و افغانستان بمب های 10 تنی انداختن یا شما حیوونای وحشی آمریکایی؟ 5_ ایرانی ها تو شکنجه گاههای مخوف ابوقریب و گوانتانامو بیگناهان رو شکنجه دادن یا شما حیوونای وحشی آمریکایی؟ 6_پلیس ایران زانوش رو روی گلوی جورج فلوید دست بسته گذاشت و جلوی دوربین اون رو زجرکش کرد یا پلیس وحشی آمریکا؟ زنیکه کثافت بی سروپا اسم خودش رو گذاشته متخصص ایران. پیزی هم لای پالونت نمیذارن زنیکه نفهم دروغگو. آمریکا چقدر زباله داره. اینا تو کدوم طویله بزرگ میشن؟ برو یه فکری به حال تاریخ سراسر جنایت و کثافت آمریکا کن. یه مشت وحشی بی فرهنگ. کی دنیا از شر شما راحت میشه؟ سرخپوستا و سیاهپوستارو نسل کشی کردین تا حالا. آب خوش از گلوی مردم دنیا پایین نرفته از دست شما وحشی های آنگلوساکسون. خدا یا حضرت حجت نسل تون رو از زمین برداره.
  • US ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   0 0
   «باربارا اسلاوین[۲]» کارشناس سرشناس آمریکایی در امور ایران، که نویسنده‌ی این گزارش است، با اشاره به Mashregh, the illiterate, is trying to present this WHORE as an 'specialist' on Iran.
 • فرزند ایران IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  8 2
  خوشبختانه این اندیشکده های آمریکایی با تحلیل ها و مشورتهای غلط و احمقانه ای که به دولت آمریکا داده اند تاکنون 9 تریلیون دلار هزینه و از دست رفتن تمام موقعیتها رو به دولت آمریکا تحمیل کرده اند. خوبه! بذارید ادامه بدهند. از این طرف هم باید جریان خائن غربگرا را بایکوت و ناتوان کرد تا به کشور هزینه تحمیل نکنند. ان شاالله با اعتماد به نفس و برنامه ریزی درست و همت جوانان این مرز و بوم، مشکلات یکی پس از دیگری حل خواهد شد.
  • یامهدی IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
   0 0
   درپاسخ به کسی که گفته مشکلات حل میشه شما خودت مشکل معیشتی شغل کرایه خونه خرید مسکن ماشین حتی ازدواج کردن هم که شده آرزوی دس نیافتنی وبچه دارشدن روش واس جوانان ... شما آیا این مشکلات رو لمس میکنین !!! آیا امیدیم هس به حل این مشکلات بقول گفتنی آنچه عیان است چه حجات به بیان هست در درون جامعه رو بنگر
 • زن ایرانی IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  1 0
  دعا میکنم به حرمت امام زمان ع خدا اینقدر قدرت ایران را زیاد کند که بتواند براحتی شر اسراییل وامریکا را از سر تمام مردم جهان بکند.چون اونا قاتل سردار سلیمانی ما بودند.
 • محمدایوب IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  1 0
  یانکی های گاو چران حداقل به سربازان خود در ایران ونوکرانتان فکر کنید شیخ انگلیسی ام برجام دائم خواب برجام می بیند وگلابی می چیند سرباز زبان دانتان از خوش زبانی افتاده fatf پرستانتان دیگر دکانشان تخته شده سرمایه های اسراییل دارند ازبین میروند هرچند دائم در رسانه هایشان وگعده هایشان برجام نشخوار میکنند اما سودی نمی برند به واماندگان رحم کنید مانند دوران گاو چرانی که اسبی از پا می افتاد با گلوله به سرش رهایش می‌کردید این حیوانکی ها را رها نکنید آذر منصوری پزشکیان مرعشی کرباسچی فضله میبدی
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  1 1
  دیرتر رسیدن همیشه بهتر از هرگز نرسیدن نیست. در پروژه های پیچیده انتخاب لحظه رسیدن.هنر مردان بزرگ است
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  7 3
  بیشتر اوضاع امریکا رو به وخامت است و ما توکلمان بخداست
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 0
  خب دیگه الفاتحه مع الصلوات برین فرجام برجام🎈Fin
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 0
  اندر خدمت و خیانت ترامپ به ایران🐘🎈
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  1 0
  خداوکیلی این امریکایی ها چی میزنن موقع نوشتن مقاله. اخه ادم انقدر متوهم. برا خودشون میبرن و میدوزن. این زن یعنی واقعا ایران شناس سرشناسه؟ اگر این ایرانشناسه پس کارشناس به کی میگن؟ اولش رو خودن اما تا رسیدم به چرت و پرتاش متوحه شدم جز چرت چیزی ننوشته.بی خیال بابا. مقالات درست و حسابی چام کنید نه جملات ناشی از الکل و کوکائن تفننی
 • مرگ بر ابرویکا و انگل لستان IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  2 0
  مرگ بر ابرویکا و انگل لستان
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  2 0
  جنتلمن های پشت میز مذاکره همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  1 0
  جمهوری اسلامی ایران عزیز و مجرب و زخم خورده از دشمنانی امثال شما شغالهای هار و خونخوار جهانی باید خیلی بدبخت و ذلیل شده باشه که امثال تو سلیطه عجوزه و اربابان پشت صحنه صهیونیستتان بخوایین براش نسخه بپیچید و تهدیدش کنید. به قول عزیز محجوب و شریف و بزرگمان دوران بزن دررو خیلی وقته که گذشته. از بس تو این دویست سیصد سال حنایت کردید و خون ملتهای مظلوم و بیپناه رو سر کشیدید و کالبدهای نحیف و زارشان را خاکستر کردید بدجوری هار و مست شدید و نفهمیدید انقلاب الهی و شکوهمند ملت ایران انشاالله نقطه پایانی بر هست و نیست منفور و مفلوک و متعفن و نجستان خواهد گذاشت و کلید آزادیه همه مستضعفان جهان را به چرخش درخواهد آورد.
 • NL ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  1 0
  ما اوضاعمون خرابه فروش نفتوم حداقل یک چهادمه با تخفیف..بزور پول میکیریم..کمبود دارو...کمبود سرمایه گذاری در نفت...قطر داره گاز عسلویه میبلعه..مشکل برق دارم پولمون بی ارزش تورم ۱۰۰ درصد امریکا نیازی نداره
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  5 2
  حرومی تر از آمریکایی جماعت نیست
 • US ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 0
  عمر مردم رو هدر دادن فقط
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  2 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • جواد ظریف IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 0
  اولآ قطعنامه 2231 که برجام یکی از پیوست های اون هست یکی از قطعنامه های شورای امنیت هست آش خاله نیست که بخوای یا نخوای!! دوما مکانیسم ماشه تا 2025 و بند غروب بازرسی ها تا 2030 اصلا به ایران اجازه خروج از برجام رو نمیده!!!..سوما چیزی به نام توافق موقت برای قبل از برجام و بعد از برجام هست
 • اندیشکده ایران کهن IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 0
  چین اعلام کرده تا 2060 خرید نفت از دنیا رو صفر می کنه اروپا هم داره همین راه رو میره در واقع امریکا قصد داره با نفتی نگه داشتن خاورمیانه این منطقه رو تبدیل به افریقای دوم کنه و یک استعمار جدید رقم بزنه از 2050 به بعد..شک نداشته باشید که از ایران کوچکتر هم در این منطقه اتمی خواهد شد و چرخش های سیاسی شدیدی در منطقه رقم خواهد خورد بخصوص از سمت آذربایجان ترکیه ازبکستان ترکمنستان عربستان امارات قطر کویت عراق و...برای اتمی شدن
  • :) IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۳
   0 0
   تا اینجا را که با معجزه آمدیم😄بعدش هم خدا کریمه
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 0
  چشم آبی های غربی اصولا ایرانی ها رو مثل فیلم 300 یا برده می بینن
 • متین IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 0
  کدام اهرم فشار!
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
  0 0
  مثله اینکه پشت پرده خبرهایی است و التماس های یواشکی دولت انقلابی برای برگشتن به برجام دارد نتیجه میدهد
 • ارش IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  شاه برجام را امضا کرد و این قرارداد اورد وگرنه ما با امریکایی چیکار داریم هرگز با نها مزاکره نمیکنیم
 • خخخ IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  خخخخ باز فردا عبدالیان میاد می گه آمریکا پیام فرستاده بیایید مذاکره خخخخ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس