فرشاد مؤمنی

اقتصاددانی که از راه رفع مشکل "گرانی" با مردم حرف نمی‌زند و به نقش "انتخابات" در اقتصاد مردم اشاره‌ای ندارد!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

رقیب اصلی "حامیان روحانی" در انتخابات کیست؟!

محمد عطریانفر، فعال اصلاح‌طلب و از اعضای ارشد حزب کارگزاران سازندگی در بخشی از یک مصاحبه که سایت اعتمادآنلاین آنرا منتشر کرد با تأکید بر اینکه کارگزاران برای انتخابات آتی فهرست نامزدهای خود را منتشر می‌کند؛ در پاسخ به این سؤال که "کارگزاران کدام لیست اصولگرا را رقیب اصلی خود می‌داند؟" گفته است: لیستی که آقای قالیباف در صدر آن قرار خواهد داشت رقیب اصلی کارگزاران خواهد بود.

او همچنین درباره فهرست کارگزاران تصریح می‌کند: این طور نیست که اصلاح طلبان در تهران بتوانند همه روی یک لیست توافق کنند چون اگر می توانستند یک لیست واحد بدهند شورای عالی چنین تصمیمی می گرفت اما وقتی این اتفاق نیفتاد، به طور مشخص کارگزاران لیست خود را خواهد داد و بعید به نظر می رسد بخواهد با گروه های دیگر توافق کند. البته امکان دارد اشتراکاتی بین لیست‌ها باشد ولی همان طور که اصولگراها چند لیست خواهند داشت، اصلاح طلبان هم همین وضعیت را دارند.[1]

*صحبت‌های عطریانفر درباره قالیباف در حالی است که بعضی گروه‌های سیاسی که با اصولگرایان احساس قرابت دارند از درج نام قالیباف در فهرست خودشان اِبا دارند و حتی شرط ائتلاف خود را نیز حذف قالیباف بیان کرده‌اند!

برخی از چهره‌های این گروه‌ها نیز در حالی که تاکنون سندی غیر از "کارآمدی" علیه قالیباف به اثبات نرسیده است اعلام کرده‌اند که نسبت به او بدگمان هستند.

مسئله اینجاست که باید این سؤال را مطرح کرد که چرا رقیب سیاسی؛ اصلی‌ترین حریف انتخاباتی خود را قالیباف و منتسبین به او می‌داند اما عده‌ای از کسانی که با اردوگاه خودی احساس قرابت دارند با یک عداوت مثال‌زدنی مشغول تقلا برای محو کردن سابقه کارآمدی از اردوگاه اصولگرایان و کارنامه نظام اسلامی هستند؟

گفتنیست، ستاد جریان اصلاحات از مدت‌ها قبل دست به تحریم خاموش انتخابات زده و اعلام کرده است که شرکت می‌کنیم اما لیست نمی‌دهیم! این ستاد در عین حال به لحاظ سیاسی مجبور شده به احزاب اصلاح‌طلبی که مایل به تحریم خاموش نیستند و فعالیت در داخل نظام را ترجیح می‌دهند؛ اجازه دهد تا بدون نام بردن از "شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان" و بدون به کار بردن عبارت "اصلاح‌طلبی"! نامزدهای خود را معرفی کنند.

***

ناامیدی تئوریسین اغتشاش از مجلس آینده

علیرضا علوی‌تبار، فعال اصلاح‌طلب و از تئوریسین‌های این جریان خاص سیاسی که بر شکل دادن به اغتشاش در آستانه انتخابات تأکید دارد؛ اخیراً طی یادداشتی با عنوان "حکومت و ظرفیت یادگیری" که در یک درگاه اینترنتی متعلق به اصلاح‌طلبان منتشر شد، در بیان تحلیل خود از آینده نوشته است:

«شک نداریم شهادت سردار سلیمانی، موجب پیدایش نوعی همدلی و همبستگی ملی شده و حضور میلیونی مردم در تشییع او کم‌وبیش به تأمین امنیت ملی ما و دفع تهدیدهای احتمالی خارجی یاری رساند. واکنش و تلافی ایران نیز دقیق و خردمندانه بود. تا اینجا ایران به‌رغم از دست دادن یکی از فرزندانش در موضع برتر و پیروز قرار داشت؛ همدلی ملی بازسازی شده بود، حضور مردم پشتوانه دفاع از امنیت ملی را به نمایش گذاشته بود، نیروی نظامی ایران دقت و توانمندی خود را به رخ کشیده بود. اما مطابق معمول ماشین تخریب سرمایه‌ها و فرصت‌های ملی به کار افتاد! بی‌تدبیری در برگزاری مراسم در کرمان، فاجعه ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی و در نهایت عملکرد شورای نگهبان در رد گسترده صلاحیت‌ها! با توجه به تخصص ما در تخریب فرصت‌ها می‌شد  وقایع را پیش‌بینی کرد! متأسفانه یک گام قابل پیش‌بینی دیگر برای تخریب باقی مانده! دستگاه‌های معیوب تبلیغاتی ما آنقدر از سرمایه شخصیت سردار سلیمانی در هر زمینه‌ای بهره می‌گیرند که محبوبیت و جایگاه او را در دل‌ها تخریب کنند. به هر کسی می‌گویی ظاهراً می‌داند که افراط در به کارگیری نماد ملی دفاع از امنیت می‌تواند زدگی و واکنش منفی ایجاد کند، اما همه همین کار را تکرار می‌کنند! به گذشته نگاه کنید. این بلا بر سر همه نمادهای ارزشمند ملی ما آورده شده است»!

او تصریح می‌کند:

"ما ظاهراً محکوم به تکرار خطا هستیم! از حالا می‌توان خطاهای آینده را پیش‌بینی کرد! مجلسی حتی ضعیف‌تر از مجلس «هفتم» و دولتی فاجعه‌بارتر از «دولت احمدی‌نژاد» و… همگی منتظر ما هستند"[+]

*اگرچه آقای علوی‌تبار و دوستان ایشان در ستاد اصلاحات تمام مشق‌های خود را نوشتند تا این پیش‌بینی بدبینانه محقق شود و مجلس یازدهم که با رأی مردم در دوم اسفندماه 98 تعیین تکلیف می‌شود؛ بوسیله "تحریم خاموش انتخابات" از رمق بیافتد اما به فضل الهی و با حضور و بصیرت مردم این اتفاق رخ نخواهد داد.

چه اینکه تجربه تاریخی در طول 41 سال گذشته نشان داده است که اگر ژنتیک معارض با خدمتگزاری اصلاح‌طلبان در اکثریت مجلس نباشد؛ میانگین نمره کارآمدی مجلس حتما بالا خواهد بود. و بالعکس اگر شاهد گردهمایی اکثریتی چپ‌ها در جاهایی مثل مجلس ششم، مجلس دهم و یا شورای شهر دوره اول باشیم؛ آنگاه است که مفهوم کامل ضعف و ناکارآمدی و معارضه سیاسی در مقابل چشم مردم به تصویر کشیده می‌شود.

ما به آقای علوی‌تبار این مژده را می‌دهیم که در صورت اکثریت شدن اصولگرایان در مجلس یازدهم؛ معدل این مجلس؛ کم یا زیاد اما حتما از مجلسین ششم و دهم که آرمانشهر اصلاح‌طلبان بودند؛‌ بالاتر خواهد رفت ان‌شاءا...

***

اقتصاددانی که از راه رفع مشکل "گرانی" با مردم حرف نمی‌زند!

فرشاد مؤمنی از چهره‌های اقتصاددان به تازگی طی اظهاراتی در یک نشست در دانشگاه تهران اظهار کرده است: من سال 96 از موضع اتمام حجت با ساختار قدرت، کتابی تحت عنوان«عدالت اجتماعی، آزادی و توسعه در ایران امروز» منتشر کردم. یک فصل آن کتاب را به موضوع «مدارای نجیبانه مردم ایران با فقر» اختصاص دادم. واکنش‌های مردم را بر اساس داده‌های رسمی در زمینه تحولات مقداری مصرف های حیاتی مردم گزارش کردم. در آن فصل بحث تغذیه را برجسته کردم و آمارهای بسیار تکان دهنده ای در آن گذاشتم که باورنکردنی هستند و نشان می‌دهند که چقدر مردم ما نجیبانه و همدلانه با حکومت، بارهای فشارها و مصائب را به درون خودشان ریختند.

به گزارش جماران، وی می‌افزاید: اگر بارهایی را که مردم علاوه بر تغذیه در حوزه های مسکن، آموزش و درمان به دوش می‌کشند نگاه کنید؛ بسیار عریان متوجه می‌شوید که ما در آستانه یک رسیدن کارد به استخوان فراگیر هستیم. جزئیات داده های آن به قاعده گزارش های رسمی که بنابر تعریف خوشبینانه ترین و محافظه کارترین داده ها هستند، وجود دارد. بنابراین اگر در آن ترمیم بنیادی کار بایسته ای صورت نگیرد، در هر سطحی که سهل انگاری اتفاق بیفتد هزینه های فرصت اصلاح بعدی را بالا می برد و شیوه ای که تا امروز شورای محترم نگهبان از نظر توزیع عادلانه قدرت از خودش نشان داده، در این مسیر شدت تخریب ها را در افق میان مدت بالا می برد. وقتی می گوییم اگر این کار شود جامعه فرو می پاشد، برخی با نگاهی ایستایی و مکانیکی چنین تلقی می کنند که فروریختن جامعه شبیه فروریختن یک ساختمان است. درحالی که جامعه مانند یک ساختمان فرو نمی ریزد بلکه در باتلاق انحطاط و پس افتادگی به اعماق خطرناکی فرو می‌رود. اصحاب خرد باید برای این افراد موضوع را روشن کنند و بگویند اگر آنها قدر مدارای نجیبانه ملت ایران را ندانند، انحطاط غیر متعارف‌تری را تجربه خواهیم کرد.[2]

*متأسفانه فضای "اتیوپی‌نمایی از ایران" به سکه رایج بازار تحلیل‌های سیاسی و اقتصادی تبدیل شده است و در واقع چیزی که آقای مؤمنی باید برای نرسیدن کارد به استخوان! نگرانش باشد؛ این مسئله است نه وقوع تنش در تغذیه و مسکن مردم...

زیرا مشکل در تمام اقتصادهای جهان بوده و هست اما "سیاه‌نمایی" و کشاندن فضای کشور به سمت "فتنه اقتصادی" یک پروژه است که دشمن خارجی با همراهی دنباله‌های داخلی خود در پشت پرده آن قرار دارد.

مع‌الوصف ما اگرچه با عمده مواضع آقای مؤمنی مخالفیم و پیش از این به کرّات از اغلاط تحلیلی و مغایر با واقعیت ایشان نیز با مردم سخن گفته‌ایم[3] اما با عنایت به صحیح بودن وقوع مشکل در معیشت و در سفره‌های مردم در دولت آقای روحانی؛ بیان یک نکته ضرورت دارد:

بله! طی 6 سال گذشته و در دولت مشترک آقای روحانی و اصلاح‌طلبان مشکلات بزرگی خاصّه در بحث "گرانی" برای مردم ایران بروز کرده است.

اما اگر قصد خاصی در نگاه به این مشکلات در میان نباشد؛ بایستی حتماً این نکته را بیان کرد که از راه استشفای وضع موجود "رأی خوب" و با کیفیت در انتخابات‌های آتی است. کما اینکه دولت فعلی که به گزینه مهم "نظارت بر قیمت‌ها" نامعتقد است نیز از دل صندوق رأی بیرون آمده است.

فهم برنامه نامزدها، خوانش دقیق سابقه طیف‌های سیاسی که حامی یک طیف از نامزدها هستند و دانستن مشکلات واقعی کشور؛ مقولاتی هستند که می‌توانند یک انتخابات باکیفیت را رقم بزنند و از بروز مشکلات در اقتصاد و معیشت مردم جلوگیری کنند.

***

1_ https://etemadonline.com/content/384124

2_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1350388

3_ mshrgh.ir/927542

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 8
 • سید IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  36 18
  هرچه نادان تر اصلاح طلب تر و هرچه اصلاح طلب تر تهوع آورتر
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   17 13
   به کوری چشم افساد طلبان به لیست دکتر قالیباف رای می دهیم.
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  8 21
  مشرق عکس دوران نوجوانی قالیباف را گذاشتی وای بر ما
 • احمد IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  16 14
  تصورش رو بکنید که مجید انصاری بشه رئیس مجلس. یعنی بهترین از این نمیشه! مجلس میشه مثل یکی از وزارت خانه های دولت. اصلا خود رئیس جمهور این رو ترغیب کرد کاندید شه تا با یاران دولت مجلس رو دست بگیرن. حتی اگه جناب انصاری رئیس مجلس هم نشه با تشکیل یک فراکسیون هرچند کوچک از وکیل الدوله ها با توجه به تجربه 6 دوره نمایندگی (یعنی بس نیست واقعا!) میتونه کارشکنی های بسیاری در راه نظارت نمایندگان منتقد دولت انجام بده. خدا خودش رحم کند.
 • اصلاح اصلاحات IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  12 19
  *اگرچه آقای علوی‌تبار و دوستان ایشان در ستاد اصلاحات تمام مشق‌های خود را نوشتند تا این پیش‌بینی بدبینانه محقق شود و مجلس یازدهم که با رأی مردم در دوم اسفندماه 98 تعیین تکلیف می‌شود؛ بوسیله "تحریم خاموش انتخابات" از رمق بیافتد اما به فضل الهی و با حضور و بصیرت مردم این اتفاق رخ نخواهد داد.
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   10 9
   اینکه عطریان فر گفته قالیباف را رقیب میدونم مشکوکه نکنه رد گم کردن باشه
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   6 9
   بی تدبیرها که همه تلاششان را برای رسیدن کارد به استخوان مردم کردند و میکنند چرا به این سوال جواب نمیدهند در این هفت سال که دولت و مجلس و شوراهای شهر دست شما بوده و کماکان هم هست گامی در جهت بهبود برنمیدارید؟ چرا از قدرتی که الان نقد در اختیار شماست برای خدمت استفاده نمی کنید و به دنبال قدرت نسیه ای آینده هستید که چه گلی به سر ملت بزنید ؟؟؟؟؟؟
  • سارا IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   1 0
   خطاب به اقای بینام باید بگم اینا فقط رانت ها و حقوق و مزایا این شغل را میخواهند و دیگر هیچ برای همین از دل و جان برای رای آرودن مایه می گذراند
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  14 15
  "علیرضا اموی تبار" شاگرد و نوچه خاله زنک اعظمه و هردو متخصص دروغ گویی و لجن مال کردن رقیب و هزار کثافتکاری دیگه. خدایا تو که حاج قاسم رو آفریدی دیگه برا چی اینارو آفریدی ؟!
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  13 21
  اگر جبهه پایداری نبود; روحانی هم نبود
 • وقار IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  6 3
  بنده طرفدار جبهه انقلابم اما یک جمله آقای علوی تبار که میگن دستگاه تبلیغاتی معیوب ما در استفاده بیش از حد و افراطی از نام و یاد سردار دلها شهید سلیمانی موجب زدگی مردم و واکنش منفی میشه قبول دارم , همین کار را در طول سالیان با شهدا و فرهنگ جبهه و جهاد کردند .باید قبول کنیم ما تو رسانه خیلی نابالغیم و بایستی در این مورد فکر اساسی کرد
 • سعادتی IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  3 13
  اصلاح طلبان ثروتمند و با قدرت هستند زیرا افراد برتر و بهتری هستند. مردم هم اگر عقلشان برسد به آنها رای خواهند داد تا آنها نیز از وضع مالی بهتری برخوردار باشند. برای زندگی بهتر نیز در برابر قدرت ها باید خاضع و مهربان تر بود تا با ما دشمنی نکنند و به ما رحم کنند.
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   9 6
   پس چرا در این هفت سال که آنها بر مردم مسلط بودند شرایط را بدتر کردند ؟؟ این حرف ها را بگذارید برای ده سال بعد تا مردم کمی این فضاحت ها را فراموش کنند .
 • مرصاد IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  12 8
  هیچ دولتی ؛ بدتر از دولت روحانی و هیچ مجلسی بدتر از مجلس دهم نبوده است !!
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  9 6
  مشرق دین فروش....
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  5 4
  مردم باید با انتخاب درست انگل ها و زالوها را از بدنه ی اجرایی و تصمیم گیری کشور حذف کنند تنها راهکار همینه و گرنه تا ملت نخواهد خدا هم کاری نمیکنه! وسلام
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  4 8
  اموی تبار و کافری هر دو غلط گفته اند
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  2 7
  ... که ای بیخبران راه نه آنست و نه این ... مگر ما خاطره روشن خدمتگزاری بعضی را میتوانیم فراموش کنیم ! هنوز آثار خدمات شبانروزیشان را به چشم میبینیم ، یک قلم مسکن مهر و یارانه و توزیع عادلانه سوخت و جایکاههای مهیای سوخت گاز و سهام عدالت و طرح مظلوم شبنم و گشایشهای سیاسی و اقتصادی و ... مردم نمکدان شکن نیستند.اگر میراثخواران چپ و راست فرصت دهند.
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  4 7
  واقعیت حزب کارگزاران حاکمیت سرمایه و سرمایه دار و واقعیت اصلاح طلبان ایجاد اصلاحات غربی به نفع سرمایه داران است..
 • کارشناس IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  5 15
  روحانی مرد واقعی است و رقیب ندارد دیگران فکر میکنند کسی هستند ولی وقتی صاحب مقام بودند بی مصرفی بیش نبودند
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   10 0
   خخخخخخ واقعا ؟؟؟؟؟؟ فقط حیف که در هفته تنها یک روز جمعه و در ماه فقط 4 جمعه داریم :)))))
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  5 5
  بااین تفاوت که سردارقاآنی مثل شهید سلیمانی مظلوم نیست که توسط جاسوسهای عراقی،سوری،لبنانی،فلسطینی...وامریکایی ترور بشه-وتا انتقام سرداردلها را با نابودی ومحو کامل اسرائیل وبیرون راندن ابرقدرت امریکا وغرب ازمنطقه نگیره،ول کن نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس