کد خبر 1409086
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳
سعید لیلاز

اقتصاددان اصلاح‌طلب گفت: ایران نیاز به سپر ژئوپولیتیک دارد، تمام دستاوردهای احتمالی احیای برجام موقتی است.

به گزارش مشرق، روزنامه اعتماد در گفتگو با سعید لیلاز عضو سابق حزب کارگزاران به تحلیل آخرین وضعیت سیاسی و اقتصادی در کشور پرداخته است. با نزدیک شدن به خط پایان مذاکرات احیای برجام، بار دیگر بحث میان مخالفان و موافقان توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی بالا گرفته است. سعید لیلاز، از جمله افرادی است که احیای برجام به شکل فعلی آن را به نفع کشور نمی‌داند. لیلاز به این روزنامه گفته است که تنها  قید و ‌بندی که می‌تواند توافق‌ها و موازنه قوا را نگه دارد خود قوا است.

در ادامه بخش‌های مهم از این گفتگو را می‌خوانید:

** در آن تجربه قبلی هیچ شرکت اروپایی و غربی قابل اعتنایی حاضر نشد به ایران بیاید. من در بخش خودروسازی سنگین کار می‌کردم و هنوز هم کار می‌کنم، نه شرکت ولوو نه شرکت دایملر بنز، هیچ کدام از اینها حاضر نشدند به ایران بیایند و در ایران سرمایه‌گذاری کنند و کارهایی که در گذشته انجام می‌دادند را تکرار کنند. آنها می‌دانستند که چه اتفاقی قرار است بیفتد، ما نمی‌دانستیم، به شما اطمینان می‌دهم که در آینده همین اتفاق تکرار می‌شود.

** از نظر اقتصادی غرب تا زمانی که جمهوری اسلامی است و انقلاب اسلامی موضوعیت دارد، به ایران تکنولوژی نخواهد داد. من اگر بخواهید برای شما اسنادی می‌آورم که قبل از انقلاب هم حاضر نبود بدهد. اصلا محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۴۲-۱۳۴۳ [محمد علی] صفی اصفیا، رییس سازمان برنامه را صدا می‌کند و می‌گوید «غربی‌ها به ما فولادسازی نخواهند داد، بلند می‌شی و می‌ری مسکو، تا نبستی نیا.» می‌رود قراردادی می‌بندد که من سیاهه این قرارداد را در منزلم دارم. یکی از قراردادهای درخشان تاریخ اقتصاد ایران است.

** در زمان آقای روحانی فقط یک سال، دو سال طول کشید که تاییدیه Approval بدهند که توتال به ایران بیاید یا نه. کلنگ را نزده برجام باطل شده‌ بود. اینها مسائل داخلی ماست، واقعیت عینی روی صحنه است. اگر الان شما برجام را امضا کنید، بلافاصله قیمت جهانی نفت خام پایین می‌آید، ایران ممکن است بشکه‌های بیشتری بفروشد، اما درآمد ارزی‌اش الزاما بیشتر از این نمی‌شود.

** در مورد هسته‌ای. من مخالف خروج اورانیوم‌های غنی‌شده ایران هستم. من شعار نمی‌خواهم بدهم، حرف احساسی نمی‌خواهم بزنم.

** من به غربی‌ها خوشبین نیستم، غربی‌ها غصه خودشان را می‌خورند، نه غصه ایران را. برآوردی که از اقتصاد جهان داریم برای سال ۲۰۲۳ بسیار بسیار بدبینانه است. یعنی در ابتدا [پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی] ابتدا ۳.۵-۴ درصد بود، برای سال ۲۰۲۳ به یک درصد رسیده است.

** از جنبه امنیتی هم اگر شما تمام اورانیوم را بدهی و برود، دو سال دیگر ایالات متحده یا از برجام خارج می‌شود یا نمی‌شود. ولی من به شما خبر بدهم اسراییل خودش را مقید به این هم نخواهد دانست. اگر آنها یا به دلایل داخلی یا به دلایل منطقه‌ای یا به دلایل بین‌المللی احساس کنند که ناچارند یا نیاز دارند یا به نفع‌شان است که به ایران حمله کنند، خطر این حمله بدون اورانیوم غنی‌شده که ما در ایران داریم به مراتب بیشتر خواهد بود.  

**جهان باید بپذیرد که نمی‌تواند براساس تجربه قبل، تجربه‌ای که هم دونالد ترامپ علیه ایران را دارد، هم دونالد ترامپ علیه مکزیک، دیگر از مکزیک متحد استراتژیک‌تر برای امریکا که نداریم، از اروپا متحدتر داریم؟ و حمله روسیه به اوکراین، ببین، شاید جهان‌بینی ما دوتا با هم فرق می‌کند، من با آقای ظریف هم که صحبت می‌کردم بحثم همین بود، من معتقدم که هیچ چیزی جز لوله توپ نمی‌تواند ضامن ثبات شما باشد...

**  بحث من با شما این است که این آرامش از لوله توپ در می‌آید نه از توافق. کاغذ چیزی به تو نمی‌دهد، کاغذ هیچ چیز نمی‌دهد، اصلا حتی کنگره امریکا تصویب کند، کار ده دقیقه است که رییس‌جمهور امریکا بخواهد به همش بزند. من کاملا زمینی و عینی به موضوع نگاه می‌کنم. الان قیدی که امریکا برای عدم حمله به ایران دارد، هزار بار سنگین‌تر از قید اسراییل است. امریکا به فکر متحدانش در امارات، کویت، عربستان سعودی و عراق و آتش نگرفتن منطقه خلیج‌فارس و نیروهایش در منطقه است، اما اسراییل اصلا دغدغه‌ای ندارد.

** ما یک سپر ژئوپلیتیک می‌خواهیم، این حرفی است که سال ۱۳۸۲ بعد از حمله امریکا به عراق پیشنهاد کردم، در اینترنت اگر بگردید موجود است. ایران یک سپر ژئوپولیتیک برای بازدارندگی می‌خواهد، کشوری است که تنهاست، نه مثل کره‌شمالی به چین و روسیه متکی است. می‌دانید که رابطه کره‌شمالی و چین مانند رابطه جاجرود و تهران است، دو تا کامیون آرد بفرستند، آنجا در کره‌شمالی مازاد آرد همه را خفه می‌کند.

** ما ۱۰۰-۹۰ میلیون نفر جمعیت تنها در دنیایی هستیم که اتحاد جماهیر شوروی فروپاشیده، ۳۰-۲۵ سال دوران تک‌قطبی طول کشید، از ۱۹۹۰ حمله امریکا به عراق، تا حمله روسیه به اوکراین. خطرناک‌ترین دوره‌ای که برای ایران قابل تصور بود در این دوره اتفاق افتاد. اینها باید خودشان را حفظ می‌کردند. من قسم جلاله می‌خورم شما هم بودید این کار را می‌کردید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 4
 • وطن پرست DE ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  18 13
  ای نون به نرخ روز خور. شما نبودی که در درز فایل مصاحبه اقای ظریف همکاری کردی!!!!
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   7 4
   اصلاحتچی که کارش به ... در تیرانا کشیده نمی تواند ادعای وطن پرستی کند.
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   8 4
   خوب کار بدی نکرد که غربگدا جان، دست اون ظریف رو شد!!! ناراحت شدی؟؟!!
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   14 4
   اگر واقعا اینکارو کرد که کار بدی نکرد...ملت جنس خبیث جواد رو شناخت
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   6 2
   این آقای لیلاز و همپالگی هایشان فکر میکنند که بعد از برجام باز هم میتوانند تئوریسین 80 میلیون ایرانی باشند. در صورتی که روزهای نو، مردان نو میخواهد با تدابیر نو. شماها نخ نمایید
  • حمیدرضا IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 1
   *** سعید لیلاز عهده دار سمت ی شد (( که هم سابقه اعتراضات رانندگان سنگین در آن وجود داشت )) و هم ریشه تولیدات داخلی سنگین و مدیریت که انجام نداد وظیفه نابودی صنعت تولیدات سنگین را داشت که بخوبی انجام داد .
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  31 6
  حرفهای منطقی میزند
  • تک سوار DE ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   10 1
   حرف منطقی می زنه ولی در زمانی که دیگه اثر نداره. اون موقعی که می گفتن دنیای فردا دنیای گفتگو هست و نه موشک چرا این حرف منطقی رو نزد؟
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  21 20
  و البته ملت بی پناه ایران گوشت دم این توپ هستن نه امثال آقای لیلاز یا مسو.لین کشور
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   3 5
   حالا به تو چه مربوطه؟! نکنه لوله توپ ایران تا تو اطاق رجوی اومده ناراحت شدین؟؟!!
 • کوروش IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  12 1
  پس بریم به سمت برخورد نهایی
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   2 2
   یا اینکه ارباب گاوچرون رو همینطوری تو خط نگهداریم تا یا قندیل ببندن یا تو اون قبرستون همدیگه رو زنده زنده بخورن!!!
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  7 0
  حرف هاش کاملا درسته. مطمین هستم که ترامپ یا جمهوریخواه بعدی فورا زیر برجام میزند و هیچ شرکتی هم در ایران سرمایه گذاری نمیکند. فقط قصدشون خارج کردن اورانیوم ایران است.
 • ش. AE ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  5 1
  تمام این توافقات نمایش هست و ایران باید اتمی شود و گر نه این اروپایی ها و آمریکا و رژیم کودک کش اسرائیل نمی‌گذارند آب خوش از گلوی ما پایین برود
 • محمد قزل IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  4 0
  همین آقا از برجام ظریف حمایت میکرد و سینه چاک روحانی وبرجامش بود
  • US ۰۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
   0 0
   نگفت که مخالف برجام بودم. درست می گوید دسگر برجام مرده است و صحبت های ایشان را کامل بخوانید.
 • محمدایوب IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  5 0
  البته این حرفهایی که این اصلاح طلب حر حری مذهب میزند بیش از 40سال پیش امام راحلمان فرموده در آن زمان فرمود که کسی که نانش در دست بیگانگان باشد نمی تواند مستقل باشد آنروز می‌فرمود باید در تولید گندم مستقل باشیم وامروز هم امام خامنه ای فرمودند که باید موشک نقطه زن وانرژی هسته ای تولید پهباد وتقویت نیروی قدس را واکنون عمق استراتژیک ما در ونزوئلا ولبنان سوریه است این پیرومراد اصلاح طلبان مغروق بود که می‌گفت ما موشک میخواهیم چه کنیم واین اصلاح طلبان خبیث های سیاسی و سرمایه اسراییل بودند و هستند که می گویند انرژی هسته ای برای چه می‌خواهیم ومگر نبود شیرزاد خائن در مجلس ششم گفت تا کی میخواهید صنعت هسته ای را پنهان کنید وگرای آنرا به دشمن داد ومگر نبود بزرگ غربگدای زمان روحانی رییس جمهور مورد حمایت اصلاح طلبان صنعت هسته ای را با شکلات برجام به یک باره نابود کرد لعنت خدا بر سرمایه های اسراییل
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  3 0
  آب که سر بالایی بره قورباغه ابوعطا می خونه
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  2 0
  سعید خودتی؟؟
 • GB ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  2 0
  گول این نون به نرخ روزها رو نخورید
 • عبدالله IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  4 0
  آرامش از لوله توپ در می آید نه از توافق. ما هم از قبل با توجه به ماهیت دولت های استکباری خصوصا شیطان بزرگ می دانستیم که اگه طالب صلح و امنیت هستیم باید قوی باشیم.
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  10 0
  حرفای خوبی زده همین هم غنیمته
 • محمودی IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  0 2
  عجب تحلیل آبکی امثال این افراد نمی‌گذارند آوران بخودش آرامش ببیند
 • کاظم IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  1 0
  ایشون به هیچ جناحی تعلق ندارد و در این زمینه عملکردی فراتر از انتظار داشته است. واقعا ثبات موضع هم چیز خوبیه
 • محمدرضا IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  0 0
  باسلام مصاحبه شما با آقای ظریف چیز دیگری میگوید البته قرار نبود پخش شود که لو رفت
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  1 0
  متاسفانه ارزش بمب اتم در ایران انگار می شود، و این اشتباهی هست که اکراین هم کرد، بعدا ما هم پشیمان میشویم، غربی ها به خاطر اورانیم مازاد ایران در حال توافق هستند نه گرانی بنزین در امریکا که متاسفانه وزیر خارجه به خاطر ان در حال سرعت دادن به توافقی است که نگرانی به همراه دارد
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  1 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  0 0
  ما همانقدر که از لحاظ نظامی باید قوی باشیم از لحاظ اقتصادی هم باید قوی باشیم هیچکدام به تنهایی کافی نیست و امریکا می خواهد با تحریمهای اقتصادی ما را ضعیف کند و با ضعف اقتصادی دچار کمبودهای مختلف میشویم و در نتیجه قدرت نظامی ما هم ضعیف میشود باید در این مورد فکر اساسی شود
  • تقی IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   0 0
   وقتی در بیرون زندان آزاد هستی میتوانی با سبزی خوردن هم زنده بمانی اما در زندان که باشی وضع اقتصادی ات هرچه هم خوب باشد بازهم برده ای ... اقتصاد حتما در آزادی و استقلال به دست می آید نه در بردگی
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  0 0
  اقای لیلاز یه حرف تازه بگو.
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  0 0
  حکایت اکوان دیو است که به رستم گفت : به دریا بیاندازمت یا کوه !؟ رستم گفت مرا به کوه بیانداز ، و اکوان دیو برعکس عمل کرد و رستم ر به دریا انداخت و رستم از مرگ نجات پیدا کرد / حالا این ی لیلاز فکر کرده دولت سیزدهم است که بر عکس عمل کند مثلا ی لیلاز ظاهراً میگوید توافق نکن که دولت برعکس عمل کند و توافق کند / اما این ی لیلاز بیچاره نمی‌داند که وقتی پای منافع کشور و ملت در میان باشد دولت سیزدهم آنگونه که منافع کشور و ملت اقتضا کند عمل خواهد کرد
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  0 0
  گرچه خوبه که اینو میگی ولی یه جورایی احساس میکنم که راهکار قدیمی رو به شکل تئوری میخوای به خودمون ارائه بدی. صادقانه تر این بود که میگفتی : "پس از سالها به این نتیجه رسیدم که حق با رهبر و ملت بود. باید قوی بشیم. روی کاغذ و پشت میز جز آبنبات گیرمون نمیاد."
 • حسين DE ۰۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  0 0
  از اين فرد كم سوادتر و فرصت طلبتر هم داريم ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس