وقت ترامپ رو به اتمام است؛«سال جهنمی» ادامه دارد؟

به فاصله کمتر از 20 روز تا زمان برگزاری انتخابات آمارها حاکی از برتری بایدن در نظرسنجی ها بوده و نامزد دموکرات ها در پایگاه سنتی جمهوری‌خواهان نیز جلو افتاده است.

به گزارش مشرق، به نقل از یورونیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی که تنها ۲۰ روز به انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است برای راهیابی مجدد به کاخ سفید به کسب آرای الکترال اغلب ایالت های سرنوشت ساز نیاز دارد. برنده انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را به جای آرای عمومی کسب اکثریت (۲۷۰ رای) در کالج الکترال تعیین می کند. هشت ایالت آریزونا، فلوریدا، جورجیا، میشیگان، مینه سوتا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین در این دوره از انتخابات ایالت های سرنوشت ساز هستند. کل آرای الکترال هر کدام از این ایالت ها به نامزدی تعلق می گیرد که بیشترین آراء را در آن ایالت کسب کرده باشد. 

یکی از عمده ترین دلایل پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ موفقیت او در غلبه بر هیلاری کلینتون در چند ایالت غرب میانه بود. میشیگان یکی از ایالت هایی بود که در شب انتخابات سال ۲۰۱۶ شگفتی آفرین شد. در حالی که بسیاری از دموکرات ها با تکیه بر نظرسنجی های انجام شده از پیروزی هیلاری کلینتون در این ایالت اطمینان داشتند اما هنگام اعلام نتایج رقابت بین نامزد دموکرات ها و رقیبش در میشیگان فشرده بود. در نهایت نیز دونالد ترامپ با اختلاف کمی توانست هیلاری کلینتون را در میشیگان شکست دهد و آرای الکترال این ایالت را به سبد خود بریزد.

در این دوره از انتخابات دموکرات ها و جمهوریخواهان به رقابت فشرده و نتیجه نامعلوم انتخابات در میشیگان واقف هستند و هر دو حزب بودجه ای را برای تبلیغ در این ایالت اختصاص داده اند. کاهش محبوبیت دونالد ترامپ در میان رای دهندگان سفیدپوست اما کم درآمد میشیگان و از سوی دیگر احتمال افزایش میزان مشارکت سیاهپوستان در مقایسه با دوره قبلی از جمله عواملی هستند که ممکن است اجازه تکرار شگفتی چهار سال پیش را به جمهوریخواهان ندهد.

انتشار خبر طرح ریزی گروهی از راستگرایان افراطی برای «ربودن» فرماندار دموکرات میشیگان نیز احتمالا موقعیت دونالد ترامپ را در این ایالت تضعیف خواهد کرد. رئیس جمهوری کنونی آمریکا برای پیروزی در انتخابات و کسب ۲۷۰ رای الکترال لزوما به ۱۶ رای میشیگان نیاز نخواهد داشت به ویژه اگر در فلوریدا پیروز شود. نتیجه آخرین نظرسنجی انجام شده در میشیگان نیز از پیشتازی شش درصدی جو بایدن در این ایالت حکایت دارد.

به این ترتیب هرچند جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در نظرسنجی های ملی با اختلافی حدودا ۱۰ درصدی از دونالد ترامپ پیش است اما نامزد جمهوریخواهان با پیروزی در اکثر این ایالت ها می تواند مانند چهار سال پیش شگفتی آفرین شود.

در آریزونا نیز نارضایتی از عملکرد دونالد ترامپ در قبال شیوع ویروس کرونا در میان رای دهندگان بالای ۶۵ سال باعث شده است که نامزد جمهوریخواهان محبوبیت چهار سال پیش را در میان این گروه از رای دهندگان نداشته باشد.

نتیجه نظرسنجی هایی که در ماه اکتبر انجام شده است نشان می دهد که رای دهندگان سفیدپوست بالای ۶۵ سال در آریزونا که به طور سنتی از جمهوریخواهان حمایت می کردند اکنون به سوی جو بایدن روی آورده اند.

در دیگر نظرسنجی های انجام شده از حدود هزار آمریکایی‌ هندی‌تبار نشان داده اغلب آن‌ها حامی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات آمریکا و معاون او سناتور «کامالا هریس» هستند. 

مطالعه مشترک «بنیاد کارنگی برای صلح بین‌الملل» و «مرکز مطالعات بین‌المللی پیشرفته جانز هاپکینز» و دانشگاه پنسیلوانیا نشان داده ۷۲ درصد آمریکایی‌های هندی‌تبار قصد دارند به زوج بایدن-هریس رای بدهند.  در این نظرسنجی تنها ۲۲ درصد شرکت‌کنندگان برای رای دادن به ترامپ ابراز تمایل کردند.

به گزارش وبگاه خبری «هیل»، هریس اولین آمریکایی هندی‌تبار و اولین زن سیاه‌پوست است که برای معاونت ریاست‌جمهوری یکی از دو حزب بزرگ آمریکا انتخاب شده است. مادرش یک دانشمند زیست پزشکی بود که از هند به آمریکا مهاجرت کرد و پدرش اقتصاددان و اصالتاً جامائیکایی است.

به گزارش تایمز آو اسرائیل، نتایج نظرسنجی جدید مرکز تحقیقات پیو نیز نشان می‌دهد اگرچه در ماه نوامبر میزان حمایت مسیحیان سفید پوست از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بالا بود، رضایت از او در ماه اوت کاهش یافته است. این در حالی است که میزان حمایت گروه‌های مذهبی از جمله پروتستان‌های سیاه، کاتولیک‌های اسپانیایی تبار، یهودیان و غیر مذهبی‌ها از جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها افزایش داشته است.در همین حال، بایدن در این نظرسنجی با هیچ تغییری در حمایت رای دهندگان خود روبرو نشده است. در حال حاضر ۹۰ درصد رای دهندگان سیاه پروتستان، ۷۰ درصد یهودیان و ۶۷ درصد کاتولیک‌های اسپانیایی تبار مورد علاقه وی هستند.

این در حالی است که میان حمایت مسیحیان سفید پوست که بیشترین حمایت را از ترامپ دارند رو به کاهش است.گفته می‌شود سخنرانی بایدن در انجمن یهودیان آمریکا از مهمترین دلایل افزایش حمایت آن‌ها از نامزد دموکرات‌ها است.سیاست‌های بایدن در حمایت از صهیونیست‌ها در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما از یاد یهودیان مقیم آمریکا نرفته است و همین امر شرایط را برای افزایش حمایت آن‌ها از بایدن فراهم کرده است.

در کمتر از سه هفته مانده به ۳ نوامبر (۱۳ آبان ماه)، بیش از ۱۴ میلیون آمریکایی در انتخابات زودهنگام شرکت کردند که بر اساس آمارهای منتشر شده از گذشته، نشان‌دهنده اقبال بیشتر مردم برای شرکت در انتخابات است.در بیشتر ایالت‌های آمریکا رای گیری پیش از موعد در حال برگزاری است و مردم می‌توانند هم به صورت حضوری و هم به صورت رای‌گیری پستی در این انتخاب شرکت کنند. آخرین فرصت رای‌گیری هم ۱۳ آبان ماه اعلام شده است.

سرنوشت انتخابات در دستان ۰.۰۳ درصد

بر اساس آمار منتشر شده آمریکا جمعیتی در حدود ۳۳۰ میلیون نفر را دارد که تنها ۲۴۵ میلیون نفر آنها بالای ۱۸ سال سن دارند و واجد شرایط برای رای دادن هستند.این رقم، ۷۴ درصد جمعیت این کشور را شامل می شود. با توجه به سابقه و میزان مشارکت مردم آمریکا در انتخابات‌های پیشین، تقریبا ۱۴۰ میلیون نفر معادل ۴۵ درصد جمعیت این کشور به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.اما رئیس جمهوری آمریکا با آرای بیشتر مردمی در سراسر کشور انتخاب نمی‌شود، بلکه بر اساس آرای منتخبینی به نام گروه «الکترال کالج» برگزیده می‌شود. در این شیوه، هر نامزدی که اکثریت را در هر ایالتی به دست آورد، تمام آرای این گروه را از آن خود خواهد کرد.

 بیشتر ۵۰ ایالت آمریکا به طور سنتی به سمت دموکرات یا جمهوریخواه گرایش دارند، اما چند ایالت در هر دوره به سمت یکی از این دو حزب گرایش داشته‌اند که از آنها به ایالت‌های میدان رقابت یاد می‌شود.در انتخابات امسال ریاست جمهوری آمریکا، هفت ایالت به این نام، خوانده می‌شوند که در واقع تعیین می‌کنند کدام نامزد پیروز و کدام یک بازنده انتخابات آینده خواهد بود، از این رو، کارزارهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری و پول‌های تبلیغاتی آنها متوجه این ایالت‌ها است.تعداد ثبت‌نام کنندگان مردمی برای رای دادن در این هفت ایالت، ۳۶.۷ میلیون نفر اعلام شده که در واقع ۱۱درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند. بیشتر کارشناسان بر این عقیده هستند که این ثبت نام کنندگان تغییر عقیده نخواهند داد و تنها ۱۵ درصد آنها ممکن است، متقاعد شوند که نظرشان را تغییر دهند.

به این ترتیب، ۵.۵ میلیون نفر در این هفت ایالت را رای‌دهندگان قابل جذب به نفع یک نامزد تشکیل می‌دهند که در واقع کمتر از ۲ درصد جمعیت این کشور خواهند بود.انتخابات ۲۰۱۶ نشان داد که چگونه هر رای در این مناطق اهمیت دارد، به گونه‌ای که ترامپ در سال ۲۰۱۶ با پیروزی در ایالت‌های میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا با سر جمع ۱۰۷ هزار رای به پیروزی رسید که در واقع ۰.۰۳ درصد جمعیت آمریکا هستند.به این ترتیب حتی یک رای هم می‌تواند در این ایالت‌ها سرنوشت ساز باشد. اینکه کدام رقیب خواهد توانست نظر رای‌دهندگان مردد را به سمت خود جذب کند، تنها پس از شمارش آرا مشخص خواهد شد.با این حساب در ایالت‌های جورجیا، کارولینای شمالی و میشیگان رای‌گیری پیش از موعد آغاز شده و شنیده‌ها از آن حکایت دارد که در ایالت میشیگان بیش از یک میلیون نفر معادل یک چهارم رای‌دهندگان سال ۲۰۱۶ به پای صندوق‌های رای آمده‌اند.پاسخ این سوال که آیا انتخابات ۲۰۲۰ در مساله میزان مشارکت مردمی، شگفت‌آور خواهد بود یا خیر، تنها نیازمند سه هفته انتظار است.

در آن سو جو بایدن نامزد حزب دموکرات در روز چهارشنبه هیچ گردهمایی نداشت و تنها به صورت مجازی در یک نشست جمع‌آوری اعانه با یکی از سرمایه‌داران آمریکایی صحبت کرد.سناتور کامالا هریس معاون انتخاباتی بایدن هم همچون ۲ روز گذشته در واشنگن ماند تا در جلسه بررسی قاضی امی برت نامزد دیوان عالی آمریکا شرکت کند.

معاون اول رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنین در یک پیام ویدئویی از پیش ضبط شده خطاب به مسلمانان آمریکا صحبت کرد و وعده داد مسیری متفاوت از ترامپ را در قبال مسلمانان این کشور بپیماید.

بایدن گفت: می‌دانم که شما همیشه احترام یا جلوه‌ای که شایسته شما بود، کسب نکرده‌اید. ما دیده‌ایم وقتی رئیس جمهوری در شعله‌های آتش می‌دمد چه اتفاقی می‌افتد. جرایم نفرت‌انگیز، قلدری بچه‌ها در مدرسه و ظهور تعصب ضد مسلمانان.
 

سال جهنمی

سوزان رایس مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در زمان دولت باراک اوباما طی یادداشتی در نیویورک تایمز، با عنوان" امسال در جهنم" می نویسد: 2020 حس طولانی ترین و بی رحمانه ترین سال را القا می کند. بیش از 215هزار تن در آمریکا جان خود را از دست دادند، کودکان آسیب پذیر ماه ها از تحصیل بازماندند و ده ها میلیون نفر از مردم آمریکا شاهد نابودی اقتصاد هستند. عملکرد بد ترامپ در مواجهه با بیماری کووید ـ19 نیز جامعه آمریکا را بی رحم و افسارگسیخته کرده است. به علاوه آن، او بر طبل تفرقه، ترس و نفرت می کوبد، از قوانین و نورم های دموکراتیک تخطی می کند، گویی هر روز اتفاقات بدتری نسبت به روز قبل رخ می دهد و باور جمعی ما را بیشتر از همیشه آزرده می کند.

در ماه های آینده ممکن است شاهد فجایع سنگین تری باشیم و همه گیری ویروس کرونا به شدت افزایش یابد. از طرفی سنا درصدد تایید نامزد جدید رادیکال و غیرقانونی دیوان عالی است. ترامپ نیز در حال تحریک گروه های تندروی سفیدپوست است تا مانع از انتقال قدرت به صورت صلح آمیز در صورت باخت در انتخابات شود.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز در مطلبی با اشاره به ضعف مدیریتی ترامپ در مهار کووید ـ19 و مرخص شدن او از بیمارستان و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی می نویسد که وی نتوانسته احساس مردم آمریکا را به سمت خود جلب کند. مردمی که در جریان همه گیری ویروس کرونا شاهد از دست دادن عزیزان خود بوده اند. این روزنامه می نویسد راه پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری در مدت زمان کمتر از سه هفته تا برگزاری جلب نظر افکار عمومی و ایجاد حس اعتماد در بین مردم است. حفاظت بیشتر از سلامتی مردم و ایجاد رونق اقتصادی از دیگر موارد است که با توجه به زمان کم سه هفته از بعید به نظر می رسد که چنین امری تحقق پیدا کند.

دنیل دی پتریس نیز طی یادداشتی در پایگاه اسپکتیتور با عنوان "وقت ترامپ رو به اتمام است" می نویسد: دونالد ترامپ کاملا، ناامید، متحیر و ناراحت بود. وقتی او در جمع هوادان کلاه قرمزپوش خود در پنسیلوانیا حضور داشت، با صدایی بلند گفت که چطور ممکن است از نامزد دموکرات ها یعنی جو بایدن شکست بخورد؟ ترامپ در ادامه گفت که با بدترین نامزد ریاست جمهوری آمریکا در طول تاریخ رقابت می کند. ترامپ اظهار داشت که باخت در برابر بایدن به او فشار وارد می کند. او گفت: می توانید تصور کنید اگر به این مرد ببازید یعنی چه؟ غیر قابل باور است.

نویسنده در ادامه این مطلب می نویسد: متأسفانه برای ترامپ ، باخت به معاون رئیس جمهور سابق نه تنها قابل باور است بلکه بر اساس مسیری که نظرسنجی ها به سمت آن می روند بسیار محتمل است. ترامپ تقریباً در هر ایالت میدان نبردی که چهار سال پیش پیروز شده است در حالت دفاعی قرار دارد ، واقعیتی که کمپین و همچنین صبر ترامپ را محدود کرده است.

منبع: خبرآنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  20 17
  مردم آمریکا بعد از 4 سال فهمیدند که رییس جمهورشون به درد نمیخوره و عوضش خواهند کرد /// مردم ایران برعکس
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
   33 2
   مردم امریکا خودشون بهت گفتن؟
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  25 7
  ترامپ حالا حالاها هست(:
  • لیلا IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   3 0
   خداکنه ترامپ رای بیاره خیلی آدم خوبی
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  18 4
  اینقدری که ترامپ تو اصلاح طلبا طرفدار داره تو آمریکا نداره.
 • حسن IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  9 7
  شکست ترامپ یعنی شکست ابلیس
 • مازیار IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  5 7
  شکست ترامپ قطعی است
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  11 5
  مطمئن باشیدترامپ قمارباز رئیس جمهورخواهدشد
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  14 12
  مطمئن باشیدترامپ قمارباز رئیس جمهور خواهدشد.
 • علی IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  2 2
  این انتخابات برنده ای نخواهد داشت
 • GB ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  5 6
  این انتخابات به امید خدا به سمت جنگ داخلی وتجزیه آمریکا پیش میرود روز شمار معکوس برای جنگ داخلی ۲۱و۲۰و۱۹و...
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
   2 4
   الهی آمین. معتقدم که انتقام الهی از این جرثومه بزودی شروع بشود...
 • محسن IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  5 3
  ترامپ قمار باز رئیس جمهور نخواهد شد وقت ترامپ رو به اتمام است و باید امیدوار به اتفاقات بسیار خوب در مملکتمون باشیم
 • سعید IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  5 3
  جوبایدن
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  12 3
  ما خودمون ترامپ کم نداریم.ترامپ تازه چهار ساله روی کاره.ترامپهای خودمون ده ها ساله دارن مملکت رو تاراج میکنن.ضربه ای که ترامپ به ما زده در مقابل ضربه ترامپهای خودمون هیچه.
 • محمد IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  5 2
  با التماس مردم از خداوند بهترین رییس جمهور در آمریکا به امید خدا برای ما مردم ایران انتخاب میشه واقعا برای مسئولینمون متاسفیم که آدرس رییس جمهورمون رو میگن در کاخ سفید آمریکاست اون رو لعنت کنیم تا بایدن رییس جمهورمون بشه
  • سرباز اسلام IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
   2 5
   دوست عزیز سطح سواد بصیرتی خودت رو بالا ببر... دشمن دشمن است هیچ فرقی نمی‌کند دموکرات یا جمهوری خواه .... عین هم هستند هردو از دشمنان کشور هستند...
 • الهی IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  3 1
  هر کس درامریکا رئیس جمهور شود از دشمنی آمریکا علیه ایران و بشریت کاسته نمی شود فرقش این است ترامپ حیثیت ظاهری آمریکا روزبروز درچشم جهانیان مفتضح تر می کند
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  6 0
  امریکایی به روحیه امریکایی رای میدهد ، به دونالد ترامپ ، به مرد همیشه خوش شانس و پیروز ، به مردی با سابقه اجرای اقتصادی ، نه افراد کم تجربه .
 • گلاب IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  6 0
  ما چقط بدبختیم که چشم انتظار ریس جمهوری آمریکا هستیم، اگر مسئولین ما خوب بودن الان ما به جائی این فکر ریس جمهور خودمان بودم یا فکر زندگی مون
 • US ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 1
  ریشه ترامپ‌خشک بشه البته خودمان هم کم مقصرنیستیم باید کمی به فکرکشورعزیزمان ومردمان سرزمینمان باشیم
 • IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 3
  متعجبم ازایرانیهایی که دغدغه شون شده بایدن یا ترامپ !!!!!! مردم کشورتون چی؟؟؟؟ به ماها چه مگه فضولیم دخالت میکنیم ؟؟؟ خیلی هنردارید درفکر انتخابات وپابرهنه ها ومردم بدبخت ایران باشین آخه شماچه جور مسلمانی هستید؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!۲۶
  • IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
   3 0
   حالا دیدید آمریکا چه غلط هایی می‌کند؟! سرنوشت ملت ایران به انتخابات آمریکا گره خورده بیچاره ملت ایران که حاکمان به جای صلح با دنیا به فکر این هستن که دموکرات ها پیروز شوند تا بلکه در مذاکره بتوانند امتیاز بگیرن
 • CA ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  0 1
  مجمع گزینندگان یا الکترال
 • حمید IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 0
  مگه مردم آمریکا خیلی احمق باشن رئیس جمهوری که کل قولها را که داد را اجرا کرد را کنار بزارم پیشت پیش پیروزی ترامپ را به آمریکایی ها تبریک میگویم چون رئیس جمهور شایسته را انتخاب میکنند حال مثل ما یک رئیس جمهوری که هیچ بلد نیست را انتخاب نمیکنند
 • ناشناس IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 1
  ترامپ با تقلب و دستکاری در آرا در انتخابات رای میاره
 • فضول US ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 0
  به من چه ،خیلی خودم خوب انتخاب کردم برا امریکا هم نظر بدم بخشکم بااین انتخابم
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 0
  بیچاره ملت ایران که سرنوشت شان به انتخابات آمریکا گره خورده
 • حامد IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 1
  خداانشااله ریشه ترامپ و اونایی که تواین مملکت این بلاهاروسرمردم آوردن خشک کنه ،ازبیخ وبن
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  2 1
  ترامپ رئیس جمهور میمونه اینا همه فیلمشونه برای حضور مردم در انتخابات ونشان دادن قدرشون به دنیا که نون و آب شما بستگی داره به انتخاب مردم امریکا
 • علیرضا علی کرمیان IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 1
  ترامپ باتحریم های وحشیانه اش به ملت ایران خیلی ستم کردانشاالله که می بازه وآرزوهای بعدیش رابه گورمی بره رفتازاوثابت کر که اوهیچ رحم ومروت ومردانگی نداره
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 0
  اگر سیاستمداران ما کمی هوش داشتند و واقعا از سیاست چیزی حالیشون میشد از دوران ترامپ خیلی راحت می تونستند برای بهبود کشور استفاده کنند متاسفانه سیاستمدار های ما با رابطه و ضابطه سیاستمدار شدن نه با هوش و استعداد شان
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  3 0
  ترامپ با بیشترین رای دوباره رئیس جمهوره
 • GB ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  0 1
  ترامپ مغلوب خواهد شد گرفتن کاخ سفید از دست این ملعون مصیبتی برای بایدن خواهد بود فقط ایندفعه گفتگو انجام شد پولهای نفتی را الکی ریخت وپاش نکنید در صنعت خودرو احداث کارخانجات کلیدی وصنعت داروسازی مصرف کنید.
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  0 1
  این همه تفسیر برای چه هدفی؟به قول قدیما هرچیزی در دیگ باشد با کفگیر بیرون می آید.بایدن وترامپ هر دو از یک قماشند،استکبار
 • Jasem IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  0 1
  به من بهترین دولت در ایران است واقعا مرد میدان چیزی نگذشت رکورد گینس در تورم و گرانی به خود اختصاص داد
 • سرباز ایران SG ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  0 1
  فقط خدا کنه ببره تا با مدد الهی پوزه او و دولت گستاخش را به خاک بمالیم ما جوانان ایران وکشور قدرتمندمان زیر پرچم پر افتخار میهن با فرماندهی رهبر فرزانه مان با آمریکای جهانخوار می‌جنگیم و آنها را به قعر جهنم می‌فرستیم انشالله به حرمت خون شهید عزیزمان انتقام سختی از ترامپ ودولت به مقدارش خواهیم گرفت انتقامی سخت. مرگ بر امریکا جنگ جنگ تا پیروزی حق بر کفر
 • GB ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  0 1
  مرگ بر ترامپ قمار باز
 • بنده ی خدا IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  0 1
  به نام خدا دشمن دانا به از دوست نادان است آن هایی که چشم بر ویرانی زندگی مردم بسته اند چه مدیر باشند وچه مردم کوچه وبازار بدانند آنان خودعامل سقوط حکومتی که برای آن چه خون ودل هایی خورده شده، چه خون هایی ریخته شده وچه آرزوهای پاکی برای تحقق آن درذهن وروح وقلب مجاهدان آن جاری بوده و... هستندچه خطرناکند چشم های که‌در ظاهر می بینند ولی نمی بینند گو‌ش هایی که در ظاهر می شنوند ولی نمی شنوندو... خدایا بر چشم ها، گوش ها، گفتار ها، رفتار ها، کردارها، ذهن ها، قلب ها وبطور کلی بر کل وجودمان که شامل عقل، جسم وروحمان است نورپاکی، صداقت وبصیرت بتابان. یا علی
 • بهروز IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
  0 1
  بخدا خیلی بیچا ه ایم مگر خودمان نمی توانیم برای کشورمان تصمیم بگریم که دنبال بایدن ترامب میگردیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس