کد خبر 943208
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
مبلغ سرشناس سعودی

کاربران فضای مجازی در عربستان با به راه انداختن هشتگی آزادی شیخ سلمان العوده از مبلغان منتقد سعودی را خواستار شدند و برخی سوالاتی درباره اعدام یا مرگ او مطرح کرده‌اند.

به گزارش مشرق، به محض اینکه حساب کاربری «مُعتقلی الرأی» در توییتر، آزادی فوری شیخ سلمان العوده از مبلغان مذهبی سرشناس سعودی را پس از گذشت یک سال و نیم از بازداشت، خواستار شد، فعالان در صفحات مجازی بلافاصله هشتگی ترند کردند، با نام «العوده در خطر» است.

«مُعتقلی الرأی» (زندانیان آزادی بیان) در حساب کاربری خود نوشته است که جان سلمان العوده، مبلغ منتقد سعودی در خطر است و ممکن است که بی دلیل اعدام شود. در این بیانیه به تخلفات مقامات سعودی علیه شیخ العوده اشاره شده و گفته شده است که وی در زندان با بازداشت انفرادی، محرومیت از دارو و محدودیت در زمینه ملاقات و تماس روبه‌روست.

بیشتر بخوانید:

دادستان عربستان خواستار اعدام مبلغ دینی مشهور شد

در حالی که هنوز وضعیت العوده روشن نیست، این حساب کاربری نوشت: باید همگی پیش از اعدام سلمان العوده بنا بر اتهامات دروغین برای نجات وی اقدام کنیم و در برابر نقض حقوق زندانیان آزادی‌بیان از سوی مقامات عربستان سکوت نکنیم. این حساب کاربری همچنین سعودی‌ها را به انتشار توئیت‌هایی در محکومیت شکنجه و سرکوبگری وی توسط رژیم آل سعود از طریق انتشار توئیت دعوت کرد.

الخلیج الجدید گزارش داد، بسیاری از کاربران توئیتر ضمن ابراز همبستگی با زندانیان آزادی‌بیان برای آزادی العوده و دیگر فعالان سیاسی در عربستان دعا کردند و برخی هم به شدت مقامات سعودی را به دلیل نقض حقوق زندانیان و از جمله شیخ العوده به باد انتقاد گرفتند.

«یاسر ابوهلاله»، رئیس سابق شبکه الجزیره ضمن ابراز همبستگی با توئیت حمایت از العوده نوشت: «کدام شیطان، اعدام سلمان العوده را برای محمد بن سلمان زینت داده است؟ یا شاید این یک جنگ روانی علیه مخالفان است در سایه حکومت دیکتاتوری که فاقد کمترین معیارهای عدالت و قانون است.

«عمر بن عبدالعزیز» یک فعال منتقد سعودی هم در توئیتی با اشاره تداوم حملات شدید رژیم سعودی علیه مخالفان نوشت: حکومت سعودی حتی پس از جنایت قتل خاشقچی هم هیچ نشانه‌ای از عقب نشینی از مواضع خود نشان نمی‌دهد، اما اگر عاقل بود می‌فهمید که این فشارها ثمره‌ای جز انفجار اوضاع ندارد.

گروهی به نام «هیئت علمای عربستان سعودی» هم بیانیه دادستانی کل عربستان درباره علما، مبلغان و نویسندگان بازداشتی در این کشور را که خواهان اعدام شیخ سلمان العوده شده بود محکوم کرد.

بسیاری از فعالان سعودی هم ضمن اعلام همبستگی با توئیت حمایت از شیخ العوده گزارش‌ها و کلیپ‌هایی را درباره این مبلغ سعودی منتشر کردند و برخی هم عقایده خود را درباره دلایل نقض حقوق زندانیان عقیده توسط رژیم آل سعود بیان داشتند.

«زیادوف الهلالی» یکی دیگر از فعالان سعودی نوشت: «مفسدان کشور آزادند و علما و اندیشمندان در زندان‌ها هستند».

صالح الازرق یک گوینده رادیویی در تونس گفت، اگر شیخ العوده اعدام شود عربستان همچون قبل اعدام وی، باقی نخواهد ماند و اوضاع به سرعت به سراشیبی سقوط می‌رود.

گفته‌های پسر سلمان العوده

عبدالله، فرزند شیخ العوده که در خارج عربستان به سر می‌برد چند روز پیش گفت که جلسه جدیدی از جلسات محاکمه محرمانه پدرش در حالی برگزار شده که مسئولان سعودی پدرش را در این جلسه حاضر نکرده و دلیلی هم برای این کار خود بیان نکردند.

وی افزود: دادستانی کل تقاضای سابق خود درباره اعدام تعزیری پدرم را به اتهام تحریک مردم از طریق توئیتر و فعالیت علمی و فرهنگی تایید کرد.

مقامات عربستان شیخ سلمان العوده را در سپتامبر ۲۰۱۷ به همراه بیست شخصیت دینی دیگر سعودی که بیشتر آنها از مبلغان سرشناس این کشور بودند بازداشت کرد.

دادستانی کل عربستان ۳۷ اتهام مربوط به تروریسم به آنها وارد کرده است. فعالان سعودی در توئیتر در نیمه های ژوئیه گذشته اعلام کردند که وضعیت سلامت شیخ العوده در زندان به دلیل اهمال پزشکی وخیم شده است.

بسیاری از نهادهای حقوق بشر بین المللی هم بارها خواهان افشای فوری محل بازداشت زندانیان عقیده در عربستان و اجازه دادن به خانواده هایشان و وکلایشان برای تماس با آنها و آزادی فوری آنها را خواستار شدند اما هیچ فایده ای نداشته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس