کد خبر 1083788
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
روحانی نمایه

رئیس‌جمهور در واکنش به گرانی‌های اخیر در بازار مسکن، خودرو و لوازم‌خانگی به‌گونه‌ای از این نابسامانی‌ها انتقاد کرد که گویی فرد دیگری ۷ سال است که بر مسند ریاست‌جمهوری کشور نشسته است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور دیروز (یکشنبه) در جلسه ستاد اقتصادی دولت، به منظور بررسی شرایط اقتصادی کشور و همچنین گرانی‌های اخیر حضور یافت. روحانی در این جلسه ابتدا بخشی از این مشکلات را ناشی از عوارض شیوع کرونا در کشور عنوان کرد و گفت: اگر چه متخصصان اقتصادی معتقدند عوارض اقتصادی کرونا ماندگارتر و آسیب‌زننده‌تر از خود کرونا است، اما دولت تلاش کرده با تمهیدات خاص مانع از وارد شدن عوارض و آسیب‌های جدی به مردم و اقتصاد کشور از این ناحیه شود.

وی در ادامه و در توجیه بی‌تدبیری‌ها و تصمیمات غلط دولت در حوزه اقتصاد ‌گریزی هم به بحث تحریم‌ها زد و افزود: مردم شریف ایران می‌دانند، در حالی درگیر عوارض اقتصادی کرونا شده‌ایم که کشورمان تحت سخت‌ترین و غیرانسانی‌ترین تحریم‌ها است، خوشبختانه دولت از همان ابتدای بروز این بیماری برای رفع عوارض اقتصادی کرونا با دقت برنامه‌ریزی کرده و با طراحی سیاست‌های خاص، تلاش کرده است با اتکا به مردم و با قدرت در برابر این وضعیت دشوار تاب‌آوری داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

بازار مسکن، بی‌تفاوت به دستورات رئیس‌جمهور

رئیس‌جمهور در ادامه همچنین به دفاع از علمکرد دولت خود در کنترل عوارض اقتصادی کرونا و مراقبت از وضعیت معیشت و اقتصاد خانوارها به‌ویژه اقشار حقوق‌بگیر و کم‌برخوردار پرداخت و گفت: کنترل قیمت‌ها و تامین اقلام ضروری زندگی مردم اولویت اصلی برنامه‌های اقتصادی دولت بوده و خوشبختانه مردم عزیز کشورمان شاهد بوده‌اند در تامین اقلام مورد نیازشان کمترین مشکل را داشته‌ایم.

اما مَطلع سخنان رئیس‌جمهور در جلسه دیروز ستاد اقتصادی دولت آنجا بود که وی در واکنش به گرانی‌ها اخیر در بازار مسکن‌، خودرو و لوازم خانگی به‌گونه‌ای از این نابسامانی‌ها انتقاد کرد و در موضع منتقد سخن گفت که گویی فرد دیگری ۷ سال است که بر مسند ریاست‌جمهوری کشور نشسته و باید پاسخگو این وضعیت باشد.

روحانی در این‌باره گفت: تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های اقتصادی باید در شرایط اقتصادی خاص این روزها با مراقبت و حساسیت بیشتری در کنار مردم حضور داشته باشند و بر بازار نظارت کنند. نظارت و مراقبت دقیق و واکنش بهنگام در مقابل افزایش قیمت‌ها از وظایف خطیر همه مسئولان، تولیدکنندگان، اصناف و فروشندگان است و کوتاهی و اهمال در این خصوص به‌هیچ وجه پذیرفته نیست.

وی همچنین بر انتظارات خود در این زمینه نیز تاکید کرد و افزود: انتظار این است که با کوچک‌ترین افزایش قیمتی یا ابهام در کنترل قیمت‌ها مسئولان مرتبط در میان مردم حاضر شده و با همکاری فعالان و تولیدکنندگان و اصناف به سرعت نسبت به ساماندهی مشکلات اقدام کنند.

نقش منتقد به‌جای پاسخگویی!

متاسفانه طی سال‌های اخیر و به‌ویژه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم یک بدعت بسیار بد و غلطی پایه‌گذاری شده و آن نشست مسئولان در جای منتقد آن‌هم به وقت پاسخگویی است. تا آنجا که حتی رهبر انقلاب هم به آن معترض شده و دو سه سال پیش در دیدار با مسئولان و پس از سخنرانی رئیس‌جمهور تصریح کردند که «آقای روحانی مواردی ذکر کردند که «باید این کار بشود، باید آن کار بشود»؛ مخاطب این بایدها کیست؟ خود ایشان! نه هیچ‌کس دیگر.»

 بیش از ۷ سال از عمر دولت تدبیر و امید می‌گذرد و شرایط زندگی و معیشت مردم به‌رغم وعده‌های پرطمطراق رئیس‌جمهور هر روز بدتر از روز گذشته شده، اما در نهایت تاسف آقای روحانی در جایی که باید پاسخگوی عملکرد خود و کابینه‌اش باشد طبق رویه تدبیر و امیدی‌ها بار دیگر بر موضع انتقاد نشسته و در مقابل لجام‌گسیختگی قیمت‌ها و عدم برنامه و نظارت دولت، آن را غیر قابل پذیرش می‌خواند.

نکته قابل تامل این‌که پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری طی ماه‌های اخیر به‌طور متناوب اخباری مربوط به تماس تلفنی رئیس‌جمهور با اعضای کابینه را منتشر می‌کند که نشان می‌دهد متاسفانه آقای روحانی در جایگاه عالی‌ترین مقام اجرایی کشور حتی پیگیری مسائل جاری کشور را هم به تماس تلفنی خلاصه کرده و طبیعتا نتیجه چنین رویکردی بهتر از آنچه که امروز در ساحت مدیریت اجرایی کشور و نیز زندگی و معیشت مردم سایه افکنده نخواهد شد.

این درحالی است که رئیس‌جمهوری در همین جلسه به این موضوع صراحت دارد که کنترل بازار صرفا با دستور، بخشنامه و ابلاغ‌های اداری ممکن نیست.

ابزار نظارت بر بازار هست، اراده نیست

به اعتقاد کارشناسان علت ادامه روند افزایش قیمت‌ها عدم نظارت بر بازار است. به‌نظر می‌رسد دولت هیچ برنامه‌ای برای نظارت بر بازار ندارد در حالی که تمام سازوکار و ابزار نظارت را در اختیار دارد. تعزیرات حکومتی با تمام تجهیزات، سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و ناظرین دستگاه‌های مختلف همه در اختیار دولت هستند تا یک نظارت مناسب روی بازار صورت گیرد که متأسفانه این مهم آن‌گونه که مشهود و مؤثر باشد،‌ اتفاق نمی‌افتد.

 ابزار نظارتی به لحاظ ساختاری و نیروی انسانی در اختیار دولت است، اما اراده‌ای برای انجام کار نیست که کم‌توجهی دولت به مهم‌ترین مسئله مردم را می‌رساند. البته چنانکه گفته شد این نوع مواجهه با مشکلات مردم منحصر به رئیس‌جمهور نیست و سایر اعضای کابینه از جمله اسحاق جهانگیری معاون اول او که در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری و در قالب کاندیدای پوششی ده‌ها و صدها وعده رنگارنگ در صورت پیروزی دولت تدبیر و امید در انتخابات می‌داد نیز این روزها و در سال پایانی عمر دولت در واکنش به اوضاع معیشتی مردم و افسارگسیختگی بازار ضمن توجیهات تکراری از موضع منتقد سخن می‌گوید خواستار حل مشکلات مردم می‌شود!

تاکتیک انداختن توپ در زمین دیگران

جهانگیری روز شنبه گذشته در مراسم تودیع و معارفه رئیس ‌بنیاد شهید و امور ایثارگران در واکنش به اوضاع نابسمان بازار و گرانی‌های افسارگسیخته گفته است: نمی‌توانیم نسبت به زندگی مردم بی‌تفاوت باشیم و بگوییم قیمت ارز در بازار به هر میزانی بود نان و آب مردم با همان قیمت تهیه شود شاید اقتصاد این را تایید کند، ولی انسانیت و اداره کشور آن را تایید نمی‌کند و باید به طبقات متوسط و ضعیف جامعه رسیدگی شود که در این کشور جمع زیادی از مردم ایران هستند.

جهانگیری همچنین با اشاره به افزایش اجاره مسکن گفته است: همه می‌دانند که بخشی از جامعه اجاره‌نشین است و هزینه اجاره در سبد زندگی آنها نقش تعیین‌کننده‌ای دارد، این‌که گفته شود یکباره اجاره تبدیل به عدد بالایی شده و رشد وحشتناکی کرد، حتما دولت تصمیمی می‌گیرد که ممکن است با اصول اقتصادی سازگار نباشد مگر می‌شود ما بگوییم کاری نمی‌کنیم. اگر بنشینیم و فقط این سیاست و اتفاقات را نظاره کنیم چه اتفاقاتی در کشور رخ می‌دهد؟

معاون اول رئیس‌جمهور اما در ادامه دوباره توپ را به زمین خود مردم می‌اندازد و تصریح می‌کند: البته بیش از همه خود مردم می‌توانند تعیین‌کننده باشند، مردم باید بدانند ما با شرایط تحریم و کرونا روبه‌رو هستیم؛ همین پدیده کرونا به تنهایی اقتصادهای بزرگ دنیا را به‌هم ریخته است.

نظرسنجی‌سازی برای توجیه ناکارآمدی

دولتمردان اما صرفا به همین رویه زشت و غلط اکتفا نمی‌کنند و برای این‌که عملکرد و اقدامات خود را توجیه کنند به روزنامه‌نگاران کارمند دولت گزارش‌های مبتنی بر نظرسنجی‌سازی سفارش می‌دهند تا اینگونه وانمود کنند که مردم از عملکرد دولت راضی‌اند و هیچ انتقاد و اعتراضی از سوی مردم متوجه دولت نیست.

در همین رابطه طی روزهای اخیر روزنامه سازندگی ارگان حزب اصلاح‌طلب کارگزاران در گزارش تیتر یک خود نوشته بود: «دولتی که منتقدان و مخالفان درونی و بیرونی، داخلی و خارجی، اصلاح‌طلب و اصولگرا می‌کوشیدند آن را رو به زوال نشان دهند، احیا شده است! این نه یک تحلیل سیاسی یا جناحی و حتی دولتی که یک ارزیابی اجتماعی است که از سوی نهادهای معتبر و مستقل انجام شده و گزارش آن به رئیس‌جمهوری هم ارائه شده است. بر اساس این گزارش نسبت به ۶ ماه گذشته هم نارضایتی عمومی به شدت کاهش یافته است و هم رضایتمندی اجتماعی رو به رشد رفته است.»

 این درحالی است که سردبیر سازندگی که از مهرماه ۹۶ به‌عنوان «دبیر شورای بررسی‌های ویژه رئیس‌جمهور و مشاور نهاد ریاست‌جمهوری» در نهاد ریاست‌جمهوری مشغول به‌کار است، گویا خبری از واقعیت‌های اجتماعی و اقتصادی موجود ندارد و چشمانش را به روی فقر و فشارهای اقتصادی و تورم‌های چند صددرصدی بسته است.

در پایان می‌توان گفت یکی از دلایل رهاشدگی بازار مسکن، اجاره‌بها و اقلام ضروری زندگی آن است که زندگی اغلب متولیان رسیدگی به این مشکلات، فاصله قابل توجهی با زندگی عامه مردم دارد و آنان درک شخصی و ملموسی از مشکلات روزمره مردم ندارند. برای اثبات این ادعا یک سؤال ساده کافی است؛ می‌دانید قیمت عدس چند است؟

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  51 0
  اقای روحانی این نیز بگذرد من یک جمله خلاصه میگم بی تفاوتی به گزانی غیرمعقول مسکن میدونی چی میشه بعدازبازنشستی نمیخوای توایران زندگی کنی؟ بیا و محض انسانیت نه به خاطر خدا چون اعتقاد دارم ترسی ازخدا نداری چون اگر داشتی ۷ سال به مردم دروغ نمیگفتی بیا وقیمت مسکن را درست کن بیا ومر‌دم را از این گرانی مسکن فوری نجات بده میدونی یعنی تو قدرت وعرضه نداری دیت داال مسکن را ازبازارمسکن کوتاه کنی ؟ یاداری وانجام نمیدی که یقینا یکی دوسال دیگرمردم نزل زیر پایت را مصادره میکنن یا نداری ونمیتوانی که علنا اعلام کن نمیتوانم این دستور دادنها هم بگذار برای داخل منزل به اهل بیت خودت دستوربده
  • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   15 0
   نکنه شما فکر کردی ایشون یه آپارتمان 60 متری تو جنوب شهر داره که قراره بعد بازنشستگی با قرض و وام مسکن تبدیلش کنه به 75 متری؟!؟!
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   12 0
   عزیز برادر این آقا منزل ندارن ویلای بالای صدمیلیاردی توی ولنجک دارن!
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   2 0
   نخندانید ما را
  • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   1 0
   استغفرالله...
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   2 0
   اره گندی که زده میگذره
 • IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  33 1
  یه مدت مشگل معیشت مردم را به برجام گره زدن یه مدت به تحریم وامروز به کرونا خدا میداند فردا چه ازآستین بیرون بیاورند
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   10 0
   ضرب المثلی است میگوید "خود گویی و خود خندی عجب مرد هنر مندی" حکایت دولت تزویز و کلید است.
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   7 0
   این یک سال باقی مانده را هم مثل کسانی که انتهای عقد صیغه شان را می بخشند، حاضریم به روحانی ببخشیم ولی به شرط آن که شرش را از سر مردم رفع کرده استعفا فرمایند و بروند! لطفاً!!
 • الخلج IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  30 0
  آقای روحانی در ایران همه طلب کار هستند آن که بدهکار است فقط مردم ایران هستند تا سلامتی شما رییس جمهور هستید شما باید به داد مردم برسید مردم اگر بخواهند جوری به زمینتان می زنند در تاریخ ثبت بشود مردم را کم مسخره کنین
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  10 0
  احتمالا یا صبح جمعه فهمیده کشور چه خبره و بازار اوضاعش داغونه یا ابرها خبر نرسوندن
 • IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  13 0
  تیتر خیلی جالبی بود.
 • IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  25 0
  شارلاتان در لباس روحانیت!!
 • IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  19 0
  جالبه طرفدارای روحانی تو اینجور اخبار گم و گور میشند فقط منتظر یه خبر از آمریکا هستن بیان اظهار فضل بکنند! خاک بر سرتون با رای تون که مردم باید به پای شما بسوزند.!!
 • IR ۰۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  19 0
  دلیل بی بازده بودن و عقب ماندگی ۴ سال او رو گردن دولت قبل انداخت و آدرس غلط و امید واهی برجامی داد ، ۴ سال بعد ۳ سالش رو گردن دولت انداخت و خود درگیری شدید . انتقاد کرد درحو ، ای دولت بی عرضه ، ای بی تدبیر ، ای بی کفایت نالایق ای غاصب ، تشنه پست و مقام ، چرا این بلایی است بسر سیاست و فرهنگ و معیشت و اقتصاد خرد و کلان آوردی ! یک سال باقیمونده رو هم کرونا رو به همون اضافه کرده .
 • موید IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  2 3
  نقش منتقد به‌جای پاسخگویی? شما کسی را سراغ دارید که اینجوری نباشه؟ این در فرهنگ و اخلاق همه از جمله گزارش نویس تون هست. مردم ایران اعم از مثلاً به اصطلاح خواص و عوام طلبکارند. حالا از کی، این دیگر خیلی مهم نیست. موید باشید
 • مهرناز IR ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  14 0
  گویند : از کف دست مو بکن وزرای دولت روحانی " غیر از وزیر بهداشت " نه کارائی لازم برای رفع مشگلات مردم دارند " نه دلسوز هستند" انان هم مانند خود روحانی " فقط نگاه به گذراندن زمان " تا رسیدن یه پایان دوره می اندیشند.
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  16 0
  کلا روحانی از همه طلبکاره. نمی دونم کی می خواد بفهمه این کم کاری هایی که داره ازشون انتقاد می کنه باید توسط خودش انجام بشه. خدا بهمون صبر بده
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   4 0
   وقتی کسی کار بلد نیست از این بهتر نمیشه .. یه گندی زده که 40 سال هم نمیشه درستش کرد ....... داداش کار بلد نیستی بشین خونه ات مثه الان که قایم شدی ..... کرونا ترس نداره که وایسا جلوش در میره :))))))))
 • امیر IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  18 0
  حق با آقای روحانیه. رییس جمهور خیلی بی عرضه است
 • ناشناس IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  13 0
  به به به این قاطعیت که جز حرف چیزدیگری از ان ببار نمیاد
 • ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  10 0
  خخخخخخخخخخ چه عنوان خوبي استفاده شده
 • محسن IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  10 1
  تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز
 • یحیا IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  9 0
  نتیجه نظر سنجی تخم چشمی بیشتر از این نمی شود
 • ناشناس IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  8 0
  بر پدر و مادر مسببین گرانی لعنت حالا هر کسی میخواد باشه
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   3 1
   خدا نسل اونی که گرانی رو بوجود اورد نابود و منقرض کنه چون تخم ترکه اش هم حتما دزد و حرومخور هستند
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  3 0
  یه مثال براتون میزنم نحوه محاسبه قیمت موبایل در ایران: جازدن قیمت خرده فروشی سایت های اینترنتی خارجی به جای قیمت خرید عمده× توجیه کیفیت پایین گوشیهای تولید شده در کشورهای مختلف( من که حتما قبول میکنم قیمت خرید از هند مثلا با ویتنام یکی باشه!)×حداکثر قیمت قبل (کاهش قیمت دلار قبول نیست فقط افزایش! و جالب تر اینکه بدونید عمده تجارت با هند و چین با با روپیه و یوان صورت میگره ته تهش میشه درهم امارات و اصولا دلاری در کار نیست)×هزینه انبارداری (عمرا فکر کنید منظورم احتکار هست!)×افزایش نرخ اجاره بها! × قیمت آگهی دیوار!!!× شیوع جهانی ویروس کرونا!!!!! البته همه اینها با مستندسازی و معاملات صوری بین همکاران تکمیل و بین خرده فروشها توزیع میشه تا کسی نتونه جلوشونو بگیره! مشرق خواهشا یه بررسی جامع بکن شاید لازم باشه قوه قضائیه بیاد وسط
 • MY ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  9 0
  سنگ پای قزوین با عارضه افسرده گی شدید خانه نشین شد.
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  8 0
  یک نقطه رو پیدا کنید دولت روش دست گذاشته باشه اما گند نزده باشه. این بود شعار تدبیر و امید این بود وعده های اب دوغ خیار جهانگیری اما کنسرت و روابط ازاد دختر و پسر به راه باشه ایراد نداره.سگ گردانی و سگ دوستی ازاد باشه مشکلی نیست.مشکل فوق عظیم ورود زنان به ورزشگاه حل بشه تمام.
 • محمد IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  4 0
  از ماست که بر ماست. اصلا ناراحتی و گله نداره. یاد بگیریم درست انتخاب کنیم.
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  1 0
  اهای ابرها این پایینو یه نگاهی بندازین ببینین چه خبره :))))))))
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  4 0
  آقا من موندم به این که این رئیس جمهور رو این همه مسخره میکنن خجالت نمیکشه؟ عجب رویی داره والااا بازم طلبکاره .. البته این طلبکاری این بار از خودشه !!!!!!!!! فهمیده که کاربلد نیست و مردم هم گاگول نیستن :)))
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  2 0
  من به روحانی حق میدم این رئیس جمهور هم مثه کرونا پررو شده باید وایسیم جلوش تا در بره :)))))))))
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  1 0
  ‏یه جوری شده دیگه گرونی اجناس به درصد حساب نمیشه از قیمت قبلی در ۲ ضرب میشه حتی تا ۶ و ۷ هم میتونه ضرب بشه!
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  2 0
  اتفاقاً روحانی خیلی خوب میدونه که چکار داره میکنه . میگند آخر شاهنامه خوش است و ما هم منتظر هستیم
  • IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   1 0
   اره منم موافقم
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
   1 0
   اگر شاهنامه ما اخری داشته باشه .. کلا میخواد انقلاب دیگه ای راه بندازه .. اگر کسی موافق نظام باشه اینقدر گند به بار نمیاره که مردم شاکی بشن .. ادم گرسنه دیگه هیچی حالیش نمیشه و توی دریا هم نمیندازه .. ...
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  گفتند چرا لاستیک گران شد گفتند دلار بالا رفته گفتند چرا مسکن و خودرو گران شد گفتند دلار بالا رفته گفتند چرا برنج و حبوبات گران شد گفتند دلار بالا رفته حالا که همه چیز با دلار سنجیده می شود و ما ایرانی پول ملی خودمان را قبول نداریم لطفا پول ایران را دلار تعیین کنیم تا خیال همه راحت شود چون ارزش دلار در دنیا ثابت است نرخ ها در ایران ثابت خواهد ماند اله برکت اله
 • بینوا IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  کدخدایی که گمان کرده خدای ده ماست کدخدا نیست خدا نیست بلای ده ماست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس