حجاریان

سعید حجاریان به عنوان تئوریسین "تحریم انتخابات"، به تازگی فکاهیاتی را برای تمسخر انتخابات و مردم در ایران منتشر کرده است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.  

*** 

یک نمره مثبت برای کرباسچی و مرعشی

حسین مرعشی، عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص آخرین مواضع این حزب پیرامون انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و همچنین ششمین دوره شوراهای شهر، گفت: با توجه به ایده‌ها و برنامه‌هایی که حزب در خصوص مساله انتخابات دارد، تاکنون گفت‌وگوهای بسیار مفصلی هم در کمیته سیاسی و هم در شورای مرکزی کارگزاران صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در نتیجه‌ این گفت‌وگوها بنا شد که حزب چارچوب‌ها و برنامه‌ای را برای انتخابات سال آینده آماده کند و پس از آماده شدن این برنامه، با همه نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب وارد گفت‌وگو شویم تا با گروه‌هایی که علاقه‌ای نسبت به حضور در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای آینده دارند، یک ائتلاف جدید را پیگیری کنیم.

مرعشی همچنین افزود: شاخص‌های دولت منتخب از نگاه کارگزاران هم به همراه این برنامه در دست تهیه است.[1]

*حزب کارگزاران در یک رفتار متمدنانه و منطبق با شأن یک حزب سیاسی؛ طرح "هسته سخت" اصلاحات برای تحریم انتخابات مجلس یازدهم را برنتابید و ضمن حضور رسمی در انتخابات، لیست خود را نیز ارائه داد.

این رفتار اگرچه نتوانست داغ ننگ تحریم انتخابات را از پیشانی اصلاح طلبان بزداید اما به لحاظ حزبی، یک نمره مثبت در کارنامه حزب کارگزاران (علیرغم مخالفت هایی که با دیدگاه های این حزب اصلاح طلب داریم!) تلقی می شود.

رفتاری که تکرار آن در سال 1400، کارگزاران در مظان قضاوت مطلوب‌تری قرار خواهد داد.

جالب است که کارگزارانی ها پس از حضور در انتخابات مجلس یازدهم پذیرای انواع طعنه ها و کنایه ها از جانب همقطاران اصلاح طلب خود نیز شدند زیرا متهم بودند که قصد دارند به هر قیمتی در قدرت حضور یابند!

این در حالیست که منتقدان اصلاح طلب کارگزاران در قبال شأن اصلی یک حزب سیاسی که چیزی جز شرکت در فرایندهای مردمسالار و دوری از رفتارهای شریرانه ای مثل تحریم انتخابات است؛ خود را به تجاهل می زدند.

هم اکنون نیز صحبت های مرعشی پیرامون حضور کارگزاران در انتخابات 1400 در حالی است که رجال دیگر اصلاح طلب نظر دیگری ابراز می کنند و دائما اصرار دارند که تحریم انتخابات از سوی جریان چپ در انتخابات 1400 نیز تکرار می شود و حتی ممکن است میزان مشارکت کسانی از مردم کمتر از انتخابات مجلس یازدهم نیز باشد.[2]

*** 

فکاهیات انتخاباتی حجاریان برای مسخره کردن مردم!

سعید حجاریان، فعال چپ و از تئوریسین های اصلاحات به تازگی در یادداشتی با اشاره به مطلب چندی قبل عباس عبدی پیرامون لزوم احیای نخست وزیری در ساختار حکومتی ایران، چند گزاره فکاهی و تمسخرآمیز را خطاب به ساختار رسمی کشور و البته مردم مطرح کرده است.

به گزارش انصاف، حجاریان در این باره می نویسد: 

"من برای آنکه نظر آقای عبدی لحاظ شود و ترکیب قانون اساسی برهم نخورد، پیشنهاد ایشان را این‌گونه اصلاح می‌کنم که در انتخابات آتی فقط یک نامزد از سوی شورای نگهبان برای تصدی سمت ریاست جمهوری معرفی و تأیید شود. به این ترتیب اولاً احزاب و نیروهای سیاسی تکلیف کار خود را پیش از موعد می‌دانند. ثانیاً مردم سود و زیان ورود یا عدم ورود به انتخابات را دقیق‌تر محاسبه می‌کنند.

ثالثاً دعوایی میان نهاد اجرایی و نظارتی پدید نخواهد آمد، وانگهی در مصرف صندوق صرفه‌جویی می‌شود. رابعاً در تولیدات سمعی و بصری و متنی صرفه‌جویی می‌شود و خبری از برنامه تلویزیونی و ستاد انتخاباتی و پوستر و… نخواهد بود.

البته فکر نکنیم مردم از چنین انتخاباتی استقبال نخواهد کرد. چرا که به هر حال در کشور ما عده‌ای سخن، عمل و پروژه کلان آقای جنتی را حجّت می‌دانند. بر همین مبنا می‌توان عده‌ای را هم بسیج و به‌ سوی صندوق رأی دلالت‌شان کرد و گفت، چنانچه مُهر انتخابات ۱۴۰۰ در شناسنامه‌تان درج و کدملی‌تان ثبت نشده باشد، قادر به دریافت گذرنامه و گواهینامه و کارت بازرگانی و… نخواهید بود و حق استخدام و تحصیل و هر نوع ارتقاء هم از شما سلب خواهد شد."[3]

*آقای حجاریان حکما می دانند که الان وقت مزه پراکنی و انتشار فکاهیات نیست بلکه وقت توضیح و عذرخواهی بواسطه ناکارآمدی و گرانی های دولتی است که حجاریان و دوستان حجاریان در دامن رأی مردم گذاشتند.

ضمن اینکه آرزوی حجاریان برای تأیید صلاحیت اشرار سیاسی و کسانی که در پروژه های براندازی دست داشته اند نیز یک آرزوی محال است که تحقق آن حتی با عقلانیت هم تطابق ندارد.

ادعای تک نامزدی یا تک حزبی بودن انتخابات در ایران هم مهملات است که حضور 3 رئیس جمهور از همولایتی های آقای حجاریان در قدرت طی 30 سال گذشته به سادگی آنرا نقض می کند.

البته اگر آقای حجاریان و دوستان ایشان سودای دائم العمری قدرت برای خودشان را دارند؛ مسئله قابل بحث است!

مسخره کردن اکثریت مردم ایران و کسانی که با اعتقاد به مردمسالاری دینی در انتخابات شرکت می کنند با عبارت های سخیفی مثل "مهر شناسنامه" و... نیز ژنتیک سعید حجاریان است و در این باب، حرجی بر او نیست.

چه اینکه حجاریان تئوریسین تحریم انتخابات است و منتقدان جریان خود را نیز سفله می داند!

بدیهیست که این دیکتاتورصفتی ژنتیکی خاصّه وقتی با کبر سنی هم مواجه شود؛ ادبیاتی سخیف و بی مبنا را در نقد مخالفان و منتقدان تفکر خود، ولو خطاب به عامه مردم برمی گزیند.

ولی ما این مژده را به آقای حجاریان میدهیم که انتخابات در ایران با "پشتوانه قانون" و رأی قانونی مردم برقرار خواهد بود و همانطور که تجربه انتخابات مجلس یازدهم نیز نشان داد؛ اعضای "هسته سخت اصلاحات" باید در سالهای مانده تا پایان عمر، این خار را در چشم خود تحمل کنند.

*** 

از روش درست همدردی با مردم

به جای شوآف، "سریال پایتخت" را بسازید آقای تنابنده!

محسن تنابنده، از بازیگران سینما و تلویزیون کشورمان به تازگی در یک پست اینستاگرامی، تصویر دستنوشته ای منتسب به یک "کارگر" را منتشر کرد.

در این دستنوشته می خوانیم: "کلید موتور شما روی موتور بود. به بقالی سر کوچه دادم. به جای شیرینی 1 شانه تخم مرغ و 1 روغن گرفتم. کارگر هستم. حلال کن."

تنابنده در ذیل عکس این نامه نوشته است: "بی حرف"!

*جدای از اینکه اصالت این نامه مورد تردید است اما آقای تنابنده اگر واقعا دلسوز کارگران عزیز بودند؛ نباید در ایام انتخابات از نامزدی حمایت میکردند که با پدید آوردن گرانی های بی‌قاعده لطمه شدیدی به زندگی کارگران زد.[4]

جدای از این؛ باز هم باید اشاره کرد که اگر تنابنده در مدعای خود راست گفته است پس چرا مثلا حتی یک دلخوشی ساده "سریال پایتخت" را نیز نه تنها از کارگران که از همه مردم ایران دریغ کرد؟!

کارگران عزیز ایرانی آیا شوآف پست اینستاگرامی تنابنده را باور کنند یا اظهارات او درباره ادامه سریال خوب پایتخت که گفته بود: "در پی توهین‌هایی که به رخشان بنی اعتماد و باران کوثری در تلویزیون رخ داد میخواهم اعلام می کنم که پس از پایان تصویربرداری «پایتخت ۶» دیگر هیچ همکاری با تلویزیون نخواهم داشت و دیگر هم در هیچ سریال تلویزیونی بازی نخواهم کرد و حتی به عنوان نویسنده هم با تلویزیون همکاری نخواهم کرد. هم اکنون هم چاره ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» نداریم و گرنه می خواستم همین الان همکاری ام را با تلویزیون به اتمام برسانم"![5]

کارگران عزیز ایران به دلیل گرانی دچار مشکل شده اند و در چندین کارخانه و شرکت مثل "هفت تپه" نیز مقولاتی مثل سوء مدیریت موجب ایجاد مشکل برای قشر زحمتکش کارگر شده است.

که امثال تنابنده به جای پست های اینستاگرامی و شوآف می توانستند مثلا با ادامه دادن سریال پایتخت، مرهمی بر آلام و روحیه کارگران و سایر مردم باشند.

باید مسیر درست کمک به مردم و روش صحیح همدردی با قشرهای مختلف جامعه را به برخی سلبریتی ها و چهره های سینمایی نشان داد...

***

1_https://www.ilna.news/fa/tiny/news-956582

2_mshrgh.ir/1107771

3_http://www.ensafnews.com/253178

4_khabaronline.ir/news/663885

5_khabaronline.ir/news/1342452

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  یعنی آشغال تر از این سلبریتی ها دنیا به خودش ندیده. تفاله ای بیش نیستند. واقعا باید به دید طنز و عبرت به اونها فقط نگاه کرد.
  • علی IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   20 67
   با سلام اغلب نویستندگان نظرات مشرق نیوز ادم های پر از تنفر و توهین!!!
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   38 3
   قبول کنید یا نکنید این سلبریتی های پول پرست برای رسیدن به پول حاضر هستند از همه چیز خود بگذرند. تا دیروز می گفتند با تلویزیون همکاری نمی کنیم ، امروز چون پول در تلویزیون است با آن همکاری می کنند. فقط با رنگ عوض کردن می خواهند سر مردم را کلاه بگذارند.
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   38 2
   با این افشاگری هایی که این سلبریتی ها در خصوص فساد اخلاقی و مادی که در بین شان رواج دارد، می کنند. من تعجب می کنم اینها چطور می توانند عکسهای خانوادگی خود را منتشر کنند یا از اخلاق و انسانیت حرف بزنند.
  • محمد IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   4 32
   مشرق نظر هر آدمی رو درج نمیکنه و فقط نظرات سخیف امثال شما رو درج میکنه
  • امیر IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   6 1
   علی آقا ، این اظهارنظرت شامل خودت هم میشه دانشمند.
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   7 1
   حاجی جون جدت ول کن تو این اوضاع گند اقتصادی همین مونده بیاد با بودجه بیت المال میلیاردی خودشو و دور و بریاشون بخورن و بپاشن و یه چرتی بدن به خورد ملت ولمون کن جان مادرت
  • خداپرست IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   0 0
   علی! منظورت لیبرتی‌نشان است دیگر؟
 • US ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  47 9
  با سلبریتی های ضد ایرانی هم تسویه حساب خواهد شد. و بقیه ی افرادی هم که راه اینا رو می خوان برن باید یاد بگیرن انداه ی سواد و شعورشون حرف بزنن نه فالوورهای فضای مجازی!
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  22 25
  بخواهید یا نخواهید ریزش وحشتناک آرا در انتخابات ریاست جمهوری 1400 وجود خواهد داشت.
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   21 8
   من به عنوان یک ایرانی وظیفه خود می دانم در انتخابات 1400 شرکت کنم. کاری هم به لجن پراکنی جیره بگیران غرب نشین و رانت خواران داخلی مثل حجاریان ندارم.
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   16 4
   اوه ! پیشگویان انتخابات 88=من رئیس جمهورم با اختلاف زیاد آراء ! در حالیکه هنوز دارند مردم رای میدن ! دست به کار نوستراداموس شدن مجدد شدن !
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  39 8
  پایتخت 6 که خیلی نازل و آشغال بود همون بهتر که دیگه نمیسازه اونم با پول بیت المال همین کارگرا !!! آقای تنابنده تو هیچی نبودی و نیستی خودتو بیشتر ازین از چشممون ننداز!
  • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
   1 0
   سرمایه گذاری سازمان اوج بوده
 • CA ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  7 46
  چشم منتظره دستور شما بود که بره دوباره سریال و بسازه، ضمنا شماها خودتون تو کلی مساله که اصلا ربطی بهتون نداره دخالت می کنین، یه نظر تو پیج شخصی یه نفر دیگه رو هم میگین چی و چی، خدا شفاتون بده واقعا
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   4 4
   خودتی محسن، تا کی کانادایی؟
 • Nm IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  9 32
  دلیل عدم موفقیت تیپ فکری شما ، استفاده از زور به جای اقناع است البته اقناع هزینه های بسیار بیشتری دارد همین امتخابات اسفندی که اقای جنتی وهمفکرانش درست کروند که مشارکت تهرانی ها حدود ۲۰ درصد باشد ،ایا برای فهمیدن کافی نیست مدام به دولت ضربه زدن وراه یاد خارجی دادن ها و نقاط ضعف کشور رابزرک کردن وبه پای دولت بستن ، یعنی چه ؟ پس انجا ها که خودتان متهمید ، ادعای طلب نکنید چون این قضیه دیگر وارونه جواب میدهد واساس کشور وملت را از هم میپاشد همانطور که اگر با این دست وفرمان جلو برویم خدای نکرده ایران هم مثل شودوی سابق شود البته که خدا نکند
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   2 4
   وقاحت البته که حدی نداره، الان سردسته سیاه نماها که حجاریان و عبدی و آت و آشغالهای اصلاحاتی هستن
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  25 1
  هرسریال ادامه داری آب بست میشه وقتی حرفی برای گفتن ندارن چرا باید ساخته بشه؟
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  5 22
  شوآف چیه خجالت بکشید......مردم دارن از گرسنگی و فقر می میرند. تنابنده هر چه بسازد دیگر مردم جال تماشا کردن ندارند.
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   15 3
   از آلبانی چه خبر؟
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   0 1
   تنابنده فعلا باید جوابگوی ساخته دست خود (دولت یازدهم و دوازدهم) باشد بهترین کار هم اینه که سکوت کنن
  • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   1 0
   البانی هوا عالیه از عراق چه خبر؟
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  24 1
  کاش برای همدردی با مردم ( که بعد از 7 سال از دولتی که شماها تبلیغش را کردید ) کپی پرداخت مالیاتتان را می گذاشتید وبه کارگران و کارمندانی که اول مالیات می دهند بعد حقوق می گیرند ، نشان می دادید با انها همدرد هستید .نه اینکه سنگ مردم را به سینه بزنید و تابعیت غیر ایرانی برای بچه ات بگیری ، قسم حضرت عباست را باور کنیم یا دم خروست که بیرون زده . اتفاقا مردم با غیرت و مسلمان توقع ندارند شما عذاب بکشید و برایشان فیلم وسریال بسازید . من فرزند کارگر برقکار هستم ، مستاجریم و در این 7 سال دولت غربگدا و میلیاردی تحت حمایت شما زندگی را برایمان جهنم کرده ، حالا خیلی پررویی و بی شرفی می خواهد شما و دولتتان طلبکارهم باشید .برای اطلاعتان عرض کنم خیلی وقته ازدیدن پایتخت لذت نمی بریم بلکه احساس حماقت می کنیم ، پس خیلی لطف میکنید که با مالیات کارگر وکارمند جماعت سریال و فیلم نسازید به سهم خود را ضی نیستیم
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  18 14
  مشرق خیلی بدبختی که به تنابنده التماس می کنی برای ادامه ساخت سریال! طرف تحریم کرده بعد شماها منت کشی می کنید؟ یعنی اینها اینقدر ارزش دارن؟ این فرد غیر از پایتخت چه کار شاخص دیگه ای تو کارنامه اش داشته که اینهمه بهش بها میدید؟ یعنی سریال دیگه ای نمیشه ساخت با موضوع متفاوت و بازیگرهای جدید که مردم ببینن و شاد بشن؟!! آخه چرا حالیت نیست عزیزم؟ اینا تفکرشون کلا یه جور دیگه است. این آدم سریال هم بسازه یه جوری میسازه که زهرش رو بریزه. بعد آقای علی عسگری باید بگرده دنبال ستون پنجم فرهنگی تو صدا و سیما! چه زود محتوای آموزنده و فاخر قسمت 6 رو فراموش کردی!!!
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   14 0
   مشرق التماس نکرده. گفته اگه میخوای همدردی کنی راهش اینه.
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  10 2
  یعنی واقعا به این دروغهایی که در مورد انتخابات میگید اعتقاد دارید؟؟؟؟؟ اسفند تودهنی مردم رو ندیدید؟؟؟!!!
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  3 14
  بفرمائید شما در خصوص عملکرد رئیس جمهور کودتایی به مردم پاسخی دادید؟؟
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  29 4
  آقای تابنده لطفا دیگه برای ما پایتخت نساز!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  4 3
  نگران نباش به همین زودی ها سازمان به اصطلاح فرهنگی اوج پول میده اینا پایتخت بسازن . همه با هم سر یک سفره هستن
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  5 8
  ساخت پایتخت چه ربطی به کارگرا داره؟ مسخره تر از این نمیتونستید مطلب بنویسین. "پایتخت مرهمی بر درد کارگران" خیلی جدید بود.
 • ایرج IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  21 2
  اگر محسن تنابنده برای همیشه ایران را ترک کنه و به وطنش کانادا مهاجرت کنه دل ما کارگران خیلی شادتر میشه تا اینکه در ایران بماند و با بودجه بیت المال یک محتوای سخیف و ضد ارزشی را در غالب سریال پایتخت 6 به مردم و خانواده های شهدا تحمیل کند ! قبر و قیامت در پیش داری آقای تنابنده ...
  • IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   0 0
   لطفا بجای این چیزا ومنحرف کردن فکرمردم ودورکردنشون ازواقعیتها به گرونی وبدبختی وبیکاری جوانها واینچیزاتوجه کنید که دولت ما متاسفانه هیچ توجهی به این چیزا ودردمردم سرزمینش نداره افسوس ...
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  12 5
  8:42 اکثرن مشتری های مشرق آدم های اتقلابی ،فهیم وباتحربه وخواسشون هست مو را ازماست بیرون می کشن بیرون..دقیق وگوش به زنگ--
  • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   2 0
   حرف شما درسته ولی کلمه " اکثرا " این طوری نوشته میشه
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  2 1
  نکنه این نامه ی کارگر که تنابنده میگه بشه مثل نامه ی معروف اون دکتر تبریزی که قاتل از آب دراومد !! یک نوشته به یک داروخانه ی خیالی که چقدر هم تو فضای مجازی سرو صدا کرد و اون بیمار و داروخانه هیچ وقت پیدا نشدن و آخرش نویسنده ی آن قاتل از آب درآمد !! حتی وزیر بهداشت وقت هم واکنش نشون داد و تسلیت گفت آخرش هم رفت تو آمپاس !
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  1 3
  مشرق عزیر جدای از این توضیحات در باب محسن تنابنده خود شما چندین مقاله در باره وضع معیشت مردم زدید که وضع را از این بدتر نشان می داد اگر شما این را تیتر می زدید اشکال نداشت ولی چون ایشان زدند مورد دارد
  • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
   2 0
   هر روز داره میگه مشرق، چندبار گفته آقایان دولت نظارت بر قیمت ها نگاه به توان جوانان، اما اینها دلایل سیاسی امنیتی دارن که نمی خوان فشار رو از روی مردم بردارن
 • آ IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  0 0
  الهم انصرالاسلام واهله واخذل الکفار و المنافقون
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  0 0
  شوآف چیه دیگه یاد گرفتید. زبان فارسی را به لجن کشیدید
 • ماریه IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  3 1
  رخشان بنی اعتماد و باران کوثری چه دردی از مملکت دوا کردن ؟
 • بصیر IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۱
  0 0
  من نمیدانم این اصلاح طلبا یا تخریب طلبا کی میخواهند ذست از سر ملت بردارند اخه ملت بخاک سیاه نشاندید هیچ هنری بجز زباندرازی ووعدهای پوچ دزدی ورانت واقا زادکی وکار حزبی باضافه جاسوس پروری وخیانت به ملت وکشور مگر چیزی دیگر بالدید تورا خدا دست از سر ملت بردارید تو حرف زدن زبانتان تا چند متر میرسد تو عمل هیچ فقط ادعا.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس