حسن روحانی

سؤال یک روزنامه اصلاح‌طلب از رئیس‌جمهور؛ روحانی منتظر چه سند و مدرکی برای اثبات ناکارآمدی وزرای اقتصادی است؟

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

کاش تعلیق هسته‌ای خاتمی را ادامه می‌دادیم تا به اینجا نرسیم!

«حمیدرضا جلایی‌پور»، از فعالان اصلاح‌طلب که چندی قبل گفته بود ایران در سال ۹۸ با بی‌ثباتی مواجه می‌شود به تازگی طی اظهاراتی که کانال تلگرامی امتداد آنرا منتشر کرد، گفته است:

«همه می‌دانیم ایران می‌توانست به وضع بغرنج فعلی نرسد اگر چنانچه: سیاست تعلیق داوطلبانه زمان خاتمی را ادامه می‌داد».

او همچنین در اشاره به راهکارهای اصلاح‌طلبان برای استشفای مشکلات موجود -که دولت آقای روحانی آنها را پدید آورده است- می‌گوید:

«راهکار عمده میانه‌ها و اصلاح‌طلبان مذاکره ذلیلانه با ترامپ نیست بلکه معتقدند در شرایط کنونی و تا قبل از وقوع جنگ احتمالی، ایران در منطقه «قدرت» دارد و لذا جمهوری اسلامی نباید درهای «مذاکره علنی» را ببندد و ثانیاً ایران نباید از «برجام خارج شود».

جلایی‌پور می‌افزاید: امکان مذاکره با آمریکا هست به شرط اینکه جمهوری اسلامی مثل گذشته دوپاره و با دو سیاست خارجی عمل نکند.

این فعال اصلاح‌طلب تصریح می‌کند:

همزمان شایسته است ایران مصرانه به دنبال مذاکره با عربستان و مصر و بقیه کشورهای مسلمان و عربی باشد و این موضوع نقطه ضعف جناب ظریف وزیرخارجه نیز هست.

*این اظهارات جلایی‌پور و سایر دوستان او در حالی است که دولت متبوع آنها طی ۶ سال گذشته مشغول اجرای همین اوامر و نواهی ستاد اصلاحات بود که امروز شاهد بروز برخی مشکلات هستیم.

یعنی آقای جلایی‌پور در حال نادیده گرفتن این اصول ساده عقلانی هستند که آزموده را دوباره آزمودن خطاست و مؤمن هرگز از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود.

انداختن شکست‌های روحانی و ظریف در مذاکره تمام قد با آمریکا بر گردن «سیاست خارجه دوپاره» نیز از آن حرفهاست! چه اینکه اساساً دوپارگی خاصی در میان نبوده است و آقایان حتی در قلب رآکتور اراک بتن ریختند و با شعار مرگ بر آمریکا و رزمایش موشکی هم مخالفت کردند اما شکست خوردند.

یعنی تحلیل رهبر معظم انقلاب و جریانات ارزشی کشور نسبت به ماهیت آمریکا و مذاکره با آمریکا و چیستی دستاوردهای برجام از روز اول درست‌تر بود و اکنون نبایستی این نگاه درست را با تهمت «سیاست دوپاره» تخطئه کرد.

حکماً جلایی‌پور بهتر از هرکسی می‌داند که در جریان تقلّای آقایان روحانی و ظریف برای مذاکره نه تنها برخی دستورات مقام معظم رهبری صراحتاً رعایت نشد؛ بلکه در مقاطعی از خطوط قرمز کشور هم عبور شد اما نهادهای کلان نظام یا به قول جلایی‌پور، همان سیاست دوپاره! هیچ دخالتی نداشت تا پروژه آقایان تمام و کمال پیش برود و تجربه‌ای درست و تمیز بدست آید.

البته به زعم ما مقیاس عقلانیت این صحبت‌های جلایی‌پور را می‌توان در گزاره‌ای یافت که آرزو می‌کند کاش محدودیت‌های دوران خاتمی ادامه می‌یافت!

همان محدودیت‌های زبونانه‌ای که هیچ دستاوردی جز شکست و هجمه بیشتر دشمن نداشت و اگر درایت رهبری نظام نبود؛ ایران اسلامی را در دستیابی به بخش بزرگی از پیشرفت‌های امروزش ناکام می‌گذاشت.

ما همچنین قضاوت درباره اظهارات جلایی‌پور مبنی بر ضرورت مذاکره با عربستان را نیز بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم...

***

اینجا اتیوپی نیست آقای بهشتی! ایران است

«علیرضا بهشتی»، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در مصاحبه با شماره شنبه گذشته روزنامه شرق گفته است: مردم ایران سال‌هاست که در شرایط سختی زندگی می‌کنند و در تمام این دشواری‌ها به بهبود شرایط امید داشته‌اند. چنین شرایطی برآمده از یک ناکارآمدی ریشه‌دار است که باعث ترویج فساد شده است!

او در این مصاحبه همچنین با تأکید بر «دلزدگی سیاسی و بی‌اعتمادی مردم» اظهار می‌کند: همه این عوامل دست به دست هم داد تا مردم به این نتیجه برسند که مسئولان توانایی حل مشکلات را ندارند، بنابراین دلزدگی مردم از عرصه سیاست طبیعی است و اگر غیر از این بود باید تعجب می‌کردیم.

*بهشتی قبل از این و در سال ۹۷ هم در اظهاراتی اینطور گفته بود که ایران با دو پارادیم «آزادی‌خواهی و نان» مواجه شده که پس از سال ۸۸ و پس از دیماه ۹۶ برجسته‌تر شده‌اند .[۱]

این مسئله واضح است که این حد از سیاه‌نمایی و ملکوک کردن واقعیات یک کشور اگر در هر کجای دیگر دنیا اتفاق بیافتد با صاحب آنها چه برخوردی در سطح قضایی و امنیتی خواهد شد؟ خاصّه آنکه این سیاه‌نمایی‌های بدون سند از جانب کسی صورت می‌گیرد که در یک براندازی آشکار در سال ۸۸ نیز نقشی ستادی داشته است.

آقای بهشتی باید توضیح بدهد که تا قبل از مشکلات و گرانی‌های چند ماه اخیر که آنها هم ساخته و پرداخته دست دولت منتخب خودشان است؛ کدام شرایط سخت! یا بحرانی بر ایران حادث بوده است؟

آیا منظور ایشان از شرایط سخت! نزدیک شدن نرخ بیکاری ایران به آستانه تک رقمی شدن، بسط نفوذ اقتصادی و امنیتی ایران از فلات هند تا سواحل مدیترانه، برگزاری انتخابات، رفع فقر مطلق و گرسنگی و بهبود ضریب جینی بوده است؟

آن ناکارآمدی ریشه‌داری که آقای بهشتی مدعی آنست نیز در واقع چند مشکل معمولی است که در تمام اقتصادها و حکومت‌های جهان وجود دارد و هیچ کشوری در دنیا به این مشکلات، قید بحران یا ناکارآمدی ریشه‌دار را الصاق نمی‌کند.

از این هم بگذریم که ایران مورد اشاره علیرضا بهشتی، امروز نه تنها مثل آمریکا و در گستره‌ای ۴۰ میلیون نفری مشکل نان ندارد بلکه توانسته است صاحب کمترین نرخ بدهی خارجی باشد، خود را به جایگاه هجدهمین اقتصاد جهان برساند، در صنعت حمل و نقل جزو ۲۰ کشور اول دنیا باشد و بر خلاف آنچه که بهشتی درباره پارادایم نان اشاره داد؛ در رتبه‌بندی‌های جهانی جزو کشورهای دارای کمترین میزان گرسنگی باشد .[۲]

علیرضا بهشتی همچنین باید سند مدعای خود مبنی بر دلزدگی و بی‌اعتمادی مردم را بیان کند...

این ادعا در حالی است که حضور مردم ایران در راهپیمایی‌ها، رعایت قوانین موضوعه کشور، حضور در انتخابات‌ها، پرداخت مالیات و ایضا اخبار جالبی مثل رکورد شکنی میزان فروش و مخاطبان فیلم‌های سینمایی، سولد آوت شدن فروش کنسرت‌ها و تئاترها، افزایش سفرها، رکورد شکنی فروش و تراکنش نمایشگاه بین‌المللی کتاب و غیره همگی نشان می‌دهد و اثبات می‌کند که ادعای بهشتی همانند حرفهای سال ۸۸ او یک ادعای کذب، غلط و بی‌سند است.

ضمن اینکه بایستی خاطرنشان کرد اتفاقاً با مشکلاتی که آقای روحانی بعنوان منتخب اصلاح‌طلبان و ماحصل تَکرار می‌کنم در اقتصاد این روزهای ایران پدید آورده؛ امید و آرزوی مردم به بهبود اوضاع با یک رأی خوب در انتخابات‌های آینده بیشتر شده است.

صحبت‌های بهشتی و سایر همقطاران او مبنی بر اینکه"ایران مثل غزه شده است، دلیلی برای صبر مردم وجود ندارد و احتمال عبور مردم از همه وجود دارد"! را بایستی در این پازل ارزیابی کرد که برخی آگاهان سیاسی معتقدند رجال حاضر در ستاد اصلاحات قصد دارند پروژه ناتمام خود در سال ۸۸ را با «فتنه اقتصادی» تمام کنند و از همین روست که بصورت علی‌الدوام مشغول بمباران بر روی افکار عمومی و القای ناامیدی و شرایط بحرانی هستند.

تحلیلگران می‌گویند اگر با این فرایند برخورد قاطعی در سطح نخبگانی صورت نگیرد و پاسخ این شبهات داده نشود؛ ورود کشور به شرایط فتنه اقتصادی قطعی خواهد بود.

***

روحانی منتظر چه سند و مدرکی برای اثبات ناکارآمدی وزرای اقتصادی است؟

روزنامه جمهوری اسلامی که مشی اصلاح‌طلبی دارد، در بخشی از سرمقاله شماره شنبه خود نوشته است:

«تردید نباید کرد که دولت به یک پالایش گسترده و عمیق در بالاترین سطوح اجرائی به‌ویژه مسئولین اقتصادی نیاز مبرم دارد. با اینهمه تخلف، کم‌کاری، سوءاستفاده و فساد که در دستگاه‌های اقتصادی و نظارتی دیده می‌شود، آقای رئیس‌جمهور منتظر چه سند و مدرکی برای اثبات ناکارآمدی وزرای اقتصادی است؟ قطعاً اگر دولت مستقر کنونی با این مسئولین اقتصادی به کار خود ادامه بدهد مشکلات اقتصادی حل نخواهند شد.»

این روزنامه در عین حال در سرمقاله خود اینطور مدعی می‌شود که کسی که اقتصاد کشور را جدی نگرفته «نظام اسلامی» است ![۳]

*درباره محتوای یادداشت این سرمقاله بایستی دو نکته مهم را مد نظر داشت:

یکم: این دولت و این کارنامه تماماً نتیجه تَکرار می‌کنم و حمایت‌های عاشقانه اصلاح‌طلبان هستند.

با عنایت به این واقعیت غیر قابل انکار، بدیهیست که مردم قبل از انتظار شنیدن راهکار از جانب اصلاح‌طلبان و تریبون‌های آنها؛ منتظر شنیدن «عذرخواهی» و اطمینان از بابت عدم تکرار اشتباه در آینده هستند.

چیزی که البته در جبهه اصلاحات و رسانه‌های این جریان شاهد آن نیستیم و آقایان کأنه به وضع موجود افتخار می‌کنند.

و دوم: کارنامه اقتصادی دولت آقای روحانی بیش از آنکه به عملکرد چند وزیر یا چند نهاد دولتی وابسته باشد؛ تابعی است از جهانبینی و نظرات اقتصادی کلان دولت...

بدیهیست از دولتی که اساساً اعتقادی به نظارت دقیق بر قیمت‌ها ندارد و آنرا مغایر با نظریات اقتصاد لیبرال می‌داند و ایضا از دولتی که عامل بروز مشکلات را تحریم و عامل حل آنها را هم رفع تحریم می‌داند؛ انتظار حرکت جهادی و تصحیح مسیر برای حل مشکلات اقتصادی یک انتظار بیجا و نابخردانه است.

اینکه مشکلات موجود و همه دست‌ساخته‌های آقای روحانی در مذاکرات و اقتصاد تقصیر نظام اسلامی است یا تقصیر دولت و اصلاح‌طلبان؟! نیز بحثی است با پاسخ مشخص که البته نخبگان کشور بایستی بیشتر درباره آن اقتراح کنند تا بدخواهان ملک و مملکت و آنها که تَکرار کردند؛ نتوانند ذهن مردم را منحرف کنند و مثل شهر شام سال ۴۰ هجری در منابر از این بگویند که علی (ع) نماز نمی‌خواند...

***

۱_ mshrgh.ir/867289

2_ mshrgh.ir/944980

3_ http://jomhourieslami.net/?newsid=206710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 63
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  79 29
  "کاش تعلیق هسته‌ای خاتمی را ادامه می‌دادیم تا به اینجا نرسیم". عمله جاسوس های غرب در ایران که از قضا در زمان خاتمی مسئولیت داشتند اطلاعات مربوط به پیشرفت های هسته ای ایران را در اختیار غربی ها گذاشتند و بدین ترتیب جبهه جدیدی را علیه کشور باز کردند.
 • مهدی IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  66 18
  اقای بهشتی شما واقعا پسر اون پدرید؟!
  • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   0 2
   پ ن پ ، پسر این پدره
 • سید GB ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  84 15
  ای آن که مذاکره شعارت/ استخر فرح در انتظارت!
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   10 28
   هیچ غلطی نمی تونی بکنی شامپانزه
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   1 9
   حیف ..
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  59 31
  البته با سرعت خوبی داریم اتیوپی میشیم.
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  50 18
  «ای غرب زده ها! ای اجنبی زده ها! ای انسانهای میان تهی! ای انسانهای بی محتوا!به خود آیید، همه چیز خودتان را غربی نکنید.»
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   4 1
   واقعا انسانهای میان تهی هستند این موجودات
 • SE ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  22 12
  کاش بدنیا نیامده بودی
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   3 2
   اشتباهی منفی زدم
 • ناشناس IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  19 7
  یک کلام از مادر عروس
 • ناشناس IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  16 2
  یک کلام از مادر عروس
 • CA ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  37 6
  واقعااین اساتیداینقدراحمق هستندکه نمیدونند.نفس عمل امریکادررفتاربااین ملت شریف چیه
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  33 8
  ادم شک می کند ایا این اصلاح طلبان مرد هستند ؟ اخه مردانگی کجا رفته ، حیثیت کجا رفته ، ازادگی کجا رفته ؟اخه امام حسین (ع)اگر مثل شما فکر می کرد بهترین بندگان خدا را در کربلا به قلتگاه نمی برد . شرف برای مرد خیلی ضروری است حیف ؟؟؟
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  24 24
  ایران مرفه ترین کشور دنیاست.
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   4 2
   بقول شیخ... از اروپا هم.
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  34 5
  واقعا آدم دلش میسوزه به حال اونایی که فکرشون رو میدن دست امثال جلایی پور. چقدر این حرفش از نظر عقلی ضعیف و پوچ هست.
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  14 32
  روزی را می بینم که مجبور می شوید برای احیای دوباره خود به سید محمد خاتمی متوسل بشید
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   21 2
   ایشون فعلا خودشون نیاز به احیا دارند برادر چقدر ساده اندیش هستید
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   11 2
   ایشون فعلا خودشون نیاز به احیا دارند برادر چقدر ساده اندیش هستید
 • سید محمد علوی زاده IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  14 4
  بزدلی و دیوث سیاسی به همین برخی ها می گویند
 • NL ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  8 4
  حکومت دینی خوبه که
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  17 2
  در مورد این جماعت دو چیز به ذهن می رسد ، یا احمق هستند یا خائن.
 • محمد IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  32 2
  به اینجا نمی رسبدیمم اگه فتته 88 اتفاق نمی افتاد.به اینجا نمی رسبدیم اگر روحانی بی کفایت برجام .خسارت محض را با عجله به سرانجام نمی رساند.به اینجا نمی رسیدیم اگر دولتمردان فعلی در زمین غرب وانگلیس وطن فروشی نمیکردند.به اینجا نمی رسبدیم اگه بخاطر اصلاح طلبان گورشوتو از کشور گم میکردند و محو میشدند.به اینجا نمی رسیدیم اگر همین الان جلوی ضرر گرفته میشد و روحانی برکنار میشد.
  • عباس IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   5 17
   داری به شیوه داعش مزخف مبافی احمدی نژادتون چه گلی به سرمانزد مشکل مملکت کارنکردن و مفت خوریه
 • AE ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  2 18
  خفه شو مشرق
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  9 0
  اینها در اوهام خودشان غرق هستند چقدر این خاتمی را سر براه گیر آورده اند کاش بوسیله ایشان کشور را ... حیا را خورده اند و شرف را قی کرده اند
 • م IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  29 4
  ایران مرفه ترین کشور دنیاست... بهترین خودروها اینجا تولید میشه... کمترین نرخ بیکاری جهان... با حقوق سه ماه میشه یه بنز خرید..... بهشتی هم شر گفته وضع همه خوبه...... همه هم منتظر انتخاباتیم
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  34 10
  در اتیوپی متوسط انتظار برای خانه دار شدن مثل ایران 50 ساله؟ در اتیوپی 18 میلیون مجرد ازدواج نکرده داریم؟ در اتیوپی 3 میلیون دختر با تجرد قطعی داریم؟ در اتیوپی ارزش پول ملی یک شبه یک چهارم میشه؟ شما پول چاپ کردید و وزراتون روی اون رو امضا کردند اما یک شبه ارزشش رو 4 برابر کم کردید این یعنی چی؟
  • AE ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   7 7
   شما که از اتیوپی اطلاعات نداری و داری همه اش رو میپرسی اول مطالعه کن بعدا نظر بده، همه اش سوال!!!!
  • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   4 1
   تعداد مجرد های امریکا بیشتر از اینم هست ارتباط تجرد اسمی با فقر از ارتباطات شقایق و گودرز هم پرت تره.شاخص توسعه انسانی اتیوپی در مکان مقتدر 173 دنیا قرار داره ایران 60 ام جهانه.سرانه برابر یافته با قدرت خرید ایران 66 ام جهانه اتیوپی 164 ام.نرخ باسوادی بین 15 تا 24 ساله های ایران 98 درصده اتیوپی 55 درصد امید به زندگی ایران 76 ساله اتیوپی 65 سال.ولی اینو مطمئنم نرخ وقاحت و کودنی امثال تو قطعا توی جهان اول است.در پایین هم منابع رو میدم البته که قطعا ندیدی و الانم مطمئنم نخواهی دید چون یک مشت طوطی کند ذهن کپی پیستر کم هوشید که منتظرید رسانه های دوزاری طوطی پرور توی کله نداشتتون ی چیزی رو بکنن مثل طوطی کند ذهن جیغ جیغشون کنید
  • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   0 1
   مشکل اصلی مملکت این دوزاری های بیمارجنسی هست که نمونشون رو توی 88 و 77 و 96 دیدیم که عشق منوتو و دوزاری های امثالهم هستند و درحالی که تنها مشکلشون عقده های خطرناک جنسیشونه به درودیوار گیر میدند و چرند از خودشون در میکنند و هیچ مدرکی هم ارایه نمیدن و وقتی مدرک بهشون ارایه میدی جفنگ میگن و برای رفتن به اونور حاضرن فاضلاب رو هم سر بکشن.اینا تک تکشون بمیرند ابدا ناراحت نمیشم
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  14 17
  امریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر این جمله به یاد ماندنی ازشهید بهشتی است.اقای علیرضا بهشتی مطمئن باش اگر پدر بزرگوار شما زنده بود راه مبارزه و مقاومت را انتخاب می کرد.
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  16 3
  مردک بیشعور شما ها این شرایط رو تو این چندین ساله حکومت اسهال طلبها به مردم تحمیل کردید وقاحت هم حدی داره.
 • رضا IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  8 0
  فکری به حال معیشت مردم بکنید امروز هیچ چیزی جز گرفتاریهای ااقتصادی پشت مردمو شکسته وما مردم در ایران از همهرمسئولان خود ناامیدیم وامید بهبود نداریم وهمه این مردم مردم کردنها بخدا بجز شعار جهت سرکیسه کردن نیست ومردم شد ه اند بهانه
 • یس AE ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  3 1
  رشد اقتصادی؟
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  1 0
  سال ۸۸
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  4 3
  آقای مثلا کارشناس ، توانایی ایران به گونه ایست که باید جزو ده کشور برتر در اقتصاد و حمل و نقل باشد. رتبه هجدهم و بیستم افتخار که ندارد هیچ ، مایه ننگ هم هست اونوقت تو با کمال بی شرمی مطرح هم می کنی؟
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   2 2
   شما این آمار مستند رو با حرفهای بهشتی مقایسه کنی درست میشه.
  • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   2 0
   ایران چه توانایی خاصی داره ؟ خیلی ملت کاری ای داره؟ ملتش نمیرن لوگوی پپسی روی ماه ببینن؟ تولید خاصی داره؟دانشجوهاش به جز اردوی مختلط فعالیت موثری دارند(به جز درصدی معدود)؟
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  1 7
  مذاکره با کشورهای عربی و اسلامی برای منافع ملی هیچ مشکلی نداره؛ ما یک درصد تنش رو هم با کشورهای اسلامی به خصوص همسایگان نمیخواهیم... هر شخصی با این قضیه مشکل داره، خیلی محترمانه گورشو از این کشور گم کنه یا ساکت بشه.
  • AE ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   6 0
   اولین دلیل عقلی که میتونه مذاکره رو توجیه کنه اینه که طرفین زیرش نزنن دقیقا همون کاری که آقایون بلد نیستن تو قرارداد بگنجونن
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  6 5
  یه سر استان هرمزگان و سیستان و بوشهر و چهارمحال بختیاری و کهکلویه بویر احمد برو میبینی که از اتیوپی هم بدتره. کارمندان رسانه های گروهک تروریستی چون در بالاشهر تهران و لواسان زندگی میکنند, فکر میکنند همه مثل آنها رانتخوار و مزدور و مرفه هستند.
  • AE ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   2 2
   نه بابا اونجاها رو تو فقط رفتی!
  • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   2 0
   اولا که شک دارم از زیر لحافت خارج شده باشی و این مکان ها رو دیده باشی و این حرفا رو مثل یک طوطی کند ذهن جیغ جیغ میکنی،دوما امار ها رو بالا گفتم برو ببین انقدر جفنگ نگو سوما جایی مثل بلک واتر اریزونا هست که از ادیس ابابا هم بدتره اینکه یک تعداد شهر محدود رو به بقیه تعمیم بدی فقط از ذهن انسان های ابر کند ذهنی مثل تو برمیاد که امیدورام نسلتون به کلی منقرض بشه چون تولید مفید ندارید و فقط چرندیات و مباحث منفی تولید میکنید
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  24 10
  تحلیل های مضخرف مشرق!!!
 • پرهام IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  1 0
  بعد از انقلاب امریکا وانگلیس به فکر ایجاد طیف دست نشانده خودشون در میان مسئولین افتادند واین غرب زده ها ولجن هلی سبز وبنفش وتخم وترکه همون افرادی هستند که سفیر امریکا قبل از۲۲ بهمن باهاشون ارتباط برقرار کرد؛بزرگترین اشتباه جمهوری اسلامی نادیده گرفتن پروژی نفوذ بوده با توسل به استراتژی که کفتار برایربودن شکار از دست شیر داره؛با غرش شیر که انقلاب باشع دور میشه ولی پنجاه متر دور تر گله ای یجا منتظر میشند فرصت پیدا کنند وشیر غافل شکارش رو میبازه بعدا
 • علی IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  1 3
  مشرق!، برات متاسفم که هر عره عوره و شمسی کوره‌ای، هر چرت و پرتی میگه، منتشر میکنی!!! اگر قرار بر خوندن اراجیف داشته باشیم، خب میریم همون روزنامه‌های درِ پیتی‌رو میخونیم!!!!!!!
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  19 2
  مشرق! لاحمق بی شعور
 • DE ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  6 0
  کاش تعلیق هسته‌ای خاتمی را ادامه می‌دادیم تا به اینجا نرسیم//کاش انقلابی مونده بودیم تا به ذلت خاتمی نمیرسیدیم.دردوران جنگ هیچ کس از این وابستگان و لیبرالها و غرب زده ها و نوکران جرات خودنمایی نداشتند ملت آنها را سریعا سر جای خود مینشاند.لیکن گلها پر پر و شهید شدندو..... بیشه چو از شیر خالی شود درازگوش هرچه خواهد کند.
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  3 0
  مردم رو فقط برای سیاهی‌لشکرِ بازی های سیاسی و بدست گرفتن قدرت میخواهید؛ اصلاح طلب ها همشون خودمحور و خودخواه هستند
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  4 6
  شما رو نمی دونم ولی ما وضعیتمون یه جوریه که اتیوپی می ترسه به ما برسه . روزی 15 ساعت زباله جمع می کنم از محرم تا حالا گوشت نخردم فقط کمی برا زن و بچم خریدم . به خدا قسم نخردم .
  • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   0 2
   روزی 15 ساعت زباله جمع میکنی!! گوشی هوشمند داری!! و داری توی مشرق میچرخی(چجوری اونوقت وقت داری ؟)!!این حجم از دروغ نوبره برو گوشیت رو بفروش چند کیلو گوشت بخر
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  6 7
  ايكاش اتيوپي بوديم
  • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
   5 20
   امثال تو رو در اسرع وقت شوت میکردم اتیوپی تا برن اونجا زندگی کنند و قدر عافیت بدونند و این حجم از مضخرف تولید نکنند
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   2 0
   احمق گوشی رو فروختیم چند کیلو گوشت خریدیم بعدش چیمونو رو بفروشیم بی شرف
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  3 2
  اینجا ایران عزیز وقدرتمنداست.
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  0 2
  از قدیم گفته نه سیر خبر گشنه دارد نه سوار از پیاده حالا جریان اقلیت ارزشی و ملت ایران است
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  1 0
  اینجاست که میگویند از فضل پدر تورا چه حاصل ، و در پاسخ باید گفت فقط پوچی و بی خاصیتی و خیانت که این کلمه آخری اساس کار اصلاح طلبان است.
 • DE ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
  2 3
  من سالی دو بار در اتیوپی هستم. دولتی بسیار مقتدر، با رشد اقتصادی ۷ ٪. بر عکس ایران٬ بجای وارد کردن پورشه از المان و دادن دست بچه پولدرهای سرمایه دار وقیح٬ مسولینش هم با کمک چین بفکر تولید و اشتغال هستند. اینها کی اند که مسولند و راجع به اتیوپی دروغهای غربی ها رو پخش میکنند؟
 • ناشناس IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
  0 0
  این اقازاده ها چرا با هرچبز که به ضرر ایران است مخالفند اقا به برجهای خودتان برسید .. قیمت و اجره ها رو کم کنید روی زیادتون رو هم کم کنید
 • ناشناس IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
  0 0
  اصلاحیه با هر چیز که به ضرر ایران است موافقند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس