اریک پرینس - نمایه

پرینس سال‌ها قبل از عملیات تروریستی فرودگاه بغداد، دولت آمریکا را به ترور شهید سلیمانی تشویق کرده و گفته بود: «این که افرادی مانند سلیمانی پیشاپیش کشته نشده‌اند، یک ننگ ملی برای آمریکاست.»

سرویس جهان مشرق - «اریک پرینس» نظامی سابق آمریکایی و بنیانگذار شرکت نظامی خصوصی «بلک‌واتر» (که امروزه «آکادمی» نامیده می‌شود)، یکی از بازیگران برجسته در شکل‌گیری سیاست‌های خصمانه‌ی دولت آمریکا در قبال ایران و به طور خاص، ترور شهید سلیمانی است. در گزارش پیش رو بیش‌تر با پرینس آشنا خواهید شد.

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم
اریک پرینس

اطلاعات شخصی:

تولد: ۶ ژوئن ۱۹۶۹ (میشیگان، آمریکا)

والدین: «ادگار پرینس» و «السا پرینس»

همسر اول: «جوان نیکول» (۲۰۰۳-۱۹۹۱)

همسر دوم: «جوانا هاک» (رابطه پیش از مرگ همسر اول) (۲۰۱۲-۲۰۰۴)

همسر سوم: «استیسی دی‌لوک» (سخنگوی بلک‌واتر) (۲۰۱۲ تا کنون)

تعداد فرزندان: ۷

تحصیلات: کارشناسی اقتصاد از کالج «هیلزدیل»

تخمین دارایی: ۲/۵ میلیارد دلار

سوابق:

افسر یگان ویژه‌ی نیروی دریایی آمریکا (۱۹۹۵-۱۹۹۲)

تأسیس شرکت نظامی خصوصی بلک‌واتر، ۱۹۹۷

کارآموز کاخ سفید

کارآموز «دینا روراباکر» نماینده‌ی کنگره و حامی تجزیه و حمله‌ی نظامی به ایران

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم
اریک پرینس

مسئولیت‌ها:

بنیانگذار دو مؤسسه‌ی دینی و کاتولیک محافظه‌کار

مدیرعامل و یکی از مؤسسان بلک‌واتر (۲۰۰۹-۱۹۹۷)

افسر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سی‌آی‌ای)

مسئول آموزش و تجهیز ارتش نیروهای خارجی امارات (۲۰۱۱-۲۰۱۰)

مشاور امارات در امور نظامی غرب آسیا و آفریقا

ریاست شرکت ترابری-امنیتی گروه «فرانتیر سرویسز» هنگ‌کنگ

شهرت:

تأسیس بزرگ‌ترین ارتش خصوصی جهان و حمایت از جلب مزدور برای جنگ

حمایت از کارزار انتخاباتی ترامپ و تقلب برای پیروزی او

طرح نظریه‌ی ترور شخصیت‌ها با پهپاد

 

معرفی اجمالی

اغلب شهرت «اریک پرینس[۱]» به خاطر تأسیس شرکت نظامی خصوصی «بلک‌واتر[۲]» است که اکنون با تغییر نام به «آکادمی[۳]»، بزرگ‌ترین ارتش خصوصی جهان است. این شرکت مخوف جنایت‌های کلانی در سرتاسر دنیا انجام داده و مسئولیت مستقیم آن‌ها به عهده‌ی اریک پرینس، بنیانگذار و مدیرعامل سابق آن، است. این عملیات‌ها در سودان، یمن، عراق، لیبی، افغانستان و دیگر نقاط دنیا انجام شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است در دوره‌ی ریاست پرینس فقط ۱/۶ میلیارد دلار بودجه از سوی دولت آمریکا در قالب قراردادهای غیرمحرمانه به حساب این شرکت واریز شده است. درباره قراردادهای محرمانه، اطلاعاتی در دست نیست، اما بخشی از این قراردادها توسط آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا، سی‌آی‌ای، منعقد شده است.

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

«اریک پرینس» در دفتر کارش در ایالت ویرجینیا در آمریکا. شرکت پرینس فقط در دوره‌ی ریاست‌جمهوری جورج بوش پسر، بیش از یک میلیارد دلار قرارداد با دولت آمریکا بست. (+)

اگرچه عملیات‌های امنیتی و نظامی بلک‌واتر اغلب مرگ‌بار هستند، اما کشتار مردم عراق در میدان «نسور» (سپتامبر ۲۰۰۷) به دست نیروهای بلک‌واتر بیش‌تر از بقیه‌ی عملیات‌های این شرکت، رسانه‌ای شد[۴]. در این عملیات حداقل ۱۷ غیرنظامی کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند. چند نفر از اعضای این شرکت به خاطر این کشتار به قتل عمد یا غیرعمد محکوم شدند، اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، آن‌ها را مورد عفو قرار داد. در روزهای انتهایی سال ۲۰۰۶، «انرو مونن» یکی از نیروهای بلک‌واتر، در حالی که مست بود، یکی از محافظین نخست‌وزیر عراق را به قتل رساند. با این وجود، مونن در فاصله‌ی کوتاهی در نقش دیگری در کشور کویت مشغول به کار شد و اکنون در واشینگتن و در کاخ سفید مشغول فعالیت است. به طور کلی، بلک‌واتر در دادگاه‌های مختلف و به دلایل متفاوت، متهم و محکوم به فساد مالی، ترور اشخاص نظامی و غیرنظامی، و تخطی از قوانین ملی و بین‌المللی شده است.

اریک پرینس، سال ۲۰۱۰، و بعد از رسوایی‌های فراوان، بلک‌واتر را ترک کرد، اما پس از جدایی باز هم اقدامات و علایق نظامی او فروکش نکرد. تنها در یک مورد، سال ۲۰۱۹، سازمان ملل گزارش مفصلی درباره‌ی اقدامات نظامی او در کشور لیبی برای ترور، کودتا یا نقض احکام بین‌المللی منتشر کرد[۵]. در این گزارش فهرست بلندی از اهداف ترور، ارسال تسلیحات غیرقانونی به لیبی و انتقال کاربری هواپیماهای غیرنظامی به نظامی به قیمت صوری ۱۰ دلار ارائه، و گفته شده ارزش این عملیات حداقل ۸۰ میلیون دلار بوده است. البته این تنها مورد اتهام او در سازمان ملل نیست. پیش‌تر نیز در سال ۲۰۱۱ تحرکات نظامی پرینس در سومالی و اریتره مورد توجه سازمان ملل قرار گفت، ولی به تحریم یا توبیخ او منجر نشد.  

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

نمایی از میدان «نسور» بغداد، جایی که نیروهای امنیتی «بلک‌واتر»، سال ۲۰۰۷، در حال اسکورت یک کاروان وابسته به سفارت آمریکا، اقدام به قتل‌عام عراقی‌ها کردند. در این حادثه، ۱۷ غیرنظامی عراقی کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› کدام کمپانی‌های آمریکایی دولت آمریکا را تیغ می‌زنند؟

در گزارشی که سال ۲۰۱۰ در رسانه‌ها منتشر شد، مشخص شد اریک پرینس پیش‌تر در سی‌آی‌ای مأمور مخفی بوده و مسئولیت او عملیات‌های ترور شخصیت‌ها بوده است. این گزارش که به تأیید رسانه‌های معتبری چون نیویورک‌تایمز، واشینگتن‌پست و «ونیتی‌فیر» رسید حاکی از آن بود که سی‌آی‌ای پرینس را مأمور ترور کرده بوده است. پرینس در پاسخ به این گزارش‌ها، بدون تکذیب ماجرا، اظهار تأسف کرد و گفت: «من متوجه نمی‌شوم چه‌طور برنامه‌ای با این حساسیت فاش می‌شود... و من در رأس آن قرار می‌گیرم[۶]

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

یک فروند هواپیمای متعلق به «بلک‌واتر» در مسیر ارسال تدارکات برای نیروهای ویژه‌ی آمریکا در افغانستان، در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۹ (+)

روز بعد، رسانه‌ها گامی به جلو برداشتند و ادعا کردند شرکت بلک‌واتر مسئول ترور سران القاعده و طالبان بوده و در این کار از پهپاد استفاده کرده است[۷]. اگرچه طبق قانون مصوب سال ۱۹۷۶ دولت آمریکا اقدام به ترور، جرم‌انگاری شده است، اما پس از حادثه‌ی یازدهم سپتامبر، جورج بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، ترور و دستگیری بسیاری از افراد را در دستورکار نیروهای دولتی و خصوصی آمریکا قرار داد. فهرست ترورهای دولت آمریکا و شرکت بلک‌واتر فراتر از نیروهای القاعده رفت و حتی افرادی مانند «مامون دارکازنلی» متهم به حمایت مالی از تروریسم، و «عبدالقدیر خان» فیزیکدان هسته‌ای اهل پاکستان، در این فهرست قرار گرفتند.

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

«اریک پرینس» (چپ) در جلسه‌ی شهادت مقابل کمیته‌ی نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان کنگره‌ی آمریکا در سال ۲۰۰۷ درباره‌ی کشته شدن ۱۷ غیرنظامی عراقی در میدان «نسور» بغداد به دست نیروهای پیمان‌کاری شرکت «بلک‌واتر»  (+)

متأسفانه، شرارت‌های پرینس در غرب آسیا، شرق آسیا و آفریقا همچنان ادامه دارد. به عنوان مثال، هر بار که آمریکا قصد کاهش نیروهای خود در عراق، سوریه و افغانستان را دارد، پرینس پیشنهاد جایگزینی این نیروها را با مزدوران خود می‌دهد. در برخی موارد نیز این پیشنهادها مورد تأیید کاخ سفید و سی‌آی‌ای قرار گرفته است. به طور ویژه، در دوره‌ی ریاست‌جمهوری ترامپ فعالیت‌های پرینس گسترش یافت. برخی رسانه‌ها فاش کردند که چون ترامپ و «مایک پمپئو» (رئیس سی‌آی‌ای بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، و سپس وزیر خارجه‌ی آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱) به تیم اطلاعات آمریکا اطمینان ندارند، درصدد هستند تیمی خصوصی از جاسوسان را اجیر کنند تا مستقیماً به پمپئو گزارش دهد. پرینس گزینه‌ی اول اداره‌ی این جاسوسان خصوصی بود[۸].

علاوه بر این، چندی پیش شرکت جدید پرینس در هنگ‌کنگ، فرانتیر سرویسز، که تحت پوشش حمل‌ونقل فعالیت می‌کرد، متهم به حمایت مالی و اطلاعاتی از نسل‌کشی اویغورها در چین شد. در گزارشی مورخ سال ۲۰۱۹ مشخص شد، فرانتیر سرویسز رسماً به عنوان شرکت امنیتی نیز فعالیت می‌کند و به طور عمده در غرب چین فعال است. به ادعای این گزارش‌ها، نیروهای فرانتیر سرویسز بیش از یک میلیون مسلمان ترک‌تبار را در اردوگاه‌های بازآموزی نگه می‌دارند[۹] و اخیراً با چراغ سبز پکن به سوی لائوس، کامبوج و میانمار روانه شده‌اند.  

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

«اریک پرینس» در نشست سال ۲۰۰۷ کمیته‌ی نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان کنگره‌ی آمریکا در حال دفاع از عملکرد نیروهای «بلک‌واتر» پس از کشتار ۱۷ غیرنظامی عراقی در میدان «نسور» بغداد، به تصویری از بقایای یک خودروی بمب‌گذاری‌شده اشاره می‌کند. پرینس اگرچه شخصاً از عبارت «مزدور» متنفر است، اما در حقیقت، مزدوری است که برای پول حاضر است با هر کسی معامله کند و دست به هر جنایتی بزند. (+)

پیشنهاد و حمایت از ترور سردار سلیمانی

اریک پرینس طی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حامی جدی ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بود. او کمک‌های مالی بسیاری به کارزار تبلیغاتی ترامپ کرد و با برگزاری جلسات متعدد با مسئولین انتخاباتی ترامپ، در شکل‌دهی به سیاست‌های خارجی و نظامی آمریکا مشارکت داشت. سال ۲۰۱۸، پس از تحقیق و تفحصی که درباره‌ی دخالت روسیه در نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا انجام شد، اطلاعات زیادی درباره لابی پرینس فاش شد که برخی از آن‌ها مربوط به ایران و ترور سردار قاسم سلیمانی بود. این گزارش، اگرچه با حفظ مراتب امنیتی، به دست رسانه‌ها رسید و سروصدای زیادی به پا کرد. با این وجود، سال ۲۰۱۸، کسی به تأثیر پرینس در ترور شهید سلیمانی توجه نکرد؛ تا بامداد سوم ژانویه‌ی ۲۰۲۰، ‌وقتی این اتفاق به انجام رسید.

مستند «جنگ سایه» درباره‌ی نقش حاج قاسم در پیروزی‌های منطقه‌ای ایران مقابل آمریکا [دانلود ~ ۲۰۰ مگابایت]

در همین‌باره بخوانید:

›› کارشناس استرالیایی: «شهید سلیمانی» جاودانه‌تر از «قاسم سلیمانی» خواهد بود

›› روایت مستند آمریکایی از نقش حاج قاسم در «جنگ سایه» ایران با آمریکا

یکی از اسناد فاش شده، ایمیل اریک پرینس به «استیو بنون» مدیر وقت وب‌سایت محافظه‌کار و تندروی «بریتبارت»، بود که پرینس در آن، سردار سلیمانی و سپاه قدس را عاملان خشونت منطقه و مانع تحقق منافع آمریکا خوانده و خواستار ترور شهید سلیمانی شده بود. این یادداشت از طریق بنون به دست «کوری لواندوسکی» مدیر کارزار تبلیغاتی ترامپ، رسید و بعدها تقدیم «دونالد ترامپ جونیور» (پسرِ ترامپ) و «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی وقت آمریکا شد[۱۰].

در این یادداشت، پرینس قاسم سلیمانی را «هاینریش هیملرِ[۱۱] حکومت ایران» می‌خواند و معتقد است او «بازوی» رهبر ایران است. همچنین می‌نویسد: «این‌که سلیمانی و آدم‌هایی مثل او پیشاپیش کشته نشده‌اند، یک ننگِ ملی برای آمریکاست.» پرینس همچنین درباره‌ی ملت ایران می‌نویسد: «آن‌ها آدم‌هایی هستند که در یک اینچ مربع فرش ایرانی هزار گره می‌زنند. همین آدم‌ها روی تسلط منطقه‌ای تمرکز کرده‌اند و موفق هم بوده‌اند.» او در عین حال، کشور ایران و سپاه پاسداران را با دیکتاتوری نازی‌ها مقایسه می‌کند و معتقد است باید هرچه سریع‌تر جلوی اقدامات ایرانی‌ها را گرفت.  

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

بخشی از ایمیل سال ۲۰۱۵ «اریک پرینس» به «استیو بنون» مدیر وقت پایگاه خبری-تحلیلی محافظه‌کار «بریتبارت» و از حامیان انتخاباتی دونالد ترامپ، که پرینس در آن قاسم سلیمانی را مسئول خشونت در منطقه و محقق نشدنِ منافع آمریکا دانسته و زنده بودن «افرادی مانند سلیمانی» را «ننگ ملی برای آمریکا» توصیف کرده است. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› اعتراف مقام سابق سی‌آی‌ای: آمریکا باید از راهبرد خاورمیانه‌ای قاسم سلیمانی درس بگیرد

جالب است که توجیه اریک پرینس برای ترور سلیمانی همان است که بعداً توسط ترامپ و اطرافیانش به عنوان توجیه ترور ارائه شد. در واقع، به نظر می‌رسد پرینس به عنوان مشاور نظامی دولت ترامپ توصیه‌هایی داشته که بعدها مورد توجه دولت ترامپ قرار گرفته است. سیاست خشونت آن‌ها از این قرار است که آن‌ها فهرستی از اقدامات نظامی منطقه را به ایران منتسب می‌کنند و در این میان، روی امنیت سفارت‌خانه‌های آمریکا در کشورهای منطقه و امنیت جانی پرسنل خود تأکید می‌کنند، تا شاید بتوانند ترور سلیمانی را موجه جلوه دهند. بعد از ترور سلیمانی نیز رسانه‌های بین‌المللی به‌درستی به این نکته اشاره کردند که همه‌ی این مطالب در حد یک ادعا باقی می‌ماند و دولت آمریکا هیچ سند یا شاهدی برای اثبات آن‌ها و سپس توجیه ترور سلیمانی در دست ندارد.

نظر «نبیل خوری» دیپلمات آمریکایی، درباره‌ی ترور شهید سلیمانی توسط دولت ترامپ [دانلود]

۱۲ ژانویه‌ی ۲۰۲۰، چند روز پس از ترور سردار سلیمانی، وقتی این توصیه‌های خشونت‌طلبانه علنی شد، پرینس در مصاحبه با سی‌ان‌ان بر توصیه‌ی خود تأکید کرد و گفت: «توصیه‌ی من درباره‌ی سلیمانی در سال ۲۰۱۵ صحیح بود، همان‌طور که توصیه‌ام درباره‌ی عقلانی‌سازی شرایط [جنگ] در افغانستان صحیح بود[۱۲] این سخنان حاکی از آن است که پرینس نه‌تنها به عنوان طراح نظریه‌ی ترور شهید سلیمانی، چهره‌ی برجسته‌ای دارد، بلکه در تشویق و ترغیب آن پس از وقوع نیز نقش داشته است. با توجه به نفوذ نظامی پرینس در عراق و روحیه‌ی خشونت‌طلب او بعید نیست چنین شخصیتی در اجرای عملیاتیِ نقشه‌ی ترور شهید سلیمانی نیز نقشی عملی ایفا کرده باشد.

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

«اریک پرینس» (مرکز تصویر)، نه‌تنها در ارائه‌ی پیشنهاد و تشویق دولت آمریکا به ترور شهید سلیمانی دست داشت، بلکه با توجه به سابقه‌ای که دارد، بعید نیست شخصاً در عملیات تروریستی فرودگاه بغداد نیز ایفای نقش کرده باشد. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› مأمور سابق سی‌آی‌ای درباره جذبه حاج قاسم چه گفت؟

البته در این‌که این توصیه‌ی خصمانه مستقیماً و بلافاصله به دست ترامپ رسیده باشد، تردید وجود دارد، اما چنان‌که گفته شد، این توصیه به دست مشاوران ارشد، تصمیم‌سازان و نزدیکان ترامپ رسیده است. همچنین در اسناد فاش شده آمده است که اریک پرینس به همراه «جورج نادر» و «جوئل زامل» ماه آگوست سال ۲۰۱۶ به برج ترامپ رفتند و درباره‌ی «سیاست‌های آمریکا در قبال ایران» مذاکره کردند.

«نادر» تاجر، لابیگر و سیاست‌مدار آمریکایی-لبنانی است که جرم اثبات‌شده‌ی جنسی تنها یکی از بندهای کارنامه‌ی سیاه اوست. او با مسئولین امارات و عربستان رابطه‌ی نزدیک و رسمی دارد و از طرفی به عنوان لابیگر شرکت بلک‌واتر با پرینس رابطه‌ای نزدیک داشت. وی همچنین بارها در اندیشکده‌ها و رسانه‌ها علیه ایران سخن گفته است. از سوی دیگر، زامل، تاجر، کارشناس رسانه و سیاستمدار اسرائیلی است که در حوزه‌ی نظامی تخصص دارد. رابطه‌ی پرینس، نادر و زامل حداقل طی ۱۰ سال اخیر سرشار از پول‌شویی، دروغ، تقلب و ترور است که این امر برای دولت آمریکا و رسانه‌های جهان نیز پوشیده نیست. هر سه نفر مواضع تندی علیه ایران دارند.

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

«اریک پرینس» (راست)، اواخر ماه نوامبر سال ۲۰۱۷،  برای شهادت مقابل کمیته‌ی اطلاعات مجلس نمایندگان کنگره‌ی آمریکا وارد محل این نشست غیرعلنی می‌شود.  (+)

حداقل در یک مورد، که مکالمه‌ی خصوصی پرینس در سال ۲۰۱۰ فاش شد، وی گفته بود دولت آمریکا باید برای جلوگیری از نفوذ ایران در کشورهای نیجریه، یمن، سومالی و عربستان از مزدوران شرکت‌های خصوصی استفاده کند تا با «تروریسم» مقابله کنند[۱۳]. او در همین مکالمه گفت: «ایران برای رسیدن به سلطنت بر خاورمیانه و خلیج فارس، نظیر آن‌چه داریوش هزار سال پیش از میلاد مسیح داشت، می‌خواهد به سلاح هسته‌ای دست یابد.» و در ادامه گفته بود: «ایرانی‌ها نقشه‌های شومی دارند... برای حل این مشکل نمی‌توان از سربازهای عادی استفاده کرد.»

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

پایگاه «بلک‌واتر» در افغانستان، در نزدیکی مرز پاکستان، که از آن برای آموزش نیروهای افغان استفاده می‌شد. بلک‌واتر، که اکنون «آکادمی» نام دارد، بزرگ‌ترین شرکت نظامی خصوصی جهان است.  (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› نقش شهید سلیمانی در وحدت ایران و عراق

›› دیپلمات آمریکایی: سلیمانی برای مردم خاورمیانه مقدس بود

جمع‌بندی

آن‌چه درباره‌ی اریک پرینس گفته شد، تنها بخشی از کارنامه‌ی عیان اوست. برنامه‌های محرمانه‌ی او با دولت آمریکا و جنایت‌های با واسطه یا بی‌واسطه‌ی او در عراق، یمن، افغانستان، سودان، لیبی و ایران بسیار زیاد است. نشریه‌ی بلومبرگ از او به عنوان «جلودار مزدوران آمریکا[۱۴]» نام می‌برد، چراکه او حاضر است برای پول با هر کسی معامله کند، دست به هر جنایتی بزند و به هر سو برود. خبرها حاکی از آن است که در میانه‌ی سال ۲۰۲۱، وقتی طالبان حکومت را به دست گرفت، پرینس هر یک قطعه بلیط پرواز چارتر برای خروج از افغانستان را به قیمت ۶۵۰۰ دلار (معادل پروازهای لوکس بین‌المللی) به مردم این کشور می‌فروخت.

«اریک پرینس» کیست؟ / مزدور ارشد آمریکایی و طراح ترور شهید سلیمانی +عکس و فیلم

«اریک پرینس» (راست) در فرودگاه قندهار افغانستان. گزارش‌ها حاکی از آن است که پرینس، سال ۲۰۲۱، همزمان با خروج آمریکا از افغانستان و زمانی که طالبان به‌سرعت در حال پیشروی و تسلط بر این کشور بود، هر یک قطعه بلیت پرواز خروجی از افغانستان را به قیمت ۶۵۰۰ دلار می‌فروخته است. (+)

لحظات هولناک در فرودگاه کابل؛ همکاران سابق نیروهای آمریکایی، مستأصل برای فرار از افغانستان، به هواپیماهای آمریکایی آویزان می‌شوند و بعد، از آسمان سقوط می‌کنند (حاوی تصاویر دل‌خراش[دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› خروج «ترامپیِ» بایدن از بگرام و فرار آمریکا از بازی تاج‌وتخت افغانستان

›› سرنوشت تلخ افغان‌هایی که به آمریکا کمک کردند

ارتش خصوصی او در زمان تصدی شرکت بلک‌واتر و اقدامات نظامی او پس از آن، باعث کشتار هزاران غیرنظامی در غرب آسیا شده است. با این وجود، در خصوص پرونده‌ی ترور سردار سلیمانی، چهره‌ی اریک پرینس به عنوان یکی از تصمیم‌سازان و حامیان این عملیات برجسته است. او سال ۲۰۱۵ طی نامه‌ای به مسئولین کارزار انتخاباتی ترامپ چنین پیشنهادی را ارائه کرد و سپس با حضور در برج ترامپ در خصوص سیاست‌های ضدایرانی با او صحبت کرد. پس از ترور سردار سلیمانی نیز او از پیشنهاد خود حمایت کرد.


[۱] اریک پرینس لینک

[۲] Blackwater (company) Link

[۳] Academi

[۴] کشتار میدان نسور لینک

[۵] Erik Prince, Trump Ally, Violated Libya Arms Embargo, U.N. Report Says Link

[۶] Tycoon, Contractor, Soldier, Spy Link

[۷] C.I.A. Said to Use Outsiders to Put Bombs on Drones Link

[۸] Trump White House Weighing Plans for Private Spies to Counter “Deep State” Enemies Link

[۹] Blackwater founder's Hong Kong firm signs Xinjiang training camp deal Link

[۱۰] ۲۰۱۵ memo from Erik Prince to Trump campaign: 'National disgrace' that Soleimani 'not already DEAD' Link

[۱۱] هیملر نظامی و سیاستمدار برجسته‌ی دوران نازی در آلمان بود که یکی از قدرتمندترین افراد در حکومت هیتلر محسوب می‌شد و او را مهم‌ترین بازوی نظامی هیتلر و یکی از طراحان اصلی هولوکاست می‌دانند.

[۱۲] منظور پرینس از پیشنهاد عقلانی‌سازی شرایط جنگ در افغانستان، جایگزینی نیروهای مزدور شرکت‌های خصوصی به جای نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان است.

[۱۳] Secret Erik Prince Tape Exposed Link

[۱۴] Blackwater Mercenary Prince Has New $۱ Trillion Chinese Boss Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 112
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • بختیاری IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  ما به شیرمردان سپاه ومقاومت اعتماد وایمان داریم.که انتقام خون سردار بزرگ اسلام را از قاتلین خوک صفت خواهند گرفت از ترامپ نجس تا این مزدور تروریست همگی بزودی سقط خواهند شد.انشاالله
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   39 6
   احسنت
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   44 6
   باید برای سر قاتلین حاج قاسم جایزه گذاشت
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   15 1
   بزودی مثل ذوالمایک با قجر ملاقات میکنه و پاداش میگیره .
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   7 3
   عکس پاپیون زده مثل جیمز باند !
  • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   2 2
   این نبیل خوری چه درک درستی از ایران و منطقه داشت اولین بار بود میدیدم یه مسئول آمریکایی درک واقعی از منطقه داشته باشه
  • علی IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   7 2
   باید در سیاست برخورد با دشمن تجدید نظر کرد و کوبنده و در تراز اقدام دشمن و حتی بالاتر پاسخ داد.
  • IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
   3 1
   این اریک پرینس هم به نفله ها خواهد پیوست و خوراک مار و مور خواهد شد..
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  46 13
  خون حاج قاسم مثل عقاب بالای سرت هست بی شرف و انشاا... سقط می شوی
  • NL ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   9 4
   انشاالله یه روز اسیر بشه و بیفته دست پاسدارهای ایرانی بعد ببینیم انموقع چه ادعایی داره
  • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   1 3
   به نوشته رئیس جمهور ایالات متحده «تا زمانی که ایران آماده بازگشت و پایبند به توافق هسته ای ۲۰۱۵ نباشد، دولت من به افزایش فشار دیپلماتیک و اقتصادی ادامه خواهد داد». وی در عین حال تاکید کرد که آمریکا آماده بازگشت به توافقنامه برجام است. مذاکرات بازگشت ایران و آمریکا که از بهار سال گذشته خورشیدی آغاز شده بود همچنان به نتیجه نرسیده است و آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم دو کشور در هفته گذشته در قطر بی‌نتیجه پایان یافت.
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   7 1
   ایران به همه تعهدات برجامی عمل کرده روسیه وچین هم تاییدمیکنن بتن ریزی وتحت نظارت اژانس اتمیه ولی ارزمسدودشده وتحریمها برداشته نشکه یشترهم شد پی بایدن دروغگوست
 • رضا IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  29 7
  حضرت عباسى من جاى مسولين سپاه و خصوصاً نيروى قدس بودم همه كارها مو تعطيل ميكردم تا اين حرومزاده پست قاتل رو گير مينداختم ، كارى باهاش ميكردم كه مرغان هوا و ماهيان دريا بحالش گريه كنند ، شوخى نيست بزرگترين استراتيژيست و ژنرال نظامى ايران رو نه از نظام و مردم ايران كه از خاورميانه و مسلمانان جهان گرفتند ، اين كثافت ها بايد عبرت تاريخ شن
 • ناشناس IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  37 5
  اگر این حرومزاده رو کشتید معلوم میشه این اطلاعات بدرد خورده
  • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   2 2
   جوبایدن
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  29 4
  اینم باید در ترس زندگی کنه تا آخر عمرش
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   21 4
   به نظرم همین مقاله مشرق ترس اریک پرینس خبیث برای کشته شدنش را مضاعف کرد و فهمید قضیه خیلی خیلی جدی تر از این حرفهاست. خون سردار دل ها واقعا از نگم بیشتر اما به اندازه زنده بودنش رعب به جان دشمن ترسو اندخته است.
 • صابر IR ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  31 2
  پس چرا هنوز زنده است!؟
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  22 4
  یعنی فتوای قتل پرینس صادر شد
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  18 9
  اللهم عجل لولیک الفرج _________ (فارغ از متن این خبر) لطفا برای ظهور امام زمان ع دعا کنیم ______ اللهم عجل لولیک الفرج
  • US ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   18 5
   چشم ، ولی سعی کنید با ربط به موضوع خبر کامنت بگذارید.
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   4 6
   سلام اولا ظهور به همه چی ربط داره دوما چرا نوشتی فارغ از متن خبر
  • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   12 0
   ۱۳:۰۶ ظهور ربط داره. پس باید ربطش رو مطرح کرد، نه که دعا کرد. دعا وسط بحث، مثل صلوات وسط سخنرانی برای پرت کردن حواس مخاطبه. بدون
 • IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  16 7
  آشغال کثافت، تمومه عمر نکبتت. دنبال عکست بودم، چهار روز دیگه گردنت جلوی طویلت آویزونه
  • IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
   6 1
   یه کام کمتر بگیر داداش....
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  25 7
  إن شاء الله به زودی زود خبر حذف این انگل و تمامی همفکران و همکاران ضد ایرانیشان را از صفحه روزگار رو خواهیم شنید، «انّ ربک لبالمرصاد»
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  4 9
  زدند و رفتند....
 • IR ۰۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  16 3
  قاتلین شهیدسلیمانی همه به بدبختی ودشمنی باهم افتادن
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  19 3
  بیشرف
 • IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  7 21
  هیچکس دستش به این جونور نمیرسه
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   6 3
   حرف نزن
 • IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 5
  چرا تو افعانستان به سقط نرساندینش
 • ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  11 11
  قسم به لاله هایی که از خون شهدای چالدران رویید. قسم به اشک‌های های زنان آذری و فارس که به کنیزی عثمانی رفتند.‌خون درون خون خواهیم ریخت، سپر پشت سپر قرار خواهیم داد و شمشیر کنار شمشیر خواهیم گذاشت و تا برانداختن آخرین تفاله های عثمانی آرام نخواهیم نشست.
 • ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  11 13
  قسم به لاله هایی که از خون شهدای چالدران رویید. قسم به اشک‌های های زنان آذری و فارس که به کنیزی عثمانی رفتند.‌خون درون خون خواهیم ریخت، سپر پشت سپر قرار خواهیم داد و شمشیر کنار شمشیر خواهیم گذاشت و تا برانداختن آخرین تفاله های عثمانی آرام نخواهیم نشست.
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   13 10
   هیچ زنی به اسارت عثمانی نرفت عثمانی ارتشی اسلامی داشت واذریهاکه هم نژادها وبعضاقوم وخویش طایفه ایشان بودند ودرتاریخ هم درزمان صفویه بودداخل مرزهای ی ایران نیامدند ودورتادورمرزایران عثمانی ایران اهل تسنن راقرارداده بودپس لطفا شانتاژ نفرمایید
  • مجتبی IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   6 7
   11بار تجاوز و کشتار و غارت جان و مال و ناموس اذربایجان در تاریخ ثبت و ضبط است .حتی بعد از انکه لشکر ینی چری تجاوز میکردند با توجیه کافر بودن اذربایجان به فرماندهان خود اعتراض داشتند که انها (اذربایجانیها)مسلمان و ترک هستند (همنژاد) اما انها ترک را برابر با اهل سنت مذهب فقط حنفی میدانستند
  • IQ ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   10 1
   خدا وکیلی حالت ون خوبه نیست آخه بلاک واتر آمریکا چه ربطی داره به گودرز و شقایق عثمانی 🤣
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   3 1
   این چه حرفیه میزنی اذربایجان اون موقع که استان اردبیل واذربایجانهای شرقی غربی نبوده یک منطقه ی وسیع بوده که دائم دست بدست بین ایران وعثمانی میشده ومردمش هم قشقایی بودن وساکنینش هم شیعه وسنی داشتند چون مرزی بوده مثل الان که کردستان هم شیعه هم سنی داره نیروهای ینی چنی هم که شما میگی جداازارتش عثمانی نبوده که کاری خلاف انجام بده چون درهمون سپاه عثمانی مسلمانها وترک های معتقدبه اسلام بودن ینی چنی گاردمخصوص درباری ویا جلادان فرستاده شاه عثمانی بودند که برای عملیات روانی اسرارامیکشتندلطفا اظهارنظرغیرکارشناسی نکنید
  • IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   3 2
   غرض اخه ازیه جابایدبزنه بیرون ازیه جاسوس فاسدامریکایی صحبت میکنن اوازتجاوزینی چنی درارتش عثمانی واعتراض سپاه عثمانی حرف میزنه دروغ وبی ربط
  • IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   1 1
   ینی چنی دردرباربود اینهمه دربارهرپادشاههاازکافروهردینی سفیرداشتن ندیدی اگه به جرم کافربودن تجاوزکنندکه خودعثمانی ها محکوم میشدند چون هم کافردردربارشان داشتن هممسلمین کافرراموردتجاوزقرارنمیدادنددرهیچ جای تاریخ همچین حرفی نیست ینی چنی گاردویژه بوده نه جنگجو
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  9 1
  چهره هائی مانند پرینس زامل و جورج نادر بودنشان به ضرر بشریت است . بهر جهت گستره اشخاص درگیر با ترور سردار شهید حاج قاسم آن یل ایرانیان و مرحم درد و پشت و پناه مسلمانان منطقه در برابر ظلم ددمنشان آمریکا و اسرائیل واضح تر میشود . سه نفر ذکر شده اکنون با انتشار گزارش فوق منبعد حتما تحت رصد و شناسائی دوستان ایران و علاقمندان به گرفتن تقاص خون شهدا همچون ترامپ و پمپئو باید بیش از پیش مراقب خود در همه جا باشند و طبعا آزادی عمل (برو بیا) قبلی نخواهد بود تا به سرنوشت همراهان و همکاران در این جنایت بزرگ از دنیا رفته ملحق شوند .
 • IR ۰۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  10 2
  محوش کنیم
 • IR ۰۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  14 2
  دونه به دونه این موش های کثیف روشکارکنیدکاری کنیدتازمانی که به تیرغیب دچارمیشوندثانیه به ثانیه عمرشون درترس ووحشت به سرببرند،انتقام ازخون به زمین ریخته حاج قاسم دیروزودداره امافراموشی نداره ازعاملان وآمران این جنایت درچهارگوشه دنیا
 • IR ۰۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  8 3
  تمدن با ارزش ایرانی چشم و خشم تان را درآورده بعد از انقلاب برشی از توان ایران حقیقی میباشد که باعث عصبانیت و عجز دشمنان شده
 • IR ۰۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  5 2
  چنین شخصی چرا تا کنون یک هدف برای جبهه مقاومت و ما ایرانیان نبوده ؟ باید این اشخاص و افراد نتیجه دشمنی با ابران و بزرگان ایران رو با جان خویش پرداخت کنند
 • IR ۰۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  5 3
  یعنی این مزدور رو هم نمی تونیم بکشیم ؟
  • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
   0 0
   اینم میکشین
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  7 3
  ما دیگه چطوری باید بگیم قصاص می خواهیم ؟
 • IR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  14 2
  انتقام چی شد؟
  • IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   0 2
   جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشت که در صورت عدم بازگشت جمهوری اسلامی ایران به برجام فشار «دیپلماتیک و اقتصادی» بر این کشور ادامه خواهد داشت. آقای بایدن این یادداشت را در آستانه سفرش به عربستان سعودی نوشته و از سفرش به این کشور دفاع کرده است. به نوشته رئیس جمهور ایالات متحده «تا زمانی که ایران آماده بازگشت و پایبند به توافق هسته ای ۲۰۱۵ نباشد، دولت من به افزایش فشار دیپلماتیک و اقتصادی ادامه خواهد داد». وی در عین حال تاکید کرد که آمریکا آماده بازگشت به توافقنامه برجام است. مذاکرات بازگشت ایران و آمریکا که از بهار سال گذشته خورشیدی آغاز شده بود همچنان به نتیجه نرسیده است و آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم دو کشور در هفته گذشته در قطر بی‌نتیجه پایان یافت.
 • IR ۰۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  8 2
  درود بر مشرق عزیز
 • IR ۰۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 1
  دوستان مشرقی خدا قوت
 • سید IR ۰۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  8 1
  خدایا خودت ازاین جنایتکارشرورانتقام بگیر
 • IR ۰۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 1
  امانش ندین این آدمکش حرفه ای رو به سزای عملش برسونید
 • IR ۰۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  5 4
  اینکه این حرومزاده تا به حال قصاص نشده یک ننگ ملی برا ایران حساب میشه..هر چه زودتر باید این ننگ رو از خودمون پاک کنیم
 • IR ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  7 1
  از ترس بمیر شیطان
 • IR ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 2
  خدایا دست این جانیان امریکایی را از منطقه کوتاه کن ،
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  10 2
  انشاءالله تک تک افرادی که در ترور فرماندهان مقاومت دست داشته اند شناسایی و به سزای عملشان برسند .
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   2 2
   ان شاءالله اصله
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 1
  قراره خبرش بیاد؟
 • علی IR ۰۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  3 1
  الانم واسه ایران ننگه که این هنوز زندست
 • IR ۰۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  4 1
  پس ایشون هم در لیست انتقام عملی قرار بگیرد
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  7 1
  جنازه‌اش
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  2 6
  این یارو خیلی آدم باهوش و زیرک و خطرناکیه
  • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   5 0
   طی تصادفی دلخراش به درک واصل نشد؟
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 1
  اول بکشیدش ، بعدا معرفی کنید
 • US ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  10 4
  متاسفانه انتقام آن شهید بزرگوار فقط در حد حرف ماند! متاسفم
  • IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   2 2
   ظاهرا دوست نداری ببینی!
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  11 1
  چرا این پرینس ملعون طراح ترور شهید سلیمانی است تاکنون زنده مانده ونفس می کشد
 • US ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  7 1
  فقط یک گلوله، نام عملیات علیه این حرامزاده را نام گذاری کنید.
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  11 2
  انشاءالله کی به درک واصل میشود؟
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   1 1
   ان شاءالله اصله
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  5 4
  اعصابم خراب شد
 • عطار IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  8 2
  عاقبت افسادطلبان بنفش داخلی سقوط هست.
 • نامی IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  5 1
  باید با برنامه ریزی دقیق این جنایتکار خبیث و جانی رو کشت تا درس عبرتی به سایر افرادی در آمریکا و اسرائیل باشه تا وارد چنین عرصه های نشن که دست آخر قربانی بشن... انتشار این اطلاعات درصورتی ارزشمنده که کاری در برابر این اشخاص خون آشام انجام بشه و همون بلایی که سر مظلومین درآوردند سر خودشون دریابد وگرنه فایده ایی نداره
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  8 2
  بزودی سقط شدنش را خواهی شنید چو اسمش تو لیست سیاه است
 • امیر IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 0
  زیاد نباید این مورد را طول و تفصیل داد . خروجی نهایی بشرطی درست خواهد بود که ، همین قاتل و همدستان او از ترامپ دلقک تاعوامل داخلی که در جریان شهادت مرد همیشگی میدان ، شهید حاج قاسم ، دست دارند ، زنده گیری شده و به تهران در حالت چراغ خاموش آورده شوند . در عین حال به هیچ‌یک از اعضای خانواده دور و نزدیکشان هم نبایدرحم و مروتی بخرج داد . وگرنه کلا بازنده هستیم . هیچ هواپیما ، بالگرد از هیچ نوعی نباید در امنیت پرواز کند . باید آنها را از درون لانه هایشان حتی در آمریکا بیرون کشید . انشاءالله
 • نیما IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 0
  باید اریک پرینس را شکار کرد
 • مجتبی از زنجان IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  3 1
  سلام وجود ایشون برای دنیا ضرر هستش مردم هر کشور باید بدانید باعث تاسف هستش این افراد افراطی گر ضرر هستن
 • جواد جوادی IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  4 0
  خدا لعنتشون کنه
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  3 0
  این جزییات یعنی که این حرامزاده تو سبیل است وتا دراز به دراز به سینه خاک سپرده نشه ول کنه معامله نیستیم
 • DE ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  3 0
  امپراتوری پول هيچوقت کمبودی از جانب اشرار جاه‌طلب نخواهد داشت. هیچ سیستم سیاسی در دنیا تا امروز تا این حد با پول عجین نشده بوده است. تمرکز آمریکا بر یافتن بهترین متد برای کسب درآمد و چنگ اندازی به پول و ثروت جهانی بیشتر و بیشتر، و در سایه عقب افتادگی و ناتوانی بقبه مردم دنيا، تمرکز شدید برای بهره برداری از تمام منابع برای ایجاد محیط دلخواه رشد پولی بیشتر. پول آمریکا را غیر قابل شکست کرده است. آمریکا کازینوی بزرگی شده که مابسترها چرخهای آنرا میچرخانند. این پرینس لنکری هم نباشد تا موقعیکه پول خرج میکنند اگر میلیونها پرینس هم نباشد هزاران هزار از این جانورها در دسترسشان میباشد.
  • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   1 0
   امریکا به کسری خورده رشدمقاومت وجهان چندقطبی ورشدفهم مردم وقربانی نشدن بخاطرکاخ سفیدرابه سقوط برده
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  2 2
  ایران در سوریه تاجگذاری کرده است.‌لشگر ایرانیان در زندان ها و گوشه کنار باکو آماده قیام هستند. به زودی رئیس جمهور ایرانیان در عراق و لینان حاکم خواهد شد. امپراطوری باستانی ایران دوباره زنده شده است. و این امپراطوری جهان را خواهد لرزاند. --------------- ایران با فارس فرق دارد ایران یعنی پیمان برادری مقدس بین یاران شاه جهان مهدی فاطمه،
 • آذری IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 2
  دوران بزن در رو سپری شده غیور مردان این طایفه گاهی در شبانه روز 15 ساعت کار میکنند و به زودی خبر خوش نابودی بردگان دلار به گوش خواهد رسید الیس الصیح و بقریب. ان شاالله
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   1 1
   ان شاءالله اصله
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  7 1
  ای کفتار خبیث منتظر باش و ببین مرگ از کدام طرف میاید دوزخ در انتظار است
 • سعید IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 0
  ما امید داریم تمام قاتلان سردار سلیمانی؛مزه تلخ انتقام را خواهند چشید؛؛""این اریک هم اگر در وسط ارتش خودش هم باشد قصاص خواهد شد...‌دیر و زود دارد ولی سوخت و سوزژ ندارد
 • منتقم IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 1
  اریک به مرگ سلام کن
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  1 5
  تابلو یک نظامی کامل و قدرتمند که به این راحتی ها تو میدان تن به تن هم باج نمیده
  • IR ۲۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   4 0
   قدرتمندی که ادم نباشه وفاسدوجانی باشه ازحیوون کمتره درثانی اینهاباج نمیدن باج میگیرن وگرنه همزمان بااعش وبعدازاون درپایگاههای نفت سوریه دزدی نمیکردن ازمایشگاههای میکروبی وفسادگسترده ی رسانه ای نشانه ی اهداف این خبایثه ازنفرتی که مردم امریکابهش دارن وککش هم نمیگزه معلومه چقدرعوضی وضدحرف حسابه
 • م IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  6 1
  انشالله به درك واصل ميشه اگر هم نشد خد خدا جاي حق نشسته البته همچين طراحي هم نكرده بود طبق دعوت رسمي زير دستان شياطين مرد و مردانه به عراق سفر كرده بود و بطور ناجوانمردانه ترور و شهيد شد
 • علی IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  4 0
  امثال این آقا در آمریکا تصمیم می گیرند و سیاست تعیین می کنند، نه آدمهایی مثل ترامپ و اوباما و بایدن که نوکر اینها هستند.
 • علی313 IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  3 0
  اینما تکونوا یدرککم الموت و ان کنتم فی بروج مشیده. سوره نساء آیه 78 هر کجا باشید مرگ شما را در بر می گیرد هر چند در برج های استوار باشید.
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  3 0
  به نظرم شاید 4 تریون دلار به خاطر تحریم ایران ضرر دیده و منتها صلتان سکه و دلار را اعدام کردن و ایکیو چقدر پایین کسی که ضرر ان شاید 6 ملیار بوده و هم اثری هم الان ثابت شده ندشته به نظرتون اکیو چقدر باید پایین بشه که به این برسند و علت واقعی پین بودن اکیو به نظرم ترس و چون در ترس 99 درصد کرایی پایین میاد همان ترس باعث حتی سایت سخت افزار و غیره ترس درند اگر از بدی اینترنت میگیم که محدود بشود نمی زارند و ترس باعث قاتل ارزو ها میشه و ترس الان ریشه مشکلات جهان و جنگ روسیه و ناتو به خاطر ترس و به نظرم نباید ترسید و مثل امام حسین ع شجاع بود اگر تمام ایران با بمب اتم نابود بشه نباید ترسید چون به بهشت و جهنم مردم می روند ترس باید از روی گناهان باشه .....ترس باید این باشه پول های ایران به خاطر تحریم نابود میشه و با پول هم میشه ریشه گرانی حل بشه به نظرم اگر ترس گناهان باشند انرژی هسته ای بخود میشه و ترس را روی گناهان بزرایم و انرژی هسته ای عامل گناه نیست و داریم تمام کشور برای ان هزینه می کنیم و اگر برای گناه و ترس او باشه اینترنت را محدود می کنیم و پولهای هنگت رفع تحریم و مازاد ان را روی تربیت جامعه و اصلاح قانون می کنیم تا معضل پلیس اس و رشوه و ودروغ و حجاب حل بشه و چون وقتی تغذیه مردم خوب باشه و نیش های الکی بری انرژی هسته ای نخورن تمرکز مردم به سمت اخلاق میره و فکر انها به چیزها علمی قران میره که ثابت شد ه و ایمان مردم قوی میشه
  • IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
   2 2
   گوگل ترانسلیت چقدر بد ترجمه میکنه صهیون مردنی
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  2 0
  خودش میفهمه
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  0 2
  اینکه این افراد هنوز سقط.نشدن باعث ننگ ماست.
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  2 0
  انا من المجرمین منتقمون
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  3 0
  خب زنده ماندن این آدمها هم برای ما ننگ است....
 • علی IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  2 0
  متاسفانه مسولین ما یا مصلحت گرا هستند و اگر ما هم برای این جنایتکاران برنامه حساب شده برای حذفشان داشته باشیم الان با استرس و فشار عصبی این مقاله رو نمی خوانیم . اگراین ها بسزای اعمالشان میرسیدند قطعا امریکاییها و اسراییل و انگلیس بسیار محتاطانه تر در مورد ایران حرف میزدند و اقدام میکردند، و نتیجه آشفتگی و بی برنامگی در سازمانهای اطلاعاتی و بین مسولین ما میشود ترور سردار سلیمانی فخری زاده و دهها ترور و خرابکاری که هنوز هم ادامه دارد . دشمن دقیقا حساب شده و با برنامه نفرات موثر و اصلی در برنامه های نظامی و علمی و ... حذف میکند و بدبختانه ما هنوز در حال شعار دادن و خط و نشان کشیدن برای دشمنیم و دریغ از یک اقدام موثر. بهر حال اگر مسئولین ما بترسند ویا مصلحت رو برگزینند که این مصلحت نشانه نتوانستن و ترسیدن است باید بکرات شاهد ترور نخبگان نظامی و علمی خود باشیم و ضمنا دشمن کاری با این جماعت مصلحت گرا و بزدل ندارد فقط سراغ بزرگانی میرود که نفس کشیدنشان هم نفس دشمنان را به شماره می افکند . اقدام کنید که تاخیر در این اقدام انقلابی یعنی امضای نابودی کشور و پایمال شدن خون مردان و زنان بزرگ ایران عزیز.
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  3 1
  البته زنده بودن چنین کرکسی مایه ننگ برای ماست
 • GB ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  2 4
  زنده باد
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۹
  2 1
  چرا این کثافت هنوز به جهنم نرفته؟
 • مادربچه هاومعلم مدرسه IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  2 0
  اگرهنوز نفس می‌کشه این تروریست نکبتی برای همه ی شرافتمندان عالم است
 • NL ۰۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  0 3
  یعنی اینطور که از مقاله بر میاد این آقا قدرتمندترین مرد جهانه و بیشترین معادلات جهان به دست این شخصه با این سن و سال یه جورایی باید بهش آفرین گفت
 • NL ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  1 0
  عکس زیاد است چون عکاس زیاد است اما عکس العمل نیست تهدید بدون عمل و غفلت از عکس العمل طرف مقابل و ناآگاهی از برنامه او میشود این آقای ترامپ قمارباز آنجایی ؟
 • حامد IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  0 2
  پرینس را بکشید...
 • ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  1 1
  خدا لعنتش کنه
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  1 1
  اینکه این حرومی هنوز زنده است بی شک ننگی برای جمهوری اسلامی است.
 • امیر IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
  1 2
  همیشه در نظر داشته باشید که مزدوران و عوامل داخلی بسیار بسیار مهمتر از برون مرزی بوده و هستند . اگر از داخل کاری صورت میگیره مطمنا بیروتی هیچ اطلاعاتی در مورد. مسئولین ریز و درشتی این سرزمین پهناور ندارن . پس بدون نان قرض دادن به هم از داخل شروع کنید . خیلی از مسائل رو خواهد شد . پرونده یکی از خبیثان زمانی رو خواهد شد که بدرک واصل شده . منظور ممد جوووالدوز ظریف است و اربابانش در لژ شیکاگوخ
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۳
  1 0
  اینها را می گویید که بین افراد درجه سه وچهار ومزدوران خرده پا دنبال قاتل سردار سلیمانی بگردیم؟ کشتن تمام آنها باز انتقام خون سردار نیست حتی کشتن ترامپ در حالیکه رئیس چمهور نباشد کشتن یک فرد بدون مقام در ازای خون نام آورترین سپهبد نیروهای مسلح ایران است آنچه اندازه واقعی انتقام خون کسی مثل سردار سلیمانی به حساب بیاید فقط کشتن رئیس جمهور آمریکا ست در حالیکه این پست را درتصدی داشته باشد نه بعد از پایان دوره ریاستش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس