سعیدی

سعیدی در تشکیلات تحت ریاست آقازاده تا حد قائم مقامی سازمان بالا رفت و از همان‌جا وارد تیم مذاکرات هسته ای شد. سعیدی از ابتدا شروع مساله هسته‌ای ایران در اوایل دهه ۸۰ به مدت ۵ سال عضو تیم مذاکره بود.

سرویس سیاست مشرق- روز ۶ مرداد ۹۸، محمد سعیدی، مدیرعامل سازمان کشتیرانی از سمت خود استعفاء کرد. برخی گمانه‌زنی‌ها، رویدادهای منجر به توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان و همچنین در توقیف نگه داشتن نفتکش ایرانی در جده عربستان را از دلایل فشار بر سعیدی برای استعفاء دانسته‌اند. همچنین خبرگزاری آنا در گزارشی، عوامل استعفای سعیدی از کشتیرانی را انتصابات فامیلی، احتمال تخلفات ساخت‌وساز در مجموعه شیان، بدهی سنگین نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به بانک‌های تجارت و سپه، عدم سوخت‌رسانی به کشتی‌های ایرانی و غرق شدن دو کشتی ایرانی در دریای خزر برشمرده است.

محمد سعیدی، دوم شهریورماه ۱۳۹۴ با حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت، به عنوان مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران منصوب شده بود.

سعیدی در زمان انتصاب، سرپرست هلدینگ شستا و عضو هیأت مدیره این مجموعه بود. [۱]

اما گمانه بسیار مهم دیگری هم که درباره دلیل کناره‌گیری سعیدی وجود دارد، انتشار فهرستی از مسوولان که ظن دوتابعیتی بودن ایشان وجود دارد و حضور نام سعیدی در این فهرست است. محمدجواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس و از پیگیران اصلی مساله مسوولان دوتابیعتی در مجلس، روز دوشنبه(۷ مرداد) مدعی شد که سعیدی دارای تابعیت دوگانه ایرانی-اتریشی است.

محمد سعیدی گرچه چند سالی است که چندان بروز و ظهور رسانه‌ای ندارد، لیکن واجد مسوولیت‌های بسیار مهم و حساسی در جمهوری اسلامی بوده، که از آن جمله مسوولیت‌های اطلاعاتی است. همین موضوع، بحث دوتابعیتی بودن او را بسیار قابل‌تامل می سازد.

او  متولد ۱۳۴۰ در اراک، در جوانی عضو کمیته انقلاب اسلامی بود و با تشکیل وزارت اطلاعات در سال ۶۳ به این نهاد پیوست.

او که در زمان حضور در وزارت اطلاعات، روابط نزدیکی با غلامرضا آقازاده، وزیر نفت دولت هاشمی(از ۶۴ تا ۷۶) پیدا کرد، با شروع دولت اصلاحات و رفتن آقازاده از وزارت نفت به راس سازمان انرژی اتمی، به همراه آقازاده به این سازمان پیوست. سعیدی در تشکیلات تحت ریاست آقازاده تا حد قائم مقامی سازمان بالا رفت و از همان‌جا وارد تیم مذاکرات هسته ای  شد. سعیدی از ابتدای شروع مساله هسته‌ای ایران در اوایل دهه ۸۰ و زمانی که حسن روحانی دبیر شورایعالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد ایران بود، عضو تیم مذاکره‌کننده ایران شد. [۲]

سعیدی در کنار آقازاده

با شروع به کار دولت نهم و جایگزینی علی لاریجانی به جای حسن روحانی به عنوان دبیر شورایعالی امنیت ملی(که دوره لاریجانی  از مرداد ۸۴ تا مهر ۸۶ به طول انجامید) سعیدی در کنار جواد وعیدی، سید علی حسینی تاش، محمدمهدی آخوندزاده، سید عباس عراقچی، کاظم غریب آبادی، عضو تیم مذاکرات هسته‌ای در دو سال نخست دولت محمود احمدی‌نژاد بود. [۳] بعد از رفتن لاریجانی از شورای عالی امنیت ملی، سعیدی دوباره به سازمان انرژی اتمی تحت ریاست  آقازاده  رفت و به عنوان  به‌عنوان معاون برنامه‌ریزی، بین‌الملل و امور مجلس این سازمان مشغول به کار  شد.

در تیرماه ۸۸، بعد از استعفای غلامرضا آقازاده(که از افراد نزدیک حلقه هاشمی محسوب می شد) که در فضای فتنه بعد از انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت، نام سعیدی هم در کنار علی‌اکبر صالحی به عنوان گزینه ریاست سازمان مطرح بود که در نهایت صالحی از سوی محمود احمدی‌نژاد به این سمت منصوب شد. [۴] با رفتن آقازاده، دیری نپایید که سعیدی هم در نهایت در ۲۴ آذرماه ۸۸ از سازمان انرژی اتمی استعفاء کرد. [۵]

سعیدی در دولت روحانی به عنوان معاون بین‌الملل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های اقتصادی کشور انتخاب شد. گفته می شود روابط نزدیک سعیدی با علی ربیعی(مشهور به عباد) که در وزارت اطلاعات ایجاد  شد، از عوامل حضور او در  شستا در زمان سکانداری ربیعی در وزارت کار شد ...

بیشتر بخوانید:

ماجرای یک استاد «تاریخ» که مشاور ارشد دو وزارتخانه اقتصادی است! / باز هم پای محمد شریعتمداری در میان است +تصاویر و اسناد

مشاور جوان خاتمی چه ارتباطی با هادی رضوی و پرونده بانک سرمایه دارد؟ +تصاویر

تکرار تجربه تلخ «الیگارک» ها در دولت روحانی / آیا اعتدالیون به دنبال ایجاد یک امپراتوری مالی هستند؟ +تصاویر

در ۲ تیر ۹۴، رسانه‌ها خبر دادند که طی حکمی از سوی سید تقی نوربخش مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی، اعضای جدید هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) انتخاب شدند. طبق این گزارش‌ها، آقایان مجتبی انصاری، عصاری، محمد سعیدی، رضا راعی، علی ظفرزاده، مرتضی لطفی و سیدمحمدرضا آیت‌اللهی به عنوان اعضای جدید هیات مدیره انتخاب شدند.  این هیات مدیره، سعیدی را به عنوان سرپرست شستا برگزید و سعیدی تا ۳۱ مرداد و انتخاب مدیرعامل در این مسوولیت بود. [۶]

وبسایت ضدانقلاب سحام نیوز در همان مقطع، در گزارشی مدعی شد که سعیدی در زمان عضویت در تیم مذاکره‌کننده مرتکب یک اشتباه امنیتی عجیب شد:

" در اخبار محرمانه چند بولتن امنیتی در سال ۱۳۸۷ ذکر شده بود که «محمدسعیدی یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، لپ تاپ خود را در محل مذاکرات(هتلی در وین) مفقود کرده است. در این لپ تاپ، اطلاعات مهمی حاوی نوع، تعداد، مدل، طراحی و… انواع سانتریفیوژهای فعال در مراکز غنی‌سازی کشور وجود داشت که سعیدی با مفقود کردن آن در هتل محل مذاکرات، اطلاعات مهمی را از زیر ساخت‌های هسته‌ای کشور در اختیار کشورهای مذاکره کننده قرار داد.

پس از مفقود شدن این لپ تاپ، سعیدی تحت فشار مقامات کشور قرار گرفت و با ذکر این‌که «قرار بوده این اطلاعات را به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بدهد، اما لپ تاپش مفقود شده، در نهایت از تعقیب مصون ماند. "[۷]

وبسایت فردانیوز در ۱۴ تیر ۹۴، در واکنش به انتصاب سعیدی به عنوان مدیرعامل شستا در گزارشی به سوابق او پرداخت و مدعی شد که در مدرک تحصیلی او هم ابهام جدی وجود دارد:

"جالب آن‌جاست که مدارک تحصیلی محمد سعیدی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. وی تنها فردی در کشور است که بعد از اخذ مدرک دیپلم توانست مفتخر به اخذ سه دکترای حقوق بین‌الملل، دکترای شیمی و دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه‌های مختلف شود.

هرچند نزدیکان به دولت دائما لفظ بی‌سواد را به منتقدان نسبت می‌دهند اما تلاش یکی از اطرافیان رئیس‌جمهور برای انتصاب سعیدی با سابقه تحصیلی سراسر ابهام نشان می‌دهد که دولت چندان هم نسبت به بکارگیری افراد با سوابق مجهول‌ به شرط همراهی با خود بی‌رغبت نیست. "[۸]

 

[۱] https://www.eghtesadonline.com/n/۱pmU

[۲] https://www.hamshahrionline.ir/news/۲۳۰۱۸۳

[۳] https://www.farsnews.com/news/۱۳۹۲۰۶۱۶۰۰۰۶۱۸

[۴] https://basirat.ir/fa/news/۱۰۱۱۵۲

[۵] https://www.khabaronline.ir/news/۳۰۴۹۸/

[۶] farda.fr/۰۰۱mpv

[۷] https://news.gooya.com/politics/archives/۲۰۱۵/۰۶/۱۹۸۸۳۹print.php

[۸] http://sahebkhabar.ir/news/۶۱۷۸۴۹۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  16 2
  چنین های اگر در مدیریت ها نبودند اقتصاد و تولید کشور باین روز نمی افتاد. همه مدیران کشور تقریبا چنین وضعی دارند.
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  16 0
  مملکت چه خبره؟ چقدر نفوذی
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  16 1
  هرچی میگذره بیشتر میفهمم چرا این همه با احمدی نژاد بد بودند- یه بهانه مذاکره داشتند یک تیم با درآمد نجومی سالها مشغول بودند و کوچکترین نتیجه . گزارشی نداشتن فقط با آنها هماهنگ بودن که ما میگیم داریم شما را کنترل میکنیم!!! وگرنه کس دیگر اومد تحریمش میکنیم!!! خدا پدر احمدی نژاد را بیامرزه یهور بساط تیم مذاکره را جمع کرد و پیش رفت و نزدیک اتمام بود که وطن فروشان داخلی هماهنگ کردن تا بلائی سر مملکت بیاد. چرا اون موقع کسی به این تیم الکی کاری نداشت همه توش مسئله دار بودن!!!! واقع مردم کی متوجه خواهند شد که اصلاح طلبان مثل فرزند لاابالی هست که دوست دارد برای گذر زندگی روزمره همه دارائی پدر و مادر را بفروشد !!!!
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   5 8
   فساد در دوره احمدی نژاد هم کم نبوده . از وزیر و معاون های احمدی نژاد به جرم های ..... در زندان هستند. البته کافی نیست.
 • احمد IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  3 14
  خدا وکیلی هدف شما از نوشتن این مطالب چیست اگر کسی در مشاغل امنیتی مراقب کشور بوده جرم کرده دست بردارید از این مسخره بازیهایخود
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   9 0
   کلا تیتر مطلب رو دیدی، یک خط هم از وسطش خوندی بعد اومدی نظرتو نوشتی؟؟
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  10 1
  از دو تابعیتی بد تر دو تبعیتی ها هستند (نفاق و غربزدگی)
 • ناشناس IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  7 0
  وقتی توپ توپ و تپل تپل میشن استفعا میدن و میرن جای بالاتر همین و به همین سادگی
 • ناشناس IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  2 0
  وقتی توپ توپ و تپل تپل میشن استفعا میدن و میرن جای بالاتر همین و به همین سادگی
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  3 0
  تا فرار نکرده اقدام کگنید
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  6 1
  گزارش خیلی خوبی بود.فساد در مملکت نتیجه همچین مدیرانی است که مسئولیتشان با رشته تحصیلی مورد ادعا هیچ گونه رابطه منطقی ندارد. تا کی؟؟؟
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  2 1
  از کجا معلوم اصلا جاسوس نباشد؟!
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  3 0
  فقط میشه گفت واویلا!!!
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  4 0
  روز قیامت چه اسراری که فاش نمیشه . چه آدم هایی که شناخته نمی شن. خدایا چه صبری داری.
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  1 0
  اصل قضیه چیه؟
  • مسعود IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   3 1
   اصل قضيه ,لودگي و ساده لوحي و ناداني مردميست كه عليرغم سوابق درخشان!! اين جماعت در در دولتهاي موسوم به سازندگي! شيخ غرق شده در استخر فرح و اصلاحات!؟ ممد تكراري فتنه گر خائن , باز هم به اين جماعت اعتماد كرده و سرنوشت كشور و نظام را به دستشان سپردند.
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  1 0
  از این پست به ان پست
 • حامد IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  4 1
  اون بابایی که این گزارش رو نوشته فرق دوغ و دوشاب رو نمیدونه اولا کشتیرانی چه ربطی به نفتکش داره هرکدومشون یه شرکت مجزا از همدیگه هستن و مدیر عاملشون متفاوت مثلا اگه سایپا پراید میزنه چه ربطی به مدیر عامل ایران خودرو داره درست هر جفتشون خودرو سازن ترو بخدا وقتی نمیدونید حداقل تحقیق کنید تا تو گزارشاتون گاف ندید در ثانی یه نفر بنام آقای هدایتی به تنهایی از بانک سرمایه 1000 میلیارد وام گرفته و بدهکار حالا اگه یه شرکتی به عریض و طویلی کشتیرانی 1000 میلیارد به بانک بدهکار باشه تو بوق کردن نداره
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   2 0
   آقای صاحب نظر، بد نیست بدانید این فرمایشات شما برای گذشته بود، در حال حاضر یکی از بخشهای این شرکت در امر نفتکش و اساسا تانکر فعالیت مینماید که شرکتی است مجزا تحت هلدینگ کشتیرانی و با مدیریت فردی بنام غنجی مدیریت میشود، هرچند که مطمئنم این نظر درج نمیشود نظیر اطلاعاتی که در خصوص وضعیت فعلی این شرکت ارائه دادم و درج نگردید.
  • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   1 0
   لطفا از جیب خودتون بذل و بخشش کنید بعد هم شما همه نوشته رو بخون و بعدش اظهار نظر کن. این آقای دو تابعیتی تو تیم هسته ای کلی اطلاعات سری بر باد داده
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  1 0
  مدیر خوشتیپ بیکفایت
 • حسین IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  5 0
  چقدر شما بی اطلاع هستید ؟!! کشتی های توقیفی تحت نظارت و مالکیت شرکت ملی نفتکش بوده نه شرکت کشتیرانی .. آقای سعیدی میر عامل کشتیرانی بود .. خیلی متاسفم برای نویسنده.
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
   0 1
   چندین اپارتمان در چین کافی است و متاسف نباش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس