FATF تخیلی FATF واقعی

یک تشکّل اصلاح‌طلب حامی رئیس‌جمهور روحانی که مرکز آن در شهر قُم است؛ در قالب یک بیانیه تند پیرامون FATF؛ به جای دولت، حاکمیت را مسئول مشکلات کشور معرفی کرد!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

پاسپورت پیشکش، احترام پرچم ایران را حفظ کنید!

در هفته‌های اخیر خبرهای ناخوشایندی در برخی حوزه‌ها به گوش می‌رسد که صرفاً ناشی از عدم اجرای وظایف حاکمیتی و نظارتی دولت رئیس‌جمهور روحانی است.

از کشته شدن سبوعانه پرندگان در میانکاله و بر عهده‌گیری تهدیدآمیز آن توسط جمعی از شکارچیان [1] گرفته تا گرانی‌های بی‌قاعده در بازار گوشت و میوه و سایر مایحتاج مردم.

و اکنون سؤال اینجاست که نهاد حاکمیتی و اجرایی کشور یعنی دولت آقای روحانی چرا عملاً در این قضایا و سایر موضوعات مشابه صمٌ‌بکم نشسته و به نظاره امور مشغول است!؟

*شوربختانه بایستی اشاره کرد که دولت آقای روحانی در قضایای فوق‌الذکر و در موارد دیگری از جمله "ستاد تبلیغات اقتصادی" خلل جدی در انجام وظایف حاکمیتی خود دارد.

خلل و تعللی که نتیجه آن بصورتی کاملا محسوس در سفره‌های مردم و در محیط زیست مردم در حال لمس شدن است.

همه ما نیک می‌دانیم که برخورد قضایی یا امنیتی با چند شکارچی متخلف و ایضاً با گرانی موجود که از هیچ قاعده تورمی، دلاری و بازاری پیروی نمی‌کند و صرفاً ریشه‌ای طمع‌محور دارد؛ از سوی نهاد حاکمیتی دولت کاره ساده‌ای است.

اما سؤال بالا همچنان پابرجاست که چرا دولت در این مقولات کار خاصی انجام نمی‌دهد!؟

همانطور که ستاد تبلیغات اقتصادی در جریان گران شدن یک شبه و بدون پیوست بنزین؛ وظایف خود در زمینه آگاه سازی مردم را انجام نداد.

برخی محافل تحلیلی معتقدند که این رفتارهای سکوت‌محور در ستاد دولت منجر به بروز اغتشاشات خیابانی و فتنه اقتصادی خواهد شد. کما اینکه تاکنون شاهد دو پیش‌لرزه آن در دیماه 96 و در آبان 98 بوده‌ایم.

ادامه این سکوت، شائبه عمدی بودن برخی رفتارها را تقویت می‌کند. همانطور که در ماجرای برجام نیز برخی رفتارهای بروز کرده در متن مذاکرات و در تیم مذاکره‌کننده احتمال هدایت خارجی را تقویت می‌کرد. احتمالی که البته بعدها و در برخی موارد به حقیقت پیوست.

مردم و مخاطبان محترم باید بدانند که افرادی درون ستاد دولت، نظاره‌گر تمام این رخدادها هستند و در ادامه از این گفته‌اند که حکایت اغتشاشات آبان 98 همچنان باقیست...

***

آواربرداری از مشکلاتی که اصلاح‌طلبان بوجود آورده‌اند چند سال زمان می‌برد؟

میرلوحی: اصولگرایان شعارهای انتخاباتی خود را فراموش کنند!

محمود میرلوحی، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران که پیش از این به دلیل دروغ‌پردازی علیه قالیباف به زندان و شلاق محکوم شده بود؛ به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا، از منتخبان اصولگرای مجلس یازدهم خواست شعارهای انتخاباتی خود را فراموش کنند!

او همچنین اظهار کرده است: واقعیت‌ها خیلی‌ها را سر عقل خواهد آورد و امیدوارم که منتخبان مجلس یازدهم واقعیت‌های جامعه را ببینند.

میرلوحی در ادامه نیز می‌گوید: با توجه به همسو بودن جریان پیروز در انتخابات اخیر مجلس با دیگر نهادها امیدواریم که بتوانند با حفظ انسجام برای حل ابرچالش‌های کشور با دولت همکاری و تعامل مثبتی را داشته باشند.[2]

*مردم باید بدانند که جریان اصولگرایی مثل جریان بازنده انتخابات نیست که در پیشاانتخابات، چیزی بگوید و در پساانتخابات چیز دیگری. و عدم تحقق وعده‌های خود را نیز به گردن این و آن بیاندازد!

بلکه شعارها و برنامه‌های اصولگرایان در ایام انتخابات که با محتوای "کاهش مشکلات" ارائه شد؛ شعارهای عقلانی و با پیوست‌های عقلانی بوده و هرگز قابل فراموشی نیست.

از سوی دیگر، مردم نیز با برداشتن "گام اول" به استقبال فرایند کاهش مشکلات رفته‌اند و آقای میرلوحی و دوستان اصلاح‌طلب ایشان باید بدانند که در صورت برداشته شدن گام‌های بعدی از سوی مردم، این فرایند تسریع نیز خواهد شد.

ضمن اینکه بایستی انصاف به خرج داد و این حقیقت را نیز به مردم گفت که آواربرداری از مشکلاتی که دولت، مجلس و شورای شهر اصلاح‌طلبان و اعتدالیون پدید آورده‌اند چند سالی زمان می‌برد و از همه مهمتر اینکه تسریع در روند کاهش این مشکلات نیز به برداشته شدن گام‌های بعدی از سوی مردم پس از "گام اول" مرتبط است.

مع‌الوصف، چپ‌ها نمی‌توانند اینطور به مردم القا کنند که مشکلات کشور لاینحل است و یا ریش و قیچی دست قالیباف اما رئیس‌جمهور روحانی و سایر مسئولان مرتبط با دولت تشریف ببرند شمال برای استراحت! [3]

یعنی حل مشکلات کشور اولا ممکن است، ثانیا همه باید در این راستا به وظایف خود عمل کنند و ثالثا با توجه به حجم عظیم ناکارآمدی اصلاح‌طلبان؛ اگرچه روند کاهش مشکلات از مجلس یازدهم به فضل الهی آغاز خواهد شد اما نبایستی در دام ایجاد انتظارات واهی و انتظار حل یک‌شبه تمام مشکلات افتاد.

***

بیانیه تند حامیان قُمی دولت درباره FATF

تشکل اصلاح‌طلب موسوم به "مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم" اخیراً طی بیانیه‌ای در اشاره به قرار گرفتن نام ایران در فهرست کشورهای غیر همکار FATF نوشته است:

«اگر آمریکا بالاجبار ما را تحریم کرد، اما این بار با عدم تایید مصوبه مجلس توسط مجمع تشخیص مصلحت، ما داوطلبانه به استقبال تحریم رفته ایم. بنابراین امکان انتقال منابع مالی به داخل کشور سخت‌تر از گذشته خواهد شد، اقتصاد ما بسته‌تر و کوچک‌تر و زندگی مردم بیش از گذشته تحت فشار قرار خواهد گرفت و در نتیجه، بر بیکاری، تورم، افزایش نرخ ارز، کاهش سرمایه‌گذاری، افزایش هزینه مبادلات خارجی و افزایش قیمت کالاهای وارداتی (اعم از مصرفی، مواد اولیه و واسطه‌ای کارخانه‌ها)، رکود اقتصادی، محدودیت صادرات پتروشیمی و فولاد، گسترش فقر و... اثر خواهد گذاشت و به تداوم و گسترش چرخه اقتصاد سیاه کمک کرده، اقتصاد ملی را بیش از گذشته، تضعیف خواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، در این بیانیه همچنین می‌خوانیم: بدون تردید مسئولیت عواقب شوم این بی‌توجهی در مورد این لوایح متوجه مجمع تشخیص مصلحت است؛ و سکوت مقام‌های بالاتری که در مجمع تاثیرگذار بودند و می‌توانستند مجمع را به پذیرش خواست ملت توصیه کنند چیزی از مسئولیتشان کم نمی‌کند و باید همگی به ملت پاسخگو باشند. تشدید محرومیت اقتصادی ملت به دست حاکمیت قابل إغماض نیست و به افزایش نارضایتی و شکاف بین ملت و حاکمیت و از بین رفتن اعتماد به متولیان و کاهش تحمل مردم می‌انجامد و ممکن است تبعات ناگواری برای هر دو داشته باشد.

در بخش پایانی بیانیه این تشکل اصلاح‌طلب نیز آمده است: پیشنهاد می‌کنیم قبل از این‌که آثار اسفبار این پیوستن به لیست سیاه گریبانگیر ملت شود، حاکمیت تلاش کند آب رفته را به جوی بازآورَد، در رابطه‌اش با کشورهای مسلمان و کشورهای توسعه‌یافته تجدیدنظر کند، از تجربه دیگر کشورهای در حال توسعه استفاده کند و از همه مهم‌تر برای وفاداری به جمهوریت نظام به تبعیت از خواست اکثریت ملت تن دهد و کاری نکند که اکثریت مردم از مشارکت در حاکمیت پرهیز کنند و در نتیجه حاکمیت اقلیت بر اکثریت جای جمهوریت را بگیرد! [4]

*این بیانیه در حالی نوشته می‌شود که طبق اذعان کارشناسان، ایران تاکنون به 39 توصیه از 41 توصیه FATF عمل کرده ولی تاکنون هیچ فایده و منفعتی از این 39 اقدامی که انجام داده، نبرده است. [5]

در واقع، مشخص نیست که چرا تشکل اصلاح‌طلب فوق‌الذکر به جای توضیح به مردم و افکار عمومی در این زمینه که چرا اقدامات تاکنون دولت ایران در رعایت الزامات FATF خاصیتی نداشته است؛ به متهم کردن مسئولان کشور روی آورده است!؟

جالب است که بر اساس اعلام نظر کارشناسان، فقط 20 درصد از اقتصاد ایران به داد و ستدهای خارجی وابسته است و بیانیه مذکور حتی جرأت بیان این واقعیت را نیز به خود نداده است.

تشکل فوق‌الاشاره همچنین در حالی در این بیانیه، رهبر معظم انقلاب را نیز بصورت تلویحی خطاب قرار داده و خواستار پاسخگویی ایشان شده است که در قضایای اغتشاشات دیماه 96 هم در بیانیه دیگری؛ شخص ایشان را مورد خطاب خود قرار داده بود. [6]

این هتّاکی و رویه منافقانه در حالی است که دولت، مجلس و شورای شهر فعلی تماماً مورد حمایت تشکل‌هایی مثل تشکل یاد شده هستند و بالنتیجه مشکلات موجود و مسائلی از قبیل "گرانی" و ناکارآمدی و عدم نظارت بر قیمت‌ها هم تماما دستکند و آورده همین تشکل‌ها و تفکرات هستند. اما شاهدیم که آنها به جای عذرخواهی از مردم، مشغول مقصّرتراشی، بزرگنمایی از مشکلات و متهم کردن مسئولان ارشد کشور هستند.

حیرت‌انگیز است که در بیانیه مذکور همه مسئول مشکلات کشور هستند الّا دولت و حامیان آن!

تأکید بر این نکته ضروریست که مادام که خواص و مردم از بانیان وضع موجود استنطاق نکنند و مقصرین سیاسی مسئله دقیقا معرفی نشوند؛ این قبیل پشتک‌واروهای سیاسی و به هم ریختن کافه‌ها ادامه خواهد یافت و مسببین اصلی مشکلات مردم؛ پنهان شده در پشت همین نمایش‌ها مشغول متهم کردن رهبر انقلاب و مسئولان دلسوز کشور خواهند بود و بسا که حقیقت نیز به مسلخ برود.

***

1_ http://fna.ir/dfhhjp

2_ www.irna.ir/news/83693751/

3_ mshrgh.ir/1045835

4_ www.irna.ir/news/83694149/

5_ mshrgh.ir/1045019

6_ mshrgh.ir/816249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  49 13
  برخی خرابکاری ها و کم کاری ها عمدی به نظر میرسند.
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  73 22
  دولت عامدانه از گفتن این حقیقت که هیچ کشوری حتی روسیه و چین و همسایگانمان با ما رابطه بانکی رسمی ندارند خودداری می کند تا مردم نفهمند لیست سیاه کوچکترین تفاوتی برای ایران ایجاد نمی کند. با اینکار هم با افزایش قیمت دلار کسری بودجه اش را بر طرف می کند و هم نظام را مطابق قولی که به خارجی ها داده نظام را مجبور به پذیرش FATF می کند. به این ترتیب سر شاخه ها و رابطین خارجی صرافی هایی که با روشهای غیرشفاف در حال رساندن ارز به ایران هستند شناسایی شده و قطع می شوند و دلار به بالای صد هزار تومان می رسد. کشور غرق شورش می شود و آقایی که اسمش هم نفرت انگیز است می رود انگلیس حقوق بازنشستگیش را می گیرد و در دریاچه لاکنس ماهیگیری می کند.
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  52 5
  فقط تعطیل و محاکمه منافقان داخلی
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  45 3
  عجب روزگاری شده با عده ای یا نادان تمام عیار یا دغل باز حرفه ای سر کار داریم این عده همین خیمه شب بازی را در رابطه با برجام ناقص کردند و موفق شدندو وقتی نتیجه آن صد در صد به ضرر کشور شد مسئولیت آن را نپذیرفتند و چه بسیار باعث فشار مضاعف بر کشور شدند حالا در خیمه شب بازی تحمیل fatf موفق نشدند حالا تئاتر دیگری در گند زدایی از اعمال ننگین خود را بازی میکنند معلوم بود با جوسازی که ایادی داخلی و خارجی دشمن کرده اند مقداری بازار ملتهب بشود ولی در هر حال در شرایط فعلی تحریم ها پذیرش fatf خودمان را بیشتر تحریم میکردیم چون باید منافذ فرار را گزارش میدادیم و دور زدن تحریم با شفافیتی که fatf میخواهد جور نمی آید و اگر مخفی میکردیم و متوجه میشدند باز ما را در لیست سیاه میبردند در حالیکه پذیرفته بودیم و مجرم هم حساب میشدیم و عملا این کار از ترس خودکشی کردن بود یعنی اگر ترازو بگذاریم ضرر نپذیرفتن ۱۰ کیلو باشد ضرر پذیرفتن ۹۰ کیلو میباشد بیخود پمپوو جوش نمیزد ما fatf را تصویب کنیم خداوند بر هیچ امت اسلامی سفیهان را حاکم نگرداند
 • سید IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  44 16
  مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم را می توان قاطعانه همان کسانی دانست که معصوم علیه السلام در موردشان فرموده است: در آخرت جهنمیان از بوی گند بعضی از به ظاهر علمای دین بیشتر از آتش عذاب دوزخ در رنجند!! خدا رحمت کند مرحوم دکتر شریعتی را که می گفت من ندیدم هیچ روحانی شیعی امضایش در پای قراردادی استعماری باشد! حالا زنده شود و ببیند قراردادهای سعدآباد و برجام و اینک فَتف را بعضی عمامه به سران کم سواد ــ اگر نگوییم کلّاً بی سواد ـ با چه افتخاری امضاء کرده اند و یا برای امضایش کف می زنند و سر و دست می شکنند! و یا مخالفین این قراردادها را با چه القابی تخطئه می کنند!
 • سام IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  31 11
  جناب میرلوحی شمانمیخواددلسوزمردم ونمایندگان انتخابی مردم باشید بریدفکرعاقبت خودتان رابکنید
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  34 20
  جریان اصلاح طلب باید نام واقعی خود را به همگان اعلام کند ! جریان میهن فروش ، بی عرضه ، نا کارمد، زیاده خواه ، بی دست و پا در برابر بیگانه ، واداده ، ضعیف ، پر رو و...
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  32 16
  لعنت خدا بر اون مسئولانی که کشور رو بگند کشیدن خون شهداچشمانشون رو کور کنه خدا از خیانتکاران نمیگذرد
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  27 10
  بی خود کردند نه تنها عامل مشکلات، دولت بی تدبیر روحانی و اصلاح طلبان می باشد بلکه بدترین اوضاع روابط دیپلماتیک نیز در دوران این آقایان بوده است.
 • رستمی IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  26 13
  بزودی حساب فتنه گران تسویه میشود.
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  31 13
  مجمع مدرسین و محققین یعین مسجد ضرار باید این مسجد را زود خراب و اتش زد همان کاری که رسول خدا (ص) انجام داد
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  26 15
  کابوس اصلاحات، ارائه کارنامه مطلوب از سوی اصولگرایان است
 • Mohammad CZ ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  29 10
  واقعاً چقدر ایشان وقیح و گستاخ هستند، حاکمیت با تمام وجود داره برای اسلام و ایران زحمت میکشه، اونوقت این فرد رذل همچین حرفی میزنه؟ الان بیشتر از هر موقع دیگری به دادگاه های انقلابی دهه شصت و امثال حضرت آیت‌الله خلخالی نیازمندیم
 • پیروز IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  24 11
  عقل سلام در بدن سلام است متاسفانه بدون آگاهی داریم یواش یواش کشور را به نابودی می کشانیم اگر به خودمان بیایم می بینیم جوانانی داریم که این کشور را از وابستگی نجات می دهند فقطاحتیاج به کمی فرصت دارند.
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  30 12
  این آقای میرلوحی خیلی میسوزه یا به قالیباف تهمت میزنه و بعد محکوم میشه یا ازشدت نداشته اش به منتخبان ملت توهین میکنه کافر همه را به کیش خود پندارد
 • علی IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  7 10
  بنده در مقطعی با میرلوحی کار میکردم. ایشون معتقد بود از اغذیه فروشان و رستورانهای هموطنان ارامنه نبایـد خرید کرد!!!!!!
  • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
   2 0
   همین غلط هارا نوشته اند که حالا اصلاح طلب شده اند دیگه! هم آنموقع ، هم حالا خود را با تمام کوتاهی شان مقتدای مردم فرض کرده و میکنند!
 • DE ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  22 17
  این اصلاح طلبان = دشمنان ائمه اطهار اگه شده خدارو هم مقصر میدونن ولواینکه همه انسانهای تاریخ این گروه کذابو مقصر بدونن.صد رحمت بسنگ پای قزوین.اینا هرکجابرن لونجارو بفساد میکشن
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  5 13
  پاسپورت(انگلیسی) = گذرنامه
  • DE ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
   1 0
   اگه گذری برن میشه گذرنامه ولی در این مورد صدق نمیکنه زیرا میرن خارج میمونن و بر نمیگردند.پاسپورت = ‌بمان نامه
 • NZ ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  27 11
  بازی این جریان خاص برای مستأصل کردن مردم پایان ندارد! اینجا باید اورگانهای انقلابی با برنامه ریزی وارد شوند در غیر اینصورت با فاجعه روبرو خواهیم تا ۱۴۰۰! باید با نظارت قاطع و چکشی دامپروریها و کارخانه های بسته بندی گوشت و مرغ یک سهم قابل توجه را با سود منطقی به فروشگاههای زنجیره ای اورگانها واگذار کنند. برای خرید سرپرست هر خانواده با در دست داشتن شناسنامه اعضاء خانواده اقدام به خرید ماهانه کند. در لحظه خرید مهر مخصوص روی تمام شناسنامه اعضاء خانواده زده شود بصورت ماهیانه. البته اگر از طریق کارت ملی و یک بانک اطلاعاتی از طریق سامانه سراسری انجام شود بهتر و مطمئن تر است ضمن اینکه اقلام دیگر هم قابلیت اضافه شدن دارند. امتیاز اینکار اینست که پای دلال و سودجویان به حداقل می رسد.
 • NZ ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  21 12
  اشکال در آنجاست که افرادی مثل میرلوحی بجای روبرو شدن با احکام دادگاه و منتفی شدن امکان حضورش در مناصب حقوقی با پاداش ویژه حضور در شورای شهر مورد استقبال قرار می گیرند!
 • ناشناس IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  2 19
  مشکلات حاصل شده مال یک دو.لت نیست. دولتهای پیشین نیز دخیل هستند. اینده را هم نباید خیلی سیاه دید. کمی منصق باشید.
 • ناشناس IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  15 6
  مرگ بر انگلیس مرگ بر انگل ستان
 • مرصاد IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  24 3
  حکایت اصلاح طلبان ؛ حکایت آن دزدی است که در حال فرار ، فریاد می زد ؛ بگیرید دزد !!!
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  0 0
  رذیله که میگن یعنی همین
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  2 0
  قرآن کریم چه زیبا پاره اى از مفسدین را در چهره اصلاح طلبان معرفى نموده و مى فرماید: ((و اذا قیل لهم لاتفسدوا فى الارض قالوا انما نحن مصلحون, الا انهم هم المفسدون ولکن لایشعرون)) (بقره 11 و 12) هنگامى که به آنان گفته مى شود در زمین فساد نکنید مى گویند تنها مائیم که اصلاح طلبیم! بدان که آنها همان افساد گرانند اما شعور درک این مطلب را ندارند. خوشبختانه مردم آگاه ایران این گروه اصلاح طلبان را با قاطعیت تمام از مجلس اخراج کردند
 • مهدی IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
  1 0
  از زمانیکه پای استعمار به کشور باز شد نوچه هاشون تو کشور با هر لباسی خوشخدمتی میکنن لباس پزشک مهندس روحانی روزنامه نگار لات جوونمرد باحجاب بی حجاب تمام رنگ و لباسها ما باید حواسمون جمع این نفوذیها و وطن فروشها باشه
 • مشهدی IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  2 0
  این مجمع بیشتر به اغتشاشگران شباهت دارد .چرا که حرفها نه بوی تحقیق می دهد نه بوی تدریس و نه بوی دیانت و دشمن ستیزی. ما طلبه ها هم از این مجمع شاکی هستیم که آبروی حوزویان را نزد مردم جریحه دار کرده اند
 • شمس IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
  0 2
  ببينم مشرقى جون ! شما چرا اين قدر بى شرفيد ؟! يعنى يه نظر مخالف هم نبود كه نمايش بديد ؟! نكنه با لقمه حروم سر و كار داريد ؟! مخالفين هم كه جزو همين مردمند !
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
  0 0
  اقای میر لوحی هرچه خوردین از حلقومتون درمیارن موقع بازی با کلمات تمام شده وقت عمل است فقط تماشا کنید یک حاج قاسم در مجلس برید ادم یشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس