غلامرضا انصاری

برخی رجال جریان چپ در حالی با احساس شعف از نتیجه انتخابات آمریکا بر ادامه راه "کرنش ذلیلانه و توافق بد" در انتخابات ۱۴۰۰ ایران تأکید می‌کنند که قضاوت پیرامون کارنامه محرز این پرونده بر عهده مردم است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

تفاوت فتنه ایرانی با "فتنه‌های فرانسوی و آمریکایی"

تقی آزادارمکی، از جامعه‌شناسان اصلاح‌طلب در بخشی از یک مصاحبه با سایت جماران پیرامون اغتشاشات "آبان ۹۸" با بیان اینکه "کلید شروع اعتراضات آبان ماه سال گذشته را نظام سیاسی یا همان حاکمیت زد"! اظهار کرده است: جامعه، تنها «واکنش» نشان داد. یک واکنش سیاسی و اجتماعی به این مسأله، چرا که اگر جامعه می خواست یک «کُنش حساب شده» از خود نشان دهد به راحتی نمی شد آن را سرکوب یا مدیریت کرد.

او همچنین می‌گوید: اگر این اتفاقات کُنشی سازمان یافته و معنادار بود، تکرار می شد و استمرار پیدا می کرد. بهتر است بگویم تبدیل به کلیشه می شد و مطالبات مطرح شده خود را پیگیری می کرد. ولی دیدیم که چنین نشد و با مقاومت نیروهای امنیتی و نظامی خاتمه یافت.

آزادارمکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر مفهوم "مسئولیت" نیز اظهار می‌کند: رابطه مردم و دولت بر اساس وظایف و مسئولیت خواهد بود. این مسأله ای اساسی است که متاسفانه در ایران از آن فاصله گرفته ایم. دولت زور می گوید و نظام سیاسی بر اساس یکسری قواعد کلی اعمال قدرت می کند و جامعه نیز در برابرش واکنش انجام می دهد. واکنش هایی که به کُشت و کشتار و خونریزی ختم می شود.

این فرد گفته است: دیدیم که در فرانسه جلیقه زردها تا قبل از کرونا هر هفته تظاهرات داشتند ولی یک نفر هم در آنجا کشته نشد، ولی ما در یک تظاهرات ۲ ساعته، ۱۰۰ کشته دادیم. به نظر می رسد که یک بی مسئولیتی در نظام سیاسی وجود دارد و از آنجا که جامعه هم بی مسئولیت است، خشونت به وجود می آید.

آزادارمکی از این هم می‌گوید که نظام سیاسی ایران جامعه را به سمت رادیکال شدن سوق می‌دهد! [۱]

*دیرزمانی است که عمده ارکان اردوگاه چپ و رجال این جریان سیاسی؛ با کنار گذاشتن عقلانیت و مطالعه، جملگی در خیل چاکران و مریدان اعضای "هسته سخت اصلاحات" درآمده‌اند و صرفا به تئوریزه کردن اوامر و نواهی آنها مشغول‌اند.

یعنی گویا عملا دیگر نباید از یک استاد دانشگاه، یک جامعه شناس، یک فعال حزبی و یک رجل اصلاح‌طلب انتظار داشت چیزی غیر از آنچه حجاریان و علوی‌تبار می‌گویند، بگوید!

جالب است که حتی "محمدرضا عارف" که جزو اصلاح‌طلبان نجیب محسوب می‌شد هم در مقابل این "دیکتاتوری حزبی" تسلیم شد و پای حکم "تحریم انتخابات مجلس یازدهم" را در شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان امضا کرد.

اظهارات آزادارمکی در بحث انکار "کنش حساب‌شده" بودن آبان ۹۸ نیز صحیح نیستند و تنها یک نگاه ساده به آرشیو وبلاگ مشرق در بحث "فتنه اقتصادی" که از قبل از دیماه ۹۶ منتشر شده است به سادگی اطلاعات بیشتری در زمینه فرایند طراحی شده آبان ۹۸ و هویت فرماندهانش را در اختیار مخاطبان محترم قرار می‌دهد.

همچنین ضمن اینکه قضاوت درباره سایر اظهارات آزادارمکی را بر عهده مخاطبان می‌گذاریم اما این نکته را هم بیان می‌کنیم که اگر در فرانسه یا آمریکا تظاهرات می‌شود اما علی‌الرویه کسی کشته نمی‌شود به این دلیل است که در این ممالک افرادی مثل آقای آزادارمکی بر منابر نیستند که به منطق خود چوب حراج بزنند و با ندیدن نشانه‌های بارز کج‌روی؛ مثلا حاکمیت را متهم به رادیکالیزه کردن جامعه کنند!

در واقع ما در این فرایند پیش گفته شاهد مصیبت پشت مصیبت هستیم...

مصیبت اول "محاسبه و تحلیل غلط کسانی از خواص" و مصیبت دوم عدم آگاهی عده‌ای از خواص به تأثیر جایگاه خود در بروز رخدادهای اجتماعی و امنیت کشور.

در ادامه نکات پیش‌گفته؛ تأمل در تحلیل مشرق که چند ماه قبل از فتنه اقتصادی آبان۹۸ و با عنوان "دورهمی فرماندهان فتنه آینده برای سال ۹۸" نگاشته شد؛ ضروری به نظر می‌رسد.

***

لطفا راه "کرنش ذلیلانه و توافق بد" در دولت بعد هم ادامه یابد!

غلامرضا انصاری، از حامیان رئیس جمهور روحانی در بخشی از یک یادداشت در شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی نوشته است:

"در یک سال باقی‌مانده دولت آقای روحانی، باید به این نتیجه برسیم که با تمام اقتدار و حمایت همه‌جانبه در پشتیبانی از دستگاه دیپلماسی بایستیم و دولتی که در ۱۴۰۰ سروکار خواهد آمد، قطعا می‌تواند از منافع مثبت مذاکره‌ای که امروز دستگاه دیپلماسی به جلو خواهد برد، ان‌شاءا... برای آیندگان و مردم ما بتواند، تبعات مثبتی را در حوزه اقتصادی، معیشت و توسعه به دنبال داشته باشد. "[۲]

*برخی چهره‌های جریان چپ که تا پیش از این بر تکرار تحریم انتخابات در سال ۱۴۰۰ تأکید می‌کردند اما با مشاهده پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و در ادامه با این تصور که افرادی مثل محمدجواد ظریف توانایی رئیس جمهور شدن دارند؛ گویا دچار احساس اشتها شده‌اند!

جالب است که مثلا علی صوفی از رجال اصلاح‌طلب به تازگی از این گفته است که "با این امیدی که ایجاد شده(پیروزی بایدن!) مردم احساس می‌کنند که انتخاب رییس‌جمهوری در سال آینده سرنوشت‌ساز خواهد بود. البته اگر تیمی روی کار بیاید که معتقد به مذاکره و معتقد به استفاده از فرصت‌ها باشد و در عین حال هم توان لازم را داشته باشد. [۳]

فیاض زاهد از دیگر چهره‌های جریان چپ هم مدتی قبل اظهار کرده بود که بایدن نمی‌گذارد یک کاندیدای نظامی پیروز انتخابات ۱۴۰۰ ایران باشد! [۴]

این اضمحلال گفتمانی که البته به دلیل امید ژنتیکی اصلاح‌طلبان به دموکرات‌های آمریکا روی داده است البته موجب گرم شدن هیچ آبی برای چپ‌ها نخواهد شد. همانطور که در ماجرای اوباما و برجام نشد!

در بحث انتخابات ۱۴۰۰ نیز اولا کارنامه جریان خواهان کرنش ذلیلانه و "مذاکره" طی ۸ سال گذشته در مقابل چشم مردم پهن است و ثانیا علاقه وافر جامعه به رفتارها و منش‌هایی مثل مدیریت جهادی و رویکرد "خدمتگزاری اصولگرایانه" طی ماه‌های اخیر در رخدادهای فراوانی به رأی‌العین مشاهده شده است و اعتماد دوباره مردم به جریانی که قصد دارد روی شانه‌های آنها پا بگذارد و مثلا به حقوق‌های نجومی برسد بعید است...

***

بانیان وضع موجود با اصرار بر ادامه گرانی‌ها به تکرار آبان۹۸ می‌اندیشند

چرا شما مثل ما شیشلیک نمی‌خورید آقای قالیباف!؟

محمدباقر نوبخت، از چهره‌های نزدیک به مرحوم هاشمی، فعال اصلاح‌طلب و رئیس سازمان برنامه و بودجه، اخیراً طی نامه‌ای به سخنان قالیباف واکنش نشان داد.

قالیباف به تازگی در نطقی در مجلس گفته بود: "تصمیمات ما در حوزۀ مسکن، بورس، ترخیص کالاهای اساسی از گمرک، سیاست‌های پولی و بانکی، نظام بودجه‌ریزی، اختصاصِ ارز ترجیحی، سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی‌تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و بی‌توجهی به تولید ملی، به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا.

نوبخت هم در بخش کلیدی نامه خود علیه قالیباف نوشته است: مردم ایران به‌جای اعانه و یارانه از مدیران خود رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران را با حفظ عزت‌ملی طلب می‌کنند.[۵]

*سخنان نوبخت یک منطق ساده را زیر پا گذاشته و آن اینکه کارنامه جریان حامی کرنش ذلیلانه و مذاکره در هر شرایطی! که با شعار "لغو تمام تحریم‌ها" از مردم رأی گرفت هم‌اکنون اظهر من الشمس است.

و مردم نیز در حال لمس تحریم‌های بیشتر، گرانی‌ها، قرنطینه پلیسی و بی‌تفاوتی نسبت به معیشتشان که تماما دستپخت همین آقایان است، هستند.

پس چرا نوبخت بر ادامه همین راه اصرار می‌ورزد و تقلا می‌کند تا بر دهان کارآمدان، مدیران جهادی و کسانی که برای برون رفت از وضع موجود؛ کارنامه و راه‌حل‌های قابل اثبات دارند خاک بپاشد!؟

پاسخ مشخص است...

نوبخت بنا به ژنی که از اصلاح‌طلبان به ارث برده؛ مأمور است و معذور!

او مجبور است از معدود آدم‌هایی دفاع کند که باید برای کار کردن شیشلیک بخورند و البته اگر هم کار نکردند تقصیر تحریم‌هاست!

مدافع مرحوم هاشمی در انتخابات ۸۴، باید مدافع برخی مدیران نجومی‌بگیر و سیاه‌نمای دولت آقای روحانی باشد که منتظر "تکرار آبان۹۸" هستند.

نوبخت بهتر از هرکسی می‌داند که اگر گلوی اژدهای گرانی و ناکارآمدی توسط مدیران جهادی فشرده شود؛ دیگر هیچ بازار داغ و بستری برای تکرار آبان ۹۸، داعیه نامشروع بودن نظام اسلامی و تحریم انتخابات باقی نخواهد ماند.

و از همین روست که به میانه میدان آمده تا با زبان و قلم به جنگ قالیباف برود... تا شاید از فروش بلیط این نمایش روحوضی، آتشی بر قلیان مردان هسته سخت اصلاحات عیان شود.

لازم به تأکید است که طبق تأکیدات مکرر کارشناسان خبره کشور و خاصّه مقام معظم رهبری؛ اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران کمتر از میانگین ۳۰ درصد است.

ضمن اینکه باز هم طبق تأکید رهبر معظم انقلاب، بسیاری از گرانی‌های فعلی در بازار بی‌دلیل هستند.

و این یعنی اینکه به تحریم ربطی ندارند و در پشت پرده آنها جرمی ضد امنیتی در حال وقوع است.

این مقایسه نشان می‌دهد که صحبت‌های قالیباف که علت مشکلات را در داخل کشور می‌داند انطباق بیشتری با عقلانیت دارد تا صحبت‌های نوبخت که علت مشکلات و گرانی‌ها را تحریم معرفی می‌کند!

نامه سراسیمه نوبخت به قالیباف البته گویا نیم‌نگاهی هم به گزینه استتار دارد... استتاری که قرار است جرم دست‌های آلوده‌ای که بر قیمت‌ها نظارت نمی‌کنند.

جالب آنکه در میمنه و میسره اردوگاه اصلاحات رخدادهای عجیبی در جریان است.

از یکسو فردی مثل نوبخت با تأکید بر داخلی نبودن علت گرانی‌ها بر ادامه وضع موجود اصرار می‌ورزد و از سوی دیگر ستادی‌های چپ دائما مشغول دادن "آدرس خیابان" به مردم هستند. هدف این دو جناح فرماندهی نیز اگرچه در کلان خود فتنه اقتصادی را دنبال می‌کند اما در میانه راه به "ترور مدیریت جهادی" نیز می‌انجامد...

***

1_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1482350

2_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/301607

3_ mshrgh.ir/1143530

4_ mshrgh.ir/1140333

5_ https://fararu.com/fa/news/462545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 51
 • Mjp IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  62 11
  تیترخنده داریه.. ایوول.... امیدبه روزی ک هرچه اصلاحاتی سربه تنشون نباشه اگه هدفشون وطن فروشی ودین فروشیه...
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   28 4
   قانون باید طوری باشه که نذار جریان نفوذ و خیانت به ارکان بالای نظام رخنه کنن، حاصلش وضع امروزه!!!!!!!!!!
  • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   25 4
   جناب نوبخت و سایر اصلاح طلبان تهوع آور؛ این سخن ذلیلانه که «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست» را به یاد دارید!؟ آیا به یادتان هست چه کسی در آستانه مذاکرات با آمریکایی ها آن را بر زبان راند و به یانکی ها علامت داد که دولت روحانی و ظریف و نوبخت تا چه اندازه آمادگی دارد که ذلّت رابپذیرد؟!
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   9 3
   دولت های هاشمی و روحانی رکورددار تورم و جهش ارز در تمام دولت ها هستن و این نشانه بی تدبیری این دولت هاست.
  • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   5 1
   حقیر بخاطر قدردانی و اینکه باز دوروز دیگه به اسم کسی نزنند و رنگ و تغیر نام خیابانها را برای مردم فاکتور نکنند به حااااااااااج باقر همیشه میگوییم پدر متررررررررررروی ایران کسی که 10 ساله 300 کیلومتر مترو برای تهران کشید
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  40 3
  الهی به در بسته بخورند... الهی بحق محمد و آل محمد، در دنیا و آخرت روسیاه بشوند.. الساعه بحق محمد و آل محمد... اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم... عجل فرجهم...
 • US ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  41 7
  یه عده بی سواد اصلاح طلب دارن کشور رو اداره می کنند بعد میگن چرا این طوری شد
  • علی IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   5 7
   اصول گرایان بی منطق و کم سواد و اقلیت هفت درصدی ایران هستند
 • IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  28 7
  از معجزات رای آوردن بایدن ترخیص 4 میلیون کالای به گروگان گرفته شده در گمرک و زنده شدن جسد برجام و به جام ملت افتادن دوباره اون بود /// چه میکنه انتخابات آمریکایی های ...
  • ترابیان IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   4 1
   کالاها و کشتی روغن با ورود قوه قضاییه تخلیه شد اگر نه این افساد طلبان هدفشون نابودی ملت ایرانه
 • مسلمان IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  28 1
  خدایا به جناح های سیاسی ما فهم و شعور عطا کن تا : منافع ملی را جایگذین منافع جناحی کنند در این شرایط سخت اقتصادی ، به دنبال کاسبی خود نباشند عوام فریبی نکنند آمین
 • IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  31 4
  چرا امثال اصلاح طلبان به خودشون اجازه میدن هر بلایی سر مردم بیارن.
  • امیررضا IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   11 0
   چون مردم بهشون رای میدن
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  26 5
  این ها انشالله بزودی محاکمه سنگین خواهند شد چون مغز متفکر و مجری بدبختی های جاری در کشور هستن.
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  20 4
  اخه چرا اصلاح طلبا انقد بی محتوا هستند ؟
 • داود IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  2 12
  "کارنامه و راه‌حل‌های قابل اثبات دارند" میشه یه کم از کارنامه چهارماهه این رئیس محبوبتون تو مجلس بیان بفرمایید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه ظریف کاندیدا شد شما هم نتیجه اش رو می بینید اونوقت می فهمید یه من ماست چند کیلو کره داره، فقط دعا کنید ظریف نیاد وگرنه 8 سال دیگه آرزو به دل می مونید .
  • محمدایوب IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   6 1
   کاندید شدن ظریف پیش کش اگه مردهست فقط بیاد توجمع مردم. اون نه هریک ازدولتیان واقعا اگه مردهستند بیان تو مردم بیان تو مترو. میدون انقلاب. چند وقت پیش به مشهد رفته بود مثل. ادر حرم از مردم فرارمیکرد به او گفتم گلابیها رو تنها خوردید. خخخ. نهایتا شتر درخواب بیند پنبه دانه گه جو خورد گه پوست هندوانه.
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   5 1
   ظریف و روحانی 7/5 سال اقتصاد کشور را معطل کدخدا کردند و تورم 700 درصدی سر سفره مردم گذاشتن آزموده را دوباره آزمودن خطاست.
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   3 0
   فقط به این شرط که از الان قول حتمی بدی باز احتمالا دلار 100 تومانی و پراید 500 تومانی سال دوم حکومت ظریف را گردن نظام نندازی و قول شرف بدی که مسولیت ان را بپذیری و باز نامه خاکستری سرگشاده و تویت های تاجزاده ای از خودتون در نکنید
  • ترابیان IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   2 0
   از کارنامه افساد طلبان معلومه چه غلطی کردند. از بین بردن صنعت هسته ای در قالب برجام کذایی،سند ۲۰۳۰،تورم ۱۰۰۰ درصدی و مداوم،ایجاد هرج و مرج در کشور،از بین بر دن ازدواج،افزایش طلاق، طرح چپاول سلامت و ریختن هزاران میلیاردتومان پول کشور درجیب پزشکان برای رای آوردن،بی ثباتی مدیریتی، خود تحریمی ،اراجیف گفتن و وطن فروشی ،جاسوس پروری از راه حلهای روشن افساد طلبانه
 • مهرناز IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  12 0
  نوبخت " شما با تصمیمات بودجه ای خود" صدمه زیادی در دو دوره روحانی به کشور زدید " افرادی مانند شما واخوندی ها بسیار پررو و پر مدعی هستید " ایا ؟ شما ها که اجازه ندادید طرح یارانه به فرم اصلی خود اجرا شود " تا رعایت عدالت در الگوی مصرفی انرژی که تفاوت زیادی در طبقه ثروتمند نسبت به طبقاتی که کم مصرفهستند " وجود دارد " انجام شود " با افزایش قیمت انرزی ها" پرداخت همان پرداخت زمان رئیس حمهور قبل را ادامه دادید " تا ثروتمندها اسوده بال و مردم کم درامد فقیر شوند " شما ها عامل فقر جامعه شدید " نه تحریم ها " با این سخنان پرده بر تصمیمات گرفته شده " صورت نمی گیرد.
 • مهرناز IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  12 0
  نوبخت " شماها واخوندی ها عامل فقر مردم شدید " نه تحریم ها " فکر کرده ایدبا این سخنان بر اعمال خود پرده پوشی می کنید.
 • محمود IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  5 2
  تحلیل بسیار منطقی و درستی است.
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  7 0
  جناب مشرق همین جواب هایی که شما در جواب نوبخت نوشتی رو ما در نظراتمان هرروز داریم میگیم. چرا سانسورشون میکنی ولی خودت تندترشو مینویسی؟
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  2 11
  نوبخت: چرا ششلیک نمی خوری جناب قالیباف؟ قالیباف: چون کباب طرقبه و شله چیز دیگه ایه
 • حسین IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  4 12
  ایشاله اصول گرایان میرن مذاکره میکنن و مشکلات تحریمها حل میشه. رفع تحریمها نباید پای اصلاح طلبان نوشته شود
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   4 4
   اصولگرا و اسهال طلب مثل همن
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  6 1
  گاو پیش اصلاحاتی هامغز متفکره
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  9 2
  به این سرعتی که سیاسیون اصلاحطلب پیش میروند تا درخواست رسمی این جریان برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و تسلیم شدن در برابر خواسته های آن فاصله زیادی نداریم . اینها خوب میدانند بدون برجام های ۲ و ۳ و ... امکان رفع کامل تحریم ها وجود ندارد . البته میشه شرافت ملت ایران رو فروخت و در حد چند تا آبنبات امتیاز گرفت . در واقع این حرف ها بهانس مذاکره با سرائیل نشانس .
 • حسن IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  6 2
  این فتنه گران چرانمیگویند سردسته های آشوب 98 همه از آمریکا برنامه میگرفتندودوسال قبلش برنامه ریزی کرده بودندکه توسط دستهای پرتوانا نیروی بسیج وسپاه واطلاعات به دام افتادند. حالا هم اگرزمینه باشددوباره فرماندهان فتنه مثل تاجزاده وموسوی خویینی ها وغیره دستورفتنه میدهند.اما غلطی نمیکنند.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 3
  همین الان روحانی گفت به یک سوم جامعه هر ماه نفری ۱۰۰ ت تا اخر سال پول میده آقای قالیباف
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  0 4
  تیتر کیهان زمان توافق سه جانبه با برزیل و ترکیه را فراموش نمی کنیم.
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  3 2
  مشرق جان یه گزارش یا مقاله تهیه کنید که بر فرض محال که بریم مذاکره کنیم، یه سوالی که مطرحه اینه که سر چی مذاکره کنیم؟ هسته ای که نابود شده و برجام توافق هسته ای بوده!از صنعت هسته ای چی مونده که مذاکره کنن؟ شما دسترسی به ظریف دارین،تو روخدا عین این جمله رو بپرسین که برجام توافق هسته ای بوده و نابود شد بگین سر چی مذاکره میکنید؟ (البته پول تاسیسات نابود شده هسته ایو بیان اول کارت بکشن بعد!)
 • محسن GB ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  10 10
  آره آره منم باور کردم که آقای قالباف ناهار و شام اشکنه می خوره و تو حسابش هم یک میلیون تومن بیشتر پول نداره که اون رو هم قرض گرفته!
  • ترابیان IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   6 2
   بنده ۲۵ سال درتهران بودم از ۶۷ تا ۹۲ وجب به وجب تهران می دانم چه اتفاقی افتاده ۴ سال هم شهرداری تهران منطقه ۳ بودم خدمتی که آقای قالیباف در تهران اعم از توسعه مترو ، ایجاد بزرگراها،توسعه فضای سبز ، ایجاد BRT خطوط سریع السیر اتوبوسرانی شرکت واحد، ایجاد تونل های پیچیده در تهران کرد در تاریخ ایران بی سابقه است منتها دولت ....
 • داود IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  3 4
  تندروها وکاسبان تحریم همیشه کارشکنی کرده اند و اجازه نداده اند آب خوش از گلوی ملت پایین بره اگر یادتون باشه وقتی ظریف داشت برای صلح با دنیا بجاهای خوبی می رسید عده ای بیخبر سفارت عربستان را در مشهد مورد حمله قرار دادن وهمه چی بهم خورد
  • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   2 1
   تکراری شده الان باید دنبال ماله کشیدن های بهتری باشین. اون وقتی که حرف دلواپسان رو گوش نکردید و گفتید هر توافقی بهتر از توافق نکردن است و ملت رو به خاک سیاه نشوندیدن
 • الهی دوست IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  4 0
  آقایون بیاند مثل مردم زندگی کنند وبچه هاشونو نفرستند امریکا اونوقت ببینم یکماهه پای مذاکره می نشینند یا نه
 • US ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  5 0
  امام علی (ع): "الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم" حکومت کفر پایدارمیماند اما حکومت ظلم نه.
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  0 0
  بر اصلاح طلب
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 1
  هر وقت اغتشاشی تو ایران میشه ، سر وکله منافقین پید ا میشه ..
 • مریم IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 0
  ماازخدا میخایم یکی بیاد دیگران دخالت نکنندمردم نفسی بکشن
 • محمد IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  1 0
  تا این افساد طلبان خود فریفته وتعدادی اگاهانه وتعدادی نااگاهانه خود فروخته هستند کشور از این وضع بدتر میشه که بهتر نمی شه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس