عمادالدین باقی

"عمادالدین باقی" به تازگی با کنایه به نظام جمهوری اسلامی، روایتی را از لطف شاه به مهدی کروبی بیان کرده است که دانستن بخش‌های ناپیدای این روایت ضروریست.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

" این دولت وظیفه‌اش را انجام نمی‌دهد"

حرف آخر توکلی درباره روحانی

احمد توکلی، فعال اصولگرا و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی از یک مصاحبه پیرامون FATF و عملکرد اقتصادی دولت که اعتمادآنلاین آنرا منتشر کرد، گفته است:

"اگر -تصویب FATF- به معیشت مردم کمک کند من به آن رأی می‌دهم. چون وضعیت مردم بسیار بد است و برای رفع مشکلات مردم در کشور طرق معقول طی نمی‌شود. شرایطی که داخل ضعیف باشد تأثیر تحریم‌ها زیاد می‌شود. این دولت هم کاری را که باید بکند، نمی‌کند. مردم آن‌قدر مضطرب هستند که ما اگر مجبور باشیم جلوی این تحریم‌ها را بگیریم، این کار را انجام می‌دهیم؛ بنابراین اگر راهی پیدا شود تا وضعیت مردم بهتر شود، من با آن بسیار موافقم. "

او همچنین می‌افزاید: اگر تصویب FATF باعث رفع تحریم‌ها شود، برای رأی آوردن آن تبلیغ هم می‌کنم، اما تجربه بنده این است که این پیوستن، وضعیت ما را بدتر می‌کند... من خودم به برجام با چهار شرط رأی دادم اما معتقدم به شرط‌ها عمل نمی‌کنند. هنوز به FATF نپیوستیم FATF  به ما نامه می‌زند که برنامه موشکی شما می‌رود روی میز. به تو چه مربوط است؟

توکلی گفته است: اگر مشکل مردم با پیوستن به FATF حل شود بنده علمدار پیوستن ایران به آن می‌شوم اما بنده بر این باورم که این‌گونه نمی‌شود. چون آنان بدعهد هستند و نمی‌توان به آنها اعتماد کرد... به نظر من اگر به FATF نپیوندیم هیچ اتفاق جدیدی نمی‌افتد. اگر نپیوندیم و نگاهمان به داخل باشد اتفاقی رخ خواهد داد. [۱]

*متأسفانه دولت آقای روحانی هرگز حاضر نشد به پیشنهادات و انتقادات مشفقانه دکتر توکلی در مباحث اقتصادی عمل کند و راه غلطی را در پیش گرفت.

مقوله‌ای که با توجه به عقلانی بودن پیشنهادات دکتر توکلی؛ ظن تحلیلگران سیاسی را به عمدی بودن برخی سوء مدیریت‌ها در فضای اقتصادی و بعضاً سیاسی برانگیخته است.

توکلی چند سال قبل پیشنهاد مهم ارائه کالابرگ به مردم و تضمین سبد معیشت خانوارها در مقابل گرانی را به رئیس‌جمهور روحانی ارائه کرد [۲] اما دولت آنقدر به این پیشنهاد وقعی نگذاشت تا اینکه فتنه اقتصادی "آبان ۹۸" بوقوع پیوست!

در بحث مراوادات خارجی اقتصادی نیز هرچند ما با برخی نظرات دکتر توکلی مخالفیم اما من‌حیث‌المجموع موارد مورد اشاره او پیرامون FATF و راه‌های کم‌اثرسازی تحریم‌ها لازم‌الاجرا به نظر می‌رسد که البته همچنان شاهد اصرار دولت بر تصویب FATF هستیم!

***

منتجب‌نیا: قوانین مجلس یازدهم خلاف مصالح اصلاح‌طلبان است

رسول منتجب‌نیا، از فعالان اصلاح‌طلب در بخشی از مصاحبه با شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی درباره مجلس یازدهم گفته است:‌

"نمایندگان مجلس یازدهم از ابتدا در برابر دولت روحانی موضع گرفتند و به دولت روحانی هتاکی کردند و آنها حتی برخوردهای قانونی هم با دولت روحانی داشتند. قانون‌گذاری در مجلس یازدهم برخلاف مصالح اصلاح‌طلبان است. "

او همچنین تصریح می‌کند: اصلاح‌طلبان نمی‌توانند بابت حمایت‌هایی که از دولت روحانی کرده‌اند شانه خالی کنند و باید بابت حمایت خود از او پاسخگو باشند. حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی پای آنها نوشته شده و باید تاوان این حمایت را بپذیرند. [۳]

*آقای منتجب‌نیا به نکته دقیقی اشاره کرده‌اند زیرا مصوبات و اقدامات مجلس یازدهم دقیقا مغایر مصالح اصلاح‌طلبان و البته در جهت منافع مردم و نظام اسلامی است.

زیرا مبرهن است که مثلا تأکید بر نظارت بر قیمت‌ها و مبارزه با گرانی که خواسته اصلی مجلس برای حفاظت از معیشت مردم است مغایر با دستور کار "فرماندهان فتنه اقتصادی" است.

و یا همینطور تأکید مجلس بر نگاه اصولی به مذاکره با آمریکا و بحث برجام که خواسته مردم ایران است اما تطابقی با نگاه اصلاح‌طلبان ندارد که طالب "مذاکره به هر قیمتی" هستند.

در سمت دیگر ماجرا البته شاهدیم که دولت آقای روحانی هم علیرغم نمایش بگومگو با اصلاح‌طلبان اما تقلای کاملی برای تحقق منافع اصلاح‌طلبان در مقابل مصوبات مجلس انجام می‌دهد و آنها را اجرا نمی‌کند! [۴]

مسئله‌ای که حتما بایستی مورد تأمل باشد و در قبال آن به این پرسش پاسخ داده شود که دولت اعتدال چرا ولو در روزهای آخر عمر خود نیز برای تحقق منافع اصلاح‌طلبان تقلا می‌کند؟

***

روایت عمادالدین باقی از لطف شاه به کروبی!

عمادالدین باقی، از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ به تازگی در قسمتی از یک مصاحبه با انصاف‌نیوز درباره محرومیت‌های اجتماعی چند مجرم امنیتی گفته است: حتی قبل از انقلاب هم ما چنین مشکلی را نداشتیم. بودند افرادی که به عنوان محکومان سیاسی وقتی از زندان آزاد می‌شدند اگر دانشجو بودند به راحتی به درس‌شان برمی‌گشتند. آقای کروبی یک بار در اعتراض به ستاره‌دار کردن دانشجویان گفتند که من [پیش از انقلاب] بعد از چند سال از زندان آزاد شدم و در دانشکده الهیات به تحصیل خود ادامه دادم.

او می‌افزاید: در رژیم گذشته هیچکس را به خاطر زندان از شغلش -با وجود آن که محکوم سیاسی و امنیتی بود- منفک نمی‌کردند و بعد از آزادی به راحتی به سر کار خود باز می گشت. ولی متاسفانه چرا حالا می‌خواهند هزینه کار سیاسی را آنقدر بالا ببرند و افراد را از هستی ساقط کنند که کسی دیگر جرات نکند مخالف باشد و با روش‌های غیر قانونی این افراد را سیاست زدایی یا منفعل کنند در حالی که فعالیت سیاسی حق مسلم افراد است. اگر کسی مرتکب جرم شد فقط به اندازه جرمی که انجام داده مجازات می‌شود و هر مجازات دیگری به جز آن‌چه که در حکم دادگاه قید شده غیر قانونی و غیرانسانی است. [۵]

*آقای باقی یک داستان ناقص را از رژیم طاغوت برای مخاطب تعریف کرده و نگفته‌اند که رژیم طاغوت زندانیان سیاسی تأثیرگذار و ضد امنیت خود از قبیل امام راحل، آیت‌ا... خامنه‌ای، شهید اندرزگو و یا عزت مطهری را نه می‌بخشید و نه فراموش می‌کرد بلکه حتی الامکان آنها را شهید می‌کرد و یا در مورد امام راحل که قادر به شهید کردن ایشان نبود؛ دست به تبعید امام زد.

در بحث آقای کروبی هم رژیم شاه تشخیص درستی داده بود زیرا بعدها توانست در نمایش "جشن سپاس" از کروبی هم استفاده کند! [۶]

نقص دیگر قصه‌ای که باقی تعریف می‌کند بازگشت به کار عمده زندانیان و مجرمین سیاسی در ایران است که بخش اعظم ماجرا را تشکیل می‌دهد.

آقای باقی بهتر از هرکسی می‌داند که فعالان فتنه ۸۸ و هم‌بندی‌های ایشان بعدا حتی به مقام وزارت و مشاورت رئیس‌جمهور هم رسیده‌اند! و روایت ناقص "محدودیت اجتماعی برای چند زندانی امنیتی و سیاسی" شامل همه نیست!

***

1_ https://etemadonline.com/content/460559

2_ khabaronline.ir/news/1282556

3_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/306740

4_ https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/10/30/2435499

5_ http://www.ensafnews.com/279753

6_ http://tarikhirani.ir/fa/news/6522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  59 25
  منتجب‌نیا: قوانین مجلس یازدهم خلاف مصالح اصلاح‌طلبان است، بعبارت ساده یعنی به نفع مردم و کشور است
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
   27 9
   جناب باقی نفرموده اند که کروبی چه تعهدی را پذیرفته بود که بلافاصله پس از زندان شاه توانسته بود به محل تحصیل خود برگردد و دیگر اینکه اگر مصوبات مجلس یازدهم به فرمایش منتجب نیا برخلاف مصالح اصلاح طلبان است، نکته بسیار درست و دقیق است زیرا مصالح این جماعت تهوع آور مخالف مصالح کشور و نظام و ملت است زیرا مصالح ایشان در ویژه خواری، سفارش گری، اختلاس، قاچاق، ارتشاء، انحصارگری، زد و بند و موادی از این قبیل است که قطعاً با روحیات نمایندگان انقلابی در تضاد است!!!!
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  42 37
  خلاف اصلاح طلبان یا خلاف سرمایه های اسراییل؟
 • هموطن IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  16 9
  و یک سوال ؟ کروبی دانشگاه رفته ؟ تحصیلاتش کم هست و تو خبرگان پذیرفته نشد
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  16 1
  اصولاً درست است که چنین جمله ای از یک نفر ملبس به لباس علمای دینی صادر شود؟ قوانین باید به نفع مردم، کشور و انقلاب باشد یا به نفع یک جناح خاص سیاسی؟ بهتر نبود ایشان می گفت این قوانین به نفع مردم نیست؟ که البته برای آن هم باید دلیل می آورد
 • avdt IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  42 11
  آقای عماد الدین باقی!،در جمهوری اسلامی از همان ابتدا حتی به نزدیکان خانواده مخالفان مانند پسر عمو ،پسر دایی، پسر خاله، داماد عموی آن شخص و....اجازه نمیدادند حتی ادامه تحصیل دهند!!!.خیلی ها از زندگی ساقط شدند!.وخدا امروز شما را به همدیگر مشعول کرده!.
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
   1 1
   جل الخالق ... پس به خاطر همینه الان شهردار تهران که داداشش اون ور آبه الان تو زندانه و از همه فعالیت ها منع شده است و اصلا هم شهردار تهران نیست , همینطور فلان استاد که عضو نهضت ازادیه و... تو دانشگاه بوده و کار خودش رو میکرده
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  17 5
  حالا همه مشکلات را بندازید گردن روحانی خدمتگزار خیلی کم داریم
  • DE ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
   0 0
   خدمتگزار یا............................. بهتر نیست اقای روحانی جواب سئوال حمید رسائیرو بدهند
 • مهرناز IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  28 6
  عماد الدین باقی " چه مقایسه عجیبی بیان کردید " اگرچند دانشجو در زمان شاه چند کتاب خواند" زندانی شد را " با روحانی معتمد نظام کروبی و موسوی که پست نخست وزیری داشته " در براندازی نظام با امریکا دست در دست هم گذاشتند " یکی کردید؟ جلل الخالق .
 • محمدایوب IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  1 0
  جناب احمد توکلی چرااین سخنان را درسیما نمی گویید بسیاری ازمردم. فقط بینند تلویزیون هستند یا سیما کوتاهی وخیانت میکند ویا شما کوتاهی میکنید لطفا شما که مرد هستید. همین امروز جهانگیری را دعوت کنید بیاید تلویزیون حرفهایی که درباره اقتصاد وچوب لای چرخ دولت به مردم توضیح دهد
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  0 0
  منتجب‌نیا: قوانین مجلس یازدهم خلاف مصالح اصلاح‌طلبان است باید هم خلاف مصالح اصلاح طلبان باشد اصلا دولت و حزب اصلاحات باید نابود شود اینها جر خیانت کار دیگری نکردند
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  3 4
  نظریه تثبیت قیمتهای حامل انرژی در مجلس هفتم توسط آقای دکتر توکلیباعث بدهکاری های عظیم وزارت نیرو و ... شده است ومقداری از تقاص این عمل را دولت و مردم در آبان ۹۸ دادند آقای توکلی طرحهایش نابود کننده اقتصادند
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  0 0
  به نظرم باید اجازه داد تا همه صدایشان را بلند کنند.اولش جاذبه داره و مردم برمیگردن و نگاه میکنند.بعد مدتی عادی میشه.
 • SE ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  6 0
  منافع مردم مهمه.
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  1 2
  از یک فتنه گر غیر از این انتظار دارید (باقی =یاغی )
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  0 0
  جناب منتجب نیا قرار نیست قوانین مجلس به نفع استحاله طلبان باشد.قانون برای کشور وکل مردم است.۴۰سال تمام شما برای خودتان قانون نوشتید وبرای خودتان هم اجرا کردید.بدبختی امروز مردم وفلج شدن اقتصاد نتیجه این نوع رفتار شماست.
 • سعید IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  4 2
  آقای منتجب نیا ! مصالح شما و صهیونیستها یکیست،مسلم است که مجلس شورای اسلامی با شما و صهیونیستها منطبق نیست!،همفاز نیست! همراستا نیست!
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  0 0
  باسلام خدمت رئیس محترم مجلس ونمایندگان محترم دانشگاه تهران هیات علمی حقوق نجومی می گیرد ولی کارمندان نزولی خواهشمنداست رسیدگی فرمایند.
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  1 0
  آقای توکلی اشتباه شما در قضیه این دولت با تایید برجام شروع شد و هنوز هم با اینکه به تبعات آن پی بردید و بطور ضمنی به عنوان دلیل عدم تایید FATF از اون یاد می کنید، ولی به اشتباهتون اعتراف نکرده و عذرخواه ملت نیستید.
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  1 0
  فسادطلبان بایدازصحنه های کشور کنارگذاشته شوند،مگرنمی فهمندکه باملت چه کردند،حالا مصالح ومنافع میخوان؟
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  آقای توکلی چطور به خودش اجازه میدهد علما را نصیحت به دوری از دنیا میکند، این آدم با طرح ماجرای بیفایده و اشتباه غسال نمیداند خوراک رسانه های معاند را فراهم میکند
 • علی IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  متاسفانه در این مملکت چهل سال است که امثال توکلی و منتجب نیا و ...دارند خرابکاری میکنند و هیچکس نیست که جلوی اینها را بگیرد
 • DE ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  مجلسی که برای حزب من نجوشه مگه چی توشه کی توشه که برای ما نمیجوشه ؟؟ شاید شعله اش کمه .بیا بچه یه کم آتیش بکن زیر مجلس شاید مجبور شه برای حزب ما بجوشه. نجوشید اینقدر آتیش میگذاریم زیر مجلس تا کلا زمینگیر بشه منظور کلا ته دیگ بشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس