جبهه اصلاحات اصلاح طلبان

یک فعال چپ به تازگی گفته است: جو بایدن احتمالا تا انتخابات گام‌های دیگری نیز برخواهد داشت تا گروه‌های رادیکال به ریاست‌جمهوری در ایران نرسند!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

یا نامزد ما را تأیید می‌کنید یا...

روایتی از تقلای بایدن برای فریب مردم در انتخابات 1400/ یا نامزد ما را تأیید می‌کنید یا...

اسماعیل گرامی‌مقدم، فعال چپ و عضو حزب اعتماد ملی درباره انتخابات 1400 به اعتمادآنلاین گفته است: همه احزاب اصلاح‌طلب معتقدند باید در انتخابات و هر کنش سیاسی دیگری مشارکت جدی داشته باشند تا بتوانند حتی‌المقدور تاثیرگذار باشند. البته این اصلاً به معنی کنار آمدن با هر شرایطی نیست. در واقع اصلاح‌طلبان به دستگاه‌های نظارتی چک سفید نخواهند داد.

او می‌افزاید: جریان اصلاحات برای ورود به انتخابات باید مهره‌های مورد نظرش برای کاندیداتوری تایید صلاحیت شوند و حتماً این‌طور نخواهد بود که «تحت هر شرایطی» تصمیم به حمایت از یک کاندیدا بگیرد؛ این یعنی اگر شرایط مهیا نشود، اصلاح‌طلبان به همان تصمیمی خواهند رسید که در انتخابات مجلس یازدهم رسیدند. [1]

***

*"بردگی سیاسی" و امربری در اردوگاه اصلاحات تبدیل به یک رویه شده است و کم‌کم حتی بزرگان این طیف سیاسی هم مشغول گردن نهادن به منویات "هسته سخت" اصلاحات هستند.

هسته‌ای که در یک دست رجال آن براندازی و در دست دیگرشان نیز مشارکت مشروط یا همان تحریم انتخابات است.

به سخن دیگر اینکه نباید انتظار داشت گرامی‌مقدم چیزی جز آنچه امثال حجاریان فرمان داده‌اند بر زبان بیاورد.

دقت شود که اصلاح‌طلبان قصد دارند با شرط گذاری برای نظام و دستگاه‌های نظارتی کشور برای تأیید صلاحیت اشرار سیاسی و نامزدهای بدسابقه؛ گزینه‌های خود را به زور در سبد انتخاب مردم بگذارند.

آنها تا اینجای بازی صراحتا اعلام کرده‌اند که اگر گزینه‌های بدسابقه آنها تأیید نشوند؛ سناریوی انتخابات مجلس یازدهم از سوی چپ‌ها تکرار خواهد شد و آنها با عدم معرفی کاندیدا دست به تحریم انتخابات می‌زنند و عملا کسانی از مردم در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

این در حالی است که یک جریان سیاسی قانونی هرگز دست به خروج از مردمسالاری نمی‌زند و طیفی که نامزد حائز صلاحیت در انتخابات ندارد بایستی نسبت به معرفی گزینه‌های جوان یا ائتلافی اقدام کند.

بایستی درباره این حقیقت فلسفی و عقلانی هم با آقایان جبهه اصلاحات صحبت کرد که یک دستگاه نظارتی اگر بخواهد با فشار و ارعاب نامزدی را تأیید صلاحیت کند پس اساساً هیچ نیازی به وجود آن نیست.

این نکته به شدت محل تأمل است که چرا رفتار و گفتار اصلاح‌طلبان عمل مروّج هرج و مرج است و از منتهای سیاست‌ورزی آنها چیزی جز ناکارآمدی، فتنه و خروج از دموکراسی درو نمی‌شود...

***

روایتی از تقلای بایدن برای فریب مردم در انتخابات 1400

روایتی از تقلای بایدن برای فریب مردم در انتخابات 1400/ یا نامزد ما را تأیید می‌کنید یا...

احمد نقیب‌زاده، از استادان اصلاح‌طلب در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی درباره عملکرد "جو بایدن" در قبال ایران گفته است: در این روزها شاهد هستیم که –آمریکا- نسبت ‌به یکی از مخالفان ایران یعنی عربستان سعودی، رویکرد انتقادی از نوع شدید پیدا کرده و به ایران نشان داده است که دست دشمنان کشورمان را بی‌چون ‌و چرا باز نخواهد گذاشت تا ایران را در تنگنا قرار دهند. اینها نشانه‌های مثبتی است که از سوی دولت بایدن ارسال می‌شود و در این میان باید توجه داشت ایران نیز چاره‌ای جز این ندارد که به توافق برسد و از بن‌بست فعلی خارج شود، در غیر اینصورت، شرایط برای ما سخت‌تر خواهد شد.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار می‌کند:

"بایدن احتمالا تا انتخابات گام‌های دیگری نیز برخواهد داشت تا گروه‌های رادیکال به ریاست‌جمهوری در ایران نرسند. به همین علت به نظر می‌رسد دستان ایران در عمل در هفته‌های آتی بازتر از گذشته باشد."[2]

***

*مردم ایران پس از تجربه 7 ساله دولت مشترک اصلاح‌طلبان و اعتدالیون فهمیده‌اند که آمریکا اگر حسن نیتی نسبت به ایران داشته باشد بایستی آنرا در "لغو تمام تحریم‌ها" نشان بدهد نه با ژست‌های دیپلماتیک!

ضمن اینکه نقیب‌زاده گویا در جریان نیست آمریکا در کنار موضع انتقادی نسبت به عربستان (که نقیب‌زاده مدعی آنست) همزمان به منافع ایران در عراق و سوریه حمله کرده و رزمندگانی را هم کشته و زخمی کرده است.

تأثیرگذاری کاخ سفید بر انتخابات ایران نیز گزینه‌ای است که بنابر اسناد موجود، اصلاح‌طلبان اقلا طی 7 سال گذشته به شدت به دنبال آن بوده‌اند و هزینه گزافی از این بابت به مردم ایران تحمیل کرده‌اند.

مع‌الوصف چیزی که در انتخابات‌های نظام جمهوری اسلامی ایران بدیهیست رأی و نظر اکثریت مردم است. تا که را بخواهند و میلشان به که باشد!؟

پر واضح است که دشمن داخلی و خارجی همواره به دنبال فریبکاری است و منفعت او در "رأی بد" مردم و به حاشیه راندن "نامزد جهادی و مقتدر" تعریف می‌شود.

***

1_ https://etemadonline.com/content/465882

2_ https://www.armanmeli.ir/fa/main/print/309322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 19
 • CA ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  23 3
  آمریکا به شدت در حال کار برای تاثیر گذاری روی انتخابات ایران هست برای همین بایستی راههای تنفس لیبرالیسم را کاملا بست.
 • سید IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  16 3
  غرب هم که به این جا از نظر فساد اخلاقی و بی بند و باری رسیده است، از روز اول که این گونه نبود! روشنفکران تهوع آوری مثل اصلاح طلبان اکنون ایران از چند قرن پیش کم کم زیرساخت های اخلاقی و اجتماعی آن را با عناوینی چون آزادی و حقوق بشر و پیشرفت علم و علم در برابر دین و غیره به سخره گرفتند و شد آن چه که امروز می بینیم! این سیل ویرانگر را باید از سرچشمه جلوگیری کرد وگرنه ..............!!!
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  17 3
  علنا دارن میگن ما طی چند ماه اینده اقداماتی انجام میدیم و امریکا هم چند تا حرکت نمادین اوجام بده تا بتونیم به مردم بگیم دیدید برجام نتیجه داد، اون تمش تقصیر ترامپ بود، دلار رو که ما گرون نکردیم. دوباره به ما رای بدید تا همه چی گل و بلبل بشه
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  15 3
  نباید از هوچی گرها ترسید اصلاحات بسیار بد باخت شورای نگهبان باید دقیقتر عمل کند
  • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   3 11
   شما که ادعا میکنین تو اکثریت هستین، از چی میترسین؟
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   3 0
   کسی از چیزی نمیترسه می خواهیم با روشنگری جلو تحمیل هزینه نوکران فتنه گر دشمن به مردم و کشور را بگیریم
 • DE ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  12 2
  برای عزت و آبروی کشور هم که شده با این اوباش برخورد کنید مگر هزینه برخورد قانونی با این اراذل وقیح بیشتر از هزینه فتنه‌گری و آشوب این جماعت افسادطلب برای کشور است که اینقدر تعلل می کنید
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  13 2
  واقعا ما اسیر بعضی اختاپوس های سیاسی شدیم با چه رویی ۸ سال ضربه زدید کم نبود ۸ سال خوردید کم نبود ۸ سال تعطیل کردید ۸ سال مردم خام خیالات شما شدند کسی که خجالت ندارد ... احمدی نژاد هم جدیدا قاطی این ها شده الحمدلله من از اول با این بشر مشکل داشتم و عناد و غرورش را شناختم
 • سعید IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  9 2
  موقع انتخابات اسفند۹۸ مردم بخاطر ترس از شیوع بیشتر کرونا،مردم کمتر پای صندوق رأی حاضر شدند،این ربطی به لیبرالهای هار ویژه خوار ندارد!
  • ساعدی IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   3 3
   شما که اصلا کرونا رو توهم میدونستین و توطئه دشمن پس خودتون هم باور کردین؟؟؟
 • مهرناز IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  3 0
  شما دموکرات ها 8 سال دولت کنونی را به خورد مردم دادید " کشایشی برای اصلاح طلبان نبود " ناکارامدی این دولت چنان شد " پلکان مقام پرستی پیرپاتال های اصلاح طلبان در نگاه مردم ایران شکست " دوشی از مردم هم وجود ندارد " که پاهایشان را بر روی انان گذارند " بالا روند " بایدن خودت را خسته نکن " فکرت را مشغول افراط گری های داخل امریکا قرارده" که معظل بزرگی برای جامعه امریکا خواهد بود.
 • اصلاح طلب IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  0 11
  دعا می کنم پرزینت بایدن به کمک ما بیاد و توی انتخابات 1400 توی دهن دلواپس ها بزنیم
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   1 0
   دوزار بده آش به همین خیال باش
 • مهدی IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  4 1
  آمریکا از هیچ نامزدی در ایران حمایت نمیکنه ، این حرف های شما باعث میشه یه عده ی زیادی که خواستار رابطه با آمریکا هستن برن سمت اصلاح طلبان ، باید طیف خاکستری را جذب کنیم بدون جذب اون ها همیشه در انتخابات شکست میخوریم
 • رضایی IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  2 0
  این مجیز گویی ها ی اصلاح طلبان برای شرط گذاری همراه با تهدید برای تایید نامزدشان، بیشتر به " نامزدبازی" شباهت دارد.
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  7 0
  جریان چپ مثل ا ین اقای نقیب و همپیاله هایش علاوه بر این که در دین داری رقیق هستند ،ظاهرا احمق هم هستند ایا بچگی اینها هم این قدر با ساده لوحی بوده اگر بوده واویلا. اخه میشود به امریکا اعتماد کرد واقعا خیلی احمق هستید مگر از برجام چه مدت می گذرد .
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  2 0
  بدبخت تر از اسلاحتلب جماعت داریم؟ چشم به ارباب دوختن
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  1 0
  نوکران امریکا ، اختلاسگران ، ....سلبریتیها به صف. بایدن شعار. اوباما ...اوباما ی .شما را گوش میکند و پل برمر را برایتا میفرستد
 • رسول IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  1 1
  خدا را سپاس که ما ایرانیان بعد از قرآن ارزشمندمان راهنما ی خوبی همچون رهبرمان را داریم مردم دیگر گول شلوار لی پوشیدن ، دوچرخه سواری کردن و استفاده از ابزاری، از آزادی زنان این حزب ضد مردم فقیر را نمیخورند با تمام وجود چشممان به دهان مبارک حضرت آقاست تا به هر کسی که اشاره کرد و مناسب ریاست دولت در این زمان وانفسا دید همینکه مشخص شد به ایشان رای خواهیم داد .به امید محاکمه کسانی که اقتدار ملی و منافع ملی را قربانی جیب خود و حزب منفورشان کردند .انشاالله
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  4 1
  غیرت وقتی میرود که بی فرهنگی غرب به فرهنگ اصیل ایرانی ترجیح میدهید.امیدوارم مردم به اصلاح‌طلبان غرب پرست رای ندهند.من تا حالا در رای گیری شرکت نکردم چون نمی‌دونستم دنیا چه خبره ولی اینبار به یه جوان انقلابی رای میدهم چون که حداقل وظیفه خود میدانم اجازه ندهم خائن های غرب پرست کشورم به سمت فساد خانه ببرند
  • احمد IE ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
   0 4
   نزدیک ترین جریان به مردم ،جریان اصلاحات است.
 • ناصر IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  4 0
  کثیف! خیلی کثیف
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
  1 3
  متاسفم برای سیاهه های مشرق
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
  3 0
  واقعا بایدن خودشم نمیدونه داره چیکارمیکنه وهمینطورداره ادامه میده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس