عامل تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی خمین دستگیر شد

یک رسانه اصلاح‌طلب در گزارشی انتقادی به این موضوع پرداخت که چرا مردم ایران نسبت به مصوبات امنیت‌بخش پیرامون فضای مجازی اعتراض نمی‌کنند!؟

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

انقلاب اسلامی نظری درباره حجاب نداشت!

"اثر ۷۰ درصدی تحریم" در اروپای سرد یا ایرانِ گرم؟ / اعتراض چپ‌ها به مردم!

خانم سهیلا جلودارزاده، فعال اصلاح‌طلب و از مقامات دولت روحانی در یک مصاحبه با شماره پنجشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون حجاب گفته است:

"در ابتدای انقلاب کسی به زنان جامعه نگفت که حجاب داشته باشند و آنچه اتفاق افتاد انتخاب زنان جامعه بود. به همین دلیل نیز بودند کسانی که به حجاب اعتقاد نداشتند و پس از مدتی در فضای انتخابی حل شدند و از حجاب استفاده کردند."[۱]

*این ادعای خانم جلودارزاده مبنی بر اینکه کسی پس از انقلاب بر حجاب تأکید نکرد؛ یک تحریف آشکار در مبانی انقلاب اسلامی و البته در تاریخ است.

با وقوع انقلاب اسلامی؛ حجاب بصورت یک قانون در ایران به اجرا درآمد و مخالفان آن نیز تاکنون تعزیر شده‌اند.

همانطور که مثلا در تاریخ خوانده و دیده‌ایم که مخالفان حجاب در اسفندماه سال ۵۷ (پس از انقلاب اسلامی) تظاهرات کردند که البته با آنها برخورد شد.

بیانات امام و رهبری در بحث لزوم تأکید بر حجاب و پوشش اسلامی نیز در دسترس همگان قرار دارد.

پیش از جلودارزاده، خانم شهربانو امانی از دیگر فعالان اصلاح‌طلب نیز در اظهاراتی که بر مدار تحریف حرکت می‌کرد، گفته بود:

"امام همواره به مسوولان تاکید داشتند تا مشکلات جامعه را به گونه‌ای حل‌وفصل و فضای جامعه را به گونه‌ای فراهم کنند که زنان حضور فعال در جامعه داشته باشند نه اینکه به زنان به عنوان جنس دوم نگاه شود یا با برخوردهای خشن زنان را به زور سوار گشت‌های ارشاد کنند"! [۲]

این در حالی است که برخورد با مردان و زنان بدپوشش از زمان امام راحل و شهید بهشتی آغاز شده است و آنها هیچ مخالفتی نداشتند.

ضمن اینکه دستگیری تظاهرکنندگان مخالف حجاب نیز در زمان امام راحل صورت گرفت. (تصاویر را اینجا ببینید)

"تحریف امام و انقلاب" دو گزینه‌ای است که دلسوزان و متدینین بایستی با "جهاد تبیین" به مقابله با آن برخیزند.

***

 

"اثر ۷۰ درصدی تحریم" در اروپای سرد یا ایرانِ گرم!؟

"اثر ۷۰ درصدی تحریم" در اروپای سرد یا ایرانِ گرم؟ / اعتراض چپ‌ها به مردم!

اسماعیل گرامی‌مقدم، از کنشگران سیاسی چپ طی یادداشتی در شماره پنجشنبه گذشته روزنامه اعتماد با طعنه به نتایج اعلامی اقتصادانان کشور مبنی بر رسیدن عدد تأثیر تحریم‌ها به حدود ۱۰ درصد نوشته است: مسوولان تصور می‌کنند که هر عددی را می‌توانند به عنوان میزان تاثیر تحریم‌ها ارایه کنند و کسی هم نیست که در خصوص استناد آنها پرسشی مطرح کند!

او سپس با نام بردن از عبارت "درک درست از علم اقتصاد" می‌افزاید: دولت نمی‌تواند ادعا کند، تحریم‌ها صرفا ۵درصد، ۱۰درصد یا ۲۰درصد بر اقتصاد کشور تاثیر دارد و بعد واقعیت‌ها چیز دیگری بگویند.

گرامی‌مقدم همچنین به مقولاتی مثل گرانی یا تأثیر تحریم بر برخی از مفادّ درآمدی کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: با این توضیحات مخاطبان باید قضاوت کنند آیا تاثیر تحریم‌ها بر شاخص‌های اقتصادی آن‌گونه که مقامات دولتی می‌گویند، «۱۰درصد» و پایین‌تر است یا آن‌گونه که فعالان اقتصادی، اقتصاددان‌ها و اساتید دانشگاهی عنوان می‌کنند، بالای « ۷۰ درصد» است؟  

این فرد یادداشت خود را نیز اینگونه به پایان می‌برد:

"به نظر می‌رسد با نشان دادن صحیح وابستگی متغیرهای اقتصادی به هم، با نشان دادن واقعی متغیرهای اقتصادی به متغیرهای سیاسی می‌توان امیدوار بود که در سایه رفع تحریم‌ها، بخشی از مشکلات کشور نیز حل و فصل شود. در غیر این صورت با شیوه‌های شعاری فعلی، برخوردهای سیاسی، روش‌های تحکم‌آمیز و... مسوولان تنها آب در هاون خواهند کوفت و افقی از بهبود پیش روی کشور نمایان نمی‌شود."[۳]

 

*جمله حکیمانه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه انسان خواب رفته را می‌توان بیدار کرد اما آنکه خود را به خواب زده است را هرگز!

ماجرای عدد تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال‌ها قبل مورد اقتراح کارشناسان و مسئولان امر قرار گرفت و دست آخر در یک عدد اجماعی روی میانگین ۲۰ تا ۳۰ درصد؛ توافق نخبگانی حاصل شد.

و کارشناسان و مسئولان کشور اعم از اصلاح‌طلب یا اصولگرا قریب به همین بازه را مطرح می‌کردند. که درست هم بود. (رقم و درصدی که طبعا پس از چند سال بهبود نیز یافته است)

مع‌الوصف برخی رجال سیاسی که البته آدرس بیشتر آنها را از حوالی برجام می‌توان گرفت؛ هنوز و همچنان بر اکثریتی بودن این عدد اصرار دارند و آنرا بالای ۷۰ و ۸۰ درصد عنوان می‌کنند!

طبیعیست که با اینان از منظر عدد و رقم و کارشناسی نمی‌توان تخاطب داشت زیرا بعید است مقیاس آنها برای ادعایشان عدد و رقم باشد.

اما می‌توان این امید را داشت که غلط‌بودگی اظهارات این افراد با "قیاس عقلانی" آشکار شود.

باید به آقای گرامی‌مقدم و همفکران ایشان متذکر شد که آیا در جریان "زمستان سرد اروپا" و انفجار قیمتی در قاره سبز هستند یا خیر؟ و آیا می‌دانند که این عارضه صرفا و فقط در اثر تحریم سوخت از سوی روسیه صورت گرفته است یا خیر؟

اگر هر دو پاسخ "آری" است که هست؛ آیا آقایان اکنون بهتر متوجه تأثیر ۷۰ درصدی و ۹۰ درصدی تحریم می‌شوند!؟

نظیر همین رخداد را برای ایران بررسی کنیم:

آمریکا در یکی از شدیدترین رفتارهای تحریمی به زعم خود؛ قصد داشت ورود بنزین به ایران و ایضا صادرات نفت ایران را تحریم کند!

ایران اما با درایت رهبری و مدیریت جهادی مسئولان در دولت‌های مختلف از این ۲ تهدید بزرگ رهید. (پالایشگاه ستاره خلیج فارس را ساختیم، از میعانات گازی، بنزین با کیفیت مطلوب تولید کردیم و مشتریان نفت خود در کانال‌های غیر رسمی بازار جهانی سوخت را نیز حفظ کردیم.)

و این یعنی اثر تحریم آمریکا را به عدد بسیار پایینی کاهش دادیم.

مسائلی مثل "گرانی" در بازار ایران هم به گواه تمام کارشناسان یک بحران قیمتی مربوط به داخل است نه یک بحران وابسته به تحریم!

یعنی گرانی فعلی یک گرانی بیقاعده است که از هیچ قاعده دلاری، بازاری، تحریمی و تورمی پیروی نمی‌کند و صرفا و فقط با یک نظارت ساده اما کارا می‌توان آنرا حل کرد.

فلذاست که ربط دادن این گرانی به مقوله تحریم نیز با هیچ منطقی پذیرفته نیست و مردمی که شاهد بودند بازار لوازم خانگی پس از ممنوع شدن واردات؛ قیمت‌های خود را افزایش داد تا کاسبی بیشتری داشته باشد را نمی‌توان با بهانه‌های مثل تحریم فریب داد.

اکنون این آقای گرامی‌مقدم و همفکران ایشان و این منطق محض حاکم بر زندگی و زمانه اقتصاد ایران. اقتصادی که از تهدیدها عبور کرده، از متحدان خود حتی حمایت اقتصادی و نظامی و سیاسی دارد و همچون همه اقتصادهای دیگر جهان نیز البته با مشکلاتی روزمره مواجه است.

آیا می‌توان مدعی شد تحریم‌ها اثری اکثریتی بر چنین اقتصادی دارد!؟

پاسخ مشخص است...

***

اعتراض چپ‌ها به مردمی که ولنگاری در فضای مجازی را نمی‌خواهند

"اثر ۷۰ درصدی تحریم" در اروپای سرد یا ایرانِ گرم؟ / اعتراض چپ‌ها به مردم!

کانال تلگرامی امتداد (ارگان حزب اتحاد ملت) با انتشار یک یادداشت به قلم فردی به نام محمد رهبری به اجرا شدن برخی مصوبات شورایعالی فضای مجازی اشاره کرده و با لحن انتقادی به چرایی اعتراض نکردن مردم پرداخته است.

در این یادداشت می‌خوانیم:‌ روز گذشته، بخشی از طرح صیانت در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد که بر اساس آن تنظیم‌گری اینترنت و حکمرانی سایبری به نهادهای خارج از دولت واگذار شد. همان‌طور که اینجا گزارش شده، تصویب این موضوع چندان واکنش مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال نداشت؛ حال آن که در مقاطع پیشین، مانند اسفند ۱۴۰۰ که کلیات طرح صیانت در مجلس تصویب شد، اعتراضات در فضای مجازی به این طرح بسیار شدید بود. اما علت این تفاوت در رفتار و واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی چیست؟

نویسنده همچنین می‌افزاید: اگر اینستاگرام فیلتر شده بود احتمالا میزان واکنش‌ها به آن خیلی بیشتر بود چرا که فیلترینگ اینستاگرام امری ملموس برای مردم است اما این که چه نهادی برای اینترنت سیاستگذاری می‌کند، صرفا برای متخصصان این حوزه ملموس است.

در ادامه این یادداشت می‌خوانیم: واقعیت آن است که حساسیت مردم به طرح صیانت پس از یکسال کم شده است. نمی‌توان از عموم مردم انتظار داشت که یک‌سال به‌طور مداوم به یک موضوع اعتراض کنند. یک مسئله هر چه‌قدر هم بد باشد، پس از مدتی تکراری شده و حساسیت نسبت به آن کاهش می‌یابد. مردم در دو مقطع، یکبار در مرداد و بار دیگر در اسفند۱۴۰۰، اعتراضات گسترده‌ای به این طرح کردند. طبیعی است که برای دفعات بعدی، این حساسیت‌ها کمتر می‌شود.

در بخش پایان مطلب مذکور نیز آمده است: نکته مهمی که سیاستگذاران و مسئولان حوزه فضای مجازی به آن بی‌توجه هستند آن است که اجرای خاموش و تدریجی طرح صیانت، در نهایت نمی‌تواند مانع از اعتراض مردم شود. اگر قرار باشد این طرح به نقطه نهایی خودش نزدیک شود، حتما اثراتش برای مردم حس خواهد شد و مقاومت مردم را در پی خواهد داشت!

*ناکامی و ابراز ناراحتی جریان چپ از نبود همراهی اکثریتی مردم با پروژه‌های این جریان؛ یک امر مسبوق به سابقه است.

سابقه‌ای که جریان چپ به جای عبرت گرفتن از آن اما خود را در سمت مقابل مردم قرار داده و جملاتی مثل "مردم فریب می‌خورند، مردم برای خرید جارو هم صف می‌کشند، مردم متخصص نیستند و مردم بالاخره به خیابان خواهند آمد" را بر زبان آورده‌اند!

باید دانست که چپ‌ها این حقیقت را نمی‌دانند که اکثریت مردم ایران، مردمی متدین، نجیب، خواهان امنیت و قانون‌مدار هستند.

۴ شاخصه‌ای که در طول تاریخ ایران، می‌توان از ایرانیان شناخت و بر آن صحّه گذاشت.

اما برنامه‌های دراز مدت جریان چپ از قبیل فتنه اقتصادی، تحریم انتخابات، پنجه کشیدن به صورت نظام اسلامی و معارضه با اسلام ناب در مغایرت با این شاخصه‌ها قرار دارد.

از طرفی این گناه مردم نیست که اصلاح‌طلبان متوجه نیستند مردم خواهان امنیت در فضای مجازی هستند، نمی‌خواهند در کوچه و خیابان سگ‌گردانی و بدحجابی ببینند، از محیط ناسالم مجازی برای کودکانشان نگرانند و خواهان تعظیم شعائر مذهبی هستند.

و نه تنها این گناه مردم نیست بلکه علت همراهی نکردن اکثریتی با پروژه‌های معارضانه جریان چپ را نیز بایستی در همین اصالت‌ها جستجو کرد.

***

1_ https://www.armanmeli.ir/fa/main/detail/341731

2_ mshrgh.ir/1403387

3_ https://www.etemadnewspaper.ir/fa/main/detail/190367

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  9 3
  چطور برای تامین گاز اروپا از ایران شرط و شروط میگذاریم ولی صنایع داخلی خودمان در زمستان گاز و در تابستان برق ندارند.جنگ روسیه با اوکراین یک تجربه برای اروپا داشته باشد این است که برای تامین انرژی روی کشورهایی که با غرب زاویه دارند،برنامه ریزی و سرمایه گذاری نخواهند کرد.به قولی از یک سوراخ دوبار گزیده نخواهند شد.
  • ایرانی IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
   2 7
   فشارت رفته بالا اربابت کم آورده!!!! اصلاً ببین اروپا بعد زمستان چه وضعی داره بعد بیا اینجا حرفهای دوپهلو و دروغ ومنافقانه بزن!
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  5 3
  همان مردم نجیب و متدین از اینکه مانند کودک نابالغ با آنها رفتار شود ناراضی و عصبانی هستند . تحریم خارجی کم بود از داخل هم تحریم شدیم .کمی به میان مردم بیایید تا حس واقعی آنها را دریابید
  • صادق IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
   4 5
   مردم که از فتنه گر و سواستفاده گر بیشتر ناراحت هستند در ضمن من شخصاً از اینترنت ملی حمایت میکنم چون امنیت روحی روانی و اقتصادی ملت در گرو استقلال شبکه اینترنت از شبکه جهانی است و غالب کسانی که دارن علیه آن سنگ اندازی میکنن از آب گل آلود و فضای بی در و پیکر اینترنت کشور ماهی میگیرن وگرنه مردم عادی دنبال امنیت خود و فرزندانشان هستند.
 • محمدایوب IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 1
  مشرق لازم است در گذشته گرامی مقدم بررسی و تحقیق کنید بعد بنویسید کنش‌گر سیاسی این مانند دیگر اصلاح طلبان هردم بیلی سیاسی شده ودر شلوغی شهر قوباغه ها هفت تیر کش شدند گرامی مقدم واصلاح طلبان اگر مرد هستند بیایند در مناظره با متخصصین در مقابل دوربین رسانه ملی حرف بزنند تا مردم قضاوت کنند چرا فقط دررسانه هایشان در تاریکی مصاحبه میکنند
 • علی IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  2 1
  باسلام اینکه درصد مشخصی از تاثیر گذاری تحریم ها دیده شود کمی سخت است اما تاثیر ان قابل توجه است و بخش عمده ان روانی و ذهنی است. پایه امروز اقتصاد کشورها با دو نمونه قابل سنجش است دلار و طلا ایا اگر تحریم نبود و در امدهای های ارزی کشور از یک روند نرمال بهره می برد و دلار روی سی هزار بود!؟ بدیهی است است در این شرایط اگر دولت دخالتی نداشته باشد شخصا قول می دهم دلار به کمتر 20 هزار سقوط کند. دوم قیمت خودرو : قیمت های خودرو ما در سطح جهانی اختلاف فاحشی دارند - و این نمونه عینی را شما نمی توانید انکار کنید. سمند و پراید به چه قیمتی صادر کردید!/ سوم: گیرم سی درصد همان که شما اذعان دارید ایا اختلاف کمی است 30% سه میلیارد می شود 900 میلیون! لطفا واقع بین باشید
 • سید IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  2 3
  سرشت و طینت اصلاح طلبان این گونه است که هرگاه سخنی و کلامی و عملی در باره تمهیداتی برای مبارزه با مفاسد چه جنسی و ارتباطات نامشروع مردان و زنان و چه پولی و تجاری اندیشیده می شود، صدای اعتراض شان بلند می شود! گویی بخشی از محبوبیت خود را در رشد مفاسد در جامعه جست و جو می کنند!
 • بختیاری IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  2 2
  خانم جلودار زاده بهتر بود از افرادی میگفتید که مامور صهیونیست و ساواک بودن درلباس انقلابی ها و از روی عمدپونز به سرمردم میکردند برای حجاب البته نه بخاطرحجاب بلکه برای بدبین کردن مردم و سایرملل نسبت به اسلام.ومتاسفانه هنوز هم هستند بعضی از اون منافقین و عملکرد واضح ومشخصی دارند. نمونه مثال دهه هفتادش قتل وحشیانه مرحوم فروهر وهمسرش بود.! لعنت خدا بر خائنین جاسوس وطنفروش
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 2
  ای که بمیرید شما افساد طلبان که فقط به دنبال تفرقه وایجاد اشوب هستین ناراحتین چون جلوی کثافتکاری شما گرفته شده چون دوست دارین ازاد باشه جوانهای مملکت رو با چرت وپرتهاتون وافکار پوسیدتون به خودتون همراه کنیدتا فضای باز اینترنت چیزی از ایمان وغیرت وفرهنگ برای جوان امروز نگذاره چه نونی خوردین شما قطعا حلال نبوده
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 1
  وقتی که مدعی العموم به خاطر لجن پراکنی و زیر سوال بردن قانون های بدیهی از این جماعت بازخواست نمی کند معلوم هست هر روز زبانشان دراز تر می شود تا جایی که عقل سالیم را هم برای دست یابی به هدف زشتشان زیر سوال می برند
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  2 1
  "مردم" در ایران واژه مظلومیست که هر کسی آن را به سود تفکرات و منافع خودش مصادره میکند. مردم اینجور میخوان مردم اینجور میگن. اقایان ژورنالیست چپ و راست! مردم خودشان زبان دارند و سخنگو نمیخواهند! خواهشا حرف در دهان مردم نگذارید و بگذارید خودشان حرف بزنند
 • ح ن US ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 1
  اصلاح طلبان دقیقا مثل همکیشان اروپایی خود هستند پرتوقع پررو بی حیا خود بزرگترین و احمق بیسواد و همه چیز را اگر بنفع خودشان باشد خوب اگر به نفع طرف مقابل باشد بد می‌دانند دقیقا مثل سال 88
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 1
  خانم جلودار زاده ایا شما مسلمانی ایا سیره حضرت صدیقه طاهره سلام علیها را نمی دانی ایا سیره حضرت زینب را نمی دانی ؟ ایا سیره امامان شیعه علیهم السلامرا نمی دانی ؟؟؟این حرفهای احمقانه چیست که شماها می زنید مگر مسلمان نیستید مگر بر دین رسول خدا ص نیستید مگر شیعه اهل بیت نیستید ایا نظر امام زمان عج این است که زنها حجاب نداشته باشند؟؟ کمی خجالت بکشید حیا کنید
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  3 1
  مشکل امروز ما اصلا و ابدا فضای مجازی و سگ گردانی نیست، معیشت است، مسکن است، اشتغال است، گرانی است، بیکاری است، فساد است.
  • علی IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
   1 1
   تنها مشکل مشکل فرهنگه.برو ببین چین چطور چین شد.چینی که زمان جنگ جهانی کسی براش اهمیتی قائل نمیشد حتی... اما بعد از انقلاب مردمی در صنعت و کار تبدیل شدن به اقتصاد ۲ جهان.صرفا با علم و صنعت نه مواد اولیه اگر فرهنگ سازی بشه که مثل یه ایرانی اسلامی نخبه(نخبه نه فقط درسی بلکه رفتاری و گفتاری)باشی میتونی هرکاری بکنی.ایران هم نخبه داره هم مواد اولیه.تا اینجا حهات دوم حساب میشیم که باید خودمونو برسونیم...کم از ژاپن نداریم که تولید ناخالصش ۵ تریلیون دلاره اول هم باید از آمکزش و پرورش و ساخت دانشگاه های با کیفیت شروع کرد. ولا نه فاسد ها از مریخ اومدن نه سگ گردونا... امشون یه فرهنگ غلط رو پیش میبرن که تهشم جهنمِ محضه امیدوارم همه پاک بمونیم و تنها فکرمون پیشرفت کشور و جاده زنی برای نسل بعد باشه
  • IR ۰۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۰
   0 0
   مطمعانی! پس یک سر برو سایت ... فروش اونلاین ببین!
 • علی IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 0
  خوب امریکا و اروپا ایران را با برجام سر کار گذاشته اند مسئولان از فکر ان بیرون ایند و با اتحاد با روسیه و چین بفکر ملت و مملکت باشند مگر همه چیز در غرب شکست خورده است
 • كريم IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 1
  تمامي افساد طلبان از زن و مرد بايد بدانند كه که مردم ایران نسبت به مصوبات امنیت‌بخش پیرامون فضای مجازی اعتماد كامل دارند و اعتراضي ندارند و خانم دار زاده هم بداند كه چون در اوائل انقلاب در باره حجاب كسي حرفي نزده است، آيا از جانب خداوند در قرآن كريم هم آياتي در اين باره نداشته ايم؟
 • علی IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 0
  خلاف سروصدای زیاد اصلاح طلبان ، دلیل حد اکثری این همه مشکلات اقتصادی نمی‌تواند تحریم باشد. آیا دلیل تورم بالا در ترکیه هم تحریم است؟! تا وقتی زیرساخت های اقتصادی سروسامان داده نشود ، نظام مالیات ها و نظام یارانه ای اصلاح نشود ، صرف درآمد بیشتر برای دولت هیچ کمکی به عدالت اجتماعی و رفع مشکلات معیشتی مردم نخواهد کرد. و تا وقتی شکافت اجتماعی حل نشود ، معیشت مردم همین است. این همه داد و فغان اصلاح طلبان نه به خاطر مردم که به‌خاطر احساس عذاب وجدانی است که چرا ایران تسلیم برجام نمیشود و چرا حرف کدخدا زمین مانده ! پس اصطلاح طلبان دروغین! کم شلوغش کنید.
 • MD ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 0
  جلودارزاده: در ابتدای انقلاب کسی به زنان جامعه نگفت که حجاب داشته باشند این خانم متن صحبتهای حسن روحانی در خصوص حجاب اجباری و برخوردهای گنجی را انگار اصلا خبر ندارد.... یا شاید هم خودش را به بی خبری میزند.
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 1
  اگر تمام کشورهای شرقی،استکبار غرب واروپائیهای اشغالگر را تحریم کنند-این غربیها چون بجز گاو وشراب هیچی ندارند،ازگرسنگی کمبود جنگ داخلی میشود د میمیرند
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  0 1
  اگر تمام کشورهای شرقی،استکبار غرب واروپائیهای اشغالگر را تحریم کنند-این غربیها چون بجز گاو وشراب هیچی ندارند،ازگرسنگی کمبود جنگ داخلی میشود د میمیرند
 • الف لام را RU ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 2
  یعنی هدف اصلی طرح صیانت تحدید حقوق و آزادیهای مشروع نیست؟! انحصارطلبی و تمامیت‌خواهی نیست؟ فقط میخوان بچه ها رو صیانت کنن؟ مردم ایران علاوه بر نجیب و متدین بودن باهوش هم هستن! و دو دیگر اینکه مردم فقط فرقه حزب الهی ها نیستن! سوم هم اینکه یه کم دیر به فکر صیانت افتادن، دیگه دیره...خیلی دیره... الحمد لله رب العالمین
  • سید IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
   1 1
   فرقه خودتی و اونجایی که بهش وابسته‌ای.
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 0
  کسی پیدا نمیشود که به بعضی‌ها بگوید تحریم ایران برای آمریکا یک سلاح خوب برای جنگیدنش هست. و آمریکا سلاحش رو با خواهش و تمنا و التماس و تسلیم کنار نمی‌گذارد. تنها راه نجات عبدی از تحریم ها مقاومت است و مبارزه و تلاش در راه قویتر شدن.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 0
  اگر گرانی های فعلی ربطی به تحریم ها ندارد چرا بعد از یکسال از روی کار آمدن دولتی که برای اقتصاد و مسکن و معیشت و... هفت هزار صفحه برنامه داشت روز به روز زندگی سخت تر می شود؟ چرا کسی جوابگو نیست؟
  • علی IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
   0 0
   قشر های متفاوت و کم درآمد وضعشون بهتر شده‌.باید صبور بود.فعلا در عمل هم خوب بودن و تونستن تورم رو نگه دارن.وگرنه با تورم مثل ونزوئلا که تا ۲۰۰ درصد هم رفته بود مواجهه میشدی امسال.برنج ۵ تومنی شد ۳۰ ۴۰ تومن میشه ۳ یا ۴ برابر اما ۴۰ بشه ۹۰ ۱۰۰ میشه دوبرابر.با کمی سواد میشه فهمید تورم یعنی چی.اگر مثل دولت روحانی که هر سال ۲۰ درصد میومد رو تورم پیش برفتیم و بشدیم ۲۰۰ درصد باید برنج رو گرمی میخریدی الان...
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  2 0
  عباس عبدی : فرض کنیم که اروپا با بحران انرژی مواجه شود، ایران چه کمکی می‌تواند به آن بنماید؟ ایران خودش هم در زمستان گاز ندارد و گاز صنایع را قطع می‌کند تا مردم اعتراض نکنند. سال گذشته حدود ۷۰۰ میلیون دلار خسارت صنایع ناشی از قطع گاز زمستانی بود. حتی در صادرات گاز متعهد شده خود نیز دچار مشکل می‌شود. به علاوه مگر ایران می‌تواند به اروپا گاز صادر کند؟ با کدام لوله؟ ایران که تکنولوژی مایع کردن گاز را ندارد که گاز مایع صادر کند. لطفا نشر دهید بدون طرفداری
  • IR ۰۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۰
   0 1
   چرا گاز ندارد؟! چون اسراف گاز در ایران بی داد میکند!
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  2 2
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
  • علی IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
   1 0
   مقاومت زیبا و البته مقدس است اما باید ابتدا اهداف دست یافتنی و بازه زمانی ان را تعریف کرد.(سالانه حدود 1000 تن الماس بر سطح زحل- نپتون، مشتری.. می‌بارد. ) آیا این فلزات گرانبها قابل دسترسی هستند.
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 0
  درست میگی همین ۲۰ تا ۳۰ درصد تاثیر داشته که قیمت ها به نسبت قبل تحریم ۱۰ برابر شده!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس