بشار الجعفری: آمریکا و رژیم صهیونیستی در اشغال جولان شریک هستند - کراپ‌شده

معاون وزیر امور خارجه سوریه با بیان اینکه این کشور از شهروندان سوری در منطقه جولان اشغالی حمایت می‌کند، گفت که دمشق از اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی به سازمان ملل شکایت کرده است.

به گزارش مشرق، «بشار الجعفری» معاون وزیر امور خارجه سوریه گفت که این کشور در نامه‌های جداگانه‌ای به سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان از اقدامات رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی شکایت کرده است.

الجعفری در گفت‌وگو با شبکه لبنانی المیادین چهارشنبه‌شب گفت که سیاست‌های دولت آمریکا در قبال جولان اشغالی سوریه با سیاست‌های استعماری بریتانیا فرقی نمی‌کند.

او در واکنش به اقدامات رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی سوریه گفت که ارسال نامه به سازمان ملل و شورای امنیت که متناسب با اقدامات اسرائیل در جولان اشغالی است، اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید:

بشار الجعفری گفت که بعد از اقدام دولت ترامپ در باره جولان اشغالی سوریه این اشغالگری، اشغالگری مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

اخیراً مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در اقدام غیرقانونی به جولان اشغالی سوریه سفر کرد و گفت که واشنگتن از تصمیم خود در باره این منطقه حمایت و بر حاکمیت تل‌آویو بر این منطقه تأکید دارد.

او بار دیگر گفت که دولت سوریه از شهروندان خود در جولان اشغالی این کشور حمایت می‌کند و با صلابت پشت سر آن‌ها ایستاده است. معاون وزیر خارجه سوریه همچنین گفت که دولت این کشور بر بازپسگیری این منطقه از صهیونیست‌ها بر اساس قوانین بین‌الملل عزم دارد.

منابع سوری امروز چهارشنبه گزارش دادند که مردم سوریه در منطقه جولان اشغالی این کشور در اعتراض به اقدامات رژیم صهیونیستی در این منطقه دست به تظاهرات ضد صهیونیستی زده‌اند.

این تظاهرات بعد از آن شکل گرفت که رژیم صهیونیستی برای ساخت توربین‌های بادی در جولان اشغالی سوریه برخی از راه‌های اصلی را به روی کشاورزان منطقه بست و مانع ورود آن‌ها به زمین‌های کشاورزی‌شان شد. این رژیم بعد از آن شروع به تخریب اراضی زراعی این اهالی در منطقه مذکور کرد که اعتراض و خشم شهروندان سوری را در پی داشت.

اهالی منطقه در تظاهرات امروز تأکید کرده‌اند جولان را به «گورستانی» برای اشغالگران صهیونیست تبدیل خواهند کرد و به آن‌ها اجازه نخواهند داد که سرزمین‌شان را از آن‌ها بگیرند.

شبکه المیادین به نقل از خبرنگار خود گزارش داد که اشغالگران صهیونیست از گازهای سمی و اشک‌آور برای متفرق کردن اهالی معترض منطقه جولان اشغالی استفاده کرده‌اند.

اتحادیه عرب و حزب دموکرات لبنان نیز با صدور بیانیه‌های جداگانه این اقدام صهیونیست‌ها را محکوم کردند و خواستار توقف تخریب اراضی و تغییر کاربری اراضی در این بخش از خاک سوریه شدند.

جولان اشغالی سوریه بخشی از استان «القنیطره» سوریه است. رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ این منطقه را اشغال و در سال ۱۹۸۲ آن را ضمیمه خود کرد؛ جامعه بین‌الملل هرگز این اقدام را به‌رسمیت نشناخته است.

وزارت خارجه سوریه اقدامات رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی سوریه را بشدت محکوم کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) چهارشنبه به نقل از وزارت خارجه این کشور گزارش داد که این دمشق درباره پیامد این اقدامات هشدار داده است.

سوریه همچنین از سازمان ملل و سازمان‌های حقوق‌ بشری خواست جلوی اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی در حق اهالی سوری جولان اشغالی و حاکمیت ملی سوریه بر خاک و منابعش را بگیرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «سوریه بار دیگر بر حمایت نامحدود خود از شهروندان عرب خود و اهالی جولان اشغالی سوریه و اقدامات آن‌ها در تحصن سراسری علیه اقدامات اسرائیل تأکید می‌کند و مخالف تصمیم الحاق جولان به رژیم صهیونیستی و سیاست این رژیم در سیطره بر اراضی و اموال در جولان اشغالی سوریه است».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس