کد خبر 1369311
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳
نشریه تایم: روسیه برنده جنگ انرژی است

نشریه آمریکایی «تایم» در تحلیلی درباره حنگ اوکراین نوشت: اگرچه روسیه در نبرد میدانی علیه اوکراین موفق نبوده اما با در اختیار داشتن سلاح انرژی به خوبی توانسته مانع عکس العمل جدی اروپا شود.

به گزارش مشرق، نشریه تایم چاپ نیویورک، نوشت: روسیه همواره از انرژی به عنوان یک سلاح برای اعمال نفوذ، اعمال فشار و ارعاب همسایگان و دشمنان فرضی خود در غرب استفاده می کند.

تحریم های کنونی که بخش انرژی روسیه را شامل نمی شود فقط توانسته روسیه را به گوشه رینگ ببرد و آن را از پا درنیاورده است بنابراین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور از این اهرم مهم برای تلافی استفاده می کند.

نشریه تایم به هدف قرار گرفتن منابع سوخت اوکراین توسط روسیه اشاره کرد و نوشت: از بین بردن دسترسی دشمن به منابع سوخت یک تاکتیک جنگی برای داشتن دست برتر در میدان نبرد است.

اوکراین هم در مقابل، سعی کرده منابع سوخت روسیه را هدف قرار دهد و گزارش هایی درباره حمله به منابع سوخت در بلگورود این کشور منتشر شده است.

این نشریه آمریکایی تصریح کرد: پوتین اکنون نه تنها در خود اوکراین بلکه خارج از آن هم از سلاح انرژی برای پیروزی در میدان نبرد استفاده می کند.

همانطور که «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده، تصمیم ۲۶ آوریل گازپروم برای قطع گاز لهستان و بلغارستان نوعی باج خواهی است اما چنین اقدامی از سوی روسیه برای یک دانشجوی «تاریخ روسیه» غیرمنتظره نیست.

تایم نوشت: اثربخشی استفاده از انرژی به عنوان یک ابزار در سیاست خارجی چیزی است که روسیه از سال ها پیش فهمیده است. البته، روسیه بیشتر از این ابزار به عنوان یک ابزار تقابلی استفاده کرده و کمتر به عنوان ابزار تشویقی استفاده کرده است.

فقط در یک مورد از موارد متعدد، روسیه در سال ۲۰۰۹، نیز گاز اوکراین و کشورهای اروپایی همسایه این کشور را قطع کرد. هدف آن به زانو در آوردن کی یف در یک زمستان سخت بود و به این هدف هم رسید.

اوکراین مجبور به پذیرش یک قرارداد غیرمنصفانه ۱۰ ساله گاز با مسکو و پذیرش تعهدات دیگری شد که به نفعش نوشته نشده بودند. مسکو حتی در سال ۲۰۱۴ نیز در نزاع به وجود آمده درباره پرداخت هزینه گاز، همین کار را با اوکراین کرد.

جنگ روسیه، اروپا و آمریکا درباره خط لوله گاز «نورد استریم ۲» که آلمان آن را بعد از حمله مسکو به کی یف لغو کرد یکی دیگر از مصادیق استفاده از انرژی به عنوان سلاح جنگی است.

خط لوله هزار و ۲۲۴ کیلومتری «نورد استریم ۲» با ظرفیت انتقال ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز، هرگز برای انتقال گاز ضروری نبود زیرا همین الان، خط لوله گاز روسیه به اروپا، ۲۴۵ میلیارد متر مکعب ظرفیت دارد که ۱۰۰ میلیارد مکعب آن بلااستفاده است.

تایم نوشت: هدف از تاسیس پروژه نورد استریم ۲ این بود که خط لوله جدیدی خارج از خاک اوکراین ایجاد شود و آلمان بیش از این به گاز روسیه محتاج شود تا به این ترتیب، اروپا از ترس قطع شدن گاز نتواند با حمله به اوکراین مخالفت کند.

اگرچه پوتین در میدان نبرد علیه اوکراین موفق نبوده اما در جلوگیری از نشان دادن عکس العمل شدید اروپا در قبال حمله به کی یف موفق بوده است.

با اینکه آلمان هم بالاخره مخالفت با تحریم انرژی روسیه را کنار گذاشت اما درباره زمان قطع واردات گاز از مسکو، هنوز توافقی بین کشورهای اروپایی حاصل نشده و آنها نتوانستند مثل آمریکا واردات انرژی از روسیه را به طور کامل قطع کنند.

۶۰ درصد درآمد روسیه در سال ۲۰۲۱، از صادرات انرژی بوده و در حالی که تا ۷ آوریل، اروپا بیش از یک میلیارد دلار به اوکراین کمک مالی کرده، ۳۵ میلیارد دلار برای واردات انرژی به مسکو پرداخت کرده است.

با اینکه اروپا، سلاح و کمک زیادی به اوکراین ارسال کرده اما به خاطر وابستگی به روسیه در حوزه انرژی نتوانسته این کشور را خلع سلاح کند.

این روزنامه آمریکایی نوشت: این ناتوانی فقط به اروپا ختم نمی شود و آمریکا هم باوجود اعمال تحریم علیه بخش انرژی روسیه به واردات اورانیوم از مسکو ادامه می دهد. آمریکا هنوز ۱۶ درصد اورانیوم خود را از روسیه وارد می کند.

هند کماکان به واردات نفت اورال از روسیه ادامه می دهد و ۱۰ کشور اروپایی بر خلاف تحریم های اعمالی خودشان، در بانک گازپروم حساب باز کرده اند تا پول گاز را به روبل بپردازند.

روسیه به عنوان اولین صادرکننده نفت جهان که ۸۰ درصد گاز اتریش، ۵۵ درصد گاز آلمان و ۴۰ درصد گاز ایتالیا و در مجموع ۴۰ تا ۴۵ درصد گاز کل اتحادیه اروپا را تامین می کند به خوبی از این اهرم در روابط بین الملل استفاده می کند. روسیه همچنین ۴۰ درصد ظرفیت غنی سازی اورانیوم، ۲۰ درصد ظرفیت تولید نیکل کلاس ۱ و ۳۰ درصد ظرفیت تولید پالادیوم جهان را در اختیار دارد.

لهستان، ۵۵ درصد و بلغارستان، ۹۰ درصد گاز خود را از روسیه وارد می کنند و بعد از قطع گاز باید در زمستان یخ بزنند اما این کشورها هنوز تسلیم روسیه برای پرداخت هزینه گاز به روبل نشده اند و حتی ارسال سلاح به اوکراین را افزایش داده اند.

هدف روسیه از تهدید به قطع گاز در صورت پرداخت نشدن هزینه آن به روبل، احتمالا ترساندن اروپایی است که در طول ۶ هفته بحث، نتوانسته درباره تحریم بخش انرژی روسیه به تصمیم برسد.

نشریه تایم نوشت: بعد از قطع گاز لهستان و بلغارستان، همه کشورها خود را در صف قطعی گاز می بینند و باوجود کم شدن مخالفت آلمان، ایتالیا و حتی مجارستان با تحریم بخش انرژی روسیه، هنوز تصمیمی در اینباره حاصل نشده است.

موافقت ۲۸ آوریل آلمان با تحریم بخش انرژی روسیه هنوز در حد نظر است و تا عملی شدن فاصله زیادی دارد. قیمت گاز نیز در ۲۷ آوریل، ۲۸ درصد افزایش یافت و نگرانی درباره وقوع بحران انرژی را بیشتر کرد.

تقلای اروپا برای استقلال از روسیه در حوزه انرژی نشاندهنده آسیب پذیری این کشورها در حوزه امنیت انرژی است و اگر جنگ، ادامه دیپلماسی تلقی می شود استفاده از انرژی به عنوان سلاح، بزرگترین ابزار دیپلماسی است.

تایم در پایان می نویسد تا زمانی که جهان روش دیگری را برای تامین انرژی در پیش بگیرد، روسیه همچنان استاد استفاده از ابزار انرژی به عنوان سلاح است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  2 0
  آمریکا خودش از دلار بعنوان ابزار استفاده می‌کنه آنچه که عوض دارد گله ندارد
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  3 0
  فقط تروریست های بین المللی در خاک اوکراین با ارتش روسیه می جنگند از جبهه النصره تا بازنشسته های ارتش اسرائیل و 63 کشور دنیا روسیه برای تصرف باقیمانده اوکراین باید بمباران و موشک باران فرشی را جایگزین نماید با این کار مردم از شهرها خارج می شوند و تروریست ها و تانکهای روسی باقی می مانند اما چرا دستورات پوتین را ارتش روسیه اجرا نمی کند بنظر شکافی در تصمیم گیران هرم قدرت روسیه افتاده باشد
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  3 0
  چیزی به نام ارتش اوکراین وجود ندارد ارتش روسیه فقط تروریست ها را در پیش رو دارد و می تواند براحتی شهرهای محاصره شده در شرق و جنوب اوکراین را دور زده و خود را به روخانه دنیپر برساند
 • IR ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  2 0
  نحوه ازادسازی اوکراین از دست نئونازی ها همان نحوه ازادسازی گروگان های مدرسه روسلان استیای شمالی و همچنین ازادسازی گروگان ها ی سینمای مسکو از دست چچن هاست همیشه تروریستها مردم عادی را به گروگان می گیرند راه ازادی مردم عادی جز کشتن بخشی از این مردم عادی نیست که سکوت هم کرده اند
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  2 0
  تاکتیک امریکا در تمام دنیا علیه ایران و روسیه همان تاکتیک داعش است یعنی سنگر گیری در شهر و گروگان گیری مردم و ایجاد جنگ درون شهری است روسیه باید بمانند سوریه ارایش نظامی پیدا کند نه ستون کشی تانک
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  خوب باید ایران به روسیه کمک پهبادی و موشکی و مردمی کند در صورت شکست روسیه از تروریست های داعشی و چند ملیتی در اوکراین ایران نوبت بعدی است پیوستن جمهوری آذربایجان به ناتو و شروع جنگ از آنجا علیه ایران خواهد بود
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  2 0
  در ظاهر روسیه به این دلیل در موقعیت ضعف واقع شده است چون مانند امریکای تروریست عمل نکرده است . امریکا در حمله به عراق و افغانستان ابتدا با بمبهای نه تنی تمام کشور را شخم زد و دهها هزار نفر غیر نظامی را به شهادت رساند بعد با خیال آسوده نیروهای زمینی را وارد خاک این کشورها نمود . در زمان اشغال هم با طیب خاطر در مسیرهای داخل شهرها به هر جنبنده ای که دلشان میخواست شلیک می کردند ... روسیه اگر میخواست همانند گاوچران های تروریست امریکائی عمل کند ظرف یک هفته خاک اوکراین را اشغال و سران حکومتی را هم در بند و زنجیر می کرد .
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  ایران باید مانند بحران سوریه که با روسیه و چین ائتلاف وداعش و ناتو را در سوریه شکست داد در بحران خطرناک اوکراین نیز باید ایران و چین صراحتا از روسیه اعلام حمایت و پشتبانی نظامی و مالی کنند چرا که شکست روسیه جرقه بیداری و موج سواری دوباره داعش در سوریه و منطقه خواهدبود . و شکست روسیه دومینوی شکست ایران وچین را موج سواری برای ناتو و امریکا خواهدساخت . ایران باید داوطب های افغان و مدافین حرم و حزب الله سوریه را برای کمک به روسیه به شرق اوکراین گسیل کند
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  خبر اینکه انگلیس گفت کاماندوهای انگلیسی وارد اوکراین شدند نشان می دهدناتو بتدریج وارد جنگ با روسیه می شود جز این را شما می بینید و هنوز عمو پوتین اجازه شلیک گلوله های تانک و کاتیوشا را به سوی شهرها را نمی دهد
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  خوب امریکا به بهانه بمب شیمیایی به عراق حمله کرد هیچ چی هم پپدا نکرد فقط یک میلیون نفر مردم عراق را کشت روسیه هم باید یک میلیون نفر از اوکراینی ها را باید بکشد تا خودش را به امریکا برساند و اینطوری ضایع نشود
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  عمو بایدن چه خبر از قتل عام مردم عراق و افغانستان ایا به دو میلیون نفر رساندید یا نه این روسهای احمق که هر قدر تلاش می کنند یک صدم شما هم نمی توانند بکشند یادشون بدید چطور بمباران فرشی می کردید
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  روسها بخاطر نسل کشی روسها در اوکراین وارد جنگ شدند شانس اوکراینی ها نزدیک به صفر است
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  جنگ اوکراین فقط 4 بازنده دارد المان و فرانسه و ژاپن و انگلیس اما روسیه و امریکا که فروشنده نفت و گاز هستند دارند در سایه افزایش قیمت انرژی قدرت پیدا می کنند باید این چهار کشور این جنگ امریکایی را با تحریم خود امریکا تمامش کنند
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  1 0
  این تسلیحات کمک چندانی به ارتش اوکراین نخواهد کرد مشکل ارتش اوکراین نبود انگیزه است در نتیجه چیزی به نام ارتش اوکراین باقی نمانده و تنها راه حل چریکی برای زلنسکی بمانند یمن و لبنان و فلسطین مانده که انهم با فرار دسته جمعی مردم اوکراین محال است ارتش اوکراین نیز هیچگاه قویتر از ارتش صدام نخواهد شد ولی همان مشکل ارتش عراق را دارد نبود انگیزه اما بخاطر پیوندهای تاریخی با روسیه بخاطر روس تبار بودن شرق اوکراین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس