کد خبر 1066181
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
ایران کرونا نمایه

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای به تشریح فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی در ۲ ماه گذشته و در زمینه مقابله با ویروس کرونا پرداخت.

به گزارش مشرق، «جواد کریمی ثابت» معاون سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، در گفتگویی به منظور تشریح فعالیت‌های این سازمان در زمینه مقابله با ویروس کووید-۱۹، ضمن قدردانی و تشکر از زحمات و تلاش‌های تمامی ارکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به خصوص کادر درمانی کشور برای اقدامات مختلف مقابله با اپیدمی ویروس کرونا (کووید-۱۹) به تشریح مهمترین اقدامات اخیر این سازمان در استفاده از ظرفیت‌های فناوری هسته‌ای در حوزه سلامت مردم پرداخت.

معاون سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: همه بخش‌های سازمان انرژی اتمی ایران از جمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، کمک به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اقدامات مختلف مقابله با اپیدمی ویروس کرونا (کووید-۱۹) را وظیفه خود دانسته و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

به گفته کریمی ثابت، به کارگیری تمامی ظرفیت‌های مراکز پرتودهی سازمان، شامل مرکز پرتودهی الکترون یزد، مرکز پرتودهی تابش گاما تهران و مرکز پرتودهی تابش گاما بناب، برای استریل تجهیزات پزشکی در این ایام، از جمله اقدامات سازمان در ۲ ماه گذشته بوده است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در ادامه افزود: استفاده از توانمندی آزمایشگاه ایمنی و محیط زیست پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، خدمت دیگری در این راستا بوده است. این آزمایشگاه با بهره‌گیری از بهترین متخصصان کشور در زمینه فیزیک ایروسل‌ها و انتقال آلاینده‌ها، در ۲ ماه گذشته و حتی در تعطیلات نوروز، به طور تمام وقت به تست و ارزیابی میزان کیفیت و کارایی بیش از ۳۰۰ نمونه ماسک و گان (لباس‌های مخصوص پزشکی) تولید داخل و حتی اجناس وارداتی پرداخته است که همگی با درخواست از سوی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و شرکت‌های دانش بنیان بوده است.

وی در ادامه به همکاری خوب سازمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: از ۲ ماه پیش با پیگیری‌های مستمر و موثر پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و معاونت امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران توانستیم از ظرفیت‌های همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استفاده کنیم و تعدادی از دستگاه‌های مرتبط با تصویربرداری با اشعه ایکس که به صورت پرتابل بوده، تجهیزات حفاظت شخصی کاربران و از همه مهم‌تر چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید-۱۹ معروف به RT-PCR را به همراه تجهیزات راه اندازی، ارتقا و کالیبره کردن آن و کیت‌های تشخیصی بیماری کووید-۱۹ را به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار یورو از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریافت کنیم.

کریمی ثابت افزود: خوشبختانه تلاش متخصصان و پژوهشگران صنعت هسته‌ای کشور در انجام پروژه‌های علمی و فنی مشترک و گسترده‌ای که در یک سال اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته‌اند، اعتبار پژوهشگاه را در این نهاد بین‌المللی برای ما افزون‌تر کرده است؛ به نحوی که به محض اطلاع این پژوهشگاه از حمایت آژانس از کشورها برای مقابله با شیوع جهانی ویروس کرونا (کووید-۱۹) و ارسال درخواست رسمی و پیگیری‌های انجام شده بلافاصله با پاسخ مثبت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) برای ارسال تجهیزات اشاره شده مواجه شدیم و می‌توان اذعان کرد ایران از اولین کشورهای دریافت کننده این تجهیزات می باشد.

وی گفت: مرحله اول این کمک‌ها با هماهنگی دفتر نمایندگی ایران و آژانس وارد کشور شده است و انشاءالله برای خدمت رسانی در اختیار انستیتو پاستور ایران قرار خواهد گرفت.

به نقل از اداره دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی،کریمی ثابت با اشاره به تکنیک RT-PCR این روش را بسیار دقیق و کارآمد توصیف کرد و افزود: زمان تشخیص بیماری کووید-۱۹ با این تکنیک بسیار دقیق‌تر و کوتاه‌تر می‌شود. این روش کاربردهای متنوعی در زمینه تعیین کمی بیان ژن، تشخیص و درمان بیماری‌ها دارد و اساس شیمیایی این روش بر پایه جذب طیف نشری از ماده وراثتی استخراج شده از موجود زنده (انسان، حیوان و میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری و ویروس) بوده و تکنیکی با دقت و سرعت بالا در تشخیص بیماری های ویروسی با محتوای ژنتیکی RNA است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در ادامه به بعد دیگری از همکاری‌های فنی ایران و آژانس انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای برای شرکت محققان و پژوهشگران ایرانی در دوره‌های تخصصی مرتبط با تکنیک‌های جدید به‌کارگیری فناوری هسته‌ای در تشخیص بیماری‌ها آمادگی کامل دارد به طوری که متخصصان علاقمند تاکنون در چندین سمینار برگزار شده از سوی آژانس انرژی اتمی ایران با موضوعاتی همچون چگونگی کنترل انتشار آلودگی کووید-۱۹ در مراکز تشخیصی و درمانی کشورها و نحوه استفاده از اسکن CT در تشخیص بیماری کووید-۱۹ و موضوعات پرتوگیری بیماران شرکت داشته و بهره برداری‌های لازم را داشته‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس