شورای امنیت به دنبال تصویب قطعنامه برای ارسال کمک به زلزله زدگان سوری

در حالیکه تحریمهای آمریکا علیه سوریه یکی از موانع اصلی در ارسال کمکهای بشردوستانه به زلزله زدگان سوری است، نماینده واشنگتن در سازمان ملل خواستار تصویب قطعنامه ای برای تسهیل کمک به این زلزله زدگان شد!

به گزارش مشرق، آمریکا از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست فورا به مجوز ارسال کمکهای بشردوستانه سازمان ملل به زلزله زدگان شمال غربی سوریه تحت کنترل معارضان از طریق گذرگاههای واقع در مرز ترکیه رای دهد.

سازمان ملل از سال ۲۰۱۴ با مجوز شورای امنیت توانسته به میلیونها نفر از جنگ زدگان سوری در مناطق تحت کنترل معارضان سوری کمک رسانی کند اما در حال حاضر این گذرگاهها تنها به یک گذرگاه محدود شده است.

«لیندا توماس گرینفیلد» سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل به رویترز گفته، الان هر ساعت مهم است. مردم در مناطق زلزله زده به ما نگاه می‌کنند.

وی مدعی شد، ما نمی‌توانیم آنها را ناامید کنیم. و باید فورا به قطعنامه‌ای رای بدهیم که براساس آن شمار گذرگاهها برای ارسال کمکها به زلزله زدگان سوری افزایش یابد. اکنون زمان آن است که فورا و هدفمند اقدام کنیم.

اظهارات نماینده ایالات متحده برای ارسال کمک به زلزله زدگان سوری درحالیست که تحریمهای آمریکا یکی از موانع اصلی در ارسال این کمکها به مردم زلزله زده سوریه است.

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در بازدید از مناطق زلزله‌زده این کشور، از بی‌توجهی کشورهای غربی به وضعیت انسانی سوریه انتقاد کرد و گفت: مردم سوریه در ۱۲ سال گذشته در برابر هر مشکل و توطئه‌ای استقامت کرده‌اند و از این بلای طبیعی نیز عبور خواهند کرد. وی تاکید کرد سوریه در پی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا با کمبود شدید کمبود کمک‌های بشردوستانه مواجه است.

«مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل نیز که اکنون در ترکیه است قرار است به زودی از سوریه بازدید کند. وی به شبکه اسکای نیوز گفت، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست تا مجوز ارسال کمکهای سازمان ملل از طریق دو گذرگاه بیشتر را با این استدلال که یک مساله ضروری بشردوستانه در میان است، صادر کنند.

گفته میشود برزیل و سوئیس از اعضای شورای امنیت در حال مذاکرات فشرده برای اقدام در زمینه کمک به زلزله زدگان سوریه هستند.

دیپلماتهای سازمان ملل میگویند که هنوز پیش نویس این قطعنامه بین اعضای شورای امنیت توزیع نشده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس