کد خبر 1076857
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
اعزام نفتکش‌ها؛ اقدام بزرگ راهبردی

این اقدام مشترک دو کشور مورد تحریم ظالمانه آمریکا خط بطلانی بر این نظریه بود که همه اقتصاد دنیا به‌خصوص تجارت هرگونه نفت و ملحقات آن باید در چارچوب قوانین و استانداردهای مورد تأیید کشورهای قدرتمند قرار گیرد، کشید.

به گزارش مشرق، در روزهای اخیر حرکت ۵ فروند کشتی نفتکش ایرانی حاوی بنزین مازاد بر مصرف کشور و مقداری مواد مورد نیاز پالایشگاه‌های یک کشور عضو اوپک به نام ونزوئلا که در قاره آمریکا و از همسایگان ایالات متحده آمریکاست در محافل سیاسی و اقتصادی سر و صدای زیادی به راه انداخته است.

در حقیقت، این اقدام مشترک دو کشور مورد تحریم ظالمانه آمریکا خط بطلانی بر این نظریه بود که همه اقتصاد دنیا به‌خصوص تجارت هرگونه نفت و ملحقات آن باید در چارچوب قوانین و استانداردهای  مورد تأیید کشورهای قدرتمند قرار گیرد، کشید؛ ضمناً این تئوری در روابط بین‌الملل وجود داشت که کل قاره آمریکا، متعلق به آمریکای شمالی است که این قاعده استعماری نیز مورد ابطال عملی قرار گرفت از این رو بنا بر اظهارات مراکز و شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی دنیا، این اقدام شجاعانه و مقتدرانه ایران می‌تواند نظام سلطه را به چالش واقعی کشانده و اعتبار آمریکا را بعد از عملیات عین‌الاسد، یک بار دیگر به سخره بگیرد.
مرکز امنیتی «سوفان» مستقر در نیویورک گزارش کرده که ایران و ونزوئلا با محموله ۱.۵ میلیون بشکه بنزین و مشتقات نفتی، مستقیماً ایالات متحده آمریکا را به چالش کشیده‌اند. 

بیشتر بخوانید:

سومین نفتکش ایرانی وارد آبهای ونزوئلا شد

مرکز امنیتی «سوفان» مستقر در نیویورک، امروز (سه‌شنبه) با اشاره به ورود نفتکش‌های حامل سوخت ایران به قلمرو ونزوئلا گزارش داد که ایران و ونزوئلا، ایالات متحده آمریکا را به چالش کشیدند.

در مقدمه این گزارش، به ورود نفتکش‌های حامل سوخت ایران به ونزوئلا اشاره شد و نوشته شد، که از ۲۵ ماه می (پنجم خردادماه)، پنج نفتکش حامل بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین (۶۰ میلیون گالن) و مشتقات نفتی ورود به آب‌های ونزوئلا را آغاز کردند و دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد که این نفتکش‌ها را به‌سوی بنادر اسکورت و همراهی می‌کند.

این مرکز امنیتی سپس با این مقدمه ادامه داده که این محموله‌های سوخت نمایانگر اقدام مشترک ایران و ونزوئلا برای به چالش‌کشیدن سیاست دولت ترامپ است که تاحد زیادی متشکل از وضع تحریم‌های سخت علیه هر دو کشور ایران و ونزوئلا است.

این مرکز امنیتی سپس ادامه داد که محموله‌های سوخت ایران، در حقیقت نقض قوانین تحریم‌های آمریکا علیه صادرات انرژی ایران و همچنین نقض تحریم‌های آمریکا علیه معاملات با ونزوئلاست.

آن‌طور که این مرکز امنیتی توضیح داده است، سیاست آمریکا بر پایه سرنگونی دولت مادورو به نفع «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلاست و همچنین آمریکا قصد دارد با پیشبرد «فشارهای حداکثری» به ایران، از حمایت‌های تهران از گروه‌های مقاومت در منطقه جلوگیری کند.

این مرکز، سپس با اشاره به این موارد، به ناتوانی آمریکا در مقابله با چالش جدید ایران و ونزوئلا اشاره کرد و نوشت که به نظر می‌رسد که گزینه‌های آمریکا برای مقابله با چالش جدید ایران و ونزوئلا محدود است و گرچه نیروی دریایی آمریکا اخیراً حضور در منطقه کارائیب را به منظور مقابله با قاچاق مواد مخدر افزایش داده است اما مقام‌های نظامی آمریکا تصریح کرده‌اند که از هرگونه برنامه آمریکا برای رهگیری، جست‌وجو یا توقیف نفتکش‌های ایران «بی‌اطلاع» هستند.

طبق این گزارش، در قوانین مربوط به تحریم های آمریکا و قوانین بین‌المللی، اشاره‌ای به توقیف چنین نفتکش‌هایی نشده و تنها به تحریم نهادهایی که در انتقال این محموله مشارکت دارند اشاره شده است و این در حالی است که تمامی شرکت‌های ایرانی و ونزوئلایی که در این معامله مشارکت دارند، از قبل تحت تحریم‌های آمریکا بوده‌اند.

از طرف دیگر، مقام‌های آمریکا به جامعه جهانی توصیه کرده‌اند که با نفتکش‌های ایرانی همکاری نکنند و همچنین به آن‌دسته از خدمه نفتکش‌ها که احتمالاً با ایالات متحده در توقیف این کشتی‌ها همکاری کنند، وعده پاداش داده است اما تاکنون هیچ‌گونه تلاشی برای همکاری با آمریکا مشاهده نشده است.

مرکز سوفان سپس به تأثیر همکاری ایران در انتقال سوخت به ونزوئلا و بهبود موقعیت مادورو اشاره کرده و نوشته است که تحویل موفقیت‌آمیز سوخت به مادورو کمک می‌کند تا در این برهه از زمان که مخالفانش نیز در پی گام‌های اشتباهی چون کودتای ناکام تضعیف شدند، از سقوط اقتصادی این کشور جلوگیری کند.

این مرکز امنیتی در پایان گزارش خود نتیجه‌گیری کرد که محموله‌های سوخت نشان داد که ایران مستقیماً می‌تواند با تقویت دولتی که هدف بزرگ دولت ترامپ بوده،  ایالات متحده آمریکا را در نیمکره خودش به چالش بکشد.

نفتکش‌های فورچون و فارست، روز گذشته به‌رغم تهدیدات و فشارهای ایالات متحده آمریکا وارد ونزوئلا شده و قرار است به همراه سه نفتکش دیگر، در مجموع بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین را از ایران به این کشور که به‌رغم داشتن ذخایر نفتی، به دلیل تحریم‌های آمریکا با بحران انرژی روبروست، حمل کنند.

تصمیم ایران برای ارسال بنزین به ونزوئلا که به خاطر تحریم‌های آمریکا با کمبود سوخت مواجه است با عصبانیت مقامات واشنگتن همراه شده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا در اظهاراتی عنوان کرده که واشنگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان‌دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلاست.
این در حالی است که جانشین خانم موگرینی، آقای جوزپ بورل که در حال حاضر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست می‌گوید: شاهد پایان نظم تحت رهبری آمریکا در دنیا هستیم.

وی ادامه می‌دهد: تحلیلگران از مدت‌ها پیش درباره پایان نظم تحت رهبری آمریکا و فرا رسیدن قرن آسیایی صحبت کرده‌اند، این اتفاق الان پیش روی چشم ما درحال وقوع است.

در جمع‌بندی نهایی باید گفت: این اظهار نظرها در واقع تکلیف کشورهای ضد سلطه را در پساکرونا مشخص می‌نماید و درواقع، ایران اسلامی می‌تواند با مدیریت مثال‌زدنی در جلوگیری از شیوع ویروس کووید ۱۹ و جلوگیری از مرگ و میر از بیماری کرونا در بین ملت خویش و تلاش مؤثر برای ساخت تجهیزات مورد نیاز در امر تشخیص و درمان این بیماری نوپدید و ناشناخته جایگاه ویژه‌ای در بین کشورهای مطرح در امر مقابله با بیماری‌ها پیدا نماید؛ صدور تجهیزات تشخیصی و درمانی ایرانی به کشورهای منطقه و اروپا توانمندی جمهوری اسلامی ایران را نشان داد و اثبات کرد که این کشور می‌تواند با ارتقاء جایگاه خود در دوران پساکرونا به‌عنوان یک کشور تأثیرگذار و نقش‌آفرین در عرصه بین‌الملل به بازیگری بپردازد، البته حضور مقتدرانه کشتی‌های نفتکش ایرانی در زیر چشم زیزدریایی‌ها و ناوهای هواپیمابر آمریکایی و عبور آنها از دریاها، تنگه‌ها و اقیانوس‌هایی که سالیان دراز تحت تسلط اروپاییان استعمارگر و رژیم صهیونیستی است و پهلوگیری آنان در سواحل ونزوئلایی که آمریکا به دلیل شکست در مقابل اراده مردم این کشور، دولت و ملت آن را به محاصره اقتصادی درآورده است حتماً به این بازیگری بین‌المللی ایران سربلند در دوران پسا کرونا کمک خواهد کرد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • سید IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
  4 0
  این مبادله تجاری با کشور ونزوئلا پیامهای گوناگونی برای اصلاح طلبان تهوع آور دارد اگر بیندیشند! (که البته دور از ذهن است)! 1- پیام به کسانی که به روابط سیاسی با دول آمریکای لاتین برای خوش آمد کدخدایشان معتقد نبودند و سبب از دست رفتن برخی از متحدین ایران از جمله بولیوی و اکوادور شدند! 2- پیام به کسانی که به سبب تفکر ولنگار گرایانه شان در اقتصاد ساخت و توسعه پالایشگاه در داخل را به صرفه نمی دانستند! 3- پیام به کسانی که می گویند ایران باید لوایح فتف را قبول کند و به آن ها ملحق شود تا همه داد و ستدهایش را غربی ها بتوانند رسد کنند! 4- پیام به کسانی که می گویند سرمایه گذاری برای توسعه نیروی موشکی ایران هدر دادن منابع کشور است چون جهان آینده جهان گفتمان بدون نیاز به موشک است! 5- پیام به کسانی که می گویند اولویت اقتصاد ما باید مذاکره با غرب برای رسیدن به توافق جهت برداشته شدن تحریم ها باشد که تا آن حد که یکی شان فرمود بدترین توافق بهتر از عدم توافق است! 6- پیام به کسانی که توقیف نفتکش انگلیسی در پاسخ به دزدی دریایی انگلیس و نیز موشک باران پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق را به ضرر ایران و تنش آفرین می شمردند!
 • سجاد SE ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
  2 0
  7 سال آزگار چسبیدیم به تنبون غرب آخرشم با یه امضای ترامپ همشون رفتن غافل از اینکه جهان فقط اون کشور هایی نیست که ازش مدرک گرفتین .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس