گزارش| حجاریان و راه طی‌شده نهضت آزادی؛ "تحریم انتخابات یعنی پایان اصلاحات"

سعید حجاریان در یادداشتی مدعی شد مقابله با مردم در دستور کار انقلاب اسلامی است ولذا می‌توان به جای "ولایت فقیه"؛ چیزی به نام دولت مدرن را روی کار آورد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

خشونت عباس عبدی داد اصلاح‌طلبان را هم درآورد!

عباس عبدی، از تئوریسین‌های جریان چپ و فردی که چندی قبل آرزو کرده بود اوضاع کشور بدتر شود! [1] به تازگی طی یادداشتی با عنوان "اعتراض مدنی یا آشوب؟ " که سایت انصاف‌نیوز آنرا منتشر کرد، در اشاره به اعتراضات آمریکا نوشت:

«اعتراضات آمریکا هم یک وجه مدنی و اعتراضی قابل احترام دارد و هم یک وجه آشوبگرانه و تخریبی و خشونت‌آمیز. وجه مدنی آن اعتراضات به تبعیض نژادی و حتی تبعیض در معنای فراتر از نژاد در آن کشور است. این تبعیض نه فقط در جریان کشتن جرج فلوید دیده شد، بلکه آمارهای بسیار گوناگونی معرف و اثبات کننده این واقعیت است.»

او سپس تصریح می‌کند:

"با وجود این باید پرسید که چرا نباید بخش آشوب‌گری و خشونت‌ورزی این اعتراضات را محکوم کرد؟ پاسخ روشن است. در روی کاغذ می‌توانیم میان اعتراض مدنی علیه تبعیض با رفتارهای خشونت‌آمیز و اغتشاش و اوباش‌گری و غارت مغازه‌ها و آتش زدن اماکن و خودروها تفاوت قایل شویم، ولی در عمل چنین تمایزی به سادگی میسر نیست. رفتار خشن آن پلیس و نیز سایر تصمیمات تبعیض‌آمیز منشاء شکل‌گیری خشونت است، زیرا که فرد یا گروه یا نژاد مورد تبعیض را از دایره تعلقات به نظام اجتماعی خارج می‌کند و ضرورت رعایت خطوط قرمز رفتاری را برای او از میان برمی‌دارد. بنابراین خشونت‌ورزی و آشوب نتیجه روشن تبعیض است. از این رو صرف وجود رفتار مجرمانه یا آشوب مستلزم محکوم کردن این رفتار نیست. در سطح فردی می‌توانیم چنین رفتارهایی را محکوم کنیم ولی در سطح تحلیل اجتماعی اینها واقعیات یک جامعه است. "

عبدی می‌افزاید: اگر در یک جامه آشوب و غارت به پا شود و ساختمان‌ها به آتش کشیده شوند، به معنای آن است که یک یا چند جای آن جامعه دچار ایراد است و نمی‌توان آن حرکت‌های آشوب‌گرانه را بدون توجه به عوامل ایجاد کننده آن‌ها در آن جامعه؛ محکوم و رد کرد. این وظیفه مدیریت جامعه است که باید به بازنگری خود بپردازد و نشان دهد که کجای کارش ایراد دارد که جوانان و مردمش چنین بی‌پروا علیه آن جامعه سر به شورش و آشوب برمی‌دارند. [2]

*اظهارات عباس عبدی در تقدیس "آشوب و خشونت"؛ به وضوح هرچه‌تمامتر در این یادداشت آشکار است و نیازی به توضیح و تبیین بیشتر ندارد.

این تقدیس‌گری عبدی از خشونت که به زعم ما در تاریخ سیاست‌ورزی بیسابقه است؛ در حدی از شرارت و فقدان عقلانیت قرار دارد که حتی احمد زیدآبادی، از فعالان اصلاح‌طلب نیز طی یادداشتی به انتقاد از آن پرداخت و تأکید کرد که اتفاقا بایستی خشونت را محکوم کرد. [3]

پیش از این، محسن رنانی و عباس آخوندی از چیزی به نام "حرکت خونین" نیز صحبت کرده‌اند. [4]

بدیهیست که اگر اظهارات خشونت‌طلبانه عباس عبدی از سوی رجال چپ محکوم نشود و انتقادات زیدآبادی از سوی آنها تکرار نشود؛ سکوت اصلاح‌طلبان علامت رضایت از این اظهارات تلقی خواهد شد.

***

بوی تعفّن مستضعفین در شامّه کادر دانشجویی اصلاحات

نشریه دانشجویی ترنج، ‌ وابسته به انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، اخیراً مصاحبه‌ای تفصیلی با محسن آرمین، از دستگیرشدگان فتنه 88 را منتشر کرده است.

مصاحبه‌ای تفصیلی که محسن آرمین نیز سراسر به تقدیس از دولت اصلاحات و مجلس ششم مشغول است.

در پرسش و پاسخ‌های این مصاحبه طولانی که حتی یک کلمه هم پیرامون "گرانی" که معضل اصلی این روزهای مردم و مستضعفین است در آن به چشم نمی‌خورد؛ صرفا از آزادی مطبوعات، زلزله‌های اجتماعی، استبداد، حاکمیت و مقولاتی از این دست صحبت می‌شود.

*کادر دانشجویی اصلاح‌طلبان سال‌هاست که رویکردهای بورژوازی خود را به رخ کشیده و نشان داده است که به جای در کنار مردم بودن، افتخار خدمت در کادر اصلاحات را انتخاب کرده است.

کادری که باید هر جاده‌ای ولو جاده‌های بی‌فرجام را نیز صرفا به‌فرموده ستاد اصلاحات صاف کند و حتی از گزینه‌های اشتباهی و ناکارآمد در انتخابات حمایت کند تا شاید مبادا شامل تسویه‌حساب‌های سازمانی معروف در اردوگاه اصلاحات شود.

در اشاره به مصاحبه مذکور البته قابل درک است که کادر دانشجویی اصلاح‌طلبان در قبال وضع موجود و مشکلات مردم خود را به ندیدن و نشنیدن بزند زیرا وضع موجود را اصلاح‌طلبان در دامن مردم گذاشته‌اند و اکنون نیز حاضر به پذیرش مسئولیت سیاسی و اجتماعی خود نیستند. و از همین روست که می‌بینیم آرمین و امثال او بعنوان خوراک‌دهندگان به کادر دانشجویی، به جای صحبت کردن از نقش اصیل "تَکرار می‌کنم" در مشکلات این روزهای مردم؛ مشغول بیان اباطیل راجع به دولت اصلاحات و مجلس مستعفی ششم شده‌اند!

نقش ملموس‌تر سخنان پیش گفته را می‌توان در رخداد چند سال قبل و هنگام اعتراض کارگری در یکی از شهرهای کشور یافت که چگونه کفشهای میلیونی دختر دانشجوی مدعی حمایت کارگران در وقت خواندن بیانیه! موجب سرشکستگی تشکل‌های دانشجویی اصلاح‌طلب شد...

***

سعید حجاریان در یادداشتی مدعی شد:

دولت مدرن به جای ولایت فقیه؛ مقابله با مردم در دستور کار جمهوری اسلامی است!

سعید حجاریان، از تئوریسین‌های جریان اصلاحات طی یادداشتی در شماره اخیر نشریه "مشق فردا" که با عنوان "حکیم حاکم افلاطونی" منتشر شد؛ اینطور ادعا می‌کند که بر اساس مشی فکری امام خمینی، "مقابله با نوابت" –یا همان مردم- در دستور کار انقلاب اسلامی ایران قرار گرفته چون نظام ولایت فقیه معتقد به مدینه فاضله و تنزّه همگانی است.

او در سطور قبل‌تر و بعدتر و در توضیح مفهوم نوابت؛ آنرا همان علف‌های هرز و یا جاماندگان زائد توصیف می‌کند که در بیان برخی فلاسفه کسانی هستند که در میان مدینه فاضله (کنایه به نظام آرمانی امام خمینی) زندگی می‌کنند و فاسد هستند.

حجاریان بعدتر نیز مدعی می‌شود که نوابت همان مردم هستند!

این فرد سپس می‌نویسد:

چنان که اشاره شد، اندیشه ولایت فقیه و تطبیق و اجرایی کردن آن در قالب "دولت" جمهوری اسلامی را می‌توان ذیل هریک از چهار دستگاه فلسفی، فقهی، عرفانی و اخلاقی توجیه کرد. اما به اعتقاد نگارنده با صرف نظر از هر چهار دستگاه فکری مذکور می‌توان از اهمیت تشکیل دولت مدرن سخن گفت؛ یعنی چنانچه همه مردم چه آنها که حکم می‌کنند و چه افرادی که بر آنها حکم می‌شود در شمار نوابت باشند، می‌توان سیستم و سازوکاری را تأسیس و یا نوسازی کرد که بر اساس حاکمیت قانون و مسئولیت‌پذیری مبتنی بر اصول حکمرانی در مسیری بی‌بازگشت به پیش برود و از پای نایستد. در نمونه‌ای ملموس، مشاهده می‌کنیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا –به‌عنوان مصداق بارز نوابت- (منظور ناصالح بودن ترامپ است) سکان‌دار اداره کشور شده، ‌ اما در قفس آهنین بوروکراسی این کشور محصور شده و در نتیجه، فرآیندها و نظام اداری متوقف نمانده است و از این منظر تفاوتی میان ترامپ جمهوری‌خواه و اوبامای دموکرات وجود ندارد.

حجاریان می‌افزاید: در واقع، دولت مدرن در پی ذهن‌خوانی و تفکیک مردم نیست، زیرا اعتقاد دارد شهروند مختار است منتقدانه بیندیشد و موافق یا مخالف باشد. پس به هیچ‌وجه نباید نوابت نام بگیرد و طرد/حذف شود. این دولت موظف است با حداکثر کارآیی، جامعه را نمایندگی و تکثرها را درون خود هضم کند و توسعه و رفاه و امنیت را مهیا سازد. این رویه در صورت تداوم، به ذات دولت رسوخ خواهد کرد تا حدی که به مرور جامعه نیز از آن تأثیر می‌پذیرد و حتی در صورت فقدان یا ضعف دولت، "دیگردوستی" خدشه‌دار نخواهد شد.

*در اشاره به اظهارات بیّن حجاریان بیان چند نکته ضروریست:

یکم:‌ دعوت جامعه به سوی خیر و فلاح در تز ولایت فقیه هرگز به معنای حذف مردم و مقابله با آنها نیست.

و این همان تفکر غلطی است که با کنایه به نظام جمهوری اسلامی می‌گفت نباید مردم را به زور شلاق به بهشت برد!

اگرچه ولی فقیه به سمت صلاح و فلاح اشاره دارد اما در نظام ولایت فقیه حتی بهایی‌ها هم از حق شهروندی برخوردارند، دادگاه‌های تفتیش عقائد وجود ندارد و خانه‌های مردم حریم امن است و هر رخدادی در آنها صورت بگیرد به هیچکس حتی حکومت ربطی ندارد.

این نشان می‌دهد که بر خلاف ادعای حجاریان؛ تفکر ولایت فقیه اتفاقا یک تفکر روادارانه است و عصبیت‌های نژادی دولت آرمانی حجاریان (آمریکا) را هم ندارد.

دوم: نخ‌نما جلوه دادن "ولایت فقیه" چون تفکری برآمده از دین است و مدرن جلوه دادن حکومت در آمریکا چون آمریکاست! هم انحرافی جدیست که باید اندیشمندان درباره آن اقتراح کنند و حقایق دو طرف را بیشتر بگویند تا عرصه برای جولان "تحجّر حجّاریانی" مهیا نشود.

حجاریان اولا در حالی دولت آمریکا را با مدعای عدم توقف! پیش پای نظام جمهوری اسلامی می‌گذارد که یک مثال هم از توقف نظام اسلامی در طول 41 سال گذشته در چنته ندارد.

و ثانیا رخدادهای این روزها در آمریکا و قتل علنی جورج فلوید در کنار گرسنگی بیش از 40 میلیون نفر در آمریکا، زجرآور بودن نظام مالیاتی ایالات متحده برای مردم و توقف سیاست‌های بین المللی کاخ سفید در مقابل دستیابی اقتدارآمیز ایران حتی به سواحل مدیترانه؛ به روشنی نشان می‌دهد که دولت مدرن آقای حجاریان در چه نسبت دوری از واژه "مدرن" قرار گرفته است و حجاریان چگونه از اذعان به پیشرفت‌های نظام ولایی جمهوری اسلامی استنکاف می‌ورزد...

***

1_ mshrgh.ir/1058951

2_ http://www.ensafnews.com/236240

3_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/289837

4_ mshrgh.ir/1080836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ابوالفضل IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  20 3
  با تشکر از زحمات شما نمی دانم چه اصراری است که برای خوب جلوه دادن یک کلام حتما باید یه لفظ بیگانه به کار رود .بورژوازی ی ی ی ی! خوب اصطلاح فارسی اون رو بنویسید طبقه سرمایه دار مگه چشه که بورژوازی به کار رفته .
  • سید IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   19 1
   مرحبا! از این که دغدغه زبان شیرین و زیبای فارسی را داری!
  • TR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   18 1
   بورژووازی با سرمایه داری فرق دارد و مرحله قبل از آن است.
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   17 10
   مشخصه که عده ای اجیر شدن به نفع تاجگردون کامنت بذارن همه جا
 • 125 IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  38 4
  مثلا معترضین در مسیر خود اگر از کنار خانه آقای عبدی رد شوند و خانه آقای عبدی را با توسل به خشونت آتش بزنند آنوقت نظر آقای عبدی چی خواهد بود؟
  • TR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   24 2
   چاقو دسته خودش را نمی برد.
  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   1 13
   جان ناقابلم فدای دکتر حجاریان جانباز سلام و شهید زنده.الکی نیست هر کاری کردید تا حذفش کنید ولی فراموش کردید که و مکرو و مکروالله و الله خیر الماکرین
  • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
   6 3
   ناشناس الهی پیش مرگ حجاریان بشی و به آرزوت برسی و ملت ایران رو از وجود منحوستون خلاص کنید ..مرده شور فسیل های پشیمان از انقلاب اسلامی رو ببرن که نفس ملت رو تو شیشه کردن و گلوی مردم مان را می فشارند ..بله مکر شما به خودتان بر می گردد مکر خداوند سریع است انشاءالله خائنین به نظام اسلامی هر چه سریعتر محو شوند که همینطور هزینه برایمان می تراشند ...
 • سید IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  32 1
  به واقع اصلاح طلبان تهوع آور از سر ناامیدی در حفظ قدرت برای خود به سیم آخر زده اند و حتی حاضرند نظام نوپای جمهوری اسلامی متلاشی شود ولی حکومت ولایت فقیه و انقلابیون را تحمل نکنند! آیا این نشانه اوج خباثت این قبیله اجنبی پرست نیست!؟ با این طرز تفکر ملت کاملاً به جا به ایشان صفت تهوع آور داده اند!
 • مجید IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  24 1
  خیلی دوست دارم بدانم شغل این افراد چیست ؟منبع درامد انها از کجاست ؟ودر چه منطقی زندگی می کنند ؟
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   9 3
   خوب معلوم اربابی مثل کدخدا دارند که حسابشان راپر می کند
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  6 26
  هیچ قدرتی نمیتونه خیابون رو از مردم بگیره تا حالا همه تلاش ها در طول تاریخ برای تصرف کامل و دائمی خیابان از طرف صاحبان قدرت بی فایده بوده و مردم صاحبان اصلی و نهایی آن هستند
  • احمد IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   32 4
   آدرس خونت رو بده، بیام از خیابون چند کوکتل مولوتوف بندازم، ببینم نظرت چیه در مورد آزادی خیابانی.
 • عبدالله مومن IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  19 2
  چه جالب است که این سوال را از هر افسادطلبی بپرسیم : اول درباره ثروت شخصی خودت پس از انقلاب ، توضیح بده و بگو که آن را از چه راهی به دست آورده ای و بعد به بافتن ترهات دیگرت ادامه بده !!!
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  22 1
  نظام اسلامی در باره عناصر رادیکال و خشونت طلب جبهه اصلاحات که بعضی از انها متهم و دارای پرونده امنیتی هم هستند و در حوزه نظری و عملی بصورت علنی دنبال براندازی نظام میباشند خیلی مماشات میکند . عناصر مخربی مثل حجاریان / عبدی / تاجزاده / عباس اخوندی / تاجیک / اغاجاری و... که سالها است یکسره در طبل جنگ و خشونت علیه نظام و مردم میکوبند و تند ترین و وقیحانه ترین مواضع و جسورانه ترین مطالب را علیه نظام میگیرند چرا باید اینقدر ازاد باشند ؟ اینها از طرفی یک عمر است از نظام اسلامی ارتزاق میکنند و همچنان دستشان تا بازو در بیت المال است و از طرفی علنا نمایندگان وفرماندهان میدانی جنگ و تقابل غرب علیه اسلام و انقلاب و ملت ایران هستند . البته این امر شگفت هم نشانه مظلومیت در عین اقتدار انقلاب اسلامی است .
 • ی-ح IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  23 2
  آنهایی که مشاعی را سردسته انحراف معرفی می کردند حالا چرا عکس العمل نشان نمی دهند و آیا این جریان فکری انحراف نیست
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   6 26
   اینا با هم عقد اخوّت دارن...
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  16 2
  این تئوریسین گروهک شکست خورده هتاک درجایگاهی نیست که به نظام مقدس ماباپشتوانه خون هزاران شهیدومعلولوجانباز،اراجیف بگوید! دوره اصلاحات ومجلس ششم ودوره به اصطلاح اعتدال باادعای 0رحم اجاره ای)تان کافی نیست بفهمیدمردم راگول می زنیدتا خودراتحمیل کنید؟وپایگاه اجتماعی ندارید؟وجمهوری اسلامی نظام منتخب ملته؟کم نشخوارکنیدمطالب جاسوسان ومنافقین خونخواررا!
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  25 3
  اقای متحجریان، مهم پیش رفتن نیست مهم عدالت است و ارزشها. بله امریکا سیصد سال است که به پیش می رود سیصد سال است که سرخپوستان را قتل عام کرد و به پیش رفت سیصد سال است سیاست غارت و خونخواری و چپاول کشورهای نفت خیز را دارد و و فرایندها و نظام اداری ظلمشان باقی می ماند و لذا فرقی بین دموکرات و جمهوری خواه نیست هر دو در مسیر باطل تبعیض نژادی و کشتار وغارت ملل دیگر ، بدون بازگشت به پیش می روند
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   5 16
   تو سنگ سرخ پوستها را به سینه نزن چرا در مقابل کشتار مسلمان ایغور چین خفه خون گرفتید؟ منافقین صدر اسلام
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   19 5
   10:25 برادر های مسلمان ایغورت تو ادلب منتظرت هستن زود باش برو پیششون تا لت پارشی عکس لاشت میزاریم
  • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   8 0
   سرخپوست و اویغور و یمن و غزه رو ول کن امروز قراره چه جوری جیب ملت ایران رو خالی کنید؟
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  5 21
  معلومه بدجوری از حرفهای عباس عبدی گُرخیدی مشرق.... معنی اول حرفش اینه که فارق از اینکه حکومت ، دست کدومتون باشه ...وقتی اعتراض مدنی تبدیل به غارت و جنایت لجام گسیخته میشه باید نتیجه بگیرید که حکومت گند زده حالا هر کشوری میخواد باشه شما که اینقدر اعتقاد به معصومین دارین : حکومت با کفر باقی میماند با ظلم نه.. اینم حرف معصوم
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   19 4
   حکومت ظلم رو باید با حضور خیابونی سرنگون کرد. ولی جمهوری اسلامی که امثال عبدی رو تا حالا اعدام نکرده ظالم نیست. میفهمی؟
  • جوادی IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   17 6
   امروز در کامنت های خبری مشرق ، مستاجرین آلبانی بشدت فعال شده اند . ما منافقین را اصلا انسان نمی دانیم . چه اینجا باشد چه آنجا . پس بهتر است خفه شوید وگرنه مشت ملت نفستان را خواهد برید. رجاله های جاسوس و بی وطن .
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  12 3
  اصلاحاتی های اوراق شده ای مثل حجاریان هم دیگه به سیم آخر زده اند. خدا را می بینی. الله اکبر. یه زمانی اینها مدعی چه چیزهایی بودند. انقلاب اسلامی باید دولت جوان حزب اللهی داشته باشد. تا محرومین جامعه از دست طبقه غربگرا نفس تازه ای بکشند.
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  12 2
  حجاریان در اون ماجرای ترور به درک نرفت تا بار خباثتش سنگین تر بشه. اشتباه بزرگی کردند اونهایی که امثال این بی شرف رو بعد از فتنه 88 آزاد کردند. یه توبه نامه ی دروغ نوشتن و بعد از مدت کوتاهی برگشتن به همون ذات خبیثشون ...
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   5 9
   تروریست
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  4 0
  فقط خواهش میکنم یه سری به سایت جنگاوران بزنید سلسله مقالات تاریخ روابط ایران و روسیه را بخونید مخصوصا مخصوصا قسمت دوازدهم که تاز گذاشتن اگه اینا راس میگن چرا ما به شیخ فضل الله میگیم شهید اگه دروع میگن چرا هیچ کس جلو اینا رو نمیگیره مملکت صاحب نداره مگه منابع قسمت دوازدهمشو بخونید فقط مشرق تورو خدا پیگیری کنید شما رو به قران قسم
  • TR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   8 0
   کسی جلوبشان را نمی گیرد. چون شیخ کسی بود که اولین بار خطر مشروطیت و تجدد را فهمید و دست رفرمیستها و اصلاح طلبان را خواند و اعلام کرد این گروهها در اصل بابی و بهایی هستند و حقیقت هم همین بود. اصلاح طلبان و دولت خبیثتشان از او متنفرند. لهذا جوی وحشتناک از تهمت ها در همان زمان علیه شیخ شکل گرفت و پی در پی در روزنامه ها هم تکرار شد و حرف روزنامه هم به عنوان سند منتشر شد!. این گروهها البته توانستند موفق شوند و نظر مردم علیه شیخ فضل الله نوری بشورانند. اما هنوز هم نتوانسته اند توضیح دهند که اگر تهمتهایشان راست بود و شیخ مزدور روسیه بود چرا شیخ فضل الله حاضر نشد با نصب پرچم روسیه جان خود را نجات دهد.
 • 99 IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  6 1
  خدا رحمت کند امیر فیروزکوهی را که زیبا سروده است؟ شباب عمر به دانش گذشت وشیب به جهل کتاب عمر مرا،فصل وباب پیش وپس است درباره عناصر مخربی مثل حجاریان / عبدی / تاجزاده / عباس اخوندی / تاجیک / اغاجاری و... چه می توان گفت جزء اینکه : اگر خوشبین باشیم که اینان درجوانی صادقانه همراه انقلاب شدند والان پشیمان ونادم هستند مردم نیاز به نسخه پیچی آدمهای مذبذب وهرهری مذهب ندارد و شکل بدتر اینکه اینان ازسرفرصت طلبی وطمع جاه ومال جایگاه با کراهت به مردم پیوستندخداوند به حکمتی نفاقشان رادر روزها وسالهای پایان عمر آشکارتر می کندتا جوانانی را گمراه نکنند.
 • SE ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  6 0
  شعبان‌بی‌مخ‌های اصحالات زده‌اند به سیم آخر
 • DE ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  5 1
  سعید حجاریان در یادداشتی مدعی شد مقابله با مردم در دستور کار انقلاب اسلامی است ولذا می‌توان به جای "ولایت فقیه"؛ چیزی به نام دولت مدرن دست نشانده امریکا را روی کار آورد.-خخخخخخ مشرق بابا خیلی کارت درسته با اینکه سایت ارزشی و متینی هست ولی بعضا از این بریده های از اسلام و انقلاب و نوکران غرب چیزی را تیتر میکنی که ساعت ها باعث خنده کاربران میشه .حالا دیگه گرگ در لباس میش نگران گله است. البته خوب, بنده خداها مالیخولیا داشتند بیماریشون عود کرده چون هرچه این 40 ساله تئوری بلغور کردند برعکس از آب دراومد. بالاخره بایستی هر از چندگاهی با ایمان مردم و اسلام و دین وقرآن در افتاد و هیاهو و جنجال و موج راه انداخت و سوار موج شد این یعنی اصلاح طلبی . چون باهاشون برخورد نشده کاسبی خود را در درافتادن با اعتقادات مردم دیده اند.
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  8 0
  اساسا هدف حکومت اسلامی سعادت مردم است و حقوق رعیت بر والی که حضرت امیرالمومنین علیه السلام در خطبه 216 نهج البلاغه می فرماید و صریحا اقامه حدود و مبارزه با بی دینی را وظیفه والی اعلام می کند. بر خلاف ادعای نویسنده، اسلام ابدا جایی برای شهروندی کفار قایل نیست و اگر قرار بود اظهار کفر در جامعه اسلامی آزاد باشد که نیازی به ایجاد نفاق نبود. حتی اهل کتاب هم به شرط رعایت قوانین ذمه و هنجارهای جامعه اسلامی مجاز به باقی ماندن بر دین خود هستند. چه رسد به بهایی که اساسا کافر حربی است. و البته نیازی به تذکر نیست که اساسا حکومت دینی - ولو خود رسول الله صلی الله علیه و آله حاکم باشد- حکومت دموکراتیک لیبرال دلخواه اصلاح طلبان نیست. آنچه آنها می خواهند همان حکومت اعراب جاهلی است که هرگز بخواهد خدا پرست باشد و هر کس بخواهد لخت مادرزاد کعبه را طواف کند. و اسم اینکار را هم آزادی و حقوق فردی می گذارند. اما حجاریان یک نکته را عمدا نادیده گرفته است و آن اینکه وقتی دولت لیبرال می گوید همه عقاید آزاد است معینیش این است همه عقاید بی ارزش است و جایی در تدبیر احتماعی و اداره جامعه ندارد. ولی این حرف خود یا پارادوکس است. چرا که خود لیبرالیسم هم یک عقیده و آیین است و اتفاقا همان دولتهای به اصطلاح مدرن هرگز تحمل نمی کنند که کسی اصل لیبرالیسم را زیر سوال ببرد. لیبرالیسم باید انسانها را به حیواناتی فاقد شعور و خوگهایی تبدیل کند که طبق دستور العمل سرمایه داران پروار شده و خورده شوند و البته همیشه هم سرشان به پایین تنه شان مشغول باشد تا مبادا به فکر تعالی و نجات خود بیفتند.
 • FR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 0
  نمی دونم کی گفته هرکسی می تونه هر جور دوست داره فکر کنه مگه آدم ها بر اساس فکرشون عمل نمی کنن ؟
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  6 13
  بله فقط شما خوبید وخوب می‌فهمید ولا غیر
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   6 1
   نه عزیزم. تو بهتری. تو بهتری یاد گرفته ای هر وقت چواب منطقی نداری بگویی تو خوبی.
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  2 1
  حالم بهم میخوره از هرچی اصلاح طلب خائنه.اکثر خائن.
 • حسین ن IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  0 0
  آیا بهتر نیست سعید حجاریان یک بار ماجرای کسی که به او تیراندازی کرده مثلا داشت ترور نمایشی اجرا می کرد و آمران و دلایلی که سعید عسگر را به آن کار واداشته بود مرور کند تا مکرو و مکرالله را بیاد بیاورد؟؟؟
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  0 0
  واقعا شخصیت و ماموریت افرادی مثل حجاریان / تاجزاده / عبدی / اخوندی و دارو دسته اینها در این برهه زمانی شبیه شخصیت و ماموریت شعبان بی مخ و حسین رمضون یخی و مصطفی دیونه و برادران هفت کچولون و...در به ثمر رساندن کودتای 28 مرداد است . البته یک شرف و مردونگی انها این بود که به ساحت مقدس ائمه و دستگاه هیئت و عزاداری توهین نمی کردند و در اخر هم بعضی از همین افراد حاضر نشدند علیه قیام امام خمینی ره در 15 خرداد با نظام شاه همکاری کنند . اونها اینقدر مردونگی را داشتند . مصطفی دیوونه عاقبت بخیر شد ولی ظاهرا مصطفی تاجزاده هنوز رو دنده لجاجت و عناد است .
 • شاهرخ US ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  خدا لعنت کند امثال عباس عبدی جاسوس و سعید حجاریان وطنفروش را اینها که دیدن قالیباف شده رئیس مجلس همگی با هم میخوان با این اراجیف جامعه را در التهاب نگهدارن.اینها بقای خود را در ناکار آمدی نظام میدانند. همین سعید حجاریان و عباس عبدی وقتی در دهه شصت در وزارت اطلاعات مدیر بودند نظام نظام خوبی بود ولی از وقتی از وزارت اطلاعات پرتشان کردند بیرون نظام شد نظام بد و دیکتاتور برید خجالت بکشید اینها میترسن از قالیباف جون هر جا رفته مسبب رونق و آبادانی وپیشرفت در آن اداره شده قالیباف بود که ناجا را مدرنیزه کرد و مبتکر 110 پلیس شد و شهر تهران را چند بار در آسیا بعنوان پایتخت نمونه از منظر پیشرفت شناخته شد
 • محمد حسین علیان IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
  0 0
  سلام واحترام به نظر بنده بهتر است ابتدا مدرن ومدرنیته از نظر جناب حجاریان تعریف گردد تا بتوان منظور ایشان واضحتر مشخص گردد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس