عارف و روحانی

برخی اصلاح‌طلبان در اشاره به استعفای محمدرضا عارف از ریاست شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اظهار کرده‌اند که او قصد دارد با این استعفا، برای انتخابات سال ۱۴۰۰ کاندیدا شود.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

سندی که نمی‌گذارد ابطحی از روحانی عبور کند!

مشرق گزارش داد: محمدعلی ابطحی، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ اخیراً در بخشی از یک مصاحبه پیرامون دولت رئیس‌جمهور روحانی اظهار کرده است:

"دولت آقای روحانی هیچگاه ادعای اصلاح طلبی نداشته و شخص آقای رئیس جهمور نیز هیچگاه اصلاح‌طلب نبوده است؛ و اصلاح‌طلبان به عنوان تنها انتخاب خود از ایشان حمایت کردند."[۱]

*مشخص نیست آقای ابطحی چرا فکر می‌کند که مردم و تاریخ دچار بیماری نسیان و فراموشی هستند و چیزی یادشان نمی‌ماند؟

این آقای ابطحی بود که در شماره چهارشنبه، ۱۷ خرداد سال ۹۶ در مصاحبه با روزنامه آرمان امروز گفته بود: "اصلاحات، روحانی است"!

و این مصاحبه و این جمله و این تیتر در صفحه اول آن روزنامه جا گرفته بود.

آیا رواست اکنون که موضع پاسخگویی اصلاح‌طلبان از چرایی عملکرد بد و ضعیف دولتشان فرا رسیده و مشکل گرانی در دامن مردم گذاشته شده؛ آقایان بازی "کی بود کی بود من نبودم"! به راه بیاندازند و همه آنچه که برای قالب کردن دولت اعتدال به مردم انجام دادند را منکر شوند!؟

نه! هرگز روا نیست و کسی هم چنین اجازه‌ای به ابطحی و اصلاح‌طلبان نخواهد داد.

ما همچنین در اینجا، صحبت‌های ۶ سال قبل حسین مرعشی، دیگر هم‌طیفی ابطحی را نیز یادآوری می‌کنیم که درباره یکی بودن روحانی و اصلاح‌طلبان گفته بود:

"دولت اعتدال در یکی از مهمترین عرصه‌هایی که اصلاح‌طلبان خواهان اصلاح در آن بودند، ‌یعنی سیاست خارجی، گام موفقیت‌آمیزی برداشته است. گام‌هایی که از همه‌ی گام‌هایی که ما در دوره اصلاحات فکر می‌کردیم، می‌توانیم موفقیت‌آمیز برداریم هم بلندتر است. دکتر روحانی تلفنی با اوباما صحبت کرد. دیگر تابوی مذاکره با آمریکا شکسته است. رابطه ما با غرب نه به دوازده سال قبل که پرونده‌مان به شورای امنیت رفت، بلکه به چهل سال قبل‌تر برمی‌گردد. ما در حال مصالحه‌ای فراتر از مسئله هسته‌ای با غرب هستیم. "[۲]

***

عاقبت "قیام علیه مشکلات"، بدون صندوق رأی چیست؟

اظهارات خطرناک عضو مجلس خبرگان درباره اوضاع کشور

آیت‌ا... هاشم هاشم‌زاده هریسی عضو مجلس خبرگان، به تازگی در اظهاراتی که سایت اعتمادآنلاین آنها را منتشر کرد، در اشاره به نامه اخیر موسوی‌خوئینی‌ها به رهبر انقلاب [۳] گفته است: "قیام علیه مشکلات" همان مساله‌ای است که ما امروز برای حفظ نظام به آن نیاز داریم.  

او تصریح می‌کند: وضعیت امروز جامعه عملا غیرقابل تحمل است و متاسفانه هر روز نیز بدتر می‌شود؛ بنابراین اینطور نیست که بگوییم صبر کنیم تا فردا یا پس فردا مشکلات حل شود. امروز شرایط بسیار حساس است و اگر به سمت‌وسوی اصلاح نرویم، با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

هاشم‌زاده هریسی همچنین در اشاره‌ای دیگر به نامه خوئینی‌ها گفته است: این مشکلات و مصایب باید گفته شود و به اطلاع مردم و مسوولان عالیرتبه نظام برسد اما نباید تنها به همین اکتفا کرد، بلکه گوینده مشکلات باید راهکارهایی را نیز برای حل و فصل آنان اتخاذ کند.[۴]

*اینکه زعمای اصلاحات و حامیان گفتمانی آنها که جملگی در روی کار آمدن دولت اعتدال شریک و سهیم هستند؛ از بیان راه حل‌ها استنکاف می‌کنند و در این زمینه با یکدیگر تعارف دارند جای تعجب است!

راه حل هم چیزی جز "صندوق رأی" نیست. همان که مشکلات فعلی و شمایل این روزهای کشور از درون آن بیرون آمده و اگر قصدی برای اصلاح واقعی وجود دارد؛ بایستی راه حل را هم از درون همان جست و به امید یک انتخابات دیگر و رأی خوب ماند.

و سؤال اینجاست که چرا نه موسوی‌خوئینی‌ها و نه آقای هاشم‌زاده هریسی به این واقعیت اشاره نمی‌کنند و نه تنها اشاره ندارند بلکه گویا به طرح عباراتی مثل "تقصیر رهبری است" و "باید قیام کرد" علاقه بیشتری دارند!

البته این نکته هم نبایستی از نظر مخاطبان و پژوهشگران محترم دور بماند که افرادی از رجال اصلاحات در ادامه همین تعارف داشتن و عدم اشاره به اهمیت نقش کلیدی صندوق رأی در استشفای مشکلات کشور؛ دائما به سمت قیام اشاره می‌کنند و از این می‌گویند که مردم دست به اغتشاش خواهند زد، آبان ۹۸ تکرار می‌شود، مردم مرتکب قتل و غارت خواهند شد، اغتشاش از جنوب تا شمال تهران را فرا می‌گیرد و...

اظهاراتی که البته هیچ مذمتی و دقیقا هیچ مذمتی با آنها همراه نیست.

برخی محافل تحلیلی معتقدند که این قبیل صحبت‌ها و ماساژ عبارت‌هایی مثل قیام و غیر قابل تحمل بودن اوضاع؛ در کنار عدم مذمت اعتراض خیابانی و عدم اشاره به صندوق رأی بعنوان تنها حل‌المسائل موجود؛ می‌تواند منجر به بروز آشوب خیابانی و "فتنه اقتصادی" شود.

***

"عارف"؛ رئیس‌جمهور تازه اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰

طی روزهای اخیر و در لابه‌لای اخبار منتشره مبنی بر استعفای محمدرضا عارف از ریاست شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، اما تحلیل مهمی از جانب برخی رجال جریان چپ منتشر شد.

احمد زیدآبادی یکی از این افراد است که طی یادداشتی در شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی با مضمون نقد عارف نوشته است: عارف اما در سال‌های اخیر عملا به آماج سهل و بی‌هزینه انواع حملات و حتی توهین‌های بخش بزرگی از فعالان اصلاح‌طلب تبدیل شده است به‌طوری که گویی او مسبب تمام یا اغلب گرفتاری‌هایی است که اصلاح‌طلبان به آن دچار شده‌اند! البته می‌توان بلندپروازی‌های عارف را برای ایفای نقش سطح اول در صحنه سیاست ایران، دلیل اصلی نشستن خواسته یا ناخواسته‌اش بر سیبل حملات و تهاجمات بخشی از اصلاح‌طلبان دانست، بلندپروازی‌هایی که با نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ آغاز شد و با رهبری فراکسیون امید در مجلس دهم استمرار یافت و احتمالا با نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ادامه می‌یابد. [۵]

در همین حال، محمدعلی ابطحی، دیگر فعال اصلاح‌طلب هم به تازگی در اظهاراتی گفته است: پیگیری‌های من در خصوص صحت استعفای آقای عارف از شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به نتیجه نرسیده است. البته شاید ایشان تصمیم دارند برای ریاست جمهوری اقدام کنند.[۶]

*پس از مسعود پزشکیان، عارف دومین نفری است که بعنوان یک کاندیدای جدی از سوی اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود.

کسانی از رجال چپ البته اظهاراتی درباره لزوم تکرار تحریم انتخابات در سال ۱۴۰۰ و نیز کاندیداتوری فتنه‌گران سال ۸۸ در انتخابات دولت سیزدهم نیز داشته‌اند. [۷]

صحبت‌هایی مبنی بر لزوم اجماع برای کاندیدای ائتلافی و یا دوری گزیدن از انتخابات برای چند دوره به دلیل نداشتن نیروی مطلوب [۸] هم از اردوگاه اصلاحات به گوش می‌رسد.

مع‌الوصف اما باید توضیح داد که به لحاظ منطق سیاست‌ورزی، مسئله اصلاح‌طلبان در حال حاضر انتخابات ریاست‌جمهوری نیست.

بلکه مسئله آنها کارنامه به شدت ضعیف رئیس‌جمهور روحانی و البته ارتکاب به رفتار شریرانه تحریم انتخابات مجلس یازدهم است.

دو مقوله‌ای که در دریای موّاج سیاست، مثل دو وزنه به دو پای اصلاح‌طلبان بسته شده و در کنار بار سنگین فتنه ۸۸، جناح چپ را به سمت قعر دریا می‌کشد.

البته این نظر اعضای هسته سخت اصلاحات نیست! و آنها معتقدند بین آنها و نظام اسلامی؛ این نظام است که با مشکل "فتنه اقتصادی" و انفجار مردم به دلیل مشکلاتی که اصلاح‌طلبان ساختند و در دامن آنها گذاشتند مواجه است.

پر واضح است که ورود خواص به این معادله سخت و چند مجهولی و روشنگری و ایفای نقش آنها می‌تواند احتمالات سخت را از گزینه‌های موجود حذف کند و سبب امیدواری مردم شود.

***

1_mshrgh.ir/1089179

2_ https://www.farsnews.ir/news/13940621001579

3_ mshrgh.ir/1088498

4_ https://etemadonline.com/content/415552

5_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/291260

6_ mshrgh.ir/1089179

7_ mshrgh.ir/1080492

8_ mshrgh.ir/1087092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 184
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 56
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  معلوم نیست اقای هریسی پشتشان به کجا گرم است که فکر میکنند اگر مردم قیام کنند ایشان در امان خواهد بود؟!
  • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   47 40
   به دوستان اصلاح طلبشان که قرار است رهبران انقلاب باشند
  • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   83 14
   خودشان مردم را ناراضی میکنند و به عواملشان خط میدهند گران کنند زندگی مدم را و بعد هم می گویند نظام در آستانه سوط است و برای حفظ آن باید قدرت را به ما بدهد ...
  • شکوهی IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   74 43
   ولش کنید هریسی ...،عقلش به این حرفا نمی‌رسه!!
  • NL ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   74 36
   رای به حسن روحانی رای به سامری بود و توبه از آن نظیر توبه قوم حضرت موسی قتال است.
  • آقا رضی IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   75 12
   ملت ایران دیگر گول ابوموسی اشعری های زمانه را نخواهند خورد و حق خوارج ها را به موقع کف دستشان خواهند گذاشت . یا علی
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   35 5
   مردم صبور ایران منتظر انتخابات سال آینده هستن اگر انتخابات نبود و دیکتاتوری بود حتما"قیام می کردند.
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   17 35
   انسان اگر پشتش به خدا گرم باشه کل دنیا هم بر علیه اش باشند گزندی بهش نمی رسد ! ولی آیت الله هریسی در کلامشان فقط انذار بود نه تشویق .
  • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   13 61
   ۰۹:۴۲ عقل شما هست که نقصان دارد ! مگرنه این جوری به یک مجتهد و روحانی که عضو خبرگان هست توهین نمی کردی .
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   13 11
   ۱۰:۰۵ - خوارج زمانه امثال شمایید بقیه باید پیشتون لنگ بندازن که عمروعاص وار برای قدرت قرآ بر سر نی کردید
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   15 9
   حرف بدی نطدند گفتند باید بر علیه مشکلات قیام کرد
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   8 27
   ۰۹:۵۹ چرا چرند میگی ! حتما شورای نگهبان هم سامری رو تایید صلاحیت کرده
  • صادق IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   9 1
   به نظر میاد منظور ایشان اینکه مجدانه بدنبال حل مشکلات بود نه اینکه منظور قیام مردمی باشد!
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   12 8
   توجه توجه !!!!!!!بعد از فتنه های متعدد چهل ساله علیه انقلاب اسلامی کلید فتنه اکبر بوسیله موسوی خوئینی ها زده شده است
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   29 5
   آدم ناحسابی گفته قیام علیه مشکلات نه قیام علیه نظاماگر با گوینده سخن مشکلی دارید دلیل نمی شود سخن حق وی را نیز بکوبید که می شوید عین باطل
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   22 4
   برداشت من این است که ایشان می گویند که باید بر علیه مشکلات قیام کرد. یعنی جهادی و همه احساس وظیفه نمایند. یعنی مشابه حرکت هایی که قوه قضاییه بر می دارد. یعنی طرح های قوه قضاییه برای مصونیت افشا کنندگان فساد در هر سازمان و حوزه کاری. یعنی همان آتش به اختیار مقام معظم رهبری
  • به 14.12 IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   8 2
   برداشت شما بسیار ساده لوحانه است. مخصوصا که جناب هریسی حاضر به رد کردن مطالب خوئینی ها نشده است.
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   3 5
   7:32. تو چرا اینقده نادانیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کی گفته قیام کنید کند ذهن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا مشرق داره روز به روز از انقلاب فاصله میگیره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ روز به روز دارید کمونیست افراطی میشید و همه چیز رو. بیمارگونه تعبیر میکنید . ننگ
  • راسخ IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   3 0
   نگذارید این انقلاب به دست نا اهلان بیفتد.
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  60 18
  کاش انتخابات زود هنگام برگزار میشد تا از شر اینها راحت شیم البته اگر به شر بدتر از اینها گرفتار نشیم .
  • ناشناس IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   31 7
   دعا کن وضع بدتر ازین نشه
  • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   16 30
   پوستتون ملفت شده . که بازم میگید انتخابات
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  57 12
  ما مشکلی با ادامه این اوضاع به این شکل نداریم. فقط مسوولان باید اجاره نشین بشند و حقوق اداره کاری بگیرند.
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   23 6
   شما از طرف خودت حرف برن نه ملت مظلوم ایران
  • بنده خدا IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   28 5
   شما از طرف خودت اضهار نظر کن نه از دل هشتادو چند میلیون نفر بنده هم اگر مثل شما وضع مالیم خوب بود همین حرفو میزدم کمتر از یک ماه دیگه بابد خونه رو تخلیه کنم با این پولی دارم باید برم چادر بزنم خجالت بکشید از رو برید مملکتو شماها ویران کردید
  • علی کرمانشاه IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 1
   ملت‌مظلوم که بیش از ۸۵٪به فضای مجازی دسترسی ندارندوتنها مرجع خبری آنها خبر20/30 و اخبارسراسری و شبکه خبر است که البته آن شبکه‌های خبری این موارد که توسط این حضرات پخش میشودرا نشان نمیدهد.باید نظرات مردم را نسبت به دولت و مسئولین بیائید تو خیابان سطح شهر ازمردم بپرسید و ببینید چه گفتمانی نسبت به این دولت حافظ منافع سرمایه‌داران و مرفعان بی‌درد هستند‌دارند.
  • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   1 0
   ۱۲:۵۵ اگه واقعا راست بگی من جای تو بودم پول و وقتمو صرف خرید بسته اینترنت و کامنت گذاشتن نمیکردم
 • سید IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  46 31
  اصلاح طلبان تهوع آور در هر لباس و کسوتی پایه و عامل اصلی بحران ها، مشکلات، مصائب و ناهنجاری هایی بوده اند که در طی این چهل و چندسال بر سرکشور و ملت ما آوار شده است!
  • محمود DE ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   18 25
   اصلا" میفهمی چی میگی؟
  • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   16 6
   ‏منطق افسادطلبا اینه که ما رئیس باشیم ولی اگه دزدیدیم و خوردیم و مردم به فلاکت و بدبختی افتادن همش تقصیر رهبریه!
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   10 5
   فعلا که خانه های فساد در درون اصولگراها پیدا میشه، چی میشه که قاضی منصوری اصولگرا در رومانی کشته میشه؟ الان که کل کشور در دست اصولگراهاست ، همیشه بوده تو کل انقلاب فقط خاتمی یک اصلاح طلب کامل بوده بقیه به خاطر نبود اصلاح طلب قدرتمند در بین تایید شده ها مجبور به حمایت از طرف اصلاح طلبها شدن وگرنه هر خری خم میدونه که روحانی و لاریجانی ها و احمدی نژاد و منصوری و امثال هم اصولگرا بودند و هستند
  • به IR ۱۵:۰۲ IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   12 3
   نه عزیزم خاتمی هم اصولگرا بود! مگر ندیدی رفت عارف را که عضو ستاد ناطق نوری بود آورد و گذاشت معاون اولش؟ بازرگان هم اصولگرا بود مگر ندیدی چمران را گذاشته بود وزیر دفاع؟ میر حسین موسوی هم اصولگرا بود که وزرایی مثال توکلی و ری شهری و پرورش و عفوری فرد داشت؟ اصلا کل کشور دست اصولگراها بوده و اساسا اصلاح طلبان هیچ وقت نقشی در حکومت نداشته اند! و برای همین از زمین و زمان طلبکارند!
 • علی IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  30 17
  افساد طلبان خائنین همیشگی #نفوذ
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  20 3
  افرین
  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 3
   اصلاح طلبان عین زلزله میمانند درهرجای از کشور باشند چند ریشتر زلزله ایجات مکنند امید خداون متعال این دوره نابود خواهند شد دیگر مردم عزیز ایران گول حوچی بازیهای این هارا نمیخورند برجام چای ظریف دیگر اثرندارد ۹۳۴۹
 • آبی آسمون IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  71 18
  مشرق جون باز یه نفر دیگه از اوضاع کشور انتقاد کرد و به ایشون اتهام زدین اصول گراها هم قدرت را به دست بگیرند اوضاع فرق چندانی نخواهد کرد پولدار پولدارتر و فقیر فقیتر خواهد شد آیا رئیس جمهور بعدیاگر اصول گرا باشد می تواند کالایی که مثلا قیمتش 100هزار تومان بوده و الان شده 200هزار تومان(به زعم شما با بی کفایتی مسئولین فعلی) به صورت چشمگیر ارزون بکنه به خدا نمی تونه و اگر هم بشه مقطعی هست برای عرض اندام پس لطفا اتهام نزن
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   13 58
   لابد تو فکر کردی نظام عوض بشه بهتر میشه تارخ نشان داده که بهتر نمیشه
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   13 46
   از آلبانی چه خبر؟
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   12 40
   دلار 20000 تومانی و تورم 500 درصدی نتیجه سوء مدیریت اصلاح طلبان در بدنه دولته با تغییر دولت مشکلات حل می شود ان شاءالله.
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   25 38
   والله که در دوره احمدی نژاد با تمام بدقلقی هاش وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم خیلی خیلی بهتر بود
  • آبی آسمون IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 14
   هموطن عزیز که در پاسخ من نوشتی :«لابد تو فکر کردی نظام عوض بشه بهتر میشه تارخ نشان داده که بهتر نمیشه.» لطفا زود قضاوت نکن و به بقیه اتهام ضد نظام نزن. منظور من به هیچ وجه تغییر نظام نیست. طبق بیانات رهبر معظم انقلاب ما در این حدود 4 سال در عدالت و اقتصاد نمره خوبی نگرفتیم یعنی نتونستیم زیر ساخت اقتصادی را به نحو مطلوب درست کنیم. اگر پیشرفت را در حوزه نظامی و بعضی از رشته های پزشکی می بینیم به خاطر این هست که مسئولین این قسمت ها فقط فکرشونو به هدف نهایی که براشون ترسیم شده معطوف کردن و به فکر پر کردن جیب خودشون نبودن. فکر کنم سال گذشته بود که در سخرانی خودشون بعد از اینکه از کلمه «برند» انتقاد کردن فرمودن متاسفانه بعد انقلاب خیلی آدمای نو کیسه ظهور کردن. پس زیر ساخت اقتصادی ما مشکل داره که یه کار جهادی و طولانی مدت را در این حوزه می طلبه
 • avdt IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  25 34
  اقای هاشم زاده تا امثال شما در مجتس خبرگان در حال چرت زدن هستید اوضاع بدتر ازین خواهد شد؟.یکبار امام خمینی(س) اعلان خطر کرد تا شماها که لباس روحانیت می پوشید بدانید که وظیفه شما در تمام دوران ها چه حکومت اسلامی باشد و چه حکومت شاهنشاهی- پاسداری از موازین اسلامی است.روزی که آقای خاتمی رییس جمهور شد بی بندو باری ها شروع شد؟.وروزی که یک هم لباس شما با تمسخر کلید در دست گرفت ووعده صد روزه برای حل مشکلات داد بعد از گذشت چهار سال دوباره تاییدش کردید. امروز هم یک نفر که سالها در حال توطئه و همسویی با ضد انقلاب است یعنی آقای خوئینی ها هیچ حرکتی نمیکنید باور کن آقای هاشم زاده اگر اتفاقی برای این انقلاب بیافتد همه شما در پیشگاه الهی باید پاسخگو باشید مضافا"بر اینکه خون شهدا نیز بر گردن مبارک شماست؟!!.
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  22 19
  خداوند شر این افساد طلبان خائن را که جز دروغ و تزویر و رنگ عوض کردن کاری بلد نیستند از سر این مردم مظلوم کم کند.
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   38 9
   بله خدا شر اصلاح طلب و اصولگرا رو که در منش یکی اند رو از سر ما کم کنه
 • DE ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  21 19
  در کجای دنیا و در کدوم کشور میشه اینهمه مسئول خائن یا بهتر بشه گفت خائن مسئول رو یه جا دید که هر یاوه ای رو بتونن بگن، مردم رو هر روز به اغتشاش دعوت کنن، کشور رو به هم بریزن، اقتصاد رو نابود کنن، مشغول فساد و دزدی باشن، شبانه روز جاسوسی برای دشمن کنن، علاقه قلبی به دشمن تروریست داشته باشن و نقشه های اون رو عمدا پیاده کنن، هرکاری برای نارضایتی ملتشون انجام بدن و در نهایت هم حکومت کاری بهشون نداشته باشه؟؟! آخر سر هم بگن ما که دنبال اصلاح وضع کشوریم و تقصیر ما نیست، یکی دیگه مقصره! در کجای دنیا میشه دید؟ چرا یک بار و برای همیشه نبایست از شر این شجره ملعونه و این شبکه به هم تنیده فساد خلاص شد؟ نظام اسلامی تا کجا اجازه گند زدن به همه چی توسط اینها رو میده؟؟؟ چرا یک حصار نامرئی فولادین برای اینها درست شده که در زمان مسئولیتشون (ز گهواره تا گور) هیچکس نمیتونه به تخلفاتشون رسیدگی کنه؟ آخه کجا اینهمه با اغماض برخورد میکنه؟
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   11 4
   ولله حرف دل منو زدی ولله همینطوره که میگی.آخه بابا نهایتا ناکارآمدی و خبائث اونها به پای نظام نوشته میشه.
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   16 7
   البته طبق تجربه تاریخ، حذف اینا ممکن نیست. ولی سوال اساسی تر اینه که مردم چرا به اینا رأی میدن؟و چرا مثلا روحانی باید در دولت دومش بیشتر هم رأی بیاره. با این کارنامه مشعشع!
  • غفاری IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   7 3
   بخاطر اینکه اینا از هر دروغی برای فریب مردم استفاده کردند، یادته آقای روحانی می‌گفت من صد روزه مشکلات رو حل میکنم !؟ یادته آقای جهانگیری می‌گفت شآن مردم ایران یارانه گرفتن نیست !؟ و هزار دروغ دیگه !! اینا از خوبی و خوبی مردم ، از اعتماد مردم سواستفاده کردند همانطور که از ثروت مردم دزدیدن و حالا بی‌شرمانه گردن دیگری میندازند و از همه طلبکارند !!!
  • محمد IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 0
   سوال خیلی خوبی کردی . اگر بتونید به این جواب بدهید خیلی از مسایل حل میشه . و یک مقدار هم در نظرات مبارکتون عدالت رخ می دهد.
 • سوسان IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  15 10
  اصلاح طلبان مفت خور راست میگویند اما بلد نیستند و یک مشت جاهل هستند راهش اینه که نصف دولت تعطیل بشه و حقوقهای نجومی مدیران دولتی قطع بشه تا تورم به منفی سه درصد برسه حتما اینکار رو بکنید چون راه دیگه ای برای کنترل نقدینگی و انبساط پولی وجود نداره چاره این کشور قحطی زده فقط تعدیل شدید پولی سات تعدیل تعدیل تعدیل تعدیل تعدیل تعدیل تعدیل
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  19 13
  ابوموسی اشعری کجایی که رویت سفید است .
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   6 1
   بله کجایی عمروعاص که رویت سفید شد
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  15 11
  ای کاش مردم ابوسی اشعری ها را می شناختند بخدا درد علی بن ابی طالب علیه السلام این بود که مردم معاویه و ابوموسی اشعری را بشناسند معاویه تکلیفش معلوم بود اما ابوموسی اشعری بدون این که دیناری از معاویه بگیرد برای او کار کرد . حضرت گریه می کرد اینها را بشنایسید اخه مگه از مردم چه می خواست .
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 1
   کار نیکان را قیاس از خود نگیرید
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  45 5
  درست می گوید وضعیت کشور بسیار خطرناک است مردم صبرشان لبریز شده و با این وضعیت پیش برود نظام فرو خواهد ریخت شیر تو شیری عجیبی در کشور حاکم است شبیه قانون جنگل شده و مردم نه هر روز بلکه ساعتی با افزایش قیمتها مواجه می شوند یکی دوست دارد می فروشد یکی نمی فروشد تنها راه نجات کشور حمله به کاخ های مسئولان به خصوص در لواسان و به آتش کشیدن این مسئولان در کاخ های خودشان است
 • US ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  24 15
  خودشان مردم را ناراضی میکنند و به عواملشان خط میدهند گران کنند زندگی مدم را و بعد هم می گویند نظام در آستانه سوط است و برای حفظ آن باید قدرت را به ما بدهد ...
 • عباس IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  12 14
  آقای خویینی و هریسی ظاهرا در خواب زمستانی در سلسله جبال آند بسر میبردند . که الان بیدار شده اند حضرات روحانی و خاتمی و هاشمی را شما با هزار دروغ سر کار آوردید و الان دنبال متهم میگردید
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   11 3
   تهمت دروغ گویی زدن به عضو مجلس خبرگان قانونا جرم تلقی می شود
  • هوبخت IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   6 10
   اشتباه نکن این بیشرفای افسادطلب فتنه گر آگاهانه و مغرضانه دارند مشکلات و گرفتاری درست میکنند ، برنامه دارند که صدای مردمو دربیاورند ، خوئینی خبیث و خاتمی بیشرف علنآ دارند توطئه میکنند ۰
 • . IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  12 15
  اين حمقاء اصلاح طلب امثال خوئيني ها و هريسي و زاده تاج و کليپ هاي خاتمي و در آينده نزديک اظهارات تنش زا ي ديگر همه اش از اتاق فکر آنها بيرون آمده و برنامه دارند براي اغتشاش
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   7 7
   احمق تو هستی که چشم و گوش بسته آیت الله هریسی و آیت الله خوئینی ها رو با تاجزاده در یک ردیف قرار می دی و به عضو مجلس خبرگان فحاشی میکنی
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 13
  خیلی نه فهم تشریف داری نه به قیافت میخوره نه مال این حرفهایی داری سقط میشی برآرد کشی رامیندازی این سفره دست شما یزیدیان کوتاه میشه بفهم چی داری میگی 4
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   21 0
   شما بهتره خودت رو ناراحت نکنی داروهات رو دوباره نشوسته خوردی انگار
 • رشیدی IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  41 13
  واقعیت امر این است که نه اصلاح طلبان صالح و مصلحند و نه اصول گرایان به اصلی پایبند اند، این دو گروه به مثابه صفا و مروه می‌مانند حقیقت هر دو جز سراب چیزی نیست البته حضرت هاجر (س) هفت شوط بین این دو دوید و فهمید که سرابند ولی متأسفانه ما هفتاد شوط دویدیم و نفهميديم سرابند.
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 12
  اندازه خون از ارزن خون از انگشت برادر خواهر ای وطنم چشم تو در میارم فتوا خونریزی میدی بد فرم درد امام خامنه ای توستر ت بخوره آشوب فرهاد کش
  • میرابی IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   10 7
   اینا تو اطاق فکر سیاه شون ، تقسیم کار کرده اند ، قراره هر کدوم یه زر بزنند !! خوئینی بیشرف شروع کرد و بقیه هم دنبالش ، اینقدر هم بی شرف و دریده‌اند که گندکاری های خودشونو گردن کس دیگه میندازند !!
  • ۱۰:۰۸ - IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   3 3
   شما بهتر بخاطر شرف نداشته ات ناراحت نشی و خون نجست رو نجس تر نکنی ! کسانی از شرف دم می زنن و به دیگران برچسب بی شرفی می زنن که اندازه کفش طرف مقابلشون سابقه انقلابیگری ندارن حداقل این است که حرمت پیشکسوت و روحانیت و سیادت رو حفظ کنن .
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 10
  بلا نسبت امام خمینی و امام خامنه ای و دقیقه طلبه های نظام دوست که راه شهدا محترمه خاک تو سر مآممی چون تو که دعوت به خونریزیمید حناتون رنگ نداره.3392
 • ش IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  9 12
  این افسادگران از ترسشون سر و صدا انداخته اند که مردم نریزند دخلشونو نیارند !! چون خودشونون میدونند چه گندی زده اند !! دست و پا میزنند تا شاید رد کثافتکاری دولت روحانی رو گم کنند
 • ناشناس IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  22 0
  جمع کنید بابا چرتوپرت نگید مردم رو بیچاره کردید
 • نجاری IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  9 13
  هریسی خیلی حریصی !! آخه ..بدبختی گرانی های دست آورد دولت شمارو مردم میکشند اونوقت برای توی میلیاردر غیر قابل تحمله !!؟
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   14 4
   شما خیلی بی ادبی که به یک آیت الله هریسی عضو مجلس خبرگان چنین بی ادبی می کنی ! شما حرص دیده شدن و حرص فحش دادن داری ! ان شا الله پیر بشی و سزای دهر دریدگیت رو تو پیری ببینی
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   5 8
   شما خیلی بی ادبی که به یک آیت الله هریسی عضو مجلس خبرگان چنین بی ادبی می کنی ! شما حرص دیده شدن و حرص فحش دادن داری ! ان شا الله پیر بشی و سزای دهن دریدگیت رو تو پیری ببینی
 • عاشق ایران IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  12 11
  خدایا عاقبت بخیری چقدر سخت است خصوصا وقتی آدم به گذشته اقایانی همچوم هاشمی . طاهری . صانعی . هریسی ...... می بینه چی بودند و چه می شوند به خود می لرزه خدایا به عزت و جلالت دستگیرمان باش چرا که معنی پیش بینی سه دسته شدن بعداز جنگ توسط شهید عالم (شهید باکری) قابل درک میشه خدایا...........
 • NZ ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  8 9
  دیگه وقت نشستن نیست, اینها دقیقا همگام با آمریکا و اسرائیل قصد به آتش کشیدن کشور را دارند. باید برخورد سنگین کرد.
  • منتظری IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 4
   اتفاقاً این فتنه گران بیشرم هم همینو میخوان که مردم بریزن تو خیابون دنبال اینا و شلوغ بشه و اینا کارای خطرناک دیگه شونو انجام بدند ، ملت عزیز ما فقط باید پای صندوق رآی جواب این مفسدین رو بدن و تمامشون کنند ۰
 • لشکری IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  7 8
  این قوم چپاولگر فساد طلب بی شرم و حیا ، یه پروژه فرار به جلو راه انداخته اند که راه گم کنند و از زیر کثافتکاریهای خودشون در برن !! با نامه اون بیشرف خوئینی ها شروع شده و اینا دنباله هاشند ، یکی یکی آفتابی میشند !!
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  10 2
  فقط،فقط وفقط مسببین مشکلات داخلی وخارجی
 • پ IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 2
  اقای هاشم زاده اقای اولمرت هم اعتراف کرد ما هم اعتراف میکنیم اگر نصف ایران هم بمیرن حکومت مد نظر شما عوض نمیشه
 • US ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  11 0
  بورس بازها دلالهای سکه و ارز. مسکن.خودرو.سهام.با همکاری بانک مرکزی و سایر بانک های دلال صفت به اضافه وزارت اقتصاد و دارایی دلال پرور همه دست در دست هم ومتحدبه جان مردم مستضعف و قشر ضعیف وفقیر افتاده اند  و برای قربانی کردن یک یک آنها هم قسم شده اند در امریکا هم وضع همینطور است. پس تفاوت ما با امریکای سرمایه داری جهانخوار چیست؟ لطفا آقایان  پاسخ دهند؟
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  11 1
  مشرق چرا نمیذاری بنده خدا به گفتار درمانیش ادامه بده. اصلاح طلبها نقششون گفتار درمانی هست تو این نظام.
 • رضا RU ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  10 6
  اقای ابطحی به همین سادگی ! شما نبودید روحانی هم از شما نیست !مردم را بیچاره کردید شما اصلاح طلبان دقیقا در همه کارها زیر ورو میکشید شما اهل صداقت نیستید اهل نفاق هستید. ولی در مورد این هاشم زاده هریسی بلاخره عقده ها وکینه ها وحسادتها باید در پشت بعضی موضوعات خود را نشان دهد !
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 4
   کدوم عقده و کینه و حسادت ها ! تهمت و بهتان زدن چه آسونه شما تا قبل از اینکه این مطلب مشرق رو بخونی اصلا آیت الله هریسی رو می شناختی ! درضمن مگر ایشون سخن خلافی فرموده اند .
 • رضا بنانی IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 15
  به نظر من کارنامه دادن دولت دکتر روحانی عالی بوده است با توجه به تحریمهای بیسابقه وبلایا ی طبیعی زیادی که در این هفت سال بود نمره قبولی با معدل بالا گرفت
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   9 1
   حتی با چوب خشک هم اوضاع اقتصادی اینقدر وخیم نمی شد !
 • فدائی حیدری IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 19
  ازتبلیغات کارجناب رئیسی برای ریاست چمهوری ناامیدشدید بسیارعالیست اگرایشان شق القمرکن باشد کنیست درهمین مقام بالاترازانمقام هست امانمیدانم فکرکدام ابله است که پای عارف بی مخ وبی اراده رادرمیان می اورد سیاست کنارکشیدن عراف جهت تصاحب ریاست جمهوری ابلهی کامل است
  • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   21 0
   کسی که حیدری باشه گفتارش این طوری مطمئننا نباشه
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  13 14
  حالا که عملکرد دولت اصلاحات روحانی که بنام تدبیر وارد صحنه شده بود به مملکت کند زده اصلاح طلبان از وی برائت و دوری میکنن
 • US ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  12 0
  نه تقصیر مردمه
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 3
  رب عالم قد قتله جهله
 • ارسطو IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  10 3
  باید حواس نظام به تمام شدن درگیریها آمریکا باشه چون بدون شک آمریکایی ها همین برنامه رو برای ایران دارن
 • خرمیشاد IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  8 34
  شمارو بخدا، بزرگواری و گذشت و صبر و مظلومیت حضرت آقارو میبیند!!؟ سی ساله که وجود همچی آدمای کفتار صفت و بیشرفی مثل خوئینی ها و خاتمی ها رو تحمل کردند !!! بخدا قسم اگر اینا تو آمریکا که رئیس شون هست این همه کثافتکاری میکردند و این همه مشکلات برای مردم درست میکردند ، تیکه تیکه شون میکردند !!
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   8 2
   ادب مرد به از دولت اوست ! و از کوزه همان بون تراود که در اوست !
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   18 2
   خود گویی و خود خندی ...
  • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   واقعا هرجای دیگه بود تا حالا ۱۰۰بار کشته بودنشون کدوم کشوری با خائنینش اینهمه مدارا میکنه
 • ج م IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  8 18
  هرچه لیبیرالیست است باید اعدام شود اسلام بااین قشرسازگار نیست اینها همه خائن به اسلام ودین محمد (ص)هستن
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 4
   شما قاضی یا مجتهد هستی که حکم اعدام صادر میکنی !
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   5 3
   نیازی نیست کسی مجتهد جامع الشرایط باشد تا بفهمد لیبرالها کافر حربی هستند و حکمشان هم اعدام است.
 • ناصر IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  7 5
  من اگرصدداشته باشم یکی رابه عارف نمی دهم
 • اسدی IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  9 15
  شغال وقتی میترسه شروع می‌کنه زوزه کشیدن !! این افساد طلبان دزد هم ترسیدن که آیت‌الله رئیسی بره سراغشون !! ملت ما دیگه گول حرفهای شغالایی مثل خوئینی و خاتمی رو نمیخورند، باید گم بشند۰
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   23 8
   شغال هم پیش شما شرف داره ! که جز هتاکی و پرده دری و تهمت زدن و آبرو بردن کاری نمی کنید شغال آزارش به کسی نرسیده اونقد که شما آزار رسوندین
 • غلامی IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  9 10
  این پیر ( هریسی) در واقع ننه عروسه !! شما به ریش و پشمش نگاه نکنید!! مال این حرفا نیست، یه پست بهش دادند گفته اند اینجوری بگو !!
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   5 1
   پیر و ریش سفید بودن عیب نیست ! که وسیله توهین قرار بگیره شما هم علم غیب نداری که این جوری تهمت می زنی و توهین می کنی
 • مجید US ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  15 4
  حال با این اوضاع نفت ودلار وهرکس برای حودش ادعای قدرت وزمان احمدی نژاد که نفت ۱۷۰دلارفروخت وکیسه برنج پلاستیکی ۱۵هزارتومان را به ۶۰هزارتومان رساند پنیر۱۲۰۰تومان ۴۵۰۰تومان یادشان نمیاید انصاف این است که همان اقایان خبرگان باند وجناحی نباشند وواقعا در هردور هرکس وهرجناح فکر رفاه ومعئشت ملت باشندخبرگان نباید طرفدار جناح خاصی باشند
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   8 2
   شما هم عرضه داشته باشید با مدیریت وحشت کاری کنید که قیمت جهانی نفت بالای صد دلار برود نه اینکه بوافاصله بعد از لوزانچای ظریف سقوط کند. عرضه داشته باشید با دور زدن تحریمها در همان خرداد 92 در حدود 1.5 میلیون بشکه نفت در روز بفروشید و پولش را هم نقدا وصول کنید نه اینکه راههای دور زدن تحریم را برای آمریکا افشا کنید. شما هم عرضه داشته باشید اگر چیزی را گران می کنید قبلش پولی به حساب مردم واریز کنید تا فشار به آنها کمتر شود. اما شما عرضه ندارید. احمدی نژاد عرضه داشت.
  • M US ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   1 2
   دست از جبهه گیری بردارید لطفاً .من هم یکی از دلسوختگان و عاشقان کوچک ایرانم. تمام مسائل و مشکلات از سیستم ربوی بانکداری و اقتصادی کشوره. ربا خواری و نزول حرام را از طریق بانک وارد زندگیمان کرده اند . با خدا جنگ میکنیم و انتظار رحمت داریم . دم از خدا و پیغمبر میزنیم و نزول مثل آب خوردن در زندگیمان جاریست. با زبان و حرف نمیشه مسلمان بود (نه به بانکداری حرام و ربوی). عزیزان کمی در صحبتهای امام خمینی راجع به بانکداری ربوی و مشروعیت جمهوری اسلامی تحقیق کنید. ریشه فساد آنجاست. از علما بخواهید فتوا دهند.مملکت ودین در خطر جدیست.
  • به M IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 1
   اگر دلت سوخته بود و حواست بی بی سی نبود دهها موضع گیری قوی مراجع علیه بانکداری و حرام بودن ربای بانکی به عنوان سود و دیر کرد را تا حالا در اخبار این چند ساله دیده بودی . و دیده بودی چطوری اقتصاددانهای پررو در تلویزیون گفتند اقتصاد علم است و مراجع دخالت نکنند!
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 1
  تندروها با بهم زدن نظم جامعه ازنظراقتصادی سیاسی هدفشون دلسرد کردن مردم از انتخابات هست نمونه اش رو درانتخابات مجلس دیدیم وموفق شدن این نوع رفتار جز خیانت به کشور نیست اونا قدرت نظامی دارن حتی بزور تفنگ مردم رو دلسرد میکنن کار پستیه
 • شهروند IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 0
  از توهین هایی که به یک مجتهد شیعه و عضو مجلس خبرگان توسط مشرق و هم پالگیهاش در کامنت ها صورت گرفته ! بخاطرحرف حق ایشون واقعا وقتی یک عضو خبرگان رو اینجوری هتاکی میکنین من شهروند ساده اگه یک انتقاد کنم با من چیکار می کنید کجا رفت آزادی استقلال جمهوری اسلامی .
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 2
  " عارف"؛ رئیس‌جمهور تازه اصلاح‌طلبان برای " بریم زبان اشاره یاد بگیریم
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  28 1
  همه شما یک کرباسید و مردم دیگه گول شماها رو نمیخورند. سگ زرد برادر شغاله. دست همتون توی یک کاسه است
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   1 3
   صبحت به شرّ منافق!
 • طاهروند IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  چهره ها ونقش منفی اینهاکاملا پیداست !! آقای ما سید ما امام ما خامنه ای عزیزالهی ماخانواده های طاهروندبامرگمان باشماهستیم باشمایی که شک نداریم عزیز شهدا وعزیزخوبانی چراکه اولاد زهرایی پسرعلی اعلایی ...باعث خرسندی مهدی جانانی عج جان ماارزشی ندارد ـ بهترین عزیزانمان راتقدیم راهت کردیم وتاآخرین نفس درکمال دقت دراجرا وعمل به اسلام وگذشت ومهربانی بامردم وشدید بادشمنانت آماده جان دادنیم آماده کسب پیروزی وانشاالله ڟهوریم
 • ایران مظلوم IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  واقعا که بحق به شما میگن خر حزب الاتی جز مانند خز عرعر کردن و با این و اون فحش دادن و جفتک پروندن و تهمت زدن و ترورشخصیت کاری بلد نیستید
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 4
  پس از فتنه بنزینی اگر کمی شک و تردید نسبت به عمدی بودن مشکلات کشور وجود داشت آن یک ذره شک و تردید هم رفع شد. خود گرانی بنزین یک چیز بود و واکنش برخی افراد که در یک سناریوی از قبل طراحی شده و با هماهنگی طراحان گرانی بنزین در نقش مخالف این طرح ظاهر شده بودند و قصد داشتند تا با استیضاح رئیس جمهور و وزرا و همچنین استعفای نمایندگان مجلس کشور را دچار بحران سیاسی بکنند هم چیز دیگری بود. سناریوی آنها این بود که در کنار ایجاد آشوبهای خیابانی کشور را به سمت آشوب سیاسی هم بکشانند. ولی به لطف خدا با پیام مقام معظم رهبری نقشه آنها شکست خورد.
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 5
  لطفا اشتباه فرضی نکنید قیام برای چی ، برای کی ، برای اینکه آمریکا و دیگران بر ما تسلط یابند، انقلاب هوادار دارد اینطورکه عده ای در منزل دارند فکر میکنند نیست ****
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 5
  ارام باشید و در سایه انقلاب به هر شکل ممکن زندگی کنید ، سختی و مشکلات در هر دولت و حکومتی وجود دارد##############
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 3
  این هاچطوری تاییدصلاحیت شدن؟!!!
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 4
  اصلاح طلبان مصداق منافقند تا به حال هیچ راستگویی از این افراد نشنیدیم باید به کسی رای داد مثل شهید بهشتی و مطهری و رجایی باشه دردش مردم جامعه باشه نه به فکر جیب خودش باشه و بگه من برای این نظام زحمت کشیدم... لعنت خدا بر قوم ظالمین
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 1
  والله بالله تالله از خیانت های هرروزه افساد طلبان ولشکر غربزدگان مفلوک و سلبریتی های مرفه و بیسواد به تنگ آمده ایم ...این همه جوان دسته گلمان پرپر نشدند که امروز شاهد خرابکاری عمدی در معیشت مردم و وطن فروشی این جماعت بی ریشه باشیم ...بخدا تا روز قیامت هم با این خائنین مهربانی کنید باز هم به خیانتشان ادامه خواهند داد ...باورکنید بخاطر گذشتهای بی دلیل فقط بار و فشار بر گرده مردم سنگین میشود
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 1
  مشرق چه بدبخت شدی که سخنان یکی از اعضای مجلس خبرگان برات شده خطرناک واقعا تاسف آوره ! آزادی قلم و بیان و اندیشه هیچی ! آزادی امر به معروف و نهی از منکر هم هیچی !؟ ملت به خبرگان رای ندادن که برن اونجا ساکت بشینن .
  • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 2
   تو نمیخواد از آلبانی دلسوز خبرگان بشی منافق بی آبرو. نقدی هم اگر هست برای اصلاح هست.
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 0
  فرقی بین اصلاح طلب و اصول گرا نیست دو روی یک سکه اند
 • حسين DE ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  9 0
  آقاى ابطحى ،جريان اصلاح طلب و يا جريان اعتدال و اشرافيت ليبرال دلال انگل صفت هيچ گونه تفاوت ماهوى با يكديگر ندارند بويژه در عرصه اقتصادى و سياست خارجى، اگر شعور و سواد سياسى دارى ثابت كن كه اين جريانات با يكديگر داراى تفاوت ماهوى هستند،بس كنيد اين نگرش پلوراليسم به اصطلاح سياسى را تو و امثال تو واقعاً ابلهان سياسى هستيد .
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 1
  مشرق گرامی نقطه ضعف شمااینه که نظراتی که توهین آمیز رو منتشر می کنید این نقطه ضعف بزرگیه البته بیشتر توهین‌های طیف اصولگرا رو نشرمیدید حیفه این باعث میشه روزنامه شما بی ارزش بشه یکبارامتحان کنید بمرور مخاطب عادت می‌کنه هرچی ازدهنش درمیاد نگه واین کار فرهنگ جامعه رو بالا می‌بره کلا میگم منظورم به این تیترشمانیست بارها دیدم که ازجمله آلبانی نشین استفاده شده که مخاطبین گفتن این باعث میشه دیگه آدم پیام نده نظرنده وخیلی جمله های زشت دیگه
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   5 19
   پس همان بهتر که پیام به سبک آلبانی نشینها ندهید. یا بروید در همان سایتهای وابسته به خودتان کامنت بگذارید که ابدا کامنتهای ما را درح نمی کنند. امثال شما بزرگترین توهینها را به اسلاتم و انقثلاب اسلامی و مقاومت و رهبری می کنند و بعد دردشان می آید اگر بهشان بگوییم آلبانی نشین! چشم. می گوییم تل آویو نشین و ریاض نشین.
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   20 2
   امیدوارم خود مشرق این جواب رونداده باشه بااین اوضاع فروپاشیده کشور که کاررو به اونجا کشونده که سایت موشکی نه یک درجه خطا بلکه صدوپنج درجه خطادرهنگام شلیک می‌کنه یقینا در هنگام شلیک فکرش جا دیگه بوده چه جایی یقینا قسط‌های عقب افتاده
  • به IR ۱۴:۵۵ - IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 7
   دیدی آلبانی نشین هستی؟ نه ببخشید. ریاض نشین! مشرق اگر دلش سوخته بود اصلا کامنتهای تو را درج نمی کرد که امثال من برای جواب گفتن به تو به زحمت بیفتیم. والا الان چه ربطی داشت کامنت تو ؟ اوضاع فروپاشیده به خاطر یک اشتباه فرضی و سقوط هواپیمای بچه پولدارها؟ که موشک به هوپیما می خورد اما هواپیما برخودش می رود و هنگام خوردن به زمین منفجر می شود؟ هنوز نفهمیده اید هواپیما را با ضد هوایی زده اند و سپاه دارد خودش را قربانی می کند و می گوید اسپارتاکوس منم؟ اگر موشک به هواپیما بخورد عین ماجرای ناو وینسنس هواپیما را پودر می کند. من زمان جنگ بچه بودم ولی یادم هست فرق هواپیمایی که موشک می خورد و درجه منهدم می شد را با هواپیمایی که ضد هوایی می خورد و می چرخید و پایین می آمد. ادعای اینکه هواپیما از دست موشک در رفته فیوزهای کنار کوشک هم فعال شده اند دروغ است. چنین کاری فقط از هواپیمای جنگنده مثل اف 14 بر می آید نه هواپیمای بزرگ و سنگین مسافربری.
 • مستاجر IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  حالا از انواع فتنه ها به فتنه اقتصادی رسیدیم هههههههه
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  حرف رو اونجور که دوست داشتی تفسیر کردی! منظورش جهاد علیه مشکلات بوده... یکم منعطف باش
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  فتنه های آخرالزمان فلسفه مشخصی دارند. امام باقر(ع) می فرماید: «ظهور رخ نمی دهد مگر اینکه غربال شوید و از هم جدا شوید». در پایان دعای افتتاح می خوانیم: «خدایا از شدت فتنه هایی که به سوی ما می آید و این غلبه ای که دشمنان ما می خواهند بر ما پیدا کنند بر ما رحم کن». در یکی از روایات صریحاً فرموده اند که منافقینی که در بین مؤمنین هستند باید خارج شوند». امام رضا (ع) می فرماید: «بعضی از کسانی که اهل مودّت ما هستند فتنه هایی شدیدتر از فتنه دجّال به پا می کنند و ایشان با دوستان ما اهل بیت دشمنی و با دشمنان ما دوستی دارند». اگر کسی ادعای ایمان کرد، باید برای فتنه ها آماده باشد. رسول خدا (ص) فرمودند: «از فتنه های آخرالزمان ناراحت نباشید چون این فتنه ها منافقین را رسوا و نابود می کند». در کلامی دیگر از ائمه علیه السلام آمده است: «از خداوند فتنه ها را تمنّا کنید تا مؤمنین زودتر نجات پیدا کنند».
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  در بین تمام نظر ها یک نظر راهکار اصلی برون رفت از مشکلات فعلیه بقیه پوچه آن هم اینکه اگه همه مسئولان حقوق وزارت کاری بگیرن و اجاره نشین باشن همه چیز درست میشه والا کسی که حداقل 200 میلیون می گیره چه میفهمه مشکلات یعنی چی
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  ایناهمشون
 • جوادطاهونچی IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  روحانی.ماچنان مردم را ثروت مند میکنیم که خورشان یارانه نخواسته باشنن
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 4
  حالا اقای هاشم زاده هریسی با این اظهاراتش دوباره کاندید برای یک انتخابات شود شورای نگهبان او را تائید می کند ! که بله سندی برای رد صلاحیت نداریم ! یعنی اینگونه اظهارات عجیب و بقول مشرق خطرناک متاسفانه از دید شورای محترم نگهبان مخفی میمونه ! همونطور که کتاب معروف یکی از مسئولین هم نادیده گرفته شد ! کتابی که به قول یکی از علما از اول تا آخرش از آمریکا تعریف کرده بود ! من نمیدونم برخی اعضای محترم شورای نگهبان تو اون دنیا چه جوری میخوان به صورت مبارک امام (ره) نگاه کنن که همیشه در بیاناتشان و همچنین در وصیت نامه معروفشان بارها و بارها بر لزوم مبارزه با آمریکا و حساسیت داشتن در این مورد تاکید کرده بودند. از اعضای محترم شورای نگهبان خواهش میکنم حداقل قبول کنن که بخشی از مشکلات دولت و مجلس قبلی بخاطر کم کاری و کم توجهی اونا هم بوده حداقل به یک درصد نقش داشتن در مشکلات امروز اعتراف کنن.
  • محمد IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 0
   به نظر شما این وضع مملکت عادیه تا کی مردم بایستی تحت این فشارهای کمر شکن باشن
  • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 2
   تا وقتی که در انتخابات رأی خوب بدن آقامحمد.
 • مجتبی IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  کار دزدها تمامه
 • رضا رضایی IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 4
  خبر گذاری مشرق .چطوره برای آقای هاشم زاده هریسی .بر چسب منافق بودن بزنید یا ضدیت بزنی چطوره .شما که کارتون اینه .ولی این کارهاتون بین مردم ارزشی ندارن .
 • وطن دوست TR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 1
  در مورد جفا به رهبری سکوت جایز نیست تا اخرین قطره خون مدافع حریم ولایت هستیم اقای خوئینی ها توبه کن و التماس کن شاید خداوند ببخشد بی عرضگی و عمرو عاص بودنت را
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  مگرجزاین است که هریسی از سد شورای نگهبان عبور کرده
 • سعید IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  هرچه سریع تر تا دیر نشده باید سوراخ ها رو گرفت حضرات تا دیروز از دیوار سفارت بالا میرفتن و الان سیر شدن کلا هرکجا انقلاب گرسنگان صورت بگیره و نه فرهیختگان، این مسائل و سو استفاده از شعارهای انقلابی طبیعی هست
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 5
  این قیام که آقای هریسی می فرمایند منظورش شورش نیست . از اونجایی که بعد خودشون می گن که نباید دست روی دست گذاشت و باید مشکلات را حل کرد، مشخص میشه این قیام به معنی اقامه و دست جنباندن و به پا خواستن و اقدام کردن برای حل مشکلات است.
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 2
   جدی؟ پس کو اشاره ش به صندوق رأی؟ اونم وقتی امثال حجاریان دائما بر قیام خیابانی اصرار دارن.
 • US ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 5
  اظهارت دلسوزانه متعهدین به نظام و انقلاب را تضعیف و تخریب نکنید. دشمن وقتی موفق میشه همه چیز خوب جلوه بدهد. دلسوزان می گویند
 • SE ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  7 1
  به اذعان خودتان و آشکارا 7 سال است در روحانی منزل کرده اید حالا انکار میکنید؟! رو که رو نیست سنگپای قزوین را هم از رو می برد
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  سلام. 《... آیت‌الله مهدوی‌کنی درباره برخورد شهید مطهری با موسوی خوئینی‌ها در کتاب خاطراتش می‌گوید: «بعضی‌ها در بیاناتشان... حرف‌هایی می‌زدند که برای منافقین مطلوب بود، حتی آیات قرآن را طوری تفسیر می‌کردند که خلاف واقع بود. آقای مطهری از این‌ها خیلی ناراحت بود و میگفت این سبک تفسیر، تفسیر کمونیستی است، تفسیر ماتریالیستی است، تفسیر تفنگی است.»》 حجت‌الاسلام شجونی نیز در این رابطه می‌گوید: «صریح بگویم، آقای مطهری معتقد بود که او [موسوی خوئینی‌ها] مارکسیست شده است. آقای مطهری اعتقاد افراد را از روی ظاهر و لباسشان نمی‌سنجید، بلکه محتوای حرف و فکر آنها را بررسی می‌کرد. ایشان می‌فرمود این نوع تفاسیر، تفسیر مارکسیست‌هاست، حالا از زبان هرکسی که می‌خواهد جاری شده باشد.» او ادامه می‌دهد: «این داستانی را که برایتان نقل می‌کنم می‌توانید بروید از آیت‌الله آقارضی شیرازی بپرسید. داماد بنده که روحانی است برای خود من تعریف می‌کرد که وقتی آیت‌الله انواری از زندان آزاد شدند، با آقای مطهری و آقارضی شیرازی به دیدن ایشان رفتیم. وقتی به منزل ایشان وارد شدیم، دیدیم موسوی خوئینی‌ها هم آنجا نشسته. او چون با آقای مطهری بد بود، تا چشمش به ایشان افتاد، بلند شد و رفت بیرون. آقای مطهری با حالت عصبانیت و تحکم از آقای انواری پرسیده بود: «شما ایشان را می‌شناسید؟» آقای انواری جواب داده بود: «بله، این آقای خوئینی‌هاست.» آقای مطهری می‌گوید: «خبر دارید مارکسیست شده؟» آقای مطهری واقعاً درباره‌ ‌آقای موسوی خوئینی‌ها همین طور فکر می‌کرد و بخشی از هشدارهایی هم که در مقدمه‌ کتاب «گرایش به مادیگری» داد، درباره‌ همین آدم و اطرافیانش بود.»
 • مهدی IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  بسیار جالبه و تفکربرانگیز از آنجا که امروز بازی با شعور مردم و توهین به آن دیگر جایی ندارد وضعیت امروز محصول تصمیمات و مدیریت ضعیف و بد میباشد که البته قابل حل است مثال هر دولتی اگر با توجه به فدراسیون که دولتی است سالانه فقط ۱ قرارداد مثل ویلموس امضا شود که اینهمه پول برود از آن طرف هم مالیاتش بافدراسیون!!!! که در واقع در عمل یعنی پولی محقق نمیشود که هیج این ۱ کسری از آنور پولی هم باید بدی ویلموس این ۲ کسری در نهایت این میشود کسری بودجه در مسائل دیگر هم همینطور لذا تحریم و آمریکا فقط لولوسرخرمن بوده اروپا هم نقاب این لولوسرخرمن بوده برای بازی دادن ما و گذر زمان و ایجاد فرسایش و همچنین ایجاد مشکل اقتصادی بوده و اینجا تدبیر کجا بوده خدا داند وقتی بعد از برجام عنوان شد که صفکشیدن اروپاییها و هتل ها پرشدن این جای خوشحالی نداشت جای تدبیر داشت که هدف چیست مشخص شد که هدفشان رخنه در اقتصاد ما با حضورشان بوده تا در وقت مقتضی که اربابشان آمریکا دستور داد خارج شوند و به اقتصاد ما ضربه بزنند ما اگر در این همه سال چاه نفت رو تعطیل میکردیم و اینهمه زمین خالی در کشور داریم میامدیم سرمایه های مردم و نقدینگی رو تبدیل به صنعت میکردیم اولش سختی داشتیم اما نه به این شدت و الان اقتصاد مقاومتی ما حرف اول رو میزد و همه مردم هم استقبال میکردن مثال اگر کارخانه خودرو درست و حسابی داشتیم کامل داخلی آیا وضع خودرو این میشد اصلا دیگر بازارها هم همینطور الهم عجل الولیک الفرج
 • US ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  دلار وقتی ده هزارتومن رد کرد به ابومفلص کاتب کوفه پیغام دادم یا کاتب من به نیابت از شما فاتحه را خواندم خدایش رحمت کند خدا رحم کنه چه شود هرروز گفتیم بانکها را از ربوی به اسلامی تبدیل کنید نشد که نشد ۷۰ درصد مردم خواه یا ناخاسته با درصدهای معین شده برخورد کردن حالا باید همه باهم توان آن لقمه ها رابدهیم درصدهای بانکها ۴۰ سال مردم را در غفلت وتنبلی وتن پروری فرو برد طوریکه دومیلیون نفر افغانی در ایران شاغل شدن نیروی کار ایرانی در قهوه خانه ها قلیون و وووو میگشتن حالا به چه کنم چه کنم افتادیم
 • علی IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 6
  دوستان لطفا تقوا داشته باشید و مغلطه نفرمایید. نامه آقای خوئینی بحث دیگری است و این سخنان که باید علیه مشکلات قیام کرد یعنی ملت و نظام دست در دست هم و کنار هم برای اصلاح و آبادانی هر چه بیشتر کشور تلاش و اقدام کنند و مفسدین رو حذف کنند و راهکارها رو بیابند ... چرا جو درست میکنید ... رهبری عزیز دل همه ما هستند
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  هر روز میگیم دریغ ار دیروز.
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 10
  چرا مشرق و طرفداران سفت و سختش که دائما هر منتقدی رو با چماق آلبانیایی و خائن بودن می نوازند و یا هر مشکل و کمبودی را طلبکارانه به گردن مردم می اندازند که چرا به روحانی رای داده اید یکبار پاسخ نمی دهند که مقصر رای دادن به روحانی شورای نگهبانی بود که آنقدر دایره انتخاب را تنگ و محدود کرده بود که اگر کسی به رئیسی متمایل نبود باید به روحانی رای میداد . دوم ، ظاهرا مشرق و طرفدارانش خبر ندارند که مردم بدبخت ایران روحانی را از درون لپ لپ درنیاورد ه بودند و او از اول انقلاب در مناصب بالای حکومتی و امنیتی کلان خدمت کرده و اگر بی لیاقت و یا خائن هم که باشد مقصر اصلی نظامی است که اجازه می دهد چنین اشخاصی دهها سال در بالاترین مناصبش جا خوش کنند !!! شما مشرقی ها و اصولگرایان با چه رویی از این مردم فلکزده طلبکارید و بابت کوتاهی خود مردم را با نیشخند و متلک می نوازید .
  • SE ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 1
   شما باید بگویید چرا حاضر هستید کشور نابود شود اما به رییسی ها رای ندهید؟ حالا فرضا روحانی باشد و یا نهضت آزادی. فرقش چیست؟ تفر لیبرال همان تفکر لیبرال است ولو از اول انقلاب در منصب مدیریتی بوده باشد.
 • رضا IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 5
  سلام مشرق عزیز از سخنان آقای هریسی چیز خطرناکی نیافتم قیام برای حل مشکلات بنظرم دعوت مسئولین برای حل مشکلات است نه دعوت مردم برای آشوبگری و ضمنا در اینکه کشور از نظر اقتصادی مشکلات زیادی دارد خصوصا در بخش مسکن و شغل تردیدی نیست و ندیدن مشکلات باعث حل آنها نمیشود و باید با راهکار علمی و در چها چوب اقتصاد مقاومتی حل شوند
  • SE ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   3 0
   تاییدش از اظهارات خوئینی ها هم خطرناک نبود؟
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 2
  کدخدای ده که مرغابی بود برسر آن ده تبهکاری بود (ابطحي و امثال عارف) از رو هم نمیرن ماشاالله
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  دولت را عوض کنید مشکل حل می شود
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  شما چرا سروکله ی هم میپرید؟اینا همشون با هم اند و دستشان تو یک کاسه است.
 • هوشنگ IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  این ماهوارم که فیلم نداره باید یک فکر زیربنایی بشه
 • حیدری IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  انصافا کار روزنامه نگاری رو زیر سوال نبرید در همین چیزی که تیتر کرید زیرش نوشته ابطحی گفته روحانی باید بداند بدنه اصیل اصلاح طلب از او حمایت می‌کند همه ما می‌دانیم که روحانی اصلاح طلب نبوده و نیست فقط اصلاح طلبان گزینه ای نداشتن و بخاطر این که وصع از اون چیزی که بود بدتر نشود از روحانی فقط حمایت کردن شما اگر یک جا آوردید که روحانی گفته یا از بزرگان اصلاح طلب کسی روحانی را اصلاح طلب است درسته
 • GB ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 6
  مسکن در قزوین در بعضی نقاط کمترین رشت ۵ برابر و خیلی جاها تا ۱۲ برابر در این دو سال گران شده و همینطور هزاران قلم کالای دیگر شماها حق ندارید به جای ۶۰ میلیون رای دهنده حرف بزنید تا تکان میخورید به هر معترصی میگوید زد انقلاب آمریکایی وفش باران می کنید آنموقه که ما انقلاب کردیم ۸ سال جنگیدیم ۴۱ سال تحریم گرانی بی پولی وشرایط امروزرا تحمل می کنیم شماها دنیا نیامده بودید کدام شما مثل من یک روز طاقت جلوی کوره آتش را دارید حرفای شما نشان میدهد سرتا آفتاب نخورده خبر از فقرا ندارید مگر می شود من از روحانی بی زارم ولی شما هم نمی توانید مشکلات تحریم جنگ ۴۱ ساله همه را مفتی به گردن روحانی بیندازید
  • SE ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 0
   چرا. تمام مشکلات را گردن روحانی و تفکر لیبرال او که همان تفکر نوربخشها و عادلی ها و سیف ها بود می اندازیم و البته گردن امثال شما که عامدانه هزینه را که لیبرالها تراشیده اند گردن نیروهای انقلابی می اندازید.
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  تنها راه برون رفت از مشکلات بازگشت و اعتماد به خداست ما همه راهها را رفته ایم حاکم واقعی اوست نه امریکا
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  جناب ابطحی تو که راست میگی ولی .... تو دهن دروغگو
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 1
  اصلاح طلبان تا وقتی ديگران سر کارند فقط در حال انتقاد و فتنه‌انگیزی هستند وقتی هم خودشان سرکارند باز هم چون زمین کج است نمی‌توانند برقصند
 • رضا رضایی IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 3
  چون حرفش به مذاقتون خوش نیومده
 • خان کوهمره IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 1
  اصلاح طلبان سالهاست که به زباله دادن تاریخ پیوسته اند همان وقت که در مجلس ششم روبروی ولایت ایستادند..خب مردک هاشم زاده خائن خبرگان رهبری در مورد رهبر هست اعلام کردی به ولایت مطلقه اعتقاد دارو تأیید شدی و رأی آوردی حالا دو رو شدی حرف دیگه میزنی..اگه آشوب بشه مردم نابود میشن ناامنی بدتر از گرسنگی هست...مردم اول خودت که آخوند هستی جر میدن..
 • سعید IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  فقط خودتون میتونین خودتونو از بین ببرین،ما مردم که کاری ازمون بر نمیاد.به امید روزهای خوش
 • رک طهرون IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 2
  ادمین عزیز مشرق نیوز. شما کامنتهای طیف خاصی رو منتشر میکنید، ایرادی ندارد. ولی وقتی ناسزا و.... از دهان ارزشی منتشر می‌شود و غریبه ای نیست. اینطور تصور می‌شود که اغلب ما بی ادب هستیم در حالیکه ما متخلق به اخلاق هستیم. نباید خشک و تر بسوزند
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 3
  بایک مشت خاک نمیشود خورشید رو پوشاند هرکسی به حضرت آقا جسارت کنه محکوم به شکست هست
 • هادی IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  مشکل .مشکل نداریم .کی گفته مشکل دارم .اصلا اصلا
 • برمک IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 2
  مشرق جان چرا هرکس مشکلات مردم را بیان می نماید شما با چرندیات خود سعی می نمایید به بیننده القاء نمایی که باعث و بانی مشکل همان شخص بیان کننده مشکلات می باشد .
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 4
  خوییینها و هریسی ... اینها تازه به سرو صدا در امدند .. بپرسید چی میخواهید امتیاز بدهید .. لابد فک کرده اید و یکی مینویسد و اون بکی ک مهلوم نسیت چطور امده مجلس ..پیشنهاد اصلاح میدهد ولی راهکار نمیدهد بیشتر بگین روشن شیم .. از صندوق در امدید که .. راهکارتان صندوق امریکائی است .. اماما گفتی که یک اخوند فاسد دنیایی رو فاسد میکند .. صندوق امریکائی پیشنها میدهند
 • نادر IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  روحانی اگر تحریم خارجی و تخریب داخلی نبود موفق ترین دولت بود تخریب داخلی بیشتر به دولت خسارت زده
 • علی IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  کلمه قیام درصحبتهای اقای هریسی تاانجاکه درمتن بالا نقل شده وجودنداردایشان به صندوق اشاره کرده
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  7 0
  اغتشاش در برنامه شان است و برایش جسابی تدارک دیده اند و ساده لوحی است که این توطئه را باور نکنیم که اغتشاش رخ نخواهد داد بایستی هوشمند باشیم
 • سید موسوی IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  بنظر من اینا همش فیلم سینمایی هستش اینا بازیگران کارگردانهای خوبی هستن من یادم نمیره سخنان حسن روحانی که ملت رو تهدید کرد که اگه میخواهید سایه جنگ برسر شما نباشه به من رای بدین ولی من متعجبم از مردم شریف ایران که چرا بهش رای دادن سایه جنگ که اومد برسرتون وحشتناکترین تحریمهای اقتصادی اومد برسرتون بدترازهمه مردک راحت راحت وتوی رسانه ملی دروغ میگه گفت بنزین گرون نمیشه گرون شد گفت من از خواب بیدار شدم خبردار شدم بنزین شده سه تومن این دیگه دست ترامپ رو به دروغ گفتن از پشت بستع
 • ایرانی ساده IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  این دولت چه دولت جدید چه فرقی برای مردم میکنه همین روحامی چهارسال اول ریس جمهوریش فقط میگفت دولت قبلی تا گرانفروشی بیکاری فقر میشد میگفت دولت قبلی معقصر بود چهار سال بدش هم گند زد به زندگی مردم هم چیزچندبرابر گران کرد مردم به هوای رفسنجانی که حمایت کنده روحانی بود بهش رای دادن اما روحانی جز گرانی فقر بیچارگی چیز دیگه ی واسه مردم رقم نزد.بدش ریس جمهوری که خبرنداشته باشه بنزین کی کجا چه وقت گران شد بگه من ازگرانی بنزین بی خبرم چطورمیخاد یه ملت اداره کنه حسن روحانی نمیتونه قیمت تخم مرغ یک هفته کنترل کنه ثابت نگهداره بد میخاد مردم ایران تو اسایش باشه.:به عنوان یه شهروند ایرانی واقعان از ریس جمهوری حتی رهبری ناراضیم که بفکرمردم ایران نیستن تا کی گرانی اخه تا کی فقر بیچارگی دیگه خسته شدیم والا
 • آذری IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 2
  این حاج آقای ما که اصولگرایان که هیچ بلکه اصلاح طلبان هم براش تره خرد نمیکنند هر از گاهی بخاطر اینکه از یادها و اجتماع فراموش نشود متوسل به انتقاد تند میکنند که بلکه مورد توجه قرار بگیرند ایشان هیچ به این فکر کرده اند که اصلاح طلبان در جلسات پیش و پا افتاده هم ایشان را یاد نمیکنند فلذا دربین انقلابیون که جای پا ندارد ولی برای خود مطرحی مرتکب حرفای بدون پشتوانه و یا بقول نویسنده خطرناک میزنند آقای هریسی مطمئن باش این طرز تفکر از سوی شما اول ضد انقلاب را خوشحال میکند بعد اگر خدا نکرده تهدیدی برای انقلاب باشد ضربه هولناک را شما خواهید خورد البته اینا لانه ای دارند که زمانی تکیه گاه انقلاب بود ولی فعلا آتش بیار معرکه شده ولی صاحبان این لانه فساد هم اول باید به فکر خود باشند
 • US ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  1 0
  خدا رحم کنه.
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 2
  اصلاح طلب است از اطرافیانش پیداست از رفتار وعملکردش پیداست روحانی اصلاح طلب است اکنون به اخر خط رسیده اند دارند با گراتی واتهام وگذافه گویی وشایعه پراکنی. می خواهند مملکت را به اشوب بکشند کدر خواندند انشاالله نفسهای اخر را می کشند
 • 1399 IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  0 0
  م گ بر فتنه گران 88
 • مجید- الیگودرز IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  0 0
  از روحانی و دولتش صمیمانه تشکر می‌کنم که به دلار و سکه احترام می‌گذارند و آن‌ها را روز به روز که نه؛ ساعت به ساعت و اصلاً ثانیه به ثانیه سربلندتر!! می‌کنند. و البته سایر اقلام خوراکی و خدماتی و .... کرونا را هم نباید از قلم انداخت. داس ایشان! هم لحظه به لحظه تیزتر نمی‌شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس